80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
Урок узагальнення в 7 класі
1. Історія України 7 кл.
Тема. Урок узагальнення навчальних досягнень учнів з теми «Київська Русь наприкінці X — у
першій половині XI ст.».
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень учнів під час вивчення теми «Київська Русь
наприкінці X — у першій половині XI ст.» за допомогою тестів; перевірити вміння застосовувати
здобуті знання; систематизувати, узагальнити та закріпити знання учнів із теми; повторити основні
терміни та поняття; виділити й актуалізувати в пам'яті учнів найважливіші явища та процеси;
закріпити вміння систематизувати матеріал; виховувати в учнів зацікавленість історією,
Тип уроку: контролю та перевірки знань.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: визначати хронологічні межі правління
князів Київської Русі; пояснювати терміни та поняття, використані під час вивчення теми;
характеризувати внутрішню та зовнішню політику князів Володимира та Ярослава; установлювати
територіальні зміни Київської держави; визначати сутність економічних та суспільних відносин у
Київській Русі наприкінці X — у першій половині XI ст.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОЦІНЮВАННЯ ТА ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ
Завдання І.
Вибрати одну правильну відповідь
1. Позначте ім'я князя, який правив у 1019—1054 рр.
А) Володимир Великий; Б) Святослав Ігорович;
В) Ярослав Мудрий; Г) Володимир Мономах.
2. Позначте факт, що стосується життя та діяльності Ярослава Мудрого.
А) Успадкував владу від князя Святослава; Б) розгромив печенігів під стінами Києва;
В) за його наказом була побудована Десятинна церква; Г) прожив 67 років.
3. Позначте назву документа, уривок із якого наведений:
«Якщо вб'ють огнищанина навмисне, то вбивця платить за нього 80 гривень... А за вбитого
князівського тіуна —80 гривень... А за вбитого смерда або холопа — 5 гривень. А за князівського
коня — 3 гривні, а за коня смерда — 2 гривні... І якщо вкраде чужого раба або рабиню, то він
платить за образу 12 гривень...».
А) «Кодекс Володимира»; Б) «Київська правда»;
В) «Галицько-Волинський літопис»; Г) «Руська правда».
Позначте, коли відбулася подія, про яку йдеться в уривку з літописа: «Володимир... прийшов у
Київ, зразу звелів скинути (язичеських) кумирів — одних порубати, а інших спалити. А Перуна
звелів прив'язати до хвоста коня і стягти з гори по Боричеву узвозу в Ручай і приставив 12 мужів
штовхати Перуна жердинами... Коли тягли Перуна по Ручаю до Дніпра, віруючі люди оплакували
його. І, притягши Перуна, вкинули його в Дніпро...».
А) 986 р.; Б) 988 р.; В) 990 р.; Г) 991 р.
Позначте назву релігійної громади ченців або черниць, що з належними їм землями та капіталами
становили церковно-господарські організації.
А) Монастир; Б) верства; В) віче; Г) двір.
Позначте подію, яка відбулася безпосередньо перед початком будівництва собору Святої Софії.
А) Запровадження християнства; Б) реформа управління державою;
В) розгром печенігів; Г) видання «Руської правди».
Позначте вид господарства, який становив основу економіки Київської Русі, тобто був головним.
А) Землеробство; Б) скотарство;
В) торгівля; Г) ремесло.
8. Позначте ім'я дочки Ярослава Мудрого, яка стала дружиною французького короля Генріха І,
а потім фактично королевою Франції за малолітства короля Філіппа І.
А) Анастасія; Б) Лина;
В) Єлизавета; Г) Ірина.
9. Позначте правильне твердження.
А) Верховна державна влада в Київській Русі належала Боярській думі;
Б) князівська влада поєднувала військові, судові та адміністративні функції;
В) під час прийняття всіх важливих рішень і зобов'язаний був радитись із Боярською
думою;
2. Г) віче не мало права критикувати політику князя, а повинне було в усьому його підтримувати.
10. Позначте назву найвідомішого літопису часів Київської Русі.
А) «Слово про закон і благодать»; Б) «Моління Даниїла Заточника»;
В) «Повість минулих літ»; Г) «Лаврентіївський літопис».
Завдання II. Установити відповідність, утворивши логічні пари
Завдання. III. Установити хронологічну або логічну послідовність
13. Розташуйте події в хронологічній послідовності:
А) діставши в Новгороді звістку про батькову смерть та беззаконня Святополка, він наказав
своїм воїнам готуватися до походу: «Не я почав побивати братів, а він. Хай буде Бог месником за
кров братів моїх...»;
Б) за задумом князя, система оборони від нападів кочовиків мала складатися з потужних
земляних укріплень і низки фортець на південних кордонах: «І став він городи зводити по Десні, і по
Остру, і по Трубежу, і по Сулі, і по Стугні». Грандіозні фортифікації увічнено назвою «Змієві вали»;
В) «Повелів він поскидати кумирів —' тих порубати, а інших вогню оддати. Перуна ж повелів він
прив'язати коневі до хвоста і волочити з гори по Боричевому узвозу на ручай, і дванадцятьох мужів
приставив бити його палицями»;
Г) «Поставив Ярослав русина Іларіона митрополитом Русі у Святій Софії, зібравши єпископів. А
тепер-от скажем, звідки дістав свою назву Печерський монастир».
14. Запишіть назви споруд, які прикрасили місто Київ, у хронологічній послідовності їхнього
будівництва:
А) собор Святої Софії; Б) Печерська лавра;
В) Золоті Ворота; Г) Десятинна церква.
15. Розташуйте події в хронологічній послідовності:
А) перша літописна згадка про заснування Києво-Печерського монастиря;
Б) перемога Ярослава Мудрого над печенігами;
В) посадження п'ятьох синів Ярославом Мудрим у містах Київської Русі;
Г) Ярослав Мудрий — єдиновладний володар Русі після смерті Мстислава.