1. Школа:
Наставни предмет: Српски језик
Разред: 8.
Датум реализације:
Наставник:
ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 82
Наставна тема: Цео свет је позорница
Наставна јединица: Језичка култура: Стилови јавне комуникације
Тип часа: Обрада
Циљ часа: •Утврђивање и проширивање градива о функционалним стиловима
•Посебно истицање одлика стилова јавне комуникације
Образовни задаци: •Обнављање градива о функционалним стиловима
•Истицање главних одлика писаних стилова јавне комуникације:
публицистички, научни, административни
•Препознавање бирократског језика као облика манипулације
људима помоћу језика ради прикривања информације, истицања
сопствене учености, ублажавања непријатних чињеница
•'Превођење' са бирократског на обичан језик
Функционални
задаци:
•Усвајање градива и примењивање наученог о стиловима јавне
комуникације
•Подстицање ученика на самостално језичко и литерарно
стваралаштво
•Подстицање свесне активности и мисаоног осамостаљивања
ученика
Васпитни задаци: •Неговање и развијање језичке културе ученика у усменом и
писаном изражавању
•Развијање вербалних способности ученика
•Поступно и систематично оспособљавање ученика за логичко
схватање и критичко процењивање
Кључни појмови: Јавна комуникација; стилови – публицистички, научни,
административни; експлицитност, потпуност реченица,
интелектуалност, формалност
Образовни стандарди: •CJ.1.1.3. препознаје различите функционалне стилове на
једноставним примерима
•CJ.1.3.11. препознаје бирократски језик као непожељан начин
1
2. изражавања*
•CJ.2.1.1. чита текст користећи различите стратегије читања:
„летимично читање“ (ради брзог налажења одређених
информација); читање „с оловком у руци“ (ради учења, ради
извршавања различитих задатака, ради решавања проблема);
читање ради уживања*
•CJ.2.1.3. препознаје и издваја језичка средства карактеристична за
различите функционалне стилове
•CJ.2.1.5. проналази, издваја и упоређује информације из два краћа
текста или више њих (према датим критеријумима)
Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе: Дијалошка, истраживачка, стваралачка
Наставна средства: Вербална, Граматика (страна 116), наставни листови (из
Политикиног забавника)
Место извођења
наставе:
Кабинет за српски језик
Корелација: Информатика
Литература и додатни
материјал за
наставнике:
• З. Мркаљ, Планирање у настави, Издавачка кућа Klett, Београд,
2010.
• К. Јанковић, чланк „Кад порастем, скакаћу по кревету”,
Политикин забавник, број 3085, Београд, 25. 3. 2011.
http://politikin-zabavnik.rs/pz/tekstovi/kad-porastem-skakacu-po-
krevetu
•Збирка задатака из српског језика за завршни испит у основном
образовању и васпитању за школску 2010/2011. годину, Београд,
2011.
Литература и додатни
материјал за ученике:
/
Напомене: /
ТОК ЧАСА
Уводни део часа:
(10 минута)
● Подстичем ученике на понављање особина говорног и писаног
језика у јавној комуникацији. Ранијих година смо говорили о
начинима изражавања и о функционалним стиловима, па би било
лепо да их поновите и кажете њихове главне одлике. При овој
активности читам ученицима текстове који представљају
примеримере функционалних стилова. Ученици летимичним
читањем одређују ком стилу припада који пример и на основу чега
су то закључили.
Главни део часа:
(25 минута)
● Записујемо у школским свескама и на табли:
Стилови јавне комуникације
● Публицистички (новинарски) стил: сажетост, објективност,
актуелност – ВЕСТ И ИЗВЕШТАЈ / субјективност, сликовитост –
2
3. РЕПОРТАЖА
● Научни стил: објективност, поступност, прецизност, употреба
стручних термина – ЕНЦИКЛОПЕДИЈЕ, УЏБЕНИЦИ
● Административни стил: јасноћа, објективност, прецизност,
употреба устаљених израза – ФОРМУЛАРИ (молбе, пријаве),
ЗАКОНИ, СТАТУТИ
● Упознајем ученике са одликама бирократског језика (Граматика,
116), а за домаћи задатак им кажем да ураде вежбања у Радној
свесци (страна 105).
● ЗАДАТАК: Ускоро ћете морати да размишљате о будућим
занимањима, па да искористимо прилику и да сада почнете са тим.
Даћу вам примере неких занимљивих занимања. Она су
представљена у чланку „Кад порастем, скакаћу по кревету”
(Политикин забавник, Београд, 25. 3. 2011, број 3085;
аутор: Кристина Јанковић; илустровао: Добросав Боб Живковић)
Делим ученике у три групе, а они сами бирају један наставни лист
од понуђених седам (према занимљивости занимања, по њиховом
мишљењу). Задатак је да осмисле како би написали текстове са
следећим захтевима:
− ПРВА ГРУПА – публицистички стил (вест за озбиљан дневни
лист / вест за школске новине / новинарски извештај / прилог
за дневник)
− ДРУГА ГРУПА – административни стил (полицијски записник
/ судска пресуда / тужба / молба за посао)
− ТРЕЋА ГРУПА – научни стил (лекција у уџбенику / текст у
енциклопедији / објашњење у речнику)
Завршни део часа:
(10 минута)
● Након одговарајућег времена, ученици представљају своје идеје
које коментаришемо, допуњујемо, сугеришемо, а најважније је што
истичемо да ли ученичке идеје одговарају одликама наведених
стилова.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
● За следећи час је планирана анализа Молијеровог одломка из дела
„Грађанин племић” (Читанка, страна 136). Одломак треба
прочитати и анализирати га према уобичајеним захтевима.
Наглашавам ученицима да проуче садржај иза одломка јер ће им то
користити за активно учешће у осмишљеним активностима на
следећем часу.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
3
(датум)
Стилови јавне комуникације
− Публицистички (новинарски) стил:
− сажетост, објективност, актуелност – ВЕСТ И ИЗВЕШТАЈ
− субјективност, сликовитост – РЕПОРТАЖА
− Научни стил: објективност, поступност, прецизност, стручни термини –
4. ПРИЛОЗИ
− Наставни листови из Политикиног забавника (делови чланка „Кад порастем,
скакаћу по кревету” – Београд, 25. 3. 2011, број 3085; аутор: Кристина Јанковић;
илустровао: Добросав Боб Живковић)
http://politikin-zabavnik.rs/pz/tekstovi/kad-porastem-skakacu-po-krevetu
4
ФУНКЦИОНАЛНИ СТИЛОВИ
1. КЊИЖЕВНОУМЕТНИЧКИ (литерарни)
2. НОВИНАРСКИ (публицистички)
3. ПОСЛОВНИ (административни)
4. НАУЧНИ (терминолошки)
5. РАЗГОВОРНИ (свакодневни)
КЊИЖЕВНОУМЕТНИЧКИ СТИЛ
• Слобода у граматици, правопису, лексици.
• Субјективност, маштовитост,
индивидуалност...
• Стилске фигуре // пренесено значење.
• Необични спојеви и распоред речи.
• Песничка слобода и оригиналност!
НОВИНАРСКИ СТИЛ
• Говоре о актуелном, важном,
интересантном...
• Речи познаје широки круг читалаца.
• Аутори морају тежити објективности.
• Користе се кратке и јасне реченице.
• Користи се у новинама, на радију,
телевизији...
ПОСЛОВНИ СТИЛ
• Користи се устаљена, учтива, форма.
• У документима, у службеној преписци...
• Прецизан, јасан, хладан начин
изражавања.
• Познат је и као „канцеларијски” стил.
• Везан је за администрацију.
НАУЧНИ СТИЛ
• Важно је логичко размишљање.
• Поштује истинитост и тачност.
• Пуно је аргумената, доказа,
дефиниција...
• Користе се стручни термини –
терминолошки
• Нема осећајности. Помало сувопаран.
РАЗГОВОРНИ СТИЛ
• Осликава друштво и образовање
учесника.
• Избор речи везан је за одређене групе.
• Реченице су углавном кратке.
• Интонација одговара расположењу.
• Чести су фразе, дијалектизми, жаргон, па
и варваризми.