SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Тема 4: Галицько - Волинська держава
Тема уроку: Перший похід монголів на Русь
Мета: розкрити особливості організації військових походів монголів на Русь у
XIII ст. і причини їхніх перших успіхів; познайомити учнів з причинами поразки
русько-половецьких військ на р. Калка; на прикладах подвигів захисників м.
Києва визначити джерела мужності та героїзму русичів; розширити знання учнів
з вивченої теми за рахунок залучення історичних джерел; засвоїти основні
поняття та хронологію; формувати вміння рецензувати відповіді однокласників;
працювати з настінною картою,

розвивати вміння робити критичний аналіз

історичних текстів, робити узагальнення й висновки на основі сприйняття різних
ідей; виховувати в учнів толерантне ставлення до різних оцінок історичних подій
та осіб, повагу до героїчного минулого.
Тип уроку: комбінований
Основні поняття: Золота Орда, хан, баскаки, ярлик, ярмо.
Основні дати: 1223 р., 1239 р., 1240 р., 1254 р., 1259 р.
Обладнання: карта, атласи, навчальні картини, роздавальний матеріал
ХІД УРОКУ
I.

Організаційний момент

Привітання учнів.
Емоційне налаштування.
Одного разу раджі Індії у подарунок прислали три однакових золотих
фігурки, а у листі було написано, що вони мають різну цінність. Раджа доручив
своїм мудрецям пояснити, в чому їхня цінність. І тільки один Бірбал розповів
раджі, що у них є дірочки у вусі. Коли мудрець протягнув проволоку в дірочку, в
першої фігурки проволока вийшла в другому вусі, в другій – з рота, в третій –
через серце.

1
Загадка вирішена. Перша фігурка символізує людину, у якої в одне вухо
влітає, а в інше вилітає, друга – нагадує людину, яка, не дослухавши, відразу все
розповідає іншим не до кінця вірне судження, третя – схожа з тою людиною, яка
запам’ятовує почуте та намагається пропустити через своє серце. Третя фігурка є
найбільш цінною з усіх. Я вам бажаю бути схожими на тих людей, які схожі на
третю фігурку.
II.

Перевірка домашнього завдання

Експрес- опитування:
1). Хто і коли об’єднав Галицьке і Волинське князівство в єдину ГалицькоВолинську державу?
2). Поясніть, чому бояри в Галичині мали сильні позиції?
3).Що вам відомо про внутрішню політику Романа Мстиславича?
4). Охарактеризуйте зовнішню політику Романа Мстиславича?
5). Опишіть боротьбу синів Романа Мстиславича за відродження ГалицькоВолинської держави.
Вчитель:
Перед вами лежать конверти з завданнями, кожен може самостійно вибрати
конверт. Один учень відповідає, інші доповнюють.
1. Дайте визначення поняттям:
- БОЯРИ
- РЕГЕНСТВО
-

ОКУПАЦІЯ

2
2.У зв’язку з чим Роман Мстиславич застосовував своє улюблене прислів’я :
«Не вбивши бджіл, не поласуєш медом»? Що князь мав на увазі?

3. Дослідник М. Ф. Котляр відзначав, що «галицьке боярство являло собою
феномен , якого не знали інші князівства й інші землі Південної Русі. Хіба що
бояри Новгорода Волинського».
1). На яку особливість галицького боярства вказує дослідник?
2). Яке завдання, виходячи з наведеної інформації, поставало перед Романом
після об’єднання Волині та Галичини в єдине князівство?
4. Доведіть, що утворення об’єднаного Галицько- Волинського князівства
було подією великої історичної ваги.

5. Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«Із Галицько – Волинського літопису»: « Він (Роман) бо кинувся був на
поганих, як той лев, сердитий же був, як той рись, і губив їх, як той
крокодил, і переходив землю їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо
він ревно наслідував предка свого

Мономаха, що погубив поганих з

ізраїльтян, тобто половців…»
1). Як наведений уривок характеризує князя Романа?

6. Про які події в житті Галицько- Волинського князівства літописець
залишив запис: «… Велика смута постала на землі Руській. Зосталося ж два
сини його, один чотирьох, а другий двох літ»?

7. Чому Галицько Волинську державу вважають спадкоємицею Київської
Русі?
III Актуалізація опорних знань:
Метод «Мікрофон»:
3
1. Який період переживала Київська Русь у XIII столітті?
2. У чому полягають негативні сторони періоду роздробленості?
Вчитель:
Роздробленість призвела до ослаблення Київської Русі, в зв’язку з чим і
виникла небезпека захоплення її території іншими державами.
На сторінці з давнього літопису були записані назви трьох кочових народів, які
нападали на Київську Русь. Але з часом деякі літери стерлися. Відновіть
втрачене.
_ЕЧЕ_ІГ И
П_Л_В_І
М_Н_О_И
IV Мотивація навчальної діяльності
Вправа «Дивуй» ( з використанням програми «Power Point» )
На слайдах з’являються картинки з зображенням монгольського війська,
з’являється текстовий матеріал, який озвучує вчитель.
Археологи підрахували, що із 74 міст періоду домонгольської навали 49
були зруйновані Батиєм; 14 із них так і не піднялися з попелу. Ще 15 не змогли
відновити свого колишнього значення, перетворившись на села.
V Вивчення нового матеріалу
Оголошення теми і мети уроку

4
План
1. Перший похід монголів на Русь.
2. Вторгнення хана Батия на українські землі.
3. Утворення Золотої Орди.
Вчитель:
Давайте представимо собі, що ми вирішили написати статтю в газету про похід
монголів на Русь та утворення Золотої Орди, але редактор газети, перш ніж
доручити нам таку складну справу вирішив дати нам декілька завдань, оскільки в
нас мало часу, то ми поділилися обсягом матеріалу. Зараз ми швиденько
ознайомимось з ним та виконаємо завдання.
1).Виступ учня:
Перший похід монголів на Русь (супроводжується роботою з картою)
Коментоване читання підручника «Витоки імперії Чингісхана» (с. 153)
Завдання для учнів:
1). Назвіть причини успішних загарбницьких походів монгольської армії?
2). Визначте, про кого йдеться в наведеному тексті.
Після перемого над татарами та іншими кочовими племенами його в 1206 році
проголосили Великим ханом. Під його керівництвом Монгольська держава
почала завоювання Китаю, знищила Хорезм та деякі інші держави Азії. Він
наказав своєму синові завоювати країни на захід від Монголії.
3). Визначте, про яку подію йдеться в наведеному уривку з літопису:
«Якщо не допоможите нам, будемо ми сьогодні порубані, а вас завтра
порубають»
2). Виступ учнів:
- Відомості про хана Батия.
- Вторгнення хана Батия на українські землі.
5
Робота з історичними джерелами:
• Літопис руський про навалу монгольських ханів на Південну Русь у
1239 році (с. 156)
Завдання:
- Простейте на карті пересування монгольських військ, описаних у
тексті літопису.
• Літопис про Батиїв похід на Волинь і Галичину (с.157)
Запитання:
- Які методи, за свідченням літопису, використовували монголи для
завоювання українських міст?
Завдання для учнів:
1). Охарактеризуйте Батия 5- ма словами.
2). Складіть план розповіді на тему: «Вторгнення хана Батия на українські землі»
(супроводжується роботою з картою)

3). Виступ учня:
Утворення Золотої Орди
Робота з термінами: Золота Орда, баскак, ярлик, ставка.
Завдання для учнів:
1). Визначте, про що йдеться в тексті:
Вона була заснована ханом Батиєм у пониззі Волги. За площею була однією з
найбільших держав Середньовіччя; простягалася від Іртиша в Сибіру до
нижньої течії Дунаю й складалася із 14 улусів.

6
2). Виберіть із переліку прояви монголо- татарського ярма на землях Південно –
Західної Русі:
- Розміщення в давньоруських містах гарнізонів завойовників.
- Призначення ханами в князівства своїх повноважних представників та збирачів
податків – баскаків.*
- Виплата населенням Русі податків на користь монголо- татар. *
- Утручання ханів у внутрішні справи князівств, у князівські усобиці .*
- Побудова міст для монголо- татар.
- Періодичні набіги татар на українські землі, пограбування та руйнації.*
- Нав’язування мови та релігії завойовників.
- Терпиме ставлення до християнства.*
VI Узагальнення і систематизація знань
Завдання для учнів
Вправа «Подорож на хронольоті»:
(На дошці написані дати, ми уявно перемістимось в ті часи і розкажемо, що ми
там побачили)
Дати:
-31 травня 1223 рік (поразка руського війська на р. Калці)
- 5 вересня - 6 грудня 1240 року (оборона Києва)
- середина 40- х років XIII століття (утворення Золотої Орди)

7
Вправа «Виправ помилку»
Столицею Золотої Орди було місто Київ, завойовані народи змушені були
платити данину, яку збирали золотоординські урядники – осавули. Хани не
втручались у внутрішні справи князівств, примушували тих князів, які хотіли
правити своїми землями, їхати до них й уклінно просити грамоту – феод.

VII Підсумки уроку
Метод «Мікрофон»:
Існує кілька точок зору щодо визначення ролі монголо – татарського ярма в
історії Київської Русі :
- ярма як такого не було, існував взаємовигідний союз Київської Русі з
Золотою Ордою;
- ярмо гальмувало розвиток Київської Русі, але кардинально не вплинуло на
її характер;
- ярмо мало суттєвий негативний вплив на соціально – економічний та
політичний розвиток Київської Русі.
Висловіть власну точку зору щодо цієї проблеми.

8

More Related Content

What's hot

Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"
Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"
Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"Tetjana Bilotserkivets
 
Виникнення українського козацтва. Запорізька січ -Шолойко Т.О.
Виникнення українського козацтва. Запорізька січ -Шолойко Т.О.Виникнення українського козацтва. Запорізька січ -Шолойко Т.О.
Виникнення українського козацтва. Запорізька січ -Шолойко Т.О.brdschool20
 
матеріали до 55 річниці битви під хутором лози
матеріали до 55 річниці битви під хутором лозиматеріали до 55 річниці битви під хутором лози
матеріали до 55 річниці битви під хутором лозиgavronnatalia
 
теорії походження козацтва
теорії походження козацтватеорії походження козацтва
теорії походження козацтваTetjana Bilotserkivets
 
зно 2017 картосхеми (1)
зно 2017 картосхеми (1)зно 2017 картосхеми (1)
зно 2017 картосхеми (1)inna snna
 
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 13-17
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 13-17Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 13-17
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 13-17Tetjana Bilotserkivets
 
Історія України. Типові тестові завдання.
Історія України. Типові тестові завдання.Історія України. Типові тестові завдання.
Історія України. Типові тестові завдання.Tetjana Bilotserkivets
 
видатні постаті села кровинки
видатні постаті села кровинкивидатні постаті села кровинки
видатні постаті села кровинкиgavronnatalia
 
Виникнення Українського козацтва
Виникнення Українського козацтваВиникнення Українського козацтва
Виникнення Українського козацтваOlgaGorbenko1
 
05 2013 Сучасне козацтво Задністров'я. Довідник.
05 2013 Сучасне козацтво Задністров'я. Довідник.05 2013 Сучасне козацтво Задністров'я. Довідник.
05 2013 Сучасне козацтво Задністров'я. Довідник.Zadnistrovi kozaki
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016NEW8
 

What's hot (19)

Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"
Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"
Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"
 
Виникнення українського козацтва. Запорізька січ -Шолойко Т.О.
Виникнення українського козацтва. Запорізька січ -Шолойко Т.О.Виникнення українського козацтва. Запорізька січ -Шолойко Т.О.
Виникнення українського козацтва. Запорізька січ -Шолойко Т.О.
 
матеріали до 55 річниці битви під хутором лози
матеріали до 55 річниці битви під хутором лозиматеріали до 55 річниці битви під хутором лози
матеріали до 55 річниці битви під хутором лози
 
Феномен українського козацтва
Феномен українського козацтваФеномен українського козацтва
Феномен українського козацтва
 
теорії походження козацтва
теорії походження козацтватеорії походження козацтва
теорії походження козацтва
 
Zno2009 hist ua_zoshit
Zno2009 hist ua_zoshitZno2009 hist ua_zoshit
Zno2009 hist ua_zoshit
 
Zno2009 hist ua_answer
Zno2009 hist ua_answerZno2009 hist ua_answer
Zno2009 hist ua_answer
 
2019.8.08. Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.
2019.8.08. Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.2019.8.08. Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.
2019.8.08. Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.
 
зно 2017 картосхеми (1)
зно 2017 картосхеми (1)зно 2017 картосхеми (1)
зно 2017 картосхеми (1)
 
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 13-17
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 13-17Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 13-17
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 13-17
 
Козацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогодення
Козацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогоденняКозацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогодення
Козацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогодення
 
Історія України. Типові тестові завдання.
Історія України. Типові тестові завдання.Історія України. Типові тестові завдання.
Історія України. Типові тестові завдання.
 
157
157157
157
 
видатні постаті села кровинки
видатні постаті села кровинкивидатні постаті села кровинки
видатні постаті села кровинки
 
Виникнення Українського козацтва
Виникнення Українського козацтваВиникнення Українського козацтва
Виникнення Українського козацтва
 
05 2013 Сучасне козацтво Задністров'я. Довідник.
05 2013 Сучасне козацтво Задністров'я. Довідник.05 2013 Сучасне козацтво Задністров'я. Довідник.
05 2013 Сучасне козацтво Задністров'я. Довідник.
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
 
мазепа
мазепамазепа
мазепа
 
ЗНО 2008
ЗНО 2008ЗНО 2008
ЗНО 2008
 

Similar to оригінал відкритий

Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українс...
Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українс...Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українс...
Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українс...Tetjana Bilotserkivets
 
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрогоісторія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрогоCshkilniy
 
Морські походи козаків
Морські походи козаківМорські походи козаків
Морські походи козаківYULIABELIANSKAYA
 
київська русь за часів володимира мономаха
київська русь за часів володимира мономахакиївська русь за часів володимира мономаха
київська русь за часів володимира мономахаtetjanacheban
 
Dpi 2019 grade 9 history of ukraine gorinsky
Dpi 2019 grade 9 history of ukraine gorinskyDpi 2019 grade 9 history of ukraine gorinsky
Dpi 2019 grade 9 history of ukraine gorinskyVitalik Migur
 
Пізнаймо Україну разом!
Пізнаймо Україну разом!Пізнаймо Україну разом!
Пізнаймо Україну разом!НБ МДУ
 
Історія україни 1 курс
Історія україни 1 курсІсторія україни 1 курс
Історія україни 1 курсBearious
 
Урок з теми: "Морські походи козаків. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний"
Урок з теми: "Морські походи козаків. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний"Урок з теми: "Морські походи козаків. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний"
Урок з теми: "Морські походи козаків. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний"Tetjana Bilotserkivets
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект урокуgavronnatalia
 
конспектуроку з історії україни 7 клас
конспектуроку з історії україни 7 клас конспектуроку з історії україни 7 клас
конспектуроку з історії україни 7 клас Наталія Бондаренко
 
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...Tetjana Bilotserkivets
 
великий князь
великий князь великий князь
великий князь labinskiir-33
 
Урок з теми: "Візантійська імперія"
Урок з теми: "Візантійська імперія"Урок з теми: "Візантійська імперія"
Урок з теми: "Візантійська імперія"Tetjana Bilotserkivets
 
Istoriia ukrayin. 7_klas._urok_22_prezentatsiia
Istoriia ukrayin. 7_klas._urok_22_prezentatsiiaIstoriia ukrayin. 7_klas._urok_22_prezentatsiia
Istoriia ukrayin. 7_klas._urok_22_prezentatsiiassuser28a7fc
 

Similar to оригінал відкритий (20)

Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українс...
Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українс...Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українс...
Урок з теми: "Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українс...
 
Монголо - татарська навала
Монголо - татарська навалаМонголо - татарська навала
Монголо - татарська навала
 
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрогоісторія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
 
Морські походи козаків
Морські походи козаківМорські походи козаків
Морські походи козаків
 
київська русь за часів володимира мономаха
київська русь за часів володимира мономахакиївська русь за часів володимира мономаха
київська русь за часів володимира мономаха
 
Dpi 2019 grade 9 history of ukraine gorinsky
Dpi 2019 grade 9 history of ukraine gorinskyDpi 2019 grade 9 history of ukraine gorinsky
Dpi 2019 grade 9 history of ukraine gorinsky
 
Пізнаймо Україну разом!
Пізнаймо Україну разом!Пізнаймо Україну разом!
Пізнаймо Україну разом!
 
Украина
УкраинаУкраина
Украина
 
Історія україни 1 курс
Історія україни 1 курсІсторія україни 1 курс
Історія україни 1 курс
 
Урок з теми: "Морські походи козаків. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний"
Урок з теми: "Морські походи козаків. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний"Урок з теми: "Морські походи козаків. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний"
Урок з теми: "Морські походи козаків. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний"
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
конспектуроку з історії україни 7 клас
конспектуроку з історії україни 7 клас конспектуроку з історії україни 7 клас
конспектуроку з історії україни 7 клас
 
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
Різнорівневі завдання для контрольного оцінювання з історії України для 5 - 9...
 
великий князь
великий князь великий князь
великий князь
 
Yaroslav Mudryi
Yaroslav MudryiYaroslav Mudryi
Yaroslav Mudryi
 
Урок з теми: "Візантійська імперія"
Урок з теми: "Візантійська імперія"Урок з теми: "Візантійська імперія"
Урок з теми: "Візантійська імперія"
 
4
44
4
 
Istoriia ukrayin. 7_klas._urok_22_prezentatsiia
Istoriia ukrayin. 7_klas._urok_22_prezentatsiiaIstoriia ukrayin. 7_klas._urok_22_prezentatsiia
Istoriia ukrayin. 7_klas._urok_22_prezentatsiia
 
ЛАЙФХАКИ НА УРОКАХ ІСТОРІЇ.docx
ЛАЙФХАКИ НА УРОКАХ ІСТОРІЇ.docxЛАЙФХАКИ НА УРОКАХ ІСТОРІЇ.docx
ЛАЙФХАКИ НА УРОКАХ ІСТОРІЇ.docx
 
407,23.docx
407,23.docx407,23.docx
407,23.docx
 

More from gavronnatalia

англійська революція
англійська революціяанглійська революція
англійська революціяgavronnatalia
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект урокуgavronnatalia
 
історія села варваринці №2
історія села варваринці №2історія села варваринці №2
історія села варваринці №2gavronnatalia
 
іванівський методичний округ
іванівський методичний округіванівський методичний округ
іванівський методичний округgavronnatalia
 
кривавий засів
кривавий засівкривавий засів
кривавий засівgavronnatalia
 
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukrgavronnatalia
 
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umovPrezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umovgavronnatalia
 
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)gavronnatalia
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointgavronnatalia
 
посадова інструкція
посадова інструкціяпосадова інструкція
посадова інструкціяgavronnatalia
 
у кровинківській зош і
у кровинківській зош іу кровинківській зош і
у кровинківській зош іgavronnatalia
 
лист мон україни від 26
лист мон україни від 26лист мон україни від 26
лист мон україни від 26gavronnatalia
 
лист мон україни від 26
лист мон україни від 26лист мон україни від 26
лист мон україни від 26gavronnatalia
 
історія с.гумниська
історія с.гумниськаісторія с.гумниська
історія с.гумниськаgavronnatalia
 
Dokument microsoft office_word_1
Dokument microsoft office_word_1Dokument microsoft office_word_1
Dokument microsoft office_word_1gavronnatalia
 
історія села гайворонка (1)
історія села гайворонка (1)історія села гайворонка (1)
історія села гайворонка (1)gavronnatalia
 
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історіїсистема методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історіїgavronnatalia
 

More from gavronnatalia (20)

англійська революція
англійська революціяанглійська революція
англійська революція
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
1
11
1
 
історія села варваринці №2
історія села варваринці №2історія села варваринці №2
історія села варваринці №2
 
іванівський методичний округ
іванівський методичний округіванівський методичний округ
іванівський методичний округ
 
кривавий засів
кривавий засівкривавий засів
кривавий засів
 
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
 
Persones 2015
Persones 2015Persones 2015
Persones 2015
 
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umovPrezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
 
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
посадова інструкція
посадова інструкціяпосадова інструкція
посадова інструкція
 
у кровинківській зош і
у кровинківській зош іу кровинківській зош і
у кровинківській зош і
 
Pravoznavstvo (3)
Pravoznavstvo (3)Pravoznavstvo (3)
Pravoznavstvo (3)
 
лист мон україни від 26
лист мон україни від 26лист мон україни від 26
лист мон україни від 26
 
лист мон україни від 26
лист мон україни від 26лист мон україни від 26
лист мон україни від 26
 
історія с.гумниська
історія с.гумниськаісторія с.гумниська
історія с.гумниська
 
Dokument microsoft office_word_1
Dokument microsoft office_word_1Dokument microsoft office_word_1
Dokument microsoft office_word_1
 
історія села гайворонка (1)
історія села гайворонка (1)історія села гайворонка (1)
історія села гайворонка (1)
 
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історіїсистема методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
 

оригінал відкритий

  • 1. Тема 4: Галицько - Волинська держава Тема уроку: Перший похід монголів на Русь Мета: розкрити особливості організації військових походів монголів на Русь у XIII ст. і причини їхніх перших успіхів; познайомити учнів з причинами поразки русько-половецьких військ на р. Калка; на прикладах подвигів захисників м. Києва визначити джерела мужності та героїзму русичів; розширити знання учнів з вивченої теми за рахунок залучення історичних джерел; засвоїти основні поняття та хронологію; формувати вміння рецензувати відповіді однокласників; працювати з настінною картою, розвивати вміння робити критичний аналіз історичних текстів, робити узагальнення й висновки на основі сприйняття різних ідей; виховувати в учнів толерантне ставлення до різних оцінок історичних подій та осіб, повагу до героїчного минулого. Тип уроку: комбінований Основні поняття: Золота Орда, хан, баскаки, ярлик, ярмо. Основні дати: 1223 р., 1239 р., 1240 р., 1254 р., 1259 р. Обладнання: карта, атласи, навчальні картини, роздавальний матеріал ХІД УРОКУ I. Організаційний момент Привітання учнів. Емоційне налаштування. Одного разу раджі Індії у подарунок прислали три однакових золотих фігурки, а у листі було написано, що вони мають різну цінність. Раджа доручив своїм мудрецям пояснити, в чому їхня цінність. І тільки один Бірбал розповів раджі, що у них є дірочки у вусі. Коли мудрець протягнув проволоку в дірочку, в першої фігурки проволока вийшла в другому вусі, в другій – з рота, в третій – через серце. 1
  • 2. Загадка вирішена. Перша фігурка символізує людину, у якої в одне вухо влітає, а в інше вилітає, друга – нагадує людину, яка, не дослухавши, відразу все розповідає іншим не до кінця вірне судження, третя – схожа з тою людиною, яка запам’ятовує почуте та намагається пропустити через своє серце. Третя фігурка є найбільш цінною з усіх. Я вам бажаю бути схожими на тих людей, які схожі на третю фігурку. II. Перевірка домашнього завдання Експрес- опитування: 1). Хто і коли об’єднав Галицьке і Волинське князівство в єдину ГалицькоВолинську державу? 2). Поясніть, чому бояри в Галичині мали сильні позиції? 3).Що вам відомо про внутрішню політику Романа Мстиславича? 4). Охарактеризуйте зовнішню політику Романа Мстиславича? 5). Опишіть боротьбу синів Романа Мстиславича за відродження ГалицькоВолинської держави. Вчитель: Перед вами лежать конверти з завданнями, кожен може самостійно вибрати конверт. Один учень відповідає, інші доповнюють. 1. Дайте визначення поняттям: - БОЯРИ - РЕГЕНСТВО - ОКУПАЦІЯ 2
  • 3. 2.У зв’язку з чим Роман Мстиславич застосовував своє улюблене прислів’я : «Не вбивши бджіл, не поласуєш медом»? Що князь мав на увазі? 3. Дослідник М. Ф. Котляр відзначав, що «галицьке боярство являло собою феномен , якого не знали інші князівства й інші землі Південної Русі. Хіба що бояри Новгорода Волинського». 1). На яку особливість галицького боярства вказує дослідник? 2). Яке завдання, виходячи з наведеної інформації, поставало перед Романом після об’єднання Волині та Галичини в єдине князівство? 4. Доведіть, що утворення об’єднаного Галицько- Волинського князівства було подією великої історичної ваги. 5. Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання. «Із Галицько – Волинського літопису»: « Він (Роман) бо кинувся був на поганих, як той лев, сердитий же був, як той рись, і губив їх, як той крокодил, і переходив землю їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо він ревно наслідував предка свого Мономаха, що погубив поганих з ізраїльтян, тобто половців…» 1). Як наведений уривок характеризує князя Романа? 6. Про які події в житті Галицько- Волинського князівства літописець залишив запис: «… Велика смута постала на землі Руській. Зосталося ж два сини його, один чотирьох, а другий двох літ»? 7. Чому Галицько Волинську державу вважають спадкоємицею Київської Русі? III Актуалізація опорних знань: Метод «Мікрофон»: 3
  • 4. 1. Який період переживала Київська Русь у XIII столітті? 2. У чому полягають негативні сторони періоду роздробленості? Вчитель: Роздробленість призвела до ослаблення Київської Русі, в зв’язку з чим і виникла небезпека захоплення її території іншими державами. На сторінці з давнього літопису були записані назви трьох кочових народів, які нападали на Київську Русь. Але з часом деякі літери стерлися. Відновіть втрачене. _ЕЧЕ_ІГ И П_Л_В_І М_Н_О_И IV Мотивація навчальної діяльності Вправа «Дивуй» ( з використанням програми «Power Point» ) На слайдах з’являються картинки з зображенням монгольського війська, з’являється текстовий матеріал, який озвучує вчитель. Археологи підрахували, що із 74 міст періоду домонгольської навали 49 були зруйновані Батиєм; 14 із них так і не піднялися з попелу. Ще 15 не змогли відновити свого колишнього значення, перетворившись на села. V Вивчення нового матеріалу Оголошення теми і мети уроку 4
  • 5. План 1. Перший похід монголів на Русь. 2. Вторгнення хана Батия на українські землі. 3. Утворення Золотої Орди. Вчитель: Давайте представимо собі, що ми вирішили написати статтю в газету про похід монголів на Русь та утворення Золотої Орди, але редактор газети, перш ніж доручити нам таку складну справу вирішив дати нам декілька завдань, оскільки в нас мало часу, то ми поділилися обсягом матеріалу. Зараз ми швиденько ознайомимось з ним та виконаємо завдання. 1).Виступ учня: Перший похід монголів на Русь (супроводжується роботою з картою) Коментоване читання підручника «Витоки імперії Чингісхана» (с. 153) Завдання для учнів: 1). Назвіть причини успішних загарбницьких походів монгольської армії? 2). Визначте, про кого йдеться в наведеному тексті. Після перемого над татарами та іншими кочовими племенами його в 1206 році проголосили Великим ханом. Під його керівництвом Монгольська держава почала завоювання Китаю, знищила Хорезм та деякі інші держави Азії. Він наказав своєму синові завоювати країни на захід від Монголії. 3). Визначте, про яку подію йдеться в наведеному уривку з літопису: «Якщо не допоможите нам, будемо ми сьогодні порубані, а вас завтра порубають» 2). Виступ учнів: - Відомості про хана Батия. - Вторгнення хана Батия на українські землі. 5
  • 6. Робота з історичними джерелами: • Літопис руський про навалу монгольських ханів на Південну Русь у 1239 році (с. 156) Завдання: - Простейте на карті пересування монгольських військ, описаних у тексті літопису. • Літопис про Батиїв похід на Волинь і Галичину (с.157) Запитання: - Які методи, за свідченням літопису, використовували монголи для завоювання українських міст? Завдання для учнів: 1). Охарактеризуйте Батия 5- ма словами. 2). Складіть план розповіді на тему: «Вторгнення хана Батия на українські землі» (супроводжується роботою з картою) 3). Виступ учня: Утворення Золотої Орди Робота з термінами: Золота Орда, баскак, ярлик, ставка. Завдання для учнів: 1). Визначте, про що йдеться в тексті: Вона була заснована ханом Батиєм у пониззі Волги. За площею була однією з найбільших держав Середньовіччя; простягалася від Іртиша в Сибіру до нижньої течії Дунаю й складалася із 14 улусів. 6
  • 7. 2). Виберіть із переліку прояви монголо- татарського ярма на землях Південно – Західної Русі: - Розміщення в давньоруських містах гарнізонів завойовників. - Призначення ханами в князівства своїх повноважних представників та збирачів податків – баскаків.* - Виплата населенням Русі податків на користь монголо- татар. * - Утручання ханів у внутрішні справи князівств, у князівські усобиці .* - Побудова міст для монголо- татар. - Періодичні набіги татар на українські землі, пограбування та руйнації.* - Нав’язування мови та релігії завойовників. - Терпиме ставлення до християнства.* VI Узагальнення і систематизація знань Завдання для учнів Вправа «Подорож на хронольоті»: (На дошці написані дати, ми уявно перемістимось в ті часи і розкажемо, що ми там побачили) Дати: -31 травня 1223 рік (поразка руського війська на р. Калці) - 5 вересня - 6 грудня 1240 року (оборона Києва) - середина 40- х років XIII століття (утворення Золотої Орди) 7
  • 8. Вправа «Виправ помилку» Столицею Золотої Орди було місто Київ, завойовані народи змушені були платити данину, яку збирали золотоординські урядники – осавули. Хани не втручались у внутрішні справи князівств, примушували тих князів, які хотіли правити своїми землями, їхати до них й уклінно просити грамоту – феод. VII Підсумки уроку Метод «Мікрофон»: Існує кілька точок зору щодо визначення ролі монголо – татарського ярма в історії Київської Русі : - ярма як такого не було, існував взаємовигідний союз Київської Русі з Золотою Ордою; - ярмо гальмувало розвиток Київської Русі, але кардинально не вплинуло на її характер; - ярмо мало суттєвий негативний вплив на соціально – економічний та політичний розвиток Київської Русі. Висловіть власну точку зору щодо цієї проблеми. 8