SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
1
Урок з фізики
8 клас
Вчитель фізики – М.В.Бикова
Тема: Кипіння. Питома теплота пароутворення.
Мета уроку:
освітня: - сформувати в учнів поняття кипіння як другого способу паротворення;
- виявити основні особливості кипіння;
- дослідити особливості кипіння у різних рідин та залежність температури кипіння від
атмосферного тиску.
виховна:- виховувати добросовісне відношення до навчання, підсилити інтерес до
предмету, розширити кругозір учнів.
розвиваюча:-навчити бачити навколо фізичні явища і уміти їх правильно пояснювати;
- розвивати здатність швидко сприймати інформацію і виконувати необхідні завдання;
- розвивати логічне мислення і увагу, уміння аналізувати, зіставляти отримані
результати, робити відповідні виводи.
Обладнання: Пальник, колба з водою, термометр для вимірювання температури
рідини, штатив.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Учитель. Добрий день, діти! Оголошую 5-секундну підготовку до уроку. (Кожний учень
перевіряє у себе наявність підручника, робочого зошита, щоденника та письмового приладдя.)
Продзвенів уже дзвінок,
Розпочнімо наш урок.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
(Сказати про оцінювання на уроці - набрати якомога більше балів)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Казка-загадка «Три троянди»
У прекрасному місті Болістані на узбережжі Середземного моря у чудовому палаці
жив молодий співак Каін. Біля палацу у саду росли три кущі троянд. Часто вечорами
Каін співав власні пісні. І ось одного разу він почув, що хтось із саду йому підспівує.
Він визирнув у вікно. Біля кущів троянд Каін побачив прекрасну дівчину, яка співала
його пісні. Наступного вечора юнак сховався у саду і тільки-но з'явилася дівчина, він
вийшов до неї і запитав:
— Хто ти, прекрасна незнайомко?
— Я — одна з троянд, що ростуть у твоєму саду. Злий чаклун перетворив мене на
прекрасну квітку. Якщо вранці, тільки-но зійде сонце, в одному з кущів ти впізнаєш
мене, чарирозвіються, і я стану дівчиною, а якщо не впізнаєш, то я назавжди залишуся
трояндою у твоєму саду.
Вранці, тамуючи подих, Каін декілька хвилин уважно вдивлявся в кущі троянд. Він
дуже боявся помилитися.
— Це ти! — сказав він і простягнув руки до одного з кущів. І враз з'явилася дівчина.
Учитель. Діти, як Каін упізнав у троянді дівчину? Як ви гадаєте? (Діти в парах
обговорюють ситуацію, а потім висловлюють свої думки - на одному з кущів не було
2
роси.) Росу ви бачили вранці і на квітах, і на траві, і на листочках кущів і дерев. Що ж
таке роса? Як наука пояснює її утворення?
Утворення роси — це конденсація водяної пари.
- А що таке конденсація? (Процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий
називається конденсацією.)
- Чому коли пригріє сонечко роса зникає? (Вона випаровується)
- Що таке випаровування?
- Чому після дощу через деякий час калюжі висихають? Чому висихає
підлога, яку перед цим помили? Чому зникає вода з відкритої посудини через деякий
час? (Після відповідей учнів учитель говорить, що у наведених прикладах мова йде
про процес випаровування.)
Робота в групах.
Поділити клас на 4 групи.
Кожна група вибирає ті факти; які вказують, як проявляються, вивчаються та
враховуються явища конденсації та випаровування в:
побуті (група № 1);
географії (група № 2);
біології (група № 3);
сільському господарстві (група № 4).
Перелік фактів
1. Дмухання на гарячий чай, щоб прискорити випаровування та охолодження.
2. У мокрому одязі ми потерпаємо від холоду, головним чином тому, що під час
його висихання енергія для випаровування відводиться від нашої шкіри.
3. На явищі випаровування ґрунтується сушіння скошеної трави, збір зернових,
сушіння зерна.
4. Виділяючи вологу на поверхню шкіри у вигляді поту, наш організм
захищається від перегрівання.
5. Щоб визначити напрям дуже слабкого вітру, жителі степів занурюють руку у
воду та підносять її догори: легенький холодок, який відчувається з одного боку
вологої руки, вказує напрям руху повітряного потоку.
6. Різні рослиниза вегетаційний період витрачають різний об'єм води. Наприклад,
одна рослина соняшника за літо витрачає 100—150 я, одна стеблина кукурудзи —150
л. Кількість теплоти, що витрачає рослина цих культур на випаровування, відповідає
кількості теплоти, що виділяється при згоранні 16,7—25,1 кг кам'яного вугілля.
7. Жителі північних країнпід час сильних морозів часто змазують обличчя жиром
для зменшення його охолодження.
8. Вода широко використовується для гасіння пожеж, коли, крім зниження
температури нижче температури горіння, потрібно утруднити доступ кисню до
осередків полум'я.
9. Процесивипаровування й конденсації мають велике значення для регулювання
клімату, вони сприяють кругообігу та зміні штучних водоймищ. Усього з поверхні
Землі за рік випаровується в середньому 518 600 км3 води. Цієї кількості води
3
достатньо, щоб покрити всю поверхню земної кулі шаром, більшим, ніж є. Протягом
року стільки ж випадає опадів.
10. Щоб захистити у спеку продукти від псування, їх іноді покривають вологою
тканиною.
11. Люди навчилися керувати опадами. Наприклад, знаючи, що на півдні України
взимку часто немає снігу, за допомогою літаків у хмари висівають спеціальні
речовини. Вони стають центрами конденсації, на яких утворюються краплини. За дві
доби роботи літаків 150000 га ланів Софіївського та Криворізького районів
Дніпропетровської області були вкриті шаром снігу товщиною 3 см.
12. З випаровуванням водипов'язані процеси живлення рослин, а, отже, їх ріст та
розвиток. На різних фазах розвитку рослина поглинає різний об'єм води з ґрунту. Зі
збільшенням листкової поверхні рослин ґрунт стає краще захищеним від сонячних
променів, менше нагрівається та менше вологи випаровується, але при цьому зростає
витрата води на випаровування з поверхні листків.
13. Теплоту, що виділяється при конденсації пари, використовують для
обігрівання та опалення приміщень.
14. Упродовж літа на випаровування однарослина витрачає приблизно 1,5—2 л, а
все пшеничне поле площею 1 га 300—400 т води. Правильний і своєчасний обробіток
ґрунту зменшує випаровування на 25—30 %. На стільки ж зменшується
випаровування вологи з ґрунту за наявності лісозахисних смуг.
Відповіді:
Група № І: 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 13.
Група № 2: 9, 11.
Група №3: 4,6, 12, 14.
Група № 4: 3, 6, 11, 14.
Отже, ми почули яке важливе значення мають теплові процеси – випаровування і
конденсація, з якими познайомилися на минулому уроці.
-Чим випаровування відрізняється від пароутворення? (Випаровування – це
вид пароутворення).
-А який вид пароутворення ще існує? (кипіння)
-А чи знаєте ви чим випаровування відрізняється від кипіння? (проблемне
питання)
Ось на це питання ви зможете дати відповідь в кінці кроку, на якому ми будемо
вивчати тему «Кипіння».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Зазвичай вранці перед школою або роботою кожна людина випиває чашку кави
або чаю. Перед тим, як заварити чай, воду заздалегідь кип'ятять. Кипіння це фізичне
явище. На нашому уроці ми розглянемо приємний ритуал чаювання з погляду фізики.
За кипінням водими сьогодні з вами поспостерігаємо і спробуємо відкрити таємницю
кипіння води.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Отже - ми повинні познайомитися з другим способом паротворення - кипінням.
Для цього проведемо експеримент.
Перед початком опитування ми зміряли і записали в зошиті
температуру води в колбі ( tв=250С ), потім поставили на плитку колбу з
водопровідною водою, опустивши туди термометр, закріплений на
4
штативі.
Пальник під колбою спочатку нагріває її, а потім нагрівається рідина на дні і у стінок.
Оскільки у воді завжди є розчинене повітря, то при нагріванні бульбашки повітря
розширюються і стають видимими. Потім бульбашки повітря починають
укрупнюватися, з'являються по всьому об'єму, причому в бульбашках буде не тільки
повітря, але і водяна пара, оскільки вода почне випаровуватися всередину цих
бульбашок повітря.
Поки колба нагрівається, спробуємо припустити, що відбуватиметься з
бульбашками в процесі нагрівання води в посудині. Отже простежимо за однією з
бульбашок.
Ми спостерігаємо, що з нагріванням води у колбі, бульбашка
збільшується.
При чималому об'ємі бульбашки, вона під дією архімедової сили починає
підніматися вгору. Оскільки рідина прогрівається способом конвекції, то
температура нижніх шарів більше температури верхніх шарів води. Тому в
бульбашці, що піднімається, водяна пара конденсуватиметься, а об'єм бульбашки
зменшуватимется. Відповідно тиск усередині бульбашки буде менший, ніж тиск
атмосфери і стовпа рідини, що діє на бульбашку. Бульбашка "схлопнулася".
"Схлопивання" одночасно у верхніх шарах води великого числа таких бульбашок
сприймається як характерний шум.
Історична довідка. Першим такий характерний шум дослідив ще в ХVIII столітті
шотландський вчений Джозеф Блек. Він вивчав «спів» нагрітих судин і встановив
причину характерного шуму, який чутно саме перед кипінням.
Продовжуємо наше спостереження.
Вода прогрівається. Коли в результаті конвекції прогріється вся рідина, з
наближенням до поверхні об'єм бульбашок різко зростає, оскільки тиск усередині
бульбашки стане рівним зовнішньому тиску (атмосфери і стовпа рідини). На поверхні
бульбашки лопаються, і над рідиною утворюється багато пари. Вода кипить.
Термометр показує 1000С, тобто температура кипіння води 1000С. Запишіть в зошит
tкип.=1000C і ознаки кипіння:
- багато бульбашок лопається на поверхні;
- багато пари.
Умова кипіння: тиск усередині бульбашки рівний тиску атмосфери плюс тиск стовпа
рідини над бульбашкою
Зверніть увагу - при кипінні пар утворюється над поверхнею рідини і в бульбашках.
Так що ж таке кипіння?
Учень: Це перехід рідини в пару.
Вчитель: Випаровування це теж перехід рідини в пару. Чим же кипіння відрізняється
від випаровування?
5
Учень: Кипіння відбувається при певній температурі. Паротворення відбувається і з
поверхні рідини і усередині, по всьому об'єму рідини.
Вчитель. Запишіть будь ласка в зошитах:
Кипіння - це паротворення, яке відбувається в об'ємі всієї рідини при постійній
температурі.
Температура, при якій рідина кипить називається температурою кипіння.
Температура рідини під час кипіння не змінюється. Цей висновок ми можемо
перевірити, подивившись на термометр. Він знову показує 1000С.
Запишіть будь ласка в зошитах: Під час кипіння температура рідини і пари над її
поверхнею однакова і залишається постійній до повного википання рідині.
Вчитель. Зверніть увагу на таблицю в ваших підручниках.
Температуру кипіння рідини при ратм=101,3 кПа
Вчитель. Hа таблиці вказані температури кипіння різних рідин. Знайдіть температуру
кипіння спирту, ефіру. Зробіть висновок.
Учень: У різних рідин температура кипіння різна.
Вчитель: Зверніть увагу на назву таблиці. Прочитайте вголос.
Учень: Температури кипіння різних рідин при нормальному атмосферному тиску.
Вчитель:Продовжимо наше дослідження і спробуємо встановити залежність
температури кипіння від зовнішнього тиску.
Колбу з киплячою рідиною знімемо з плитки і закриємо її пробкою зі вставленим
насосом. При натисканні на насос кипіння в колбі припиняється. Чому?
Учень: - При натисканні ми збільшили тиск в колбі, і умова кипіння порушилася.
Вчитель: Таким чином, ми показали, що із збільшенням тиску температура кипіння
збільшується.
Рухаємось далі. Стакан з холодною водою і вставленим в неї термометром
поміщається під скляний дзвін. За допомогою насосавідкачуємо з під нього повітря. Зі
зменшенням тиску в стакані спостерігаємо етапи закипання рідини, при цьому
температура залишається низькою.
Температура кипіння залежить від тиску.
Порівняємо два способи паротворення:
Загальні ознаки: це явища паротворення, які залежать від зовнішнього тиску і роду
речовини.
Відмінності: Випаровування відбувається з поверхні рідини, при будь-якій
температурі. Кипіння відбувається по всьому об'єму, при визначеній для кожної
речовини температурі.
Енергетичні витрати на випаровування рідин характеризує питома теплота
пароутворення. Це фізична величина, яка визначає кількість теплоти, необхідної для
випаровування 1 кг рідини за даної температури. Вона позначається літерою L.
6
Питома теплота випаровування — кількість теплоти, яку необхідно надати 1 кг
речовини, щоб перевести її з рідкого стану в газоподібний при сталій температурі.
Питома теплота випаровування вимірюється в Дж/кг.
Питома теплота випаровування дорівнює питомій теплоті конденсації, тобто
кількості теплоти, яка виділяється при конденсації 1 кг газу при сталій температурі.
Теплота Q, необхідна для випаровування рідини масою m, дорівнює
Q = mL,
де L - питома теплота випаровування.
Фізкультхвилинка
1.При збільшенні площі вільної поверхні рідини швидкість випару ... (збільшується,
руки вгору)
2.При зменшенні температури рідини швидкість випару . (зменшується, руки вниз)
3.При наявності вітру випар відбувається ... (збільшується, руки вгору)
4.Если немає припливу енергії до рідини ззовні, випар супроводиться . температури
рідини (пониженням, руки вниз)
5.При конденсації рідини енергія ... (виділяється, руки вниз).
6.Температура рідини під час кипіння . (не змінюється, руки в сторони).
V. Закріплення нового матеріалу.
Казка.
Жив - був цар. У нього були три дочки: старша, середня і молодша. Молодша була
найкрасивіша, найулюбленіша. Цар був старий і розумний. Він давно видав указ, за
яким перша дочка, що виходить заміж отримає пів - царства. Знаючи указ, середня і
старша дочкидуже хотіли заміж, і часто через це сварилися. Молодша дочка заміж не
збиралася. Щоб вирішити всі питання із заміжжям і улагодити сварки, цар
запропонував провести таке змагання. Він поставив на стіл три чайники. Вони були
абсолютно однакові, як на вигляд, так і по місткості. Цар налив в кожен чайник рівну
кількість води з відра.
“Мої улюблені дочки, - почав свою мову цар, - зараз кожна з вас візьме по чайнику і
відправитися разом зі мною на кухню. Там ви поставите чайники на плиту і діждетеся,
поки вони закиплять. Та дочка, в якої закипить чайник раніше, вийде заміж першою”.
Як не дивно, але розрахунки царя були точними, першим закипів чайник у молодшої
дочки. Чому?
... Відповідь: Старша і середня дочки дуже хотіли, щоб їх чайники закипіли швидше, і
часто піднімали кришки чайників, перевіряючи, чи не кипить в них вода. Молодша
дочка заміж не хотіла і в чайник не заглядала!
1. Що називається кипінням?
2. Які етапи закипання рідини?
3. Чи можна вважати шум ознакою кипіння?
4. Яку температуру називають температурою кипіння?
5. Який фізичний зміст питомої теплоти пароутворення? Що означає її значення 520
кДж/кг ?
6. Як залежить температура кипіння від зовнішнього тиску?
7
7. Чому в горах вода кипить за нижчої температури, ніж біля підніжжя rip?
8. Яким чином можна підвищити температуру кипіння рідини?
9. Що загального і в чому відмінність між випаровуванням і кипінням?
VІІ. Підбиття підсумків.
Вправа «Результат». Учніпо черзі роблять висновки про те, чого вони навчилися на
уроці, якого результату досягли.
Виставляння оцінок.
VІІІ. Домашнє завдання.
 За підр. «Фізика – 8 клас», автор: В.Г. Бар’яхтар, Ф.Я. Божинова, С.О. Довгий,
О.О. Кірюхіна: §14 прочитати, впр.14 (3,4,5)
 Підготувати доповіді (або створити презентації) на одну з тем:
“Як утворюється туман?”,
“Як утворюється сніг?”,
“Як утворюються хмари?”
Шановні діти! Як сказав П’єр Лаплас: “Те, що ми знаємо, - обмежене, а те, чого не
знаємо, - безмежне.” То ж пірнайте в цю безмежність і збагачуйтеся знаннями!
Я сподіваюсь, що нам вдалося досягти поставленої мети. А сама форма уроку вам
сподобалась? Дякую всім за співпрацю. Урок закінчено.

More Related Content

Similar to 1

Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "juliagerasimova2015
 
тиждень фізики
тиждень фізикитиждень фізики
тиждень фізикиdarkvadim
 
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниконспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниJo01
 
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниконспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниJo01
 
Конвекція
КонвекціяКонвекція
Конвекціяsveta7940
 
Тема: „ Теплові явища “.
Тема:  „ Теплові явища “.Тема:  „ Теплові явища “.
Тема: „ Теплові явища “.sveta7940
 
The air around us. The properties of air
The air around us. The properties of airThe air around us. The properties of air
The air around us. The properties of airAngelina Podosokorskaya
 
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""Александр Волошен
 
урок дослідження вода.
урок дослідження вода.урок дослідження вода.
урок дослідження вода.elochka2109
 
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Андрей Виноходов
 
випаровування води
випаровування водивипаровування води
випаровування водиzero1996
 

Similar to 1 (20)

288,23.docx
288,23.docx288,23.docx
288,23.docx
 
Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "
 
тиждень фізики
тиждень фізикитиждень фізики
тиждень фізики
 
Проєкт.docx
Проєкт.docxПроєкт.docx
Проєкт.docx
 
286
286286
286
 
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниконспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
 
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовиниконспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
конспект.вода – розчинник. розчинні й нерозчинні речовини
 
180,23.docx
180,23.docx180,23.docx
180,23.docx
 
Урок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообмінуУрок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообміну
 
Насінина. Розробка уроку
Насінина. Розробка урокуНасінина. Розробка уроку
Насінина. Розробка уроку
 
Конвекція
КонвекціяКонвекція
Конвекція
 
Тема: „ Теплові явища “.
Тема:  „ Теплові явища “.Тема:  „ Теплові явища “.
Тема: „ Теплові явища “.
 
160
160160
160
 
The air around us. The properties of air
The air around us. The properties of airThe air around us. The properties of air
The air around us. The properties of air
 
49
4949
49
 
конспект.docx
конспект.docxконспект.docx
конспект.docx
 
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
 
урок дослідження вода.
урок дослідження вода.урок дослідження вода.
урок дослідження вода.
 
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
 
випаровування води
випаровування водивипаровування води
випаровування води
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (7)

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 

1

  • 1. 1 Урок з фізики 8 клас Вчитель фізики – М.В.Бикова Тема: Кипіння. Питома теплота пароутворення. Мета уроку: освітня: - сформувати в учнів поняття кипіння як другого способу паротворення; - виявити основні особливості кипіння; - дослідити особливості кипіння у різних рідин та залежність температури кипіння від атмосферного тиску. виховна:- виховувати добросовісне відношення до навчання, підсилити інтерес до предмету, розширити кругозір учнів. розвиваюча:-навчити бачити навколо фізичні явища і уміти їх правильно пояснювати; - розвивати здатність швидко сприймати інформацію і виконувати необхідні завдання; - розвивати логічне мислення і увагу, уміння аналізувати, зіставляти отримані результати, робити відповідні виводи. Обладнання: Пальник, колба з водою, термометр для вимірювання температури рідини, штатив. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Хід уроку І. Організаційна частина. Учитель. Добрий день, діти! Оголошую 5-секундну підготовку до уроку. (Кожний учень перевіряє у себе наявність підручника, робочого зошита, щоденника та письмового приладдя.) Продзвенів уже дзвінок, Розпочнімо наш урок. Настрій на урок взяли, Працювати почали. (Сказати про оцінювання на уроці - набрати якомога більше балів) ІІ. Актуалізація опорних знань. Казка-загадка «Три троянди» У прекрасному місті Болістані на узбережжі Середземного моря у чудовому палаці жив молодий співак Каін. Біля палацу у саду росли три кущі троянд. Часто вечорами Каін співав власні пісні. І ось одного разу він почув, що хтось із саду йому підспівує. Він визирнув у вікно. Біля кущів троянд Каін побачив прекрасну дівчину, яка співала його пісні. Наступного вечора юнак сховався у саду і тільки-но з'явилася дівчина, він вийшов до неї і запитав: — Хто ти, прекрасна незнайомко? — Я — одна з троянд, що ростуть у твоєму саду. Злий чаклун перетворив мене на прекрасну квітку. Якщо вранці, тільки-но зійде сонце, в одному з кущів ти впізнаєш мене, чарирозвіються, і я стану дівчиною, а якщо не впізнаєш, то я назавжди залишуся трояндою у твоєму саду. Вранці, тамуючи подих, Каін декілька хвилин уважно вдивлявся в кущі троянд. Він дуже боявся помилитися. — Це ти! — сказав він і простягнув руки до одного з кущів. І враз з'явилася дівчина. Учитель. Діти, як Каін упізнав у троянді дівчину? Як ви гадаєте? (Діти в парах обговорюють ситуацію, а потім висловлюють свої думки - на одному з кущів не було
  • 2. 2 роси.) Росу ви бачили вранці і на квітах, і на траві, і на листочках кущів і дерев. Що ж таке роса? Як наука пояснює її утворення? Утворення роси — це конденсація водяної пари. - А що таке конденсація? (Процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий називається конденсацією.) - Чому коли пригріє сонечко роса зникає? (Вона випаровується) - Що таке випаровування? - Чому після дощу через деякий час калюжі висихають? Чому висихає підлога, яку перед цим помили? Чому зникає вода з відкритої посудини через деякий час? (Після відповідей учнів учитель говорить, що у наведених прикладах мова йде про процес випаровування.) Робота в групах. Поділити клас на 4 групи. Кожна група вибирає ті факти; які вказують, як проявляються, вивчаються та враховуються явища конденсації та випаровування в: побуті (група № 1); географії (група № 2); біології (група № 3); сільському господарстві (група № 4). Перелік фактів 1. Дмухання на гарячий чай, щоб прискорити випаровування та охолодження. 2. У мокрому одязі ми потерпаємо від холоду, головним чином тому, що під час його висихання енергія для випаровування відводиться від нашої шкіри. 3. На явищі випаровування ґрунтується сушіння скошеної трави, збір зернових, сушіння зерна. 4. Виділяючи вологу на поверхню шкіри у вигляді поту, наш організм захищається від перегрівання. 5. Щоб визначити напрям дуже слабкого вітру, жителі степів занурюють руку у воду та підносять її догори: легенький холодок, який відчувається з одного боку вологої руки, вказує напрям руху повітряного потоку. 6. Різні рослиниза вегетаційний період витрачають різний об'єм води. Наприклад, одна рослина соняшника за літо витрачає 100—150 я, одна стеблина кукурудзи —150 л. Кількість теплоти, що витрачає рослина цих культур на випаровування, відповідає кількості теплоти, що виділяється при згоранні 16,7—25,1 кг кам'яного вугілля. 7. Жителі північних країнпід час сильних морозів часто змазують обличчя жиром для зменшення його охолодження. 8. Вода широко використовується для гасіння пожеж, коли, крім зниження температури нижче температури горіння, потрібно утруднити доступ кисню до осередків полум'я. 9. Процесивипаровування й конденсації мають велике значення для регулювання клімату, вони сприяють кругообігу та зміні штучних водоймищ. Усього з поверхні Землі за рік випаровується в середньому 518 600 км3 води. Цієї кількості води
  • 3. 3 достатньо, щоб покрити всю поверхню земної кулі шаром, більшим, ніж є. Протягом року стільки ж випадає опадів. 10. Щоб захистити у спеку продукти від псування, їх іноді покривають вологою тканиною. 11. Люди навчилися керувати опадами. Наприклад, знаючи, що на півдні України взимку часто немає снігу, за допомогою літаків у хмари висівають спеціальні речовини. Вони стають центрами конденсації, на яких утворюються краплини. За дві доби роботи літаків 150000 га ланів Софіївського та Криворізького районів Дніпропетровської області були вкриті шаром снігу товщиною 3 см. 12. З випаровуванням водипов'язані процеси живлення рослин, а, отже, їх ріст та розвиток. На різних фазах розвитку рослина поглинає різний об'єм води з ґрунту. Зі збільшенням листкової поверхні рослин ґрунт стає краще захищеним від сонячних променів, менше нагрівається та менше вологи випаровується, але при цьому зростає витрата води на випаровування з поверхні листків. 13. Теплоту, що виділяється при конденсації пари, використовують для обігрівання та опалення приміщень. 14. Упродовж літа на випаровування однарослина витрачає приблизно 1,5—2 л, а все пшеничне поле площею 1 га 300—400 т води. Правильний і своєчасний обробіток ґрунту зменшує випаровування на 25—30 %. На стільки ж зменшується випаровування вологи з ґрунту за наявності лісозахисних смуг. Відповіді: Група № І: 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 13. Група № 2: 9, 11. Група №3: 4,6, 12, 14. Група № 4: 3, 6, 11, 14. Отже, ми почули яке важливе значення мають теплові процеси – випаровування і конденсація, з якими познайомилися на минулому уроці. -Чим випаровування відрізняється від пароутворення? (Випаровування – це вид пароутворення). -А який вид пароутворення ще існує? (кипіння) -А чи знаєте ви чим випаровування відрізняється від кипіння? (проблемне питання) Ось на це питання ви зможете дати відповідь в кінці кроку, на якому ми будемо вивчати тему «Кипіння». ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Зазвичай вранці перед школою або роботою кожна людина випиває чашку кави або чаю. Перед тим, як заварити чай, воду заздалегідь кип'ятять. Кипіння це фізичне явище. На нашому уроці ми розглянемо приємний ритуал чаювання з погляду фізики. За кипінням водими сьогодні з вами поспостерігаємо і спробуємо відкрити таємницю кипіння води. ІV. Вивчення нового матеріалу. Отже - ми повинні познайомитися з другим способом паротворення - кипінням. Для цього проведемо експеримент. Перед початком опитування ми зміряли і записали в зошиті температуру води в колбі ( tв=250С ), потім поставили на плитку колбу з водопровідною водою, опустивши туди термометр, закріплений на
  • 4. 4 штативі. Пальник під колбою спочатку нагріває її, а потім нагрівається рідина на дні і у стінок. Оскільки у воді завжди є розчинене повітря, то при нагріванні бульбашки повітря розширюються і стають видимими. Потім бульбашки повітря починають укрупнюватися, з'являються по всьому об'єму, причому в бульбашках буде не тільки повітря, але і водяна пара, оскільки вода почне випаровуватися всередину цих бульбашок повітря. Поки колба нагрівається, спробуємо припустити, що відбуватиметься з бульбашками в процесі нагрівання води в посудині. Отже простежимо за однією з бульбашок. Ми спостерігаємо, що з нагріванням води у колбі, бульбашка збільшується. При чималому об'ємі бульбашки, вона під дією архімедової сили починає підніматися вгору. Оскільки рідина прогрівається способом конвекції, то температура нижніх шарів більше температури верхніх шарів води. Тому в бульбашці, що піднімається, водяна пара конденсуватиметься, а об'єм бульбашки зменшуватимется. Відповідно тиск усередині бульбашки буде менший, ніж тиск атмосфери і стовпа рідини, що діє на бульбашку. Бульбашка "схлопнулася". "Схлопивання" одночасно у верхніх шарах води великого числа таких бульбашок сприймається як характерний шум. Історична довідка. Першим такий характерний шум дослідив ще в ХVIII столітті шотландський вчений Джозеф Блек. Він вивчав «спів» нагрітих судин і встановив причину характерного шуму, який чутно саме перед кипінням. Продовжуємо наше спостереження. Вода прогрівається. Коли в результаті конвекції прогріється вся рідина, з наближенням до поверхні об'єм бульбашок різко зростає, оскільки тиск усередині бульбашки стане рівним зовнішньому тиску (атмосфери і стовпа рідини). На поверхні бульбашки лопаються, і над рідиною утворюється багато пари. Вода кипить. Термометр показує 1000С, тобто температура кипіння води 1000С. Запишіть в зошит tкип.=1000C і ознаки кипіння: - багато бульбашок лопається на поверхні; - багато пари. Умова кипіння: тиск усередині бульбашки рівний тиску атмосфери плюс тиск стовпа рідини над бульбашкою Зверніть увагу - при кипінні пар утворюється над поверхнею рідини і в бульбашках. Так що ж таке кипіння? Учень: Це перехід рідини в пару. Вчитель: Випаровування це теж перехід рідини в пару. Чим же кипіння відрізняється від випаровування?
  • 5. 5 Учень: Кипіння відбувається при певній температурі. Паротворення відбувається і з поверхні рідини і усередині, по всьому об'єму рідини. Вчитель. Запишіть будь ласка в зошитах: Кипіння - це паротворення, яке відбувається в об'ємі всієї рідини при постійній температурі. Температура, при якій рідина кипить називається температурою кипіння. Температура рідини під час кипіння не змінюється. Цей висновок ми можемо перевірити, подивившись на термометр. Він знову показує 1000С. Запишіть будь ласка в зошитах: Під час кипіння температура рідини і пари над її поверхнею однакова і залишається постійній до повного википання рідині. Вчитель. Зверніть увагу на таблицю в ваших підручниках. Температуру кипіння рідини при ратм=101,3 кПа Вчитель. Hа таблиці вказані температури кипіння різних рідин. Знайдіть температуру кипіння спирту, ефіру. Зробіть висновок. Учень: У різних рідин температура кипіння різна. Вчитель: Зверніть увагу на назву таблиці. Прочитайте вголос. Учень: Температури кипіння різних рідин при нормальному атмосферному тиску. Вчитель:Продовжимо наше дослідження і спробуємо встановити залежність температури кипіння від зовнішнього тиску. Колбу з киплячою рідиною знімемо з плитки і закриємо її пробкою зі вставленим насосом. При натисканні на насос кипіння в колбі припиняється. Чому? Учень: - При натисканні ми збільшили тиск в колбі, і умова кипіння порушилася. Вчитель: Таким чином, ми показали, що із збільшенням тиску температура кипіння збільшується. Рухаємось далі. Стакан з холодною водою і вставленим в неї термометром поміщається під скляний дзвін. За допомогою насосавідкачуємо з під нього повітря. Зі зменшенням тиску в стакані спостерігаємо етапи закипання рідини, при цьому температура залишається низькою. Температура кипіння залежить від тиску. Порівняємо два способи паротворення: Загальні ознаки: це явища паротворення, які залежать від зовнішнього тиску і роду речовини. Відмінності: Випаровування відбувається з поверхні рідини, при будь-якій температурі. Кипіння відбувається по всьому об'єму, при визначеній для кожної речовини температурі. Енергетичні витрати на випаровування рідин характеризує питома теплота пароутворення. Це фізична величина, яка визначає кількість теплоти, необхідної для випаровування 1 кг рідини за даної температури. Вона позначається літерою L.
  • 6. 6 Питома теплота випаровування — кількість теплоти, яку необхідно надати 1 кг речовини, щоб перевести її з рідкого стану в газоподібний при сталій температурі. Питома теплота випаровування вимірюється в Дж/кг. Питома теплота випаровування дорівнює питомій теплоті конденсації, тобто кількості теплоти, яка виділяється при конденсації 1 кг газу при сталій температурі. Теплота Q, необхідна для випаровування рідини масою m, дорівнює Q = mL, де L - питома теплота випаровування. Фізкультхвилинка 1.При збільшенні площі вільної поверхні рідини швидкість випару ... (збільшується, руки вгору) 2.При зменшенні температури рідини швидкість випару . (зменшується, руки вниз) 3.При наявності вітру випар відбувається ... (збільшується, руки вгору) 4.Если немає припливу енергії до рідини ззовні, випар супроводиться . температури рідини (пониженням, руки вниз) 5.При конденсації рідини енергія ... (виділяється, руки вниз). 6.Температура рідини під час кипіння . (не змінюється, руки в сторони). V. Закріплення нового матеріалу. Казка. Жив - був цар. У нього були три дочки: старша, середня і молодша. Молодша була найкрасивіша, найулюбленіша. Цар був старий і розумний. Він давно видав указ, за яким перша дочка, що виходить заміж отримає пів - царства. Знаючи указ, середня і старша дочкидуже хотіли заміж, і часто через це сварилися. Молодша дочка заміж не збиралася. Щоб вирішити всі питання із заміжжям і улагодити сварки, цар запропонував провести таке змагання. Він поставив на стіл три чайники. Вони були абсолютно однакові, як на вигляд, так і по місткості. Цар налив в кожен чайник рівну кількість води з відра. “Мої улюблені дочки, - почав свою мову цар, - зараз кожна з вас візьме по чайнику і відправитися разом зі мною на кухню. Там ви поставите чайники на плиту і діждетеся, поки вони закиплять. Та дочка, в якої закипить чайник раніше, вийде заміж першою”. Як не дивно, але розрахунки царя були точними, першим закипів чайник у молодшої дочки. Чому? ... Відповідь: Старша і середня дочки дуже хотіли, щоб їх чайники закипіли швидше, і часто піднімали кришки чайників, перевіряючи, чи не кипить в них вода. Молодша дочка заміж не хотіла і в чайник не заглядала! 1. Що називається кипінням? 2. Які етапи закипання рідини? 3. Чи можна вважати шум ознакою кипіння? 4. Яку температуру називають температурою кипіння? 5. Який фізичний зміст питомої теплоти пароутворення? Що означає її значення 520 кДж/кг ? 6. Як залежить температура кипіння від зовнішнього тиску?
  • 7. 7 7. Чому в горах вода кипить за нижчої температури, ніж біля підніжжя rip? 8. Яким чином можна підвищити температуру кипіння рідини? 9. Що загального і в чому відмінність між випаровуванням і кипінням? VІІ. Підбиття підсумків. Вправа «Результат». Учніпо черзі роблять висновки про те, чого вони навчилися на уроці, якого результату досягли. Виставляння оцінок. VІІІ. Домашнє завдання.  За підр. «Фізика – 8 клас», автор: В.Г. Бар’яхтар, Ф.Я. Божинова, С.О. Довгий, О.О. Кірюхіна: §14 прочитати, впр.14 (3,4,5)  Підготувати доповіді (або створити презентації) на одну з тем: “Як утворюється туман?”, “Як утворюється сніг?”, “Як утворюються хмари?” Шановні діти! Як сказав П’єр Лаплас: “Те, що ми знаємо, - обмежене, а те, чого не знаємо, - безмежне.” То ж пірнайте в цю безмежність і збагачуйтеся знаннями! Я сподіваюсь, що нам вдалося досягти поставленої мети. А сама форма уроку вам сподобалась? Дякую всім за співпрацю. Урок закінчено.