PROIECT DE LECŢIE

Profesor: POPA ILEANA
Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu” Mioveni Judeţul Argeş

Data: 5.04.2007
Disciplina: Consiliere şi orientare
Clasa: a Va C
Subiectul lecţiei: Pregătirea pentru Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului
Tipul lecţiei: comunicare/însuşirea de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre Sfânta Sărbătoare a Învierii şi importanţa acesteia în viaţa credincioşilor.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 - să cunoască semnificaţia religioasă a ultimei săptămâni care precede Paştele;
O2 - să precizeze corect succesiunea evenimentelor petrecute în săptămâna mare;
O3 - să enumere şi să descrie câteva simboluri creştine;
O4 - să prezinte tradiţii şi obiceiuri la Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului;
O5 - să explice istoria sărbătoririi Paştelui;

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, exerciţiul, stabilirea succesiunii evenimentelor;
2. Mijloace de învăţământ: planşe reprezentative pentru momentele respective. Biblia, hârtie, markere.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate pe ateliere, concurs.

Resurse:
1. Oficiale: Planificarea calendaristică orientativă
Proiectarea unităţii de învăţare
2. Temporale:         număr de lecţii: 1
Durata: 50min.
SCENARIU DIDACTIC
Nr      Etapele       Activitatea profesorului        Activitatea        Metode şi   Mijloace de      Forme de
.         lecţiei                                       elevului          procedee    învăţământ       organizare
Crt.
1.   Momentul         - Salutul                   *Salutul
     organizatoric    - Notarea absenţelor
                      - Raportul grupelor         *Pregătirea   pentru
                      - Pregătirea pentru lecţia lecţia nouă
                      nouă
2.    Organizarea     - Se impart elevii in cinci                        Comunicare                    Activitate
      clasei          grupe       corespunzătoare                                                      pe ateliere
                      celor cinci mari evenimente
                      petrecute în săptămâna
                      mare: Duminica Floriilor,
                      Joia Mare, Rugăciunea din
                      Grădina Ghetsimani,                                             Planşe      cu
                      Vinerea Mare-Răstignirea                                        imagini din
                      Domnului,         Duminica-                                     Biblie
                      Învierea Domnului.

                      - D-na dirigintă motivează Elevii ascultă      cu Explicaţia
                      faptul că această oră de atenţie                                Coli        de
                      dirigenţie fiind în săptămâna                                   hârtie albă
                      mare este un bun prilej de
                      dezbatere a Sărbătoririi
                      Învierii Domnului.




3.    Pregătirea      Se     cere    elevilor    să Elevii ascultă   cu Stabilirea                     Lucru     în
      elevilor        analizeze imaginile primite, atenţie.             succesiunii                    grup
      pentru          să facă trimiteri la ziua în                      evenimentel
      receptarea      care     au      avut     loc                     or
      cunoştinţelor   evenimentele ilustrate şi să
                      dezvolte şi alte fapte
                      petrecute   în     acea     zi                     Povestirea
                      consemnând pe coala de
Bibliografie:
      - Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. Institului Biblic şi de Misiune al B.O.R. Bucureşti, 1982.
      - Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a IV-a, Ed.”SF. MINA”, Iaşi, 2001
      - Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Ed.”Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000.

Plan lectie dirigentie

  • 1.
    PROIECT DE LECŢIE Profesor:POPA ILEANA Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu” Mioveni Judeţul Argeş Data: 5.04.2007 Disciplina: Consiliere şi orientare Clasa: a Va C Subiectul lecţiei: Pregătirea pentru Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului Tipul lecţiei: comunicare/însuşirea de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre Sfânta Sărbătoare a Învierii şi importanţa acesteia în viaţa credincioşilor. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1 - să cunoască semnificaţia religioasă a ultimei săptămâni care precede Paştele; O2 - să precizeze corect succesiunea evenimentelor petrecute în săptămâna mare; O3 - să enumere şi să descrie câteva simboluri creştine; O4 - să prezinte tradiţii şi obiceiuri la Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului; O5 - să explice istoria sărbătoririi Paştelui; Strategia didactică: 1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, exerciţiul, stabilirea succesiunii evenimentelor; 2. Mijloace de învăţământ: planşe reprezentative pentru momentele respective. Biblia, hârtie, markere. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate pe ateliere, concurs. Resurse: 1. Oficiale: Planificarea calendaristică orientativă Proiectarea unităţii de învăţare 2. Temporale: număr de lecţii: 1 Durata: 50min.
  • 2.
  • 3.
    Nr Etapele Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de . lecţiei elevului procedee învăţământ organizare Crt. 1. Momentul - Salutul *Salutul organizatoric - Notarea absenţelor - Raportul grupelor *Pregătirea pentru - Pregătirea pentru lecţia lecţia nouă nouă 2. Organizarea - Se impart elevii in cinci Comunicare Activitate clasei grupe corespunzătoare pe ateliere celor cinci mari evenimente petrecute în săptămâna mare: Duminica Floriilor, Joia Mare, Rugăciunea din Grădina Ghetsimani, Planşe cu Vinerea Mare-Răstignirea imagini din Domnului, Duminica- Biblie Învierea Domnului. - D-na dirigintă motivează Elevii ascultă cu Explicaţia faptul că această oră de atenţie Coli de dirigenţie fiind în săptămâna hârtie albă mare este un bun prilej de dezbatere a Sărbătoririi Învierii Domnului. 3. Pregătirea Se cere elevilor să Elevii ascultă cu Stabilirea Lucru în elevilor analizeze imaginile primite, atenţie. succesiunii grup pentru să facă trimiteri la ziua în evenimentel receptarea care au avut loc or cunoştinţelor evenimentele ilustrate şi să dezvolte şi alte fapte petrecute în acea zi Povestirea consemnând pe coala de
  • 4.
    Bibliografie: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. Institului Biblic şi de Misiune al B.O.R. Bucureşti, 1982. - Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a IV-a, Ed.”SF. MINA”, Iaşi, 2001 - Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Ed.”Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000.