3. Мақсаты:
• 1. Білімділік:
Оқушыларды екі таңбалы санды бір таңбалы санға
разрядтан аттап жазбаша көбейту тәсілімен және
көбейтуді бағанға толық жазумен таныстыру.
.
2. Дамытушылық:
Оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін,
тапқырлығын дамыту. Талдау мен қорытынды жасай
білуге үйрету.
3. Тәрбиелік
Оқушыларды жылдамдыққа, ұқыптылыққа,
дербестікке, бауырмалдыққа тәрбиелеу.
4. • Сабақтың түрі :
аралас
• Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап, түсіндіру
• Сабақтың көрнекілігі:
слайдтар, дидактикалық
материалдар
5. САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ:
• І. Ұйымдастыру кезеңі
• ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
• №4 өрнек пен 9-тапсырма
• Үй тапсырмасын бекіту
• Ой шақыру
• ІІІ. Жаңа сабақ
• Кіріспе
• Оқулықпен жұмыс
• Тақтамен жұмыс
• Дәптермен жұмыс
• Шығармашылық жұмыс
• Логикалық есеп
• ІV. Қорытынды
• V. Бағалау
• VІ. Үйге тапсырма
6. Сабақтың барысы:
• І. Ұйымдастыру кезеңі
• 1. Сыныпты түгелдеу.
• 2. Психологиялық дайындық
Математика сабағын,
Жақсылап ұғып аламыз.
Сәулесі деп сананың
Мәнінен ой табамыз.
• 3. Сыныпты топқа бөлу:
1. Алғырлар
2. Тапқырлар
3. Өжеттер
7. Үй тапсырмасын тексеру
1. № 4 өрнек пен 9-тапсырманы тексеру
№ 4 өрнек
а*4-26 өрнегінің мәнін тап,
мұндағы а=29; 37; 46.
9-тапсырма
6 м 5 дм 2 см = см
49 сағ = тәул. Сағ
3 ц 25 кг = кг
96 мин = сағ мин
9. Ой шақыру
• Сегіздің квадраты
• Ұзындық өлшем бірліктерін ата?
• Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз?
• Көбейтудің қандай қасиеттерін білесің?
• 9*8 =
• 1 км = м
• 63: 9 =
• Санды бірге көбейткендегі шығатын сан?
• 2 тәулікте неше сағат бар?
• 31*3
10. Жаңа сабақ.
Тақырыбы :
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға
разрядтан аттап жазбаша көбейту.
Мақсаты:
Оқушыларды екі таңбалы санды бір таңбалы
санға разрядтан аттап жазбаша көбейту
тәсілімен және көбейтуді бағанға толық
жазумен таныстыру.
14. Дәптермен жұмыс
• 3-есеп
1 күнде – 42 шелек су
Суғарады – 2 рет (күніне)
1 аптада - ? шелек су
І тәсіл:
42*2 = 84 (екі рет суғару кезінде қажет)
84*7 = 588 (бір аптаға қажет)
ІІ тәсіл:
42*7 = 294 (бір рет суғару кезінде бір аптаға қажет)
294*2 = 588 (екі рет суғару кезінде бір аптаға қажет)
15. Сергіту сәті:
1.Бұл шеңберде нүкте нешеу,
Сонша қолыңды көтер дереу.
2.Қанша шаршы көріп тұрмыз,
Сонша алға еңкейеміз.
3.Кесінді нешеу болса,
Шапалақта қуана.
4.Үшбұрышты санайық,
Сонша отырып тұрайық
Орнымызға қонайық.
...
16.
17.
18. • 8-есеп
2 дорбада - ? а
ІІ-д. салғанда – 8 а 34 а
әр дорбада - ? а
2*х+8=34
2*х=34-8
2*х=26
х=26:2
х=13
2*13+8=34
34=34
Жауабы: Әуелде әр дорбада 13 алмадан болған.
19. • 2 м 4 см = см
• 3 м 2 дм 8 см = см
• 2 сағ 50 мин = мин
21. Логикалық есептер
• Сенің қалтаңда үш кәмпит болды және сен әр
жарты сағат сайын бір кәмпиттен жедің.
Барлық кәмпитті жеп тауысуың үшін саған
қанша уақыт керек болды?
• Жауабы: 90 минут =1 сағат 30 минут
• Ауланы қоршау үшін бір қатарға бір-бірінен 2
м қашықтықта 20 баған қойылды. Қоршаудың
ұзындығы неше метр?
• Жауабы: 20*2-2=38 (м)