Тема уроку: Визначення ККД похилої площини / Стеценко В.А.
1. Стеценко Віталій Анатолійович,
вчитель фізики вищої категорії,
старший учитель Славутицької
ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Славутицької
міської ради Київської області.
Навчальний предмет: фізика, 8 клас.
Механіка. Робота. Енергія.
Тема уроку: Визначення ККД похилої площини
Мета уроку: визначити ККД похилої площини; дослідити залежність
ККД похилої площини від маси вантажу, що піднімають за допомогою
похилої площини та від кута нахилу похилої площини.
Обладнання: вимірювальна стрічка або лінійка, динамометр, дерев’яна
лінійка, штатив із муфтою та лапкою, дерев’яний брусок, набір тягарців
масою по 100 г кожний.
Тип уроку: лабораторна робота
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Що називають простими механізмами? Для чого використовують
прості механізми?
2. Сформулюйте «золоте правило» механіки.
3. Які види простих механізмів ви знаєте?
4. Що називають важелем? Як визначити виграш у силі, який дає
важіль?
5. Що називають блоком? Які є види блоків та який виграш у силі вони
дають?
6. Що таке гідравлічна машина та який виграш у силі дає вона?
7. Як визначити виграш у силі, який дає похила площина?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Що називають коефіцієнтом корисної дії (ККД)?
2. 2. За якою формулою він визначається?
3. За якою формулою визначають корисну роботу під час підняття тіла
на деяку висоту?
4. За якою формулою визначають виконану роботу під час руху тіла по
похилій площині?
5. Чому корисна робота завжди менше виконаної?
6. Яке значення коефіцієнта корисної дії може бути?
ІV. Повідомлення теми та мети уроку
V. Виконання роботи
Експеримент
1. Зберіть установку, закріпивши дерев’яну лінійку в лапці штатива.
Закріпіть муфту на такому рівні, щоб висота похилої площини h була 20
см.
2. Виміряйте довжину l похилої площини.
3. Визначте за допомогою динамометра вагу P1 бруска.
4. Покладіть брусок на похилу площину. За допомогою динамометра
рівномірно переміщуйте брусок вздовж похилої площини. Виміряйте
силу тяги F1.
5. Не змінюючи кута нахилу похилої площини, повторіть дії, описані у п.
3, 4 ще тричі, послідовно установлюючи на бруску один, два, три
тягарці.
Опрацювання результатів експерименту
Для кожного досліду обчисліть:
1.1. Виконану роботу: FlÀâèê =
1.2. Корисну роботу: PhmghÀêîð ==
1.3. ККД похилої площини: %100×=
âèê
êîð
À
À
η
1.4. Виграш у силі, який отримали під час експерименту: F
P
=Ω
2. Результати вимірювань та обчислень занесіть до таблиці.
Номер Вага Висота Корисна Сила Довжина Виконана ККД Виграш
3. досліду брусків і
тягарців
P, Н
похилої
площини
h, м
робота
Акор, Дж
тяги
F, Н
похилої
площини
, м
робота
Авик, Дж
η, % у силі
Ω
1
2
3
4
3. Зробіть висновок у якому зазначте, чи залежить коефіцієнт корисної
дії похилої площини від ваги бруска при незмінному куті нахилу.
Творче завдання
Експериментально визначте, чи залежить ККД похилої площини від кута
її нахилу.
Експеримент
1. Установіть висоту похилої площини 8 см.
2. Навантаживши брусок одним тягарцем визначте ККД похилої
площини та отриманий виграш в силі.
3. Збільште висоту похилої площини до 16 см.
4. Не змінюючи вагу бруска, визначте ККД похилої площини.
5. Установіть висоту похилої площини 24 см та повторіть п. 4.
6. Збільште висоту похилої площини до 32 см та повторіть п. 4.
7. Заповніть таблицю.
Номер
досліду
Вага
брусків і
тягарців
P, Н
Висота
похилої
площини
h, м
Корисна
робота
Акор, Дж
Сила
тяги
F, Н
Довжина
похилої
площини
, м
Виконана
робота
Авик, Дж
ККД
η, %
Виграш
у силі
Ω
4. 1 0,08
2 0,16
3 0,24
4 0,32
Аналіз експерименту та його результатів
Проаналізуйте дані таблиці та сформулюйте висновок , у якому зазначте:
1) який простий механізм ви сьогодні вивчали;
2) яку фізичну величину вивчали;
3) чи залежить значення цієї величини від ваги бруска, який
піднімають по похилій площині;
4) чи залежить ККД похилої площини від її висоти і, якщо
залежить, то як саме;
5) Яка залежність існує між ККД похилої площини і виграшем у
силі, який отримуємо;
6) Яка причина похибки, що виникає в ході експерименту.
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Заповнити бланк «творчого завдання».
Бланк творчого завдання.
Клас______ Прізвище, ім’я_________________________________________
Експериментально визначте, чи залежить ККД похилої площини від кута її нахилу.
Експеримент
5. 1. Установіть висоту похилої площини 8 см.
2. Навантаживши брусок одним тягарцем визначте ККД похилої площини та
отриманий виграш в силі.
3. Збільште висоту похилої площини до 16 см.
4. Не змінюючи вагу бруска, визначте ККД похилої площини.
5. Установіть висоту похилої площини 24 см та повторіть п. 2.
6. Збільште висоту похилої площини до 32 см та повторіть п. 2.
7. Заповніть таблицю.
Номер
досліду
Вага
брусків і
тягарців
P, Н
Висота
похилої
площини
h, м
Корисна
робота
Акор, Дж
Сила
тяги
F, Н
Довжина
похилої
площини
, м
Виконана
робота
Авик, Дж
ККД
η, %
Виграш
у силі
Ω
1 0,08
2 0,16
3 0,24
4 0,32
Аналіз експерименту та його результатів
Проаналізуйте дані таблиці та сформулюйте висновок , у якому зазначте:
1) який простий механізм ви сьогодні вивчали;
2) яку фізичну величину вивчали;
3) чи залежить значення цієї величини від ваги бруска, який піднімають по
похилій площині;
4) чи залежить ККД похилої площини від її висоти і, якщо залежить, то як
саме;
5) Яка залежність існує між ККД похилої площини і виграшем у силі, який
отримуємо;
6) Яка причина похибки, що виникає в ході експерименту.
Література
1. Божинова, Ф. Я. Фізика. 8 клас: Підручник [Текст]/ Ф. Я. Божинова, І. Ю.
Ненашев, М. М. Кірюхін. – Х.: Ранок-НТ, 2008. – 256 с.: іл.
2. Божинова, Ф. Я. Фізика. 8 клас: Зошит для лабораторних робіт [Текст]/
Ф. Я. Божинова, О. О. Кірюхіна. – 9-те вид. – Х.: Вид-во «Ранок», 2014. –
64 с.: іл. + Додаток (32 с.).
6. 3. Коршак, Е. В. Физика: 8 кл.: учеб. для общеобразоват. учебн. заведений:
Пер. с укр. [Текст] / Е. В. Коршак, А. И. Ляшенко, В. Ф. Савченко. – К. :
Генеза, 2008. – 208 с.: ил.
4. Кирик, Л. А. Уроки фізики. 9 клас: Календарно-тематичне планування,
поурочні розробки, методичні рекомендації, тематичні контрольні роботи
[Текст]/ Л. А. Кирик, Л Е. Генденштейн. – Харків: Ранок-НТ, 2004. – 336 с.
5. Фізика : Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання
[Текст]/ Уклад.: Н. Струж, В. Мацюк, С. Остап’юк. – Тернопіль:
Підручники і посібники, 2013. – 464 с.
7. 3. Коршак, Е. В. Физика: 8 кл.: учеб. для общеобразоват. учебн. заведений:
Пер. с укр. [Текст] / Е. В. Коршак, А. И. Ляшенко, В. Ф. Савченко. – К. :
Генеза, 2008. – 208 с.: ил.
4. Кирик, Л. А. Уроки фізики. 9 клас: Календарно-тематичне планування,
поурочні розробки, методичні рекомендації, тематичні контрольні роботи
[Текст]/ Л. А. Кирик, Л Е. Генденштейн. – Харків: Ранок-НТ, 2004. – 336 с.
5. Фізика : Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання
[Текст]/ Уклад.: Н. Струж, В. Мацюк, С. Остап’юк. – Тернопіль:
Підручники і посібники, 2013. – 464 с.