SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
Download to read offline
Εκπ/κή Αποθήκη
Κατηγορία:​ Στρατηγικές διδασκαλίας - Πολλαπλή νοημοσύνη
Project:​ Γεωγραφία Στ’ - Κεφάλαιο 21ο: Η ζωή στις πολικές περιοχές
Σενάριο ανάπτυξης/Οδηγός εκπ/κού
Κεφάλαιο 21ο: Η ζωή στις πολικές
περιοχές
Φύλλο σεναρίου
Δημιουργία: Πέτρος Μιχαηλίδης - ΠΕ 70
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
 
Περιεχόμενα
Εισαγωγικά 3
Παρουσίαση 3
Περιγραφή 3
​Σύνδεση με το Α.Π.Σ & Δ.Ε.Π.Π.Σ 3
Πλαίσιο 3
Προαπαιτούμενα 3
Στόχοι 4
Παιδαγωγικοί στόχοι 4
Μαθησιακοί στόχοι 4
Τεχνολογικοί 4
Λέξεις - κλειδιά 4
Διάρκεια 4
Τύπος δραστηριοτήτων 4
Ανάπτυξη 5
Παρατηρήσεις 5
Διαδικαστικές παρατηρήσεις 5
Πριν την περιστροφή 6
Κατά την περιστροφή 7
Μετά την περιστροφή 7
Σταθμοί εργασίας 7
1ος σταθμός: Ο σταθμός του συγγραφέα 7
2ος σταθμός: Ο σταθμός του επιστήμονα 8
3ος σταθμός: Ο σταθμός του καλλιτέχνη 9
4ος σταθμός: Ο σταθμός του μουσικού 9
5ος σταθμός: Ο σταθμός του εξερευνητή 10
6ος σταθμός: Ο σταθμός του δημοσιογράφου 10
7ος σταθμός: Ο σταθμός του εθελοντή 11
8ος σταθμός: Ο σταθμός του φιλοσόφου 11
9ος σταθμός: Ο σταθμός του φυσιοδίφη 12
Αξιολόγηση 12
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
Εισαγωγικά
Παρουσίαση
Δραστηριότητα μικτής μάθησης (blended learning) με το μοντέλο εναλλαγής σταθμών
βασισμένη στην θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης του Gardner και της ψηφιακής
αφήγησης
Περιγραφή
Οι μαθητές σε ρόλο εξερευνητή των ερήμων εναλλάσσονται στους σταθμούς
δραστηριοτήτων/εργασίας και ετοιμάζουν αναφορές και διάφορα δρώμενα για να
ενημερώσουν τους χρηματοδότες της εξερεύνησης και τους αναγνώστες της εφημερίδας
στην οποία αρθρογραφούν.
​Σύνδεση με το Α.Π.Σ & Δ.Ε.Π.Π.Σ
Η δραστηριότητα σχετίζεται με τα αντικείμενα:
● Γλώσσα Ε’ & Στ’ τάξης​. ​(αφήγηση, περιγραφή, κείμενα επιχειρημάτων)
● Γραμματική Ε’ και Στ’ τάξης​. ​(χρόνοι κειμένων, επίθετα, επιρρήματα κλπ)
● Γεωγραφία της Στ' τάξης (Ενότητα 3η: Η Γη ως χώρος ζωής του ανθρώπου - Κεφ.21:
Η ζωή στις πολικές περιοχές)
Πλαίσιο
● Η δημιουργία και οργάνωση των δραστηριότητας βασίζεται στη θεωρία της πολλαπλής
νοημοσύνης του Gardner.
● Η διδακτική προσέγγιση ακολουθεί την τεχνική της ψηφιακής αφήγησης όπου οι
μαθητές ακολουθώντας ένα σενάριο αναπτύσσουν τις επιμέρους δραστηριότητες και
δημιουργούν τα σχετικά ψηφιακά αρχεία.
● Η μεθοδολογική προσέγγιση είναι αυτή της μικτής μάθησης ​(blended learning) με το
μοντέλο της εναλλαγής σταθμών εργασίας ​(Station rotation)
Προαπαιτούμενα
● Υπολογιστής/υπολογιστές για τον/τους ψηφιακούς σταθμούς εργασίας
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
Στόχοι
Παιδαγωγικοί στόχοι
● Ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας
● Ανάπτυξη όλων των ειδών νοημοσύνης κατά την θεωρία του Gardner
● Ανάπτυξη πνεύματος αυτοαξιολόγησης της εργασίας τους
Μαθησιακοί στόχοι
● Γνωριμία με τις πολικές περιοχές της Γης και την ζωή σε αυτές
● Γνωριμία με τις αλλαγές σε αυτές τις περιοχές λόγω της κλιματικής αλλαγής και την
επίπτωση στο παγκόσμιο περιβάλλον
Τεχνολογικοί
● Χρήση και Αξιολόγηση ψηφιακών και συμβατικών πηγών
Λέξεις - κλειδιά
Πολικές περιοχές, κλιματική αλλαγή, περιβάλλον.
Διάρκεια1
2 έως 4 δίωρα
Τύπος δραστηριοτήτων
Ομαδική, σε ζεύγη ή ατομική2
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
1
Όπου αναφέρονται χρόνοι είναι σχετικοί ανάλογα με την προσέγγιση που θα αποφασιστεί, με τον
αριθμό των μαθητών, των ομάδων, τις ιδιαιτερότητες του τμήματος κλπ.
2
Ανάλογα με με τον αριθμό των μαθητών, των ομάδων, τις ιδιαιτερότητες του τμήματος κλπ.
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
Ανάπτυξη
Παρατηρήσεις
Διαδικαστικές παρατηρήσεις
● Σταθμοί εργασίας
Για το συγκεκριμένο κεφάλαιο έχουν δημιουργηθεί εννέα σταθμοί δραστηριοτήτων, ​2 ή 3
ψηφιακοί ​και 7 ή 6 συμβατικοί, ένας για κάθε είδος νοημοσύνης. Για την ανάπτυξή τους3
υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις ανάλογα με τις επιλογές του εκπ/κού, τις δυνατότητες
τεχνολογικής υποστήριξης, τις ιδιαιτερότητες της τάξης/τμήματος κτλ. Έτσι είναι δυνατό:
○ Να αναπτυχθούν οι δραστηριότητες 4-5 σταθμών επιλογής του εκπ/κού σε ένα
δίωρο και οι υπόλοιπες σε ένα άλλο δίωρο
○ Να αναπτυχθούν οι δραστηριότητες 4-5 σταθμών επιλογής του εκπ/κού σε ένα
δίωρο έτσι ώστε σε άλλο κεφάλαιο να αναπτυχθούν δραστηριότητες πάνω στα
υπόλοιπα είδη νοημοσύνης ​(τουλάχιστον τόσοι όσες είναι και οι ομάδες)
○ Η περιστροφή να είναι τύπου ​Μοντέλου ανεξάρτητης περιστροφής μικτής
μάθησης - Individual Rotation Blended Learning και οι ομάδες να περνούν4
από ορισμένους μόνο σταθμούς, διαφορετικούς για κάθε ομάδα, έτσι ώστε στο
τέλος συνολικά να παρουσιαστούν οι δραστηριότητες και από τους 9 σταθμούς
εργασίας.
○ Να αναπυχθεί μονάχα μια από τις προτεινόμενες δραστηριότητες επιλογής του
εκπ/κού χωρίς την προσέγγιση της περιστροφής σταθμών και της μεικτής
μάθησης αλλα να μείνει μόνο στα πλαίσια της διαφοροποιημένης ως προς τον
τρόπο παράδοσης διδασκαλίας.
● Να προβλεφθεί να μπορούν οι ομάδες να λάβουν εξειδικευμένες οδηγίες από τον εκπ/κό
σχετικά με τις δραστηριότητες των σταθμών, πέρα από τις διαδικαστικές οδηγίες για τον
τρόπο ανάπτυξης των δραστηριοτήτων
● Οι ομάδες θα αλλάζουν σταθμούς κάθε 15 λεπτά, αν τελειώνουν νωρίτερα θα
συμπληρώνουν τις δραστηριότητες των άλλων σταθμών που δεν ολοκλήρωσαν
● Να προβλεφθεί τα ψηφιακά αρχεία να βρίσκονται ήδη στους υπολογιστές έτσι ώστε να
μην χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο
● Να προβλεφθούν τρόποι αυτοαξιολόγησης των μαθητών και εκπ/κού, αξιολόγησης της
επίτευξης των διδακτικών στόχων.
3
Ανάλογα με τις επιλογές του εκπ/κού και τις τεχνολογικές δυνατότητες του σχολείου
4
Ο τύπος με τον αριθμό 6 στη σελίδα
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
Πριν την περιστροφή
● Γίνεται ο χωρισμός των ομάδων
● Δίνονται οδηγίες για το διαδικαστικό μέρος της δραστηριότητας όπως:
○ Η αλλαγή στους σταθμούς εργασίας θα γίνεται κάθε 15 λεπτά
○ Οδηγίες για τις δραστηριότητες υπάρχουν στους σταθμούς εργασίας. Αν
υπάρχουν απορίες συζητήστε τες μεταξύ σας και αν ακόμα δεν καταλαβαίνετε
κάτι απευθυνθείτε όλη η ομάδα μαζί στον εκπ/κό.
○ Υπάρχουν δραστηριότητες ατομικές και ομαδικές. Τα αποτελέσματα όλων των
δραστηριοτήτων θα πρέπει να είναι αποτυπωμένα πάνω στο φυλλάδιο του κάθε
μέλους της ομάδας
○ Αν τελειώσετε νωρίτερα από τα 15 λεπτά την ατομική δραστηριότητα βοηθήστε
κάποιο μέλος της ομάδας σας που δυσκολεύεται ή ολοκληρώστε κάποια
προηγούμενη δραστηριότητα που δεν την προλάβατε. Αν τελειώσετε νωρίτερα
την ομαδική δραστηριότητα ολοκληρώστε κάποιο άλλο φύλλο δραστηριότητας,
ομαδικό ή ατομικό που δεν προλάβετε ή βοηθήστε κάποιο μέλος της ομάδας σας
που δυσκολεύεται.
○ Για ότι σας προβληματίζει απευθυνθείτε σαν ομάδα στον εκπ/κό
● Μοιράζονται τα φυλλάδια (δραστηριοτήτων) στους μαθητές
● Γίνεται η εισαγωγή στο θέμα μέσα από το παρακάτω δομημένο κείμενο, που καλύπτει
σχεδόν όλο το φάσμα των διαφόρων μορφών νοημοσύνης, έτσι ώστε να αποτελέσει
σημείο εισόδου στις δραστηριότητες για όλους τους μαθητές
Ο κ. Οδυσσέας είναι πολύ ενθουσιασμένος. Ο εκδοτικός οργανισμός στον οποίο εργάζεται και
μετά από την τρομερή επιτυχία της προηγούμενης αποστολής στις ερήμους της Γης τον στέλνει
να μελετήσει την ζωή στις πολικές περιοχές, τις αλλαγές που συντελούνται και τις επιπτώσεις
τους στο παγκόσμιο περιβάλλον. Στην φαντασία του αρχίζουν να περνούν έλκηθρα με
ταράνδους και ειδικά εκπαιδευμένα σκυλιά και νύχτες κάτω από τα αστέρια μέσα σε ιγκλού.
Εικόνες με χορούς και τραγούδια, πολικές αρκούδες, πιγκουίνοι, φάλαινες και ψάρεμα στον
πάγο. Ιστορίες με χιονοθύελλες και χαμένους στα χιόνια εξερευνητές. Αναρωτιέται πώς αυτοί οι
άνθρωποι καταφέρνουν να επιβιώσουν με την ελάχιστη χλωρίδα και πανίδα που τους προσφέρει
η φύση,προβληματίζεται για τις αλλαγές που γίνονται και έχουν επιπτώσεις στο παγκόσμιο
περιβάλλον και στον τρόπο ζωής τους. Ανησυχεί επίσης για την υποδοχή που θα του κάνουν, θα
είναι φιλικοί οι όχι; Σκέφτεται τις τεράστιες αποστάσεις που πρέπει να διασχίσει και τα στοιχεία
που θα πρέπει να συγκεντρώσει έτσι ώστε να μπορέσει να ενημερώσει τους αναγνώστες της
εφημερίδας για τον πληθυσμό, τις εκτάσεις και τον τρόπο διαβίωσης αυτών, των τόσο
διαφορετικών αλλά και τόσο όμοιων με όλους τους κατοίκους της Γης, ανθρώπων. ( Αυτό το
κομμάτι μπορεί να γίνει και σαν αφήγηση στο 2ο πρόσωπο δηλ. “Είστε δημοσιογράφοι και ο
εκδοτικός οργανισμός στον οποίο εργάζεστε σας στέλνει να μελετήσετε …”
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
Κατά την περιστροφή
και ανάπτυξης των δραστηριοτήτων
● Ο εκπ/κός θα πρέπει να αποφεύγει να εμπλέκεται με τις ομάδες καθώς θα πρέπει να
αποφασίσουν μόνοι τους για την εξέλιξη και ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων ​(Στις
αρχικές εφαρμογές των πρώτων σεναρίων ωστόσο, μπορεί να γίνει μια μικρή εξαίρεση
καθώς οι μαθητές δεν είναι εξοικειωμένοι με την πρακτική)
● Η τήρηση των χρονικών πλαισίων ​(τέσσερα 15λεπτα) είναι ευθύνη του εκπ/κού και θα
πρέπει να δίνει το σύνθημα που έχει προβλεφθεί ​(σφυρίχτρα, κάποιος ήχος κλπ) για την
αλλαγή σταθμών.
● Οι μαθητές μελετούν τα στοιχεία στους σταθμούς και συμπληρώνουν το φυλλάδιο με τα
άρθρα τους
Μετά την περιστροφή
του χρονικού ορίου (60 λεπτά) και την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων
● Δίνεται μια 5λεπτη παράταση για την ολοκλήρωση όσων εργασιών έχουν μείνει ημιτελής
(αν είναι απαραίτητο)
● Οι ομάδες παρουσιάζουν τις εργασίες τους
● Γίνεται η αξιολόγηση των ομαδικών εργασιών
● Γίνεται συζήτηση ολομέλειας σχετικά με τις δραστηριότητες (αν υπάρχει χρόνος)
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
Σταθμοί εργασίας
1ος σταθμός : Ο σταθμός του συγγραφέα5
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: ​Λεκτική/Γλωσσική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο του δημοσιογράφου διαβάζουν τα κείμενα των
παραγράφων των σελ. 75 και 76 και γράφουν σε πρώτο πρόσωπο την ανταπόκρισή τους για
την ζωή και της συνθήκες που επικρατούν στις πολικές περιοχές.
5
Η αρίθμηση των σταθμών αφορά μόνο τον διαχωρισμό τους στο φύλλο σεναρίου, για τους μαθητές δεν
θα υπάρχει αυτήν η αρίθμηση καθώς οι ομάδες θα έχουν σαν σημείο εκκίνησης διαφορετικό σταθμό
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κος Οδυσσέας γράφει την ανταπόκριση από το
ταξίδι του στην οποία επικεντρώνεται στις συνθήκες που επικρατούν και στην καθημερινότητα
των ανθρώπων
Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργίας γραπτού κειμένου
Προϊόν δραστηριότητας:​ Περιγραφικά κείμενα
Διάρκεια:​ 15 λεπτά
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή 6
● Κείμενα του βιβλίου
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
2ος σταθμός: Ο σταθμός του επιστήμονα
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Λογική/μαθηματική
νοημοσύνη
Τύπος σταθμού:​ Ψηφιακός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο του δημοσιογράφου και έχοντας σαν πηγή τα κείμενα των
παραγράφων των σελ. 74 και 75 παρουσιάζουν τα γεωγραφικά και κλιματολογικά
χαρακτηριστικά των πολικών περιοχών.
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: ​Ο κ. Οδυσσέας στο αρθρο του παρουσιάζει τις
περιοχές της Γης στις οποίες βρίσκονται οι πολικές περιοχές και τις ιδιαίτερα δύσκολες
συνθήκες που επικρατούν σε αυτές
Τύπος δραστηριότητας: Ατομική - Παρουσίασης στοιχείων σχετικά με τα γεωγραφικά,7
μορφολογικά και κλιματολογικά χαρακτηριστικά αυτών των περιοχών
Προϊόν δραστηριότητας:​ Άρθρο βασισμένο στα στοιχεία του βιβλίου (μπορεί να γίνει και με
την βοήθεια των εικόνων από την εφαρμογή του Φωτόδεντρου ​[?]
Διάρκεια:​ 15 λεπτά
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
● Εφαρμογή Φωτόδεντρου στον υπερσύνδεσμο:
http://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/30548
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
6
Τα φύλλα δραστηριότητας μπορεί να μην εκτυπώνονται αλλά να γίνεται απλά μια ανάγνωση του
αφηγηματικού τους μέρους και των οδηγιών
7
Αν είναι ψηφιακός ο σταθμός, μπορεί να γίνει και ομαδική όπου οι ομάδες θα δημιουργούν τις
παρουσιάσεις τους σε φύλλα excel
8
Η εφαρμογή μπορεί να “κατεβεί” στον υπολογιστή της τάξης και να τρέξει χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
3ος σταθμός: Ο σταθμός του καλλιτέχνη
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας:​ Κιναισθητική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός, τα θρανία των μαθητών
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο του δημοσιογράφου ετοιμάζουν μια σειρά παγωμένων εικόνων με
στιγμιότυπα από την ζωή στις πολικές περιοχές
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας έχει πρόβλημα με την κάμερά του
(που δεν λειτουργεί λόγω των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών) και δεν μπορεί να στείλει videos
με την ζωή των κατοίκων των πολικών περιοχών έτσι, με το κινητό του τηλέφωνο και μέσα από
την καλύβα που του έχουν διαθέσει καταφέρνει να τραβήξει μερικές φωτογραφίες και να τις
στείλει με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στην εφημερίδα
Τύπος δραστηριότητας:​ Ομαδική - Δημιουργίας παγωμένων εικόνων
Προϊόν δραστηριότητας:​ Ένα σύντομο κιναισθητικό δρώμενο (5 παγωμένες εικόνες)
Διάρκεια:​ 3 λεπτά για την παρουσίαση των εικόνων
Σχετικά αρχεία:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
● Κείμενα του βιβλίου του μαθητή για την ζωή των Εσκιμώων και των Λαπώνων
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
4ος σταθμός: Ο σταθμός του μουσικού
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας:​ Μουσική/Ρυθμική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού: Ψηφιακός - Εγγραφή του τραγουδιού με τη χρήση του songsmith ή
καταγραφή του με κάποιο άλλο μέσο, πχ. Κινητό τηλ. laptop και Audacity κλπ
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές γράφουν στίχους και δημιουργούν ένα τραγούδι για την ζωή και τα χαρακτηριστικά
των πολικών περιοχών
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας που είναι καλεσμένος σε μια
παραδοσιακή γιορτή του χωριού συνεχίζει την ενημέρωση των αναγνωστών της εφημερίδας με
παραδοσιακά τραγούδια των κατοίκων των πολικών περιοχών που έχει καταγράψει με το κινητό
του.
Τύπος δραστηριότητας:​ Ομαδική - Δημιουργίας τραγουδιού
Προϊόν δραστηριότητας:​ Ένα σύντομο χορευτικό δρώμενο
Διάρκεια:​ 15 λεπτα
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
5ος σταθμός: Ο σταθμός του εξερευνητή
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Οπτική/Παραστατική/Χωρική
νοημοσύνη
Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές παρουσιάζουν στον παγκόσμιο χάρτη που βρίσκονται αυτές οι περιοχές
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας στην ανταπόκρισή του προς την
εφημερίδα παρουσιάζει σε χάρτη που βρίσκονται οι πολικές περιοχές πάνω στη Γη
Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργίας χάρτη
Προϊόν δραστηριότητας:​ Ένας παγκόσμιος χάρτης με τις περιοχές που ερευνώνται
Διάρκεια:​ 15 λεπτά
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
● Εικόνα από την εφαρμογή του Φωτόδεντρου στον υπερσύνδεσμο:
http://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/2898
● Φωτοτυπία λευκού παγκόσμιου χάρτη, ή η σχετική εικόνα του βιβλίου
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
6ος σταθμός: Ο σταθμός του δημοσιογράφου
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: ​Διαπροσωπική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές έχοντας σαν πηγή τα κείμενα του βιβλίου και τις σχετικές με την ζωή των
Εσκιμώων ​[?] και τη ζωή των Λαπώνων ​[?] ​εφαρμογές του Φωτόδεντρου παρουσιάζουν
τρόπους για να τους προσεγγίσουν.
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας ξέρει ότι δεν είναι εύκολο να γίνει
αποδεκτός από τις κοινότητες των ανθρώπων που ζουν σε αυτές τις περιοχές. Καθώς ζουν
σχεδόν απομονωμένοι από τον υπόλοιπο κόσμο δεν εμπιστεύονται εύκολα τους ξένους ο κ.
Οδυσσέας όμως που έχει μελετήσει καλά τις συνήθειες και τον τρόπο ζωής τους βρίσκει τον
τρόπο να τους κάνει να τον εμπιστευτούν
Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργίας γραπτού κειμένου
Προϊόν δραστηριότητας: Ένα κείμενο το οποίο έχει σαν πηγές τα σχετικά με την ζωή των
κατοίκων αυτών των περιοχών κείμενα του βιβλίου
Διάρκεια:​ 15 λεπτά
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
● Κείμενα σελίδων 75 και 76 του βιβλίου
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
7ος σταθμός: Ο σταθμός του εθελοντή
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας:​ Ενδοπροσωπική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές δημιουργούν μια καμπάνια για την προστασία ή μη αυτών των περιοχών
Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας βλέποντας τις αλλαγές που
γίνονται και την καταστροφή των συγκεκριμένων οικοσυστημάτων αποφασίζει να αναλάβει
δράση για την ενημέρωση του κόσμου και αν είναι δυνατόν για την κινητοποίηση και την
προσωπική εμπλοκη των συνδρομητών του οργανισμού “Discover Earth” στην ανάληψη
πρωτοβουλιών και δράσεων. Έτσι στέλνει τις βασικές κατευθύνσεις για την δημιουργία μιας
εκστρατείας - προβολής αυτών των θεμάτων.
Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργία προτάσεων για ανάληψη δράσης.
Προϊόν δραστηριότητας: Σλόγκαν και βασικές περιγραφές σεναρίων-ιδεών για την δημιουργία
καμπάνιας
Διάρκεια:​ 15 λεπτα
Σχετικό αρχείο:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
8ος σταθμός: Ο σταθμός του φιλοσόφου
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας:​ Υπαρξιακή νοημοσύνη
Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές με αφορμή τις αλλαγές που γίνονται στον τρόπο ζωής των κατοίκων αυτών των
περιοχών παρουσιάζουν τους προβληματισμούς τους για τα αποτελέσματα αυτών των αλλαγών
Αφηγηματικό μέρος δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας για την ανταπόκριση που στέλνει στην
εφημερίδα, έχει ετοιμάσει ένα κείμενο που παρουσιάζει τις αλλαγές γίνονται στον τρόπο ζωής
στα συγκεκριμένα οικοσυστήματα και τις των ανθρώπων σε αυτά.
Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
Προϊόν δραστηριότητας: ​Ένα δοκίμιο ​(στα πλαίσια της ηλικιακής δυνατότητας)
Διάρκεια:​ 15 λεπτά
Σχετικά αρχεία:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
9ος σταθμός: Ο σταθμός του φυσιοδίφη
Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: ​Νατουραλιστική νοημοσύνη
Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός ή ψηφιακός
Περιγραφή δραστηριότητας
Οι μαθητές παρουσιάζουν την χλωρίδα και την πανίδα αυτών των περιοχών
Περιγραφή: Ο κ. Οδυσσέας στην ανταπόκρισή του ενημερώνει τους αναγνώστες της
εφημερίδας για την χλωρίδα και πανίδα αυτών των περιοχών και τις επιπτώσεις των αλλαγών
σε αυτές
Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργίας φυτολογίου - ζωολογίου
Προϊόν δραστηριότητας:​ “άλμπουμ” με φυτά και ζώα των περιοχών
Διάρκεια:​ 15 λεπτα (1 διδακτική ώρα)
Σχετικά αρχεία:
● Φύλλο οδηγιών σταθμού
● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή
● Εφαρμογή Φωτόδεντρου ​(αν υπάρχει η δυνατότητα)
● http://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/3054
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
Αξιολόγηση
Ρουμπρίκες ατομικής και ομαδικής αυτοαξιολόγησης και ετεροαξιολόγησης, αξιολόγησης της
δραστηριότητας.
Ερωτηματολόγιο βασισμένο στην νεοαποκτηθείσα γνώση
(επιστροφή στα περιεχόμενα)
Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος

More Related Content

Similar to 00. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 21: Η ζωή στις πολικές περιοχές - Φύλλο σεναρίου

Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
Σενάριο 3  Β’ ΈκδοσηΣενάριο 3  Β’ Έκδοση
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
makrib
 
Δομή και λειτουργία των ερευνητικών εργασιών
Δομή και λειτουργία των ερευνητικών εργασιώνΔομή και λειτουργία των ερευνητικών εργασιών
Δομή και λειτουργία των ερευνητικών εργασιών
Μεταξούλα Μανικάρου
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
akoureli
 
παρουσιαση πρώτο τρίωρο
παρουσιαση πρώτο τρίωροπαρουσιαση πρώτο τρίωρο
παρουσιαση πρώτο τρίωρο
Sotia Siamantoura
 
Educ556dl_Εργασία 3η_Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Educ556dl_Εργασία 3η_Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςEduc556dl_Εργασία 3η_Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Educ556dl_Εργασία 3η_Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Rodi-Sofia Kati
 
Δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από εφαρμογές εξ αποστάσεω...
Δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από εφαρμογές εξ αποστάσεω...Δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από εφαρμογές εξ αποστάσεω...
Δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από εφαρμογές εξ αποστάσεω...
European University-Cyprus
 

Similar to 00. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 21: Η ζωή στις πολικές περιοχές - Φύλλο σεναρίου (20)

00. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 22: Η ζωή στα τροπικά δάση - Φύλλο σεναρίου
00. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 22: Η ζωή στα τροπικά δάση - Φύλλο σεναρίου00. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 22: Η ζωή στα τροπικά δάση - Φύλλο σεναρίου
00. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 22: Η ζωή στα τροπικά δάση - Φύλλο σεναρίου
 
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
 
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Ενότητα 3η: Η Γη ως χώρος ζωής του ανθρώπου - Φύλλ...
01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Ενότητα 3η: Η Γη ως χώρος ζωής του ανθρώπου - Φύλλ...01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Ενότητα 3η: Η Γη ως χώρος ζωής του ανθρώπου - Φύλλ...
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Ενότητα 3η: Η Γη ως χώρος ζωής του ανθρώπου - Φύλλ...
 
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
Σενάριο 3  Β’ ΈκδοσηΣενάριο 3  Β’ Έκδοση
Σενάριο 3 Β’ Έκδοση
 
02. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 11: Ζώνες βλάστησης: Φύλλο ιστοεξερεύνηση...
02. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 11: Ζώνες βλάστησης: Φύλλο ιστοεξερεύνηση...02. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 11: Ζώνες βλάστησης: Φύλλο ιστοεξερεύνηση...
02. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 11: Ζώνες βλάστησης: Φύλλο ιστοεξερεύνηση...
 
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Ενότητα 2η: Το φυσικό περιβάλλον - Φύλλο σεναρίου ...
01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Ενότητα 2η: Το φυσικό περιβάλλον - Φύλλο σεναρίου ...01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Ενότητα 2η: Το φυσικό περιβάλλον - Φύλλο σεναρίου ...
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Ενότητα 2η: Το φυσικό περιβάλλον - Φύλλο σεναρίου ...
 
Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...
Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...
Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...
 
Logo seminar
Logo seminarLogo seminar
Logo seminar
 
Δομή και λειτουργία των ερευνητικών εργασιών
Δομή και λειτουργία των ερευνητικών εργασιώνΔομή και λειτουργία των ερευνητικών εργασιών
Δομή και λειτουργία των ερευνητικών εργασιών
 
Ά μέρος εργασίας
Ά μέρος εργασίαςΆ μέρος εργασίας
Ά μέρος εργασίας
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
 
Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία (ΕΕΤ) της Α τάξης ΕΠΑΛ _ Παρουσίαση Σχ.Συμ...
Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία (ΕΕΤ) της Α τάξης ΕΠΑΛ _ Παρουσίαση Σχ.Συμ...Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία (ΕΕΤ) της Α τάξης ΕΠΑΛ _ Παρουσίαση Σχ.Συμ...
Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία (ΕΕΤ) της Α τάξης ΕΠΑΛ _ Παρουσίαση Σχ.Συμ...
 
01. Ιστορία Στ' - Ενότητα Α'. Οι εξελίξεις στην Ευρώπη κατά τους Νεότερους Χρ...
01. Ιστορία Στ' - Ενότητα Α'. Οι εξελίξεις στην Ευρώπη κατά τους Νεότερους Χρ...01. Ιστορία Στ' - Ενότητα Α'. Οι εξελίξεις στην Ευρώπη κατά τους Νεότερους Χρ...
01. Ιστορία Στ' - Ενότητα Α'. Οι εξελίξεις στην Ευρώπη κατά τους Νεότερους Χρ...
 
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
Διδακτικό σενάριο: "Διατροφή"
 
παρουσιαση πρώτο τρίωρο
παρουσιαση πρώτο τρίωροπαρουσιαση πρώτο τρίωρο
παρουσιαση πρώτο τρίωρο
 
Μια βόλτα στο Ηλιακό μας Σύστημα
Μια βόλτα στο Ηλιακό μας ΣύστημαΜια βόλτα στο Ηλιακό μας Σύστημα
Μια βόλτα στο Ηλιακό μας Σύστημα
 
Educ556dl_Εργασία 3η_Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Educ556dl_Εργασία 3η_Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςEduc556dl_Εργασία 3η_Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Educ556dl_Εργασία 3η_Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
 
διδακτικό σενάριο 3
διδακτικό σενάριο 3διδακτικό σενάριο 3
διδακτικό σενάριο 3
 
Δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από εφαρμογές εξ αποστάσεω...
Δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από εφαρμογές εξ αποστάσεω...Δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από εφαρμογές εξ αποστάσεω...
Δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από εφαρμογές εξ αποστάσεω...
 
Εκπαιδευτικό Σενάριο Μελέτης
Εκπαιδευτικό Σενάριο ΜελέτηςΕκπαιδευτικό Σενάριο Μελέτης
Εκπαιδευτικό Σενάριο Μελέτης
 

Recently uploaded

Η Κινέζικη Αστρολογία - Ημερολόγιο - Ζώδια.docx
Η Κινέζικη Αστρολογία - Ημερολόγιο - Ζώδια.docxΗ Κινέζικη Αστρολογία - Ημερολόγιο - Ζώδια.docx
Η Κινέζικη Αστρολογία - Ημερολόγιο - Ζώδια.docx
eucharis
 
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
Athina Tziaki
 
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
ssuser2f8893
 

Recently uploaded (20)

Μαθητικά συμβούλια .
Μαθητικά συμβούλια                                  .Μαθητικά συμβούλια                                  .
Μαθητικά συμβούλια .
 
Η Κινέζικη Αστρολογία - Ημερολόγιο - Ζώδια.docx
Η Κινέζικη Αστρολογία - Ημερολόγιο - Ζώδια.docxΗ Κινέζικη Αστρολογία - Ημερολόγιο - Ζώδια.docx
Η Κινέζικη Αστρολογία - Ημερολόγιο - Ζώδια.docx
 
Επίσκεψη στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη              στο 11ο Γυμνάσιο ΠάτραςΕπίσκεψη              στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας
 
Μαθητικές καταλήψεις
Μαθητικές                                  καταλήψειςΜαθητικές                                  καταλήψεις
Μαθητικές καταλήψεις
 
Πασχαλινές Λαμπάδες από ΣΤ τάξη του σχολείου μας.pptx
Πασχαλινές Λαμπάδες από ΣΤ τάξη του σχολείου μας.pptxΠασχαλινές Λαμπάδες από ΣΤ τάξη του σχολείου μας.pptx
Πασχαλινές Λαμπάδες από ΣΤ τάξη του σχολείου μας.pptx
 
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ 2008
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ  2008Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ  2008
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ 2008
 
Πασχαλινά αυγά από τη Β΄ τάξη του σχολείου μας.pptx
Πασχαλινά αυγά από τη Β΄ τάξη του σχολείου μας.pptxΠασχαλινά αυγά από τη Β΄ τάξη του σχολείου μας.pptx
Πασχαλινά αυγά από τη Β΄ τάξη του σχολείου μας.pptx
 
Σουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνη
Σουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνηΣουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνη
Σουρεαλιστικά ταξίδια μέσα από την τέχνη
 
Μια νύχτα σε κατάστημα παιχνιδιώνΚΕΙΜΕΝΑ
Μια νύχτα σε κατάστημα παιχνιδιώνΚΕΙΜΕΝΑΜια νύχτα σε κατάστημα παιχνιδιώνΚΕΙΜΕΝΑ
Μια νύχτα σε κατάστημα παιχνιδιώνΚΕΙΜΕΝΑ
 
Επίσκεψη στο 12ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη          στο 12ο Γυμνάσιο ΠάτραςΕπίσκεψη          στο 12ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη στο 12ο Γυμνάσιο Πάτρας
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2οΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
 
Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξεις
Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξειςΓιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξεις
Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξεις
 
Σεβασμός .
Σεβασμός                                   .Σεβασμός                                   .
Σεβασμός .
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
ΙΣΤΟΡΙΑ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
 
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
5ο Κεφάλαιο - Το Λογισμικό του Υπολογιστή.pptx
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ  ΜΕΡΟΣ 1ο ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ  ΜΕΡΟΣ 1ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ 2024
 
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
9.SPSS και δείκτες περιγραφικής στατιστικής.pdf
 
Πασχαλινές λαμπάδες από τη Δ΄ τάξη του σχολείου μας.pptx
Πασχαλινές λαμπάδες από τη Δ΄ τάξη του σχολείου μας.pptxΠασχαλινές λαμπάδες από τη Δ΄ τάξη του σχολείου μας.pptx
Πασχαλινές λαμπάδες από τη Δ΄ τάξη του σχολείου μας.pptx
 
Επίσκεψη στο 10ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη          στο 10ο Γυμνάσιο ΠάτραςΕπίσκεψη          στο 10ο Γυμνάσιο Πάτρας
Επίσκεψη στο 10ο Γυμνάσιο Πάτρας
 

00. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 21: Η ζωή στις πολικές περιοχές - Φύλλο σεναρίου

  • 1. Εκπ/κή Αποθήκη Κατηγορία:​ Στρατηγικές διδασκαλίας - Πολλαπλή νοημοσύνη Project:​ Γεωγραφία Στ’ - Κεφάλαιο 21ο: Η ζωή στις πολικές περιοχές Σενάριο ανάπτυξης/Οδηγός εκπ/κού Κεφάλαιο 21ο: Η ζωή στις πολικές περιοχές Φύλλο σεναρίου Δημιουργία: Πέτρος Μιχαηλίδης - ΠΕ 70 Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 2.   Περιεχόμενα Εισαγωγικά 3 Παρουσίαση 3 Περιγραφή 3 ​Σύνδεση με το Α.Π.Σ & Δ.Ε.Π.Π.Σ 3 Πλαίσιο 3 Προαπαιτούμενα 3 Στόχοι 4 Παιδαγωγικοί στόχοι 4 Μαθησιακοί στόχοι 4 Τεχνολογικοί 4 Λέξεις - κλειδιά 4 Διάρκεια 4 Τύπος δραστηριοτήτων 4 Ανάπτυξη 5 Παρατηρήσεις 5 Διαδικαστικές παρατηρήσεις 5 Πριν την περιστροφή 6 Κατά την περιστροφή 7 Μετά την περιστροφή 7 Σταθμοί εργασίας 7 1ος σταθμός: Ο σταθμός του συγγραφέα 7 2ος σταθμός: Ο σταθμός του επιστήμονα 8 3ος σταθμός: Ο σταθμός του καλλιτέχνη 9 4ος σταθμός: Ο σταθμός του μουσικού 9 5ος σταθμός: Ο σταθμός του εξερευνητή 10 6ος σταθμός: Ο σταθμός του δημοσιογράφου 10 7ος σταθμός: Ο σταθμός του εθελοντή 11 8ος σταθμός: Ο σταθμός του φιλοσόφου 11 9ος σταθμός: Ο σταθμός του φυσιοδίφη 12 Αξιολόγηση 12 Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 3. Εισαγωγικά Παρουσίαση Δραστηριότητα μικτής μάθησης (blended learning) με το μοντέλο εναλλαγής σταθμών βασισμένη στην θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης του Gardner και της ψηφιακής αφήγησης Περιγραφή Οι μαθητές σε ρόλο εξερευνητή των ερήμων εναλλάσσονται στους σταθμούς δραστηριοτήτων/εργασίας και ετοιμάζουν αναφορές και διάφορα δρώμενα για να ενημερώσουν τους χρηματοδότες της εξερεύνησης και τους αναγνώστες της εφημερίδας στην οποία αρθρογραφούν. ​Σύνδεση με το Α.Π.Σ & Δ.Ε.Π.Π.Σ Η δραστηριότητα σχετίζεται με τα αντικείμενα: ● Γλώσσα Ε’ & Στ’ τάξης​. ​(αφήγηση, περιγραφή, κείμενα επιχειρημάτων) ● Γραμματική Ε’ και Στ’ τάξης​. ​(χρόνοι κειμένων, επίθετα, επιρρήματα κλπ) ● Γεωγραφία της Στ' τάξης (Ενότητα 3η: Η Γη ως χώρος ζωής του ανθρώπου - Κεφ.21: Η ζωή στις πολικές περιοχές) Πλαίσιο ● Η δημιουργία και οργάνωση των δραστηριότητας βασίζεται στη θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης του Gardner. ● Η διδακτική προσέγγιση ακολουθεί την τεχνική της ψηφιακής αφήγησης όπου οι μαθητές ακολουθώντας ένα σενάριο αναπτύσσουν τις επιμέρους δραστηριότητες και δημιουργούν τα σχετικά ψηφιακά αρχεία. ● Η μεθοδολογική προσέγγιση είναι αυτή της μικτής μάθησης ​(blended learning) με το μοντέλο της εναλλαγής σταθμών εργασίας ​(Station rotation) Προαπαιτούμενα ● Υπολογιστής/υπολογιστές για τον/τους ψηφιακούς σταθμούς εργασίας Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 4. Στόχοι Παιδαγωγικοί στόχοι ● Ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας ● Ανάπτυξη όλων των ειδών νοημοσύνης κατά την θεωρία του Gardner ● Ανάπτυξη πνεύματος αυτοαξιολόγησης της εργασίας τους Μαθησιακοί στόχοι ● Γνωριμία με τις πολικές περιοχές της Γης και την ζωή σε αυτές ● Γνωριμία με τις αλλαγές σε αυτές τις περιοχές λόγω της κλιματικής αλλαγής και την επίπτωση στο παγκόσμιο περιβάλλον Τεχνολογικοί ● Χρήση και Αξιολόγηση ψηφιακών και συμβατικών πηγών Λέξεις - κλειδιά Πολικές περιοχές, κλιματική αλλαγή, περιβάλλον. Διάρκεια1 2 έως 4 δίωρα Τύπος δραστηριοτήτων Ομαδική, σε ζεύγη ή ατομική2 (επιστροφή στα περιεχόμενα) 1 Όπου αναφέρονται χρόνοι είναι σχετικοί ανάλογα με την προσέγγιση που θα αποφασιστεί, με τον αριθμό των μαθητών, των ομάδων, τις ιδιαιτερότητες του τμήματος κλπ. 2 Ανάλογα με με τον αριθμό των μαθητών, των ομάδων, τις ιδιαιτερότητες του τμήματος κλπ. Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 5. Ανάπτυξη Παρατηρήσεις Διαδικαστικές παρατηρήσεις ● Σταθμοί εργασίας Για το συγκεκριμένο κεφάλαιο έχουν δημιουργηθεί εννέα σταθμοί δραστηριοτήτων, ​2 ή 3 ψηφιακοί ​και 7 ή 6 συμβατικοί, ένας για κάθε είδος νοημοσύνης. Για την ανάπτυξή τους3 υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις ανάλογα με τις επιλογές του εκπ/κού, τις δυνατότητες τεχνολογικής υποστήριξης, τις ιδιαιτερότητες της τάξης/τμήματος κτλ. Έτσι είναι δυνατό: ○ Να αναπτυχθούν οι δραστηριότητες 4-5 σταθμών επιλογής του εκπ/κού σε ένα δίωρο και οι υπόλοιπες σε ένα άλλο δίωρο ○ Να αναπτυχθούν οι δραστηριότητες 4-5 σταθμών επιλογής του εκπ/κού σε ένα δίωρο έτσι ώστε σε άλλο κεφάλαιο να αναπτυχθούν δραστηριότητες πάνω στα υπόλοιπα είδη νοημοσύνης ​(τουλάχιστον τόσοι όσες είναι και οι ομάδες) ○ Η περιστροφή να είναι τύπου ​Μοντέλου ανεξάρτητης περιστροφής μικτής μάθησης - Individual Rotation Blended Learning και οι ομάδες να περνούν4 από ορισμένους μόνο σταθμούς, διαφορετικούς για κάθε ομάδα, έτσι ώστε στο τέλος συνολικά να παρουσιαστούν οι δραστηριότητες και από τους 9 σταθμούς εργασίας. ○ Να αναπυχθεί μονάχα μια από τις προτεινόμενες δραστηριότητες επιλογής του εκπ/κού χωρίς την προσέγγιση της περιστροφής σταθμών και της μεικτής μάθησης αλλα να μείνει μόνο στα πλαίσια της διαφοροποιημένης ως προς τον τρόπο παράδοσης διδασκαλίας. ● Να προβλεφθεί να μπορούν οι ομάδες να λάβουν εξειδικευμένες οδηγίες από τον εκπ/κό σχετικά με τις δραστηριότητες των σταθμών, πέρα από τις διαδικαστικές οδηγίες για τον τρόπο ανάπτυξης των δραστηριοτήτων ● Οι ομάδες θα αλλάζουν σταθμούς κάθε 15 λεπτά, αν τελειώνουν νωρίτερα θα συμπληρώνουν τις δραστηριότητες των άλλων σταθμών που δεν ολοκλήρωσαν ● Να προβλεφθεί τα ψηφιακά αρχεία να βρίσκονται ήδη στους υπολογιστές έτσι ώστε να μην χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο ● Να προβλεφθούν τρόποι αυτοαξιολόγησης των μαθητών και εκπ/κού, αξιολόγησης της επίτευξης των διδακτικών στόχων. 3 Ανάλογα με τις επιλογές του εκπ/κού και τις τεχνολογικές δυνατότητες του σχολείου 4 Ο τύπος με τον αριθμό 6 στη σελίδα Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 6. Πριν την περιστροφή ● Γίνεται ο χωρισμός των ομάδων ● Δίνονται οδηγίες για το διαδικαστικό μέρος της δραστηριότητας όπως: ○ Η αλλαγή στους σταθμούς εργασίας θα γίνεται κάθε 15 λεπτά ○ Οδηγίες για τις δραστηριότητες υπάρχουν στους σταθμούς εργασίας. Αν υπάρχουν απορίες συζητήστε τες μεταξύ σας και αν ακόμα δεν καταλαβαίνετε κάτι απευθυνθείτε όλη η ομάδα μαζί στον εκπ/κό. ○ Υπάρχουν δραστηριότητες ατομικές και ομαδικές. Τα αποτελέσματα όλων των δραστηριοτήτων θα πρέπει να είναι αποτυπωμένα πάνω στο φυλλάδιο του κάθε μέλους της ομάδας ○ Αν τελειώσετε νωρίτερα από τα 15 λεπτά την ατομική δραστηριότητα βοηθήστε κάποιο μέλος της ομάδας σας που δυσκολεύεται ή ολοκληρώστε κάποια προηγούμενη δραστηριότητα που δεν την προλάβατε. Αν τελειώσετε νωρίτερα την ομαδική δραστηριότητα ολοκληρώστε κάποιο άλλο φύλλο δραστηριότητας, ομαδικό ή ατομικό που δεν προλάβετε ή βοηθήστε κάποιο μέλος της ομάδας σας που δυσκολεύεται. ○ Για ότι σας προβληματίζει απευθυνθείτε σαν ομάδα στον εκπ/κό ● Μοιράζονται τα φυλλάδια (δραστηριοτήτων) στους μαθητές ● Γίνεται η εισαγωγή στο θέμα μέσα από το παρακάτω δομημένο κείμενο, που καλύπτει σχεδόν όλο το φάσμα των διαφόρων μορφών νοημοσύνης, έτσι ώστε να αποτελέσει σημείο εισόδου στις δραστηριότητες για όλους τους μαθητές Ο κ. Οδυσσέας είναι πολύ ενθουσιασμένος. Ο εκδοτικός οργανισμός στον οποίο εργάζεται και μετά από την τρομερή επιτυχία της προηγούμενης αποστολής στις ερήμους της Γης τον στέλνει να μελετήσει την ζωή στις πολικές περιοχές, τις αλλαγές που συντελούνται και τις επιπτώσεις τους στο παγκόσμιο περιβάλλον. Στην φαντασία του αρχίζουν να περνούν έλκηθρα με ταράνδους και ειδικά εκπαιδευμένα σκυλιά και νύχτες κάτω από τα αστέρια μέσα σε ιγκλού. Εικόνες με χορούς και τραγούδια, πολικές αρκούδες, πιγκουίνοι, φάλαινες και ψάρεμα στον πάγο. Ιστορίες με χιονοθύελλες και χαμένους στα χιόνια εξερευνητές. Αναρωτιέται πώς αυτοί οι άνθρωποι καταφέρνουν να επιβιώσουν με την ελάχιστη χλωρίδα και πανίδα που τους προσφέρει η φύση,προβληματίζεται για τις αλλαγές που γίνονται και έχουν επιπτώσεις στο παγκόσμιο περιβάλλον και στον τρόπο ζωής τους. Ανησυχεί επίσης για την υποδοχή που θα του κάνουν, θα είναι φιλικοί οι όχι; Σκέφτεται τις τεράστιες αποστάσεις που πρέπει να διασχίσει και τα στοιχεία που θα πρέπει να συγκεντρώσει έτσι ώστε να μπορέσει να ενημερώσει τους αναγνώστες της εφημερίδας για τον πληθυσμό, τις εκτάσεις και τον τρόπο διαβίωσης αυτών, των τόσο διαφορετικών αλλά και τόσο όμοιων με όλους τους κατοίκους της Γης, ανθρώπων. ( Αυτό το κομμάτι μπορεί να γίνει και σαν αφήγηση στο 2ο πρόσωπο δηλ. “Είστε δημοσιογράφοι και ο εκδοτικός οργανισμός στον οποίο εργάζεστε σας στέλνει να μελετήσετε …” Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 7. Κατά την περιστροφή και ανάπτυξης των δραστηριοτήτων ● Ο εκπ/κός θα πρέπει να αποφεύγει να εμπλέκεται με τις ομάδες καθώς θα πρέπει να αποφασίσουν μόνοι τους για την εξέλιξη και ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων ​(Στις αρχικές εφαρμογές των πρώτων σεναρίων ωστόσο, μπορεί να γίνει μια μικρή εξαίρεση καθώς οι μαθητές δεν είναι εξοικειωμένοι με την πρακτική) ● Η τήρηση των χρονικών πλαισίων ​(τέσσερα 15λεπτα) είναι ευθύνη του εκπ/κού και θα πρέπει να δίνει το σύνθημα που έχει προβλεφθεί ​(σφυρίχτρα, κάποιος ήχος κλπ) για την αλλαγή σταθμών. ● Οι μαθητές μελετούν τα στοιχεία στους σταθμούς και συμπληρώνουν το φυλλάδιο με τα άρθρα τους Μετά την περιστροφή του χρονικού ορίου (60 λεπτά) και την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων ● Δίνεται μια 5λεπτη παράταση για την ολοκλήρωση όσων εργασιών έχουν μείνει ημιτελής (αν είναι απαραίτητο) ● Οι ομάδες παρουσιάζουν τις εργασίες τους ● Γίνεται η αξιολόγηση των ομαδικών εργασιών ● Γίνεται συζήτηση ολομέλειας σχετικά με τις δραστηριότητες (αν υπάρχει χρόνος) (επιστροφή στα περιεχόμενα) Σταθμοί εργασίας 1ος σταθμός : Ο σταθμός του συγγραφέα5 Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: ​Λεκτική/Γλωσσική νοημοσύνη Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός Περιγραφή δραστηριότητας Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο του δημοσιογράφου διαβάζουν τα κείμενα των παραγράφων των σελ. 75 και 76 και γράφουν σε πρώτο πρόσωπο την ανταπόκρισή τους για την ζωή και της συνθήκες που επικρατούν στις πολικές περιοχές. 5 Η αρίθμηση των σταθμών αφορά μόνο τον διαχωρισμό τους στο φύλλο σεναρίου, για τους μαθητές δεν θα υπάρχει αυτήν η αρίθμηση καθώς οι ομάδες θα έχουν σαν σημείο εκκίνησης διαφορετικό σταθμό Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 8. Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κος Οδυσσέας γράφει την ανταπόκριση από το ταξίδι του στην οποία επικεντρώνεται στις συνθήκες που επικρατούν και στην καθημερινότητα των ανθρώπων Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργίας γραπτού κειμένου Προϊόν δραστηριότητας:​ Περιγραφικά κείμενα Διάρκεια:​ 15 λεπτά Σχετικό αρχείο: ● Φύλλο οδηγιών σταθμού ● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή 6 ● Κείμενα του βιβλίου (επιστροφή στα περιεχόμενα) 2ος σταθμός: Ο σταθμός του επιστήμονα Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Λογική/μαθηματική νοημοσύνη Τύπος σταθμού:​ Ψηφιακός Περιγραφή δραστηριότητας Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο του δημοσιογράφου και έχοντας σαν πηγή τα κείμενα των παραγράφων των σελ. 74 και 75 παρουσιάζουν τα γεωγραφικά και κλιματολογικά χαρακτηριστικά των πολικών περιοχών. Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: ​Ο κ. Οδυσσέας στο αρθρο του παρουσιάζει τις περιοχές της Γης στις οποίες βρίσκονται οι πολικές περιοχές και τις ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες που επικρατούν σε αυτές Τύπος δραστηριότητας: Ατομική - Παρουσίασης στοιχείων σχετικά με τα γεωγραφικά,7 μορφολογικά και κλιματολογικά χαρακτηριστικά αυτών των περιοχών Προϊόν δραστηριότητας:​ Άρθρο βασισμένο στα στοιχεία του βιβλίου (μπορεί να γίνει και με την βοήθεια των εικόνων από την εφαρμογή του Φωτόδεντρου ​[?] Διάρκεια:​ 15 λεπτά Σχετικό αρχείο: ● Φύλλο οδηγιών σταθμού ● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή ● Εφαρμογή Φωτόδεντρου στον υπερσύνδεσμο: http://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/30548 (επιστροφή στα περιεχόμενα) 6 Τα φύλλα δραστηριότητας μπορεί να μην εκτυπώνονται αλλά να γίνεται απλά μια ανάγνωση του αφηγηματικού τους μέρους και των οδηγιών 7 Αν είναι ψηφιακός ο σταθμός, μπορεί να γίνει και ομαδική όπου οι ομάδες θα δημιουργούν τις παρουσιάσεις τους σε φύλλα excel 8 Η εφαρμογή μπορεί να “κατεβεί” στον υπολογιστή της τάξης και να τρέξει χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 9. 3ος σταθμός: Ο σταθμός του καλλιτέχνη Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας:​ Κιναισθητική νοημοσύνη Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός, τα θρανία των μαθητών Περιγραφή δραστηριότητας Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο του δημοσιογράφου ετοιμάζουν μια σειρά παγωμένων εικόνων με στιγμιότυπα από την ζωή στις πολικές περιοχές Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας έχει πρόβλημα με την κάμερά του (που δεν λειτουργεί λόγω των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών) και δεν μπορεί να στείλει videos με την ζωή των κατοίκων των πολικών περιοχών έτσι, με το κινητό του τηλέφωνο και μέσα από την καλύβα που του έχουν διαθέσει καταφέρνει να τραβήξει μερικές φωτογραφίες και να τις στείλει με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στην εφημερίδα Τύπος δραστηριότητας:​ Ομαδική - Δημιουργίας παγωμένων εικόνων Προϊόν δραστηριότητας:​ Ένα σύντομο κιναισθητικό δρώμενο (5 παγωμένες εικόνες) Διάρκεια:​ 3 λεπτά για την παρουσίαση των εικόνων Σχετικά αρχεία: ● Φύλλο οδηγιών σταθμού ● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή ● Κείμενα του βιβλίου του μαθητή για την ζωή των Εσκιμώων και των Λαπώνων (επιστροφή στα περιεχόμενα) 4ος σταθμός: Ο σταθμός του μουσικού Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας:​ Μουσική/Ρυθμική νοημοσύνη Τύπος σταθμού: Ψηφιακός - Εγγραφή του τραγουδιού με τη χρήση του songsmith ή καταγραφή του με κάποιο άλλο μέσο, πχ. Κινητό τηλ. laptop και Audacity κλπ Περιγραφή δραστηριότητας Οι μαθητές γράφουν στίχους και δημιουργούν ένα τραγούδι για την ζωή και τα χαρακτηριστικά των πολικών περιοχών Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας που είναι καλεσμένος σε μια παραδοσιακή γιορτή του χωριού συνεχίζει την ενημέρωση των αναγνωστών της εφημερίδας με παραδοσιακά τραγούδια των κατοίκων των πολικών περιοχών που έχει καταγράψει με το κινητό του. Τύπος δραστηριότητας:​ Ομαδική - Δημιουργίας τραγουδιού Προϊόν δραστηριότητας:​ Ένα σύντομο χορευτικό δρώμενο Διάρκεια:​ 15 λεπτα Σχετικό αρχείο: ● Φύλλο οδηγιών σταθμού ● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 10. (επιστροφή στα περιεχόμενα) 5ος σταθμός: Ο σταθμός του εξερευνητή Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: Οπτική/Παραστατική/Χωρική νοημοσύνη Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός Περιγραφή δραστηριότητας Οι μαθητές παρουσιάζουν στον παγκόσμιο χάρτη που βρίσκονται αυτές οι περιοχές Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας στην ανταπόκρισή του προς την εφημερίδα παρουσιάζει σε χάρτη που βρίσκονται οι πολικές περιοχές πάνω στη Γη Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργίας χάρτη Προϊόν δραστηριότητας:​ Ένας παγκόσμιος χάρτης με τις περιοχές που ερευνώνται Διάρκεια:​ 15 λεπτά Σχετικό αρχείο: ● Φύλλο οδηγιών σταθμού ● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή ● Εικόνα από την εφαρμογή του Φωτόδεντρου στον υπερσύνδεσμο: http://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/2898 ● Φωτοτυπία λευκού παγκόσμιου χάρτη, ή η σχετική εικόνα του βιβλίου (επιστροφή στα περιεχόμενα) 6ος σταθμός: Ο σταθμός του δημοσιογράφου Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: ​Διαπροσωπική νοημοσύνη Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός Περιγραφή δραστηριότητας Οι μαθητές έχοντας σαν πηγή τα κείμενα του βιβλίου και τις σχετικές με την ζωή των Εσκιμώων ​[?] και τη ζωή των Λαπώνων ​[?] ​εφαρμογές του Φωτόδεντρου παρουσιάζουν τρόπους για να τους προσεγγίσουν. Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας ξέρει ότι δεν είναι εύκολο να γίνει αποδεκτός από τις κοινότητες των ανθρώπων που ζουν σε αυτές τις περιοχές. Καθώς ζουν σχεδόν απομονωμένοι από τον υπόλοιπο κόσμο δεν εμπιστεύονται εύκολα τους ξένους ο κ. Οδυσσέας όμως που έχει μελετήσει καλά τις συνήθειες και τον τρόπο ζωής τους βρίσκει τον τρόπο να τους κάνει να τον εμπιστευτούν Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργίας γραπτού κειμένου Προϊόν δραστηριότητας: Ένα κείμενο το οποίο έχει σαν πηγές τα σχετικά με την ζωή των κατοίκων αυτών των περιοχών κείμενα του βιβλίου Διάρκεια:​ 15 λεπτά Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 11. Σχετικό αρχείο: ● Φύλλο οδηγιών σταθμού ● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή ● Κείμενα σελίδων 75 και 76 του βιβλίου (επιστροφή στα περιεχόμενα) 7ος σταθμός: Ο σταθμός του εθελοντή Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας:​ Ενδοπροσωπική νοημοσύνη Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός Περιγραφή δραστηριότητας Οι μαθητές δημιουργούν μια καμπάνια για την προστασία ή μη αυτών των περιοχών Αφηγηματικό μέρος της δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας βλέποντας τις αλλαγές που γίνονται και την καταστροφή των συγκεκριμένων οικοσυστημάτων αποφασίζει να αναλάβει δράση για την ενημέρωση του κόσμου και αν είναι δυνατόν για την κινητοποίηση και την προσωπική εμπλοκη των συνδρομητών του οργανισμού “Discover Earth” στην ανάληψη πρωτοβουλιών και δράσεων. Έτσι στέλνει τις βασικές κατευθύνσεις για την δημιουργία μιας εκστρατείας - προβολής αυτών των θεμάτων. Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργία προτάσεων για ανάληψη δράσης. Προϊόν δραστηριότητας: Σλόγκαν και βασικές περιγραφές σεναρίων-ιδεών για την δημιουργία καμπάνιας Διάρκεια:​ 15 λεπτα Σχετικό αρχείο: ● Φύλλο οδηγιών σταθμού ● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή (επιστροφή στα περιεχόμενα) 8ος σταθμός: Ο σταθμός του φιλοσόφου Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας:​ Υπαρξιακή νοημοσύνη Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός Περιγραφή δραστηριότητας Οι μαθητές με αφορμή τις αλλαγές που γίνονται στον τρόπο ζωής των κατοίκων αυτών των περιοχών παρουσιάζουν τους προβληματισμούς τους για τα αποτελέσματα αυτών των αλλαγών Αφηγηματικό μέρος δραστηριότητας: Ο κ. Οδυσσέας για την ανταπόκριση που στέλνει στην εφημερίδα, έχει ετοιμάσει ένα κείμενο που παρουσιάζει τις αλλαγές γίνονται στον τρόπο ζωής στα συγκεκριμένα οικοσυστήματα και τις των ανθρώπων σε αυτά. Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος
  • 12. Προϊόν δραστηριότητας: ​Ένα δοκίμιο ​(στα πλαίσια της ηλικιακής δυνατότητας) Διάρκεια:​ 15 λεπτά Σχετικά αρχεία: ● Φύλλο οδηγιών σταθμού ● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή (επιστροφή στα περιεχόμενα) 9ος σταθμός: Ο σταθμός του φυσιοδίφη Βασικός τύπος νοημοσύνης σχετικός με τη δραστηριότητας: ​Νατουραλιστική νοημοσύνη Τύπος σταθμού:​ Συμβατικός ή ψηφιακός Περιγραφή δραστηριότητας Οι μαθητές παρουσιάζουν την χλωρίδα και την πανίδα αυτών των περιοχών Περιγραφή: Ο κ. Οδυσσέας στην ανταπόκρισή του ενημερώνει τους αναγνώστες της εφημερίδας για την χλωρίδα και πανίδα αυτών των περιοχών και τις επιπτώσεις των αλλαγών σε αυτές Τύπος δραστηριότητας:​ Ατομική - Δημιουργίας φυτολογίου - ζωολογίου Προϊόν δραστηριότητας:​ “άλμπουμ” με φυτά και ζώα των περιοχών Διάρκεια:​ 15 λεπτα (1 διδακτική ώρα) Σχετικά αρχεία: ● Φύλλο οδηγιών σταθμού ● Φύλλο δραστηριότητας μαθητή ● Εφαρμογή Φωτόδεντρου ​(αν υπάρχει η δυνατότητα) ● http://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/3054 (επιστροφή στα περιεχόμενα) Αξιολόγηση Ρουμπρίκες ατομικής και ομαδικής αυτοαξιολόγησης και ετεροαξιολόγησης, αξιολόγησης της δραστηριότητας. Ερωτηματολόγιο βασισμένο στην νεοαποκτηθείσα γνώση (επιστροφή στα περιεχόμενα) Δημιουργία σεναρίου ​Πέτρος Μιχαηλίδης​ - Δάσκαλος