SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Download to read offline
Tecnología
3r ESO

Bases de dades

SAP 106 – COMPLEMENTS PER A LA FORMACIÓ DISCIPLINAR DE LES CIÈNCIES
EXPERIMENTALS I LA TECNOLOGIA

Idoia Querol Montañés
MARC LEGAL
•
•

Decret 112/2007, de 20 de juliol, del Consell, pel qual s’estableix el currículum de
l’Educació Secundària Obligatòria a la Comunitat Valenciana.
Ordre de 29 d’abril de 2008, de la Conselleria d’Educació, per la qual es regula
l’horari de l’educació secundaria obligatòria.

CONTEXTUALITZACIÓ
La matèria de Tecnologia, en l’Educació Secundària Obligatòria s’organitza de la
següent forma:
1r ESO
2 hores/setmana.
- 1 hora grup complet.
- 1 hora desdoblament.

3r ESO
3 hores/setmana.
- 2 hores grup complet.
- 1 hora desdoblament.

COMPETÈNCIES BÀSIQUES
D’acord amb els objectius establerts, en aquesta Unitat Didàctica, pretenem treballar
les següents competències bàsiques propostes en l’Annex I del Decret 112/2007 de 20
de juliol, del Consell, pel qual s’estableix el currículum de l’Educació Secundària
Obligatòria a la Comunitat Valenciana.
• Competència en comunicació lingüística.
• Competència matemàtica.
• Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
• Tractament de la informació i competència digital.
• Competència social i ciutadana.
• Competència per a aprendre a aprendre.
• Autonomia i iniciativa personal.
CONTINGUTS CURRICULARS DE TECNOLOGIA
Els continguts curriculars de Tecnologia de 3r d’ESO, són:
Bloc I. Resolució de problemes tecnològics.
Bloc II. Hardware i software. Bases de dades.
Instal·lació, desinstal·lació i actualització de programes. Realització de tasques
bàsiques de manteniment del sistema. Gestió de recursos compartits en xarxes
locals.
Ferramentes bàsiques per al dibuix vectorial i el grafisme artístic.
Coneixement i aplicació de terminologia i procediments bàsics de fulles de
càlcul. Fórmules. Elaboració de gràfiques.
El ordenador com a ferramenta per a l’organització de la informació: gestor
de bases de dades. Recerca de informació, creació i actualització d’una base
de dades.

Bloc III. Tècniques d’expressió i comunicació.
Bloc IV. Materials d’ús tècnic.
Bloc V. Electricitat i electrònica.
Bloc VI. Tecnologies de la comunicació i Internet.
Bloc VII. Energia i la seua transformació.
Bloc VIII. Control i robòtica.
Bloc IX. Tecnologia i societat.
BASE DE DADES
OBJECTIUS
Generals:
•
•
•

Adquirir, desenvolupar i consolidar hàbits de disciplina, estudi i treball individual i
en equipo com a condició necessària per a una realització eficaç dels processos
del aprenentatge i com a medi de desenvolupament personal.
Desenvolupar destreses bàsiques en la utilització de les fonts d’informació per a,
amb sentit crític, adquirir nous coneixements. Adquirir una preparació bàsica en
el camp de les tecnologies, especialment les de la informació i la comunicació.
Desenvolupar l’esperit emprenedor i la confiança en sí mateix, la participació, el
sentit crític, la iniciativa personal i la capacitat per a aprendre a aprendre,
planificar, prendre decisions i assolir responsabilitats, així com valorar l’esforç
amb la finalitat de superar las dificultats.

Específics:
•

•
•
•

Adoptar actituds favorables a la resolució de problemes tècnics, desenvolupant
interès i curiositat cap a l’activitat tecnològica, analitzant i valorant críticament
l’investigació, l’innovació i el desenvolupament tecnològic i la seva influència en
al societat, en el medi ambient, en la salut i en el benestar personal i col·lectiu al
llarg de la història de la humanitat.
Manipular amb destresa aplicacions informàtiques que permeten buscar,
guardar, organitzar, modificar, recuperar i presentar informació, utilitzant de
forma habitual les xarxes de comunicació.
Assumir de forma crítica i activa l’avanç i ‘aparició de noves tecnologies, i
incorporar-les a la seva vida quotidiana, analitzant i valorant críticament la seva
influència sobre la societat i el medi ambient.
Actuar de forma dialogant, flexible i responsable en el treball en equipo, en la
recerca de soluciones, en la presa de decisions i en l’execució de les tasques amb
actitud de respecte, cooperació, tolerància i solidaritat.
CONTINGUTS
Conceptuals
Creació i actualització d’una base de dades.
Organització de dades segons determinats criteris.
Disseny de taules, formularis, recerques i informes.
Procedimentals
Recopilació, estructuració i introducció de dades en una base de dades.
Actitudinals
Interès per les noves tecnologies, així com per la seua influència al món actual.
Valoració de la importància creixent dels ordenadors en la societat.
Disposició positiva en la utilització de l’ordenador com a ferramenta habitual en les
tasques escolars.
Respecte de les normes d’ús i seguretat en el maneig de l’ordenador.
Actitud positiva i creativa davant de problemes pràctics i implicació personal en la seua
resolució per a aconseguir resultats útils.
Curiositat i respecte cap a les idees, valors i solucions aportades per altres persones,
cultures i societats.

METODOLOGIA
Aquesta Unitat es desenvoluparà durant el primer trimestre.
La metodologia de treball serà classes teòriques i pràctiques en la que els alumnes,
seguint la teoria descrita pel professor, aniran realitzant les diferents tasques.
Les classes sempre es realitzaran a l’aula d’informàtica, excepte les hores de
desdoblament, en que la meitat del grup, alternativament, romandrà a classe duent a
terme exercicis teòrics.
A les aules d’informàtica es treballarà per parelles o grups de 3, depenent del nombre
d’alumnes i del nombre d’ordinadors disponibles.

TEMPORALITZACIÓ
Si suposem que un curs acadèmic té una duració de 35 setmanes.
A 3º ESO s’imparteixen 3 hores setmanals de tecnologia.
Disposarem de 105 sessions en total, es a dir, 35 per trimestre.
Suponguem que les classes de Tecnologia seran: dimarts, dijous i divendres(hora en la
que es fa el desdoblament).
El nombre de sessions assignades a la Unitat Bases de Dades, serà de 6 sessions,
repartides de la següent forma:
Nº Sessió
1
2
3
4
5
6

Tipus de sessió.
Introducció al tema. Sessió expositiva.
Sessió expositiva i pràctica.
Sessió expositiva i pràctica.
Sessió expositiva i pràctica.
Sessió pràctica. Projecte
Sessió pràctica. Repàs i resolució de dubtes.

L’examen de la Unitat es realitzarà al final del trimestre i tindrà una duració de 30
minuts aproximadament.
PROGRAMACIÓ
Sessions
Nº Sessió
1
2
3
4
5
6

Tipus de sessió.
Introducció al tema. Sessió expositiva.
Sessió expositiva i pràctica.
Sessió expositiva i pràctica.
Sessió expositiva i pràctica.
Sessió pràctica. Projecte
Sessió pràctica. Repàs i resolució de dubtes.

Sessió 1.
Introducció del tema (20 minuts).
Continguts
Que és una base de dades.
Programa Access: obrir i tancar una base de dades. Components d’una base de
dades.
Taules: crear una taula (registres, camps i dades), operacions amb taules i
finestres
Pràctiques explicades per passos (30 minuts).
Tasca 1. Realitza les següents activitats:
1. Descarrega la base de dades Material de Tecnologia, que trobaràs a l’Aula
Virtual.
2. Obri la taula Inventario. ¿Quants registres i camps veus?. Utilitza la barra de
desplaçament vertical per a visualitzar la resta dels registres de la taula. Quants
n’hi ha en total? Tanca la base de dades i NO desis els canvis.
3. Torna a obrir la base de dades Material de Tecnologia i obri la taula Inventario.
Afig els registres que es mostren a continuació (fes-ho en castellà, atès que la
taula ja està creada en castellà). Modifica l’aspecte de la taula.
• Nous registres:

• Com modificar una taula:
− Per a canviar l’aspecte dels caràcters (font, cos, estil, color, etc.),
cal utilitzar les opcions del quadre de diàleg que apareix quan se
selecciona l’opció Font del menú Format.
− Per a canviar l’ample d’una columna i visualitzar-hi correctament
les dades d’un camp, cal arrossegar el separador del botó
identificador de la columna.
− Per a canviar unes altres característiques d ela taula, cal activar
les opcions del quadre de diàleg que apareix quan se selecciona
l’opció “Hoja de datos” del menú Formato.
4. Obri la taula Inventario i localitza el registre que conté la dada Martillo. Fes clic
en el botó següent per veure quants tipus de martells hi ha al taller.
5. Activa un filtre que permeta visualitzar només els motors del taller de
Tecnologia. Realitza la vista preliminar de les dades filtrades. Torna a la finestra
de la taula i activa la visualització de tots els registres.

Sessió 2.
Classe expositiva (20 minuts)
Continuació amb la exposició del temari que no s’ha pogut donar el dia anterior
i realització d’exercicis pràctics.
Pràctiques (30 minuts).
Tasca 2. Realitza les següents activitats:
1. Crear una base de dades amb les següents registres: Nom, Cognoms, Edat, Codi
Postal, Població, Sexe, Altura, Pes, ¿Tens germans?
2. Activa un filtre que permeta visualitzar només els alumnes que tinguen una
altura major a 165 cm. Realitza la vista preliminar de les dades registrades.

Sessió 3.
Classe expositiva (30 minuts)
Finalització del tema realitzant la exposició sobre consultes, formularis i
informes.
Pràctiques explicades per passos (20 minuts).
Tasca 3. Realitza les següents activitats:
1. Crea una consulta de la base de dades Material de Tecnologia. Segueix els
passos que hi ha al llibre.
2. Una vegada heu creat la consulta Ferramentes de l’aula de Tecnologia,
modifica-la perquè seleccione només les ferramentes i les ordene
alfabèticament. Guarda les modificacions realitzades.
3. Crea la consulta material que cal reparar per a conèixer quin material del taller
cal ser reparat. Crea la consulta que permet fer la relació de les ferramentes de
les quals hi ha 6 unitats o més. Guarda-la amb el nom de Ferramentes amb sis
unitats o més.
4. Activa la Fitxa Formularis i obri el formulari Material de Tecnologia. Afig el
registre Regleta de 6 connexions. Guarda els canvis.
5. Activa la fitxa Informes en la finestra de la base de dades i obri l’informe
Inventario del Material de Tecnologia. Activa la visualització de les dos primeres
pàgines de l’informe.

Sessió 4.
Projecte del tema: BASES DE DADES DE LES CENTRALS ELÈCTRIQUES DE LA
COMUNITAT VALENCIANA.
Ens dividirem en 6 grups de 5 alumnes. Cada grup realitzarà una base de dades sobre
les fonts de generació d’energia elèctrica.
Per a realitzar-la, cada grup haurà de crear una base de dades que incloga la següent
informació:
CAMP
TIPUS DE
DESCRIPCIÓ
CAMP
Tipus de central
Text
Quin tipus de central és.
Recurs que utilitza

Text

Recurs que utilitza per obtindre
energia: aigua, gas, etc.
Renovable
¿Hi ha a la Comunitat
Valenciana?
Nom de la Població on es
troba
Data en la que es va instal·lar.

Sí/No
Sí/No

Data/hora

Imatge

Objecte OLE

Energia renovable/No renovable.
Hi ha alguna central d’aquest tipus a
la Comunitat Valenciana.

Text
Data en la que es va construir la
central.
Imatge de la central.

A continuació, deureu realitzar les següents tasques:
1. Ordena els registres segons si són energies renovables o no, de manera que
apareguen primer les que NO són renovables.
2. Modifica l’aspecte de la taula al teu gust: tipus i color de la lletra, color de les
línies de la quadrícula, el de les cel·les, etc.
3. Crea una consulta que seleccione les poblacions de la província de Castelló on
es troben centrals elèctriques.
4. Accedeix a la consulta anterior i modifica-la per a que sols apareguen el tipus
de central, el recurs que utilitzen i el nom de la població que estiga a la
província de Castelló.
5. Crea amb l’ajuda de l’auxiliar un formulari que permeta visualitzar les dades de
totes les centrals no renovables que has introduït. Guarda el formulari amb el
nom Centrals no renovables.

Sessió 5 i Sessió 6.
Pràctiques (50 minuts).
Acabar el projecte que vam començar la sessió anterior
Repassar per a l’examen i clarificar els dubtes i consultes que puguen haver.
AVALUACIÓ
La puntuació d’aquesta Unitat quedarà de la següent forma:
Activitats de classe : 15%.
Projecte: 25%.
Examen: 40%.
Comportament: 20%.
L’examen es realitzarà al final del trimestre i tindrà una duració de 30 minuts
aproximadament. Es realitzarà a l’aula d’informàtica, individualment, i consistirà en
realitzar algunes tasques mitjançant el programa Access.
1. Crea una base de dades nova amb ACCESS i anomena-la
EXAMENBASEDADES_3E_elteuNomiCognoms.mdb
Desa-la al teu PC en la carpeta examen.
2. (2 punts) TAULA. Crea una taula anomenada “ZOO de ElteuNomiCognoms”.
Els camps són els que veus a la imatge. Escull els tipus de dades que cregues més
adequats. No oblides definir la clau principal en algun dels camps de la taula. Les imatges
les trobaràs dins de la CARPETA ZOO, que trobaràs a l’Aula Virtual de l’assignatura.

3. (2 punts) FORMULARI. Crea un formulari per a mostrar TOTES les dades de la taula i
edita’l per a que quede com mostra la captura. Guarda el formulari amb el
nom “ZOO_ElteuNomiCognoms”.
4. (1 punt) Crea la CONSULTA 1 que mostra els animals que costen menys de 5000€.
Anomena-la consulta “1 Menys de 5000€”.

*Pista: usa els símbols matemàtics menor que “<”, O major que “>” on
consideres oportú .
5. (1 punt) Crea la CONSULTA 2 que mostra sols els animals que són perillosos.
Anomena-la consulta “2 Perillosos”.
**Pista, usa aquest criteri: Vertader.
6. (2 punts) INFORME de la Consulta “1 Menys de 5000€”.
a) Selecciona tots els camps disponibles en la consulta.
b) NO uses “NIVELES DE AGRUPAMIENTO” ni “ORDENACIÓN”
c) Distribució “TABULAR” i orientació “VERTICAL”
d) Estil “CORPORATIVO”
e) NO OBLIDES EDITAR el informe per a que les dades queden centrades
baix els
encapçalaments. Repassa en mode edició el tamany de les etiquetes i dels
camps per a que quede tot ben visible.
7. (2 punts) INFORME de la Consulta “2 Perillosos”.
Segueix les mateixes instruccions que en el informe anterior.
8. Guarda la base de dades i tanca ACCESS.
ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
L'Educació Secundària Obligatòria ha d'atendre a les necessitats educatives de tots els
alumnes i alumnes, tant dels quals requereixen un reforç perquè presenten certes
dificultats en l'aprenentatge com d'aquells el nivell dels quals estigui per sobre de
l'habitual.
Amb l'atenció a la diversitat es tracta de "personalitzar" el procés d'ensenyamentaprenentatge, adequant-ho a les necessitats i al ritme de treball i desenvolupament de
l'alumnat.
L'atenció a la diversitat l'abordem de la següent forma:
• Els alumnes que no obtinguen, almenys, un 5 de mitja en la nota
de les activitats podran, de forma opcional, realitzar una activitat
de reforç per arribar al 5 i aprovar.
• Els alumnes que obtinguen més d’un 7’5 podran, de forma
opcional, realitzar una activitat d’ampliació per a pujar nota,
com a màxim 2 punts.
Activitat de reforç
Entregar un resum del que s’ha explicat a classe i entregar una base de dades que
incloga taules i formularis.
L’activitat de reforç es proposa per a aquells alumnes que no hagen assolit els
objectius mínims exigits.
Podrà fer ús de tutorials i altre material que li propocionara el professor/a.
L’activitat de reforç es proposarà al final de la Unitat i l’alumne/a podrà
entregar-la, com a màxim, una setmana avanç de l’examen.
Si el professor/a valora que té moltes dificultats per a realitzar aquesta activitat
de reforç, conjuntament amb el tutor/a i l’equip d’orientació, proposaran una
adaptació.
Criteris d’avaluació de l’activitat:
- entregar l’activitat dins del termini fixat: 15%
- conèixer les aplicacions bàsiques del programa ACCESS: 30%
- ordenar en resum, sense faltes d’ortografia, els conceptes explicats a classe:
25%
- Utilitzar el programa de bases de dades i saber utilitzar les aplicacions bàsiques
d’aquest:30%
Activitat d’ampliació:
Aplicar a una base de dades, que l’alumne crea lliurement, noves aplicacions que el
professor/a no ha explicat a classe.
L’activitat de reforç es proposa per a aquells alumnes que no hagen superat de
forma brillant els objectius mínims exigits.
L’activitat de reforç es proposarà al final de la Unitat i l’alumne/a podrà
entregar-la, com a màxim, una setmana avanç de l’examen.
Aquesta activitat busca augmentar el interès dels alumnes i permetre’ls que
relacionen el seu aprenentatge amb temes del seu interès.
Criteris d’avaluació:
- elaborar una base de dades creada des de la seua originalitat i iniciativa: 50%
Buscar noves aplicacions de l’ACCESS, diferents a les que s’han explicat a classe: 50%
BIBLIOGRAFIA
Legislació:
•
•

Decret 112/2007, de 20 de juliol, del Consell, pel qual s’establix el currículum de
l’Educació Secundària Obligatòria a la Comunitat Valenciana.
Ordre de 29 d’abril de 2008, de la Conselleria d’Educació, per la qual es regula
l’horari de l’educació secundaria obligatòria.

Llibres:
Gonzalo, R., Rodrigo, E., Salvador, S., López, A., García, P., Martínez, J., Ferro, M.P.,
Yebes, E. (2002). 3 Educació Secundària: Tecnologia i Informàtica. (Ed. ANAYA).
Pàgines web:
http://www.aulaclic.es/access-2010/
http://ies.claracampoamor.mostoles.educa.madrid.org//WEB_OLD/tecnologia/3ESO_
Cursos_Access_y_Frontpage/MSAccess/imagenes/crear_base_datos.htm
https://sites.google.com/a/xtec.cat/dpablo-tecnologia/base-de-dades
http://tutorialopenofficebase.wordpress.com/2007/11/21/unidad-1-instalacion-yentorno-de-ooo-base/
http://juanjosap.files.wordpress.com/2010/04/3r-eso-inf-apuntes-access1.pdf

More Related Content

Similar to Base de dades

Guia del treball de recerca
Guia del treball de recerca  Guia del treball de recerca
Guia del treball de recerca Maria Torres
 
PROGRAMACIÓ GENERAL
PROGRAMACIÓ GENERALPROGRAMACIÓ GENERAL
PROGRAMACIÓ GENERALmsero3
 
Cas 2 propi aprenentatge en l’assignatura nticedu
Cas 2 propi aprenentatge en l’assignatura nticeduCas 2 propi aprenentatge en l’assignatura nticedu
Cas 2 propi aprenentatge en l’assignatura nticeduNais_Sanjuan
 
Presentació kc4all
Presentació kc4allPresentació kc4all
Presentació kc4allisidreb
 
Pla d us_de_les_t_ic pdv2011
Pla d us_de_les_t_ic pdv2011Pla d us_de_les_t_ic pdv2011
Pla d us_de_les_t_ic pdv2011Edu Sánchez
 
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_docBel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_docCristina Campos
 
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_docBel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_docCristina Campos
 
Guia didactica tic_azucena
Guia didactica tic_azucenaGuia didactica tic_azucena
Guia didactica tic_azucenaAzu Vázquez
 
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICASELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICAMarta Oliver
 
La competència digital del professorat (model TPACK)
La competència digital del professorat (model TPACK)La competència digital del professorat (model TPACK)
La competència digital del professorat (model TPACK)Annagutbel
 
La competència digital del professorat (model TPACK)
La competència digital del professorat (model TPACK)La competència digital del professorat (model TPACK)
La competència digital del professorat (model TPACK)Lirios13
 
LA COMPETÈNCIA DIGITAL DEL PROFESSORAT (MODEL TPACK)
LA COMPETÈNCIA DIGITAL DEL PROFESSORAT (MODEL TPACK)LA COMPETÈNCIA DIGITAL DEL PROFESSORAT (MODEL TPACK)
LA COMPETÈNCIA DIGITAL DEL PROFESSORAT (MODEL TPACK)MiriamSirvent
 
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdfRECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdfAntniaSnchezVigil
 
Experiència europea: Employment Toolkit.
Experiència europea: Employment Toolkit. Experiència europea: Employment Toolkit.
Experiència europea: Employment Toolkit. Xarxa Punt TIC
 
Digitalització de l'ensenyament de la Química
Digitalització de l'ensenyament de la QuímicaDigitalització de l'ensenyament de la Química
Digitalització de l'ensenyament de la QuímicaPepQuímic
 
Afern232 M1 Bis
Afern232 M1 BisAfern232 M1 Bis
Afern232 M1 Bislaia.marty
 
Resum presentacions
Resum presentacionsResum presentacions
Resum presentacionsMari Gombau
 
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàcticaSelecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàcticaCristina Nicolau
 

Similar to Base de dades (20)

Guia del treball de recerca
Guia del treball de recerca  Guia del treball de recerca
Guia del treball de recerca
 
PROGRAMACIÓ GENERAL
PROGRAMACIÓ GENERALPROGRAMACIÓ GENERAL
PROGRAMACIÓ GENERAL
 
Cas 2 propi aprenentatge en l’assignatura nticedu
Cas 2 propi aprenentatge en l’assignatura nticeduCas 2 propi aprenentatge en l’assignatura nticedu
Cas 2 propi aprenentatge en l’assignatura nticedu
 
Presentació kc4all
Presentació kc4allPresentació kc4all
Presentació kc4all
 
Pla d us_de_les_t_ic pdv2011
Pla d us_de_les_t_ic pdv2011Pla d us_de_les_t_ic pdv2011
Pla d us_de_les_t_ic pdv2011
 
Av.inicial
Av.inicialAv.inicial
Av.inicial
 
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_docBel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
 
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_docBel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
Bel campos cristina_pac1.0_avaini_doc
 
Guia didactica tic_azucena
Guia didactica tic_azucenaGuia didactica tic_azucena
Guia didactica tic_azucena
 
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICASELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
SELECCIÓ DE RECURSOS SEGONS L'ESTRATÈGIA DIDÀCTICA
 
La competència digital del professorat (model TPACK)
La competència digital del professorat (model TPACK)La competència digital del professorat (model TPACK)
La competència digital del professorat (model TPACK)
 
La competència digital del professorat (model TPACK)
La competència digital del professorat (model TPACK)La competència digital del professorat (model TPACK)
La competència digital del professorat (model TPACK)
 
LA COMPETÈNCIA DIGITAL DEL PROFESSORAT (MODEL TPACK)
LA COMPETÈNCIA DIGITAL DEL PROFESSORAT (MODEL TPACK)LA COMPETÈNCIA DIGITAL DEL PROFESSORAT (MODEL TPACK)
LA COMPETÈNCIA DIGITAL DEL PROFESSORAT (MODEL TPACK)
 
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdfRECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
 
Experiència europea: Employment Toolkit.
Experiència europea: Employment Toolkit. Experiència europea: Employment Toolkit.
Experiència europea: Employment Toolkit.
 
Digitalització de l'ensenyament de la Química
Digitalització de l'ensenyament de la QuímicaDigitalització de l'ensenyament de la Química
Digitalització de l'ensenyament de la Química
 
Afern232 M1 Bis
Afern232 M1 BisAfern232 M1 Bis
Afern232 M1 Bis
 
Presentació
PresentacióPresentació
Presentació
 
Resum presentacions
Resum presentacionsResum presentacions
Resum presentacions
 
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàcticaSelecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
Selecció de mitjans segons l'estratègia didàctica
 

Recently uploaded

MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATMECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATLasilviatecno
 
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,Lasilviatecno
 
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxXARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxCRIS650557
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musicalalba444773
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfErnest Lluch
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfsilvialopezle
 

Recently uploaded (8)

MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATMECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
 
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdfHISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
 
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
 
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxXARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
 
itcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldaduraitcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldadura
 

Base de dades

  • 1. Tecnología 3r ESO Bases de dades SAP 106 – COMPLEMENTS PER A LA FORMACIÓ DISCIPLINAR DE LES CIÈNCIES EXPERIMENTALS I LA TECNOLOGIA Idoia Querol Montañés
  • 2. MARC LEGAL • • Decret 112/2007, de 20 de juliol, del Consell, pel qual s’estableix el currículum de l’Educació Secundària Obligatòria a la Comunitat Valenciana. Ordre de 29 d’abril de 2008, de la Conselleria d’Educació, per la qual es regula l’horari de l’educació secundaria obligatòria. CONTEXTUALITZACIÓ La matèria de Tecnologia, en l’Educació Secundària Obligatòria s’organitza de la següent forma: 1r ESO 2 hores/setmana. - 1 hora grup complet. - 1 hora desdoblament. 3r ESO 3 hores/setmana. - 2 hores grup complet. - 1 hora desdoblament. COMPETÈNCIES BÀSIQUES D’acord amb els objectius establerts, en aquesta Unitat Didàctica, pretenem treballar les següents competències bàsiques propostes en l’Annex I del Decret 112/2007 de 20 de juliol, del Consell, pel qual s’estableix el currículum de l’Educació Secundària Obligatòria a la Comunitat Valenciana. • Competència en comunicació lingüística. • Competència matemàtica. • Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic. • Tractament de la informació i competència digital. • Competència social i ciutadana. • Competència per a aprendre a aprendre. • Autonomia i iniciativa personal.
  • 3. CONTINGUTS CURRICULARS DE TECNOLOGIA Els continguts curriculars de Tecnologia de 3r d’ESO, són: Bloc I. Resolució de problemes tecnològics. Bloc II. Hardware i software. Bases de dades. Instal·lació, desinstal·lació i actualització de programes. Realització de tasques bàsiques de manteniment del sistema. Gestió de recursos compartits en xarxes locals. Ferramentes bàsiques per al dibuix vectorial i el grafisme artístic. Coneixement i aplicació de terminologia i procediments bàsics de fulles de càlcul. Fórmules. Elaboració de gràfiques. El ordenador com a ferramenta per a l’organització de la informació: gestor de bases de dades. Recerca de informació, creació i actualització d’una base de dades. Bloc III. Tècniques d’expressió i comunicació. Bloc IV. Materials d’ús tècnic. Bloc V. Electricitat i electrònica. Bloc VI. Tecnologies de la comunicació i Internet. Bloc VII. Energia i la seua transformació. Bloc VIII. Control i robòtica. Bloc IX. Tecnologia i societat.
  • 4. BASE DE DADES OBJECTIUS Generals: • • • Adquirir, desenvolupar i consolidar hàbits de disciplina, estudi i treball individual i en equipo com a condició necessària per a una realització eficaç dels processos del aprenentatge i com a medi de desenvolupament personal. Desenvolupar destreses bàsiques en la utilització de les fonts d’informació per a, amb sentit crític, adquirir nous coneixements. Adquirir una preparació bàsica en el camp de les tecnologies, especialment les de la informació i la comunicació. Desenvolupar l’esperit emprenedor i la confiança en sí mateix, la participació, el sentit crític, la iniciativa personal i la capacitat per a aprendre a aprendre, planificar, prendre decisions i assolir responsabilitats, així com valorar l’esforç amb la finalitat de superar las dificultats. Específics: • • • • Adoptar actituds favorables a la resolució de problemes tècnics, desenvolupant interès i curiositat cap a l’activitat tecnològica, analitzant i valorant críticament l’investigació, l’innovació i el desenvolupament tecnològic i la seva influència en al societat, en el medi ambient, en la salut i en el benestar personal i col·lectiu al llarg de la història de la humanitat. Manipular amb destresa aplicacions informàtiques que permeten buscar, guardar, organitzar, modificar, recuperar i presentar informació, utilitzant de forma habitual les xarxes de comunicació. Assumir de forma crítica i activa l’avanç i ‘aparició de noves tecnologies, i incorporar-les a la seva vida quotidiana, analitzant i valorant críticament la seva influència sobre la societat i el medi ambient. Actuar de forma dialogant, flexible i responsable en el treball en equipo, en la recerca de soluciones, en la presa de decisions i en l’execució de les tasques amb actitud de respecte, cooperació, tolerància i solidaritat.
  • 5. CONTINGUTS Conceptuals Creació i actualització d’una base de dades. Organització de dades segons determinats criteris. Disseny de taules, formularis, recerques i informes. Procedimentals Recopilació, estructuració i introducció de dades en una base de dades. Actitudinals Interès per les noves tecnologies, així com per la seua influència al món actual. Valoració de la importància creixent dels ordenadors en la societat. Disposició positiva en la utilització de l’ordenador com a ferramenta habitual en les tasques escolars. Respecte de les normes d’ús i seguretat en el maneig de l’ordenador. Actitud positiva i creativa davant de problemes pràctics i implicació personal en la seua resolució per a aconseguir resultats útils. Curiositat i respecte cap a les idees, valors i solucions aportades per altres persones, cultures i societats. METODOLOGIA Aquesta Unitat es desenvoluparà durant el primer trimestre. La metodologia de treball serà classes teòriques i pràctiques en la que els alumnes, seguint la teoria descrita pel professor, aniran realitzant les diferents tasques. Les classes sempre es realitzaran a l’aula d’informàtica, excepte les hores de desdoblament, en que la meitat del grup, alternativament, romandrà a classe duent a terme exercicis teòrics. A les aules d’informàtica es treballarà per parelles o grups de 3, depenent del nombre d’alumnes i del nombre d’ordinadors disponibles. TEMPORALITZACIÓ Si suposem que un curs acadèmic té una duració de 35 setmanes. A 3º ESO s’imparteixen 3 hores setmanals de tecnologia. Disposarem de 105 sessions en total, es a dir, 35 per trimestre. Suponguem que les classes de Tecnologia seran: dimarts, dijous i divendres(hora en la que es fa el desdoblament). El nombre de sessions assignades a la Unitat Bases de Dades, serà de 6 sessions, repartides de la següent forma: Nº Sessió 1 2 3 4 5 6 Tipus de sessió. Introducció al tema. Sessió expositiva. Sessió expositiva i pràctica. Sessió expositiva i pràctica. Sessió expositiva i pràctica. Sessió pràctica. Projecte Sessió pràctica. Repàs i resolució de dubtes. L’examen de la Unitat es realitzarà al final del trimestre i tindrà una duració de 30 minuts aproximadament.
  • 6. PROGRAMACIÓ Sessions Nº Sessió 1 2 3 4 5 6 Tipus de sessió. Introducció al tema. Sessió expositiva. Sessió expositiva i pràctica. Sessió expositiva i pràctica. Sessió expositiva i pràctica. Sessió pràctica. Projecte Sessió pràctica. Repàs i resolució de dubtes. Sessió 1. Introducció del tema (20 minuts). Continguts Que és una base de dades. Programa Access: obrir i tancar una base de dades. Components d’una base de dades. Taules: crear una taula (registres, camps i dades), operacions amb taules i finestres Pràctiques explicades per passos (30 minuts). Tasca 1. Realitza les següents activitats: 1. Descarrega la base de dades Material de Tecnologia, que trobaràs a l’Aula Virtual. 2. Obri la taula Inventario. ¿Quants registres i camps veus?. Utilitza la barra de desplaçament vertical per a visualitzar la resta dels registres de la taula. Quants n’hi ha en total? Tanca la base de dades i NO desis els canvis. 3. Torna a obrir la base de dades Material de Tecnologia i obri la taula Inventario. Afig els registres que es mostren a continuació (fes-ho en castellà, atès que la taula ja està creada en castellà). Modifica l’aspecte de la taula. • Nous registres: • Com modificar una taula: − Per a canviar l’aspecte dels caràcters (font, cos, estil, color, etc.), cal utilitzar les opcions del quadre de diàleg que apareix quan se selecciona l’opció Font del menú Format.
  • 7. − Per a canviar l’ample d’una columna i visualitzar-hi correctament les dades d’un camp, cal arrossegar el separador del botó identificador de la columna. − Per a canviar unes altres característiques d ela taula, cal activar les opcions del quadre de diàleg que apareix quan se selecciona l’opció “Hoja de datos” del menú Formato. 4. Obri la taula Inventario i localitza el registre que conté la dada Martillo. Fes clic en el botó següent per veure quants tipus de martells hi ha al taller. 5. Activa un filtre que permeta visualitzar només els motors del taller de Tecnologia. Realitza la vista preliminar de les dades filtrades. Torna a la finestra de la taula i activa la visualització de tots els registres. Sessió 2. Classe expositiva (20 minuts) Continuació amb la exposició del temari que no s’ha pogut donar el dia anterior i realització d’exercicis pràctics. Pràctiques (30 minuts). Tasca 2. Realitza les següents activitats: 1. Crear una base de dades amb les següents registres: Nom, Cognoms, Edat, Codi Postal, Població, Sexe, Altura, Pes, ¿Tens germans? 2. Activa un filtre que permeta visualitzar només els alumnes que tinguen una altura major a 165 cm. Realitza la vista preliminar de les dades registrades. Sessió 3. Classe expositiva (30 minuts) Finalització del tema realitzant la exposició sobre consultes, formularis i informes. Pràctiques explicades per passos (20 minuts). Tasca 3. Realitza les següents activitats: 1. Crea una consulta de la base de dades Material de Tecnologia. Segueix els passos que hi ha al llibre. 2. Una vegada heu creat la consulta Ferramentes de l’aula de Tecnologia, modifica-la perquè seleccione només les ferramentes i les ordene alfabèticament. Guarda les modificacions realitzades. 3. Crea la consulta material que cal reparar per a conèixer quin material del taller cal ser reparat. Crea la consulta que permet fer la relació de les ferramentes de
  • 8. les quals hi ha 6 unitats o més. Guarda-la amb el nom de Ferramentes amb sis unitats o més. 4. Activa la Fitxa Formularis i obri el formulari Material de Tecnologia. Afig el registre Regleta de 6 connexions. Guarda els canvis. 5. Activa la fitxa Informes en la finestra de la base de dades i obri l’informe Inventario del Material de Tecnologia. Activa la visualització de les dos primeres pàgines de l’informe. Sessió 4. Projecte del tema: BASES DE DADES DE LES CENTRALS ELÈCTRIQUES DE LA COMUNITAT VALENCIANA. Ens dividirem en 6 grups de 5 alumnes. Cada grup realitzarà una base de dades sobre les fonts de generació d’energia elèctrica. Per a realitzar-la, cada grup haurà de crear una base de dades que incloga la següent informació: CAMP TIPUS DE DESCRIPCIÓ CAMP Tipus de central Text Quin tipus de central és. Recurs que utilitza Text Recurs que utilitza per obtindre energia: aigua, gas, etc.
  • 9. Renovable ¿Hi ha a la Comunitat Valenciana? Nom de la Població on es troba Data en la que es va instal·lar. Sí/No Sí/No Data/hora Imatge Objecte OLE Energia renovable/No renovable. Hi ha alguna central d’aquest tipus a la Comunitat Valenciana. Text Data en la que es va construir la central. Imatge de la central. A continuació, deureu realitzar les següents tasques: 1. Ordena els registres segons si són energies renovables o no, de manera que apareguen primer les que NO són renovables. 2. Modifica l’aspecte de la taula al teu gust: tipus i color de la lletra, color de les línies de la quadrícula, el de les cel·les, etc. 3. Crea una consulta que seleccione les poblacions de la província de Castelló on es troben centrals elèctriques. 4. Accedeix a la consulta anterior i modifica-la per a que sols apareguen el tipus de central, el recurs que utilitzen i el nom de la població que estiga a la província de Castelló. 5. Crea amb l’ajuda de l’auxiliar un formulari que permeta visualitzar les dades de totes les centrals no renovables que has introduït. Guarda el formulari amb el nom Centrals no renovables. Sessió 5 i Sessió 6. Pràctiques (50 minuts). Acabar el projecte que vam començar la sessió anterior Repassar per a l’examen i clarificar els dubtes i consultes que puguen haver.
  • 10. AVALUACIÓ La puntuació d’aquesta Unitat quedarà de la següent forma: Activitats de classe : 15%. Projecte: 25%. Examen: 40%. Comportament: 20%. L’examen es realitzarà al final del trimestre i tindrà una duració de 30 minuts aproximadament. Es realitzarà a l’aula d’informàtica, individualment, i consistirà en realitzar algunes tasques mitjançant el programa Access. 1. Crea una base de dades nova amb ACCESS i anomena-la EXAMENBASEDADES_3E_elteuNomiCognoms.mdb Desa-la al teu PC en la carpeta examen. 2. (2 punts) TAULA. Crea una taula anomenada “ZOO de ElteuNomiCognoms”. Els camps són els que veus a la imatge. Escull els tipus de dades que cregues més adequats. No oblides definir la clau principal en algun dels camps de la taula. Les imatges les trobaràs dins de la CARPETA ZOO, que trobaràs a l’Aula Virtual de l’assignatura. 3. (2 punts) FORMULARI. Crea un formulari per a mostrar TOTES les dades de la taula i edita’l per a que quede com mostra la captura. Guarda el formulari amb el nom “ZOO_ElteuNomiCognoms”.
  • 11. 4. (1 punt) Crea la CONSULTA 1 que mostra els animals que costen menys de 5000€. Anomena-la consulta “1 Menys de 5000€”. *Pista: usa els símbols matemàtics menor que “<”, O major que “>” on consideres oportú . 5. (1 punt) Crea la CONSULTA 2 que mostra sols els animals que són perillosos. Anomena-la consulta “2 Perillosos”. **Pista, usa aquest criteri: Vertader. 6. (2 punts) INFORME de la Consulta “1 Menys de 5000€”. a) Selecciona tots els camps disponibles en la consulta. b) NO uses “NIVELES DE AGRUPAMIENTO” ni “ORDENACIÓN” c) Distribució “TABULAR” i orientació “VERTICAL” d) Estil “CORPORATIVO” e) NO OBLIDES EDITAR el informe per a que les dades queden centrades baix els encapçalaments. Repassa en mode edició el tamany de les etiquetes i dels camps per a que quede tot ben visible. 7. (2 punts) INFORME de la Consulta “2 Perillosos”. Segueix les mateixes instruccions que en el informe anterior. 8. Guarda la base de dades i tanca ACCESS.
  • 12. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT L'Educació Secundària Obligatòria ha d'atendre a les necessitats educatives de tots els alumnes i alumnes, tant dels quals requereixen un reforç perquè presenten certes dificultats en l'aprenentatge com d'aquells el nivell dels quals estigui per sobre de l'habitual. Amb l'atenció a la diversitat es tracta de "personalitzar" el procés d'ensenyamentaprenentatge, adequant-ho a les necessitats i al ritme de treball i desenvolupament de l'alumnat. L'atenció a la diversitat l'abordem de la següent forma: • Els alumnes que no obtinguen, almenys, un 5 de mitja en la nota de les activitats podran, de forma opcional, realitzar una activitat de reforç per arribar al 5 i aprovar. • Els alumnes que obtinguen més d’un 7’5 podran, de forma opcional, realitzar una activitat d’ampliació per a pujar nota, com a màxim 2 punts. Activitat de reforç Entregar un resum del que s’ha explicat a classe i entregar una base de dades que incloga taules i formularis. L’activitat de reforç es proposa per a aquells alumnes que no hagen assolit els objectius mínims exigits. Podrà fer ús de tutorials i altre material que li propocionara el professor/a. L’activitat de reforç es proposarà al final de la Unitat i l’alumne/a podrà entregar-la, com a màxim, una setmana avanç de l’examen. Si el professor/a valora que té moltes dificultats per a realitzar aquesta activitat de reforç, conjuntament amb el tutor/a i l’equip d’orientació, proposaran una adaptació. Criteris d’avaluació de l’activitat: - entregar l’activitat dins del termini fixat: 15% - conèixer les aplicacions bàsiques del programa ACCESS: 30% - ordenar en resum, sense faltes d’ortografia, els conceptes explicats a classe: 25% - Utilitzar el programa de bases de dades i saber utilitzar les aplicacions bàsiques d’aquest:30% Activitat d’ampliació: Aplicar a una base de dades, que l’alumne crea lliurement, noves aplicacions que el professor/a no ha explicat a classe. L’activitat de reforç es proposa per a aquells alumnes que no hagen superat de forma brillant els objectius mínims exigits. L’activitat de reforç es proposarà al final de la Unitat i l’alumne/a podrà entregar-la, com a màxim, una setmana avanç de l’examen. Aquesta activitat busca augmentar el interès dels alumnes i permetre’ls que relacionen el seu aprenentatge amb temes del seu interès. Criteris d’avaluació: - elaborar una base de dades creada des de la seua originalitat i iniciativa: 50% Buscar noves aplicacions de l’ACCESS, diferents a les que s’han explicat a classe: 50%
  • 13. BIBLIOGRAFIA Legislació: • • Decret 112/2007, de 20 de juliol, del Consell, pel qual s’establix el currículum de l’Educació Secundària Obligatòria a la Comunitat Valenciana. Ordre de 29 d’abril de 2008, de la Conselleria d’Educació, per la qual es regula l’horari de l’educació secundaria obligatòria. Llibres: Gonzalo, R., Rodrigo, E., Salvador, S., López, A., García, P., Martínez, J., Ferro, M.P., Yebes, E. (2002). 3 Educació Secundària: Tecnologia i Informàtica. (Ed. ANAYA). Pàgines web: http://www.aulaclic.es/access-2010/ http://ies.claracampoamor.mostoles.educa.madrid.org//WEB_OLD/tecnologia/3ESO_ Cursos_Access_y_Frontpage/MSAccess/imagenes/crear_base_datos.htm https://sites.google.com/a/xtec.cat/dpablo-tecnologia/base-de-dades http://tutorialopenofficebase.wordpress.com/2007/11/21/unidad-1-instalacion-yentorno-de-ooo-base/ http://juanjosap.files.wordpress.com/2010/04/3r-eso-inf-apuntes-access1.pdf