2. แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟัง
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศวิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่4
Unit: Community
Topic: Famous People
1. จุดประสงค์การเรียนรู้
1. ฟังเรื่อง Albert Einstein Biography แล้วสามารถเรียงลาดับเหตุการณ์จากเรื่องที่ฟังได้
(While-listening 1 // Putting information in order หน้า 50)
2. ฟังเรื่อง Albert Einstein Biography แล้วสามารถเขียนตอบคาถามจากเรื่องที่ฟังได้
(While-listening 2 // Listening and answering comprehension questions หน้า 46)
3. ฟังเรื่อง Albert Einstein Biography แล้วสามารถเขียนสรุปเนื้อหาขึ้นใหม่ที่ยังคงมีเค้าโครงของ
เนื้อหาเดิมได้ (Post-listening // Dictogloss จากนิยามศัพท์เฉพาะในวิจัย)
2. ตัวชี้วัด
ต 1.1.1 ม.4/4 จับใจความสาคัญ วิเคราะห์ความ และสรุปความจากการฟังเรื่องที่เป็นสารคดี
(Post-listening)
ต 1.1.2. ม.4/4 เขียนเพื่อให้ข้อมูล บรรยาย และอธิบายเกี่ยวกับเรื่องที่ฟังอย่างเหมาะสม
(While-listening 1, 2)
Cognitive strategies: Creating structure for input and output (Taking notes)
3. เนื้อหา
Vocabulary: energy, gravity, immigrate, influence, equivalence, contribution
Structure: Passive voice
Subject + was, were + Past Participle
Example: Einstein was offered a job as a Swiss Peyton clock.
Einstein’s theory was rectified by other top scientists.
Einstein was offered the presidency of Israel.
3. 4. สื่อการเรียนรู้
1. Power Point
2. Audio sound เรื่อง Albert Einstein Biography
3. ใบกิจกรรม 1, 2
4. กระดาษบรู๊ฟ
5. กิจกรรมการเรียนรู้
ครู นักเรียน
Pre-listening
1. ครูให้นักเรียนดูวีดีโอเกี่ยวกับ I am a scientist
เพื่อนาเข้าสู่บทเรียน
2. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับวีดีโอที่ได้ดู เช่น
- What does the video concern with?
- What are the benefits of science?
- What are the responsibilities of scientist?
3. ครูแจก text 1ให้นักเรียนทุกคน แล้วเปิด Power
Point อธิบายคาศัพท์ให้นักเรียนฟังและออกเสียงตาม
4. ครูทบทวนคาศัพท์เพื่อตรวจสอบความเข้าใจของ
นักเรียนจากคาอธิบายความหมายของคาศัพท์
5. ครูแจก text 2 ให้นักเรียนทุกคน แล้วอธิบาย
โครงสร้างไวยากรณ์จาก Power Point ให้นักเรียนฟัง
และทาความเข้าใจ
6. ครูตรวจสอบความเข้าใจในโครงสร้างไวยากรณ์
ของนักเรียนโดยถามคาถามจาก Power Point
7. ครูเปิด audio sound เรื่อง Albert Einstein
Biography ให้นักเรียนฟัง 2 รอบ
8. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับเรื่องที่ฟังเพื่อ
ตรวจสอบความเข้าใจ เช่น
- What was the contribution of Albert
Einstein?
1. นักเรียนดูวีดีโอเกี่ยวกับ I am a scientist นาเข้าสู่
บทเรียน
2. นักเรียนตอบคาถามครูจากวิดีโอที่ได้ดู เช่น
- It is about science.
- Science helps us know more about our life.
- Scientist is a person who does the
experiment and has creativity idea all the
time.
3. นักเรียนรับ text 1 จากครู แล้วฟังครูอธิบาย
คาศัพท์และออกเสียงตาม
4. นักเรียนบอกคาศัพท์จากคาอธิบายความหมายของ
คาศัพท์ที่ครูให้
5. นักเรียนรับ text 2 จากครู แล้วฟังและทาความ
เข้าใจโครงสร้างไวยากรณ์จากPower Point
6. นักเรียนตอบคาถามโครงสร้างไวยากรณ์ที่ครูถาม
จาก Power Point
7. นักเรียนฟัง audio sound เรื่อง Albert Einstein
Biography 2 รอบ
8. นักเรียนตอบคาถามครูจากเรื่องที่ได้ฟังเพื่อ
ตรวจสอบความเข้าใจ เช่น
- The theory of relativity.
4. - What was the famous Einstein’s equation?
- When did Albert Einstein win the Nobel
Prize?
- Why Albert Einstein fled to Germany and
then moved to United States?
Language learning strategy: Taking notes
1. ครูอธิบายเทคนิคการเขียนสรุปความ เช่น
การสังเกตคาสาคัญ การหาใจความสาคัญ เป็นต้น
2. ครูเปิดเสียงให้นักเรียนฟังและให้นักเรียนจดบันทึก
ใจความสาคัญของเรื่อง
3. ครูเปิดเสียงให้นักเรียนฟังและให้นักเรียนตอบ
คาถามให้ถูกต้อง
While-listening 1
Putting information in order
1. ครูให้นักเรียนทุกคนจับคู่เพื่อทากิจกรรม Putting
information in order
2. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม Putting
information in order ให้นักเรียนทุกคนฟัง
3. ครูแจกใบกิจกรรมให้นักเรียนทุกคู่ คู่ละ1 แผ่น
4. ครูเปิด audio sound เรื่อง Albert Einstein
Biography ให้นักเรียนฟัง 1 รอบ
5. ครูเปิด audio sound เรื่อง Albert Einstein
Biography ให้นักเรียนฟังอีก 2 รอบ ให้ผู้เรียนฟัง
แล้วเขียนเรียงลาดับเหตุการณ์
6. ครูเปิด audio sound เรื่อง Albert Einstein
Biography อีก 1 รอบ ให้ผู้เรียนทบทวนคาตอบ
ของตนเอง
7. ครูให้ผู้เรียนแลกเปลี่ยนใบกิจกรรมกับคู่อื่น เพื่อ
ตรวจคาตอบ
8. ครูเฉลยคาตอบ
- E = mc2
- In 1921
- Because of the Nazis rising to power under
Adolf Hitler in 1933.
1. นักเรียนตั้งใจฟังคาอธิบายเทคนิคการเขียนสรุป
ความ
2. นักเรียนฟังและจดบันทึกใจความสาคัญของเรื่อง
3. นักเรียนฟังและตอบคาถามให้ถูกต้อง
1. นักเรียนทุกคนจับคู่กันเพื่อทากิจกรรม Putting
information in order
2. นักเรียนทุกคนฟังครูอธิบายขั้นตอนการทา
กิจกรรม Putting information in order
3. นักเรียนทุกคู่รับใบกิจกรรมจากครู คู่ละ 1 แผ่น
4. นักเรียนทุกคนฟัง audio sound เรื่อง Albert
Einstein Biography 1 รอบ
5. นักเรียนฟัง audio sound เรื่อง Albert Einstein
Biography อีก 2 รอบ แล้วเขียนเรียงลาดับ
เหตุการณ์
6. นักเรียนทบทวนคาตอบของตัวเอง
7. นักเรียนแลกเปลี่ยนใบกิจกรรมของกับคู่อื่น
8. นักเรียนร่วมกันฟังเฉลยอย่างตั้งใจ
5. While-listening 2
Listening and answering comprehension
questions
1. ครูเปิดเสียงเรื่อง Albert Einstein Biography
ให้นักเรียนฟังรอบที่ 1
2. ครูให้นักเรียนจับคู่และแจกใบกิจกรรมให้นักเรียน
3. ครูเปิดเสียงเรื่อง Albert Einstein Biography
รอบที่ 2
4. ครูเปิดเสียงเรื่อง Albert Einstein Biography
รอบที่ 3
5. ครูให้นักเรียนนักเรียนแต่ละคู่แลกเปลี่ยน
ใบกิจกรรม
6. ครูให้นักเรียนดูเฉลยคาตอบบน power point
พร้อมตรวจและให้คะแนนใบกิจกรรมที่แลกเปลี่ยนมา
7. ครูให้นักเรียนส่งใบกิจกรรมคืนเจ้าของเดิม
ครูเก็บใบกิจกรรมและตรวจสอบคะแนน
Post-listening
Dictogloss
1. ครูแนะนาเนื้อหาอย่างคร่าวๆ
2. ครูแบ่งนักเรียนออกเป็น 6 กลุ่มๆละ 5 คน
3. ครูเปิดเสียงเรื่อง Albert Einstein Biography
ให้นักเรียนฟังรอบแรก
- ครูเปิดเสียงเรื่อง Albert Einstein Biography
ให้นักเรียนฟังรอบที่สองและให้จดบันทึกสิ่งที่ได้ฟัง
และเข้าใจ
- ครูให้นักเรียนร่วมกันอภิปรายเกี่ยวกับเรื่องที่แต่ละ
คนได้สรุปมาแล้ว
- ครูแจกกระดาษให้นักเรียนเขียนเรื่องที่ผ่านการ
อภิปรายร่วมกัน
- ครูให้นักเรียนเปรียบเทียบเรื่องที่เขียนกับกับกลุ่มอื่น
และกับต้นฉบับ
- ครูให้นักเรียนทาการแก้ไข
1. นักเรียนฟังเรื่อง Albert Einstein Biography
อย่างตั้งใจ
2. นักเรียนจับคู่และรับใบกิจกรรมจากครู
3. นักเรียนฟังเรื่อง Albert Einstein Biography
พร้อมกับเขียนคาตอบ
4. นักเรียนฟังและเขียนคาตอบให้ครบทุกข้อ
5. นักเรียนแลกเปลี่ยนใบกิจกรรมกับคู่อื่น
6. นักเรียนดูเฉลยพร้อมทั้งตรวจและให้คะแนนใบ
กิจกรรมที่แลกเปลี่ยนมา
7. นักเรียนส่งใบกิจกรรมคืนเจ้าของเดิม
นักเรียนส่งใบกิจกรรมให้ครู
1. นักเรียนฟังครูแนะนาเนื้อหา
2. นักเรียนแบ่งกลุ่มออกเป็น 6 กลุ่มๆละ 5 คน
3. นักเรียนตั้งใจฟังเรื่อง Albert Einstein Biography
- นักเรียนจดบันทึกสิ่งที่ตนเองได้ฟังและเข้าใจ
- นักเรียนร่วมกันอภิปรายเกี่ยวกับเนื้อหาที่ตนเอง
สรุปไว้
- นักเรียนเขียนเนื้อหาที่ผ่านการอภิปรายร่วมกัน
- นักเรียนเปรียบเทียบเรื่องของตนเองกับกลุ่มอื่น
- นักเรียนทาการแก้ไขเรื่องของตนเอง
7. Text 1
Vocabulary
energy (n.) : power derived from the utilization of
physical or chemical resources, especially to
provide light and heat or to work machines
gravity (n.) : physics The force that attracts a body
towards the center of the earth, or towards any
other physical body having mass
influence (n.) : the capacity to have an effect on
the character, development, or behavior of
someone or something, or the effect itself
equivalence (n.) : the condition of being equal or
equivalent in value, worth, function
8. contribution (n.) : something that you do that helps to
achieve something or to make it successful
9. Text 2
Structure
Use of passive
The passive voice is used to show interest in the person or object that experiences
an action rather than the person or object that performs the action. In other words, the
most important thing or person becomes the subject of the sentence.
Form of passive
Examples
Einstein was offered a job as a Swiss Peyton clock.
Einstein’s theory was rectified by other top scientists.
He was offered the presidency of Israel.
Subject + verb to be + Past Participle
10. Text 3
Albert Einstein Biography
Albert Einstein was born in Germany. Einstein claimed that one of the most
important influences and igniting his love for science and mathematics was a young medical
student IMAX Talmud. He would eventually end to the Swiss Federal Polytechnic School in
Zurich where he trained as a teacher. Einstein married a former physics classmate in 1903,
and 1905, became known as Einstein’s miracle year. He published for papers on the subject
the Photoelectrics, Brownian motion, Special relativity, and Equivalence of matter and
energy. Each of these papers altered the course that modern physics. In his paper mass
energy equivalence, Einstein produced the equation E equals MC squared from his special
relativity equations. E equals MC squared communicated the concept that the massive
a body is a measure of its energy content. He returned to Germany in 1914 to assume
the role of director of the Kaiser Wilhelm Institute for physics. In 1911, Einstein became
world famous, and in 1921, he was awarded the Nobel Prize for Physics. In 1933, he fled
Germany and immigrated to the United States. Einstein became an important figure in
American society, most notable fray scientific contributions, but also as a pacifist and
promoter of peace and free-thinking, and in 1952, Einstein was offered the presidency of
Israel, a cultural leadership position which he declined. Albert Einstein’s many works
including his special theory of relativity greatly influence the surrounding scientific
community as well as the modern world.
12. While-listening 1
Putting information in order
Direction: Listen to “Albert Einstein Biography” and put the number in correct order.
Albert Einstein Biography
Einstein assumed as the director of the Kaiser Wilhelm Institute.
Einstein was offered the presidency of Israel a cultural leadership position.
He published papers on the subject the Photoelectrics, Brownian motion,
Special Relativity, and Equivalence of Matter and Energy.
Albert Einstein’s works influence in the modern world.
Einstein introduced the equation equals MC squared.
He became world famous and was awarded the Nobel Prize for Physics.
Albert Einstein was born in Germany.
Einstein became an important figure in American society in scientific
contributions and promoter of peace and free-thinking.
13. While-listening 2
Listening and answering comprehension questions
Direction: Listening to “Albert Einstein Biography” and answer the question.
Activity 3
Summarizing and Presenting
Listen to the audio sound of Lee Weston, Wildlife biologist, Alaska,
summarize what you have gotten from the story and prepare speaking in
front of class.
Example
Good morning everyone. Today, I am going to summarize the story. Please
listen carefully. Lee Weston works outdoor in the Alaskan Mountains. She has to
take snowshoes and a lot of warm clothes……………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………
Questions
1) Where was Albert Einstein born?
……………………………………………………………………………………………………………………….
2) What the subject Einstein published for papers in 1903-1905?
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………...
3) What equation that Einstein produced in his papal mass energy
equivalence?
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………...
4) What Albert Einstein doing after returned to Germany in 1914?
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………...
5) What happened with Einstein in 1921?
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………...
14. Post-listening
Dictogloss
Direction - Make a group of 5 students.
- Listen to the audio for the first time
- Listen to the audio and write down what you have listened for the second
time.
- Discuss in your group.
- Compare your story with other groups and original version.
- Write down on a paper.
แบบประเมินทักษะฟังแล้วพูดรายงาน (Activity 3)
วิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่1
Albert Einstein Biography
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………