SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Proiect de lecţie
Data: 23.01.2019;
Unitatea de învǎţǎmânt: Şcoala Gimnazială Țuglui;
Clasa: a-VI-a;
Disciplina: Religie Ortodoxe;
Aria curricularǎ: Om şi societate;
Profesor: Vanciu Alexandru Gheorghe;
Unitatea de învǎţare: Dumnezeu se face cunoscut omului;
Titlul lecţiei: Nașterea Domnului și Botezul Domnului;
Scopul lecţiei: Sǎ își amintească și să își însușască informațiile despre nașterea, botezul și
începerea activității de învățare a Domnului Iisus Hristos;
Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizarea cunoștințelor;
Competențe generale: Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite
manifestări ale credinței;
Competențe specifice:
1. Prezentarea cronologică a principalelor evenimente din viața şi activitatea Mântuitorului
Iisus Hristos, pe baza textelor biblice;
1.2 Integrarea unor concepte specifice în prezentarea de evenimente religioase, istorice şi
culturale;
Competențe derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor dovedi următoarele competențe:
- Cunoașterea cronologică a evenimentelor de la naștere la botezul Domnului Iisus Hristos;
- Prezentarea teofaniei de la botezul Domnului;
- Explicarea unor termini folosiți pentru prezentarea evenimentelor din viața Domnului Iisus
Hristos;
Strategiile didactice:
Resurse oficiale: -Programa şcolarǎ pentru clasa a-VI-a
-Planificarea calendaristicǎ semestrialǎ
-Proiectarea pe unitaţi de învǎţare
Resurse procedurale:
- lectura
- povestirea
- conversaţia
- conversaţia euristicǎ
- conversaţia cateheticǎ
Resurse materiale: - Mica Biblie
- Sfânta Scriptură,
- Icoana Nașterii și a Botezului;
Principii didactice:-accesibibității
-îmbinării teoriei cu practica
-intuiției
-eclesiologic
-hristologic
Forme de organizare: activitate frontalǎ şi individualǎ
Evaluare: continuu-formativǎ
Durata: 50 min
Bibliografia:
* Biblia sau Sfânta Scripturǎ, Edit. Institutul Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,
Bucureşti 2002.
* Didactica aplicatǎ-Religie, Prof.drd. Iuliana Gheorghe, Ed. Arves, 2006.
Desfǎşurarea lecţiei
Nr.
crt.
Momentele
lecției
Activitatea profesorului Activitatea elevului
1.
Momentul
organizatoric
Salutul
Rugăciunea: „Împărate ceresc”
Notarea absenților
Elevii salută
Rostesc rugăciunea
2.
Captarea
atenției
Profesorul afiseaza pe tabla un rebus;
-pe baza întrebărilor din cele două
lecții pe coloana A-B se va forma
denumirea popular a zărbătorii
„Botezului Domnului”.
Elevii primesc o fișă cu un rebus pe
care îl vor rezolva împreună cu
profesorul.
3.
Anunțarea
temei
Astăzi, după cum ați observat din
rezolvarea rebusului, vom face o
mică recapitulare a lectiei despre
„Botezul Domnului”.
Elevii scriu în caiete
4. Recapitulare,
sistematizare,
sinteza
cunoștințelor
Profesorul le va așeza câteva imagini
cu evenimente din copilaria
Domnului Iisus Hristos pe care elevii
vor trece și le vor afișa în fața clasei
rând pe rând.
Elevilor li se va prezenta icoana
Nașterii Domnului, Botezului
Domnului și li se va cere să
identifice personajele din icoane.
Fiecare elev va primi câte o fișă de
lucru pe care o vor rezolva cu
ajutorul profesorului.
Elevii vor fi atenți l-a cerițele
profesorului și le vor rezolva.
5. Asociere și
generalizare
Profesorul îi va întreba pe elevi dacă
i-a vizitat în vacanța de iarnă preotul
și cum l-au primit. Se vor forma
reguli cum ar trebui respectate
aceste tradiții strămoșești.
Elevii ascultă și răspund.
6. Asigurarea
feed-bakului
Care este sărbătoarea legată de
venirea Domnului Iisus Hristos pe
lume?
Sărbătoarea legată de venirea
Domnului Iisus Hristos în lume se
numește Crăciun sau Nașterea
După ce moment a început Domnul
Iisus Hristos să vestească cuvântul
Domnului oamenilor??
Cum se mai numește această
sărbătoare?
Cine s-a arata la botezul Domnului?
Unde a avut loc Botezul Domnului?
Cine l-a botezat pe Domnul Iisus
Hristos?
Domnului.
Domnului IIsus Hristos a început să
predice după botezul făcut de Ioan
Botezătorul.
Această sărbătoare se mai numește
bobotează sau epifania Domnului.
La botezul Domnului s-a arătat
Botezul Domnului a avut loc la râul
Iordan.
Pe Domnul nostrum Iisus Hristos l-a
botezat Sfântul Ioan Botezătorul.
7. Aplicarea Profesorul le va vorbi despre
minunea întoarcerii râului Iordan
înapoi.
Elevii ascultă
8. Asigurarea
transferului
Copii vor fi îndemnați să respecte
tradițiile și învățăturile Bisericii.
Se vor face aprecieri verbale.
Elevii ascultă.
9. Încheierea Rostirea rugăciunii: „Tatăl nostru”
Salutul
Rostesc rugăciunea.
Salută.
Botezul Domnului
A
B
1. Cum se numește slujba prin care un om devine creștin?
2. Fiecare om botezat are un nume de sfânt care îi este .........................
3. Preotul în ajun de bobotează stropește casele creștinilor cu apă sfințită ajutat de ...............
4. Cel ce a avut grijă de pruncul Iisus și de Fecioara Maria a fost dreptul………..
5. Deasupra locului unde s-a născut Iisus Hristos a răsărit o ……………
6. Iisus Hristos s-a născut în cetatea………..
7. Mama lui Ioan Botezătorul s-a numit……………
8. Tatăl lui Ioan Botezătorul s-a numit……………..
9. Apa sfințită se mai numește și………………..
Fișă de lucru
1. Imaginea de mai jos reprezintă un moment din viaţa Mântuitorului. Scrie pe spaţiul
punctat care este acesta.
……………………………………………..
2. Desenează răspunsul la ghicitoarea de mai jos. Realizează un desen.
Sub un semn de sus făcut
Domnul nostru S-a născut,
Si privit cu așteptare
De trei magi. Ce este oare?
3. Unește prin săgeți cuvintele din coloana A cu ceea ce se potrivește din coloana B:
A B
Îngerii aduc daruri aur, smirnă și tămâie.
Magii aduc vestea Nașterii Domnului cântând.
Păstorii L-a botezat pe Mântuitorul în râul Iordan.
Sfântul Ioan i se închină și se bucură.
4. Relatează în câteva rânduri cum a ajuns Sfântul Ioan în pustia Iordanului:
………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………
5. Completează spațiile punctuate de mai jos:
Botezul lui Ioan Ce? Botezul creștin
la râul Iordan Unde? ..................................
.......................... Cine? Preotul
adulți Pe cine? ..................................
.......................... De ce? Iertarea păcatului strămoșesc
și a celor personale
...................... Când? De la Pogorârea Duhului Sfânt
până la sfârșitul veacurilor
Apă Cu ce? ...................................
Afundare Cum? ...................................
(în biserică, cristelniță, orice viitor creștin, pocăință, secolul I, Duh Sfânt, Sfântul Ioan,
afundare de trei ori)
6. Colorează cuvintele care au legătură cu cele două mari sărbători creștine (Nașterea
și Botezul Domnului)
I C O L I N D S I T
O M A R I A N D O Ă
S A T Y N A U C R M
I G A L G E R D D Â
P O R U M B E L A I
D A R U R I X F N E
A B E T L E E M L Ă

More Related Content

Similar to Grad ii clasa a vi a

Dorin grecu, fundamente filosofico teologice ale luminii din pictura bizantina
Dorin grecu, fundamente filosofico teologice ale luminii din pictura bizantinaDorin grecu, fundamente filosofico teologice ale luminii din pictura bizantina
Dorin grecu, fundamente filosofico teologice ale luminii din pictura bizantina
CristiGiurca
 
Trăire şi studiu creştin ortodox În zilele noastre
Trăire şi studiu creştin ortodox În zilele noastreTrăire şi studiu creştin ortodox În zilele noastre
Trăire şi studiu creştin ortodox În zilele noastre
Radu Teodorescu
 
Revista epifania, nr.33, 27mai 2015 (1)
Revista epifania, nr.33, 27mai 2015 (1)Revista epifania, nr.33, 27mai 2015 (1)
Revista epifania, nr.33, 27mai 2015 (1)
Gurzun Mihaela
 
Bibliogr omiletica si catehetica
Bibliogr omiletica si cateheticaBibliogr omiletica si catehetica
Bibliogr omiletica si catehetica
Miu Alexandru
 
Sarbatorile imparatesti
Sarbatorile imparatestiSarbatorile imparatesti
Sarbatorile imparatesti
roxananatalia
 
Misiunea bisericii si deschiderea ecumenica in mileniul iii
Misiunea bisericii si deschiderea ecumenica in mileniul iiiMisiunea bisericii si deschiderea ecumenica in mileniul iii
Misiunea bisericii si deschiderea ecumenica in mileniul iii
Miu Alexandru
 

Similar to Grad ii clasa a vi a (13)

Nașterea Domnului, Prof. Cîrlan Mirela-Nela
Nașterea Domnului, Prof. Cîrlan Mirela-NelaNașterea Domnului, Prof. Cîrlan Mirela-Nela
Nașterea Domnului, Prof. Cîrlan Mirela-Nela
 
Craciunul partea 3
Craciunul   partea 3Craciunul   partea 3
Craciunul partea 3
 
Dorin grecu, fundamente filosofico teologice ale luminii din pictura bizantina
Dorin grecu, fundamente filosofico teologice ale luminii din pictura bizantinaDorin grecu, fundamente filosofico teologice ale luminii din pictura bizantina
Dorin grecu, fundamente filosofico teologice ale luminii din pictura bizantina
 
CRISTOLOGIE MESIANICA
CRISTOLOGIE MESIANICACRISTOLOGIE MESIANICA
CRISTOLOGIE MESIANICA
 
Trăire şi studiu creştin ortodox În zilele noastre
Trăire şi studiu creştin ortodox În zilele noastreTrăire şi studiu creştin ortodox În zilele noastre
Trăire şi studiu creştin ortodox În zilele noastre
 
Revista epifania, nr.33, 27mai 2015 (1)
Revista epifania, nr.33, 27mai 2015 (1)Revista epifania, nr.33, 27mai 2015 (1)
Revista epifania, nr.33, 27mai 2015 (1)
 
Bibliogr omiletica si catehetica
Bibliogr omiletica si cateheticaBibliogr omiletica si catehetica
Bibliogr omiletica si catehetica
 
Sarbatorile imparatesti
Sarbatorile imparatestiSarbatorile imparatesti
Sarbatorile imparatesti
 
Proiect tematic claudia si oana
Proiect tematic   claudia si oanaProiect tematic   claudia si oana
Proiect tematic claudia si oana
 
2009.08.10 - Maini talentate in slujba sfintilor
2009.08.10 - Maini talentate in slujba sfintilor2009.08.10 - Maini talentate in slujba sfintilor
2009.08.10 - Maini talentate in slujba sfintilor
 
Mâini talentate în slujba sfinților
Mâini talentate în slujba sfințilorMâini talentate în slujba sfinților
Mâini talentate în slujba sfinților
 
Misiunea bisericii si deschiderea ecumenica in mileniul iii
Misiunea bisericii si deschiderea ecumenica in mileniul iiiMisiunea bisericii si deschiderea ecumenica in mileniul iii
Misiunea bisericii si deschiderea ecumenica in mileniul iii
 
Vine craciunul
Vine craciunulVine craciunul
Vine craciunul
 

Grad ii clasa a vi a

  • 1. Proiect de lecţie Data: 23.01.2019; Unitatea de învǎţǎmânt: Şcoala Gimnazială Țuglui; Clasa: a-VI-a; Disciplina: Religie Ortodoxe; Aria curricularǎ: Om şi societate; Profesor: Vanciu Alexandru Gheorghe; Unitatea de învǎţare: Dumnezeu se face cunoscut omului; Titlul lecţiei: Nașterea Domnului și Botezul Domnului; Scopul lecţiei: Sǎ își amintească și să își însușască informațiile despre nașterea, botezul și începerea activității de învățare a Domnului Iisus Hristos; Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizarea cunoștințelor; Competențe generale: Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței; Competențe specifice: 1. Prezentarea cronologică a principalelor evenimente din viața şi activitatea Mântuitorului Iisus Hristos, pe baza textelor biblice; 1.2 Integrarea unor concepte specifice în prezentarea de evenimente religioase, istorice şi culturale; Competențe derivate: La sfârșitul lecției elevii vor dovedi următoarele competențe: - Cunoașterea cronologică a evenimentelor de la naștere la botezul Domnului Iisus Hristos; - Prezentarea teofaniei de la botezul Domnului; - Explicarea unor termini folosiți pentru prezentarea evenimentelor din viața Domnului Iisus Hristos; Strategiile didactice: Resurse oficiale: -Programa şcolarǎ pentru clasa a-VI-a -Planificarea calendaristicǎ semestrialǎ -Proiectarea pe unitaţi de învǎţare
  • 2. Resurse procedurale: - lectura - povestirea - conversaţia - conversaţia euristicǎ - conversaţia cateheticǎ Resurse materiale: - Mica Biblie - Sfânta Scriptură, - Icoana Nașterii și a Botezului; Principii didactice:-accesibibității -îmbinării teoriei cu practica -intuiției -eclesiologic -hristologic Forme de organizare: activitate frontalǎ şi individualǎ Evaluare: continuu-formativǎ Durata: 50 min Bibliografia: * Biblia sau Sfânta Scripturǎ, Edit. Institutul Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 2002. * Didactica aplicatǎ-Religie, Prof.drd. Iuliana Gheorghe, Ed. Arves, 2006.
  • 3. Desfǎşurarea lecţiei Nr. crt. Momentele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului 1. Momentul organizatoric Salutul Rugăciunea: „Împărate ceresc” Notarea absenților Elevii salută Rostesc rugăciunea 2. Captarea atenției Profesorul afiseaza pe tabla un rebus; -pe baza întrebărilor din cele două lecții pe coloana A-B se va forma denumirea popular a zărbătorii „Botezului Domnului”. Elevii primesc o fișă cu un rebus pe care îl vor rezolva împreună cu profesorul. 3. Anunțarea temei Astăzi, după cum ați observat din rezolvarea rebusului, vom face o mică recapitulare a lectiei despre „Botezul Domnului”. Elevii scriu în caiete 4. Recapitulare, sistematizare, sinteza cunoștințelor Profesorul le va așeza câteva imagini cu evenimente din copilaria Domnului Iisus Hristos pe care elevii vor trece și le vor afișa în fața clasei rând pe rând. Elevilor li se va prezenta icoana Nașterii Domnului, Botezului Domnului și li se va cere să identifice personajele din icoane. Fiecare elev va primi câte o fișă de lucru pe care o vor rezolva cu ajutorul profesorului. Elevii vor fi atenți l-a cerițele profesorului și le vor rezolva. 5. Asociere și generalizare Profesorul îi va întreba pe elevi dacă i-a vizitat în vacanța de iarnă preotul și cum l-au primit. Se vor forma reguli cum ar trebui respectate aceste tradiții strămoșești. Elevii ascultă și răspund. 6. Asigurarea feed-bakului Care este sărbătoarea legată de venirea Domnului Iisus Hristos pe lume? Sărbătoarea legată de venirea Domnului Iisus Hristos în lume se numește Crăciun sau Nașterea
  • 4. După ce moment a început Domnul Iisus Hristos să vestească cuvântul Domnului oamenilor?? Cum se mai numește această sărbătoare? Cine s-a arata la botezul Domnului? Unde a avut loc Botezul Domnului? Cine l-a botezat pe Domnul Iisus Hristos? Domnului. Domnului IIsus Hristos a început să predice după botezul făcut de Ioan Botezătorul. Această sărbătoare se mai numește bobotează sau epifania Domnului. La botezul Domnului s-a arătat Botezul Domnului a avut loc la râul Iordan. Pe Domnul nostrum Iisus Hristos l-a botezat Sfântul Ioan Botezătorul. 7. Aplicarea Profesorul le va vorbi despre minunea întoarcerii râului Iordan înapoi. Elevii ascultă 8. Asigurarea transferului Copii vor fi îndemnați să respecte tradițiile și învățăturile Bisericii. Se vor face aprecieri verbale. Elevii ascultă. 9. Încheierea Rostirea rugăciunii: „Tatăl nostru” Salutul Rostesc rugăciunea. Salută.
  • 5. Botezul Domnului A B 1. Cum se numește slujba prin care un om devine creștin? 2. Fiecare om botezat are un nume de sfânt care îi este ......................... 3. Preotul în ajun de bobotează stropește casele creștinilor cu apă sfințită ajutat de ............... 4. Cel ce a avut grijă de pruncul Iisus și de Fecioara Maria a fost dreptul……….. 5. Deasupra locului unde s-a născut Iisus Hristos a răsărit o …………… 6. Iisus Hristos s-a născut în cetatea……….. 7. Mama lui Ioan Botezătorul s-a numit…………… 8. Tatăl lui Ioan Botezătorul s-a numit…………….. 9. Apa sfințită se mai numește și………………..
  • 6. Fișă de lucru 1. Imaginea de mai jos reprezintă un moment din viaţa Mântuitorului. Scrie pe spaţiul punctat care este acesta. …………………………………………….. 2. Desenează răspunsul la ghicitoarea de mai jos. Realizează un desen. Sub un semn de sus făcut Domnul nostru S-a născut, Si privit cu așteptare De trei magi. Ce este oare? 3. Unește prin săgeți cuvintele din coloana A cu ceea ce se potrivește din coloana B: A B Îngerii aduc daruri aur, smirnă și tămâie. Magii aduc vestea Nașterii Domnului cântând. Păstorii L-a botezat pe Mântuitorul în râul Iordan. Sfântul Ioan i se închină și se bucură. 4. Relatează în câteva rânduri cum a ajuns Sfântul Ioan în pustia Iordanului: ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………
  • 7. 5. Completează spațiile punctuate de mai jos: Botezul lui Ioan Ce? Botezul creștin la râul Iordan Unde? .................................. .......................... Cine? Preotul adulți Pe cine? .................................. .......................... De ce? Iertarea păcatului strămoșesc și a celor personale ...................... Când? De la Pogorârea Duhului Sfânt până la sfârșitul veacurilor Apă Cu ce? ................................... Afundare Cum? ................................... (în biserică, cristelniță, orice viitor creștin, pocăință, secolul I, Duh Sfânt, Sfântul Ioan, afundare de trei ori) 6. Colorează cuvintele care au legătură cu cele două mari sărbători creștine (Nașterea și Botezul Domnului) I C O L I N D S I T O M A R I A N D O Ă S A T Y N A U C R M I G A L G E R D D Â P O R U M B E L A I D A R U R I X F N E A B E T L E E M L Ă