урок з біології у 6 класі "Умови, необхідні для проростання насінини
1. Конспект уроку біології у 6 класі
Тема: « Умови проростання насінини»
Мета.
Освітня. Сформувати в учнів уявлення про те, що насінина є живим
організмом; ознайомити з умовами, необхідними для проростання
насінини; дати поняття "проростання”, «середовище», « ознаки живого»;
ознайомити з результатами експериментальних учнівських досліджень та
з різноманіттям насінин й значенням проростання у природі та житті
людини.
Розвиваюча. Розвивати уміння виділяти головне у матеріалі, який
вивчається; уміння пов’язувати будову і функції органів, розуміти
взаємозв’язок причинно-наслідкових зв’язків у біології; робити висновки
та узагальнення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього
середовища; виховувати спостережливість, пам’ять, увагу, уяву та
інтерес до ботаніки та агрономії. виховувати допитливість,
спостережливість, увагу та екологічно грамотного громадянина.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1.Інформаційно-рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів,
робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
в) практичний: виконання лабораторного дослідження
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та
мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з
роздатковим матеріалом.
2.Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді,
конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань,
активізація уваги та мислення.
4.Візуальний: робота з робочій картці уроку
5.Когнітивні: методи емпатії, порівняння, фактів.
6.Креативні: методи придумування, образної картинки.
Міжпредметні зв язки: історія, агрономія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, презентація, проектор,
посуд для дослідів.
Основні поняття та терміни: насінина, паросток, проростання, поживні
речовини, схожість насіння.
2. Хід уроку
1. Привітання
2. Оголошення теми уроку 1 слайд
Тема уроку
Умови, що необхідні
для проростання
насінини
3. Постановлення здач уроку, розповідь правил. 2, 3 слайд ( Тривалість
5 хвилин)
Правила уроку:
• 1. В ході уроку працюють всі.
• 2. Для цього на парті в кожного лежать
робочі листки, в яких необхідно працювати
протягом уроку, заповнюючи по ходу роботи.
• 3. Повністю заповнений робочий листок дає
вам можливість отримати оцінку в 7 балів.
• 4. Протягом уроку за правильні відповіді ви
можете отримувати кружечки- смайли. Кожен
смайл додає вам один бал.
• 5. В кінці уроку ви здаєте робочі листки і
смайли та отримуєте свої оцінки.
• 6. Окремі оцінки отримають доповідачі –
експериментатори, в залежності від якості
представленої роботи.
3. В ході уроку ми з вами :
• Дізнаємось, що таке проростання ?
• З‘ясуємо, які умови необхідні для того,
щоб насінина проросла?
• Побачимо експериментальну діяльність
учнів нашого класу.
• З власного досвіду надамо поради юним
садівникам.
• Доведемо, що можна вважати насінину
живою.
• Але спочатку пригадаємо вивчене
4. Повторення вивченого:
А) доповни речення 4 слайд
Доповніть речення
• 1. Насінина - це ************* орган рослини.
• 2. Насінина утворюється під час **********
запліднення.
• 3. Насінина складаєтья з ********* і запасу
поживних речовин.
• 4. Із заплідненої яйцеклітини утворюється
*********.
• 5. Запас поживних речовин утворюється
при заплідненні *********** клітини.
• 6. У квіткових рослин насінина
обов‘язково вкрита *************** .
• 7. Значення насінини полягає
в ***********.
Б) вірю – не вірю ( з м'ячем) 5 слайд. За кожну правильну відповідь
надається смайл. 1 смайл - 1 бал.
4. Гра з м‘ячем
вірю – не вірю
Є помічник ( Садовий, який разом зі мною оцінює правильність та якість
відповіді, та роздає смайли). Тривалість 5 хвилин
5. Розповідь учителя: ( бесіда, за правильні відповіді учні продовжують
отримувати кружечки)
Коли насінина утворилась, про неї добре подбала природа. Вона має запас
поживних речовин та добрий захист, може тривалий час зберігатись, перед
тим, як з неї народиться нова рослина. Процес народження з насінини
відбувається під час проростання.
Отже , Проростання - це…. Слайд 6
Словничок
• Проростання насіння — перехід
насіння рослин від спокою до
активної життєдіяльності, початковий
етап життєвого циклу рослин, на
якому утворюється паросток.
• Проростання можливе тільки за
певних сприятливих умов.
5. Рослини утворюють багато насіння. А для чого, ЧОМУ? Тому, що прорости
пощастить далеко не кожній насінині. Деякі з них так і не проростуть ніколи,
а деякі – тільки через тривалий час. Та будуть і такі, кому пощастить і
проростання наступить порівняно швидко. Але чому так відбувається? Тому,
що Проростання відбувається тільки тоді, коли співпадає величезна
кількість умов навколишнього середовища.
6. Опис практичних робіт. Під час доповідей учні не просто слухають, а й
записують відомості у робочі листки, що лежать на партах.
5 дослідів по 5 хвилин доповідь ( 25 хвилин)
Слайд 7
1 дослід.
Вплив води і повітря на проростання насінини
• 1. Взяли 3 склянки і
поклали в них
насіння.Склянки
поставили в теплому
приміщені
1 склянка – повітря
без води
2 склянка – вода і
повітря
3 склянка – вода
без доступу повітря
6. Слайд 8
Результат
1 склянка – насіння не
змінилось, проростання
не відбулось.
2 склянка – вода і
повітря , насіння
ввібрало воду, набухло і
проросло.
3 склянка – насіння
набухло, але
проростання не
відбулось, деякі насінини
стають слизькуватими і
починають неприємно
пахнути.
Слайд 9
Висновки
• Для проростання насінню необхідне і
повітря ( для дихання) і вода( для
розчинення запасних поживних речовин).
• З цього досліду ясно видно, що насіння
дихає, в ньому відбувається обмін речовин,
а це доводить, що насінина – жива.
ПОРАДИ
• Не заливайте насіння надмірною кількістю
води, але й слідкуйте, щоб насіння не
висихало.
7. Слайд 10
2 дослід.
Вплив температурних
умов на проростання
насінини
• 1. Взяли 2 склянки і поклали в них насіння,
додали невеличку кількість води,
забезпечили достатню кількість повітря.
1 склянка – поставили в прохолодне
приміщення, за температури + 5 градусів
2 склянка – поставили в тепле
приміщення, за температури +20 градусів
Слайд 11
Результат
• 2 склянка – на 5- 6 день проростання
відбулося, розвиток проростаючого насіння
відбувається швидко.
• 1 склянка – на 5-6 день насінини тільки
наклюнулись, серед них є і такі, що тільки
набухли.
8. Слайд 12
Висновки
• Для проростання насінню необхідне тепло (
для активного проходження обмінних
процесів), але для різних рослин необхідна
для проростання температура буде різною.
ПОРАДИ
Перед пророщуванням слід визначитись, до
яких рослин відноситься та, яку ви збираєтесь
вирощувати та при якій температурі
проростають її насінини.Обов‘язково
враховуйте температурні умови при
пророщуванні. Недотримання цих умов може
привести до послаблення або навіть загибелі
рослинного організму.
Слайд 13
3 дослід.
Вплив запасних поживних
речовин на проростання насінини
• 1. Взяли насіння
квасолі, замочили
його та залишили
для набухання.
• 2. Після набухання
половину насінин
залишили цілими, а
у іншої половини
обережно видалили
по одній сім‘ядолі.
9. Слайд 14
Результат
• 3. Через 5 днів повноцінні
насінини дали корінці, а
потім з‘явились і
стебельця, а насінини з
видаленою сім‘ядолею
не проросли.
Слайд 15
Висновки
• 4. Проведений експеримент дає нам привід
стверджувати, що насінині для проростання
необхідний певний повноцінний запас поживних
речовин, бо за умови їх нестачі проростання не
відбудеться, а якщо навіть і відбудеться, то
рослина буде дуже сильно відставати у розитку.
ПОРАДИ
Перед пророщуванням слід добре перебрати насіння та
відібрати тільки великі і цілі насінини без пошкоджень,
тоді є гарантія, що ви отримаєте дружні та міцні
паростки.
10. Слайд 16
4 дослід.
Вплив глибини закладання насіння в грунт
на проростання.
• 1. Взяли насіння квасолі ,
замочили у воді і
дочекались набухання.
Після того взяли 2 склянки
і посадили в них насіння.
Слайд 17
1 склянка – посадили на
глибину 3 см та
поставили в тепле
приміщення, за
температури +20
градусів
2 склянка – посадили
на глибину 5 см та
поставили в тепле
приміщення, за
температури +20
градусів
11. Слайд 18
Результат
• 1 склянка – проростання
відбулося на 5-6 день і рослина
після проростання розвивається
швидко.
• 2 склянка – на 5-6 день
проростання не відбулося, хоча
насіння в обидві склянки були
висіяне набухле і готове до
проростання. Проростання в цій
склянці відбувається уповільнено
і є небезпека того, що після
проростання паросток буде
ослабленим і розвиватиметься
також уповільнено.
Слайд 19
Висновки
• На швидкість і якість проростання
насіння рослин дуже впливає глибина
загортання.
ПОРАДИ
1. Чим більший розмір насінини, тим глибше її
сіють.
2. Наддрібне насіння сіють на поверхні
грунту, середніх розмірів загортають на
глибину до 3 сантиметрів, велике - до 5
сантиметрів.
3. На глибину загортання впливає також
якість грунту: чим легший грунт, тим
більшою може бути глибина загортання.
12. Слайд 20
5 дослід.
Вплив світла на проростання насіння
• Спочатку насіння замочили,
дочекалися набухання.
Взяли 2 склянки і поклали в
них насіння, додали
невеличку кількість води,
забезпечили достатню
кількість повітря і необхідну
для проростання
температуру.
Слайд 21
• 1 склянка – поставили на
світло, за температури
+20 градусів
• 2 склянка – поставили в
темне приміщення, за
температури + 20 градусів
13. Слайд 22
Результат
• 1 склянка – на 5- 6 день проростання
відбулося, розвиток проростаючого насіння
відбувається швидко.
• 2 склянка – на 5-6 день проростання
відбулося так само, розвиток насіння
відбувається швидко.
Слайд 23
Висновки
На проростання насіння рослини даного виду
світло не впливає, тому що в природних
умовах проростання відбувається в грунті
без доступу світла.
ПОРАДИ
На проростання насінини кількість світла не
впливає, але після проростання світло
життєво необхідне для молодої рослини.
14. 7. Робимо висновки, що впливає на проростання насіння, робота з класом,
роздаються смайли за правильні відповіді :
Слайд 24
Отже,на проростання насіння
впливають:
• 1. Вода
• 2. Повітря
• 3. Температура
• 4. Якість грунту
• 5. Глибина загортання
• 6. Запас поживних речовин
8. Робимо висновки, що насінина – жива, доводимо чому. Знову робота з
класом. Як саме: Учень говорить, я вважаю, що насінина жива, тому,
що… ( роздаються кружечки). ( 5 хвилин)
Слайд 25
Насінина жива, тому що…
• Дихає
• Живиться
• Проростає
• Змінюється
• Розвивається
• Властивий обмін
речовин
АБРУС
15. 9. Запис дом. завдання, здача робочих листків, виставлення оцінки. 5
хвилин.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
• Параграф №
• Питання № - усно
• Питання № - письмово
•Семена веерной пальмы
10.Узагальнення: Я дізнався, що…
16. Робоча картка учня 6- А класу
__________________________________________________________.
КІЛЬКІСТЬ ЗАРОБЛЕНИХ СМАЙЛИКІВ:
ПРОДОВЖІТЬ РЕЧЕННЯ:
1. Насінина - це _____________________________________ орган рослини.
2. Насінина утворюється під час _________________________ запліднення.
3. Насінина складаєтья з ____________________ і запасу поживних речовин.
4. Із заплідненої яйцеклітини утворюється ____________________________.
5. Запас поживних речовин утворюється при заплідненні
______________________ клітини.
6. У квіткових рослин насінина обов‘язково вкрита ____________________ .
7. Значення насінини полягає в ___________________________________
_________________________________________________________________.
8. Проростання насіння – це _______________________________________.
9. На проростання насіння впливають:
А)
Б)
В)
Г)
Д)
Е)
Є)
10. Насінина жива, тому що……
А)
Б)
В)
Г)
Д)
Е)
Є)
Новим для мене на уроці було те, що
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ОЦІНКА