Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
KWAS FOLIOWY
W CIĄŻY
2 12/
Dlaczego kwas foliowy jest tak
ważny w czasie ciąży?
Kwas foliowy - niezbędny w prawidłowym
rozwoju dziecka
Kwas fol...
3 12/
Gdzie możemy znaleźć kwas foliowy?
Nasz organizm nie jest zdolny do wytwarzania witaminy jaką jest kwas foliowy,
dla...
4 12/
Warto wiedzieć, że foliany są bardzo wrażliwe na wysoką
temperaturę. Dlatego ich obróbka, np. podczas wypieku
chleba...
5 12/
Nie znalazłeś odpowiedzi
na swoje pytania?
TELEFONICZNY
od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 do 24.00
Tel: ...
testDNA Services Sp. z o.o.
ul. Bocheńskiego 38A, 40-859 Katowice
Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych
ww...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Kwas foliowy w ciąży - testDNA

835 views

Published on

Kwas foliowy w ciąży jest jedną z najważniejszych witamin. Niestety prawie 50% Polek nie przyswaja go właściwie przez mutację genu MTHFR, która nie daje widocznych objawów. Przeczytaj i dowiedz się, co powodują niedobory kwasu foliowego.

Published in: Health & Medicine
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Kwas foliowy w ciąży - testDNA

  1. 1. KWAS FOLIOWY W CIĄŻY
  2. 2. 2 12/ Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny w czasie ciąży? Kwas foliowy - niezbędny w prawidłowym rozwoju dziecka Kwas foliowy bierze udział w procesach, w wyniku których powstają substancje niezbędne m.in. do prawidłowej syntezy DNA i RNA, czyli materiału genetycznego. W wy- niku niedoboru kwasu foliowego synteza ta może zostać zakłócona, przez co w kodzie genetycznym pojawi się uszkodzenie, które będzie powielane w kolejnych komór- kach. Chodzi więc o ryzyko rozwoju wad rozwojowych u dzieci – takich jak np. wady cewy nerwowej. Pierwszy trymestr ciąży jest niezwykle ważny dla prawidło- wego rozwoju dziecka. Dlatego kobiety jeszcze przed zaj- ściem w ciąże powinny pamiętać o właściwej suplementa- cji kwasem foliowym. Kwas foliowy jest także niezbędny w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Jego niedobór może prowadzić do anemii megaloblastycznej u przyszłej mamy. Kwas foliowy - co to takiego? Jest to tak naprawdę witamina B9 bądź B11. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowa- nia komórek układu nerwowego i krwiotwórczego oraz tkanek zbudowanych z komórek o intensywnych podzia- łach takich jak tkanki płodu i nabłonek przewodu pokar- mowego. W okresie ciąży zapobiega rozwojowi wad cewy nerwowej u potomstwa. Najważniejszym zadaniem kwasu foliowego jest umożliwienie procesu metylacji, czyli przekształcenia dostarczanych składników do formy przyswajalnej przez organizm. Zaburzenie tego procesu wpływa m.in. na podwyższony poziom homocysteiny, co może prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia (takich jak miażdżyca). Wpływa to również na pracę innych układów – chociażby odpornościowego. W efekcie zakłócone jest tworzenie się nowych komórek, usuwanie toksyn z organizmu oraz wchłanianie i przetwarzanie witamin i innych elementów niezbędnych do prawidłowego działania organizmu.
  3. 3. 3 12/ Gdzie możemy znaleźć kwas foliowy? Nasz organizm nie jest zdolny do wytwarzania witaminy jaką jest kwas foliowy, dlatego musimy ją dostarczać wraz z pokarmem. Żródła folianów w diecie Pomidory Drożdże MięsoOrzechy Buraki Rośliny strączkowe Ziarna zbóż Produkty nabiałowe Warzywa liściaste (także mrożone) Owoce
  4. 4. 4 12/ Warto wiedzieć, że foliany są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę. Dlatego ich obróbka, np. podczas wypieku chleba powoduje, że starty folianów sięgają około 30%. Także ich długotrwałe przechowywanie wpływa negatyw- nie na przyswajalność i ilość tej witaminy. Suplementacja kwasem foliowym Dzienne zapotrzebowanie doro- słego organizmu na kwas foliowy wynosi 180–200 mcg. Większą dawkę, tzn. 400 mcg dziennie tyle powinny przyjmować kobie- ty planujące ciążę. Taka suple- mentacja powinna być konty- nuowana do 3 miesiąca ciąży włącznie. Zbyt małe spożycie folianów może skutkować niedo- rozwojem łożyska, co prowadzi do spontanicznych poronień, czy też wystąpienia wad cewy nerwowej. U kobiet, którym urodziło się dziecko z taką wadą zaleca się codzienne przyjmowanie zwiększonej dawki kwasu foliowego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wady u kolejnego dziecka. Wchłanianie kwasu foliowego To jaka ilość i jak szybko jest wchłaniania kwasu foliowego przez nasz układ pokarmowy zależy od różnych czynni- ków, m.in.: • od postaci i rodzaju (naturalne czy synetyczne) folianów spożywanych w produktach, • od sposobu ich obróbki technologicznej • od spożycia alkoholu • od palenia papierosów • od przyjmowanych lekarstw • od stanów zapalnych układu pokarmowego • od spożywania witaminy B12, witaminy C, żelaza, cynku Czy kwas foliowy może szkodzić? Kwas foliowy powszechnie uznawany jest za związek bezpieczny. Tak też jest w większości przypadków. Zwykle jego nadmiar wydalany jest wraz z moczem, a więc trud- no go przedawkować. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy występuje mutacja w genie MTHFR, która nie daje żadnych objawów. Mutacja ta wpływa na upośledzenie wchłaniania kwasu foliowego, a co za tym idzie pomimo tego, że przyjmujemy go w dużej ilości nie jest on prawi- dłowo przekształcany i wchłaniany przez nasz organizm. W związku z tym u osób, które przyjmują zwykły kwas fo- liowy i mają tę mutację nie zostaje on wykorzystany a tym samym występują jego niedobory. Taka sytuacja i braki witaminy B12 mają negatywny wpływ na zdrowie sprzyja to powstawaniu anemii megaloblastycznej, miażdżycy, powoduje zaburzenia centralnego systemu nerwowego. Co w takim przypadku? U osób z mutacją genu MTHFR, szczególnie u kobiet w ciąży zaleca się przyjmowanie innej formy i dawki kwasu foliowego. Jest ona bezpośrednio wchłaniana przez organizm oraz zapewnia odpowiednią dawkę potrzebną do prawidłowego działania cyklu folianów. U kobiet w ciąży, planujących ciążę lub karmiących piersią podnosi stężenie folianów w osoczu.
  5. 5. 5 12/ Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? TELEFONICZNY od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 do 24.00 Tel: 32 445 34 26 lub numer bezpłatny: 800 007 771 E-MAILOWY od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 do 16.30 adres e-mail: biuro@testdna.pl NA ANONIMOWYM CZACIE ONLINE od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 16.30 Czat online dostępny jest na naszych stronach www.zakrzepica-test.pl oraz www.testdna.pl Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Czekamy na kontakt:
  6. 6. testDNA Services Sp. z o.o. ul. Bocheńskiego 38A, 40-859 Katowice Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych www.zakrzepica-test.pl www.testdna.pl

×