SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
«Слідами Ігоревого війська»
Урок з української літератури в 9 класі
Тема. «Слово о полку Ігоревім». Сюжет давньоруської пам’ятки
Мета: ознайомити учнів із історичною основою твору, його сюжетом;
розвивати навички переказу основних епізодів твору, висловлення власної
думки щодо прочитаного; поглиблювати уміння аналізувати, співставляти,
вирішувати проблемні ситуації, робити висновки; поглиблювати вміння
самостійно працювати з підручником; виховувати почуття патріотизму, пошани
до духовних скарбів наших предків, до вироблених століттями моральних
принципів та норм.
Тип уроку: комбінований.
Урок – мандрівка.
Обладнання: текст «Слово о полку Ігоревім» (з ілюстраціями); міста і
храми Київської Русі (слайди); карта з зображенням походу князя Ігоря;
історичні довідки (на умовних свитках), підручники. У музичному записі:
фрагменти опер «Князь Ігор», «Хованщина» І. Бородіна, Сьома симфонія
Шостаковича, IV – набат, церковні передзвони.
Епіграф уроку
Краще потятим бути,
аніж полоненим бути …
«Слово о полку Ігоревім»
1
Хід уроку:
I. Оголошення теми і мети уроку
II. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Вступна розповідь учителя про Київську Русь як найбільшу державу
середньовічної Європи
Сьогодні у нас незвичайний урок - урок-мандрівка "По слідах Ігоревого
війська". Ми з вами здійснимо екскурс в минуле, в сиву-сиву давнину, у часі
Київської Русі. Ми поглянемо туди, де гуділа земля під кінськими копитами
полків руського князя Ігоря, де дзвеніли мечі харалужні під натиском ворогів, де
падали русичі за рідну землю. І допоможе нам у цьому давньоруська пам’ятка
"Слово о полку Ігоревім".
Отже, беремо на допомогу живе уявлення і спробуймо відтворити
давньоруську державу - Київську Русь. Ось вона перед вами
Учитель звертає увагу на ілюстрацію з зображенням
стародавніх міст і храмів Київської Русі
Її величні міста Київ, Суздаль, Ярославль, Володимир і Великий
Новгород...
Звучать у записі церковні передзвони
Інформація історико -дослідницької групи.
Учень читає історичну довідку про давньоруську державу.
Саме у ті часи з’явилася давньоруська пам’ятка "Слово о полку Ігоревім".
Давньоруська держава
історична довідка
Внаслідок об'єднання окремих східнослов'янських племен в середині ІVст.
виникла могутня давньоруська держава з центром у місті Києві. Протягом
X - XII століть Київська Русь була найбільш могутньою державою в Європі. У
ті часи високого розвитку набули ремесла, живопис, музика, архітектура,
з'явилися перші літописи.
2
2. Повідомлення учня при історію пам’ятки
3. Робота з текстом поеми
- Звідки і коли вирушив у похід князь Ігор?
- Хто разом з Ігорем брав участь у поході?
Учні зачитають окремі уривки з тексту повісті на
підтвердження своєї думки
4. Словникова робота
З'ясування застарілих слів: синовець, небіж, ковуї, сторожі, оружно, вежі,
перестріл, конюший.
Інформація історико -дослідницької групи.
5. Історичні довідки про князя Ігоря, Володимира, Всеволода,
Святослава, про боротьбу з половцями.
Звучать уривки з "Хованщини", "Князь Ігор" Бородін
6. Слово учителя. Розповідь ведеться по карті шляху Ігоревого війська
Ось він, Новгород-Сіверський, величний і розкішний. Саме звідси
23 квітня 1185 року вирушив Ігор у похід проти половців.
Зверніть увагу на цікавий факт. Разом з Ігорем вирушив у похід його
старший син Володимир, підліток, княжич. Він був трішечки старший за вас.
Йому було 15 - од сили 16 років. І саме йому Ігор доручив командувати полком,
що стояв попереду.
Давайте прослідкуємо шлях по карті. 23 квітня Ігор розпочав похід.
Наступний пункт - Путивль. Мобільна Ігорева дружина була там через день,
пройшовши 120 км. 26 квітня до війська додалися чернігівські ковуї. 27 квітня
надійшов Святослав з міста Рильська. 28, 29, ЗО квітня просувалися разом.
А 1 травня відбулася знаменна подія.
Запитання до класу:
- Яка саме подія відбувалася 1 травня? Зачитати, як про це сказано в тексті.
- Як зреагував Ігор на це знамення? Відповідь підтвердити рядками з тексту.
Далі Ігорева дружина просувалася до ріки Оскол. 5-7 травня його війська
2 доби чекало Всеволода Святославовича з Трубчевська. 9 травня Ігорева
3
дружина перейшла Сіверський Дінець, і ось вона - половецька земля -
Дешти-кипчак!
Запитання до класу:
- Коли вперше зустрілися полки Ігоря з половцями? Як про це
сказано у тексті?
- Як Ігор розставив полки? Зачитати з тексту.
Зверніть увагу: попереду 34-літній князь виставив полк сина Володимира.
А перші ряди (він як досвідчений воїн це знав) будуть знищені начисто, зім'яті,
потрощені важкими колесами степових возів. Багато, ой як багато чорних людей
розстанеться з життям. Перші ряди - то смертники! Яке ж потрібне було почуття
патріотизму, щоб іти на вірну загибель, на таку страшну смерть?!
Запитання до класу:
- Зачитати, як у тексті, як саме описана 1 битва.
- Що сказав Ігор перед боєм?
Скупо, дуже скупо описано битву на ріці Сюурлій. Але за цими кількома
рядками - тисячі людських життів. А коли настала субота…
Запитання до класу:
- Що сталося у суботу? Зачитати.
Уявіть безмежний степ. Дві ворожі сили, як дві хмари зійшлися на
смертельну битву.
Звучить набат Сьома симфонія Шостаковича
На фоні музики: «кріпко» вони билися тої днини, і багато було поранених і
мертвих у полках руських". Так скупо говорить поема про другу битву. А
насправді. Уявіть собі рукопашний бій, який триває 2 доби. Відчуваючи
неймовірні муки втоми і спраги, повільно, крок за кроком просувалися вперед
русичі, застилаючи позаду себе шлях мертвими. Тяжкий дворучний меч, німіє
тіло під кольчугою, погнутий від незчисленних ударів обладунок.
Проблемне запитання:
- Заради кого, а можливо, заради чого йти на вірну смерть?
Заради слави? А навіщо вона потрібна "чорним" людям? Не за князя, не
4
заради слави, а за Батьківщину, за землю Руську, за свої сім'ї, дружину і дітей
помирали русичі! Сам Ігор був поранений і захоплений у полон. Битва
закінчилася поразкою.
Звучить "Реквієм"
Запитання до класу:
- Як про поразку русичів сказано у поемі?
Тут два брати розлучились на березі бистрої Каяли; тут кривавого вина
недостало; тут пир докінчили хоробрі русичі: сватів напоїли і самі полягли за
землю Руськую.
Річка Каяла... Ні! Не шукайте її на карті. Таїна її до цього не розгадана, як
не розгадана таїна безмежного патріотизму русичів, як не розкрита загадкова
руська душа...
Запис церковних передзвонів
III. Висновки і узагальнення уроку
- По кому так сумно співають дзвони?
- Чому ми сьогодні, у XXI ст., звертаємось до подій сивої давнини?
Слово учителя:
З глибини віків, з відстані більше ніж вісімсот років доноситься до нас
голос давньоруської пам’ятки «Слово о полку Ігоревім», щоб примусити нас
замислиться над загальнолюдськими цінностями, зрозуміти ціну життя і
по-новому осмислити нашу славну історію.
Чується мелодія церковних передзвонів
IV. Рефлексія. Прийом деталізації.
У поемі відсутні портрети князів. Спираючись на текст,допишіть їх.
1гр.-князь Ігор. 2гр-князь Володимир. 3гр-княгиня Ярославна.
V. Оцінювання
VI. Домашнє завдання
Написати твір-роздум "У чому загадковість руської душі?" (За поемою
«Слово о полку Ігоревім»).
5
заради слави, а за Батьківщину, за землю Руську, за свої сім'ї, дружину і дітей
помирали русичі! Сам Ігор був поранений і захоплений у полон. Битва
закінчилася поразкою.
Звучить "Реквієм"
Запитання до класу:
- Як про поразку русичів сказано у поемі?
Тут два брати розлучились на березі бистрої Каяли; тут кривавого вина
недостало; тут пир докінчили хоробрі русичі: сватів напоїли і самі полягли за
землю Руськую.
Річка Каяла... Ні! Не шукайте її на карті. Таїна її до цього не розгадана, як
не розгадана таїна безмежного патріотизму русичів, як не розкрита загадкова
руська душа...
Запис церковних передзвонів
III. Висновки і узагальнення уроку
- По кому так сумно співають дзвони?
- Чому ми сьогодні, у XXI ст., звертаємось до подій сивої давнини?
Слово учителя:
З глибини віків, з відстані більше ніж вісімсот років доноситься до нас
голос давньоруської пам’ятки «Слово о полку Ігоревім», щоб примусити нас
замислиться над загальнолюдськими цінностями, зрозуміти ціну життя і
по-новому осмислити нашу славну історію.
Чується мелодія церковних передзвонів
IV. Рефлексія. Прийом деталізації.
У поемі відсутні портрети князів. Спираючись на текст,допишіть їх.
1гр.-князь Ігор. 2гр-князь Володимир. 3гр-княгиня Ярославна.
V. Оцінювання
VI. Домашнє завдання
Написати твір-роздум "У чому загадковість руської душі?" (За поемою
«Слово о полку Ігоревім»).
5

More Related Content

What's hot

4750 маруся чурай дівчина з легенди (1)
4750 маруся чурай   дівчина з легенди (1)4750 маруся чурай   дівчина з легенди (1)
4750 маруся чурай дівчина з легенди (1)
Fuck_it
 
Василь Стус
Василь Стус Василь Стус
Василь Стус
Osvitportal
 

What's hot (20)

24
2424
24
 
усний журнал.чорна рада.
усний журнал.чорна рада.усний журнал.чорна рада.
усний журнал.чорна рада.
 
Люди та події вітчизняної історії
Люди та події вітчизняної історіїЛюди та події вітчизняної історії
Люди та події вітчизняної історії
 
Славетні герої нескореної України
Славетні герої нескореної УкраїниСлаветні герої нескореної України
Славетні герої нескореної України
 
літературний квест чорна рада
літературний квест чорна радалітературний квест чорна рада
літературний квест чорна рада
 
виховні заходи
виховні заходивиховні заходи
виховні заходи
 
кандибка н.м. кроссенс
кандибка н.м. кроссенскандибка н.м. кроссенс
кандибка н.м. кроссенс
 
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ГРА ЗНАВЦІВ РОМАНУ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША «ЧОРНА РАДА» «ЕВРИКА» (...
 
4750 маруся чурай дівчина з легенди (1)
4750 маруся чурай   дівчина з легенди (1)4750 маруся чурай   дівчина з легенди (1)
4750 маруся чурай дівчина з легенди (1)
 
дослідження мови роману чорна рада
дослідження мови роману чорна рададослідження мови роману чорна рада
дослідження мови роману чорна рада
 
позакласний захід за кулішем
позакласний захід за кулішемпозакласний захід за кулішем
позакласний захід за кулішем
 
Михайло Грушевский
Михайло ГрушевскийМихайло Грушевский
Михайло Грушевский
 
Іван Франко
Іван ФранкоІван Франко
Іван Франко
 
Украина
УкраинаУкраина
Украина
 
Василь Стус
Василь Стус Василь Стус
Василь Стус
 
відк урок
відк уроквідк урок
відк урок
 
Видатні постаті України
Видатні постаті УкраїниВидатні постаті України
Видатні постаті України
 
сім чудес світу
сім чудес світусім чудес світу
сім чудес світу
 
Презинтация - Іван Сірко
Презинтация - Іван СіркоПрезинтация - Іван Сірко
Презинтация - Іван Сірко
 
василь стус
василь стусвасиль стус
василь стус
 

Similar to 5. слідами ігоревого війська …

2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість
af1311
 
д.яворницький виртуальная выставка1
д.яворницький виртуальная выставка1д.яворницький виртуальная выставка1
д.яворницький виртуальная выставка1
elenka1981
 
культура київської русі 24
культура київської русі 24культура київської русі 24
культура київської русі 24
zero1996
 
297 eneida
297 eneida297 eneida
297 eneida
mara2101
 
енеїда 22
енеїда 22енеїда 22
енеїда 22
zero1996
 
енеїда 22
енеїда 22енеїда 22
енеїда 22
zero1996
 

Similar to 5. слідами ігоревого війська … (20)

2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість
 
«Слово про похід Ігорів» як джерело вивчення історії України
 «Слово про похід Ігорів» як джерело вивчення історії України  «Слово про похід Ігорів» як джерело вивчення історії України
«Слово про похід Ігорів» як джерело вивчення історії України
 
"Рідна мова - чиста, як роса"
"Рідна мова - чиста, як роса""Рідна мова - чиста, як роса"
"Рідна мова - чиста, як роса"
 
Ukr m-w2013 відпов
Ukr m-w2013 відповUkr m-w2013 відпов
Ukr m-w2013 відпов
 
література рідного краю.наш край у думах
література рідного краю.наш край у думахлітература рідного краю.наш край у думах
література рідного краю.наш край у думах
 
Дмитро Іванович Яворницький (1855 — 1940)
Дмитро Іванович Яворницький (1855 — 1940)Дмитро Іванович Яворницький (1855 — 1940)
Дмитро Іванович Яворницький (1855 — 1940)
 
Було колись в Україні: подорож в історію
Було колись в Україні: подорож в історіюБуло колись в Україні: подорож в історію
Було колись в Україні: подорож в історію
 
оригінальна література княжої руси україни
оригінальна література княжої руси україниоригінальна література княжої руси україни
оригінальна література княжої руси україни
 
урок на конкурс
урок на конкурсурок на конкурс
урок на конкурс
 
9 dpa um-diktant_2016_gramotaавраменко
9 dpa um-diktant_2016_gramotaавраменко9 dpa um-diktant_2016_gramotaавраменко
9 dpa um-diktant_2016_gramotaавраменко
 
Kozatskomu rodu nema_perevodu
Kozatskomu rodu nema_perevoduKozatskomu rodu nema_perevodu
Kozatskomu rodu nema_perevodu
 
Kozatskomu rodu nema_perevodu
Kozatskomu rodu nema_perevoduKozatskomu rodu nema_perevodu
Kozatskomu rodu nema_perevodu
 
Yaroslav Mudryi
Yaroslav MudryiYaroslav Mudryi
Yaroslav Mudryi
 
д.яворницький виртуальная выставка1
д.яворницький виртуальная выставка1д.яворницький виртуальная выставка1
д.яворницький виртуальная выставка1
 
культура київської русі 24
культура київської русі 24культура київської русі 24
культура київської русі 24
 
Kr
KrKr
Kr
 
297 eneida
297 eneida297 eneida
297 eneida
 
енеїда 22
енеїда 22енеїда 22
енеїда 22
 
енеїда 22
енеїда 22енеїда 22
енеїда 22
 
Гетьмани України
Гетьмани УкраїниГетьмани України
Гетьмани України
 

More from 2MARUGA005

More from 2MARUGA005 (8)

2педагогічний досвід…
2педагогічний досвід…2педагогічний досвід…
2педагогічний досвід…
 
презентация
презентацияпрезентация
презентация
 
8.урок рзм в 11 класі
8.урок рзм в 11 класі8.урок рзм в 11 класі
8.урок рзм в 11 класі
 
3 урок укр.мови у 6 класі
3 урок укр.мови у 6 класі3 урок укр.мови у 6 класі
3 урок укр.мови у 6 класі
 
9.урок укр.літератури у 8 класі
9.урок укр.літератури у 8 класі9.урок укр.літератури у 8 класі
9.урок укр.літератури у 8 класі
 
7. я понесу тебе в душі …
7. я понесу тебе в душі …7. я понесу тебе в душі …
7. я понесу тебе в душі …
 
презентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointпрезентация Microsoft power point
презентация Microsoft power point
 
Портфолио 8-го класса
Портфолио 8-го классаПортфолио 8-го класса
Портфолио 8-го класса
 

5. слідами ігоревого війська …

  • 1. «Слідами Ігоревого війська» Урок з української літератури в 9 класі Тема. «Слово о полку Ігоревім». Сюжет давньоруської пам’ятки Мета: ознайомити учнів із історичною основою твору, його сюжетом; розвивати навички переказу основних епізодів твору, висловлення власної думки щодо прочитаного; поглиблювати уміння аналізувати, співставляти, вирішувати проблемні ситуації, робити висновки; поглиблювати вміння самостійно працювати з підручником; виховувати почуття патріотизму, пошани до духовних скарбів наших предків, до вироблених століттями моральних принципів та норм. Тип уроку: комбінований. Урок – мандрівка. Обладнання: текст «Слово о полку Ігоревім» (з ілюстраціями); міста і храми Київської Русі (слайди); карта з зображенням походу князя Ігоря; історичні довідки (на умовних свитках), підручники. У музичному записі: фрагменти опер «Князь Ігор», «Хованщина» І. Бородіна, Сьома симфонія Шостаковича, IV – набат, церковні передзвони. Епіграф уроку Краще потятим бути, аніж полоненим бути … «Слово о полку Ігоревім» 1
  • 2. Хід уроку: I. Оголошення теми і мети уроку II. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу 1. Вступна розповідь учителя про Київську Русь як найбільшу державу середньовічної Європи Сьогодні у нас незвичайний урок - урок-мандрівка "По слідах Ігоревого війська". Ми з вами здійснимо екскурс в минуле, в сиву-сиву давнину, у часі Київської Русі. Ми поглянемо туди, де гуділа земля під кінськими копитами полків руського князя Ігоря, де дзвеніли мечі харалужні під натиском ворогів, де падали русичі за рідну землю. І допоможе нам у цьому давньоруська пам’ятка "Слово о полку Ігоревім". Отже, беремо на допомогу живе уявлення і спробуймо відтворити давньоруську державу - Київську Русь. Ось вона перед вами Учитель звертає увагу на ілюстрацію з зображенням стародавніх міст і храмів Київської Русі Її величні міста Київ, Суздаль, Ярославль, Володимир і Великий Новгород... Звучать у записі церковні передзвони Інформація історико -дослідницької групи. Учень читає історичну довідку про давньоруську державу. Саме у ті часи з’явилася давньоруська пам’ятка "Слово о полку Ігоревім". Давньоруська держава історична довідка Внаслідок об'єднання окремих східнослов'янських племен в середині ІVст. виникла могутня давньоруська держава з центром у місті Києві. Протягом X - XII століть Київська Русь була найбільш могутньою державою в Європі. У ті часи високого розвитку набули ремесла, живопис, музика, архітектура, з'явилися перші літописи. 2
  • 3. 2. Повідомлення учня при історію пам’ятки 3. Робота з текстом поеми - Звідки і коли вирушив у похід князь Ігор? - Хто разом з Ігорем брав участь у поході? Учні зачитають окремі уривки з тексту повісті на підтвердження своєї думки 4. Словникова робота З'ясування застарілих слів: синовець, небіж, ковуї, сторожі, оружно, вежі, перестріл, конюший. Інформація історико -дослідницької групи. 5. Історичні довідки про князя Ігоря, Володимира, Всеволода, Святослава, про боротьбу з половцями. Звучать уривки з "Хованщини", "Князь Ігор" Бородін 6. Слово учителя. Розповідь ведеться по карті шляху Ігоревого війська Ось він, Новгород-Сіверський, величний і розкішний. Саме звідси 23 квітня 1185 року вирушив Ігор у похід проти половців. Зверніть увагу на цікавий факт. Разом з Ігорем вирушив у похід його старший син Володимир, підліток, княжич. Він був трішечки старший за вас. Йому було 15 - од сили 16 років. І саме йому Ігор доручив командувати полком, що стояв попереду. Давайте прослідкуємо шлях по карті. 23 квітня Ігор розпочав похід. Наступний пункт - Путивль. Мобільна Ігорева дружина була там через день, пройшовши 120 км. 26 квітня до війська додалися чернігівські ковуї. 27 квітня надійшов Святослав з міста Рильська. 28, 29, ЗО квітня просувалися разом. А 1 травня відбулася знаменна подія. Запитання до класу: - Яка саме подія відбувалася 1 травня? Зачитати, як про це сказано в тексті. - Як зреагував Ігор на це знамення? Відповідь підтвердити рядками з тексту. Далі Ігорева дружина просувалася до ріки Оскол. 5-7 травня його війська 2 доби чекало Всеволода Святославовича з Трубчевська. 9 травня Ігорева 3
  • 4. дружина перейшла Сіверський Дінець, і ось вона - половецька земля - Дешти-кипчак! Запитання до класу: - Коли вперше зустрілися полки Ігоря з половцями? Як про це сказано у тексті? - Як Ігор розставив полки? Зачитати з тексту. Зверніть увагу: попереду 34-літній князь виставив полк сина Володимира. А перші ряди (він як досвідчений воїн це знав) будуть знищені начисто, зім'яті, потрощені важкими колесами степових возів. Багато, ой як багато чорних людей розстанеться з життям. Перші ряди - то смертники! Яке ж потрібне було почуття патріотизму, щоб іти на вірну загибель, на таку страшну смерть?! Запитання до класу: - Зачитати, як у тексті, як саме описана 1 битва. - Що сказав Ігор перед боєм? Скупо, дуже скупо описано битву на ріці Сюурлій. Але за цими кількома рядками - тисячі людських життів. А коли настала субота… Запитання до класу: - Що сталося у суботу? Зачитати. Уявіть безмежний степ. Дві ворожі сили, як дві хмари зійшлися на смертельну битву. Звучить набат Сьома симфонія Шостаковича На фоні музики: «кріпко» вони билися тої днини, і багато було поранених і мертвих у полках руських". Так скупо говорить поема про другу битву. А насправді. Уявіть собі рукопашний бій, який триває 2 доби. Відчуваючи неймовірні муки втоми і спраги, повільно, крок за кроком просувалися вперед русичі, застилаючи позаду себе шлях мертвими. Тяжкий дворучний меч, німіє тіло під кольчугою, погнутий від незчисленних ударів обладунок. Проблемне запитання: - Заради кого, а можливо, заради чого йти на вірну смерть? Заради слави? А навіщо вона потрібна "чорним" людям? Не за князя, не 4
  • 5. заради слави, а за Батьківщину, за землю Руську, за свої сім'ї, дружину і дітей помирали русичі! Сам Ігор був поранений і захоплений у полон. Битва закінчилася поразкою. Звучить "Реквієм" Запитання до класу: - Як про поразку русичів сказано у поемі? Тут два брати розлучились на березі бистрої Каяли; тут кривавого вина недостало; тут пир докінчили хоробрі русичі: сватів напоїли і самі полягли за землю Руськую. Річка Каяла... Ні! Не шукайте її на карті. Таїна її до цього не розгадана, як не розгадана таїна безмежного патріотизму русичів, як не розкрита загадкова руська душа... Запис церковних передзвонів III. Висновки і узагальнення уроку - По кому так сумно співають дзвони? - Чому ми сьогодні, у XXI ст., звертаємось до подій сивої давнини? Слово учителя: З глибини віків, з відстані більше ніж вісімсот років доноситься до нас голос давньоруської пам’ятки «Слово о полку Ігоревім», щоб примусити нас замислиться над загальнолюдськими цінностями, зрозуміти ціну життя і по-новому осмислити нашу славну історію. Чується мелодія церковних передзвонів IV. Рефлексія. Прийом деталізації. У поемі відсутні портрети князів. Спираючись на текст,допишіть їх. 1гр.-князь Ігор. 2гр-князь Володимир. 3гр-княгиня Ярославна. V. Оцінювання VI. Домашнє завдання Написати твір-роздум "У чому загадковість руської душі?" (За поемою «Слово о полку Ігоревім»). 5
  • 6. заради слави, а за Батьківщину, за землю Руську, за свої сім'ї, дружину і дітей помирали русичі! Сам Ігор був поранений і захоплений у полон. Битва закінчилася поразкою. Звучить "Реквієм" Запитання до класу: - Як про поразку русичів сказано у поемі? Тут два брати розлучились на березі бистрої Каяли; тут кривавого вина недостало; тут пир докінчили хоробрі русичі: сватів напоїли і самі полягли за землю Руськую. Річка Каяла... Ні! Не шукайте її на карті. Таїна її до цього не розгадана, як не розгадана таїна безмежного патріотизму русичів, як не розкрита загадкова руська душа... Запис церковних передзвонів III. Висновки і узагальнення уроку - По кому так сумно співають дзвони? - Чому ми сьогодні, у XXI ст., звертаємось до подій сивої давнини? Слово учителя: З глибини віків, з відстані більше ніж вісімсот років доноситься до нас голос давньоруської пам’ятки «Слово о полку Ігоревім», щоб примусити нас замислиться над загальнолюдськими цінностями, зрозуміти ціну життя і по-новому осмислити нашу славну історію. Чується мелодія церковних передзвонів IV. Рефлексія. Прийом деталізації. У поемі відсутні портрети князів. Спираючись на текст,допишіть їх. 1гр.-князь Ігор. 2гр-князь Володимир. 3гр-княгиня Ярославна. V. Оцінювання VI. Домашнє завдання Написати твір-роздум "У чому загадковість руської душі?" (За поемою «Слово о полку Ігоревім»). 5