Το φύλλο σεναρίου/οδηγός εκπ/κού για τις δραστηριότητες του 22ου κεφαλαίου της γεωγραφίας της Στ' τάξης: Δείτε περισσότερα στον παρακάτω υπερσύνδεσμο http://bit.ly/mpgeost
00. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 22: Η ζωή στα τροπικά δάση - Φύλλο σεναρίου
1. Εκπ/κή Αποθήκη
Κατηγορία: Στρατηγικές διδασκαλίας - Πολλαπλή νοημοσύνη
Project: Γεωγραφία Στ’ - Κεφάλαιο 22ο: Η ζωή στα τροπικά δάση
Σενάριο ανάπτυξης/Οδηγός εκπ/κού
Κεφάλαιο 22ο: Η ζωή στα τροπικά
δάση
Φύλλο σεναρίου
Δημιουργία: Πέτρος Μιχαηλίδης - ΠΕ 70
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
2.
Περιεχόμενα
Εισαγωγικά 3
Παρουσίαση 3
Περιγραφή 3
Σύνδεση με το Α.Π.Σ & Δ.Ε.Π.Π.Σ 3
Πλαίσιο 3
Προαπαιτούμενα 3
Στόχοι 4
Παιδαγωγικοί στόχοι 4
Μαθησιακοί στόχοι 4
Τεχνολογικοί 4
Λέξεις - κλειδιά 4
Διάρκεια 4
Τύπος δραστηριοτήτων 4
Ανάπτυξη 5
Παρατηρήσεις 5
Διαδικαστικές παρατηρήσεις 5
Πριν την περιστροφή 6
Κατά την περιστροφή 6
Μετά την περιστροφή 7
Σταθμοί εργασίας 7
1ος σταθμός: Ο σταθμός του συγγραφέα 7
2ος σταθμός: Ο σταθμός του επιστήμονα 8
3ος σταθμός: Ο σταθμός του χορευτή 8
4ος σταθμός: Ο σταθμός του μουσικού 9
5ος σταθμός: Ο σταθμός του εξερευνητή 9
6ος σταθμός: Ο σταθμός του ανθρωπολόγου 10
7ος σταθμός: Ο σταθμός του δημοσιογράφου 10
8ος σταθμός: Ο σταθμός του φιλοσόφου 11
9ος σταθμός: Ο σταθμός του φυσιοδίφη 11
Αξιολόγηση 12
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
3. Εισαγωγικά
Παρουσίαση
Δραστηριότητα μικτής μάθησης (blended learning) με το μοντέλο εναλλαγής σταθμών
βασισμένη στην θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης του Gardner και της ψηφιακής
αφήγησης
Περιγραφή
Οι μαθητές σε ρόλο εξερευνητή των ερήμων εναλλάσσονται στους σταθμούς
δραστηριοτήτων/εργασίας και ετοιμάζουν αναφορές και διάφορα δρώμενα για να
ενημερώσουν τους χρηματοδότες της εξερεύνησης και τους αναγνώστες της εφημερίδας
στην οποία αρθρογραφούν.
Σύνδεση με το Α.Π.Σ & Δ.Ε.Π.Π.Σ
Η δραστηριότητα σχετίζεται με τα αντικείμενα:
● Γλώσσα Ε’ & Στ’ τάξης. (αφήγηση, περιγραφή, κείμενα επιχειρημάτων)
● Γραμματική Ε’ και Στ’ τάξης. (χρόνοι κειμένων, επίθετα, επιρρήματα κλπ)
● Γεωγραφία της Στ' τάξης (Ενότητα 3η: Η Γη ως χώρος ζωής του ανθρώπου - Κεφ.22:
Η ζωή στα τροπικά δάση)
Πλαίσιο
● Η δημιουργία και οργάνωση των δραστηριότητας βασίζεται στη θεωρία της πολλαπλής
νοημοσύνης του Gardner.
● Η διδακτική προσέγγιση ακολουθεί την τεχνική της ψηφιακής αφήγησης όπου οι
μαθητές ακολουθώντας ένα σενάριο αναπτύσσουν τις επιμέρους δραστηριότητες και
δημιουργούν τα σχετικά ψηφιακά αρχεία.
● Η μεθοδολογική προσέγγιση είναι αυτή της μικτής μάθησης (blended learning) με το
μοντέλο της εναλλαγής σταθμών εργασίας (Station rotation)
Προαπαιτούμενα
● Υπολογιστής/υπολογιστές για τον/τους ψηφιακούς σταθμούς εργασίας
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
4. Στόχοι
Παιδαγωγικοί στόχοι
● Ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας
● Ανάπτυξη όλων των ειδών νοημοσύνης κατά την θεωρία του Gardner
● Ανάπτυξη πνεύματος αυτοαξιολόγησης της εργασίας τους
Μαθησιακοί στόχοι
● Γνωριμία με τις τοποθεσίες και τα χαρακτηριστικά των τροπικών δασών της Γης
● Την ζωή των ανθρώπων στα τροπικά δάση
Τεχνολογικοί
● Χρήση και Αξιολόγηση ψηφιακών και συμβατικών πηγών
Λέξεις - κλειδιά
Τροπικά δάση, Πυγμαίοι - Μπαντού, περιβάλλον.
Διάρκεια1
2 έως 4 δίωρα
Τύπος δραστηριοτήτων
Ομαδική, σε ζεύγη ή ατομική2
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
1
Όπου αναφέρονται χρόνοι είναι σχετικοί ανάλογα με την προσέγγιση που θα αποφασιστεί, με τον
αριθμό των μαθητών, των ομάδων, τις ιδιαιτερότητες του τμήματος κλπ.
2
Ανάλογα με με τον αριθμό των μαθητών, των ομάδων, τις ιδιαιτερότητες του τμήματος κλπ.
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
5. Ανάπτυξη
Παρατηρήσεις
Διαδικαστικές παρατηρήσεις
● Σταθμοί εργασίας
Για το συγκεκριμένο κεφάλαιο έχουν δημιουργηθεί εννέα σταθμοί δραστηριοτήτων, 3 ψηφιακοί
και 6 συμβατικοί, ένας για κάθε είδος νοημοσύνης. Για την ανάπτυξή τους υπάρχουν διάφορες
προσεγγίσεις ανάλογα με τις επιλογές του εκπ/κού, τις δυνατότητες τεχνολογικής υποστήριξης,
τις ιδιαιτερότητες της τάξης/τμήματος κτλ. Έτσι είναι δυνατό:
○ Να αναπτυχθούν οι δραστηριότητες 4-5 σταθμών επιλογής του εκπ/κού σε ένα
δίωρο και οι υπόλοιπες σε ένα άλλο δίωρο
○ Να αναπτυχθούν οι δραστηριότητες 4-5 σταθμών επιλογής του εκπ/κού σε ένα
δίωρο έτσι ώστε σε άλλο κεφάλαιο να αναπτυχθούν δραστηριότητες πάνω στα
υπόλοιπα είδη νοημοσύνης (τουλάχιστον τόσοι όσες είναι και οι ομάδες)
○ Η περιστροφή να είναι τύπου Μοντέλου ανεξάρτητης περιστροφής μικτής
μάθησης - Individual Rotation Blended Learning και οι ομάδες να περνούν3
από ορισμένους μόνο σταθμούς, διαφορετικούς για κάθε ομάδα, έτσι ώστε στο
τέλος συνολικά να παρουσιαστούν οι δραστηριότητες και από τους 9 σταθμούς
εργασίας.
○ Να αναπυχθεί μονάχα μια από τις προτεινόμενες δραστηριότητες επιλογής του
εκπ/κού χωρίς την προσέγγιση της περιστροφής σταθμών και της μεικτής
μάθησης αλλα να μείνει μόνο στα πλαίσια της διαφοροποιημένης ως προς τον
τρόπο παράδοσης διδασκαλίας.
● Να προβλεφθεί να μπορούν οι ομάδες να λάβουν εξειδικευμένες οδηγίες από τον εκπ/κό
σχετικά με τις δραστηριότητες των σταθμών, πέρα από τις διαδικαστικές οδηγίες για τον
τρόπο ανάπτυξης των δραστηριοτήτων
● Οι ομάδες θα αλλάζουν σταθμούς κάθε 15 λεπτά, αν τελειώνουν νωρίτερα θα
συμπληρώνουν τις δραστηριότητες των άλλων σταθμών που δεν ολοκλήρωσαν
● Να προβλεφθεί τα ψηφιακά αρχεία να βρίσκονται ήδη στους υπολογιστές έτσι ώστε να
μην χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο
● Να προβλεφθούν τρόποι αυτοαξιολόγησης των μαθητών και εκπ/κού, αξιολόγησης της
επίτευξης των διδακτικών στόχων.
3
Ο τύπος με τον αριθμό 6 στη σελίδα
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
6. Πριν την περιστροφή
● Γίνεται ο χωρισμός των ομάδων
● Δίνονται οδηγίες για το διαδικαστικό μέρος της δραστηριότητας όπως:
○ Η αλλαγή στους σταθμούς εργασίας θα γίνεται κάθε 15 λεπτά
○ Οδηγίες για τις δραστηριότητες υπάρχουν στους σταθμούς εργασίας. Αν
υπάρχουν απορίες συζητήστε τες μεταξύ σας και αν ακόμα δεν καταλαβαίνετε
κάτι απευθυνθείτε όλη η ομάδα μαζί στον εκπ/κό.
○ Υπάρχουν δραστηριότητες ατομικές και ομαδικές. Τα αποτελέσματα όλων των
δραστηριοτήτων θα πρέπει να είναι αποτυπωμένα πάνω στο φυλλάδιο του κάθε
μέλους της ομάδας
○ Αν τελειώσετε νωρίτερα από τα 15 λεπτά την ατομική δραστηριότητα βοηθήστε
κάποιο μέλος της ομάδας σας που δυσκολεύεται ή ολοκληρώστε κάποια
προηγούμενη δραστηριότητα που δεν την προλάβατε. Αν τελειώσετε νωρίτερα
την ομαδική δραστηριότητα ολοκληρώστε κάποιο άλλο φύλλο δραστηριότητας,
ομαδικό ή ατομικό που δεν προλάβετε ή βοηθήστε κάποιο μέλος της ομάδας σας
που δυσκολεύεται.
○ Για ότι σας προβληματίζει απευθυνθείτε σαν ομάδα στον εκπ/κό
● Μοιράζονται τα φυλλάδια (δραστηριοτήτων) στους μαθητές
● Γίνεται η εισαγωγή στο θέμα μέσα από το παρακάτω δομημένο κείμενο, που καλύπτει
σχεδόν όλο το φάσμα των διαφόρων μορφών νοημοσύνης, έτσι ώστε να αποτελέσει
σημείο εισόδου στις δραστηριότητες για όλους τους μαθητές
Ο κ. Οδυσσέας συνεχίζει τις εξερευνήσεις του. Ο εκδοτικός οργανισμός στον οποίο εργάζεται
αυτήν την φορά τον στέλνει να μελετήσει τα τροπικά δάση την ζωή σε αυτά. Στην φαντασία του
αρχίζουν να περνούν πολύχρωμα πουλιά, πίθηκοι και τεράστια δέντρα. Εικόνες με χορούς και
τραγούδια γύρω από τη φωτιά και κυνήγι με τόξα και βέλη. Αναρωτιέται για τον τρόπο ζωής και
προβληματίζεται για τις δύσκολες συνθήκες που τον περιμένουν κατά το χρονικό διάστημα που
θα συμβιώσει μαζί τους. Ξέρει ότι, παρόλο που το περιβάλλον είναι παρόμοιο σε όλα τα τροπικά
δάση, υπάρχουν διαφορετικές φυλές με διαφορετικό τρόπο ζωής και προετοιμάζεται να
μεταφέρει τις εμπειρίες τους στους συνδρομητές του δημοσιογραφικού οργανισμού.( Αυτό το
κομμάτι μπορεί να γίνει και σαν αφήγηση στο 2ο πρόσωπο δηλ. “Είστε δημοσιογράφοι και ο
εκδοτικός οργανισμός στον οποίο εργάζεστε σας στέλνει να μελετήσετε …”
Κατά την περιστροφή
και ανάπτυξης των δραστηριοτήτων
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
7. ● Ο εκπ/κός θα πρέπει να αποφεύγει να εμπλέκεται με τις ομάδες καθώς θα πρέπει να
αποφασίσουν μόνοι τους για την εξέλιξη και ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων (Στις
αρχικές εφαρμογές των πρώτων σεναρίων ωστόσο, μπορεί να γίνει μια μικρή εξαίρεση
καθώς οι μαθητές δεν είναι εξοικειωμένοι με την πρακτική)
● Η τήρηση των χρονικών πλαισίων (τέσσερα 15λεπτα) είναι ευθύνη του εκπ/κού και θα
πρέπει να δίνει το σύνθημα που έχει προβλεφθεί (σφυρίχτρα, κάποιος ήχος κλπ) για την
αλλαγή σταθμών.
● Οι μαθητές μελετούν τα στοιχεία στους σταθμούς και συμπληρώνουν το φυλλάδιο με τα
άρθρα τους
Μετά την περιστροφή
του χρονικού ορίου (60 λεπτά) και την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων
● Δίνεται μια 5λεπτη παράταση για την ολοκλήρωση όσων εργασιών έχουν μείνει ημιτελής
(αν είναι απαραίτητο)
● Οι ομάδες παρουσιάζουν τις εργασίες τους
● Γίνεται η αξιολόγηση των ομαδικών εργασιών
● Γίνεται συζήτηση ολομέλειας σχετικά με τις δραστηριότητες (αν υπάρχει χρόνος)
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
Σταθμοί εργασίας
1ος σταθμός : Ο σταθμός του συγγραφέα4
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Λεκτική/Γλωσσική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο του εξερευνητή ( ο κύριος Οδυσσέας) και έχοντας σαν
πηγή το κείμενο με τον τίτλο “Τροπικά δάση” της σελίδας 79 (Αν θέλεις, διάβασε κι αυτό…)
καταγράφουν το ταξίδι τους μέσα στο τροπικό δάσος για να συναντήσουν τους ανθρώπους που
ζουν σε αυτό
.
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κος Οδυσσέας στέλνει στην ανταπόκριση του το
ημερολόγιο του ταξιδιού μέσα στο τροπικό δάσος ώσπου να συναντήσει τους ανθρώπους που
ζουν σε αυτό.
Τύπος δραστηριότητας: Ατομική - Δημιουργίας γραπτού κειμένου
Προϊόν δραστηριότητας: Αφηγηματικά κείμενα
Διάρκεια: 15 λεπτά
4
Η αρίθμηση των σταθμών αφορά μόνο τον διαχωρισμό τους στο φύλλο σεναρίου, για τους μαθητές δεν
θα υπάρχει αυτήν η αρίθμηση καθώς οι ομάδες θα έχουν σαν σημείο εκκίνησης διαφορετικό σταθμό
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
8. Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή 5
● Κείμενα του βιβλίου
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
2ος σταθμός: Ο σταθμός του επιστήμονα
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Λογική/μαθηματική
νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο του γεωπόνου και έχοντας σαν πηγή τα κείμενα των
παραγράφων των σελ. 77 και 78 αναλύουν γιατί οι κλιματολογικές συνθήκες που επικρατούν
στα τροπικά δάση ευνοούν την ανάπτυξη των φυτών.
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας και αφού έκανε τις σχετικές
παρατηρήσεις στο άρθρο του αναλύει γιατί οι κλιματολογικές συνθήκες ευνοούν την ανάπτυξη
των φυτών έτσι ώστε να δημιουργηθούν αυτά τα τροπικά δάση.
Τύπος δραστηριότητας: Ατομική - Παρουσίασης στοιχείων σχετικά με τα μορφολογικά και6
κλιματολογικά χαρακτηριστικά αυτών των περιοχών
Προϊόν δραστηριότητας: Άρθρο βασισμένο στα στοιχεία του βιβλίου
Διάρκεια: 15 λεπτά
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
3ος σταθμός: Ο σταθμός του χορευτή
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Κιναισθητική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Ψηφιακός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο του δημοσιογράφου προετοιμάζουν ένα χορευτικό πάνω σε
παραδοσιακή μουσική των Πυγμαίων [?] ή/και των Μπαντού [?] το οποίο παρουσιάζει και
στοιχεία από τη ζωή τους.
5
Τα φύλλα δραστηριότητας μπορεί να μην εκτυπώνονται αλλά να γίνεται απλά μια ανάγνωση του
αφηγηματικού τους μέρους και των οδηγιών
6
Αν είναι ψηφιακός ο σταθμός, μπορεί να γίνει και ομαδική όπου οι ομάδες θα δημιουργούν τις
παρουσιάσεις τους σε φύλλα excel
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
9. Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας, που αυτήν την φορά δεν έχει
πρόβλημα με την κάμερά του, στέλνει στην ανταπόκρισή του videos με παραδοσιακούς χορούς
από την γιορτή που οργανώθηκε προς τιμήν του.
Τύπος δραστηριότητας: Ομαδική - Δημιουργίας χορευτικού
Προϊόν δραστηριότητας: Ένα σύντομο κιναισθητικό δρώμενο
Διάρκεια: 4 - 5 λεπτά για την παρουσίαση των χορευτικών
Σχετικά αρχεία:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
● Παραδοσιακά τραγούδια των Πυγμαίων https://youtu.be/rnogT0JsJJ0?t=2463
● Παραδοσιακά τραγούδια των Μπαντού https://youtu.be/RONi_VJsRLw
4ος σταθμός: Ο σταθμός του μουσικού
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Μουσική/Ρυθμική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Ψηφιακός - Εγγραφή του τραγουδιού με τη χρήση του songsmith ή
καταγραφή του με κάποιο άλλο μέσο, πχ. Κινητό τηλ. laptop και Audacity κλπ
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές συνθέτουν ένα δικό τους τραγούδι με κρουστά (αυτοσχέδια ή όχι, παλαμάκια κλπ)
και στίχους βασισμένους στη ζωή των Πυγμαίων ή/και των Μπαντού
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας που είναι καλεσμένος σε μια
παραδοσιακή γιορτή του χωριού συνεχίζει την ενημέρωση των αναγνωστών της εφημερίδας
καταγράφοντας με το κινητό του τα παραδοσιακά τραγούδια που ακούει.
Τύπος δραστηριότητας: Ομαδική - Δημιουργίας τραγουδιού
Προϊόν δραστηριότητας: Ένας σύντομος μουσικός αυτοσχεδιασμός
Διάρκεια: 15 λεπτα
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
5ος σταθμός: Ο σταθμός του εξερευνητή
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Οπτική/Παραστατική/Χωρική
νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές εκτελούν μια πτήση πάνω από τις χώρες που βρίσκονται τα τροπικά δάση και
γράφουν ένα σχετικό κείμενο και παρουσιάζουν στον παγκόσμιο χάρτη τις τοποθεσίες αυτών
των περιοχών
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
10. Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας στην ανταπόκρισή του προς την
εφημερίδα παρουσιάζει σε χάρτη που βρίσκονται τα τροπικά δάση
Τύπος δραστηριότητας: Ατομική - Δημιουργίας χάρτη, συγγραφής άρθρου
Προϊόν δραστηριότητας: Ένας παγκόσμιος χάρτης με τις περιοχές που ερευνώνται και ένα
άρθρο εφημερίδας
Διάρκεια: 15 λεπτά
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
● Εικόνα από την εφαρμογή του Φωτόδεντρου στον υπερσύνδεσμο:
http://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/2898
● Φωτοτυπία λευκού παγκόσμιου χάρτη, ή η σχετική εικόνα του βιβλίου
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
6ος σταθμός: Ο σταθμός του ανθρωπολόγου
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Διαπροσωπική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Ψηφιακός ή Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές έχοντας σαν πηγή τα κείμενα του βιβλίου και τις σχετικές με την ζωή των
Πυγμαίων [?] και τη ζωή των Μπαντού [?] εφαρμογές του Φωτόδεντρου παρουσιάζουν τις
μεταξύ τους διαφορές
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας στην ανταπόκρισή του παρουσιάζει
τις διαφορές των Πυγμαίων και των Μπαντού
Τύπος δραστηριότητας: Ομαδική - Δημιουργίας γραπτού κειμένου
Προϊόν δραστηριότητας: Ένα κείμενο στο οποίο παρουσιάζονται οι διαφορές των δύο φυλών
που κατοικούν στα τροπικά δάση
Διάρκεια: 15 λεπτά
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
● Κείμενα της σελίδας 78 του βιβλίου
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
7ος σταθμός: Ο σταθμός του δημοσιογράφου
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Ενδοπροσωπική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Συμβατικός
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
11. Περιγραφή δραστηριότητας
“Παιδιά του δάσους” οι μαθητές προσπαθούν να αναλύσουν τον χαρακτηρισμό με βάση τα
συναισθήματα ενός Πυγμαίου
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας, που έχει μείνει έκπληκτος από τον
τρόπο ζωής των Πυγμαίων, ακούει για πρώτη φορά να του λένε ότι είναι “Παιδιά του δάσους”
και έτσι παίρνει συνέντευξη από τον γηραιότερο της φυλής ζητώντας του να του εξηγήσει τη
φράση και ποια είναι τα συναισθήματα που κρύβονται πίσω από αυτήν.
Τύπος δραστηριότητας: Ατομική - Ανάλυση φράσης με βάση την παρουσίαση
συναισθημάτων.
Προϊόν δραστηριότητας: Ένα κείμενο συνέντευξης
Διάρκεια: 15 λεπτα
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
8ος σταθμός: Ο σταθμός του φιλοσόφου
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Υπαρξιακή νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές, με αφορμή τις τις δυσκολίες που παρουσιάζει ο τρόπος ζωής στα τροπικά δάση,
προσπαθούν να παρουσιάσουν προβληματισμούς συσχετισμού με τον σύγχρονο “δυτικό”
τρόπο ζωής
Αφηγηματικό μέρος δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας στην ανταπόκριση που στέλνει στην
εφημερίδα γράφει για τους προβληματισμούς του σχετικά με τον τρόπο ζωής των ιθαγενών σε
σύγκριση με τον σύγχρονο “δυτικό” τρόπο ζωής
Τύπος δραστηριότητας: Ατομική
Προϊόν δραστηριότητας: Ένα άρθρο σύγκρισης δυο διαφορετικών καταστάσεων (στα πλαίσια
της ηλικιακής δυνατότητας)
Διάρκεια: 15 λεπτά
Σχετικά αρχεία:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
9ος σταθμός: Ο σταθμός του φυσιοδίφη
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Νατουραλιστική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Συμβατικός ή ψηφιακός
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
12. Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές παρουσιάζουν την χλωρίδα και την πανίδα αυτών των περιοχών
Περιγραφή: Ο κ. Οδυσσέας στην ανταπόκρισή του ενημερώνει τους αναγνώστες της
εφημερίδας για την χλωρίδα και πανίδα αυτών των περιοχών.
Τύπος δραστηριότητας: Ατομική - Δημιουργίας φυτολογίου - ζωολογίου
Προϊόν δραστηριότητας: “Αλμπουμ” με φυτά και ζώα των περιοχών
Διάρκεια: 15 λεπτα (1 διδακτική ώρα)
Σχετικά αρχεία:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
Αξιολόγηση
Ρουμπρίκες ατομικής και ομαδικής αυτοαξιολόγησης και ετεροαξιολόγησης, αξιολόγησης της
δραστηριότητας.
Ερωτηματολόγιο βασισμένο στην νεοαποκτηθείσα γνώση
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος