Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
1
АНАЛІТИЧНА ЗАПИСКА
«УДОСКОНАЛЕННЯ КОНТРОЛЮ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО
САМОВРЯДУВАННЯ ЗА ДОТРИМАННЯМ ПРАВИЛ БЛАГОУСТРОЮ»
2
Зміст
Анотація.............................................................................................................
3
Анотація
В аналітичній записці представлений аналіз чинних загальнодержавних
та місцевих нормативно-правових актів, що р...
4
Вступ
Благоустрій – це візитна картка кожного населеного пункту. Стан
вулично-дорожньої мережі, освітлення, озеленення т...
5
Аналіз нормативно-правових актів, що регулюють благоустрій територій
Правова основа Правил благоустрою та контролю за їх...
6
5. Наказами:
- Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального
господарства України від 10.04.2006. № 105 ...
7
благоустрою територій населених пунктів дають можливість особам, які
вчинили правопорушення, уникати відповідальності. Д...
8
Постановка проблеми
Питання благоустрою в місті Херсон регулюються рішенням Херсонської
міської ради від 31.05.2011 № 22...
9
охорони зелених насаджень. Крім того, районні у місті Херсоні ради
забезпечують роботу адміністративних комісій, на розг...
10
централізованої системи поливу, розробка план утримання території та її
благоустрою при оренді певної ділянки підприємц...
11
Відповіді респондентів щодо захисту від неправомірних дій
контролюючих органів у сфері благоустрою розподілися наступни...
12
Статистичні данні роботи адміністративних комісій Дніпровської,
Корабельної та Суворівської районних у місті Херсоні ра...
13
З 285 протоколів переданих до Державної виконавчої служби для
примусового стягнення, протягом 2017 року відпрацьовано л...
14
Статистика звернень громадян міста свідчить про те, що громадяни міста
в реаліях сьогодення, на відміну від підприємців...
15
До пропозицій щодо вдосконалення контролю у сфері благоустрою
респондентами було віднесено:
Джерело: результати власног...
16
За результатами проведення фокус-груп та круглого столу, в яких взяли
участь місцеві депутати, відповідальні посадові о...
17
- недосконалість організації у розмежуванні функцій між
контролюючими органами та відсутністю координації в питаннях зд...
18
- надання суб'єктам підприємницької діяльності рівних гарантованих
можливостей у здійсненні діяльності з благоустрою мі...
19
- інформаційні заходи щодо доведення встановлених правил і норм
благоустрою та впровадження стимулюючих факторів для їх...
20
4. Підготувати проект рішення виконкому Херсонської міської ради "Про
участь представників бізнесу та громадян у місько...
21
- розширення можливостей бізнес-асоціацій та громадських об'єднань
участі у місцевому управлінні та захисту прав підпри...
22
Додаток 1. Анкета опитування: «Про дотримання встановлених правил і
норм у сфері благоустрою території суб'єктами госпо...
23
4. З яких джерел інформації Вам відомі правила та норми благоустрою, котрих Ви
повинні дотримуватися у своїй діяльності...
24
7. Укажіть інформацію щодо перевірок, що здійснювалися стосовно Вашої
господарської діяльності з питань благоустрою тер...
25
Додаток 2. Показники результативності запропонованих заходів
Показники ефективності та результативності запропонованних...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Аналітична записка «Удосконалення контролю органів місцевого самоврядування за дотриманням правил благоустрою»

1,023 views

Published on

В аналітичній записці представлений аналіз чинних загальнодержавних та місцевих нормативно-правових актів, що регулюють питання благоустрою територій, проблемні питання та пропозиції щодо їхнього вирішення на території міста Херсона.
Аналітична записка підготовлена в рамках проекту з розробки Дорожньої карти "Удосконалення контролю органів місцевого самоврядування за дотриманням правил благоустрою", який реалізується Херсонською громадською організацією "Ресурсний центр "Правовий простір", за фінансової підтримки програми USAID "Лідерство в економічному врядуванні" (USAID ЛЕВ). Програма USAID ЛЕВ впроваджується МБО "Фонд "Східна Європа" у партнерстві з ГО "Інститут економічних досліджень та політичних консультацій" та ГО "Київський економічний інститут".
Метою дорожньої карти є впорядкування процедур контролю суб’єктів підприємництва органами місцевого самоврядування щодо додержання ними правил благоустрою при веденні господарської діяльності. Заплановано, що таке впорядкування відбудеться шляхом прийняття змін до нормативно-правових актів, які регулюють питання благоустрою територій на центральному та місцевому рівні.

Published in: Economy & Finance
 • Be the first to comment

Аналітична записка «Удосконалення контролю органів місцевого самоврядування за дотриманням правил благоустрою»

 1. 1. 1 АНАЛІТИЧНА ЗАПИСКА «УДОСКОНАЛЕННЯ КОНТРОЛЮ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ЗА ДОТРИМАННЯМ ПРАВИЛ БЛАГОУСТРОЮ»
 2. 2. 2 Зміст Анотація.............................................................................................................................................................. 3 Аналіз нормативно-правових актів, що регулюють благоустрій територій.............. 5 Загальні відомості щодо благоустрою м. Херсона...................................................................... 7 Постановка проблеми................................................................................................................................. 8 Визначення цілей регулювання..........................................................................................................17 Механізми та заходи щодо вдосконалення регулювання благоустрою......................18 Висновки...........................................................................................................................................................20 Додаток 1. Анкета опитування: «Про дотримання встановлених правил і норм у сфері благоустрою території суб'єктами господарської діяльності та ефективності організації контролю місцевими органами влади» ................................22 Додаток 2. Показники результативності запропонованих заходів................................25
 3. 3. 3 Анотація В аналітичній записці представлений аналіз чинних загальнодержавних та місцевих нормативно-правових актів, що регулюють питання благоустрою територій, проблемні питання та пропозиції щодо їхнього вирішення на території міста Херсона. Аналітична записка підготовлена в рамках проекту з розробки Дорожньої карти "Удосконалення контролю органів місцевого самоврядування за дотриманням правил благоустрою", який реалізується Херсонською громадською організацією "Ресурсний центр "Правовий простір", за фінансової підтримки програми USAID "Лідерство в економічному врядуванні" (USAID ЛЕВ). Програма USAID ЛЕВ впроваджується МБО "Фонд "Східна Європа" у партнерстві з ГО "Інститут економічних досліджень та політичних консультацій" та ГО "Київський економічний інститут". Метою дорожньої карти є впорядкування процедур контролю суб’єктів підприємництва органами місцевого самоврядування щодо додержання ними правил благоустрою при веденні господарської діяльності. Заплановано, що таке впорядкування відбудеться шляхом прийняття змін до нормативно- правових актів, які регулюють питання благоустрою територій на центральному та місцевому рівні. Підготовка цієї публікації стала можливою завдяки підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Лідерство в економічному врядуванні» (USAID ЛЕВ). Погляди авторів, висловлені в цьому документі, можуть не збігатися з поглядами Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.
 4. 4. 4 Вступ Благоустрій – це візитна картка кожного населеного пункту. Стан вулично-дорожньої мережі, освітлення, озеленення та чистота селища – оцінка діяльності як місцевої влади, бізнесу так і громадян. Це показник рівня участі громади у вирішенні проблем і перспектив розвитку сфери благоустрою та комунального обслуговування населеного пункту. Розвиток благоустрою також залежить від умов та здатності органів виконавчої та місцевої влади по залученню суб’єктів підприємницької діяльності для здійснення заходів з благоустрою. Водночас таке залучення повинно відбуватися із дотриманням прав підприємців та не заважати веденню ними господарської діяльності. В Україні питання благоустрою регулюються Законом України "Про благоустрій населених пунктів". Крім того, відповідно до пункту 44 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування затверджують правила благоустрою територій та порядки здійснення контролю за їхнім дотриманням. Але "зовнішній вигляд" багатьох міст, постійне незадоволення населення, збільшення скарг суб’єктів господарювання на дії місцевих контролюючих служб свідчать про те, що масштаб проблеми має поширення на територію всієї держави і на рівні майже всіх її регіонів та характерний для сучасного стану розвитку всіх територіальних громад в Україні. На прикладі міста Херсона ми визначимо характерні проблеми сфери благоустрою і шляхи удосконалення та оптимізації регулювання на відповідних територіях, з тим, щоб це, з одного боку, сприяло покращенню благоустрою міста, а з іншого – захищало права підприємців.
 5. 5. 5 Аналіз нормативно-правових актів, що регулюють благоустрій територій Правова основа Правил благоустрою та контролю за їх додержанням регламентується: 1. Кодексом України "Про адміністративні правопорушення". 2. Законами України: - "Про місцеве самоврядування в Україні" (зі змінами і доповненнями); - "Про охорону навколишнього природного середовища" (зі змінами і доповненнями); - "Про благоустрій населених пунктів"; - "Про відходи" (зі змінами і доповненнями); - "Про охорону атмосферного повітря" (зі змінами і доповненнями); - "Про відповідальність підприємств, їхніх об’єднань, установ і організацій за правопорушення в сфері містобудування" (зі змінами і доповненнями); - "Про охорону культурної спадщини"; - "Про рекламу" (зі змінами і доповненнями); - "Про захист тварин від жорстокого поводження". 3. Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992. №2751-ХІІ "Про затвердження порядку обмеження, тимчасової заборони (призупинення) чи припинення діяльності підприємстві установ, організацій і об’єктів у випадку порушення ними законодавства про охорону навколишнього середовища". 4. Постановами Кабінету Міністрів України: - від 04.03.2004 № 265 "Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами"; - від 08.04.1999. № 559 "Про такси для обчислення розміру збитку, заподіяного зеленим насадженням у межах міст і інших населених пунктів" (зі змінами і доповненнями); - від 15.06.2006 №826 "Про затвердження Порядку визначення відновної вартості об’єктів благоустрою"; - від 01.08.2006 № 1045 "Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах".
 6. 6. 6 5. Наказами: - Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006. № 105 "Про затвердження правил утримання зелених насаджень у населених пунктах"; - Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 04.09.2006 № 296 "Про затвердження методичних рекомендацій щодо встановлення порядку розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності"; - Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76 "Про затвердження Правил утримання житлових будинків та при будинкових територій"; 6. Іншими законами та нормативними актами України, які регулюють питання благоустрою. Аналіз застосування законодавства, що регулює благоустрій територій свідчить, що однією з причин незадовільного стану справ є недосконалість правових норм, що регламентують вищезазначене питання. Так, відсутність "Типового порядку", затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України призвело до того, що на місцях приймаються порядки, що найчастіше порушують права суб’єктів господарювання і громадян та створюють сприятливі умови для зловживань і корупції. Так, до типових скарг підприємців на дії місцевих контролюючих органів відноситься: відсутність чітких процедур проведення перевірки, невизначеність територій, за яку відповідає підприємець, безпідставно розширене та нечітке коло питань для здійснення заходів контролю, спрямованість перевірок не на попередження, а на застосування санкцій до суб’єктів господарювання тощо. Аналогічна ситуація склалася з порядком проведення демонтажу малих архітектурних форм та рекламних конструкцій. Відсутність єдиного Типового порядку, затвердженого на центральному рівні, також призводить до системних порушень прав підприємців. До типових скарг підприємців відноситься: незаконне заволодіння майном або його пошкодження, безпідставне прийняття рішень про демонтаж, завищена вартість послуг комунальних підприємств, що виконують роботи по демонтажу конструкцій тощо. Недосконалість норм статті 152 Кодексу України про адміністративні порушення щодо процедури складання протоколів за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил
 7. 7. 7 благоустрою територій населених пунктів дають можливість особам, які вчинили правопорушення, уникати відповідальності. Досить важко скласти протокол про адміністративне правопорушення, оскільки особи, винні у скоєні правопорушення, часто не мають при собі відповідних посвідчень особи, не з’являються на виклики контролюючих органів, а дізнатися їхнє місце проживання неможливо. Невизначеність статті 215 Кодексу України про адміністративні порушення паритетних принципів формування складів колегіальних органів по розгляду справ про адміністративні правопорушення призводить до неможливості участі в обговоренні та прийнятті рішень представників об’єднань бізнесу і громадян. Внаслідок цього комісії формуються виключно з представників відповідальних посадових осіб та в більшості випадків приймають рішення на користь органів влади. Загальні відомості щодо благоустрою м. Херсона Згідно з паспортом Програми благоустрою у місті Херсоні, обслуговується 1739 тис. кв. м зелених зон, 685,4 тис. кв. м тротуарів, 169,9 тис. кв. м паркових алей, 149 вулиць, 546,8 тис. кв. м прибордюрної частини. Протяжність повітряних та кабельних мереж зовнішнього освітлення складає 459,9 км, 23 пам’ятники, пляж "Південний", зоокуток на острові Малому Потьомкінському, дві модульних громадських вбиральні (по проспекту Ушакова та по вулиці Суворова), системи автоматизованого поливу зелених насаджень (сквери Покровський та Потьомкінський, площа Свободи), "Вічний вогонь" у парку Слави, 6 фонтанів, 17 площ, 13 скверів, 6 парків, дві набережні річки Дніпро. Загальна площа зелених насаджень міста складає 164,9 га. Херсон має досить розгалужену мережу доріг, загальна довжина яких складає 818 км, із них 423,9 км – із твердим покриттям. У місті розташовано 8 мостів та 5 підземних переходів. Загальна площа доріг з асфальтобетонним покриттям становить 3509,8 тис. кв.м. В процесі впорядкування вказаних об’єктів благоустрою в місті зафіксовано випадки порушення прав суб’єктів підприємницької діяльності та громадян, що потребує вдосконалення системи регулювання благоустрою території міста.
 8. 8. 8 Постановка проблеми Питання благоустрою в місті Херсон регулюються рішенням Херсонської міської ради від 31.05.2011 № 221, яким затверджені Правила благоустрою території, забезпечення чистоти і порядку в м. Херсоні. Правила визначають об’єктів та суб’єктів благоустрою, порядок здійснення благоустрою та утримання об’єктів, утримання територій підприємствами, установами, організаціями, утримання доріг, їхніх елементів, призначених для руху пішоходів, площ, розміщення та утримання зовнішньої реклами, вимоги до впорядкування територій, обов'язки виконавчих органів міської ради, суб’єктів господарювання і громадян у сфері благоустрою, контроль за виконанням Правил та інше. Питання щодо реалізації міської політики та контролю за благоустроєм покладені на департамент житлово-комунального господарства міської ради, Інспекцію з контролю за благоустроєм та санітарним станом м. Херсона міської ради та виконавчі органи районних рад у місті Херсоні. Таким чином, до стейкхолдерів, що встановлюють та реалізують міську політику в сфері регулювання благоустрою на території міста Херсона слід віднести:  Херсонську міську раду, яка затверджує Правила благоустрою територій та порядки здійснення контролю за їхнім дотриманням;  Департамент житлово-комунального господарства міської ради, що розробляє проекти місцевих нормативно-правових актів з благоустрою, координує питання контролю за станом благоустрою міста, дотриманням Правил благоустрою території, забезпечення чистоти і порядку в місті, сприяння розвитку та поліпшенню стану благоустрою міста;  Інспекцію з контролю за благоустроєм та санітарним станом міста Херсона міської ради, яка здійснює контроль за станом благоустрою м. Херсона, дотриманням Правил благоустрою території, забезпечення чистоти та порядку в м. Херсоні, сприяє розвитку та поліпшенню стану благоустрою міста, здійснює профілактику правопорушень у сфері благоустрою;  Виконавчі органи районних рад у місті Херсоні, що забезпечують організацію благоустрою сектора індивідуальної забудови, а також контроль за благоустроєм і санітарним станом територій, прилеглих до підприємств, установ і організацій, залучення на договірних засадах із цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення для організації озеленення та
 9. 9. 9 охорони зелених насаджень. Крім того, районні у місті Херсоні ради забезпечують роботу адміністративних комісій, на розгляд яких передаються протоколи, складені Інспекцією з контролю за благоустроєм та санітарним станом міста Херсона міської ради, поліцією, відповідальними особами районних в місті Херсоні рад та визначається сума штрафів згідно чинного законодавства.  Комунальні та приватні підприємства займаються виконанням робіт із будівництва, ремонту і утримання споруд благоустрою в парках, скверах, на площах, а також малих архітектурних форм на їхній території, пам'ятників, в'їзних знаків, підпірних стінок, утримання доріг та їхніх елементів, озелененням, укладанням договорів на вивезення твердих побутових відходів та інше. В рамках проекту з розробки Дорожньої карти "Удосконалення контролю органів місцевого самоврядування за дотриманням правил благоустрою" на території міста Херсона проведено анонімне анкетування, в рамках якого опитано 100 респондентів, переважно підприємців (Додаток 1). Виявилося, що близько 70 відсотків опитаних не задоволені або задоволені в незначній мірі якістю регулювання питань благоустрою на території міста. Найбільше підприємці незадоволені утриманням в належному стані доріг та під'їзних шляхів (36% респондентів) та додержанням чистоти на прилеглій території (32%) (рисунок 1). Декілька реальних прикладів проблем представників малого та середнього підприємництва у місті Херсоні: - В районі Житлоселище працює приватний підприємець – чоботар, на якого Інспекцією з контролю за благоустроєм та санітарним станом міста Херсона складено протокол за відсутність урни біля тимчасової споруди в якій він працює. На адмінкомісії на підставі складеного протоколу на підприємця накладено штраф у розмірі 800 грн. На наш погляд, у таких випадках перевірка повинна бути превентивною, тобто попереджуючою. Людині потрібно дати місяць-два для виправлення ситуації, а не карати одразу. - Минулого року інший підприємець власним коштом упорядкував територію біля свого кафе – зробив квіткову клумбу у вигляді альпійської гірки. Підприємця оштрафували через те, що цей намір він не з ким не узгодив, але з ким це потрібно узгоджувати підприємцю так і не роз'яснили. Далі виявилося, що підприємець не має права поливати цю клумбу питною водою. При тому, що у Херсоні відсутній централізований полив зелених зон. На нашу думку, до системи благоустрою треба підходити комплексно, а саме: оновлення
 10. 10. 10 централізованої системи поливу, розробка план утримання території та її благоустрою при оренді певної ділянки підприємцями. - Під час спілкування Інспекцією з контролю за благоустроєм та санітарним станом міста Херсона, виявилося що під час перевірки вони можуть виписувати або попередження, або протокол про порушення, при цьому критерій вибору між порушенням або попередженням не визначено, що, на наш погляд, може мати корупційну складову. 36% 32% 11% 8% 6% 4%3% ПІДПРИЄМЦІ Незадоволеність якістю регулювання питань благоустрію Утримання у належному стані доріг та підїздних шляхів Додержання чистоти на прилеглий території Укладання угод про вивезення відходів Розміщення та демонтаж зовнішньої реклами Проведення ремонтних робіт на прилеглій території та одержання відповідного дозволу місцевого органу влади Облаштування та утримання будівельних майданчиків та місць проведення будівельних та земляних робіт Рисунок 1. Якими аспектами регулювання благоустрою найбільше незадоволені підприємці Джерело: результати власного опитування
 11. 11. 11 Відповіді респондентів щодо захисту від неправомірних дій контролюючих органів у сфері благоустрою розподілися наступним чином (рисунок 2): - відстоюю свої права в законному порядку, звертаюся до суду – 45% - звертаюся до людей, що можуть допомогти – 27% - звертаюся до вищестоячих організацій – 22% - не було прецедентів – 4% - пропоную перевіряючим гроші, послуги або товари – 2% 45% 27% 22% 4% 2% ПІДПРИЄМЦІ. Захист прав від неправомірних дій контролюючих органів відстоюю свої права в законному порядку, звертаюся до суду Рисунок 2. Як підприємці захищаються від неправомірних дій у сфері благоустрою Джерело: результати власного опитування
 12. 12. 12 Статистичні данні роботи адміністративних комісій Дніпровської, Корабельної та Суворівської районних у місті Херсоні рад за 2017 рік стосовно отриманих для розгляду протоколів по правопорушенням в сфері благоустрою на підприємців міста. Відповідно до цих даних лише 11% протоколів сплачуються добровільно, тобто визнаються підприємцями чинними. 9% протоколів скасовано судами та за інших причин. До Державної виконавчої служби передано 80% протоколів для примусового стягнення. Рисунок 3. Що відбувається із протоколами правопорушень в сфері благоустрою Джерело: дані адміністративних комісій Дніпровської, Корабельної та Суворівської районних у місті Херсоні рад
 13. 13. 13 З 285 протоколів переданих до Державної виконавчої служби для примусового стягнення, протягом 2017 року відпрацьовано лише 2% по яким стягнуто штрафів на загальну суму 3800 грн. В роботі у Державної виконавчої служби знаходиться ще 98% протоколів на загальну суму 147 222 грн. З чого можна зробити висновки, що ефективність роботи Державної виконавчої служби дуже низька. Рисунок 4. Дані щодо опрацювання Державною виконавчою службою протоколів правопорушень в сфері благоустрою Джерело: дані Державної виконавчої служби
 14. 14. 14 Статистика звернень громадян міста свідчить про те, що громадяни міста в реаліях сьогодення, на відміну від підприємців, більш занепокоєні отриманням матеріальної допомоги та соціальними питаннями. Питання благоустрою міста цікавить лише 1% громадян, які звернулися до Херсонської міської ради у 2017 році. Рисунок 5. З якими питаннями громадяни звертаються до Херсонської міськради Джерело: дані Херсонської міськради
 15. 15. 15 До пропозицій щодо вдосконалення контролю у сфері благоустрою респондентами було віднесено: Джерело: результати власного опитування
 16. 16. 16 За результатами проведення фокус-груп та круглого столу, в яких взяли участь місцеві депутати, відповідальні посадові особи виконавчих органів міської ради, підприємці та громадяни, до основних проблем, що заважають реалізації якісної місцевої політики з питань благоустрою територій, віднесено: - відсутність чітко встановлених правил та норм поведінки, зрозумілих юридичним та фізичним особам у сфері благоустрою; - відсутність чітко встановленого комплексу заходів, необхідних для забезпечення чистоти і порядку на території міста, зокрема, порядку санітарного очищення, особливостей утримання території у зимовий та літній періоди; - відсутність системних інформаційних заходів щодо доведення встановлених правил, норм та стимулюючих факторів для їхнього додержання суб'єктами господарювання та громадянами; - наявність стихійних сміттєзвалищ, розміщення будівельних матеріалів (піску, щебеню, мішків із матеріалами та ін.), будівельного сміття та відходів на прибудинковій території, територіях житлової та громадської забудови, зелених зонах; - велика кількість пустирів, заїжджених земельних ділянок біля будинків, огорож і парканів підприємств та установ; - відсутність у юридичних осіб договорів на вивезення твердих побутових відходів, складування відходів у не призначених для цього місцях; - паркування транспорту на територіях зелених зон (газонах, квітниках, клумбах) та майданчиках для відпочинку та дозвілля; - складності у притягненні до адміністративної відповідальності осіб, винних у порушенні правил благоустрою через недосконалість норм що встановлені законодавством України; - переважання в діяльності органів місцевого контролю фіскальних та каральних функцій, їхня спрямованість на виявлення, а не запобігання правопорушенням і застосування санкцій до суб'єктів господарювання; - значні часові та адміністративні витрати суб'єктів господарювання та органів місцевого контролю, а також підвищені ризики корупційних правопорушень, пов'язані зі здійсненням заходів контролю;
 17. 17. 17 - недосконалість організації у розмежуванні функцій між контролюючими органами та відсутністю координації в питаннях здійснення контролю за додержання норм щодо благоустрою територій; - розповсюдження друкованої продукції, якою обклеєні всі стовпи, фасади будинків; - відсутність культури поводження з дрібним сміттям у самих жителів, водіїв, а також гостей міста; - відсутність культури вигулу домашніх вихованців. Визначені проблеми справляють негативний вплив перш за все на громадян (мешканців та гостей), не забезпечують сприятливе для життєдіяльності середовище, у тому числі захист довкілля, належний санітарний стан, збереження об’єктів та елементів благоустрою. Негативного впливу зазначених проблем зазнають також суб’єкти господарювання. Порушення благоустрою призводить до неможливості ефективно здійснювати господарську діяльність. Зокрема, розкриття та захаращення доріг, накопичення відходів на дорогах заважають проїзду автомобільного транспорту, рятувальних машин, діям по утриманню у належному санітарно-технічному стані будівель та споруд, та призводить до їх передчасного руйнування. Визначення цілей регулювання Зважаючи на значну кількість проблемних питань, пов'язаних із благоустроєм, які виявлені в ході виконання проекту, стало зрозуміло, що це питання вимагає запровадження чітких норм та правил, здатних позитивно вплинути на ведення господарської діяльності суб'єктами малого та середнього підприємництва. Головними цілями вдосконалення регулювання у сфері благоустрою є: - визначення конкретних вимог до суб'єктів господарювання, кожного члена територіальної громади з питань дотримання чистоти та належного санітарного стану, торгівлі в громадських місцях та житлових зонах на території міста; - створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності середовища, захист довкілля;
 18. 18. 18 - надання суб'єктам підприємницької діяльності рівних гарантованих можливостей у здійсненні діяльності з благоустрою міста; - впровадження стимулюючих факторів щодо залучення суб'єктів підприємницької діяльності для здійснення заходів з благоустрою; - підвищення відповідальності місцевих органів контролю за благоустроєм територій; - поєднання в діяльності місцевих органів влади адміністративних і консультативних функцій; - поліпшення санітарного стану та мікроклімату міста Херсона, зниження рівня шуму, збереження об'єктів та елементів благоустрою, у тому числі зелених насаджень, їхнє раціональне використання, належне утримання та охорона; - встановлення чітких вимог до організації роботи підприємств, організацій, установ, приватних підприємців, мешканців міста Херсон при виконанні робіт та заходів з благоустрою; - вдосконалення нормативно-правової бази, що регулює питання благоустрою територій; - створення умов для реалізації своїх прав суб'єктами у сфері благоустрою міста. Механізми та заходи щодо вдосконалення регулювання благоустрою Для вирішення викладених проблем пропонується застосувати наступні механізми та реалізацію відповідних заходів на місцевому та національному рівні. На місцевому: 1. Підготувати проект рішення про внесення змін до рішення Херсонської міської ради від 31.05.2011 № 221, яким затверджені Правила благоустрою території, забезпечення чистоти і порядку в м. Херсоні, або методичні рекомендації, що чітко визначатимуть правила та норми поведінки у сфері благоустрою, зрозумілі підприємцям та громадянам. 2. Розробити комплексну програму благоустрою "Херсон – чисте європейське місто", що передбачатиме наступні заходи:
 19. 19. 19 - інформаційні заходи щодо доведення встановлених правил і норм благоустрою та впровадження стимулюючих факторів для їхнього додержання суб'єктами господарювання та громадянами; - введення у навчальні програми навчальних закладів "уроків чистоти", видання "Екологічного календарю" та посібників "Екологічне виховання" у 8 томах, підтримка ініціативи дитячого шкільного парламенту "Я люблю Херсон"; - розробка та впровадження електронного сервісу (аналогічний тому, що запрацював у місті Чернігові), за допомогою якого підприємці та мешканці міста можуть звертати увагу міської ради та її виконавчих органів на проблеми благоустрою, які виникають кожного дня в місті, будинку чи на вулиці. Інформація з такого звернення відображається на інтерактивній карті міста. Завдяки прикріпленим фото- чи відеоматеріалам вона стає наочною та зрозумілою. Відповідальні особи з різних підрозділів міського господарства мають реагувати на такі сигнали. Інформація про реагування теж відображається на інтерактивній карті; - розробка нормативно-правових документів, що регламентують поводження з відходами на території міста; - створення інформаційної бази суб'єктів господарювання і власників індивідуальних житлових будинків, що мають і не мають укладені договори на вивезення та розміщення відходів зі спеціалізованими організаціями; - розробка механізму початкового сортування ТПВ та небезпечних відходів на стадії їхнього збору на території індивідуальної житлової забудови та дворових територіях; - виявлення місць утворення несанкціонованих звалищ побутового сміття на територіях індивідуальної житлової забудови, міських кладовищ, міських лісів та інших об'єктах зовнішнього благоустрою міста Херсона. 3. Підготувати проект рішення про внесення змін до рішення Херсонської міської ради від 25.12.2012 № 916 "Про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Херсона" щодо введення стимулюючих заходів для розвитку благоустрою біля об’єктів підприємництва які будуються або реконструюються.
 20. 20. 20 4. Підготувати проект рішення виконкому Херсонської міської ради "Про участь представників бізнесу та громадян у міському управлінні та створенні дорадчих органів при виконавчих органах міської ради". На національному рівні: - створення робочої групи за участі представників Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, органів місцевого самоврядування та бізнесу, для підготовки проектів змін до Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Кодексу України про адміністративні правопорушення, наказу Міністерства з питань житлово- комунального господарства України від 09.11.2007 №177 "Про інспекцію з благоустрою населеного пункту" з метою розробки Типового положення про організацію проведення контролю благоустрою територій органами місцевого самоврядування та вдосконалення питання притягнення до відповідальності суб’єктів господарювання за порушення законодавства у сфері благоустрою. - створення робочої групи за участі представників Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, органів місцевого самоврядування та бізнесу для підготовки проектів змін до Законів України "Про рекламу", "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо вдосконалення процедур демонтажу малих архітектурних та рекламних конструкцій. Висновки До очікуваних позитивних факторів прийняття запропонованих рішень та реалізації відповідних заходів відносяться: - встановлення чітких умов та порядку виконання робіт з комплексного благоустрою суб'єктами підприємницької діяльності та мешканцями міста; - залучення суб'єктів підприємницької діяльності для здійснення заходів з благоустрою; - підвищення відповідальності місцевих органів контролю за благоустроєм територій; - поєднання в діяльності місцевих органів влади адміністративних і консультативних функцій;
 21. 21. 21 - розширення можливостей бізнес-асоціацій та громадських об'єднань участі у місцевому управлінні та захисту прав підприємців та громадян; ефективне використання та збереження об’єктів та елементів благоустрою; - покращання та підтримка належного санітарно-технічного стану земельних ділянок, збереження і утримання вулиць, споруд, будівель, парків, скверів, рекламоносіїв, об’єктів для здійснення підприємницької діяльності, малих архітектурних форм; - користування суспільними благами за рахунок покращення санітарного та технічного стану доріг, вулиць, скверів, інших об’єктів та елементів благоустрою загального користування; - більш ефективна робота комунальних служб; - дотримання вимог чинного законодавства з охорони навколишнього природного середовища, запобігання забруднення земель побутовими відходами, покращення мікроклімату. Реалізація цих заходів також дозволить збільшити кількість укладених договорів на пайову участь (внесок) в утриманні об’єктів благоустрою та обсяг надходжень до міського бюджету від сплати пайової участі (внеску); дозволить збільшити кількість укладених договорів на розміщення об’єктів зовнішньої реклами та обсяг відповідних надходжень тощо (Додаток 2). Слід зауважити, що перераховані проблеми та запропоновані шляхи їх вирішення є релевантними не лише для м. Херсон, а й для багатьох інших населених пунктів України. Розробка Типового положення з питань благоустрою, яке заплановано здійснити в рамках проекту, створить позитивний прецедент, який дозволить впорядкувати питання благоустрою та зменшить негативний вплив на підприємців.
 22. 22. 22 Додаток 1. Анкета опитування: «Про дотримання встановлених правил і норм у сфері благоустрою території суб'єктами господарської діяльності та ефективності організації контролю місцевими органами влади» Шановні учасники опитування! Громадська організація «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір», при підтримки програми USAID “Лідерство в економічному врядуванні”, проводить дослідження дотримання правил та норм у сфері благоустрою території суб’єктами господарської діяльності та ефективності організації контролю місцевими органами влади. Мета опитування – підготовка пропозицій щодо вдосконалення та модернізації контролю у сфері благоустрою на території міста і підвищення рівня взаємної довіри між суб'єктами господарювання, громадянами та органами місцевого контролю, переорієнтація діяльності органів місцевого контролю зі здійснення фіскальних та каральних на виконання сервісних та консультаційних функцій щодо додержання та виконання встановлених правил та норм. Дослідження анонімне, відповіді будуть використані в узагальненому вигляді. Аналітичні підсумкові матеріали планується враховувати при підготовці пропозицій для внесення змін до рішення Херсонської міської ради від 31.05.2011 № 221 «Про встановлення Правил благоустрою території, забезпечення чистоти і порядку в м. Херсоні» і Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Ваша думка нам дуже важлива! Дякуємо за об'єктивні відповіді і участь у реформуванні місцевого самоврядування! 1. Населений пункт – Дніпровський, Корабельний, Суворовський район міста Херсона (підкреслити) 2. Скільки часу існує Ваше підприємство? менше 1 року  від 3 до 5 років  до 3 років  більше 5 років  3. До якого виду економічної діяльності належить Ваша підприємницька діяльність? промисловість  торгівля  будівництво  громадське харчування  сільське господарство  побутові послуги населенню  транспорт та зв’язок  житлово-комунальне господарство  інше_________________________________________________________________________
 23. 23. 23 4. З яких джерел інформації Вам відомі правила та норми благоустрою, котрих Ви повинні дотримуватися у своїй діяльності ? інформаційні мережі  інформаційні стенди  сайти центральних органів влади  сайти місцевих органів влади  засоби масової інформації  інше___________________________________________________________________ 5. В яких заходах із обговорення питань, що стосуються благоустрою території, Ви берете участь? не беру участі в заходах  у семінарах  у круглих столах  у нарадах за участі органів влади  в індивідуальних зустрічах з представниками виконавчих органів районних у місті та міської ради  6. З яких питань Правил благоустрою території у Вас виникає найбільше проблем при здійсненні господарської діяльності? додержання чистоти на прилеглій території  укладання угод про вивезення відходів  проведення ремонтних робіт на прилеглій території та одержання відповідного дозволу органу місцевого самоврядування  утримання у належному стані доріг та під’їзних шляхів до них  розміщення та демонтаж зовнішньої реклами  облаштування та утримання будівельних майданчиків та місць проведення будівельних та земельних робіт  інше____________________________________________________ проблем не виникало  7. Як часто перевіряють Вас органи місцевого самоврядування з питань додержання правил та норм благоустрою? Рідше, ніж 1 раз на рік  1-2 рази на рік  1-2 рази на місяць  1-2 рази на квартал  більш 2 разів на місяць 
 24. 24. 24 7. Укажіть інформацію щодо перевірок, що здійснювалися стосовно Вашої господарської діяльності з питань благоустрою території: Кількість перевірок (за рік) Термін перевірок (час перевірок у днях) Правомірність перевірок (наявність необхідних документів та відповідність порядку проведення перевірки вимогам законодавства) Сума виплат при проведенні перевірок Збори, перераховані до бюджету Неформальні відрахування (подарунки, безоплатне виконання робіт (послуг) тощо). Інспекція з контролю за станом благоустрою та санітарним станом м. Херсона Представники депутатських комісій міської ради Представники відділів (управлінь) органу місцевого самоврядування (міської ради) Правоохоронні органи Громадські інспектори благоустрою інші 9. Яким чином Ви захищаєтеся від неправомірних дій контролюючих органів? відстоюю свої права в законному порядку, звертаюся до суду  звертаюся до вищестоящих організацій  погоджуюся навіть з необґрунтованими результатами перевірки  звертаюся до людей, які можуть допомогти  пропоную перевіряльникам гроші, послуги або товари  10. Яких, на Ваш погляд, необхідно вжити заходів щодо вдосконалення регулювання правил та норм, що регламентують порядок благоустрою територій та контролю за їхнім додержанням? ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ Дякуємо за відповіді!
 25. 25. 25 Додаток 2. Показники результативності запропонованих заходів Показники ефективності та результативності запропонованних заходів: - кількість укладених договорів на вивезення побутових відходів та сміття, (шт.) - кількість ліквідованих стихійних звалищ побутового сміття, (шт.) - кількість приписів про припинення або усунення наслідків порушень правил благоустрою, (шт.) - кількість складених адміністративних протоколів за порушення правил благоустрою ст.152 КУаАП (шт.) - розміри надходжень до бюджету міста за порушення правил з благоустрою території міста, (грн.) - обсяг проведених заходів пов’язаних з проведенням робіт з будівництва, ремонту, реконструкції та утримання об’єктів благоустрою міста: а)ремонт фасадів (буд.); б)благоустрій прилеглих територій (буд.); в) реконструкції вулиць (шт.); г)улаштування тротуарної плитки (м.кв.); - кількість висаджених, (шт.): -дерев; -кущів; -квітів; -сажанців; - кількість санітарно очищених сухих і аварійних дерев: -підрізано дерев; -створено газонів; -створено квітників; - кількість встановлених урн, (шт.) - благоустрій автобусних, зупинок маршрутних транспортних засобів, (шт.) - розмір коштів, що надійшли до цільового фонду Херсонської міської ради на заходи з благоустрою міста, (грн.) - ремонт дорожнього покриття, (м.кв): -тротуар; -пр. частина; - кількість позовів до суду про стягнення коштів внаслідок порушення норм благоустрою, (шт.) - кількість укладених договорів на пайову участь (внесок) в утриманні об’єктів благоустрою, (шт.) - надходження до міського бюджету від сплати пайової участі (внеску) в утриманні об’єктів благоустрою, (грн.) - кількість укладених договорів на розміщення об’єктів зовнішньої реклами - обсяг надходження коштів до міського бюджету, що надійшли за розміщення рекламних засобів, (грн.) - кількість проведених робіт, пов'язаних з розташуванням (монтажем, реконструкцією, перенесенням, демонтажем) рекламних засобів в межах міста Херсон - кількість наданих дозволів на тимчасове порушення благоустрою при виконанні робіт, (шт.)

×