Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
1. Proiect didactic
Data: 10.10.2015
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinte ale naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de învăţare: Structura şi funcţiile plantelor –Organele vegetative
Subiectul: Rădăcina- alcătuire externă
Propunător: ovea LaviniaȘ
Scopul lecţiei: Cunoa terea i caracterizarea principalelor tipuri de rădăcini i alcătuirea vârfuluiș ș ș
rădăcinii.
Competenţe specifice:
1.2 Stabilirea relaţiei factori de mediu plante
1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori
2.1 Utilizarea de metode şi mijloace adecvate explorării/ investigării lumii vegetale
3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
5.1 Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală
Obiective opera ionale:ț
O1 - să specifice rela ia rădăcinii cu mediul;ț
O2 - să definească corect rădăcina;
O3 - să clasifice diferitele tipuri de rădăcini;
O4 - să recunoască elementele structurale caracteristice rădăcinii;
O5 - să caracterizeze fiecare tip de radăcină;
O6 - să descrie corect alcătuirea externă a unei rădăcini;
O7 - să demonstreze rolul rădăcinii în viaţa plantelor.
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Resurse procedurale: -observaţia ;
-modelarea ;
-conversaţia euristică ;
-demonstraţia ;
2. -învăţarea prin descoperire ;
b.Resurse materiale: - pentru fiecare elev: fişă de lucru, manualul;
-pentru întreaga clasă: planşe, modele, imagini rădăcini diferite de plante,
atlase botanice;
Forma de organizare: frontal şi pe grupe
Evaluare: formativă prin chestionare orală.
Locul desfăşurării: laboratorul de biologie.
Bibliografie:-Mohan Gheorghe, Ardelean Aurel, Mihail Aurora -Biologie.Manual pentru clasa a V
a,EdituraALL, Bucure ti 1997ș
- MEN, 2009, Programe şcolare pentru clasa aV-a, Bucureşti
-Toma Constantin, Ni ă Mihaela, Ivănescu Lăcrămioara, Costică Naela, Ruginăț
Rodica, Morfologia şi anatomia plantelor, Editura Universităţii „ Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi,
2004.
- Costică Naela, Metodica predării biologiei, Editura Graphys, Iaşi, 2008
Desfăşurarea lecţiei
Etapele
activită iiț
didactice
Obiectivele
opera ionaleț
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevilor
Resurse Evaluare
1. Moment
organizatoric
Verifică dacă
sunt condiţii
optime pentru
desfăşurarea
lecţiei.
Notează
absen ii.ț
Pregăteşte
materialul
didactic
necesar lecţiei.
Işi pregătesc
caietul de
biologie,
manualul şi
obiectele de
scris
Catalog
2. Verificarea
cuno tin elorș ț
Ţesutul
vegetal.Tipuri
de ţesuturi.
1.Ce este un
ţesut vegetal?
2.Ce tipuri de
ţesuturi
cunoaşteţi?
3.Care sunt
ţesuturile
conducătoare
?
1. O grupare de
celule care au
aceeaşi
formă,structură,
şi îndeplinesc
aceeaşi funcţie.
2. De protecţie,
conducătoare,
de susţinere,
asimilatoare,
de depozitare,
secretoare.
Prin
chestionare
orală verific
lecţia.
3. 4.Ce rol au
ţesuturile
asimilatoare?
3.Vase
conducătoare
lemnoase şi
vase
conducătoare
liberiene.
4.Au rol în
prepararea
hranei.
3. Captarea
atenţiei
Prezint elevilor
imagini sau
material
proaspăt cu
alcătuirea
externă a
rădăcinii şi îi
încurajez să
spună ce
observă.
Elevii vor da
răspunsuri cu
ceea ce
observă.
Plan e,ș
diferite tipuri
de rădăcini.
4. Anunţarea
temei şi
obiectivelor
Anunţ şi scriu
pe tablă tema
lecţiei şi
prezint
obiectivele pe
care elevii
trebuie
să le cunoască
la terminarea
lecţiei.
Notează în
caiete titlul
lecţiei şi
urmăresc
obiectivele.
Manualul,
tabla
5. Dirijarea
învă ăriiț
O1
O2
O3
O4
O5
Prezint
materialul
didactic, adică
rădăcinile.
Unde crede iț
că se dezvoltă
rădăcina?
Rădăcina este
organul
vegetativ al
plantei care
cre te, deș
obicei, în
pământ.
Folosindu-mă
de materialul
didactic
existent dirijez
pe elevi în
descoperirea
tipurilor de
rădăcini.
Ce formă are
În pământ
Notează
defini iaț
rădăcinii
Elevii spun că
rădăcinile sunt
pivotante,
firoase,
rămuroase iș
adventive.
Are formă de
Tabla,
plan ele,ș
materialul
biologic viu
Plan ele,ș
materialul
biologic viu
Evaluare orală
pe parcursul
orei la elevii
care dau
răspunsuri
bune i foarteș
bune.
4. rădăcina
pivotantă?
Câte tipuri de
rădăcini o
alcătuiesc?
Sunt alcătuite
dintr-o
rădăcină
principală iș
mai multe
rădăcini
secundare.
La ce plante se
întâlnesc?
Cum arată
rădăcinile
firoase?
Din ce sunt
alcătuite?
Ele sunt
alcătuite din
rădăcini de
aceea iș
grosime iș
lungime.
La ce plante se
întâlnesc?
Cum crede i căț
arată rădăcinile
rămuroase?
Rădăcinile
rămuroase au
rădăcinile
secundare
aproape tot a aș
de lungi iș
groase ca iș
rădăcina
principală.
La ce plante
întâlnim astfel
de rădăcini?
Din ce iau
na tereș
rădăcinile?
Rădăcinile
adventive, în
anumite
condi ii, iauț
na tere peș
ăru .ț ș
Elevii notează
în caiete
descrierea
rădăcinii.
La păpădie,
lucernă, rapi ă.ț
Arată ca un
mănunchi,
smoc.
La cereale.
Seamănă cu
coroana unui
arbore, arbust.
La arbori iș
arbu ti.ș
Din sămân ă.ț
5. O6
O7
tulpini sau
frunze.
Cu ajutorul
plan elor iș ș
desenului din
carte le voi
prezenta
zonele vârfului
rădăcinii.
De la vârf spre
bază:
-scufia: esutț
care protejează
vârful
rădăcinii; rol:
protec ie;ț
-zona netedă:
zona de
cre tere înș
lungime a
rădăcinii;
-zona
peri orilorș
absorban i:ț
aspect de
man on,ș
alcătuit din
firi oareș
sub iri numiteț
peri oriș
absorban i;ț
-zona aspră:
formată din
partea bazală a
fo tilorș
peri oriș
absorban i.ț
Care crede i căț
este rolul
rădăcinii în
via a plantei?ț
De ce rădăcina
are un rol atât
de important
pentru plantă?
Elevii descriu
mai întâi ce
observă, iar
apoi notează iș
realizează în
caiete desenul
cu vârful
rădăcinii.
Elevii răspund
la întrebări iș
dau exemple.
6. SCHI A LEC IEI:Ț Ț
Rădăcina-alcătuire
Organele plantei cu flori:
- vegetative: - rădăcina
- tulpina
- frunza
- de înmul ire: - floareaț
- fructul
- sămân aț
Radăcina este organul vegetativ al plantei care se dezvoltă, de obicei, în pământ i nu prezintăș
niciodată muguri sau frunze.
Tipuri de rădăcini: - pivotante: - forma unui ăruț ș
- sunt alcătuite dintr-o rădăcină principală, groasă, i mai multeș
rădăcini secundare, sub iri.ț
- se întâlnesc la păpădie, lucernă, rapi ă, morcov, fasole, trifoi.ț
-firoase: - au toate rădăcinile de aceea i grosime i lungimeș ș
- rădăcina principală dispare de timpuriu, fiind înlocuită de un
mănunchi de rădăcini egal dezvoltate
- se întâlnesc la grâu,secară,lalea
-rămuroase: - rădăcinile secundare sunt aproape la fel de lungi i de groase ca iș ș
rădăcina principală
- se întâlnesc la stejar, fag, brad
- adentive: - în anumite condi ii, la unele plante, iau na tere pe tulpini sauț ș
frunze
- exemplu: iedera
Alcatuirea externă a vârfului rădăcinii de la vârf spre bază:
- scufia: acoperă şi protejează vârful rădăcinii.
-zona netedă zona de creştere reprezintă zona de cre tere în lungime a rădăciniiș
-zona absorbantă : are aspectul unui man on i este alcătuită din a a numi ii peri oriș ș ș ț ș
absorban i; ace tia asigurț ș ă absorbţia apei cu sărurile minerale;
-zona aspră reprezintă partea bazală a fo tilor peri ori absorban i.ș ș ț
Voi efectua desene la tablă pentru fiecare tip de rădăcină i alcătuirea externă a rădăcinii.ș
.