1. INSPECŢIE SPECIALĂ PENTRU
OBŢINEREA GRADULUI
DIDACTIC I
Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel ,Chitila,Ilfov
2. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATA
DATA: 28.01.2013
GRUPA: Mijlocie B
TEMA ANUALĂ: „Cand,cum si de ce se intampla?”
SUBTEMA: „Vietuitoarele si povestile lor”
TEMA ZILEI: „Iedul cu trei capre”
TIPUL ACTIVITĂŢII: activitate de consolidare şi verificare de cunoştinţe;
SCOPUL:Verificarea cunostintelor copiilor referitoare animalele de la noi din tara si
identificarea lor din povestea”” Iedul cu trei capre”
ADP:
Salutul
Prezenta
Calendarul naturii
Gimnastica de dimineata
Noutatea zilei
Activitatea de grup
ALA 1:
Joc de rol:
„Iedul, cofetar”
Joc de masa
”Animale domestice si salbatice”-puzzle
Arta:
”Costumul popular al caprei”
DOMENII EXPERIENTIALE:
Domeniul Stiinta:
Joc didactic:
· ”Saculetul fermecat”
Domeniul Om si Societate
· Lipire:
· Animale domestice si animale salbatice
ALA 2:
Joc de miscare:
„Lupul si animalele”
3. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
Scenariul zilei
ADP Intalnirea de dimineata se incepe cu salutul.
Copiii, imbracati in costume populare sunt anuntati ca vor fi pentru o zi,actori.Vor
interpreta rolul de iezi,iar educatoarea capra-mama:
-Bună dimineaţa, dragi iezisori!
Fiecare copil salută strângând mâna copilului de lângă el. Ultimul copil va saluta
educatoarea, care la rândul ei va saluta copiii: ,,Bună dimineaţa ,dragi copii !”.
Se va face prezenţa. Copiii se vor uita la panoul cu fotografii observand ce copii lipsesc. Se
notează absenţii.
Se completeaza calendarul naturii.
Vremea noi o studiem
xŞi-n calendar noi notăm
De –i ninsoare sau e soare
Vrem sa stim acuma oare?
Se va stabili împreună cu copiii data, ziua săptămânii,luna si anul in care ne
aflam apoi aspectele vremii din acea dimineaţă, îmbrăcămintea adecvată pentru acea zi .
Gimnastica de inviorare:
„Ca sa fiu copil voinic
Eu fac sport inca de mic,
Merg in pas alergator,
Sar apoi intr-un picior,
Ma opresc,respir usor,
Intind bratele sa zbor.
Un,doi,un,doi,
Faceti toti la el ca noi!
Asta-i doar un inceput!
Ia priviti cat am crescut!
Apoi,pe covor ne asezam
Si cuminti noi ascultam.
Noutatea zilei se prezintă scrisoarea de la IEDUL din” Iedul cu trei capre” prin care se anunţă ca
au primit o cutie in care sunt 2 plicuri cu probe ,ce le au de rezolvat pe parcursul intregi zile .
Motto-ul zilnic al proiectului tematic:
4. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
„ Suntem veseli si cantam,
Nu e greu sa invatam;
Dar noi vrem sa ne jucam
Si din joaca sa-nvatam!”
Copii se aseaza pe covor, in semicerc si in cadrul activitatii de grup vor asculta diferite
onomatopee ale animalelor,iar prescolarii vor recunoaste vocea animalului
Tranziţia spre centre se va realiza cu ajutorul versurilor imitand mi șcările din cântec(euritmie)
”Bat din palme, clap , clap, clap,
Din picioare, trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și spre centre noi pornim!”
ALA
Educatoarea deschide primul plic (prima proba),aratand copiilor o plansa
cu imaginea unei camere taranesti in care se afla si personaje acoperite.
Iedul cel alintat si alte sase personaje-animal acoperite cu cate o cifra (la
1-se descopera iedul;2- cele trei capre,3-vulpea,4-ursul si 5-lupul).Se descopera
cifra 1 ca o captare a atentiei copiilor,iedul care a sosit sa fie prezent la
activitatea lor din care va invata multe lucruri.
La prima proba vor avea posibilitatea de a alege intre sectoarele: Joc de rol, Joc de
masa si Arta rezolvand sarcinile date pe aceste centre de interes .
Copiii se așează la centre și se familiarizează cu materialele pregătite.
La centrul de interes Joc de rol – copii vor pregatii prajituri din foietaj si le vor orna cu
ajutorul bombonelelor marunte,ei il ajuta pe ied ,dovededind caprelor ca este harnic.
Activitatea va continua la colţul Arta unde se cere copiilor să decoreze,coloreze costumele
populare ale caprelor.
La centrul de interes Joc de masa se vor imbina piese pentru a realiza puzzle-uri cu animale
salbatice si domestice.
După ce lucrează pe cele trei centre se va face evaluarea rezultatelor activităţii cu ajutorul
metodei „Turul galeriei”si se va descoperii ce este sub a doua cifra(cele trei capre)
După terminarea activităţii pe centre, copiii vor face curat la locul de joacă
„Am lucrat şi la centre fac curat!” şi apoi vor merge la baie: „Cate –un Iezisor la baie singurel
in rand merge” (exersarea mersului - în coloană câte unul).
La întoarcere se vor aşeza în semicerc, pe scăunele.
5. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
ADE DS:
Se deschide al doilea plic in care se cere copiilor sa se joace un joc numit
„Saculetul fermecat „ unde au de parcurs doua variante: prima este numirea
animalului si locul unde traieste ,iar a doua varianta este denumirea animalului
si a puilor sai ,foloaselor pe care le aduce omului (printre ele vor fi si
poezii)La incheierea activitatii se descopera cifrele 3 si 4,descoperind
ursul si vulpea.
DOS:
Educatoarea le cere copiilor sa ii faca o surpriza Iedului cel alintat,realizand cate un
tablou cu animale domestice si salbatice pentru a i-l da in dar,ca sa isi aminteasca de ei.
Se arata doua modele.
Se vor executa câteva exerciţii de încălzire a musculaturii mici a mâinilor
Se va de semnalul de începere a lucrului. Se vor da indicaţii individuale şi colective dacă va fi
cazul de către educatoare. Activitatea se va desfăşura pe un fond muzical. Înainte de expirarea
timpul alocat acestei activităţi le voi atrage atenţia copiilor să încerce să-şi finalizeze lucrările.
Voi cere unui copil,doi să explice modul în care a realizat lucrarea.
Se va aprecia activitatea , ca rezultat al muncii tuturor copiilor. Se vor aprecia lucrările sub
aspect estetic, scoţându-se în evidenţă corectitudinea executării şi modalităţiile de lucru.
Se descopera a cincea cifra ,descoperind lupul si vor preciza titlul povestii.
Toi copiii ies din sala de grupa intonand cântecul „Ratustele mele”.
ALA 2 Joc de mişcare „Lupul si animalele”
Se prezintă copiilor materialele necesare desfăşurării jocului .
Se anunţă jocul„Lupul si animalele” şi se explică regulile acestuia.
Copii vor fi animale şi scăunelele vor reprezenta adapostul lor.
Se va da drumul la casetofon iar ei vor începe să danseze, respectând ritmul melodiei. Când
melodia se opreşte, va trebui să fuga şi să se aşeze pe un scaun sa nu fie prins de lup care iese
din vagauna sa pentru a prinde animalele si a le manca.Copilul prins se va transforma in
lup.Jocul se va repeta de cateva ori.
6. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
Rutina: Servirea pranzului.
TEMA ANUALĂ: „Cand,cum si de ce se intampla?”
SUBTEMA: „Vietuitoarele si povestile lor”
TIPUL ACTIVITĂŢII: activitate de verificare a cunoştinţelor
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: ALA 1
Joc de rol: „Iedul, cofetar”
Joc de masa”Animale domestice si salbatice”-puzzle
Arta:”Costumul popular al caprei”
SCOPUL:
Perfecţionarea unor priceperi si deprinderi de manipulare a materialelor
puse la dispoziţie, în vederea realizării unor lucrări.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
ARTA:
sa coloreze corect costumele populare respectand conturul;
sa decoreze cu semne grafice, tinand cont de culorile de pe costumele populare
romanesti(albastru,negru si rosu);
sa pastreze un aspect ingrijit al lucrarii;
JOC DE ROL
să mânuiască obiectele şi materialele de lucru specifice cofetarilor;
sa realizeze prajituri din foietaj cu ajutorul deferitelor forme;
sa orneze prajituri fiind atent la păstrarea ordinii şi a curăţeniei;
sa respecte regulile de igiena şi de comportare civilizată;
JOC DE MASA
să urmărească cu atenţie explicaţiile educatoarei;
7. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
să reconstituie din părţi întregul, în succesiunea logică a imaginii;
să denumeaca animalele reconstituite;
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode si procedee
Observarea, conversaţia, explicaţia, exercitiul,expunerea.
b) Mijloace de invatamant
Joc de rol-foietaj,bomboane mici,diferite forme;
Arta –coli,carioci,creioane colorate,imagini costume populare;
Joc de masa- Puzzle cu animale domestice si salbatice.
c) Forme de realizare: pe grupuri, individuală
EVALUAREA
a) Continua: Pe parcursul întregii activităţi prin aprecieri şi îndrumări când este cazul
b) Finala:Autoevaluarea si la sfârşitul activităţii prin concluzii şi aprecieri
SURSE DE DOCUMENTARE :
o Curriculum pentru Învăţământul Preşcolar, M. E. C. T. , 2008;
o Revista învăţământului preşcolar Nr. 1-2, 2009.
NR
CRT
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINTIFIC STRATEGIA
DIDACTICA
EVALUAREA
1. Moment
organizatoric
· aerisirea sălii de grupă;
· aranjarea mobilierului;
· pregătirea materialelor didactice necesare
temelor propuse pentru cele trei sectoare;
2. Captarea
atenţiei
Se realizează intuirea materialelor aduse de
Ied,existente la cele trei sectoare: joc de rol,
artă si joc de masa(cercetarea centrelor de
interes).
- frontal;
- observatia,
conversaţia
Gradul de interes
manifestat pentru
materialul pus la
dispozitie.
3. Anunţarea temei şi
a obiectivelor
Se anunţă tema şi obiectivele:
Joc de rol:”Iedul,cofetar”
Artă: “Costumele populare ale caprelor”
Joc de masa: “Animale domestice si salbatice-puzzle
”
-frontal
-conversaţia,
expunerea,
explicaţia.
Capacitatea de a
asculta
recomandă-rile,
indicaţiile.
4. Desfăşurarea
jocurilor pe arii de
stimulare
Educatoarea indrumara copiii să se joace
acolo unde doresc; copiii isi aleg centrul dorit.
Joc de rol:
-Pe masa exista o tava cu aluat-foietaj
,bomboane mici de diferite culori si diferite
forme cu care copii vor forma
prajituri,ornandu-le cu bomboane.Prajiturile
vor fi puse pe un alt platou aranjate frumos.
Arta:
- La centrul de interes se vor colora
costumele populare tinand cont de culoare si
- pe grupuri,
individual.
Observarea
exercitiul
Raspunsurile si
exprimarea
corecta a
copiilor.
Modul de
interacţiune în
cadrul grupului.
Capacitatea de a
recunoaşte
8. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
de conturul acestuia.Apoi il vor decora cu
semne grafice.
Se va interveni pe parcursul desfăşurarii
activităţilor, corectându-i dacă este nevoie.
Joc de masa:
-Se reconstituie din bucati, intr-un intreg
diferite puzzle cu animale.
-puzzle,
-exercitiul
culorile
decoratiunilor de
pe costumul
popular
Capacitatea de
analiză, de a
reconstitui
întregul.
5. Evaluarea
performantei
Se realizeaza evaluarea cu ajutorul metodei
Turul galeriei, copii trecand in grup pe la
fiecare centru de interes pentru evaluarea
rezultatelor.
- frontal
-conversaţia,
analiza;
Autoevaluarea
6. Încheierea
activităţii
Aprecieri globale şi individuale privind
implicarea copiilor în activitate.
Drept rasplata se va descoperi ce
este sub a doua cifra(cele trei capre)
- frontal
-conversaţia;
Receptivitatea
copiilor.Modul
de implicare în
activ
TEMA ANUALĂ: „Cand,cum si de ce se intampla?”
SUBTEMA: „Vietuitoarele si povestile lor”
TIPUL ACTIVITĂŢII: activitate de verificare a cunoştinţelor
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Domeniul Stiinte
Joc didactic: ’’Saculetul fermecat.”
SCOPUL: Consolidarea si verificarea cunostintelor copiilor despre animale domestice si salbatice si
foloasele pe care le aduc.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
Sa recunoasca animalul de pe jeton ;
Sa aleaga mediul de viata al animalului recunoscut;
Sa descopere puiul animalelor si sa asocieze puiul cu familia sa;
Sa numeasca animalul-mama si animalul-tata ;
Sa denumeasca corect foloasele aduse de animale domestice recunoscute si plasate in
macheta ;
Sa interpreteze corect melodia si textul unui cantec.
SARCINA DIDACTICA :
Recunoasterea,denumirea animalelor si clasificarea lor dupa locul unde traiesc ;
Recunoasterea puilor unor animale si plasarea fiecaruia langa mama si tatal sau ;
Recunoasterea unor foloase aduse omului de animale domestice.
REGULA JOCULUI :
Grupa de copii este impartita in doua echipe :cateii si ursii.
Un copil de la fiecare echipa extrage dintr-un saculet cate un jeton cu un animal(domestic
sau salbatic),il recunoaste si il plaseaza in mediul sau de viata,pe tabla magnetica,
9. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
clasificandu-l astfel in animal domestic sau salbatic.Vor denumi puiul scos din saculet, il
vor pune langa familia sa pe o macheta si denumesc mama si tatal sau. Alt copil numit de
educatoare de la fiecare echipa va enumera foloasele aduse de aceste animale.
ELEMENTE DE JOC :
Surpriza,minuirea materialelor,ghicirea,aplauze,intrecerea.
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode si procedee: observarea,exercitiul,conversatia,demonstratia,problematizarea
b) Mijloace de invatamant:jetoane cu animale,mulaje-animale,2 imagini medii de viata
(casa omului,padure),machete,cutie de lapte,oua,carne,curea,geanta,pulovar lana,etc
c) Forme de realizare: pe grupuri,
EVALUAREA
Continua: Pe parcursul întregii activităţi prin aprecieri şi îndrumări când este cazul
Finala: La sfârşitul activităţii prin concluzii şi aprecieri
SURSE DE DOCUMENTARE :
o
o Revista învăţământului preşcolar Nr. 1-2, 2009.
o Jocuri interdisciplinare,Aramis,2004
o Poftiti in trenuletul jocurilor,ed.Diamant,2010
NR
CRT
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINTIFIC STRATEGIA
DIDACTICA
EVALUAREA
1. Moment
organizatoric
· aerisirea sălii de grupă;
· aranjarea mobilierului;
· pregătirea materialelor didactice necesare
activitatii;
· intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă
şi aşezarea acestora în semicerc.
2. Captarea
atenţiei
Se deschide al doilea plic de la Iedul cel alintat
si se descopera materialele trimise de cele trei
animale salbatice.
- frontal;
conversaţia
Gradul de interes
manifestat pentru
materialul pus la
dispozitie.
3. Anunţarea temei şi
a obiectivelor
Educatoarea anunţă copiii că vor juca un joc
numit,,Saculetul fermecat”, in care copii vor
descoperi animale domestice si salbatice,vor
recunoaste unde traiesc ele,puii lor si foloasele
pe care la dau unele animalele domestice.
-frontal
-conversaţia,
-explicatia
4.
Desfăşurarea
jocurilor
Varianta 1
Explicarea jocului:
Educatoarea explică copiilor regulile jocului
,,Saculetul fermecat”.
Ei vor forma doua echipe(ursuletii si cateii) si
pe rand fiecare echipa va recunoaste si denumi
un animal,apoi il va pune in mediul sau de
viata.
Executarea jocului de probă:
Din echipa ursuletilor un copil va scoate un
jeton din saculet, va denumi animalul din
-conversatia
-explicatia
-exercitiul
Raspunsurile si
exprimarea
corecta a
copiilor.
10. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
imagine si il va pune pe tabla in mediul unde
traieste, denumindu-l ca fiind animal domestic
sau salbatic.Apoi se va continua cu un copil de
la echipa cateilor.
Executarea propriu-zis a jocului:
După ce copiii au înţeles regulile jocului se
trece la executarea jocului propriu-zis.
Răspunsurile corecte ale copiilor vor fi
recompensate cu aplauze si cate un animal in
dreptul echipei care a raspuns corect.Se repeta
cu cate trei copii de la fiecare echipa.
Varianta 2
Educatoarea le spune copiilor, ca Iedul cel
alintat pe drum spre casa sa, s-a intalnit cu puii
unor animale care s-au pierdut mama si tatal si
ne roaga daca dorim sa ii ajutam si pe ei sa isi
regaseasca familia.
Sunt solicitati cate doi copii de la fiecare echipa
sa scoata din saculet cate un mulaj-animal-pui si
sa regaseasca familia sa, plasand-o pe o
macheta si denumind atat pe mama cat si pe
tatal sau.Vor fi recompensate cu cate un animal.
-observarea
-conversaţia,
-exercitiul,
-observarea
-conversaţia,
-exercitiul,
-observarea
Capacitatea de a
recunoaşte
animale si de ale
amplasa in
mediul in care
traieste
Modul de
interacţiune în
cadrul grupului.
Capacitatea de a
recunoaşte
familia pentru
puii animalelor
5. Obtinerea
performantei
Iedul nu cunoaste de ce omul creste animale pe
langa casa lui si de aceea il vom ajuta si de
aceasta data.Cate un copil de la fiecare echipa
va alege o familie de animale si va recunoaste
si denumii foloasele aduse de ea.
-explicaţia,
-exercitiul,
problematizare
a.
Capacitatea de a
recunoaşte si
denumii
foloasele
animalelor
domestice
6. Evaluarea
performantei
Vor fi numarate animalele din dreptul fiecarei
echipe si va fi desemnata echipa castigatoare.
Vor fi descoperite cifrele 3 si 4 recunoscand ce
este sub ele- vulpea,ursul.
- frontal
-conversaţia,
exercitiul;
Autoevaluarea
7. Încheierea
activităţii
Aprecieri globale şi individuale privind
implicarea copiilor în activitate.Vor parasi sala
de grupa cantand cantecul “Vulpe, tu mi-ai furat
gasca”
- frontal
-conversaţia;
11. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
TEMA ANUALĂ: „Cand,cum si de ce se intampla?”
SUBTEMA: „Vietuitoarele si povestile lor”
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi si deprinderi
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Domeniul om si societate
SCOPUL: Consolidarea deprinderii de a lipi animalele in mediul lor de viata;dezvoltarea
gustului estetic.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
să identifice materialele necesare realizării temei propuse
să întindă corect lipiciul pe o suprafaţă dată;
să lipeasca animalele in mediul lor de viata
să verbalizeze acţiunile întreprinse
să analizeze critic şi autocritic lucrările expuse
12. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
sa interpreteze corect melodia si textul unui cantec.
STRATEGII DIDACTICE
a)Metode si procedee: explicatia,exercitiul,demonstratia,etc
b)Mijloace de invatamant:lipici,coli,panou pentru expus.
c)Forme de realizare: frontal,,individuala.
EVALUAREA
Continua: Prin observarea comportamentului,analiza raspunsurilor si a actiunilor copiilor;
Finala: La sfârşitul activităţii prin aprecieri stimulative,prin analiza produselor activitatii.
SURSE DE DOCUMENTARE :
· Revista învăţământului preşcolar Nr. 1-2, 2009.
o Fantezie,dibacie,creatie,Rodica Caliston,Hiperion,Chisinau,1990
o Didactica scolara,M. Dumitrana,Ed.Integral,Bucuresti,1998
NR.
CRT
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINTIFIC STRATEGIA
DIDACTICA
EVALUARE
1. Moment
organizatoric
· aranjarea mobilierului;
· pregătirea materialelor didactice necesare
activitatii;
· Asigurarea ordinii si disciplinei necesare
desfasurarii activitatii
2. Captarea
atenţiei
Educatoarea ii anunta pe copii daca doresc si
ei sa ii faca o surpriza Iedului cel
alintat,realizand cate o tablou cu animale
pentru a i-l da in dar,ca sa isi aminteasca de
ei..Copiii sunt deacord.Se arata doua modele.
- frontal;
conversaţia
3. Anunţarea temei şi
a obiectivelor
Se intuiesc materialele de pe masuta,se anunta
inca o data tema,obiectivele si modul de lucru. -conversatia,
-observatia
4. Desfăşurarea
activitatii
Se vor executa câteva exerciţii de încălzire a
musculaturii mici a mâinilor („Plouă, cântâm la
pian, frământăm aluatul, închidem şi deschidem
pumnul,stoarcem rufele”).
Se va de semnalul de începere a lucrului. Se
-conversatia
13. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
vor da indicaţii individuale şi colective dacă va
fi cazul de către educatoare. Activitatea se va
desfăşura pe un fond muzical :”Sunete din
padure ale pasarilor”. Înainte de expirarea
timpul alocat acestei activităţi le voi atrage
atenţia copiilor să încerce să-şi finalizeze
lucrările.
- individual,
- conversaţia,
-explicaţia,
-exercitiul,
5. Evaluarea
performantei
Voi cere unui copil,doi să explice modul în
care a realizat Tabloul Animale domestice si
animale salbatice.
conversaţia,
explicaţia,
6. Încheierea
activităţii
Executarea unei expozitii cu lucrarile realizate.
Se va aprecia activitatea , ca rezultat al muncii
tuturor copiilor. Se vor aprecia lucrările sub
aspect estetic, scoţându-se în evidenţă
corectitudinea executării, asamblării şi a
modalităţii de lipire.
Se descopera si a cincea cifra
,descoperind lupul si vor preciza si titlul
povestii.
Toi copiii ies din sala de grupa intonand
cântecul „Ratustele mele”.
- frontal
-conversaţia;
TEMA ANUALĂ: „Cand,cum si de ce se intampla?”
SUBTEMA: „Vietuitoarele si povestile lor”
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi si deprinderi
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: ALA2
SCOPUL: Recreerea şi destinderea copiilor; dezvoltarea atenţiei rapidităţii
în reacţii, a îndemânării; dezvoltarea spiritului de competiţie.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
să danseze pe ritmul melodiei;
să perceapă componentele spaţio-temporale (distanţa, localizare);
să se aşeze pe scăunel când muzica s-a oprit;
să respecte regulile jocului;
să se integreze activ şi afectiv în activitate.
STRATEGII DIDACTICE
a)Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,exerciţiul, jocul.
b)Mijloace de invatamant: CD player, CD audio, scăunele.
c)Forme de realizare: frontal,,individuala.
EVALUAREA
Continua: Prin observarea comportamentului si a actiunilor copiilor;
Finala: La sfârşitul activităţii prin aprecieri
14. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
NR.
CRT
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINTIFIC STRATEGIA
DIDACTICA
EVALUARE
1.
Moment
organizatoric
Se asigură condiţiile unei bune desfăşurări a
activităţii prin pregătirea materialelor didactice,
aranjarea scăunelelor în două şiruri, spate în
spate.
Instructajul
verbal
2.
Captarea atenţiei
O voi realiza printr-o provocare la joc.
Pentru că este ultima activitate din ziua de
astăzi Iedul cel alintat vrea să vădă cine este cel
mai activ, cel mai îndemânatic copil din grupă.
explicaţia
3.
Anunţarea temei
ş a obiectivelor
Astăzi ne vom juca jocul: “Lupul si animalele”,
este un joc ce ne va ajuta să ne relaxăm după o
zi de muncă şi ne va învăţa să respectăm reguli
şi să fim cinstiţi atunci când e vorba de o
competiţie.
explicaţia
4
Prezentarea
conţinutului şi
dirijarea învăţării
Explicarea jocului:
Noi am mai jucat acest joc, dar sub altă
denumire. Pentru că astăzi ne-am amintit multe
lucruri despre animale m-am gândit să fiţi voi
animale şi scăunelele să reprezinte casa voastra.
În faţă voastră se află
mai multe scăunele. Voi da drumul la casetofon
iar voi veţi începe să dansaţi, (respectând ritmul
melodiei) in jurul scaunelelor. Când melodia se
opreşte, va trebui să fugiţi şi să intrati in
casa(stat pe scaun)sa nu fiti prinsi de lup.Lupul
este in casa lui si el si la auzul incetarii melodiei
va iesi din vagauna lui ca sa prinda un animal si
sa-l manance.
Copilul prins de lup va fi transformat in lup si
se va relua, iar jocul.
Jocul de probă:
Haideţi să încercăm o dată să vedem dacă aţi
înţeles cum ne vom juca astăzi?
Copiii se joacă aşa cum le-am explicat.
Jocul propriu-zis:
Copiii execută jocul propus de mai multe ori.
Voi urmări participarea activă şi afectivă a
copiilor stimulându-i pe cei mai neîncrezători.
Acolo unde este nevoie îi ajut sau le dau
indicaţii suplimentare individual sau colectiv
după cum este cazul.
explicaţia
demonstraţia
CD player
Cd audio
scăunele
Exerciţiul, jocul
5. Asigurarea retenţiei
şi a transferului Ce joc ne-am jucat noi astăzi?
V-a plăcut acest joc?
conversaţia
15. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
6.
Evaluarea
În finalul activităţii copiii vor fi apreciaţi şi
felicitaţi pentru felul în care au participat la
această activitate:
-aţi dansat foarte frumos pe ritmul melodiei;
- aţi respectat regulile jocurilor;
Anexa 1
Dragii mei prieteni
Eu am aflat cu bucurie ca in aceasta gradinita
sunt copii isteti, care stiu multe lucruri interesante.
Cred ca ma cunoasteti din poveste,eu sunt iedul alintat
de Capra-mama,Bunica-capra si Matusa-capra.
Intr-o zi,trei animale salbatice pe care eu nu le mai
16. Educatoare: Sandu Elena Luminita
Gradinita Voinicel,Chitila,Ilfov
recunosc mi-au dat o lectie din
care am invatat ca nu trebuie
sa fiu neascultator si mai ales alintat.
Doresc sa le arat tuturor ca pot sa ma cumintesc.
Voi ma credeti?
Animalele salbatice mi-au trimis cateva probe prin care
trebuie sa trec,dar nu reusesc singur,de aceea,
va rog pe voi sa ma ajutati sa descopar identitatea celor
trei animale salbatice.
Am trimis-o si pe Mama-capra sa va ajute si ea.
Vă îmbrăţişez cu drag,
Iedul cel alintat si de voi ajutat.