SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
ХЕРСОНСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЛІЦЕЙ ЗВ’ЯЗКУ та ПОЛІГРАФІЇ
Патріотична тематика та
героїчний пафос у творчості
О.Довженка воєнного періоду
Розробила
викладач української мови та літератури
Леонова Н.А.
м. Херсон – 2015р.
Дата_____________________________________ група ________________
Тема уроку. Патріотична тематика та героїчний пафос
у творчості О.Довженка воєнного періоду
(оповідання «Мати», «Ніч перед боєм», «На колючому дроті»)
Мета: - узагальнити знання учнів про творчість О.Довженка воєнного періоду;
- формувати вміння працювати з текстами художніх творів, визначати їх провідну думку,
удосконалювати усне мовлення учнів при переказі та аналізі літературних творів;
вміння висловлювати власні думки; формувати активну життєву позицію;
-виховувати почуття національної гідності, патріотизму, поваги до людей, вдячності
воїнам, які загинули; необхідність пам’ятати про страшні людські жертви і
невідворотність покарання.
Тип уроку: урок – бесіда
Методи навчання ,прийоми: бесіда, пошук, спостереження, творчі роботи.
Форма організації навчальної діяльності учнів: індивідуальна
Основні терміни і поняття: Друга світова війна, боротьба, художні засоби.
Міжпредметні зв’язки: історія, література, музика.
Наочність: портрет О.Довженка, тексти оповідань «Мати», «Ніч перед боєм», «На колючому
дроті»,малюнки учнів, презентація творів О.Довженка, «Реквієм» Моцарта.
Технічні засоби навчання: відеоуривки до оповідань О.Довженка «На колючому дроті», «Мати»,
відеофільм «Україна в огні».
Епіграф: О скільки треба слів зужить,
Щоб викохать людину?
А щоб її убити – мить,
Коротку мить єдину.
Л.Первомайський
О.Довженко: «Друга світова війна - це планетарне безумство, яка робить із людини звіра…»
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
(Встановлення дисципліни, перевірка наявності учнів)
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Вчитель
22 червня 1941 рік.Tiєї пам’ятної червневої пори, коли випускники танцювали свій останній
шкільний вальс, ніхто й не здогадувався про жорстокі випробовування, що випали на долю
нашого народу, - це Друга світова війна.
Вчитель української літератури
На сході обрій холодно синів,
Тремтіли квіти, од роси промоклі
Зорю, що йшла, мов юнка, між кущів,
Обмацали нападників біноклі
Сіяла даль у чарах тишини
Уся земля, здавалось, ніжно снила
Хто знав, що вже од миру до війни
Лиш п’ять хвилин нам доля залишила…
-1-
1941 рік. Без оголошення війни, порушивши пакт, укладений Молотовим та Рібентропом,
фашистська Германія віроломно напала на Союз Радянських Соціалістичних республік… На
світанку 22 червня 1941 р. танкові й моторизовані частини нацистської армії одночасно розпочали
наступ на трьох напрямках: Ленінградському, Московському й Київському.
Почалась війна, яка тривала 1418 днів і ночей.
(На екрані мультимедійної системи демонструється відеофільм «Україна в огні»)
Сьогодні наш урок приурочено до 70-річчя з Дня Перемоги над нацистськими загарбниками.
Спираючись на оповідання Олександра Петровича Довженка «Мати», «Ніч перед боєм», «На
колючому дроті», ми знову з вами поринемо у воєнний час, відчуємо мужність і незламність
нашого народу, розглянемо художні засоби, зміст якого треба пояснити.
(Оголошується тема уроку, епіграф та вислів О.Довженка)
Вислів зі «Щоденника» О.Довженка: «Друга світова війна - це планетарне безумство, яка
робить із людини звіра…»
II. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Вчитель
Про війну українськими письменниками сказано і написано дуже багато. І це зрозуміло: вся
історія нашого народу пов'язана з постійною загрозою іноземного вторгнення, з необхідністю
відстоювання своєї свободи і незалежності. З художніх творів про війну ми дізнаємося про
подвиги наших дідів і прадідів, завдяки їм краще усвідомлюємо, які страждання приносить
людству війна.
Перш ніж згадати причин початку Другої світової війни, дайте визначення слову «війна».
Учень . У тлумачному словнику слово «війна» пояснюється як «організована збройна
боротьба між державами, суспільними станами».
Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року нападом німецьких військ на польську
радіостанцію м. Глейвіц. Гітлер, під приводом захисту своїх німецьких громадян на територіях
інших країн, хотів встановити своє панування в світі і довести вищість арійської нації над
іншими націями. Так виник план « блискавичної» війни.
У війну було втягнено країни Західної Європи - Польщу, Чехословаччину, Румунію, Болгарію,
Югославію. Найдовше вона точилася на території Радянського Союзу – 1418 днів і ночей. У
війні загинуло більше 50 млн. людей.
Вчитель
Війна зачепила кожен дім. Не було жодної родини, з якої б батько, син чи брат не пішли
воювати. Найстрашніше, що немає в Україні сім’ї, де б не було похоронок, не було своїх героїв.
Війна – це трагедія. Ось уже минуло 70 років, а спогади про ті страшні події ніколи не зітруться з
пам’яті людства. Подіям Другої світової війни присвячено багато поезій, прозових та драматичних
творів, фільмів та картин. Ця тема є незабутньою й вічною.
Давайте й ми пригадаємо які твори художньої літератури присвячено даній темі?
Учні:
-Це поема А.Малишка «Прометей»,
-оповідання Джека Лондона «Любов до життя»,
-Г.Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..»,
-картини П.Пікассо «Герніка», Лабенока «Тато»,
-Олесь Гончар «Прапороносці», «Мондри Камень»
-Павло Загребельний «Дума про невмирущого»,
- -кіноповісті О.Довженка «Повість полум’яних літ» та «Україна в огні» та його оповідання
«Воля до життя», «Стій, смерть, зупинись!», «На колючому дроті», «Ніч перед боєм»,
«Мати». -2-
Вчитель
Що ви можете сказати про творчість О.Довженка воєнного періоду?
Учень. О.Довженко - письменник, кінорежисер, уроженець Чернігівщини. З перших днів війни
він їде на фронт, щоб побачити все своїми очима. Будучи кореспондентом газети «Красная
звезда», він завжди на передовій разом зі своїм оператором знімав документальний фільм про
подвиги наших бійців під час боїв. Довженко пише статті, виступає перед солдатами.
Вчитель
Вам було запропоновано прочитати оповідання О.Довженка «Ніч перед боєм», «На колючому
дроті», «Мати» і дати визначення теми, опрацьованих вами оповідань. А для початку дамо
визначення теми.
Учень.
Тема в літературі – це головна думка твору, коло подій, життєвих явищ, поданих у творі в
органічному зв'язку з проблемою, яка з них постає і потребує осмислення.
Тема творів О.Довженка воєнного періоду – це розповідь про бійців і простих, звичайних людей,
їх героїчну боротьбу проти нацистів.
Учень. Я читав оповідання «Ніч перед боєм»
«Ніч перед боєм»
Перед боєм на відпочинку солдати просять свого командира, Петра Колодуба розповісти про те,
що є його внутрішнім секретом і дає можливість виходити переможцем з різних важких ситуацій.
Командир погоджується і згадує перші місяці війни, відступ Червоної армії, і про те,як їхня
військова частина відходила без зв'язку і артилерії. Відступали день і ніч, тримаючи на своїх
плечах поранених. Були й такі, що кидали зброю і з гіркою лайкою розходились по рідних хатах,
не мавши сили духу пройти мимо..
Вибившись із сил, солдати попросили перевізників переправити їх через Десну, бо не всі солдати
вміли плавати. Двоє старих 70-річних дідів погодились, але лаялись, що армія відступає і залишає
населення напризволяще.
Бійці виправдовувалися, запевняючи, що обов’язково повернуться.
А згодом Петро Колодуб і всі бійці взнали, що дід Платон і дід Савка, переправляючи фашистів
через річку, навмисно перевернули човна і ціною власного життя, потопили фашистів разом з
усією їхньої амуніцією.
Подвиг простих дідів вразив бійців і підсилив ненависть до ворога, який прийшовши на нашу
землю, ґвалтує і вбиває жінок і дітей, нищить нашу землю і нашу працю.
До речі, оповідання «Ніч перед боєм» написане О.Довженком на основі реальних подій і
опубліковане вперше 1942 року в газеті «Красная звезда». Письменник, описуючи подвиг двох
дідів, навіть не змінив їхні імена. Твір багато разів передруковувався багатьма газетами.
Вчитель
А які у вас почуття від прочитаного оповідання?
Учень.
На мою думку, іронія, гнів і зверхність дідів-перевізників викликані глибоким батьківським
болем і спогадами про власних синів. А згадка про народного героя Морозенка спрямовані на те,
щоб викресати в душах бійців «живий вогонь ненависті», без якого, на думку дідів, ворога не
перемогти. Переправа через Десну стала для воїнів справжнім духовним очищенням. Найвищий
момент емоційної напруги - епізод незвичайної смерті мужніх дідів. Платон і Савка гинуть,
потопивши посеред Десни свій човен, наповнений фашистами. Героїчний вчинок дідів — це
приклад мужності та відваги для відступаючих бійців. Довженко-гуманіст показує велич
звичайної людини, здатної до самопожертви.
Цей мужній вчинок Платона і Савки символізує невмирущий героїчний дух рідного народу.
До речі, оповідання «Ніч перед боєм» — це перший твір у воєнній творчості О.Довженка.
-3-
Вчитель
Наступне оповідання «На колючому дроті».
Учень.
«На колючому дроті»
У творі "На колючому дроті" зображується становище українців в окупації. Партизан Петро
Чабан, потрапляє в німецький полонен. Він переконаний у перемозі українського народу над
німцями. Німець відправляє Петра Чабана на ніч в табір полонених,який знаходиться біля села,
щоб наступного дня повісити.
«Трудно знайти словесні фарби, якими б можна було змалювати картину цих таборів. Тисячі
людей, позбавлених зброї і закону умирали в таборі невільниками на своїй розтерзаній
землі.Вони були напівголі і босі і такі брудні і виснажені горем утрат, і холодом, і брудом, і
кричущим голодом, що здавалися самі собі і не людьми уже, а якимось символом недолі і
занепаду. Вони умирали щодня і щоночі сотня від голоду і ран, передаючи останні поклони і
прощання своїми білими губами, і мертві лежали серед живих, і живі не плакали над
мертвими, бо хотіли їсти, їсти, їсти…» - це образ смерті і війни.
Ще на допиті біля німця Петро Чабан побачив свого земляка Максима Заброду, який служив
на боці німців начальником служби порядку. Таке дезертирство і зрада обурюють Петра, але не
зламують його дух і він в пориві благородного гніву вбиває Заброду.
(Демонструється відео про перебування Петра Чабана в концтаборі )
Вчитель
А як ви вважаєте, в чому причина зради під час війни?
Учні дають свою відповідь.
Вчитель
Наступне оповідання О.Довженка - «Мати».Подивіться відеоуривок і згадайте сюжет
твору.
(Демонструється відеофільм)
В оповіданні "Мати" О.Довженко розповідає про материнську любов простої селянки Марії
Стоян, яка, провівши свого сина Василя на війну, переховувала від німців поранених руських
льотчиків, що розкидували листівки над селом і були збиті німцями. Допомагаючи пораненим
льотчикам, жінка думала, що, може, десь на чужій землі інша жінка-мати допомагає її сину
Василю. Це можна вважати проявом усесвітньої материнської солідарності в боротьбі проти
фашизму. Два тижні Марія переховувала та годувала гостей. Коли ж їжа закінчилася, жінка пішла
по селу просити милостині. Селяни добре розуміли, що Стояниха просить не для себе, а для когось
іншого, але багато не питали й давали, хто що міг.
Та не судилося Марії врятувати ні солдат, ні себе. Під час перевірки німці знайшли льотчиків. На
допиті жінка поводилася мужньо і захищала солдат, ніби своїх дітей. Такої нежіночої мужності
надавала їй материнська любов. Мати благала односельців впізнати у льотчиках її синів. Навіть
вдова страченого партизанами начальника поліції Палажка підтвердила, що хлопці — то сини
Марії. Про одне забула Стояниха, - сказати хлопцям своє прізвище - і це спричинило трагічний
фінал: льотчиків розстріляли. Їхні останні слова були звернені до матері Марії:
- « Прощайте, мамо! Спасибі! З вами і вмирати не страшно!»
А Марію німці били, а потім повісили на груші.
Вчитель
Не можна без хвилювання і зворушення говорити про оповідання «Мати». Поштовхом до його
написання стали болючі роздуми письменника над особливим трагізмом жіночих доль під час
війни. На початку травня. 1942 р. він записав у щоденнику: «Велика і надзвичайна тема —
українська жінка і війна. Хто виніс і винесе на своїх плечах найбільше лиха, жорстокості,
ганьби, насильства? Українська мати, сестра, жінка, улюблена». Оповідання «Мати», створене
Довженком, стало справжнім гімном українській матері.
Отже, як ви вважаєте, жінка для Довженка була уособленням чого?
-4-
Учень.
Уособленням України, втіленням найкращих рис українського характеру для Довженка, як і
колись для Тараса Шевченко, була українська жінка – мати, кохана, сестра. Олександром
Довженком створена ціла галерея прекрасних жіночих образів: Марія Стоян, Тетяна Запорожець,
її дочка Олеся, подруга Олесі – Христя Хутірна, Мотря Левчиха та інші. Всі вони зображені
автором з великою любов’ю.
Хіба можна спокійно читати про всеперемагаючу силу великої материнської любові Марії Стоян,
яка просила милостиню і переховувала чужих дітей? Такий твір не може не викликати лють і
бажання мститися загарбникам.
Вчитель
Героями оповідань О.Довженка є звичайні прості люди і зовсім необов’язково воєнні.
А що було їх рушійною силою в боротьбі з фашистами?
Учні по черзі відповідають:
рушійною силою в боротьбі з фашистами були:
- ненависть до ворогів, який нищив все дороге серцю простих людей і обов’язково любов до
Батьківщини;
- помста за смерть близьких людей;
- образа за руйнування мрій і звичайного налагодженого життя;
- прагнення до свободи, неможливість жити у рабстві.
Вчитель
Письменник відображає дійсність у своїх творах за допомогою слова. А це слово він
використовує так , що життя постає перед читачем у художніх картинах.
Зараз я буду зачитувати визначення художніх засобів, а ви скажете, про який саме троп
йде мова.
1)…слово чи словосполучення, яке підкреслює характерну рису, визначальну якість певного
предмету або явища, збагачує мову новим емоційним сенсом, додає до тексту певної
мальовничості, насиченості. (Епітет).
Наприклад:
-Епітети «кривава», «попалена», «розбита», «поруйнована», «обездолена в загравах пожеж»
доповнюють «портрет» України, знесиленої більшовиками і фашистами.
2) …троп, який полягає у поясненні одного предмета через інший, подібний до нього, за
допомогою єднальних сполучників: як, мов, немов, наче, буцім, ніби та ін. або предиката —
подібний, схожий, нагадує, здається та ін. (Порівняння).
- Наприклад: «Петро кинувся на дріт, як лев…» («На колючому дроті»)
3) …певні слова та словосполучення розкривають сутність одних явищ та предметів через
інші за схожістю чи контрастним порівнянням. (Метафора).
-Наприклад: «Україна в огні», «…вовчиці плакали»
4) … словесний зворот, в якому ознаки описуваного предмета подаються в надмірно
перебільшеному вигляді з метою привернути до них особливу увагу читача. (Гіпербола).
«Гальт, крикнув офіцер і прострелив Чабанове обличчя майже впритул.
Блискавичним стрибком Чабан насів на нього зверху і вбив одним ударом кулака в вухо Удар
був такий страшний, що офіцер умер в одну мить. Але Чабан уже не міг спинитися. Він
виплюнув офіцеру в лице з десяток своїх зубів і бив його по голові з такою нелюдською силою,
що кості поламалися в нього на пальцях у суглобах.» («На колючому дроті»).
5) …різко окреслена протилежність у чомусь: рисах характеру, властивостях предметів чи
явищ.(Контраст)
- двоє українців душать один одного на колючому дроті концтабору за переконання («На
колючому дроті»)
- батько записує дочку на німецьку каторгу(«Україна в огні»).
-5-
Вчитель
А скільки експресії, сили емоцій та названих вами художніх засобів використовує О.Довженко,
змальовуючи сам бій, який був не на життя, а на смерть!
«Огонь... Огонь... Огонь. Танки репались і перекидались, і горіли, як на страшному суді. Горіло
залізо, горіла сталь. Шалений огонь гніву й пристрасті битви надавав бійцям такої велетенської
сили, що важкі гармати вертілися у них в руках, як іграшки.
Літали зграї переляканих, знавіснілих птиць. Лисиці дрижали в норах... Вовки в кущах,
наївшись людського м'яса, припадали черевами до землі. Від жаху в них віднялися ноги і
закарлючились хвости під животами. Вони повзали, не сміючи навіть вити, і клацали зубами.
Вовчиці плакали.
Такий страшний був світ у бою. Одна лише людина могла витерпіти бій. Тут боролося
безсмертя із смертю. Все повітря прийшло в шалений рух, вся атмосфера ревла, вибухала,
крякала і гриміла тисячами громів. Повітря горіло. На бійцях загорялись сорочки. Палали спини у
людей.
Україна була в пекельній круговерті війни.»
Вчитель
Війна. Вона забирає найдорожче… О.Довженко писав у своєму «Щоденнику»: «Людина на
війні – це воля. Є воля – є людина! Нема волі - нема людини! Скільки волі, стільки й людини.»
А які емоції , почуття або кольори викликає у вас це слово?
Учні по черзі відповідають.
ІV.ЗАКРІПЛЕННЯ. Підбиття підсумків
Вчитель
«Друга світова війна - це планетарне безумство, яке робить із людини звіра…»
Поясніть значення цих слів О.Довженка.
Вчитель
(Звучить «Реквієм» Моцарта)
Ось уже 70 років пройшло з часу Другої світової війни. Стільки жертв, крові, духовного і
фізичного каліцтва. Людство вижило в цій війні, але, здається, зовсім не порозумнішало.
ХХІ століття… Розвиток НТпрогресу, безліч дивовижних винаходів, неймовірних відкриттів,
безмежних можливостей і… ВІЙНА… Наша Вітчизняна війна.
Сусід, який вважав себе до недавнього часу нашим братом, виявився справжнім агресором і
загарбником, який поставив собі за мету створити третю імперію, як колись Гітлер, вдерся на
нашу землю під приводом захисту російськомовного населення.
В 1942 році в своєму «Щоденнику» О.Довженко записав:
«Український чесний наш народ поніс найтяжчі жертви в цій війні. Вічна вам слава, брати і
діти мої. Не судилося нам розцвісти у житті. Все у нас було для цього — і земля добра, і
багатства, і люди чесні, і трудящі, і здорові, і красиві.
Всім узяли — не вистачило тільки доброї волі. Погубила нас нещаслива наша географія і
невдала наша історія. Така нещаслива земля наша…Така наша доля нещаслива… »
Нещаслива наша доля, але мужній наш народ і віра в нашу перемогу нездоланна. Давайте ж
хвилиною мовчання ми з вами вшануємо пам’ять воїнів, які загинули в тій, далекій війні і пам’ять
рідних і близьких наших воїнів, які загинули зараз,в нашій Вітчизняній війні, захищаючи нашу
волю, нас з вами, нашу Україну.
Хвилина мовчання.
Учні нашого ліцею теж вносять свою часточку у наближення такої довгоочікуваної та жаданної
Перемоги. Ми допомагаємо у пошиві маскувальних костюмів, ремонтуємо сигналізацію,пишемо
листи на фронт нашим воїнам, відвідуємо госпіталь з військовими, збираємо кришечки на протези
для воєнних.
IV. ОГОЛОШУЮТЬСЯ ОЦІНКИ УЧНІВ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
ІІ-ІІІ рівень. Написати твір - роздум на тему: «Ніхто не забутий, ніщо не забуте»
ІV рівень. Створити презентацію за творами О.Довженка.
-7-

More Related Content

What's hot

Презентація "Микола Платонович Бажан"
Презентація "Микола Платонович Бажан"Презентація "Микола Платонович Бажан"
Презентація "Микола Платонович Бажан"
Виктор Чёмов
 
Державний гімн України
Державний гімн УкраїниДержавний гімн України
Державний гімн України
Олеся Браташ
 
юрій яновський
юрій яновськийюрій яновський
юрій яновський
SvetikShvager
 
ЄВГЕН МАЛАНЮК – БОРЕЦЬ ЗА СУВЕРЕННІСТЬ НАЦІЇ
ЄВГЕН  МАЛАНЮК – БОРЕЦЬ  ЗА СУВЕРЕННІСТЬ НАЦІЇЄВГЕН  МАЛАНЮК – БОРЕЦЬ  ЗА СУВЕРЕННІСТЬ НАЦІЇ
ЄВГЕН МАЛАНЮК – БОРЕЦЬ ЗА СУВЕРЕННІСТЬ НАЦІЇ
Savua
 
вінграновський 22 школа
вінграновський 22 школавінграновський 22 школа
вінграновський 22 школа
bekeshnatalia
 
конкурс проектов (вінграновський)
конкурс проектов (вінграновський)конкурс проектов (вінграновський)
конкурс проектов (вінграновський)
bekeshnatalia
 
Mukola vigranovskuy
Mukola vigranovskuyMukola vigranovskuy
Mukola vigranovskuy
tryvit
 
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк  Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
НБУ для дітей
 
олександр довженко 17
олександр довженко 17олександр довженко 17
олександр довженко 17
zero1996
 
Микола Вороний 10кл.
Микола Вороний 10кл.Микола Вороний 10кл.
Микола Вороний 10кл.
njhujdbwz
 
Літературно мовна вікторина
Літературно мовна вікторинаЛітературно мовна вікторина
Літературно мовна вікторина
njhujdbwz
 

What's hot (20)

Павло Загребельний
Павло ЗагребельнийПавло Загребельний
Павло Загребельний
 
Євген Дудар. "Сміх заради життя, а не життя заради сміху"
Євген Дудар. "Сміх заради життя, а не життя заради сміху"Євген Дудар. "Сміх заради життя, а не життя заради сміху"
Євген Дудар. "Сміх заради життя, а не життя заради сміху"
 
«…Я син народа, що вгору йде, хоч був запертий в льох»
«…Я син народа, що вгору йде, хоч був запертий в льох»«…Я син народа, що вгору йде, хоч був запертий в льох»
«…Я син народа, що вгору йде, хоч був запертий в льох»
 
Лірика Івана Низового: від відчаю до надії. (до 75-річчя від дня народження)
Лірика Івана Низового: від відчаю до надії. (до 75-річчя від дня народження)Лірика Івана Низового: від відчаю до надії. (до 75-річчя від дня народження)
Лірика Івана Низового: від відчаю до надії. (до 75-річчя від дня народження)
 
Презентація "Микола Платонович Бажан"
Презентація "Микола Платонович Бажан"Презентація "Микола Платонович Бажан"
Презентація "Микола Платонович Бажан"
 
Державний гімн України
Державний гімн УкраїниДержавний гімн України
Державний гімн України
 
юрій яновський
юрій яновськийюрій яновський
юрій яновський
 
ЄВГЕН МАЛАНЮК – БОРЕЦЬ ЗА СУВЕРЕННІСТЬ НАЦІЇ
ЄВГЕН  МАЛАНЮК – БОРЕЦЬ  ЗА СУВЕРЕННІСТЬ НАЦІЇЄВГЕН  МАЛАНЮК – БОРЕЦЬ  ЗА СУВЕРЕННІСТЬ НАЦІЇ
ЄВГЕН МАЛАНЮК – БОРЕЦЬ ЗА СУВЕРЕННІСТЬ НАЦІЇ
 
вінграновський 22 школа
вінграновський 22 школавінграновський 22 школа
вінграновський 22 школа
 
Олександр Довженко. Біографія
Олександр Довженко. БіографіяОлександр Довженко. Біографія
Олександр Довженко. Біографія
 
конкурс проектов (вінграновський)
конкурс проектов (вінграновський)конкурс проектов (вінграновський)
конкурс проектов (вінграновський)
 
22 червня
22 червня22 червня
22 червня
 
Mukola vigranovskuy
Mukola vigranovskuyMukola vigranovskuy
Mukola vigranovskuy
 
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк  Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
 
Самуїл Якович Маршак
Самуїл Якович МаршакСамуїл Якович Маршак
Самуїл Якович Маршак
 
Pisni literaturnogo pohodzhennya voronnyj shevchenko
Pisni literaturnogo pohodzhennya voronnyj shevchenkoPisni literaturnogo pohodzhennya voronnyj shevchenko
Pisni literaturnogo pohodzhennya voronnyj shevchenko
 
олександр довженко 17
олександр довженко 17олександр довженко 17
олександр довженко 17
 
Микола Вороний 10кл.
Микола Вороний 10кл.Микола Вороний 10кл.
Микола Вороний 10кл.
 
Літературно мовна вікторина
Літературно мовна вікторинаЛітературно мовна вікторина
Літературно мовна вікторина
 
Volodymyr Rutkivskij
Volodymyr RutkivskijVolodymyr Rutkivskij
Volodymyr Rutkivskij
 

Viewers also liked

із власного досвіду
із власного досвідуіз власного досвіду
із власного досвіду
Natrub
 
презентація1
презентація1презентація1
презентація1
abejero
 
кухар олена сергіївна методичний кейс
кухар олена сергіївна методичний кейскухар олена сергіївна методичний кейс
кухар олена сергіївна методичний кейс
Александр Дрон
 
досвід роботи гарасько н.і.
досвід роботи гарасько н.і.досвід роботи гарасько н.і.
досвід роботи гарасько н.і.
garasko2015
 
синтаксичний розбір речення
синтаксичний розбір реченнясинтаксичний розбір речення
синтаксичний розбір речення
Juliaproject
 
презентація досвіду
презентація досвідупрезентація досвіду
презентація досвіду
wwscom
 

Viewers also liked (20)

із власного досвіду
із власного досвідуіз власного досвіду
із власного досвіду
 
презентація1
презентація1презентація1
презентація1
 
кухар олена сергіївна методичний кейс
кухар олена сергіївна методичний кейскухар олена сергіївна методичний кейс
кухар олена сергіївна методичний кейс
 
Оксиди неметалічних елементів
Оксиди неметалічних елементівОксиди неметалічних елементів
Оксиди неметалічних елементів
 
досвід роботи гарасько н.і.
досвід роботи гарасько н.і.досвід роботи гарасько н.і.
досвід роботи гарасько н.і.
 
Александр Довженко
Александр ДовженкоАлександр Довженко
Александр Довженко
 
Портрет-презентація письменника-земляка Кіровоградщини для учнів 6-7 класу
Портрет-презентація письменника-земляка Кіровоградщини для учнів 6-7 класуПортрет-презентація письменника-земляка Кіровоградщини для учнів 6-7 класу
Портрет-презентація письменника-земляка Кіровоградщини для учнів 6-7 класу
 
Cучасна література дитячих українських письменників національно патріотичного...
Cучасна література дитячих українських письменників національно патріотичного...Cучасна література дитячих українських письменників національно патріотичного...
Cучасна література дитячих українських письменників національно патріотичного...
 
синтаксичний розбір речення
синтаксичний розбір реченнясинтаксичний розбір речення
синтаксичний розбір речення
 
8 nm sid_2016
8 nm sid_20168 nm sid_2016
8 nm sid_2016
 
прадавня українська література
прадавня українська літературапрадавня українська література
прадавня українська література
 
паспорт твору
паспорт творупаспорт твору
паспорт твору
 
презентація досвіду
презентація досвідупрезентація досвіду
презентація досвіду
 
Shevchenkivski dni internat
Shevchenkivski dni internatShevchenkivski dni internat
Shevchenkivski dni internat
 
Підручник Українська Література 8 клас Авраменко нова програма 2016
Підручник Українська Література 8 клас Авраменко нова програма 2016Підручник Українська Література 8 клас Авраменко нова програма 2016
Підручник Українська Література 8 клас Авраменко нова програма 2016
 
Леонід Глібов. Акровірші
Леонід Глібов. АкровіршіЛеонід Глібов. Акровірші
Леонід Глібов. Акровірші
 
Василь Симоненко. Життя і творчість
Василь Симоненко. Життя і творчістьВасиль Симоненко. Життя і творчість
Василь Симоненко. Життя і творчість
 
нвк 7 вшанування пам'яті героїв небесої сотні
нвк 7 вшанування пам'яті героїв небесої сотнінвк 7 вшанування пам'яті героїв небесої сотні
нвк 7 вшанування пам'яті героїв небесої сотні
 
звіт про проведені заходи до дня вшанування памяті героіїв небесної сотні
звіт про проведені заходи до дня вшанування памяті героіїв небесної сотнізвіт про проведені заходи до дня вшанування памяті героіїв небесної сотні
звіт про проведені заходи до дня вшанування памяті героіїв небесної сотні
 
неб.сотня
неб.сотнянеб.сотня
неб.сотня
 

Similar to Dovzhenko

2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість
af1311
 
7 klas zarubizhna_literatura_pivnjuk_2007_ukr
7 klas zarubizhna_literatura_pivnjuk_2007_ukr7 klas zarubizhna_literatura_pivnjuk_2007_ukr
7 klas zarubizhna_literatura_pivnjuk_2007_ukr
UA7009
 

Similar to Dovzhenko (20)

Рядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війноюРядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війною
 
о.довженко1
о.довженко1о.довженко1
о.довженко1
 
Kruti
KrutiKruti
Kruti
 
vid kozakiv do nashyh dniv
vid kozakiv do nashyh dnivvid kozakiv do nashyh dniv
vid kozakiv do nashyh dniv
 
Життєвий та творчий шлях Юрія Яновського
Життєвий та творчий шлях Юрія ЯновськогоЖиттєвий та творчий шлях Юрія Яновського
Життєвий та творчий шлях Юрія Яновського
 
«волі народної дзвін»(до дня памяті героїв крут).
«волі народної  дзвін»(до дня памяті героїв крут).«волі народної  дзвін»(до дня памяті героїв крут).
«волі народної дзвін»(до дня памяті героїв крут).
 
321
321321
321
 
сценарій
сценарійсценарій
сценарій
 
Сценарій виховного заходу ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ
Сценарій виховного заходу ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬСценарій виховного заходу ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ
Сценарій виховного заходу ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ
 
розробка уроку 8
розробка уроку 8розробка уроку 8
розробка уроку 8
 
гончар
гончаргончар
гончар
 
2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість2933 01 усна народна творчість
2933 01 усна народна творчість
 
ул ктп 7 2015 2016
ул ктп 7 2015 2016ул ктп 7 2015 2016
ул ктп 7 2015 2016
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
7 klas zarubizhna_literatura_pivnjuk_2007_ukr
7 klas zarubizhna_literatura_pivnjuk_2007_ukr7 klas zarubizhna_literatura_pivnjuk_2007_ukr
7 klas zarubizhna_literatura_pivnjuk_2007_ukr
 

More from Вячеслав Пикулин

More from Вячеслав Пикулин (20)

Plan uroku 2014_polniy
Plan uroku 2014_polniyPlan uroku 2014_polniy
Plan uroku 2014_polniy
 
Noviy otkryty urok
Noviy otkryty urokNoviy otkryty urok
Noviy otkryty urok
 
Ya zna yu_vse_33
Ya zna yu_vse_33Ya zna yu_vse_33
Ya zna yu_vse_33
 
Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1
Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1
Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1
 
Kucheryuk doc
Kucheryuk docKucheryuk doc
Kucheryuk doc
 
Ulyublena tekhnologiya
Ulyublena tekhnologiyaUlyublena tekhnologiya
Ulyublena tekhnologiya
 
Metod rozrobka
Metod rozrobkaMetod rozrobka
Metod rozrobka
 
Napryamki studiyi
Napryamki studiyiNapryamki studiyi
Napryamki studiyi
 
Kintseva obrobka bluzi
Kintseva obrobka bluziKintseva obrobka bluzi
Kintseva obrobka bluzi
 
Interaktivni tekhnologiyi
Interaktivni tekhnologiyiInteraktivni tekhnologiyi
Interaktivni tekhnologiyi
 
Proekt vibori
Proekt viboriProekt vibori
Proekt vibori
 
Plan uroku -_2015
Plan uroku -_2015Plan uroku -_2015
Plan uroku -_2015
 
Moralniy vchinok
Moralniy vchinokMoralniy vchinok
Moralniy vchinok
 
Sobivartist tsina
Sobivartist tsinaSobivartist tsina
Sobivartist tsina
 
Meta format
Meta formatMeta format
Meta format
 
Stsenariy geroyam krut
Stsenariy geroyam krutStsenariy geroyam krut
Stsenariy geroyam krut
 
Gero yi krut
Gero yi krutGero yi krut
Gero yi krut
 
Urok na 1_veresnya_mi_ye_buli
Urok na 1_veresnya_mi_ye_buliUrok na 1_veresnya_mi_ye_buli
Urok na 1_veresnya_mi_ye_buli
 
2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka
2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka
2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka
 
Prezentatsia najrozumni sh_ij
Prezentatsia najrozumni sh_ijPrezentatsia najrozumni sh_ij
Prezentatsia najrozumni sh_ij
 

Dovzhenko

  • 1. ХЕРСОНСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЛІЦЕЙ ЗВ’ЯЗКУ та ПОЛІГРАФІЇ Патріотична тематика та героїчний пафос у творчості О.Довженка воєнного періоду Розробила викладач української мови та літератури Леонова Н.А. м. Херсон – 2015р.
  • 2. Дата_____________________________________ група ________________ Тема уроку. Патріотична тематика та героїчний пафос у творчості О.Довженка воєнного періоду (оповідання «Мати», «Ніч перед боєм», «На колючому дроті») Мета: - узагальнити знання учнів про творчість О.Довженка воєнного періоду; - формувати вміння працювати з текстами художніх творів, визначати їх провідну думку, удосконалювати усне мовлення учнів при переказі та аналізі літературних творів; вміння висловлювати власні думки; формувати активну життєву позицію; -виховувати почуття національної гідності, патріотизму, поваги до людей, вдячності воїнам, які загинули; необхідність пам’ятати про страшні людські жертви і невідворотність покарання. Тип уроку: урок – бесіда Методи навчання ,прийоми: бесіда, пошук, спостереження, творчі роботи. Форма організації навчальної діяльності учнів: індивідуальна Основні терміни і поняття: Друга світова війна, боротьба, художні засоби. Міжпредметні зв’язки: історія, література, музика. Наочність: портрет О.Довженка, тексти оповідань «Мати», «Ніч перед боєм», «На колючому дроті»,малюнки учнів, презентація творів О.Довженка, «Реквієм» Моцарта. Технічні засоби навчання: відеоуривки до оповідань О.Довженка «На колючому дроті», «Мати», відеофільм «Україна в огні». Епіграф: О скільки треба слів зужить, Щоб викохать людину? А щоб її убити – мить, Коротку мить єдину. Л.Первомайський О.Довженко: «Друга світова війна - це планетарне безумство, яка робить із людини звіра…» ХІД УРОКУ І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (Встановлення дисципліни, перевірка наявності учнів) ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ Вчитель 22 червня 1941 рік.Tiєї пам’ятної червневої пори, коли випускники танцювали свій останній шкільний вальс, ніхто й не здогадувався про жорстокі випробовування, що випали на долю нашого народу, - це Друга світова війна. Вчитель української літератури На сході обрій холодно синів, Тремтіли квіти, од роси промоклі Зорю, що йшла, мов юнка, між кущів, Обмацали нападників біноклі Сіяла даль у чарах тишини Уся земля, здавалось, ніжно снила Хто знав, що вже од миру до війни Лиш п’ять хвилин нам доля залишила… -1-
  • 3. 1941 рік. Без оголошення війни, порушивши пакт, укладений Молотовим та Рібентропом, фашистська Германія віроломно напала на Союз Радянських Соціалістичних республік… На світанку 22 червня 1941 р. танкові й моторизовані частини нацистської армії одночасно розпочали наступ на трьох напрямках: Ленінградському, Московському й Київському. Почалась війна, яка тривала 1418 днів і ночей. (На екрані мультимедійної системи демонструється відеофільм «Україна в огні») Сьогодні наш урок приурочено до 70-річчя з Дня Перемоги над нацистськими загарбниками. Спираючись на оповідання Олександра Петровича Довженка «Мати», «Ніч перед боєм», «На колючому дроті», ми знову з вами поринемо у воєнний час, відчуємо мужність і незламність нашого народу, розглянемо художні засоби, зміст якого треба пояснити. (Оголошується тема уроку, епіграф та вислів О.Довженка) Вислів зі «Щоденника» О.Довженка: «Друга світова війна - це планетарне безумство, яка робить із людини звіра…» II. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ. Вчитель Про війну українськими письменниками сказано і написано дуже багато. І це зрозуміло: вся історія нашого народу пов'язана з постійною загрозою іноземного вторгнення, з необхідністю відстоювання своєї свободи і незалежності. З художніх творів про війну ми дізнаємося про подвиги наших дідів і прадідів, завдяки їм краще усвідомлюємо, які страждання приносить людству війна. Перш ніж згадати причин початку Другої світової війни, дайте визначення слову «війна». Учень . У тлумачному словнику слово «війна» пояснюється як «організована збройна боротьба між державами, суспільними станами». Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року нападом німецьких військ на польську радіостанцію м. Глейвіц. Гітлер, під приводом захисту своїх німецьких громадян на територіях інших країн, хотів встановити своє панування в світі і довести вищість арійської нації над іншими націями. Так виник план « блискавичної» війни. У війну було втягнено країни Західної Європи - Польщу, Чехословаччину, Румунію, Болгарію, Югославію. Найдовше вона точилася на території Радянського Союзу – 1418 днів і ночей. У війні загинуло більше 50 млн. людей. Вчитель Війна зачепила кожен дім. Не було жодної родини, з якої б батько, син чи брат не пішли воювати. Найстрашніше, що немає в Україні сім’ї, де б не було похоронок, не було своїх героїв. Війна – це трагедія. Ось уже минуло 70 років, а спогади про ті страшні події ніколи не зітруться з пам’яті людства. Подіям Другої світової війни присвячено багато поезій, прозових та драматичних творів, фільмів та картин. Ця тема є незабутньою й вічною. Давайте й ми пригадаємо які твори художньої літератури присвячено даній темі? Учні: -Це поема А.Малишка «Прометей», -оповідання Джека Лондона «Любов до життя», -Г.Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..», -картини П.Пікассо «Герніка», Лабенока «Тато», -Олесь Гончар «Прапороносці», «Мондри Камень» -Павло Загребельний «Дума про невмирущого», - -кіноповісті О.Довженка «Повість полум’яних літ» та «Україна в огні» та його оповідання «Воля до життя», «Стій, смерть, зупинись!», «На колючому дроті», «Ніч перед боєм», «Мати». -2-
  • 4. Вчитель Що ви можете сказати про творчість О.Довженка воєнного періоду? Учень. О.Довженко - письменник, кінорежисер, уроженець Чернігівщини. З перших днів війни він їде на фронт, щоб побачити все своїми очима. Будучи кореспондентом газети «Красная звезда», він завжди на передовій разом зі своїм оператором знімав документальний фільм про подвиги наших бійців під час боїв. Довженко пише статті, виступає перед солдатами. Вчитель Вам було запропоновано прочитати оповідання О.Довженка «Ніч перед боєм», «На колючому дроті», «Мати» і дати визначення теми, опрацьованих вами оповідань. А для початку дамо визначення теми. Учень. Тема в літературі – це головна думка твору, коло подій, життєвих явищ, поданих у творі в органічному зв'язку з проблемою, яка з них постає і потребує осмислення. Тема творів О.Довженка воєнного періоду – це розповідь про бійців і простих, звичайних людей, їх героїчну боротьбу проти нацистів. Учень. Я читав оповідання «Ніч перед боєм» «Ніч перед боєм» Перед боєм на відпочинку солдати просять свого командира, Петра Колодуба розповісти про те, що є його внутрішнім секретом і дає можливість виходити переможцем з різних важких ситуацій. Командир погоджується і згадує перші місяці війни, відступ Червоної армії, і про те,як їхня військова частина відходила без зв'язку і артилерії. Відступали день і ніч, тримаючи на своїх плечах поранених. Були й такі, що кидали зброю і з гіркою лайкою розходились по рідних хатах, не мавши сили духу пройти мимо.. Вибившись із сил, солдати попросили перевізників переправити їх через Десну, бо не всі солдати вміли плавати. Двоє старих 70-річних дідів погодились, але лаялись, що армія відступає і залишає населення напризволяще. Бійці виправдовувалися, запевняючи, що обов’язково повернуться. А згодом Петро Колодуб і всі бійці взнали, що дід Платон і дід Савка, переправляючи фашистів через річку, навмисно перевернули човна і ціною власного життя, потопили фашистів разом з усією їхньої амуніцією. Подвиг простих дідів вразив бійців і підсилив ненависть до ворога, який прийшовши на нашу землю, ґвалтує і вбиває жінок і дітей, нищить нашу землю і нашу працю. До речі, оповідання «Ніч перед боєм» написане О.Довженком на основі реальних подій і опубліковане вперше 1942 року в газеті «Красная звезда». Письменник, описуючи подвиг двох дідів, навіть не змінив їхні імена. Твір багато разів передруковувався багатьма газетами. Вчитель А які у вас почуття від прочитаного оповідання? Учень. На мою думку, іронія, гнів і зверхність дідів-перевізників викликані глибоким батьківським болем і спогадами про власних синів. А згадка про народного героя Морозенка спрямовані на те, щоб викресати в душах бійців «живий вогонь ненависті», без якого, на думку дідів, ворога не перемогти. Переправа через Десну стала для воїнів справжнім духовним очищенням. Найвищий момент емоційної напруги - епізод незвичайної смерті мужніх дідів. Платон і Савка гинуть, потопивши посеред Десни свій човен, наповнений фашистами. Героїчний вчинок дідів — це приклад мужності та відваги для відступаючих бійців. Довженко-гуманіст показує велич звичайної людини, здатної до самопожертви. Цей мужній вчинок Платона і Савки символізує невмирущий героїчний дух рідного народу. До речі, оповідання «Ніч перед боєм» — це перший твір у воєнній творчості О.Довженка. -3-
  • 5. Вчитель Наступне оповідання «На колючому дроті». Учень. «На колючому дроті» У творі "На колючому дроті" зображується становище українців в окупації. Партизан Петро Чабан, потрапляє в німецький полонен. Він переконаний у перемозі українського народу над німцями. Німець відправляє Петра Чабана на ніч в табір полонених,який знаходиться біля села, щоб наступного дня повісити. «Трудно знайти словесні фарби, якими б можна було змалювати картину цих таборів. Тисячі людей, позбавлених зброї і закону умирали в таборі невільниками на своїй розтерзаній землі.Вони були напівголі і босі і такі брудні і виснажені горем утрат, і холодом, і брудом, і кричущим голодом, що здавалися самі собі і не людьми уже, а якимось символом недолі і занепаду. Вони умирали щодня і щоночі сотня від голоду і ран, передаючи останні поклони і прощання своїми білими губами, і мертві лежали серед живих, і живі не плакали над мертвими, бо хотіли їсти, їсти, їсти…» - це образ смерті і війни. Ще на допиті біля німця Петро Чабан побачив свого земляка Максима Заброду, який служив на боці німців начальником служби порядку. Таке дезертирство і зрада обурюють Петра, але не зламують його дух і він в пориві благородного гніву вбиває Заброду. (Демонструється відео про перебування Петра Чабана в концтаборі ) Вчитель А як ви вважаєте, в чому причина зради під час війни? Учні дають свою відповідь. Вчитель Наступне оповідання О.Довженка - «Мати».Подивіться відеоуривок і згадайте сюжет твору. (Демонструється відеофільм) В оповіданні "Мати" О.Довженко розповідає про материнську любов простої селянки Марії Стоян, яка, провівши свого сина Василя на війну, переховувала від німців поранених руських льотчиків, що розкидували листівки над селом і були збиті німцями. Допомагаючи пораненим льотчикам, жінка думала, що, може, десь на чужій землі інша жінка-мати допомагає її сину Василю. Це можна вважати проявом усесвітньої материнської солідарності в боротьбі проти фашизму. Два тижні Марія переховувала та годувала гостей. Коли ж їжа закінчилася, жінка пішла по селу просити милостині. Селяни добре розуміли, що Стояниха просить не для себе, а для когось іншого, але багато не питали й давали, хто що міг. Та не судилося Марії врятувати ні солдат, ні себе. Під час перевірки німці знайшли льотчиків. На допиті жінка поводилася мужньо і захищала солдат, ніби своїх дітей. Такої нежіночої мужності надавала їй материнська любов. Мати благала односельців впізнати у льотчиках її синів. Навіть вдова страченого партизанами начальника поліції Палажка підтвердила, що хлопці — то сини Марії. Про одне забула Стояниха, - сказати хлопцям своє прізвище - і це спричинило трагічний фінал: льотчиків розстріляли. Їхні останні слова були звернені до матері Марії: - « Прощайте, мамо! Спасибі! З вами і вмирати не страшно!» А Марію німці били, а потім повісили на груші. Вчитель Не можна без хвилювання і зворушення говорити про оповідання «Мати». Поштовхом до його написання стали болючі роздуми письменника над особливим трагізмом жіночих доль під час війни. На початку травня. 1942 р. він записав у щоденнику: «Велика і надзвичайна тема — українська жінка і війна. Хто виніс і винесе на своїх плечах найбільше лиха, жорстокості, ганьби, насильства? Українська мати, сестра, жінка, улюблена». Оповідання «Мати», створене Довженком, стало справжнім гімном українській матері. Отже, як ви вважаєте, жінка для Довженка була уособленням чого?
  • 6. -4- Учень. Уособленням України, втіленням найкращих рис українського характеру для Довженка, як і колись для Тараса Шевченко, була українська жінка – мати, кохана, сестра. Олександром Довженком створена ціла галерея прекрасних жіночих образів: Марія Стоян, Тетяна Запорожець, її дочка Олеся, подруга Олесі – Христя Хутірна, Мотря Левчиха та інші. Всі вони зображені автором з великою любов’ю. Хіба можна спокійно читати про всеперемагаючу силу великої материнської любові Марії Стоян, яка просила милостиню і переховувала чужих дітей? Такий твір не може не викликати лють і бажання мститися загарбникам. Вчитель Героями оповідань О.Довженка є звичайні прості люди і зовсім необов’язково воєнні. А що було їх рушійною силою в боротьбі з фашистами? Учні по черзі відповідають: рушійною силою в боротьбі з фашистами були: - ненависть до ворогів, який нищив все дороге серцю простих людей і обов’язково любов до Батьківщини; - помста за смерть близьких людей; - образа за руйнування мрій і звичайного налагодженого життя; - прагнення до свободи, неможливість жити у рабстві. Вчитель Письменник відображає дійсність у своїх творах за допомогою слова. А це слово він використовує так , що життя постає перед читачем у художніх картинах. Зараз я буду зачитувати визначення художніх засобів, а ви скажете, про який саме троп йде мова. 1)…слово чи словосполучення, яке підкреслює характерну рису, визначальну якість певного предмету або явища, збагачує мову новим емоційним сенсом, додає до тексту певної мальовничості, насиченості. (Епітет). Наприклад: -Епітети «кривава», «попалена», «розбита», «поруйнована», «обездолена в загравах пожеж» доповнюють «портрет» України, знесиленої більшовиками і фашистами. 2) …троп, який полягає у поясненні одного предмета через інший, подібний до нього, за допомогою єднальних сполучників: як, мов, немов, наче, буцім, ніби та ін. або предиката — подібний, схожий, нагадує, здається та ін. (Порівняння). - Наприклад: «Петро кинувся на дріт, як лев…» («На колючому дроті») 3) …певні слова та словосполучення розкривають сутність одних явищ та предметів через інші за схожістю чи контрастним порівнянням. (Метафора). -Наприклад: «Україна в огні», «…вовчиці плакали» 4) … словесний зворот, в якому ознаки описуваного предмета подаються в надмірно перебільшеному вигляді з метою привернути до них особливу увагу читача. (Гіпербола). «Гальт, крикнув офіцер і прострелив Чабанове обличчя майже впритул. Блискавичним стрибком Чабан насів на нього зверху і вбив одним ударом кулака в вухо Удар був такий страшний, що офіцер умер в одну мить. Але Чабан уже не міг спинитися. Він виплюнув офіцеру в лице з десяток своїх зубів і бив його по голові з такою нелюдською силою, що кості поламалися в нього на пальцях у суглобах.» («На колючому дроті»). 5) …різко окреслена протилежність у чомусь: рисах характеру, властивостях предметів чи явищ.(Контраст) - двоє українців душать один одного на колючому дроті концтабору за переконання («На колючому дроті») - батько записує дочку на німецьку каторгу(«Україна в огні»).
  • 7. -5- Вчитель А скільки експресії, сили емоцій та названих вами художніх засобів використовує О.Довженко, змальовуючи сам бій, який був не на життя, а на смерть! «Огонь... Огонь... Огонь. Танки репались і перекидались, і горіли, як на страшному суді. Горіло залізо, горіла сталь. Шалений огонь гніву й пристрасті битви надавав бійцям такої велетенської сили, що важкі гармати вертілися у них в руках, як іграшки. Літали зграї переляканих, знавіснілих птиць. Лисиці дрижали в норах... Вовки в кущах, наївшись людського м'яса, припадали черевами до землі. Від жаху в них віднялися ноги і закарлючились хвости під животами. Вони повзали, не сміючи навіть вити, і клацали зубами. Вовчиці плакали. Такий страшний був світ у бою. Одна лише людина могла витерпіти бій. Тут боролося безсмертя із смертю. Все повітря прийшло в шалений рух, вся атмосфера ревла, вибухала, крякала і гриміла тисячами громів. Повітря горіло. На бійцях загорялись сорочки. Палали спини у людей. Україна була в пекельній круговерті війни.» Вчитель Війна. Вона забирає найдорожче… О.Довженко писав у своєму «Щоденнику»: «Людина на війні – це воля. Є воля – є людина! Нема волі - нема людини! Скільки волі, стільки й людини.» А які емоції , почуття або кольори викликає у вас це слово? Учні по черзі відповідають. ІV.ЗАКРІПЛЕННЯ. Підбиття підсумків Вчитель «Друга світова війна - це планетарне безумство, яке робить із людини звіра…» Поясніть значення цих слів О.Довженка. Вчитель (Звучить «Реквієм» Моцарта) Ось уже 70 років пройшло з часу Другої світової війни. Стільки жертв, крові, духовного і фізичного каліцтва. Людство вижило в цій війні, але, здається, зовсім не порозумнішало. ХХІ століття… Розвиток НТпрогресу, безліч дивовижних винаходів, неймовірних відкриттів, безмежних можливостей і… ВІЙНА… Наша Вітчизняна війна. Сусід, який вважав себе до недавнього часу нашим братом, виявився справжнім агресором і загарбником, який поставив собі за мету створити третю імперію, як колись Гітлер, вдерся на нашу землю під приводом захисту російськомовного населення. В 1942 році в своєму «Щоденнику» О.Довженко записав: «Український чесний наш народ поніс найтяжчі жертви в цій війні. Вічна вам слава, брати і діти мої. Не судилося нам розцвісти у житті. Все у нас було для цього — і земля добра, і багатства, і люди чесні, і трудящі, і здорові, і красиві. Всім узяли — не вистачило тільки доброї волі. Погубила нас нещаслива наша географія і невдала наша історія. Така нещаслива земля наша…Така наша доля нещаслива… » Нещаслива наша доля, але мужній наш народ і віра в нашу перемогу нездоланна. Давайте ж хвилиною мовчання ми з вами вшануємо пам’ять воїнів, які загинули в тій, далекій війні і пам’ять рідних і близьких наших воїнів, які загинули зараз,в нашій Вітчизняній війні, захищаючи нашу волю, нас з вами, нашу Україну. Хвилина мовчання. Учні нашого ліцею теж вносять свою часточку у наближення такої довгоочікуваної та жаданної Перемоги. Ми допомагаємо у пошиві маскувальних костюмів, ремонтуємо сигналізацію,пишемо
  • 8. листи на фронт нашим воїнам, відвідуємо госпіталь з військовими, збираємо кришечки на протези для воєнних. IV. ОГОЛОШУЮТЬСЯ ОЦІНКИ УЧНІВ V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. ІІ-ІІІ рівень. Написати твір - роздум на тему: «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» ІV рівень. Створити презентацію за творами О.Довженка. -7-