SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
NAȘTEREA DOMNULUI –MOMENT DE BUCURIE
SFÂNTĂ
PROIECT DIDACTIC
TEMA PROIECTULUI: este de a marca
sărbătoarea Crăciunului prin implicarea
întregii comunităţi în proiectele și
manifestările desfăşurate în școală,
promovând educaţia şi valorile ei.
PROIECT DIDACTIC -ERR
Profesor: CÎRLAN MIRELA-NELA
Unitatea de învățământ: Școala Gimnaziala „Mihai Drăgan”, Bacău, România
Clasa: a III-a A
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Naşterea Domnului – moment de bucurie sfântă (conform Programei școlare pentru disciplina Religie-Cultul ortodox, aprobată
prin ordin al ministrului Nr.5001 /02.12.2014, Domeniul: ,,Mari sărbători creștine” , Unități tematice: ,,Nașterea și Botezul Domnului”)
Tipul activităţii: : ERR = evocare, realizarea sensului, reflecție
Tipul lecţiei: de sistematizare a cunoştinţelor
Timp: 50 min.
Scopul lectiei: consolidarea cunostinţelor despre Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos şi a trăirii bucuriei Crăciunului cu tradiţii româneşti.
COMPETENȚE
GENERALE:
C.G.2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contextede comunicare.
C.G.3 Manifestarea valorilor și a cunoșt ințelor religioase în propriile atitudini și comportamente.
COMPETENȚE SPECIFICE:
C.S.2.1 Utilizarea corectă a termenilor religioşi învăţaţi în contexte lingvistice noi.
C.S.3.2 Explicarea rolului şi a importanţei acestui praznic imparatesc in viata crestinului.
COMPETENȚE DERIVATE:
CD1 - sa precizeze locul, timpul Nasterii Domnului;
CD2 - sa explice participarea intregii naturi la nasterea Mantuitorului Hristos
CD3 - sa aseze in succesiune logica ,evenimentele Nasterii Domnului;
CD4 - sa enumere traditiile si obiceiurile crestine romanesti ;
OBIECTIVE:
Promovarea exemplelor de bună practică ale proiectelor și activităților
educative la nivelul comunității locale;
Încurajarea schimbului de experienţe educaţionale relevante pentru
activitatea de instruire centrată pe elev în cadru formal, informal şi
nonformal. Valorizarea şi promovarea iniţiativelor de succes;
Formarea unui comportament tolerant care să stimuleze
respectul,înțelegerea și cooperarea;
Educarea unor virtuţi creştine şi cultivarea comportamentului moral
religios (să-ţi iubeşti aproapele, să faci fapte bune, să fii cinstit, modest,
generos, să nu urăşti, să-i ajuţi pe sărmani, să-L iubesti pe Dumnezeu);
Cultivarea sensibilităţii artistice a elevilor;
Strategia didactică:
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, harta conceptuala a
sărbătorii “Naşterea Domnului”, argumentarea, jocul didactic; cvintetul,
inteligenţelor multiple, ciorchinele, organizatorul grafic, brainstorming.
Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, material ppt, video proiector, fişe de
lucru, tablete , telefoane, platforma www.youtoube.com, platforma
http://educatieonline.md/, platforme: www.padlet.com, Microsoft Teams
(mirela.cirlan@scoalamihaidraganbacau.com), https://wordwall.net ;
https://learningapps.org/
Forme de organizare a activităţii elevilor: frontal, individual, pe grupe
Evaluarea:
Observarea sistematica a activitatii la clasa;
Interevaluarea;
RESURSE DIN BIBLIOTECA DIGITALĂ
“Educaţia online”, http://www.educatieonline.
https://www.educatieonline.md/Files/Manuals/2/II_Educatia%20moral%20spirituala%20(a.%202019,%20in%20limba%2
0romana).pdf , pp.43-46
Sărbătorile de iarnă in familie
Din cutia magică a valorilor strabune am extras: respect, bunatate, iertare, privitor la Sfintele Sărbatori de Crăciun.
Desfăşurarea lecţiei propriu-zise:
I. EVOCAREA
Captarea atenţiei se realizează prin rostirea rugăciunii.
Elevii sunt determinaţi să-şi amintească cunoştinţele de bază acumulate despre;
1.Nașterea Domnului – scurtă incursiune în istorie;
2.Tradiții și obiceiuri de Crăciun;
3.Crăciunul ilustrat în creații literare;
4.Realizarea decorațiunilor de Crăciun și rolul lor.
II. REALIZAREA SENSULUI
Obiectivele prezentate sub forma unui organizator grafic. Cu ajutorul metodei Ciorchinele,
având pe o foaie flipchart planul de recapitulare ce a fost prezentat în ora precedentă.
Elevii vor lucra în cinci grupe alcătuite din treipatru membri. Fiecare membru al grupei va
avea câte un rol: căutătorul de dovezi, raportorul, responsabilul cu timpul, observatorul.
Fiecare grupa va primi câte un bilet pe care este scris subiectul.
Prin brainstorming, membrii fiecărei echipe notază pe caiet ceea ce le trece prin minte
despre subiectul pe care trebuie să-l rezolve, făcând tot felul de asociaţii de idei. Ulterior, în
echipă, se formulează răspunsul care va fi prezentat clasei prin raportare frontală. Elevii
sunt încurajaţi să pună întrebări pentru a-şi clarifica anumite puncte slabe. Obsevatorii
prezintă cum s-au simţit membrii echipelor în timpul rezolvării sarcinilor.
Prin metoda inteligenţelor multiple elevii au fost iniţiaţi să realizeze: un eseu, o machetă,
un desen, un poster, un cântec sau o scrisoare prin care să transfere partea informală şi
formală în creaţie şi alegere proprie.
III. REFLECŢIA
Prin metoda cvintetului elevii vor alcătui un text prin care vor încerca să
definească noţiunile
1.Primul vers este un cuvânt (cuvânt cheie) care denumeşte subectul ce va fi
descris (un substantiv)
2.Al II-lea vers este format din 2 cuvinte (adjective) care descriu subiectul
3.Al III-lea vers este format din 3 cuvinte care exprimă acţiuni (verbe, de obicei la
gerunziu)
4.Al IV-lea vers este format din 4 cuvinte care exprimă sentimentele elevului faţă
de subiectul descris
5.Ultimul vers este format dintr-un cuvânt care exprimă esenţa subiectului
Momentul de încheiere: Se rosteşte rugăciunea de încheiere. Salutul
1. Nașterea Domnului
Exersăm
1. Ordonează cronologic următoarele evenimente:
a) Iisus în Templu la vârsta de 12 ani.
b) Închinarea celor trei magi de la Răsărit.
c) Fuga în Egipt din calea mâniei lui Irod.
d) Vestea cea bună adusă Fecioarei Maria de către
Arhanghelul Gavriil.
e) Nașterea Domnului în peștera din Betleem.
EXERCIȚIUL ESTE REALIZAT/ ÎNCĂRCAT PE PLATFORMA EDUCAŢIONALĂ MICROSOFT TEAMS A SCOLII GIMNAZIALE “MIHAI
DRAGAN” , BACAU
HTTPS://SCOALADRAGANBACAU.SHAREPOINT.COM/SITES/2C/DOCUMENTE%20PARTAJATE/FORMS/ALLITEMS.ASPX?FOLDERCTI
D=0X012000394326E73B1AC8439406F843D8A8D8FC&ID=%2FSITES%2F2C%2FDOCUMENTE%20PARTAJATE%2FRELIGIE%2FSTEAUA
%2EJPEG&PARENT=%2FSITES%2F2C%2FDOCUMENTE%20PARTAJATE%2FRELIGIE
PE ACEASTA PLATFORMA A SCOLII IMPLIC ELEVII /PRODUSELE LOR/ LUCRARILE LOR ELABORATE, MATERIAL CU CONTINUT
RELIGIOS, PE FISIERE , PRIN POSTARI.
Z Ț A R A Z Z S F Â N T Ă Z Z
Z Z Z C R E Ș T I N I S M Z Z
I U D A I S M Z R E L I G I I
G A L I L E I A Z Z Ț A R A Z
Z I U D E E A Z S F Â N T Ă Z
Z Z S A M A R I A Z Z Z Z Z Z
Z Z Z B E T L E E M Z Z Z Z Z
Z Z Z Z G A L I L E E A Z Z Z
Z I O R D A N Z B O T E Z U L
Z Z Z Z Z Z D O M N U L U I Z
Z C A P E R N A U M Z Z Z Z Z
M U N T E L E Z Z T A B O R Z
M A R E A T I B E R I A D E I
Z Z C A N A Z G A L I L E I I
FIȘĂ DE LUCRU-
1.Stabilește corespondența între elementele celor două coloane.
•Țara Sfântă 1. Botezul Domnului
•Betleem 2. Copilăria Domnului Iisus
•Cinzecimea 3. Trecerea prin Marea Roșie
•Sărbătoarea corturilor 4. Ierusalim
•Nazaret 5.Primirea Tablelor Legii
•Iordan 6.Evreii au locuit în corturi
•Paștele 7. Nașterea Domnului
2. Citiți cu atenție afirmațiile de mai jos. Dacă afirmația este adevărată, notați litera A, iar dacă este falsă, notați litera F.
A/F a)Țara Sfântă este numită și Țara Făgăduinței.
A/F b)Cele mai importante orașe din Țara Sfântă sunt Betleem, Capernaum și Roma.
A/F c)Domnul Iisus Hristos S-a născut în cetatea Betleem din Iudeea
A/F d)Domnul Iisus Hristos I se spunea „Galileeanul”
A/F e)Râul cel mai important din Țara Sfântă este Iordanul
A/F f)Evreii trăiau vremuri bune în timpul venirii Mântuitorului
A/F g)Ocupațiile de bază ale evreilor erau: cultivarea pământului și creșterea animalelor
A/F h)Viața religioasă a evreilor se baza pe Legea lui Moise
3.COLOREAZĂ LITERA Z ŞI DESCOPERĂ ȚARA SFÂNTĂ ÎN VREMEA MÂNTUITORULUI.
“Educaţia online”, http://www.educatieonline.
https://www.educatieonline.md/Files/Manuals/2/II_Educatia%20moral%20spi
rituala%20(a.%202019,%20in%20limba%20romana).pdf , pp.43-46
Sărbătorile de iarnă in familie
Din cutia magică a valorilor strabune am extras: respect, bunatate, iertare pe
care noi le vom împropria la viața noastră de creștini privitor la Sfintele
Sărbatori de Crăciun și în viața de zi cu zi.
Fișă de lucru
(clasele VII-VIII)
a) Explicați elevilor termenul „hartă conceptuală”
b) Realizați un model împreună cu ei
c) Alcătuiți hartă conceptuală a sărbătorii Nașterea Domnului
Crăciunul
A ști
A colabora
A fi
A face
Pictur
ă
Istorie
Geografi
e
Muzic
ă
Religie
Gastronomi
e
Elevul va participa interactive prin Quiz, open the box, maze chaze, fiecare
fişier, în parte, direcționându-l apoi către imaginea potrivită. Imaginile dispuse
corect vor avea o bifa, iar cele dispuse incorect vor avea un x. La final elevul
primește o apreciere Game-ul complet care va avea Score si time. Activitatea
de învățare: este realizată pentru învățarea online și offline. Se completează în
format electronic pe următorul link:
https://wordwall.net/resource/19644731/nasterea-domnului-nostru-iisus-
hristos-craciunul evidențierea folosită în construirea propriului demers
didactic ca resursă educaţională deschisă.
2. Tradiții și obiceiuri de Crăciun,
1.Cu ajutorul aplicației https://wordwall.net/ro/resource/8283907/de-craciun, vor glisa și fixa fiecare
cuvânt cheie lângă căsuța lor
2. Cu ajutorul aplicației https://learningapps.org/15926953, vor glisa și fixa fiecare cuvânt cheie pe icoana
Naşterea Domnului
3. Crăciunul ilustrat în creații literare
Folosind resursa https://www.libertatea.ro/lifestyle/poezii-de-craciun-
3316227, realizează un top personal al poeziilor preferate
”Steaua sus răsare” https://www.youtube.com/watch?v=2ES1-
gRblRw
4. Realizarea decorațiunilor de Crăciun și rolul lor
Realizați decorațiuni, le faceți poză și prezentați-le colegilor voștri ( cele
care vor obține mai multe voturi vor participa la tombola caritabilă de
Crăciun) În realizarea acestora puteți folosi resursa:
https://www.youtube.com/watch?v=F8Dtr3VfeCE,
EVALUAREA
- realizarea unei expoziţii cu obiecte realizate de către elevi;
-întocmirea portofoliului elevului;
-realizarea unui CD cu activitați;
-afiș, fotografii cu secvențe de la activitățile desfășurate;

More Related Content

What's hot

1 1 Purtatorii De Informatie
1 1 Purtatorii De Informatie1 1 Purtatorii De Informatie
1 1 Purtatorii De InformatieVasile Filat
 
Stefan Cel Mare
Stefan Cel MareStefan Cel Mare
Stefan Cel MareLucian
 
Hronicul si cantecul varstelor
Hronicul si cantecul varstelorHronicul si cantecul varstelor
Hronicul si cantecul varstelorEmil Mustata
 
Metode didactice folosite in predarea stem
Metode didactice folosite in predarea stemMetode didactice folosite in predarea stem
Metode didactice folosite in predarea stemNectara Mircioaga
 
Mihail sadoveanu ppt biografie(gr1)
Mihail sadoveanu ppt biografie(gr1)Mihail sadoveanu ppt biografie(gr1)
Mihail sadoveanu ppt biografie(gr1)danababana
 
APARIȚIA CREDINȚELOR ȘI ARTEI.pptx
APARIȚIA CREDINȚELOR ȘI ARTEI.pptxAPARIȚIA CREDINȚELOR ȘI ARTEI.pptx
APARIȚIA CREDINȚELOR ȘI ARTEI.pptxMariaChitul
 
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptxCREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptxDaniela Munca-Aftenev
 
Stereotipuri, prejudecati, discriminare
Stereotipuri, prejudecati, discriminareStereotipuri, prejudecati, discriminare
Stereotipuri, prejudecati, discriminareRodica B
 
Campania antiviolenta pirvu adela carol i fetsti
Campania antiviolenta pirvu adela carol i fetstiCampania antiviolenta pirvu adela carol i fetsti
Campania antiviolenta pirvu adela carol i fetstiGeorgeta Manafu
 
Prezentare proiect didactic
Prezentare proiect didacticPrezentare proiect didactic
Prezentare proiect didacticandreeageogra
 
strategii didactice interactive.doc
strategii didactice interactive.docstrategii didactice interactive.doc
strategii didactice interactive.docLilianaIvasc
 
Familia powerpoint
Familia powerpointFamilia powerpoint
Familia powerpointIoana Bot
 
Geografie padurea ecuatoriala
Geografie padurea ecuatorialaGeografie padurea ecuatoriala
Geografie padurea ecuatorialaionutnastase20
 
Evaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptoriEvaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptoriDaniela Munca-Aftenev
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didacticnasy1985
 
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptxEvaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptxDanielaMuncaAftenev
 
Conceptele de bază ale pedagogiei.pptx
Conceptele de bază ale pedagogiei.pptxConceptele de bază ale pedagogiei.pptx
Conceptele de bază ale pedagogiei.pptxssuser0ef34c
 

What's hot (20)

1 1 Purtatorii De Informatie
1 1 Purtatorii De Informatie1 1 Purtatorii De Informatie
1 1 Purtatorii De Informatie
 
Geto dacii-ppt1
Geto dacii-ppt1Geto dacii-ppt1
Geto dacii-ppt1
 
Stefan Cel Mare
Stefan Cel MareStefan Cel Mare
Stefan Cel Mare
 
Hronicul si cantecul varstelor
Hronicul si cantecul varstelorHronicul si cantecul varstelor
Hronicul si cantecul varstelor
 
Metode didactice folosite in predarea stem
Metode didactice folosite in predarea stemMetode didactice folosite in predarea stem
Metode didactice folosite in predarea stem
 
Mihail sadoveanu ppt biografie(gr1)
Mihail sadoveanu ppt biografie(gr1)Mihail sadoveanu ppt biografie(gr1)
Mihail sadoveanu ppt biografie(gr1)
 
APARIȚIA CREDINȚELOR ȘI ARTEI.pptx
APARIȚIA CREDINȚELOR ȘI ARTEI.pptxAPARIȚIA CREDINȚELOR ȘI ARTEI.pptx
APARIȚIA CREDINȚELOR ȘI ARTEI.pptx
 
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptxCREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
 
Stereotipuri, prejudecati, discriminare
Stereotipuri, prejudecati, discriminareStereotipuri, prejudecati, discriminare
Stereotipuri, prejudecati, discriminare
 
Campania antiviolenta pirvu adela carol i fetsti
Campania antiviolenta pirvu adela carol i fetstiCampania antiviolenta pirvu adela carol i fetsti
Campania antiviolenta pirvu adela carol i fetsti
 
Viermii (1)
Viermii (1)Viermii (1)
Viermii (1)
 
Prezentare proiect didactic
Prezentare proiect didacticPrezentare proiect didactic
Prezentare proiect didactic
 
strategii didactice interactive.doc
strategii didactice interactive.docstrategii didactice interactive.doc
strategii didactice interactive.doc
 
Familia powerpoint
Familia powerpointFamilia powerpoint
Familia powerpoint
 
Geografie padurea ecuatoriala
Geografie padurea ecuatorialaGeografie padurea ecuatoriala
Geografie padurea ecuatoriala
 
Mihail Sadoveanu
Mihail Sadoveanu Mihail Sadoveanu
Mihail Sadoveanu
 
Evaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptoriEvaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptori
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptxEvaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
Evaluare interactiva la Disciplina Istorie.pptx
 
Conceptele de bază ale pedagogiei.pptx
Conceptele de bază ale pedagogiei.pptxConceptele de bază ale pedagogiei.pptx
Conceptele de bază ale pedagogiei.pptx
 

Similar to Nașterea Domnului, Prof. Cîrlan Mirela-Nela

Proiect tematic claudia si oana
Proiect tematic   claudia si oanaProiect tematic   claudia si oana
Proiect tematic claudia si oanamihaelapaduraru
 
0 20182019 planificare_clasa_a_6_a_religie
0 20182019 planificare_clasa_a_6_a_religie0 20182019 planificare_clasa_a_6_a_religie
0 20182019 planificare_clasa_a_6_a_religieFormatiaTezaur1
 
PROIECTUL TRANSNAȚIONAL.pptx
PROIECTUL TRANSNAȚIONAL.pptxPROIECTUL TRANSNAȚIONAL.pptx
PROIECTUL TRANSNAȚIONAL.pptxTatianaIahnova
 
Grad ii clasa a vi a
Grad ii clasa a vi aGrad ii clasa a vi a
Grad ii clasa a vi aVanciuAlex
 
Plan lectie dirigentie
Plan lectie dirigentiePlan lectie dirigentie
Plan lectie dirigentieileanapopa
 
BIBLIA NESTIUTORILOR DE CARTE-FEREASTRĂ SPRE CER-
BIBLIA NESTIUTORILOR DE CARTE-FEREASTRĂ SPRE CER-BIBLIA NESTIUTORILOR DE CARTE-FEREASTRĂ SPRE CER-
BIBLIA NESTIUTORILOR DE CARTE-FEREASTRĂ SPRE CER-BorcaMariusLaurentiu
 
Proiect didactic valori nationale
Proiect didactic valori nationaleProiect didactic valori nationale
Proiect didactic valori nationaleMaria Zdolbunov
 
patimile-rastignirea-ingroparea si invierea Domnului_IV.doc
patimile-rastignirea-ingroparea si invierea Domnului_IV.docpatimile-rastignirea-ingroparea si invierea Domnului_IV.doc
patimile-rastignirea-ingroparea si invierea Domnului_IV.docAlinDamian2
 
Orizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteniOrizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteniRaluca Mariana Ciudin
 
Copy of primavara copilariei 29 fb
Copy of primavara copilariei 29  fbCopy of primavara copilariei 29  fb
Copy of primavara copilariei 29 fbNicoletta Hustiuc
 
Dezvoltarea limbajului la preșcolari prin intermediul poveștilor
Dezvoltarea limbajului la preșcolari prin intermediul poveștilorDezvoltarea limbajului la preșcolari prin intermediul poveștilor
Dezvoltarea limbajului la preșcolari prin intermediul poveștilorAncutaCirje
 
Test-de-evaluare-initiala-clasa-a-V-a-1.docx
Test-de-evaluare-initiala-clasa-a-V-a-1.docxTest-de-evaluare-initiala-clasa-a-V-a-1.docx
Test-de-evaluare-initiala-clasa-a-V-a-1.docxCarolinaChiriac
 
Parcul natural grădiştea muncelului cioclovina.turnul de la crivadia.
Parcul natural grădiştea muncelului cioclovina.turnul  de la crivadia.Parcul natural grădiştea muncelului cioclovina.turnul  de la crivadia.
Parcul natural grădiştea muncelului cioclovina.turnul de la crivadia.vorbedeverde11
 
prezentare lucrare metodico-științifică (Dizertație).pptx
prezentare lucrare metodico-științifică (Dizertație).pptxprezentare lucrare metodico-științifică (Dizertație).pptx
prezentare lucrare metodico-științifică (Dizertație).pptxAncaChereja
 
17 scoala duminicala(1)
17 scoala duminicala(1)17 scoala duminicala(1)
17 scoala duminicala(1)Dan Eugen
 
Revista PHEONIX, nr 17 -2023.pdf
Revista PHEONIX, nr 17 -2023.pdfRevista PHEONIX, nr 17 -2023.pdf
Revista PHEONIX, nr 17 -2023.pdfssuser5555b81
 
0 dezvoltarea competentelor_de_lectura_sf._ilie_toplita
0 dezvoltarea competentelor_de_lectura_sf._ilie_toplita0 dezvoltarea competentelor_de_lectura_sf._ilie_toplita
0 dezvoltarea competentelor_de_lectura_sf._ilie_toplitaAlex Leo
 

Similar to Nașterea Domnului, Prof. Cîrlan Mirela-Nela (20)

Proiect tematic claudia si oana
Proiect tematic   claudia si oanaProiect tematic   claudia si oana
Proiect tematic claudia si oana
 
0 20182019 planificare_clasa_a_6_a_religie
0 20182019 planificare_clasa_a_6_a_religie0 20182019 planificare_clasa_a_6_a_religie
0 20182019 planificare_clasa_a_6_a_religie
 
PROIECTUL TRANSNAȚIONAL.pptx
PROIECTUL TRANSNAȚIONAL.pptxPROIECTUL TRANSNAȚIONAL.pptx
PROIECTUL TRANSNAȚIONAL.pptx
 
Traditii si obiceiuri
Traditii si obiceiuriTraditii si obiceiuri
Traditii si obiceiuri
 
Grad ii clasa a vi a
Grad ii clasa a vi aGrad ii clasa a vi a
Grad ii clasa a vi a
 
Plan lectie dirigentie
Plan lectie dirigentiePlan lectie dirigentie
Plan lectie dirigentie
 
BIBLIA NESTIUTORILOR DE CARTE-FEREASTRĂ SPRE CER-
BIBLIA NESTIUTORILOR DE CARTE-FEREASTRĂ SPRE CER-BIBLIA NESTIUTORILOR DE CARTE-FEREASTRĂ SPRE CER-
BIBLIA NESTIUTORILOR DE CARTE-FEREASTRĂ SPRE CER-
 
Proiect didactic valori nationale
Proiect didactic valori nationaleProiect didactic valori nationale
Proiect didactic valori nationale
 
patimile-rastignirea-ingroparea si invierea Domnului_IV.doc
patimile-rastignirea-ingroparea si invierea Domnului_IV.docpatimile-rastignirea-ingroparea si invierea Domnului_IV.doc
patimile-rastignirea-ingroparea si invierea Domnului_IV.doc
 
Orizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteniOrizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
 
Copy of primavara copilariei 29 fb
Copy of primavara copilariei 29  fbCopy of primavara copilariei 29  fb
Copy of primavara copilariei 29 fb
 
Dezvoltarea limbajului la preșcolari prin intermediul poveștilor
Dezvoltarea limbajului la preșcolari prin intermediul poveștilorDezvoltarea limbajului la preșcolari prin intermediul poveștilor
Dezvoltarea limbajului la preșcolari prin intermediul poveștilor
 
Test-de-evaluare-initiala-clasa-a-V-a-1.docx
Test-de-evaluare-initiala-clasa-a-V-a-1.docxTest-de-evaluare-initiala-clasa-a-V-a-1.docx
Test-de-evaluare-initiala-clasa-a-V-a-1.docx
 
Egiptul antic
Egiptul anticEgiptul antic
Egiptul antic
 
Parcul natural grădiştea muncelului cioclovina.turnul de la crivadia.
Parcul natural grădiştea muncelului cioclovina.turnul  de la crivadia.Parcul natural grădiştea muncelului cioclovina.turnul  de la crivadia.
Parcul natural grădiştea muncelului cioclovina.turnul de la crivadia.
 
prezentare lucrare metodico-științifică (Dizertație).pptx
prezentare lucrare metodico-științifică (Dizertație).pptxprezentare lucrare metodico-științifică (Dizertație).pptx
prezentare lucrare metodico-științifică (Dizertație).pptx
 
17 scoala duminicala(1)
17 scoala duminicala(1)17 scoala duminicala(1)
17 scoala duminicala(1)
 
Revista PHEONIX, nr 17 -2023.pdf
Revista PHEONIX, nr 17 -2023.pdfRevista PHEONIX, nr 17 -2023.pdf
Revista PHEONIX, nr 17 -2023.pdf
 
Carte 14 15
Carte 14 15Carte 14 15
Carte 14 15
 
0 dezvoltarea competentelor_de_lectura_sf._ilie_toplita
0 dezvoltarea competentelor_de_lectura_sf._ilie_toplita0 dezvoltarea competentelor_de_lectura_sf._ilie_toplita
0 dezvoltarea competentelor_de_lectura_sf._ilie_toplita
 

Nașterea Domnului, Prof. Cîrlan Mirela-Nela

  • 1. NAȘTEREA DOMNULUI –MOMENT DE BUCURIE SFÂNTĂ PROIECT DIDACTIC TEMA PROIECTULUI: este de a marca sărbătoarea Crăciunului prin implicarea întregii comunităţi în proiectele și manifestările desfăşurate în școală, promovând educaţia şi valorile ei.
  • 2. PROIECT DIDACTIC -ERR Profesor: CÎRLAN MIRELA-NELA Unitatea de învățământ: Școala Gimnaziala „Mihai Drăgan”, Bacău, România Clasa: a III-a A Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecției: Naşterea Domnului – moment de bucurie sfântă (conform Programei școlare pentru disciplina Religie-Cultul ortodox, aprobată prin ordin al ministrului Nr.5001 /02.12.2014, Domeniul: ,,Mari sărbători creștine” , Unități tematice: ,,Nașterea și Botezul Domnului”) Tipul activităţii: : ERR = evocare, realizarea sensului, reflecție Tipul lecţiei: de sistematizare a cunoştinţelor Timp: 50 min. Scopul lectiei: consolidarea cunostinţelor despre Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos şi a trăirii bucuriei Crăciunului cu tradiţii româneşti. COMPETENȚE GENERALE: C.G.2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contextede comunicare. C.G.3 Manifestarea valorilor și a cunoșt ințelor religioase în propriile atitudini și comportamente. COMPETENȚE SPECIFICE: C.S.2.1 Utilizarea corectă a termenilor religioşi învăţaţi în contexte lingvistice noi. C.S.3.2 Explicarea rolului şi a importanţei acestui praznic imparatesc in viata crestinului. COMPETENȚE DERIVATE: CD1 - sa precizeze locul, timpul Nasterii Domnului; CD2 - sa explice participarea intregii naturi la nasterea Mantuitorului Hristos CD3 - sa aseze in succesiune logica ,evenimentele Nasterii Domnului; CD4 - sa enumere traditiile si obiceiurile crestine romanesti ;
  • 3. OBIECTIVE: Promovarea exemplelor de bună practică ale proiectelor și activităților educative la nivelul comunității locale; Încurajarea schimbului de experienţe educaţionale relevante pentru activitatea de instruire centrată pe elev în cadru formal, informal şi nonformal. Valorizarea şi promovarea iniţiativelor de succes; Formarea unui comportament tolerant care să stimuleze respectul,înțelegerea și cooperarea; Educarea unor virtuţi creştine şi cultivarea comportamentului moral religios (să-ţi iubeşti aproapele, să faci fapte bune, să fii cinstit, modest, generos, să nu urăşti, să-i ajuţi pe sărmani, să-L iubesti pe Dumnezeu); Cultivarea sensibilităţii artistice a elevilor;
  • 4. Strategia didactică: Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, harta conceptuala a sărbătorii “Naşterea Domnului”, argumentarea, jocul didactic; cvintetul, inteligenţelor multiple, ciorchinele, organizatorul grafic, brainstorming. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, material ppt, video proiector, fişe de lucru, tablete , telefoane, platforma www.youtoube.com, platforma http://educatieonline.md/, platforme: www.padlet.com, Microsoft Teams (mirela.cirlan@scoalamihaidraganbacau.com), https://wordwall.net ; https://learningapps.org/ Forme de organizare a activităţii elevilor: frontal, individual, pe grupe Evaluarea: Observarea sistematica a activitatii la clasa; Interevaluarea;
  • 5. RESURSE DIN BIBLIOTECA DIGITALĂ “Educaţia online”, http://www.educatieonline. https://www.educatieonline.md/Files/Manuals/2/II_Educatia%20moral%20spirituala%20(a.%202019,%20in%20limba%2 0romana).pdf , pp.43-46 Sărbătorile de iarnă in familie Din cutia magică a valorilor strabune am extras: respect, bunatate, iertare, privitor la Sfintele Sărbatori de Crăciun.
  • 6. Desfăşurarea lecţiei propriu-zise: I. EVOCAREA Captarea atenţiei se realizează prin rostirea rugăciunii. Elevii sunt determinaţi să-şi amintească cunoştinţele de bază acumulate despre; 1.Nașterea Domnului – scurtă incursiune în istorie; 2.Tradiții și obiceiuri de Crăciun; 3.Crăciunul ilustrat în creații literare; 4.Realizarea decorațiunilor de Crăciun și rolul lor. II. REALIZAREA SENSULUI Obiectivele prezentate sub forma unui organizator grafic. Cu ajutorul metodei Ciorchinele, având pe o foaie flipchart planul de recapitulare ce a fost prezentat în ora precedentă. Elevii vor lucra în cinci grupe alcătuite din treipatru membri. Fiecare membru al grupei va avea câte un rol: căutătorul de dovezi, raportorul, responsabilul cu timpul, observatorul. Fiecare grupa va primi câte un bilet pe care este scris subiectul. Prin brainstorming, membrii fiecărei echipe notază pe caiet ceea ce le trece prin minte despre subiectul pe care trebuie să-l rezolve, făcând tot felul de asociaţii de idei. Ulterior, în echipă, se formulează răspunsul care va fi prezentat clasei prin raportare frontală. Elevii sunt încurajaţi să pună întrebări pentru a-şi clarifica anumite puncte slabe. Obsevatorii prezintă cum s-au simţit membrii echipelor în timpul rezolvării sarcinilor. Prin metoda inteligenţelor multiple elevii au fost iniţiaţi să realizeze: un eseu, o machetă, un desen, un poster, un cântec sau o scrisoare prin care să transfere partea informală şi formală în creaţie şi alegere proprie. III. REFLECŢIA Prin metoda cvintetului elevii vor alcătui un text prin care vor încerca să definească noţiunile 1.Primul vers este un cuvânt (cuvânt cheie) care denumeşte subectul ce va fi descris (un substantiv) 2.Al II-lea vers este format din 2 cuvinte (adjective) care descriu subiectul 3.Al III-lea vers este format din 3 cuvinte care exprimă acţiuni (verbe, de obicei la gerunziu) 4.Al IV-lea vers este format din 4 cuvinte care exprimă sentimentele elevului faţă de subiectul descris 5.Ultimul vers este format dintr-un cuvânt care exprimă esenţa subiectului Momentul de încheiere: Se rosteşte rugăciunea de încheiere. Salutul
  • 7. 1. Nașterea Domnului Exersăm 1. Ordonează cronologic următoarele evenimente: a) Iisus în Templu la vârsta de 12 ani. b) Închinarea celor trei magi de la Răsărit. c) Fuga în Egipt din calea mâniei lui Irod. d) Vestea cea bună adusă Fecioarei Maria de către Arhanghelul Gavriil. e) Nașterea Domnului în peștera din Betleem.
  • 8. EXERCIȚIUL ESTE REALIZAT/ ÎNCĂRCAT PE PLATFORMA EDUCAŢIONALĂ MICROSOFT TEAMS A SCOLII GIMNAZIALE “MIHAI DRAGAN” , BACAU HTTPS://SCOALADRAGANBACAU.SHAREPOINT.COM/SITES/2C/DOCUMENTE%20PARTAJATE/FORMS/ALLITEMS.ASPX?FOLDERCTI D=0X012000394326E73B1AC8439406F843D8A8D8FC&ID=%2FSITES%2F2C%2FDOCUMENTE%20PARTAJATE%2FRELIGIE%2FSTEAUA %2EJPEG&PARENT=%2FSITES%2F2C%2FDOCUMENTE%20PARTAJATE%2FRELIGIE PE ACEASTA PLATFORMA A SCOLII IMPLIC ELEVII /PRODUSELE LOR/ LUCRARILE LOR ELABORATE, MATERIAL CU CONTINUT RELIGIOS, PE FISIERE , PRIN POSTARI.
  • 9. Z Ț A R A Z Z S F Â N T Ă Z Z Z Z Z C R E Ș T I N I S M Z Z I U D A I S M Z R E L I G I I G A L I L E I A Z Z Ț A R A Z Z I U D E E A Z S F Â N T Ă Z Z Z S A M A R I A Z Z Z Z Z Z Z Z Z B E T L E E M Z Z Z Z Z Z Z Z Z G A L I L E E A Z Z Z Z I O R D A N Z B O T E Z U L Z Z Z Z Z Z D O M N U L U I Z Z C A P E R N A U M Z Z Z Z Z M U N T E L E Z Z T A B O R Z M A R E A T I B E R I A D E I Z Z C A N A Z G A L I L E I I FIȘĂ DE LUCRU- 1.Stabilește corespondența între elementele celor două coloane. •Țara Sfântă 1. Botezul Domnului •Betleem 2. Copilăria Domnului Iisus •Cinzecimea 3. Trecerea prin Marea Roșie •Sărbătoarea corturilor 4. Ierusalim •Nazaret 5.Primirea Tablelor Legii •Iordan 6.Evreii au locuit în corturi •Paștele 7. Nașterea Domnului 2. Citiți cu atenție afirmațiile de mai jos. Dacă afirmația este adevărată, notați litera A, iar dacă este falsă, notați litera F. A/F a)Țara Sfântă este numită și Țara Făgăduinței. A/F b)Cele mai importante orașe din Țara Sfântă sunt Betleem, Capernaum și Roma. A/F c)Domnul Iisus Hristos S-a născut în cetatea Betleem din Iudeea A/F d)Domnul Iisus Hristos I se spunea „Galileeanul” A/F e)Râul cel mai important din Țara Sfântă este Iordanul A/F f)Evreii trăiau vremuri bune în timpul venirii Mântuitorului A/F g)Ocupațiile de bază ale evreilor erau: cultivarea pământului și creșterea animalelor A/F h)Viața religioasă a evreilor se baza pe Legea lui Moise 3.COLOREAZĂ LITERA Z ŞI DESCOPERĂ ȚARA SFÂNTĂ ÎN VREMEA MÂNTUITORULUI.
  • 10. “Educaţia online”, http://www.educatieonline. https://www.educatieonline.md/Files/Manuals/2/II_Educatia%20moral%20spi rituala%20(a.%202019,%20in%20limba%20romana).pdf , pp.43-46 Sărbătorile de iarnă in familie Din cutia magică a valorilor strabune am extras: respect, bunatate, iertare pe care noi le vom împropria la viața noastră de creștini privitor la Sfintele Sărbatori de Crăciun și în viața de zi cu zi.
  • 11. Fișă de lucru (clasele VII-VIII) a) Explicați elevilor termenul „hartă conceptuală” b) Realizați un model împreună cu ei c) Alcătuiți hartă conceptuală a sărbătorii Nașterea Domnului Crăciunul A ști A colabora A fi A face Pictur ă Istorie Geografi e Muzic ă Religie Gastronomi e
  • 12. Elevul va participa interactive prin Quiz, open the box, maze chaze, fiecare fişier, în parte, direcționându-l apoi către imaginea potrivită. Imaginile dispuse corect vor avea o bifa, iar cele dispuse incorect vor avea un x. La final elevul primește o apreciere Game-ul complet care va avea Score si time. Activitatea de învățare: este realizată pentru învățarea online și offline. Se completează în format electronic pe următorul link: https://wordwall.net/resource/19644731/nasterea-domnului-nostru-iisus- hristos-craciunul evidențierea folosită în construirea propriului demers didactic ca resursă educaţională deschisă.
  • 13. 2. Tradiții și obiceiuri de Crăciun, 1.Cu ajutorul aplicației https://wordwall.net/ro/resource/8283907/de-craciun, vor glisa și fixa fiecare cuvânt cheie lângă căsuța lor 2. Cu ajutorul aplicației https://learningapps.org/15926953, vor glisa și fixa fiecare cuvânt cheie pe icoana Naşterea Domnului
  • 14. 3. Crăciunul ilustrat în creații literare Folosind resursa https://www.libertatea.ro/lifestyle/poezii-de-craciun- 3316227, realizează un top personal al poeziilor preferate ”Steaua sus răsare” https://www.youtube.com/watch?v=2ES1- gRblRw
  • 15. 4. Realizarea decorațiunilor de Crăciun și rolul lor Realizați decorațiuni, le faceți poză și prezentați-le colegilor voștri ( cele care vor obține mai multe voturi vor participa la tombola caritabilă de Crăciun) În realizarea acestora puteți folosi resursa: https://www.youtube.com/watch?v=F8Dtr3VfeCE,
  • 16. EVALUAREA - realizarea unei expoziţii cu obiecte realizate de către elevi; -întocmirea portofoliului elevului; -realizarea unui CD cu activitați; -afiș, fotografii cu secvențe de la activitățile desfășurate;