SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
1
Complexul instructiv-educativ Godineşti
Raionul Herţa
Proiect didactic
la biologie în clasa 7- a
Tema :
profesor de biologie
Prescure Vasilii Darievici
2016
2
"Inflorescenţa, diversitatea şi importanţabiologică.
Polenizarea, metodele de polenizare"
Scopul:
- Să se caracterizeze tipurile de bază ale infloriscenţelor;
- Să explice importanţa biologică a inflorescenţelor;
- Să caracterizeze care infloriscenţe se numesc simple si compuse;
- Să caracterizeze tipurile de polenizare;
- Să explice importanţa biologică a autopolenizării şi polenizarea încrucişată;
- Să poată da definiţie noţiunilor noi.
Materiale didactice: multimedia, manualul, tăbliţe, fişe.
Tipul lecţiei: combinată.
Forma de activitate: frontală, individuală, în grup.
Desfăşurarea lecţiei
I. Moment organizatoric.
1. Reflexia psihologică.
2. Instalarea lecţiei.
Eu ştiu totul.
Eu sunt capabil.
Eu pot totul.
Eu o să am succes.
3
II. Actualizarea cunoştinţelor.
Înviorarebiologică
1. Ce este floarea ?
2. Care sunt părţile componente ale florii ?
3. Care este structura staminei ?
4. Care este structura pistilului ?
5. Ce reprezintă periantul ?
6. Care flori ase numesc unisexuate şi care bisexuate ?
7. Daţi exemple de plante dioice şi monoice.
8. Numiţi căile de înmulţire la plantele cu seminţe.
9. Care metode de înmulţire vegetativă vă sunt cunoscute ?
10. Ce reprezintă regeneraţia, care este importanţa ei biologică ?
III. Anunţarea temei şi a sarcinilor lecţiei.
IV. Partea principală a lecţiei.
Profesorul. Totalitatea florilor plasate pe o axă comună se numeşte
inflorescenţă.
4
Inflorescenţele
Simple Compuse
Racem Spic compus
Umbela Umbela compusă
Spic simplu
Corimb
Umbela
Capitul
Calatidiu
Polenizare se numeşteprocesul de transportare a polenului de pe anterele
staminelor (androceu) pe stigmatul pistilului (gineceului).
5
Polenizarea
Autopolenizare Artificială
Încrucişată
 Cu ajutorul vântului;
 Apei;
 Insectelor;
 Păsărilor.
V. Întărirea materialului studiat.
1. Întrebări frontale.
2. Ce se numeşte infloriscenţă ?
3. Caracterizaţi tipurile de bază ale infloriscenţelor.
4. În ce constă importanţa biologică a infloriscenţelor.
5. Ce numim polenizare ?
6. Ce metode de polenizare cunoaşteţi ?
7. Care este importanţa biologică a autopolenizării ?
6
2. Întrebări problematice.
1. Ce – i mai bun pentru plantă, să aibă o singură floare mare sau mai multe
mici ?
VI. Aprecierea.
VII. Temă pentru acasă.
Toţi
1. De studiat § 35 – 36 p. 98 – 103.
La alegere
1. De compus un rebus la temă.

More Related Content

Viewers also liked

позакласний захід з біології
позакласний захід з біологіїпозакласний захід з біології
позакласний захід з біологіїВасиль Прескуре
 
здорові зуби здоров я людини
здорові зуби  здоров я людиниздорові зуби  здоров я людини
здорові зуби здоров я людиниВасиль Прескуре
 

Viewers also liked (20)

зкж
зкжзкж
зкж
 
урок біологія 9_клас
урок біологія 9_класурок біологія 9_клас
урок біологія 9_клас
 
захід
західзахід
захід
 
вода це є життя.
вода   це є життя.вода   це є життя.
вода це є життя.
 
Proiect
ProiectProiect
Proiect
 
позакласний захід
позакласний західпозакласний захід
позакласний захід
 
здорові зуби
здорові зубиздорові зуби
здорові зуби
 
Ncreng 1
Ncreng 1Ncreng 1
Ncreng 1
 
запилення
запиленнязапилення
запилення
 
інтелектуальна гра
інтелектуальна граінтелектуальна гра
інтелектуальна гра
 
позакласний захід
позакласний західпозакласний захід
позакласний захід
 
позакласний захід
позакласний західпозакласний захід
позакласний захід
 
харчування і здоровя
харчування і здоровяхарчування і здоровя
харчування і здоровя
 
Lg еврика
Lg еврикаLg еврика
Lg еврика
 
позакласний захід з біології
позакласний захід з біологіїпозакласний захід з біології
позакласний захід з біології
 
урок
урокурок
урок
 
людина і біосфера
людина і біосфералюдина і біосфера
людина і біосфера
 
здорові зуби здоров я людини
здорові зуби  здоров я людиниздорові зуби  здоров я людини
здорові зуби здоров я людини
 
проект уроку
проект урокупроект уроку
проект уроку
 
Презентація
ПрезентаціяПрезентація
Презентація
 

More from Василь Прескуре (20)

прескуре в. д. досвід роботи
прескуре в. д.   досвід роботипрескуре в. д.   досвід роботи
прескуре в. д. досвід роботи
 
досвід роботи вчителя 1біології з проблеми
досвід роботи вчителя 1біології з проблемидосвід роботи вчителя 1біології з проблеми
досвід роботи вчителя 1біології з проблеми
 
9
99
9
 
8
88
8
 
7
77
7
 
6
66
6
 
5
55
5
 
4
44
4
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
прес
преспрес
прес
 
день зустрічі птахів
день зустрічі птахівдень зустрічі птахів
день зустрічі птахів
 
яблуко
яблукояблуко
яблуко
 
яблуко
яблукояблуко
яблуко
 
здоровий спосіб життя
здоровий спосіб життяздоровий спосіб життя
здоровий спосіб життя
 
здоровий спосіб життя
здоровий спосіб життяздоровий спосіб життя
здоровий спосіб життя
 
для нас найперша квітка
для нас найперша квіткадля нас найперша квітка
для нас найперша квітка
 
для нас найперша квітка
для нас найперша квіткадля нас найперша квітка
для нас найперша квітка
 
попередники птахів
попередники птахівпопередники птахів
попередники птахів
 

Clasa 7

  • 1. 1 Complexul instructiv-educativ Godineşti Raionul Herţa Proiect didactic la biologie în clasa 7- a Tema : profesor de biologie Prescure Vasilii Darievici 2016
  • 2. 2 "Inflorescenţa, diversitatea şi importanţabiologică. Polenizarea, metodele de polenizare" Scopul: - Să se caracterizeze tipurile de bază ale infloriscenţelor; - Să explice importanţa biologică a inflorescenţelor; - Să caracterizeze care infloriscenţe se numesc simple si compuse; - Să caracterizeze tipurile de polenizare; - Să explice importanţa biologică a autopolenizării şi polenizarea încrucişată; - Să poată da definiţie noţiunilor noi. Materiale didactice: multimedia, manualul, tăbliţe, fişe. Tipul lecţiei: combinată. Forma de activitate: frontală, individuală, în grup. Desfăşurarea lecţiei I. Moment organizatoric. 1. Reflexia psihologică. 2. Instalarea lecţiei. Eu ştiu totul. Eu sunt capabil. Eu pot totul. Eu o să am succes.
  • 3. 3 II. Actualizarea cunoştinţelor. Înviorarebiologică 1. Ce este floarea ? 2. Care sunt părţile componente ale florii ? 3. Care este structura staminei ? 4. Care este structura pistilului ? 5. Ce reprezintă periantul ? 6. Care flori ase numesc unisexuate şi care bisexuate ? 7. Daţi exemple de plante dioice şi monoice. 8. Numiţi căile de înmulţire la plantele cu seminţe. 9. Care metode de înmulţire vegetativă vă sunt cunoscute ? 10. Ce reprezintă regeneraţia, care este importanţa ei biologică ? III. Anunţarea temei şi a sarcinilor lecţiei. IV. Partea principală a lecţiei. Profesorul. Totalitatea florilor plasate pe o axă comună se numeşte inflorescenţă.
  • 4. 4 Inflorescenţele Simple Compuse Racem Spic compus Umbela Umbela compusă Spic simplu Corimb Umbela Capitul Calatidiu Polenizare se numeşteprocesul de transportare a polenului de pe anterele staminelor (androceu) pe stigmatul pistilului (gineceului).
  • 5. 5 Polenizarea Autopolenizare Artificială Încrucişată  Cu ajutorul vântului;  Apei;  Insectelor;  Păsărilor. V. Întărirea materialului studiat. 1. Întrebări frontale. 2. Ce se numeşte infloriscenţă ? 3. Caracterizaţi tipurile de bază ale infloriscenţelor. 4. În ce constă importanţa biologică a infloriscenţelor. 5. Ce numim polenizare ? 6. Ce metode de polenizare cunoaşteţi ? 7. Care este importanţa biologică a autopolenizării ?
  • 6. 6 2. Întrebări problematice. 1. Ce – i mai bun pentru plantă, să aibă o singură floare mare sau mai multe mici ? VI. Aprecierea. VII. Temă pentru acasă. Toţi 1. De studiat § 35 – 36 p. 98 – 103. La alegere 1. De compus un rebus la temă.