SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: Στάθη Μαρία ΠΕ02
1ο διδακτικό σενάριο
ΜΑΘΗΜΑ: Ιστορία Α Λυκείου
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 14-10-2013
Τίτλος
Μυκην
αϊκός πολιτισμός:Η ελληνική Ιστορία ξεκινά από εδώ!!
Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
Η διαχείριση της ενότητας με στόχο την απόδειξη της έναρξης της
ελληνικής ιστορίας με τον μυκηναϊκό πολιτισμό καθιστά απαραίτητη
τη διαθεματική προσέγγισή της. Εμπλέκονται η Ιστορία Α λυκείουμάθημα στα πλαίσια του οποίου γίνεται και το σενάριο-, η Γλώσσα,
η Γεωγραφία,Αρχαία Ελληνικά γυμνασίου (Ομηρικά έπη) και
λυκείου
(Θουκυδίδης,Α,3 από μετάφραση).Πιο συγκεκριμένα:Η Ιστορία της
Α λυκείου παρέχει βασικές ιστορικές πληροφορίες, εξαιρετικά
χρήσιμα παραθέματα ως προς το θέμα (3, 5) αλλά και εικόνες (πχ.
σελ.68, 70, 73).Η Γλώσσα εμπλέκεται στην οργάνωση γραπτών
κειμένων που ακολουθούν αποδεικτική πορεία και προσπαθούν να
προσεγγίσουν τη δομή και τη συγκρότηση ιστορικού-επιστημονικού
λόγου. Η Γεωγραφία θα απαιτηθεί πολύ συγκεκριμένα για την
επισήμανση των κέντρων του μυκηναϊκού πολιτισμού στην κεντρική
και νότια Ελλάδα κυρίως. Τα Ομηρικά έπη (Ιλιάδα και Οδύσσεια
που διδάχτηκαν στο γυμνάσιο από μετάφραση) και απόσπασμα
από το Α βιβλίο των Ιστοριών του Θουκυδίδη (μεταφρασμένο)
αξιοποιούνται ως πρωτογενείς πηγές πληροφοριών σχετικά με τον
πανελλήνιο χαρακτήρα της Τρωικής εκστρατείας, η οποία
τοποθετείται το πιθανότερο στα τέλη του 13 ου αι και το υψηλό
επίπεδο του μυκηναϊκού πολιτισμού που εκφράζεται με κοινά
επιτεύγματα στα κυριότερα κέντρα του.
Στόχοι
Α.Γνωστικός: Βασικός στόχος είναι να κατανοήσουν οι μαθητές ότι
ο μυκηναϊκός πολιτισμός αποτελεί τον πρώτο ελληνικό πολιτισμό
και να επιβεβαιώσουν αξιοποιώντας τις υπάρχουσες γνώσεις τους
και με διερευνητικό/εποικοδομητικό τρόπο ότι η ελληνικότητα του
πολιτισμού αυτού τεκμηριώνεται επιστημονικά. Εφαρμόζεται εδώ η
γνωστική θεωρία μάθησης κατά Bruner, σύμφωνα με την οποία
προωθείται η ανακαλυπτική μάθηση μέσω της καθοδηγούμενης
αρχικά από τον διδάσκοντα διερεύνησης του θέματος και της
ολοένα αυξανόμενης εμπλοκής του μαθητή στην ανακάλυψη, στην
επαλήθευση και στην τελική εξαγωγή συμπερασμάτων.
Β.Τεχνογραμματικοί: Παράλληλα επιδιώκεται η άσκηση των παιδιών
σε ήδη γνωστούς γραμματισμούς, όπως παραγωγή συνεχούς
γραπτού λόγου σε περιβάλλον Προγραμμάτων Επεξεργασίας
Κειμένου, αναζήτησης υλικού στο διαδίκτυο αλλά και η επαφή τους
με νέους γραμματισμούς, όπως η αναζήτηση υλικού σε ανοιχτό
διερευνητικό περιβάλλον,π.χ.ΑΒΑΚΙΟ/Μυκήνες.
Γ.Παιδαγωγικοί: Σαφής επιδίωξη γενικότερα της διδακτικής πρέπει
να είναι η καλλιέργεια δεξιοτήτων στη συνεργασία μεταξύ
εκπαιδευτικού-μαθητών, μαθητών που ανήκουν σε ομάδα και
βεβαίως μεταξύ των ομάδων. Είναι σημαντικό να προωθείται η
κοινωνιογνωστική συνεργατική μάθηση, η οποία αξιοποιεί τις
ικανότητες του κάθε μέλους, καλύπτει κενά ή αδυναμίες με τη
συμβολή της ανταλλαγής πληροφοριών και της διόρθωσης
σφαλμάτων, αντιμετωπίζει τη μάθηση ως μια κλιμακούμενη
διαδικασία οικοδόμησης πάνω στην εμπειρία, την υπάρχουσα
γνώση και την αλληλεπίδραση των συμμετεχόντων (VYGOTSKY).
Αποτελεί πραγματικά επίτευγμα να οδηγούνται τα παιδιά στη
μάθηση χωρίς πίεση και κυρίως χωρίς καχυποψία απέναντι στη
γνώση, όταν αυτή επιβάλλεται ως αλήθεια εξ αποκαλύψεως από
διδάσκοντες-φωτεινούς παντογνώστες.
Λογισμικά
Κρίνεται σκόπιμο να αξιοποιηθεί συνδυασμός κλειστών, ανοιχτών
και γενικής χρήσης λογισμικών,ώστε να επιτευχθούν ταχύτερα,
αποτελεσματικότερα και πιο ολοκληρωμένα οι στόχοι που τέθηκαν.
Συγκεκριμένα,είναι δυνατό να αξιοποιηθεί το κλειστό λογισμικό του
ψηφιακού σχολείου, για να αξιοποιήσουν οι μαθητές στοιχεία από
τα σχολικά εγχειρίδια του γυμνασίου σχετικά με το θέμα,π.χ.
ραψωδία α Ιλιάδα, εισαγωγή στα ομηρικά έπη και βεβαίως για να
ξέρουν να ανατρέχουν σ’αυτό και για άλλα μαθήματα. Επίσης,
απαραίτητη είναι και η αξιοποίηση ανοιχτού λογισμικού, όπως το
πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου για παραγωγή γραπτού λόγου,
πράγμα που θα ωφελήσει όχι μόνο τη διδακτική του συγκεκριμένου
μαθήματος αλλά καί άλλων μαθημάτων. Εξίσου σημαντική
καθίσταται και η χρήση του ανοιχτού/διερευνητικού λογισμικού
ΑΒΑΚΙΟΝ/Μυκήνες. Εδώ τα παιδιά θα τοποθετήσουν τον μυκηναϊκό
πολιτισμό στο χωροχρόνο, θα επισημάνουν τις βασικές θέσεις του ,
θα δουν το σύνολο των ευρημάτων και θα συλλέξουν πληροφορίες
σχετικές με το θέμα τους.
Το συγκεκριμένο περιβάλλον με τις τεράστιες δυνατότητες
περιήγησης,συλλογής πληροφοριών,αναπαραστάσεων καθορίζει
την επιτυχία της ανακαλυπτικής μάθησης και γι’αυτόν τον λόγο έχει
πρωταρχική μαθησιακή αξία. Εξάλλου, το ΑΒΑΚΙΟΝ γενικά
προσφέρει στους μαθητές και άλλους μικρόκοσμους άλλων
γνωστικών αντικειμένων.
Διάρκεια
Για την υλοποίηση του σεναρίου υπολογίζεται ότι θα απαιτηθούν 3
διδακτικές ώρες. Την 1η ώρα ο διδάσκων θα την αφιερώσει στη
διανομή φύλλων εργασίας και στην καθοδήγηση της έρευνας,ενώ οι
μαθητές θα ερευνήσουν και θα καταγράψουν τα αποτελέσματα με
τη μορφή σημειώσεων. Βασική προϋπόθεση βέβαια αποτελεί να
έχουν τα παιδιά ήδη χωριστεί σε ομάδες με σαφείς και γνωστούς
ρόλους το καθένα. Τη 2η ώρα οι μαθητές θα γράψουν τα ζητούμενα
κείμενα και θα οριστικοποιήσουν τη δομή και το περιεχόμενό τους.Η
3η ώρα θα αφιερωθεί στην παρουσίαση των εργασιών και στην
εξαγωγή συμπεράσματος ως τελικού προϊόντος των μερικών
συμπερασμάτων των ομάδων .
Οργάνωση της τάξης
Κατανέμονται τα παιδιά μιας κανονικής τάξης 25 ατόμων σε 5
ομάδες. Αυτή η διαδικασία έχει ήδη προηγηθεί ,ώστε να μη χαθεί
χρόνος κατά την εφαρμογή του σεναρίου. Είναι χρήσιμο να
επισημάνουμε ότι τα παιδιά της κάθε ομάδας υπηρετούν τις αρχές
της αλληλοσυμπλήρωσης και της συνεργασίας.΄Ετσι είναι σκόπιμο
να συνυπάρχουν παιδιά υψηλών επιδόσεων με παιδιά μέτριων ή
και χαμηλών επιδόσεων. Επιλέγονται με παρέμβαση διακριτική του
διδάσκοντος, με συναίνεση των παιδιών και με τη δημιουργία ενός
ενθαρρυντικού και ευχάριστου κλίματος για τα παιδιά.
Η κάθε ομάδα αποτελείται από δύο ερευνητές σε ρόλο
αρχαιολόγου,οι οποίοι θα αναλάβουν τη διερεύνηση του
θέματος,ένα χειριστή στον υπολογιστή, ένα γραμματέα για τις
σημειώσεις που θα αξιοποιηθούν από την ομάδα για τη γραφή
κειμένου και την εξαγωγή συμπεράσματος και τέλος έναν
συντονιστή, ο οποίος θα έχει την ευθύνη της εποπτείας της
εργασίας,θα επικοινωνεί με τους συντονιστές των άλλων ομάδων
και τον καθηγητή και τέλος θα παρουσιάσει το συμπέρασμα της
εργασίας. Κάθε ομάδα θα χρησιμοποιεί έναν υπολογιστή.
Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
΄Ολοι οι μαθητές εννοείται ότι θα έχουν την αναγκαία γραφική
ύλη(σημειωματάρια,μολύβια κλπ).Είναι απαραίτητο επίσης το
σχολικό εγχειρίδιο. Θα χρειαστούν οπωσδήποτε 5 υπολογιστές,ένας
για κάθε ομάδα,στους οποίους θα έχει εγκατασταθεί από τον
διδάσκοντα σε συνεργασία με τον καθηγητή πληροφορικής το
ΑΒΑΚΙΟ. Εννοείται ότι το μάθημα θα ήταν πιο πρόσφορο να γίνει
στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου. Τέλος, κρίνεται
απαραίτητο να δοθούν σημειώσεις από τον διδάσκοντα για τη
χρήση του συγκεκριμένου λογισμικού με απλά βήματα.
Φύλλα εργασίας
Δίνονται 5 φύλλα εργασίας με κοινά ερωτήματα.Θα υπάρχει
διαφοροποίηση από ομάδα σε ομάδα ως προς το είδος των
ευρημάτων και το γεωγραφικό στίγμα των μυκηναϊκών κέντρων.Πιο
αναλυτικά:
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΟΜΑΔΑ 1
ΟΝΟΜ/ΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ:………………………………
…………………………………………………………………………….
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΜΑΘΗΜΑ:ΙΣΤΟΡΙΑ
ΤΑΞΗ:Α ΛΥΚΕΙΟΥ
Ανοίξτε τον υπολογιστή, επιλέξτε το ΑΒΑΚΙΟ Ε-SLATEΜικρόκοσμος-Μυκήνες.
1. Τοποθετήστε στη γραμμή του χρόνου τον Μυκηναϊκό πολιτισμό
στο απόγειο της δύναμής του. Θα σας βοηθήσει στον εντοπισμό
της περιόδου το σχολικό βιβλίο,σελ.71,παρ.1η.
2. Επιλέξτε στο χάρτη την Πύλο, εστιάστε εδώ και με τη βοήθεια
της σκαπάνης εμφανίστε τον κατάλογο ευρημάτων της περιοχής.
Να συλλέξετε και να καταγράψετε στοιχεία που αφορούν στις
πινακίδες της γραμμικής β γραφής .Συγκεκριμένα ανακαλύψτε το
είδος της γραφής και το περιεχόμενό της.
Να επαναλάβετε την ίδια εργασία στις Μυκήνες. Καταγράψτε τα
κοινά στοιχεία.
3. Επιλέξτε τη Θήβα και στη συνέχεια την Ιωλκό και καταγράψτε τα
κοινά στοιχεία στην οχύρωση και τα ταφικά μνημεία.
4. Δημιουργήστε ένα κείμενο στο Πρόγραμμα Επεξεργασίας
Κειμένου όπου θα αναφέρετε τα συμπεράσματα που προέκυψαν
από την αρχαιολογική σκαπάνη ως προς τις πινακίδες και ως
προς την αρχιτεκτονική στα συγκεκριμένα μυκηναϊκά κέντρα.
Οργανώστε το κείμενο σε 2 παραγράφους,μία για τις πινακίδες
και μία για την αρχιτεκτονική.
5. Αξιοποιήστε την πηγή του βιβλίου (σελ. 72,Θουκυδίδης,Α,3), για
να αποδείξετε τον πανελλήνιο χαρακτήρα της Τρωικής
εκστρατείας,η οποία τοποθετείται χρονικά στα τέλη του 13 ου αι.Σε
κείμενο 80 περίπου λέξεων καταγράψτε τα επιχειρήματα του
μεγάλου ιστορικού.
6. Σε μία παράγραφο 80-100 περίπου λέξεων να γράψετε ένα
γενικό συμπέρασμα όπου θα δείχνετε ότι ο μυκηναϊκός
πολιτισμός είναι ο πρώτος ελληνικός πολιτισμός.
Σημείωση:Τα υπόλοιπα φύλλα θα έχουν τις ίδιες εργασίες με τις
εξής διαφοροποιήσεις κατά ομάδα:
ΟΜΑΔΑ 2: Στη 2η εργασία θα επιλέξουν την Τίρυνθα και το Άργος.
Στην 3η εργασία θα επιλέξουν τον Ορχομενό και την
Αθήνα. Διαφοροποιείται το γεωγραφικό στίγμα. Ανάλογη θα είναι και
η δημιουργία κειμένου της 4ης εργασίας.
ΟΜΑΔΑ 3:Στη 2η εργασία θα επιλέξουν άλλη συλλογή ευρημάτων,
τον πολεμικό εξοπλισμό.
Στην 3η εργασία θα επιλέξουν τις τοιχογραφίες.
Διαφοροποιείται η συλλογή ευρημάτων. Ανάλογη θα είναι και η
δημιουργία κειμένου της 4ης εργασίας.
ΟΜΑΔΑ 4: Στη 2η εργασία θα επιλέξουν την Τίρυνθα και το Άργος
με συλλογή κοινών θεμάτων στα αγγεία.
Στην 3η εργασία θα επιλέξουν τον Ορχομενό και την
Αθήνα με συλλογή κοινών στοιχείων στα κοσμήματα.
Διαφοροποιείται το γεωγραφικό στίγμα και η συλλογή ευρημάτων.
Ανάλογη θα είναι και η δημιουργία κειμένου της 4ης εργασίας.
ΟΜΑΔΑ 5: ΄Ιδια με την ομάδα 1.
Περιγραφή σεναρίου:
Το σενάριο εφαρμόζεται σε κανονική τάξη 25 ατόμων, χωρισμένων
σε πενταμελείς ομάδες. Ως χώρος κατάλληλος προτείνεται το
εργαστήριο πληροφορικής. Η διάρκειά του υπολογίζεται σε 3
ώρες:έρευνα,γραφή κειμένων,παρουσίαση.΄Εχει γίνει προεργασία
ως προς τη διανομή ρόλων και ως προς την εξασφάλιση της
υλικοτεχνικής υποδομής. Τα παραπάνω θέματα έχουν αναλυθεί
επαρκώς στις προηγούμενες ενότητες.
Βασική επισήμανση που πρέπει να γίνει εδώ είναι ο ρόλος του
διδάσκοντος. Κατά τη διάρκεια της 1 ης ώρας (έρευνα,καταγραφή
στοιχείων υπό μορφή σημειώσεων) ο διδάσκων πρέπει να είναι
συνεχώς σε εγρήγορση,ώστε να διαχειριστεί πιθανά προβλήματα
στη χρήση του συγκεκριμένου λογισμικού,να επιβλέπει τη ροή
εργασίας και να αποκαθιστά τυχόν προβλήματα συντονισμού ή μη
συμμετοχικής διάθεσης. Στόχος είναι να απαντηθούν τα 3 πρώτα
θέματα των φύλλων εργασίας. Η παρέμβαση του διδάσκοντος
πρέπει να είναι καθοδηγητική/βοηθητική στην αρχή και σταδιακά να
αποσύρεται. Ο διδάσκων θα πρέπει να ενθαρρύνει τα παιδιά, να
επαινεί την προσπάθεια, να μεταδίδει τη χαρά της ανακάλυψης.
Υιοθετώντας τις βασικές αρχές του εποικοδομητισμού στη μάθηση
δίνει το χρόνο στη σταδιακή δόμηση της μάθησης, αξιοποιεί
πρότερες γνώσεις και εμπειρίες των μαθητών, διορθώνει
παρανοήσεις ( Piaget).Προάγει την ανακαλυπτική μάθηση (Bruner)
και καλλιεργεί την κοινωνιογνωστική συνεργατική μάθηση
(Vigotsky).
Τη 2η ώρα τα παιδιά γράφουν τα κείμενα που ζητούνται στο 4 ο και 5ο
θέμα των φύλλων εργασίας. Εδώ ο διδάσκων βοηθά ενδεχομένως
στη σωστή χρήση των όρων και στην οργάνωση αποδεικτικού
λόγου δίνοντας σαφείς οδηγίες. Κατά συνέπεια, οι μαθητές αβίαστα
ασκούνται σε ένα πολύ απαιτητικό επίπεδο λόγου, του
επιστημονικού. Την 3η ώρα παρουσιάζονται τα συμπεράσματα από
τους συντονιστές κάθε ομάδας και ακολουθεί επαγωγικά η
διατύπωση του γενικού συμπεράσματος από διάφορους μαθητές
της τάξης. Ο μυκηναϊκός πολιτισμός, ο πρώτος ελληνικός
πολιτισμός!! Τεκμηριώνεται από γραπτές πηγές και αρχαιολογικά
ευρήματα. Οι μαθητές το ανακάλυψαν μόνοι τους!
Πρόσθετες πληροφορίες
Θα μπορούσε να δοθεί εναλλακτικά ως πρωτογενής πηγή ένα
απόσπασμα από την Ιλιάδα ή την Οδύσσεια, όπου θα σχολιαζόταν
τα κοινά ήθη,έθιμα,στοιχεία λατρείας των διαφόρων ηρώων του
μυκηναϊκού κόσμου. Επίσης, θα μπορούσε να τεθεί ως δευτερεύων
στόχος η επιβεβαίωση του πολεμικού χαρακτήρα του Μυκηναϊκού
πολιτισμού.
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: ΤΣΑΚΙΡΗ ΕΛΕΝΗ ΠΕ02
1ο διδακτικό σενάριο
ΜΑΘΗΜΑ: ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ Β Λυκείου, εισαγωγή.
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 9-10-2013 Λύκειο Ν.Μαδύτου
Τίτλος
Αρχαιοελλ
ηνική ρητορική τέχνη: οι ρίζες της νομικής επιστήμης.
Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
Η διαχείριση της ενότητας γίνεται με διαθεματική προσέγγιση.
Εμπλέκονται η Ιστορία Α λυκείου, η Γλώσσα και η Γεωγραφία.
Πιο συγκεκριμένα :Η Ιστορία της Α λυκείου παρέχει ιστορικές
πληροφορίες σχετικά με τη Μεγάλη Ελλάδα , την κοιτίδα της
έντεχνης ρητορικής. Η Γλώσσα εμπλέκεται στην οργάνωση
γραπτών κειμένων που ακολουθούν αποδεικτική πορεία και
προσπαθούν να προσεγγίσουν τη δομή και τη συγκρότηση
επιστημονικού λόγου. Η Γεωγραφία θα απαιτηθεί για να εντοπίσουν
οι μαθητές τα γεγονότα στο χώρο.
Στόχοι
Α. Γνωστικοί:
• Να γνωρίσουν οι μαθητές τα είδη του ρητορικού λόγου, τη
δομή του, τα είδη των αποδείξεων και τις αρετές ενός
πετυχημένου προοιμίου.
•
Να κατανοήσουν τη χρησιμότητα των τεχνικών ενός
πετυχημένου προοιμίου.
• Να συγκρίνουν και να αξιολογήσουν προοίμια διαφορετικών
ρητορικών λόγων.
Εφαρμόζεται εδώ η γνωστική θεωρία μάθησης του Bruner,
σύμφωνα με την οποία προωθείται η ανακαλυπτική μάθηση μέσω
της καθοδηγούμενης αρχικά από τον διδάσκοντα διερεύνησης του
θέματος και της ολοένα αυξανόμενης εμπλοκής του μαθητή στην
ανακάλυψη, στην επαλήθευση και στην τελική εξαγωγή
συμπερασμάτων.
Β.Τεχνογραμματικοί:
• Η άσκηση των παιδιών σε ήδη γνωστούς γραμματισμούς,
όπως παραγωγή συνεχούς γραπτού λόγου σε περιβάλλον
Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου και λογισμικού
παρουσίασης και αναζήτησης υλικού στο διαδίκτυο.
• Η σχηματική αναπαράσταση των γνωσιακών δομών γύρω
από την κεντρική δεδομένη έννοια.
Γ.Παιδαγωγικοί:
Σαφής επιδίωξη γενικότερα της διδακτικής πρέπει να είναι η
καλλιέργεια δεξιοτήτων στη συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικούμαθητών, μαθητών που ανήκουν σε ομάδα και βεβαίως μεταξύ των
ομάδων. Είναι σημαντικό να προωθείται η κοινωνιογνωστική
συνεργατική μάθηση, η οποία αξιοποιεί τις ικανότητες του κάθε
μέλους, καλύπτει κενά ή αδυναμίες με τη συμβολή της ανταλλαγής
πληροφοριών και της διόρθωσης σφαλμάτων, αντιμετωπίζει τη
μάθηση ως μια κλιμακούμενη διαδικασία οικοδόμησης πάνω στην
εμπειρία, την υπάρχουσα γνώση και την αλληλεπίδραση των
συμμετεχόντων (VYGOTSKY). Ο ρόλος του δασκάλου είναι αυτός
του συντονιστή, του καθοδηγητή και του εμψυχωτή.
Λογισμικά
Κρίνεται σκόπιμο να αξιοποιηθεί συνδυασμός κλειστών, ανοιχτών
και γενικής χρήσης λογισμικών, ώστε να επιτευχθούν ταχύτερα,
αποτελεσματικότερα και πιο ολοκληρωμένα οι στόχοι που τέθηκαν.
• Συγκεκριμένα, είναι δυνατό να αξιοποιηθεί το κλειστό
λογισμικό του ψηφιακού σχολείου, για να αξιοποιήσουν οι
μαθητές στοιχεία από τα σχολικά εγχειρίδια και βεβαίως για να
εξοικειωθούν στην αναζήτηση σε αυτό και σε άλλα μαθήματα.
•
Επίσης, απαραίτητη είναι και η αξιοποίηση ανοιχτού
λογισμικού, όπως το πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου για
παραγωγή γραπτού λόγου και του Λογισμικού Παρουσίασης.
• Εξίσου σημαντική καθίσταται και η χρήση των διαδικτυακών
εργαλείων cmap και bubbl.us , της ιστοσελίδας Πύλη της
ελληνικής γλώσσας και η διαδικτυακή μηχανή αναζήτησης
google maps.
Διάρκεια
Για την υλοποίηση του σεναρίου υπολογίζεται ότι θα απαιτηθούν 2
διδακτικές ώρες. Την 1η ώρα ο διδάσκων θα την αφιερώσει στη
διανομή φύλλων εργασίας και στην καθοδήγηση της έρευνας, ενώ οι
μαθητές θα ερευνήσουν και θα καταγράψουν τα αποτελέσματα με
τη μορφή σημειώσεων. Βασική προϋπόθεση βέβαια αποτελεί να
έχουν τα παιδιά ήδη χωριστεί σε ομάδες με σαφείς και γνωστούς
ρόλους το καθένα. Τη 2η ώρα οι μαθητές θα γράψουν τα ζητούμενα
κείμενα και θα οριστικοποιήσουν τη δομή και το περιεχόμενό τους
και θα παρουσιάσουν τις εργασίες στην τάξη.
Οργάνωση της τάξης
Κατανέμονται τα παιδιά μιας κανονικής τάξης 13 ατόμων σε 3
ομάδες των τεσσάρων ατόμων. Αυτή η διαδικασία έχει ήδη
προηγηθεί ,ώστε να μη χαθεί χρόνος κατά την εφαρμογή του
σεναρίου. Είναι χρήσιμο να επισημάνουμε ότι τα παιδιά της κάθε
ομάδας υπηρετούν τις αρχές της αλληλοσυμπλήρωσης και της
συνεργασίας. ΄Ετσι είναι σκόπιμο να συνυπάρχουν παιδιά υψηλών
επιδόσεων με παιδιά μέτριων ή και χαμηλών επιδόσεων.
Επιλέγονται με παρέμβαση διακριτική του διδάσκοντος, με
συναίνεση των παιδιών και με τη δημιουργία ενός ενθαρρυντικού
και ευχάριστου κλίματος για τα παιδιά.
Η κάθε ομάδα αποτελείται από έναν ερευνητή, ένα χειριστή στον
υπολογιστή, ένα γραμματέα για τις σημειώσεις που θα
αξιοποιηθούν από την ομάδα για τη γραφή κειμένου και την
εξαγωγή συμπεράσματος και τέλος έναν συντονιστή, ο οποίος θα
έχει την ευθύνη της εποπτείας της εργασίας, θα επικοινωνεί με τους
συντονιστές των άλλων ομάδων και τον καθηγητή και τέλος θα
παρουσιάσει το συμπέρασμα της εργασίας. Κάθε ομάδα θα
χρησιμοποιεί έναν υπολογιστή.
Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
΄Ολοι
οι
μαθητές
θα
έχουν
την
αναγκαία
γραφική
ύλη(σημειωματάρια, μολύβια κλπ).Είναι απαραίτητο επίσης το
σχολικό εγχειρίδιο. Θα χρειαστούν 3 υπολογιστές, ένας για κάθε
ομάδα, στους οποίους θα έχει εγκατασταθεί από τον διδάσκοντα σε
συνεργασία με τον καθηγητή πληροφορικής το cmap. Εννοείται ότι
το μάθημα θα ήταν πιο πρόσφορο να γίνει στο εργαστήριο
πληροφορικής του σχολείου. Τέλος, κρίνεται απαραίτητο να δοθούν
σημειώσεις από τον διδάσκοντα για τη χρήση του συγκεκριμένου
λογισμικού με απλά βήματα.
Περιγραφή σεναρίου:
Βασική επισήμανση που πρέπει να γίνει εδώ είναι ο ρόλος του
διδάσκοντος. Κατά τη διάρκεια της 1ης ώρας (έρευνα, καταγραφή
στοιχείων υπό μορφή σημειώσεων) ο διδάσκων πρέπει να είναι
συνεχώς σε εγρήγορση, ώστε να διαχειριστεί πιθανά προβλήματα
στη χρήση του συγκεκριμένου εργαλείου, να επιβλέπει τη ροή
εργασίας και να αποκαθιστά τυχόν προβλήματα συντονισμού ή μη
συμμετοχικής διάθεσης. Η παρέμβαση του διδάσκοντος πρέπει να
είναι καθοδηγητική/βοηθητική στην αρχή και σταδιακά να
αποσύρεται. Ο διδάσκων θα πρέπει να ενθαρρύνει τα παιδιά και να
επαινεί την προσπάθεια. Υιοθετώντας τις βασικές αρχές του
εποικοδομητισμού στη μάθηση δίνει το χρόνο στη σταδιακή δόμηση
της μάθησης, αξιοποιεί πρότερες γνώσεις και εμπειρίες των
μαθητών, διορθώνει παρανοήσεις ( Piaget). Προάγει την
ανακαλυπτική μάθηση (Bruner) και καλλιεργεί την κοινωνιογνωστική
συνεργατική μάθηση(Vigotsky).
Tη 2η ώρα τα παιδιά γράφουν τα κείμενα που ζητούνται και ο
διδάσκων βοηθά ενδεχομένως στη σωστή χρήση των όρων και
στην οργάνωση αποδεικτικού λόγου δίνοντας σαφείς οδηγίες. Κατά
συνέπεια, οι μαθητές αβίαστα ασκούνται σε ένα πολύ απαιτητικό
επίπεδο λόγου, του επιστημονικού. Στη συνέχεια παρουσιάζονται τα
συμπεράσματα από τους συντονιστές κάθε ομάδας και ακολουθεί
επαγωγικά η διατύπωση του γενικού συμπεράσματος από
διάφορους μαθητές της τάξης.
Φύλλα εργασίας
Δίνεται 1 φύλλο εργασίας .Πιο αναλυτικά:
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΟΜΑΔΑ 1
ΟΝΟΜ/ΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ:………………………………
…………………………………………………………………………….
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΜΑΘΗΜΑ:ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ
ΤΑΞΗ:Β ΛΥΚΕΙΟΥ
1. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε στο
ψηφιακό σχολείο το σχολικό εγχειρίδιο των ρητορικών κειμένων
της Β Λυκείου. Αφού διαβάσετε τη γενική εισαγωγή καταγράψτε
τα είδη των ρητορικών λόγων.
2. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr πληκτρολογήστε
google maps , αναζητήστε στο χάρτη της μεσογείου την κοιτίδα
του έντεχνου ρητορικού λόγου και ανακαλέστε από την ιστορία
της Α Λυκείου τη σχέση της περιοχής αυτής με την Ελλάδα.
(μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες στο ψηφιακό σχολείο,
στο σχολικό εγχειρίδιο της Α Λυκείου σχετικά με τον αποικισμό)
3. Επιλέξτε το εργαλείο cmaptools από τα προγράμματα και
δημιουργήστε έναν αραχνοειδή και έναν ιεραρχικά δομημένο
εννοιολογικό χάρτη για τα είδη των ρητορικών λόγων
τοποθετώντας υποενότητες και συνδετικές λέξεις.
4. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε τη
διεύθυνση https://bubbl.us και δημιουργήστε έναν εννοιολογικό
χάρτη για τα είδη των ρητορικών λόγων.
5. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε την
πύλη για την ελληνική γλώσσα στη διεύθυνση www.greek
language.gr , βρείτε το προοίμιο του ρητορικού λόγου: Λυσία,
κατά Ερατοσθένους, βρείτε τη μετάφραση και στη συνέχεια
δημιουργήστε ένα κείμενο στο Πρόγραμμα Επεξεργασίας
Κειμένου όπου θα αναφέρετε τα στοιχεία ενός πετυχημένου
προοιμίου (με αναφορές στο κείμενο). Μπορείτε να ανατρέξετε
στο σχολικό εγχειρίδιο από το ψηφιακό σχολείο.
6. Παρουσιάστε σε ένα λογισμικό παρουσίασης τα πορίσματα της
προηγούμενης άσκησης.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΟΜΑΔΑ 2
ΟΝΟΜ/ΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ:………………………………
…………………………………………………………………………….
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΜΑΘΗΜΑ:ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ
ΤΑΞΗ:Β ΛΥΚΕΙΟΥ
1. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε στο
ψηφιακό σχολείο το σχολικό εγχειρίδιο των ρητορικών κειμένων
της Β Λυκείου. Αφού διαβάσετε τη γενική εισαγωγή καταγράψτε
τη δομή των ρητορικών λόγων.
2. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr πληκτρολογήστε
google maps , αναζητήστε στο χάρτη της μεσογείου την κοιτίδα
του έντεχνου ρητορικού λόγου και ανακαλέστε από την ιστορία
της Α Λυκείου τη σχέση της περιοχής αυτής με την Ελλάδα.
(μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες στο ψηφιακό σχολείο,
στο σχολικό εγχειρίδιο της Α Λυκείου σχετικά με τον αποικισμό)
3. Επιλέξτε το εργαλείο cmaptools από τα προγράμματα και
δημιουργήστε έναν εννοιολογικό χάρτη για τη δομή των
ρητορικών λόγων.
4. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε τη
διεύθυνση https://bubbl.us και δημιουργήστε έναν εννοιολογικό
χάρτη για τη δομή των ρητορικών λόγων.
5. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε την
πύλη για την ελληνική γλώσσα στη διεύθυνση
www.greek-language.gr , βρείτε το προοίμιο του ρητορικού
λόγου: Λυσία, υπέρ αδυνάτου, βρείτε τη μετάφραση και στη
συνέχεια δημιουργήστε ένα κείμενο στο Πρόγραμμα
Επεξεργασίας Κειμένου όπου θα αναφέρετε τα στοιχεία ενός
πετυχημένου προοιμίου (με αναφορές στο κείμενο). Μπορείτε να
ανατρέξετε στο σχολικό εγχειρίδιο από το ψηφιακό σχολείο.
6. Παρουσιάστε σε ένα λογισμικό παρουσίασης τα πορίσματα της
προηγούμενης άσκησης.
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΟΜΑΔΑ 3
ΟΝΟΜ/ΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ:………………………………
…………………………………………………………………………….
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΜΑΘΗΜΑ:ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ
ΤΑΞΗ:Β ΛΥΚΕΙΟΥ
1. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε στο
ψηφιακό σχολείο το σχολικό εγχειρίδιο των ρητορικών κειμένων
της Β Λυκείου. Αφού διαβάσετε τη γενική εισαγωγή καταγράψτε
τα είδη των αποδείξεων των ρητορικών λόγων.
2. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr πληκτρολογήστε
google maps , αναζητήστε στο χάρτη της μεσογείου την κοιτίδα
του έντεχνου ρητορικού λόγου και ανακαλέστε από την ιστορία
της Α Λυκείου τη σχέση της περιοχής αυτής με την Ελλάδα.
(μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες στο ψηφιακό σχολείο,
στο σχολικό εγχειρίδιο της Α Λυκείου σχετικά με τον αποικισμό)
3. Επιλέξτε το εργαλείο cmaptools από τα προγράμματα και
δημιουργήστε έναν εννοιολογικό χάρτη για τα είδη των
αποδείξεων των ρητορικών λόγων.
4. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε τη
διεύθυνση https://bubbl.us και δημιουργήστε έναν εννοιολογικό
χάρτη για τα είδη των αποδείξεων των ρητορικών λόγων.
5. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε την
πύλη για την ελληνική γλώσσα στη διεύθυνση www.greek
language.gr, βρείτε το προοίμιο του ρητορικού λόγου: Λυσία,
κατά Φίλωνος δοκιμασίας, βρείτε τη μετάφραση και στη συνέχεια
δημιουργήστε ένα κείμενο στο Πρόγραμμα Επεξεργασίας
Κειμένου όπου θα αναφέρετε τα στοιχεία ενός πετυχημένου
προοιμίου (με αναφορές στο κείμενο). Μπορείτε να ανατρέξετε
στο σχολικό εγχειρίδιο από το ψηφιακό σχολείο.
6. Παρουσιάστε σε ένα λογισμικό παρουσίασης τα πορίσματα της
προηγούμενης άσκησης.

Πρόσθετες πληροφορίες
Θα μπορούσε να δοθεί εναλλακτικά το κείμενο του Λυσία, υπέρ
Μαντιθέου, κεφ.4-8 για να καταγραφούν τα επιχειρήματα του
ρήτορα με τη μορφή εννοιολογικού χάρτη. Επίσης, θα μπορούσε να
δοθεί από ένας ημιτελής εννοιολογικός χάρτης για συμπλήρωση.

More Related Content

What's hot

ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
890ko890
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Κατερίνα Αθανασίου
 
Malmen parousiash senariou
Malmen parousiash senariouMalmen parousiash senariou
Malmen parousiash senariou
stratism
 
γιαννακιτσα 1
γιαννακιτσα 1γιαννακιτσα 1
γιαννακιτσα 1
stratism
 
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσαδιδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
atzikakou
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1
stratism
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
MariaStathi
 
Paixnidia exousias
Paixnidia exousiasPaixnidia exousias
Paixnidia exousias
stratism
 
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
tkotrolou
 
σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2
galza
 
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολήςαλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
akoureli
 
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριομικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
Κατερίνα Μακριδάκη
 
σενάριο διδασκαλίας
σενάριο διδασκαλίαςσενάριο διδασκαλίας
σενάριο διδασκαλίας
eustathia24
 

What's hot (18)

ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
 
Malmen parousiash senariou
Malmen parousiash senariouMalmen parousiash senariou
Malmen parousiash senariou
 
διδακτική πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
διδακτική  πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνηδιδακτική  πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
διδακτική πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
 
γιαννακιτσα 1
γιαννακιτσα 1γιαννακιτσα 1
γιαννακιτσα 1
 
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσαδιδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
διδακτική πρόταση για τη νεοελληνική γλωσσα
 
ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ Β' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ Β' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ Β' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ Β' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
 
Paixnidia exousias
Paixnidia exousiasPaixnidia exousias
Paixnidia exousias
 
Senario logotexnias
Senario logotexniasSenario logotexnias
Senario logotexnias
 
μυκηναικοσ πολιτισμοσ
μυκηναικοσ πολιτισμοσμυκηναικοσ πολιτισμοσ
μυκηναικοσ πολιτισμοσ
 
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
 
Διδακτικό σενάριο: Ενότητα 7- Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Α΄ Γυμνασίου
Διδακτικό σενάριο: Ενότητα 7- Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Α΄ ΓυμνασίουΔιδακτικό σενάριο: Ενότητα 7- Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Α΄ Γυμνασίου
Διδακτικό σενάριο: Ενότητα 7- Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Α΄ Γυμνασίου
 
σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2
 
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολήςαλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
 
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριομικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
 
σενάριο διδασκαλίας
σενάριο διδασκαλίαςσενάριο διδασκαλίας
σενάριο διδασκαλίας
 

Similar to ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β

ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1
MariaStathi
 
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμόςσεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
890ko890
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
890ko890
 
παίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαπαίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσα
Dimitra Stagia
 
το έργο του αλέξανδρου
το έργο του αλέξανδρουτο έργο του αλέξανδρου
το έργο του αλέξανδρου
akoureli
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινια
Xyla Eleni
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
elenim
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
Μaria Demirakou
 
σεναριο 2
σεναριο 2σεναριο 2
σεναριο 2
MariaStathi
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
890ko890
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
nikos3701
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
nikos3701
 
στα βαθιά νερά
στα βαθιά νεράστα βαθιά νερά
στα βαθιά νερά
Dimitra Stagia
 

Similar to ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β (20)

ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΣΕΝΑΡΙΟ 1
 
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμόςσεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
σεναριο 3ο,μυκην.πολιτισμός
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 3,ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
 
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
 
παίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαπαίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσα
 
το έργο του αλέξανδρου
το έργο του αλέξανδρουτο έργο του αλέξανδρου
το έργο του αλέξανδρου
 
σενάριο παθολογία
σενάριο παθολογίασενάριο παθολογία
σενάριο παθολογία
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινια
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
 
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΗ ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
 
ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-Β
ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-ΒΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-Β
ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-Β
 
σεναριο 2
σεναριο 2σεναριο 2
σεναριο 2
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
 
στα βαθιά νερά
στα βαθιά νεράστα βαθιά νερά
στα βαθιά νερά
 

ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β

  • 1. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: Στάθη Μαρία ΠΕ02 1ο διδακτικό σενάριο ΜΑΘΗΜΑ: Ιστορία Α Λυκείου ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 14-10-2013 Τίτλος Μυκην αϊκός πολιτισμός:Η ελληνική Ιστορία ξεκινά από εδώ!! Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Η διαχείριση της ενότητας με στόχο την απόδειξη της έναρξης της ελληνικής ιστορίας με τον μυκηναϊκό πολιτισμό καθιστά απαραίτητη τη διαθεματική προσέγγισή της. Εμπλέκονται η Ιστορία Α λυκείουμάθημα στα πλαίσια του οποίου γίνεται και το σενάριο-, η Γλώσσα, η Γεωγραφία,Αρχαία Ελληνικά γυμνασίου (Ομηρικά έπη) και λυκείου (Θουκυδίδης,Α,3 από μετάφραση).Πιο συγκεκριμένα:Η Ιστορία της Α λυκείου παρέχει βασικές ιστορικές πληροφορίες, εξαιρετικά χρήσιμα παραθέματα ως προς το θέμα (3, 5) αλλά και εικόνες (πχ. σελ.68, 70, 73).Η Γλώσσα εμπλέκεται στην οργάνωση γραπτών κειμένων που ακολουθούν αποδεικτική πορεία και προσπαθούν να προσεγγίσουν τη δομή και τη συγκρότηση ιστορικού-επιστημονικού λόγου. Η Γεωγραφία θα απαιτηθεί πολύ συγκεκριμένα για την επισήμανση των κέντρων του μυκηναϊκού πολιτισμού στην κεντρική και νότια Ελλάδα κυρίως. Τα Ομηρικά έπη (Ιλιάδα και Οδύσσεια που διδάχτηκαν στο γυμνάσιο από μετάφραση) και απόσπασμα από το Α βιβλίο των Ιστοριών του Θουκυδίδη (μεταφρασμένο) αξιοποιούνται ως πρωτογενείς πηγές πληροφοριών σχετικά με τον πανελλήνιο χαρακτήρα της Τρωικής εκστρατείας, η οποία τοποθετείται το πιθανότερο στα τέλη του 13 ου αι και το υψηλό επίπεδο του μυκηναϊκού πολιτισμού που εκφράζεται με κοινά επιτεύγματα στα κυριότερα κέντρα του. Στόχοι Α.Γνωστικός: Βασικός στόχος είναι να κατανοήσουν οι μαθητές ότι ο μυκηναϊκός πολιτισμός αποτελεί τον πρώτο ελληνικό πολιτισμό και να επιβεβαιώσουν αξιοποιώντας τις υπάρχουσες γνώσεις τους και με διερευνητικό/εποικοδομητικό τρόπο ότι η ελληνικότητα του πολιτισμού αυτού τεκμηριώνεται επιστημονικά. Εφαρμόζεται εδώ η γνωστική θεωρία μάθησης κατά Bruner, σύμφωνα με την οποία προωθείται η ανακαλυπτική μάθηση μέσω της καθοδηγούμενης αρχικά από τον διδάσκοντα διερεύνησης του θέματος και της ολοένα αυξανόμενης εμπλοκής του μαθητή στην ανακάλυψη, στην επαλήθευση και στην τελική εξαγωγή συμπερασμάτων.
  • 2. Β.Τεχνογραμματικοί: Παράλληλα επιδιώκεται η άσκηση των παιδιών σε ήδη γνωστούς γραμματισμούς, όπως παραγωγή συνεχούς γραπτού λόγου σε περιβάλλον Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου, αναζήτησης υλικού στο διαδίκτυο αλλά και η επαφή τους με νέους γραμματισμούς, όπως η αναζήτηση υλικού σε ανοιχτό διερευνητικό περιβάλλον,π.χ.ΑΒΑΚΙΟ/Μυκήνες. Γ.Παιδαγωγικοί: Σαφής επιδίωξη γενικότερα της διδακτικής πρέπει να είναι η καλλιέργεια δεξιοτήτων στη συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικού-μαθητών, μαθητών που ανήκουν σε ομάδα και βεβαίως μεταξύ των ομάδων. Είναι σημαντικό να προωθείται η κοινωνιογνωστική συνεργατική μάθηση, η οποία αξιοποιεί τις ικανότητες του κάθε μέλους, καλύπτει κενά ή αδυναμίες με τη συμβολή της ανταλλαγής πληροφοριών και της διόρθωσης σφαλμάτων, αντιμετωπίζει τη μάθηση ως μια κλιμακούμενη διαδικασία οικοδόμησης πάνω στην εμπειρία, την υπάρχουσα γνώση και την αλληλεπίδραση των συμμετεχόντων (VYGOTSKY). Αποτελεί πραγματικά επίτευγμα να οδηγούνται τα παιδιά στη μάθηση χωρίς πίεση και κυρίως χωρίς καχυποψία απέναντι στη γνώση, όταν αυτή επιβάλλεται ως αλήθεια εξ αποκαλύψεως από διδάσκοντες-φωτεινούς παντογνώστες. Λογισμικά Κρίνεται σκόπιμο να αξιοποιηθεί συνδυασμός κλειστών, ανοιχτών και γενικής χρήσης λογισμικών,ώστε να επιτευχθούν ταχύτερα, αποτελεσματικότερα και πιο ολοκληρωμένα οι στόχοι που τέθηκαν. Συγκεκριμένα,είναι δυνατό να αξιοποιηθεί το κλειστό λογισμικό του ψηφιακού σχολείου, για να αξιοποιήσουν οι μαθητές στοιχεία από τα σχολικά εγχειρίδια του γυμνασίου σχετικά με το θέμα,π.χ. ραψωδία α Ιλιάδα, εισαγωγή στα ομηρικά έπη και βεβαίως για να ξέρουν να ανατρέχουν σ’αυτό και για άλλα μαθήματα. Επίσης, απαραίτητη είναι και η αξιοποίηση ανοιχτού λογισμικού, όπως το πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου για παραγωγή γραπτού λόγου, πράγμα που θα ωφελήσει όχι μόνο τη διδακτική του συγκεκριμένου μαθήματος αλλά καί άλλων μαθημάτων. Εξίσου σημαντική καθίσταται και η χρήση του ανοιχτού/διερευνητικού λογισμικού ΑΒΑΚΙΟΝ/Μυκήνες. Εδώ τα παιδιά θα τοποθετήσουν τον μυκηναϊκό πολιτισμό στο χωροχρόνο, θα επισημάνουν τις βασικές θέσεις του , θα δουν το σύνολο των ευρημάτων και θα συλλέξουν πληροφορίες σχετικές με το θέμα τους. Το συγκεκριμένο περιβάλλον με τις τεράστιες δυνατότητες περιήγησης,συλλογής πληροφοριών,αναπαραστάσεων καθορίζει την επιτυχία της ανακαλυπτικής μάθησης και γι’αυτόν τον λόγο έχει πρωταρχική μαθησιακή αξία. Εξάλλου, το ΑΒΑΚΙΟΝ γενικά προσφέρει στους μαθητές και άλλους μικρόκοσμους άλλων γνωστικών αντικειμένων.
  • 3. Διάρκεια Για την υλοποίηση του σεναρίου υπολογίζεται ότι θα απαιτηθούν 3 διδακτικές ώρες. Την 1η ώρα ο διδάσκων θα την αφιερώσει στη διανομή φύλλων εργασίας και στην καθοδήγηση της έρευνας,ενώ οι μαθητές θα ερευνήσουν και θα καταγράψουν τα αποτελέσματα με τη μορφή σημειώσεων. Βασική προϋπόθεση βέβαια αποτελεί να έχουν τα παιδιά ήδη χωριστεί σε ομάδες με σαφείς και γνωστούς ρόλους το καθένα. Τη 2η ώρα οι μαθητές θα γράψουν τα ζητούμενα κείμενα και θα οριστικοποιήσουν τη δομή και το περιεχόμενό τους.Η 3η ώρα θα αφιερωθεί στην παρουσίαση των εργασιών και στην εξαγωγή συμπεράσματος ως τελικού προϊόντος των μερικών συμπερασμάτων των ομάδων . Οργάνωση της τάξης Κατανέμονται τα παιδιά μιας κανονικής τάξης 25 ατόμων σε 5 ομάδες. Αυτή η διαδικασία έχει ήδη προηγηθεί ,ώστε να μη χαθεί χρόνος κατά την εφαρμογή του σεναρίου. Είναι χρήσιμο να επισημάνουμε ότι τα παιδιά της κάθε ομάδας υπηρετούν τις αρχές της αλληλοσυμπλήρωσης και της συνεργασίας.΄Ετσι είναι σκόπιμο να συνυπάρχουν παιδιά υψηλών επιδόσεων με παιδιά μέτριων ή και χαμηλών επιδόσεων. Επιλέγονται με παρέμβαση διακριτική του διδάσκοντος, με συναίνεση των παιδιών και με τη δημιουργία ενός ενθαρρυντικού και ευχάριστου κλίματος για τα παιδιά. Η κάθε ομάδα αποτελείται από δύο ερευνητές σε ρόλο αρχαιολόγου,οι οποίοι θα αναλάβουν τη διερεύνηση του θέματος,ένα χειριστή στον υπολογιστή, ένα γραμματέα για τις σημειώσεις που θα αξιοποιηθούν από την ομάδα για τη γραφή κειμένου και την εξαγωγή συμπεράσματος και τέλος έναν συντονιστή, ο οποίος θα έχει την ευθύνη της εποπτείας της εργασίας,θα επικοινωνεί με τους συντονιστές των άλλων ομάδων και τον καθηγητή και τέλος θα παρουσιάσει το συμπέρασμα της εργασίας. Κάθε ομάδα θα χρησιμοποιεί έναν υπολογιστή. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή ΄Ολοι οι μαθητές εννοείται ότι θα έχουν την αναγκαία γραφική ύλη(σημειωματάρια,μολύβια κλπ).Είναι απαραίτητο επίσης το σχολικό εγχειρίδιο. Θα χρειαστούν οπωσδήποτε 5 υπολογιστές,ένας για κάθε ομάδα,στους οποίους θα έχει εγκατασταθεί από τον διδάσκοντα σε συνεργασία με τον καθηγητή πληροφορικής το ΑΒΑΚΙΟ. Εννοείται ότι το μάθημα θα ήταν πιο πρόσφορο να γίνει στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου. Τέλος, κρίνεται
  • 4. απαραίτητο να δοθούν σημειώσεις από τον διδάσκοντα για τη χρήση του συγκεκριμένου λογισμικού με απλά βήματα. Φύλλα εργασίας Δίνονται 5 φύλλα εργασίας με κοινά ερωτήματα.Θα υπάρχει διαφοροποίηση από ομάδα σε ομάδα ως προς το είδος των ευρημάτων και το γεωγραφικό στίγμα των μυκηναϊκών κέντρων.Πιο αναλυτικά: ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΜΑΔΑ 1 ΟΝΟΜ/ΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ:……………………………… ……………………………………………………………………………. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ:ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΑΞΗ:Α ΛΥΚΕΙΟΥ Ανοίξτε τον υπολογιστή, επιλέξτε το ΑΒΑΚΙΟ Ε-SLATEΜικρόκοσμος-Μυκήνες. 1. Τοποθετήστε στη γραμμή του χρόνου τον Μυκηναϊκό πολιτισμό στο απόγειο της δύναμής του. Θα σας βοηθήσει στον εντοπισμό της περιόδου το σχολικό βιβλίο,σελ.71,παρ.1η. 2. Επιλέξτε στο χάρτη την Πύλο, εστιάστε εδώ και με τη βοήθεια της σκαπάνης εμφανίστε τον κατάλογο ευρημάτων της περιοχής. Να συλλέξετε και να καταγράψετε στοιχεία που αφορούν στις πινακίδες της γραμμικής β γραφής .Συγκεκριμένα ανακαλύψτε το είδος της γραφής και το περιεχόμενό της. Να επαναλάβετε την ίδια εργασία στις Μυκήνες. Καταγράψτε τα κοινά στοιχεία. 3. Επιλέξτε τη Θήβα και στη συνέχεια την Ιωλκό και καταγράψτε τα κοινά στοιχεία στην οχύρωση και τα ταφικά μνημεία. 4. Δημιουργήστε ένα κείμενο στο Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου όπου θα αναφέρετε τα συμπεράσματα που προέκυψαν από την αρχαιολογική σκαπάνη ως προς τις πινακίδες και ως προς την αρχιτεκτονική στα συγκεκριμένα μυκηναϊκά κέντρα. Οργανώστε το κείμενο σε 2 παραγράφους,μία για τις πινακίδες και μία για την αρχιτεκτονική. 5. Αξιοποιήστε την πηγή του βιβλίου (σελ. 72,Θουκυδίδης,Α,3), για να αποδείξετε τον πανελλήνιο χαρακτήρα της Τρωικής εκστρατείας,η οποία τοποθετείται χρονικά στα τέλη του 13 ου αι.Σε κείμενο 80 περίπου λέξεων καταγράψτε τα επιχειρήματα του μεγάλου ιστορικού. 6. Σε μία παράγραφο 80-100 περίπου λέξεων να γράψετε ένα γενικό συμπέρασμα όπου θα δείχνετε ότι ο μυκηναϊκός πολιτισμός είναι ο πρώτος ελληνικός πολιτισμός. Σημείωση:Τα υπόλοιπα φύλλα θα έχουν τις ίδιες εργασίες με τις εξής διαφοροποιήσεις κατά ομάδα:
  • 5. ΟΜΑΔΑ 2: Στη 2η εργασία θα επιλέξουν την Τίρυνθα και το Άργος. Στην 3η εργασία θα επιλέξουν τον Ορχομενό και την Αθήνα. Διαφοροποιείται το γεωγραφικό στίγμα. Ανάλογη θα είναι και η δημιουργία κειμένου της 4ης εργασίας. ΟΜΑΔΑ 3:Στη 2η εργασία θα επιλέξουν άλλη συλλογή ευρημάτων, τον πολεμικό εξοπλισμό. Στην 3η εργασία θα επιλέξουν τις τοιχογραφίες. Διαφοροποιείται η συλλογή ευρημάτων. Ανάλογη θα είναι και η δημιουργία κειμένου της 4ης εργασίας. ΟΜΑΔΑ 4: Στη 2η εργασία θα επιλέξουν την Τίρυνθα και το Άργος με συλλογή κοινών θεμάτων στα αγγεία. Στην 3η εργασία θα επιλέξουν τον Ορχομενό και την Αθήνα με συλλογή κοινών στοιχείων στα κοσμήματα. Διαφοροποιείται το γεωγραφικό στίγμα και η συλλογή ευρημάτων. Ανάλογη θα είναι και η δημιουργία κειμένου της 4ης εργασίας. ΟΜΑΔΑ 5: ΄Ιδια με την ομάδα 1. Περιγραφή σεναρίου: Το σενάριο εφαρμόζεται σε κανονική τάξη 25 ατόμων, χωρισμένων σε πενταμελείς ομάδες. Ως χώρος κατάλληλος προτείνεται το εργαστήριο πληροφορικής. Η διάρκειά του υπολογίζεται σε 3 ώρες:έρευνα,γραφή κειμένων,παρουσίαση.΄Εχει γίνει προεργασία ως προς τη διανομή ρόλων και ως προς την εξασφάλιση της υλικοτεχνικής υποδομής. Τα παραπάνω θέματα έχουν αναλυθεί επαρκώς στις προηγούμενες ενότητες. Βασική επισήμανση που πρέπει να γίνει εδώ είναι ο ρόλος του διδάσκοντος. Κατά τη διάρκεια της 1 ης ώρας (έρευνα,καταγραφή στοιχείων υπό μορφή σημειώσεων) ο διδάσκων πρέπει να είναι συνεχώς σε εγρήγορση,ώστε να διαχειριστεί πιθανά προβλήματα στη χρήση του συγκεκριμένου λογισμικού,να επιβλέπει τη ροή εργασίας και να αποκαθιστά τυχόν προβλήματα συντονισμού ή μη συμμετοχικής διάθεσης. Στόχος είναι να απαντηθούν τα 3 πρώτα θέματα των φύλλων εργασίας. Η παρέμβαση του διδάσκοντος πρέπει να είναι καθοδηγητική/βοηθητική στην αρχή και σταδιακά να αποσύρεται. Ο διδάσκων θα πρέπει να ενθαρρύνει τα παιδιά, να επαινεί την προσπάθεια, να μεταδίδει τη χαρά της ανακάλυψης. Υιοθετώντας τις βασικές αρχές του εποικοδομητισμού στη μάθηση δίνει το χρόνο στη σταδιακή δόμηση της μάθησης, αξιοποιεί πρότερες γνώσεις και εμπειρίες των μαθητών, διορθώνει παρανοήσεις ( Piaget).Προάγει την ανακαλυπτική μάθηση (Bruner) και καλλιεργεί την κοινωνιογνωστική συνεργατική μάθηση (Vigotsky). Τη 2η ώρα τα παιδιά γράφουν τα κείμενα που ζητούνται στο 4 ο και 5ο θέμα των φύλλων εργασίας. Εδώ ο διδάσκων βοηθά ενδεχομένως
  • 6. στη σωστή χρήση των όρων και στην οργάνωση αποδεικτικού λόγου δίνοντας σαφείς οδηγίες. Κατά συνέπεια, οι μαθητές αβίαστα ασκούνται σε ένα πολύ απαιτητικό επίπεδο λόγου, του επιστημονικού. Την 3η ώρα παρουσιάζονται τα συμπεράσματα από τους συντονιστές κάθε ομάδας και ακολουθεί επαγωγικά η διατύπωση του γενικού συμπεράσματος από διάφορους μαθητές της τάξης. Ο μυκηναϊκός πολιτισμός, ο πρώτος ελληνικός πολιτισμός!! Τεκμηριώνεται από γραπτές πηγές και αρχαιολογικά ευρήματα. Οι μαθητές το ανακάλυψαν μόνοι τους! Πρόσθετες πληροφορίες Θα μπορούσε να δοθεί εναλλακτικά ως πρωτογενής πηγή ένα απόσπασμα από την Ιλιάδα ή την Οδύσσεια, όπου θα σχολιαζόταν τα κοινά ήθη,έθιμα,στοιχεία λατρείας των διαφόρων ηρώων του μυκηναϊκού κόσμου. Επίσης, θα μπορούσε να τεθεί ως δευτερεύων στόχος η επιβεβαίωση του πολεμικού χαρακτήρα του Μυκηναϊκού πολιτισμού.
  • 7. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: ΤΣΑΚΙΡΗ ΕΛΕΝΗ ΠΕ02 1ο διδακτικό σενάριο ΜΑΘΗΜΑ: ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ Β Λυκείου, εισαγωγή. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 9-10-2013 Λύκειο Ν.Μαδύτου Τίτλος Αρχαιοελλ ηνική ρητορική τέχνη: οι ρίζες της νομικής επιστήμης. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Η διαχείριση της ενότητας γίνεται με διαθεματική προσέγγιση. Εμπλέκονται η Ιστορία Α λυκείου, η Γλώσσα και η Γεωγραφία. Πιο συγκεκριμένα :Η Ιστορία της Α λυκείου παρέχει ιστορικές πληροφορίες σχετικά με τη Μεγάλη Ελλάδα , την κοιτίδα της έντεχνης ρητορικής. Η Γλώσσα εμπλέκεται στην οργάνωση γραπτών κειμένων που ακολουθούν αποδεικτική πορεία και προσπαθούν να προσεγγίσουν τη δομή και τη συγκρότηση επιστημονικού λόγου. Η Γεωγραφία θα απαιτηθεί για να εντοπίσουν οι μαθητές τα γεγονότα στο χώρο. Στόχοι Α. Γνωστικοί: • Να γνωρίσουν οι μαθητές τα είδη του ρητορικού λόγου, τη δομή του, τα είδη των αποδείξεων και τις αρετές ενός πετυχημένου προοιμίου. • Να κατανοήσουν τη χρησιμότητα των τεχνικών ενός πετυχημένου προοιμίου. • Να συγκρίνουν και να αξιολογήσουν προοίμια διαφορετικών ρητορικών λόγων. Εφαρμόζεται εδώ η γνωστική θεωρία μάθησης του Bruner, σύμφωνα με την οποία προωθείται η ανακαλυπτική μάθηση μέσω της καθοδηγούμενης αρχικά από τον διδάσκοντα διερεύνησης του θέματος και της ολοένα αυξανόμενης εμπλοκής του μαθητή στην ανακάλυψη, στην επαλήθευση και στην τελική εξαγωγή συμπερασμάτων. Β.Τεχνογραμματικοί: • Η άσκηση των παιδιών σε ήδη γνωστούς γραμματισμούς, όπως παραγωγή συνεχούς γραπτού λόγου σε περιβάλλον Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου και λογισμικού παρουσίασης και αναζήτησης υλικού στο διαδίκτυο. • Η σχηματική αναπαράσταση των γνωσιακών δομών γύρω από την κεντρική δεδομένη έννοια.
  • 8. Γ.Παιδαγωγικοί: Σαφής επιδίωξη γενικότερα της διδακτικής πρέπει να είναι η καλλιέργεια δεξιοτήτων στη συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικούμαθητών, μαθητών που ανήκουν σε ομάδα και βεβαίως μεταξύ των ομάδων. Είναι σημαντικό να προωθείται η κοινωνιογνωστική συνεργατική μάθηση, η οποία αξιοποιεί τις ικανότητες του κάθε μέλους, καλύπτει κενά ή αδυναμίες με τη συμβολή της ανταλλαγής πληροφοριών και της διόρθωσης σφαλμάτων, αντιμετωπίζει τη μάθηση ως μια κλιμακούμενη διαδικασία οικοδόμησης πάνω στην εμπειρία, την υπάρχουσα γνώση και την αλληλεπίδραση των συμμετεχόντων (VYGOTSKY). Ο ρόλος του δασκάλου είναι αυτός του συντονιστή, του καθοδηγητή και του εμψυχωτή. Λογισμικά Κρίνεται σκόπιμο να αξιοποιηθεί συνδυασμός κλειστών, ανοιχτών και γενικής χρήσης λογισμικών, ώστε να επιτευχθούν ταχύτερα, αποτελεσματικότερα και πιο ολοκληρωμένα οι στόχοι που τέθηκαν. • Συγκεκριμένα, είναι δυνατό να αξιοποιηθεί το κλειστό λογισμικό του ψηφιακού σχολείου, για να αξιοποιήσουν οι μαθητές στοιχεία από τα σχολικά εγχειρίδια και βεβαίως για να εξοικειωθούν στην αναζήτηση σε αυτό και σε άλλα μαθήματα. • Επίσης, απαραίτητη είναι και η αξιοποίηση ανοιχτού λογισμικού, όπως το πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου για παραγωγή γραπτού λόγου και του Λογισμικού Παρουσίασης. • Εξίσου σημαντική καθίσταται και η χρήση των διαδικτυακών εργαλείων cmap και bubbl.us , της ιστοσελίδας Πύλη της ελληνικής γλώσσας και η διαδικτυακή μηχανή αναζήτησης google maps. Διάρκεια Για την υλοποίηση του σεναρίου υπολογίζεται ότι θα απαιτηθούν 2 διδακτικές ώρες. Την 1η ώρα ο διδάσκων θα την αφιερώσει στη διανομή φύλλων εργασίας και στην καθοδήγηση της έρευνας, ενώ οι μαθητές θα ερευνήσουν και θα καταγράψουν τα αποτελέσματα με τη μορφή σημειώσεων. Βασική προϋπόθεση βέβαια αποτελεί να έχουν τα παιδιά ήδη χωριστεί σε ομάδες με σαφείς και γνωστούς ρόλους το καθένα. Τη 2η ώρα οι μαθητές θα γράψουν τα ζητούμενα κείμενα και θα οριστικοποιήσουν τη δομή και το περιεχόμενό τους και θα παρουσιάσουν τις εργασίες στην τάξη. Οργάνωση της τάξης
  • 9. Κατανέμονται τα παιδιά μιας κανονικής τάξης 13 ατόμων σε 3 ομάδες των τεσσάρων ατόμων. Αυτή η διαδικασία έχει ήδη προηγηθεί ,ώστε να μη χαθεί χρόνος κατά την εφαρμογή του σεναρίου. Είναι χρήσιμο να επισημάνουμε ότι τα παιδιά της κάθε ομάδας υπηρετούν τις αρχές της αλληλοσυμπλήρωσης και της συνεργασίας. ΄Ετσι είναι σκόπιμο να συνυπάρχουν παιδιά υψηλών επιδόσεων με παιδιά μέτριων ή και χαμηλών επιδόσεων. Επιλέγονται με παρέμβαση διακριτική του διδάσκοντος, με συναίνεση των παιδιών και με τη δημιουργία ενός ενθαρρυντικού και ευχάριστου κλίματος για τα παιδιά. Η κάθε ομάδα αποτελείται από έναν ερευνητή, ένα χειριστή στον υπολογιστή, ένα γραμματέα για τις σημειώσεις που θα αξιοποιηθούν από την ομάδα για τη γραφή κειμένου και την εξαγωγή συμπεράσματος και τέλος έναν συντονιστή, ο οποίος θα έχει την ευθύνη της εποπτείας της εργασίας, θα επικοινωνεί με τους συντονιστές των άλλων ομάδων και τον καθηγητή και τέλος θα παρουσιάσει το συμπέρασμα της εργασίας. Κάθε ομάδα θα χρησιμοποιεί έναν υπολογιστή. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή ΄Ολοι οι μαθητές θα έχουν την αναγκαία γραφική ύλη(σημειωματάρια, μολύβια κλπ).Είναι απαραίτητο επίσης το σχολικό εγχειρίδιο. Θα χρειαστούν 3 υπολογιστές, ένας για κάθε ομάδα, στους οποίους θα έχει εγκατασταθεί από τον διδάσκοντα σε συνεργασία με τον καθηγητή πληροφορικής το cmap. Εννοείται ότι το μάθημα θα ήταν πιο πρόσφορο να γίνει στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου. Τέλος, κρίνεται απαραίτητο να δοθούν σημειώσεις από τον διδάσκοντα για τη χρήση του συγκεκριμένου λογισμικού με απλά βήματα. Περιγραφή σεναρίου: Βασική επισήμανση που πρέπει να γίνει εδώ είναι ο ρόλος του διδάσκοντος. Κατά τη διάρκεια της 1ης ώρας (έρευνα, καταγραφή στοιχείων υπό μορφή σημειώσεων) ο διδάσκων πρέπει να είναι συνεχώς σε εγρήγορση, ώστε να διαχειριστεί πιθανά προβλήματα στη χρήση του συγκεκριμένου εργαλείου, να επιβλέπει τη ροή εργασίας και να αποκαθιστά τυχόν προβλήματα συντονισμού ή μη συμμετοχικής διάθεσης. Η παρέμβαση του διδάσκοντος πρέπει να είναι καθοδηγητική/βοηθητική στην αρχή και σταδιακά να αποσύρεται. Ο διδάσκων θα πρέπει να ενθαρρύνει τα παιδιά και να επαινεί την προσπάθεια. Υιοθετώντας τις βασικές αρχές του εποικοδομητισμού στη μάθηση δίνει το χρόνο στη σταδιακή δόμηση
  • 10. της μάθησης, αξιοποιεί πρότερες γνώσεις και εμπειρίες των μαθητών, διορθώνει παρανοήσεις ( Piaget). Προάγει την ανακαλυπτική μάθηση (Bruner) και καλλιεργεί την κοινωνιογνωστική συνεργατική μάθηση(Vigotsky). Tη 2η ώρα τα παιδιά γράφουν τα κείμενα που ζητούνται και ο διδάσκων βοηθά ενδεχομένως στη σωστή χρήση των όρων και στην οργάνωση αποδεικτικού λόγου δίνοντας σαφείς οδηγίες. Κατά συνέπεια, οι μαθητές αβίαστα ασκούνται σε ένα πολύ απαιτητικό επίπεδο λόγου, του επιστημονικού. Στη συνέχεια παρουσιάζονται τα συμπεράσματα από τους συντονιστές κάθε ομάδας και ακολουθεί επαγωγικά η διατύπωση του γενικού συμπεράσματος από διάφορους μαθητές της τάξης. Φύλλα εργασίας Δίνεται 1 φύλλο εργασίας .Πιο αναλυτικά: ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΜΑΔΑ 1 ΟΝΟΜ/ΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ:……………………………… ……………………………………………………………………………. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ:ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΑΞΗ:Β ΛΥΚΕΙΟΥ 1. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε στο ψηφιακό σχολείο το σχολικό εγχειρίδιο των ρητορικών κειμένων της Β Λυκείου. Αφού διαβάσετε τη γενική εισαγωγή καταγράψτε τα είδη των ρητορικών λόγων. 2. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr πληκτρολογήστε google maps , αναζητήστε στο χάρτη της μεσογείου την κοιτίδα του έντεχνου ρητορικού λόγου και ανακαλέστε από την ιστορία της Α Λυκείου τη σχέση της περιοχής αυτής με την Ελλάδα. (μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες στο ψηφιακό σχολείο, στο σχολικό εγχειρίδιο της Α Λυκείου σχετικά με τον αποικισμό) 3. Επιλέξτε το εργαλείο cmaptools από τα προγράμματα και δημιουργήστε έναν αραχνοειδή και έναν ιεραρχικά δομημένο εννοιολογικό χάρτη για τα είδη των ρητορικών λόγων τοποθετώντας υποενότητες και συνδετικές λέξεις. 4. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε τη διεύθυνση https://bubbl.us και δημιουργήστε έναν εννοιολογικό χάρτη για τα είδη των ρητορικών λόγων. 5. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε την πύλη για την ελληνική γλώσσα στη διεύθυνση www.greek language.gr , βρείτε το προοίμιο του ρητορικού λόγου: Λυσία, κατά Ερατοσθένους, βρείτε τη μετάφραση και στη συνέχεια δημιουργήστε ένα κείμενο στο Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου όπου θα αναφέρετε τα στοιχεία ενός πετυχημένου
  • 11. προοιμίου (με αναφορές στο κείμενο). Μπορείτε να ανατρέξετε στο σχολικό εγχειρίδιο από το ψηφιακό σχολείο. 6. Παρουσιάστε σε ένα λογισμικό παρουσίασης τα πορίσματα της προηγούμενης άσκησης. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΜΑΔΑ 2 ΟΝΟΜ/ΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ:……………………………… ……………………………………………………………………………. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ:ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΑΞΗ:Β ΛΥΚΕΙΟΥ 1. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε στο ψηφιακό σχολείο το σχολικό εγχειρίδιο των ρητορικών κειμένων της Β Λυκείου. Αφού διαβάσετε τη γενική εισαγωγή καταγράψτε τη δομή των ρητορικών λόγων. 2. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr πληκτρολογήστε google maps , αναζητήστε στο χάρτη της μεσογείου την κοιτίδα του έντεχνου ρητορικού λόγου και ανακαλέστε από την ιστορία της Α Λυκείου τη σχέση της περιοχής αυτής με την Ελλάδα. (μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες στο ψηφιακό σχολείο, στο σχολικό εγχειρίδιο της Α Λυκείου σχετικά με τον αποικισμό) 3. Επιλέξτε το εργαλείο cmaptools από τα προγράμματα και δημιουργήστε έναν εννοιολογικό χάρτη για τη δομή των ρητορικών λόγων. 4. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε τη διεύθυνση https://bubbl.us και δημιουργήστε έναν εννοιολογικό χάρτη για τη δομή των ρητορικών λόγων. 5. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε την πύλη για την ελληνική γλώσσα στη διεύθυνση www.greek-language.gr , βρείτε το προοίμιο του ρητορικού λόγου: Λυσία, υπέρ αδυνάτου, βρείτε τη μετάφραση και στη συνέχεια δημιουργήστε ένα κείμενο στο Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου όπου θα αναφέρετε τα στοιχεία ενός πετυχημένου προοιμίου (με αναφορές στο κείμενο). Μπορείτε να ανατρέξετε στο σχολικό εγχειρίδιο από το ψηφιακό σχολείο. 6. Παρουσιάστε σε ένα λογισμικό παρουσίασης τα πορίσματα της προηγούμενης άσκησης. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΜΑΔΑ 3 ΟΝΟΜ/ΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ:……………………………… ……………………………………………………………………………. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
  • 12. ΜΑΘΗΜΑ:ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΑΞΗ:Β ΛΥΚΕΙΟΥ 1. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε στο ψηφιακό σχολείο το σχολικό εγχειρίδιο των ρητορικών κειμένων της Β Λυκείου. Αφού διαβάσετε τη γενική εισαγωγή καταγράψτε τα είδη των αποδείξεων των ρητορικών λόγων. 2. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr πληκτρολογήστε google maps , αναζητήστε στο χάρτη της μεσογείου την κοιτίδα του έντεχνου ρητορικού λόγου και ανακαλέστε από την ιστορία της Α Λυκείου τη σχέση της περιοχής αυτής με την Ελλάδα. (μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες στο ψηφιακό σχολείο, στο σχολικό εγχειρίδιο της Α Λυκείου σχετικά με τον αποικισμό) 3. Επιλέξτε το εργαλείο cmaptools από τα προγράμματα και δημιουργήστε έναν εννοιολογικό χάρτη για τα είδη των αποδείξεων των ρητορικών λόγων. 4. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε τη διεύθυνση https://bubbl.us και δημιουργήστε έναν εννοιολογικό χάρτη για τα είδη των αποδείξεων των ρητορικών λόγων. 5. Μπείτε στο διαδίκτυο και στη www.google.gr αναζητήστε την πύλη για την ελληνική γλώσσα στη διεύθυνση www.greek language.gr, βρείτε το προοίμιο του ρητορικού λόγου: Λυσία, κατά Φίλωνος δοκιμασίας, βρείτε τη μετάφραση και στη συνέχεια δημιουργήστε ένα κείμενο στο Πρόγραμμα Επεξεργασίας Κειμένου όπου θα αναφέρετε τα στοιχεία ενός πετυχημένου προοιμίου (με αναφορές στο κείμενο). Μπορείτε να ανατρέξετε στο σχολικό εγχειρίδιο από το ψηφιακό σχολείο. 6. Παρουσιάστε σε ένα λογισμικό παρουσίασης τα πορίσματα της προηγούμενης άσκησης. Πρόσθετες πληροφορίες Θα μπορούσε να δοθεί εναλλακτικά το κείμενο του Λυσία, υπέρ Μαντιθέου, κεφ.4-8 για να καταγραφούν τα επιχειρήματα του ρήτορα με τη μορφή εννοιολογικού χάρτη. Επίσης, θα μπορούσε να δοθεί από ένας ημιτελής εννοιολογικός χάρτης για συμπλήρωση.