1. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
1
Пояснювальна записка
Сучасні школярі із величезною цікавістю сприймають матеріал уроку, коли
вчитель застосовує ІКТ – такий урок набуває високої ефективності і полегшує
навчання учнів.
Під час проведення уроку з використанням цифрових технологій, навчально-
виховний процес визначається такими перевагами:
• матеріал краще сприймається учнями, зростає їх зацікавленість;
• відбувається індивідуальний розвиток творчих здібностей;
• скорочуються види робіт, що втомлюють учня, використання різних засобів
з метою підвищення активності учнів, уможливлюють динамічне подання
матеріалу;
• забезпечують умови для формування самооцінки учня та його самостійної
праці .
Інноваційні технології, інтерактивні методи навчання – це найуніверсальніші
форми, що забезпечують виконання різноманітних завдань за рахунок відео та
аудіо коментарів, презентацій до уроку, які представлені в електронному варіанті
через сучасні електронні інструменти, електронні підручники, ребуси, пазли,
виконання онлайн тестів з предмету.
Залучення технологій з використанням мобільного телефону на уроках до-
датково заохотить школярів до вивчення матеріалу уроку.
Урок
фізики
7 клас
7
Тема уроку:
Деформація тіла. Сила
пружності. Закон Гука
2. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
2
Мета:
освітня: ввести поняття деформації тіла та сили пружності. З'ясувати природу
сили пружності, види пружних і пластичних деформацій. Вчитися розв’язувати
задачі на застосування закону Гука
розвиваюча: розвивати логічне та алгоритмічне мислення
виховна: виховувати культуру мовлення та оформлення записів
Очікувані результати:
знаннєвий компонент: знає і описує фізичні явища і процеси деформація;
формулює закон Гука, пояснює залежність сили пружності від деформації;
діяльніснийкомпонент:застосовує закон Гука під час розв’язування різних видів
чи типів задач і виконання лабораторних робіт, здатен (здатна) запропонувати
способи зменшення/збільшення сили пружності в практичних ситуаціях,
використовує набуті знання у навчальній і практичній діяльності;
ціннісний компонент: висловлює судження про роль внеску вчених-фізиків у
розвиток і становлення механіки та техніки, оцінює практичне значення
застосування законів і закономірностей у природі та техніці.
Ключові компетентності, що формуються на уроці: основні компетентності у
природничих науках і технологіях; математична компетентність; соціальна та
громадянськакомпетентності; інформаційно-цифрова компетентність; спілкування
державноюмовою;уміння розуміти висловлене іноземною мовою; здорове життя;
уміння вчитися впродовж життя ( пошук, збирання, обробка інформації)
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: губка, пластикова лінійка, штатив з муфтою та лап-
кою, пружина, динамометр, косинець з прямим кутом, важки, мультимедійний
апарат, підключений до мережі Інтернет, електронний підручник (Фізика 7 клас,
авторський колектив:Віктор Бар’яхтар, Юрій Горобець, Ігор Ненашев, Олена
3. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
3
Кірюхіна, Станіслав Довгий, Фаїна Божинова, ТОВ Видавництво «Ранок», 2020,
планшет/смартфон, роздатковий матеріал, портрет Гука
Міжпредметнізв'язки: з інформатикою, з математикою, з історією, з українською
літературою, з мистецтвом, з ОБЖД
Форма роботи: індивідуальна, в парах, в малих групах
Програмне забезпечення: браузер, пакет офісних програм, використання
мобільних додатків для проведення навчальних досліджень на уроках фізики.
План
1. Мотивацій навчальної діяльності учнів.
2. Деформація тіла. Сила пружності. Закон Гука.
3. Вчимося розв’язуватизадачі.
4. Запитання до уроку.
5. Узагальнення та систематизація вивченого.
6. Домашнє завдання.
Перебіг уроку
І. Початок уроку
1. Привітання. (1 хв.)
2.Мотивацій навчальноїдіяльностіучнів. Повідомленнятеми, формування
завдань уроку та очікуванихрезультатів (4 хв.)
У кожного з вас на партах є аркуш самооцінювання, який ви будете заповнювати
впродовж уроку.
Аркуш (додаток 1)
Над якою темою ми сьогоднібудемо працювати на уроці? Щоб дізнатись тему
нашого уроку я пропонуювам розгадатиребус.
Завдання
4. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
4
Відгадати слово і поясни його значення
(робота в парі)
Розгадати ребус (додаток 2)
У творі Івана Котляревського «Наталка Полтавка» дівчина співає пісню: «Віють
вітри, віють буйні, аж дерева гнуться…»
https://www.youtube.com/watch?v=MwmXZh6XHp4
(деформація – анг.deformation)
ІІ. Основна частина уроку ( 20 хв.)
Інтерактивна вправа – метод « ПРЕС»
Метод « ПРЕС»
1)висловити свою думку: «Я вважаю...»;
2)пояснити підгрунтя такої думку: «Оскільки...»;
3)навести приклад додаткових аргументів на
підтримку своєї позиції «... наприклад...»;
4)узагальнити, формулювати висновки: «Отже,...»
або «таким чином...».
5. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
5
Застосовуючи метод «Прес» обґрунтуйте відповідь на запитання, чому є
важливим для вивчення і вдосконалення знань про деформацію тіл.
Деформація тіла. Сила пружності.
Зміну форми або розмірів тіла називають деформацією. Наслідком
деформаці є виникнення пружних сил.
Демонстрація. Деформація губки (губка).
Сила пружності - це сила, що виникає внаслідок деформації тіла і
спрямована протилежно напрямку переміщення частинок тіла під час
деформації.
(сила пружності - анг. force of elasticity)
Чим більшої деформації зазнає тіло, тим більша сила пружності.
Зазвичай силу пружності позначають 𝐹пр, але в деяких випадках
використовують інші символи. Якщо тіло тисне на опору, то опора
деформується (вигинається). Деформація опори викликає появу сили
пружності, яка діє на тіло перпендикулярно до поверхні опори.
Силу пружності, що діє на тіло з боку опори або підвісу, називають силою
реакції опори або силою нормального тиску (позначають 𝑵
̅) .Силу
нормального тиску не завжди створює лише сила тяжіння, навіть коли тіло
міститься на горизонтальній площині. Наприклад, якщо ящик штовхають
силою, спрямованою під певним кутом до горизонту, чи тіло рухається по
похилій площині. Впершому випадку сила реакції опори рівна різниці сили
тяжіння і вертикальній складовій прикладеної сили. У другому випадку сила
реакції опори залежить від кута нахилу площини, по якій ковзає тіло, до
горизонту. Якщо брусок притискається до вертикальної стіни, то в цьому
випадку сила реакції опори буде рівна силі, що діє по нормалі до тертьових
поверхонь.
6. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
6
Якщо тіло розтягує підвіс (нитки, джгути, шнури), то виникає сила
пружності, спрямована вздовж підвісу. Цю силу називають силою натягу
підвісу і позначають символом Т.
Природа сил пружності.
Виникнення сили пружності пов'язане із силами взаємодії між
молекулами. Пружні сили є найбільш поширеними і виникають у
рідинах, газах та твердих тілах, коли їх молекули зближуються на
відстань 10-9
- 10-10
м, щоб могли взаємодіяти їх електронні оболонки.
Якщо розтягти тіло, відстань між атомами збільшиться, почнуть
переважати сили притягання. Ці сили змусять атоми знову зблизитися до
попередньої відстані. Навпаки, якщо тіло стиснути, переважатимуть сили
відштовхування, які змусять атоми розійтись і зайняти попередні місця.
Отже, під час розтягу, або стискання, в тілі виникають електричні за своєю
природоюсили, що відновлюють його початкові форму і розміри. Такі сили
виникають також, коли тіла згинають або скручують, бо і в цих випадках
змінюється взаємне розміщення атомів. Якщо деформації припиняються,
пружні сили зникають.
Мал. Залежність рівнодійної сил взаємодії молекул від відстані між ними.
Деформації, після яких тіло знову набуває попередніх розмірів і форми,
називають пружними.
Види пружних деформацій:
7. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
7
Переглянути відео за посиланням (дізнаємось про різні види деформації)
(додаток 4)
деформація розтягу (стиснення);
деформація зсуву;
деформація згину;
деформація кручення.
Демонстрація. Видипружних деформацій (губка, пластикова лінійка)
Пластичнідеформації - після припинення дії зовнішньої сили форма і
розміри тіла не відновлюються.
( ст.126, таблиця)
(роботав парі)
Скласти пазл (додаток3)
Закон Гука.
Не зважаючи на те, що пружні сили використовувались людиною досить
давно (лук, катапульти для метання каменів і т.д.), першим до розуміння
пружних сил і деформацій, пружності - як універсальної властивості твердих
тіл, та до відкриття фундаментального закону пружності у 1660 році
прийшов англійський природодослідник Роберт Гук.
Переглянути відео за посиланням (додаток 5)
Закон Гука: сила пружності прямо пропорційна деформації тіла і
спрямована протилежно напряму переміщення частинок тіла під час
деформації:
𝑭пр = 𝒌 ∗ ∆𝒙
де ∆𝑥 (або ∆𝑙) - абсолютне видовження (стиснення) тіла, k- жорсткість
тіла (коефіцієнт пропорційності) ([𝒌] =Н/м). Абсолютне видовження (на
скільки видовжиться чи скоротиться довжина тіла, пружини, гумової
стрічки...) визначається за формулою:
∆𝐱 = |x - x0|
8. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
8
де x - довжина деформованого тіла, 𝑥0- довжина недеформованого
тіла.
Демонстрація. ЗаконГука (штатив з муфтою та лапкою, пружина, динамо-
метр, косинець з прямим кутом, важки).
Гук встановив, що жорсткість - це характеристика тіла, яка залежить
від форми і розмірів тіла та матеріалу, з якого воно виготовлено. Жорсткість
тіла не залежить від сили пружності чи деформації. Проте, чим більше
значення жорсткості тіла, тим менша деформація тіла.
Графічно закон Гука зображають прямою лінією, яка проходить через
початок відліку величин 𝐹пр і k.
Чим більшою є жорсткість тіла, тим вище розташований графік.
(ст.129, порівняти графіки)
Закон Гука добре виконується лише для малих деформацій. Для
значних деформацій зміна довжини не буде прямо пропорційною до
прикладеної сили, а під час дуже великих деформацій тіло руйнується.
Кінезіологічнавправа
«Вухо — ніс»
Фізкультхвилинка
9. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
9
Лівою рукоювзятися за кінчик носа, а правою рукою — за протилежне вухо.
Одночасно відпуститивухо і ніс, плеснути в долоні, змінити положення рук
«з точністю до навпаки».
Використання сил пружності.
Робота в малих групах
(через вихід в Інтернет підготувати інформацію)
Сили пружності враховують і використовують в різних технічних
пристроях і машинах. Автомобілі, залізничні вагони, мотоцикли та інші
транспортні засоби мають ресори. Їх застосування дає змогу зробити рух
значно плавнішим, оскільки наїзд колеса на камінь або іншу перешкоду
приводить лише до деформації ресори і відчутно не змінює положення
самого транспортного засобу.
Буксирування та експлуатація транспортнихсоставів за ПДР 2022 (розділ
23)
10. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
10
У країнах, де часто бувають великі землетруси, будинки ставлять на
спеціальні пружини, які під час поштовху деформуються, а споруда
залишається майже нерухомою, що дозволяє зменшити людські жертви.
Якщо порівнювати міцність людської волосиниіз дротамитакого
самого діаметра, то волосинабуде міцнішою від свинцевого, цинкового,
алюмінієвого, платинового і мідного дроту. Тільки залізо, бронзаі сталь
перевершують людську волосинуза міцністю. Жіноча коса здатна витримати
вантаж до 20 тонн!
11. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
11
Павутина у три разиміцніша від сталевого дротутакого самого діаме-
тра!
Ейфелева вежа, що є своєрідним символом Парижа, складається з
пустотілих сталевих трубок, площа перетину яких збігається із площею
перетину трубчатих кісток людини. І це не випадково! Наприклад, гомілка
людини здатна витримати деформацію стиснення, еквівалентну
навантаженню 1,6-1,8 тонни.
ІІІ. Вчимосярозв’язувати задачі (10 хв.)
Задача 1. Визначте
абсолютне видовження пружини, до якої
підвісили гирю масою 1 кг.
12. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
12
Задача 2. Зобразіть графічно сили пружності, що діють на
тіла.
Задача 3. Жорсткість пружини становить 40 Н/м. Яку силу
потрібно прикласти до пружини, щоб розтягти її на 15 см?
Виконаннятеста (додаток 6)
ІV. Дайте відповідь на запитання ( 5 хв.)
1. Що називають деформацією тіла? Які деформації називають пружними?
пластичними? Наведіть приклади пружних та пластичних деформацій.
2. Що називають силою пружності? Назвіть причини виникнення сили
пружності?
3. Сформулюйте закон Гука. Від чого залежить коефіцієнт жорсткості тіла?
4. Які види пружних деформацій представлені на малюнках?
Малюнки (додаток 7)
V. Підсумок уроку( 4 хв.)
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учні діляться враженнями.
1. На цьому уроція дізнався...
2. На цьому уроці я навчився...
3. Тепер я знаю як ..., а раніше...
4. Мені було цікаво...
5. Мені було важко...
6. Як ви вважаєте, знадобляться набуті знання вам у майбутньому?
13. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
13
Кожен з вас підрахує бали в листі оцінювання .
VІ. Домашнє завдання ( 1 хв.)
1. Вивчити теоретичний матеріал за підручником.
2. Розв’язати вправу 19 (5)
3. Ознайомитися з лабораторною роботою №8( за посиланням) (додаток
8)
4. Додаткове завдання
- пошук, збирання, обробкаінформації та подання її в довільній формі до
одного із зображеннь на картинках:
(Роуп-джампінг (англ. ropejumping від rope — «шнур» і jumping —
«стрибання», «стрибок») — відносно молодий напрямок
екстремального спорту, який полягає у здійсненні стрибка з висотних
об'єктів природного та промислового походження з використанням
професійного альпіністичного спорядження: альпіністичних шнурів,
карабінів, систем та іншого спорядження.
Бокінг (від англ. bócking) - вид екстремального спорту, що розвивається,в
якому використовуються спеціальні пружні ходулі - джампери.)
14. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
14
Додатки
1. Аркуш
https://docs.google.com/document/d/1HUtozjhWFTPnnUqYqAUzCFS33Cxv
WScowRYg89d84t8/edit
2. Розгадати ребус
https://drive.google.com/file/d/1d3pBhDrnxRMiD5YHBVMxE58oxhGo3bU_
/view?usp=sharing
3. Скласти пазл (портрет вченого)
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3655274f8576
15. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
15
4. Переглянути відео за посиланням (дізнаємось про різні види деформації)
http://interactive.ranok.com.ua/theme/contentview/pdrychniki/fzika-7-klas-
pdrychnik-v-g-baryahtar-s-o-dovgiyi-f-ya-bozhinova-ta-n/rozdl-3-chastina-i-
19-deformatsya-tla-sila-pryzhnost-zakon-gyka/do-p-1-dznamos-pro-rzn-vidi-
deformats
5. Переглянути відео за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=VCGTzKPTmZY
6. Виконаннятеста
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfKdlKD8LcJob0kF6oxiQ7HpXI
TIAU_c0z5wGa3qrZy9xIJg/viewform
7. Які види пружних деформацій представлені на малюнках?
https://drive.google.com/file/d/1QtzJafX6aS3XTCxy9AGwmgYDjTOdnUj8/vi
ew
16. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
16
8. Домашнє завдання
https://www.youtube.com/watch?v=Lb9s-rhf4wQ
17. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
17
Для учнів
№ Завдання QR-код
1 Аркуш
2 Ребус
3 Пазл
4 Різні види деформації
5 Вчений
6 Тест
7 Малюнки
8 Лабораторна робота
18. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
18
Інструктивно-методична частина
QR-код
QR-код (QR – Quick Response – Швидкий Відгук» – це двомірний
штрих-код, що надає інформацію для швидкого її розпізнавання за
допомогою камери на мобільному телефоні чи планшеті. За допомогою QR-
коду можна закодувати будь-яку інформацію, наприклад: текст, номер
телефону, посилання на сайт або візитну картку. Щоб розпізнати такий код,
достатньо встановити на телефон/планшет одну з програм.
Ми скористаємось програмою QR Code Reader
https://qrcode.tec-it.com/ru
Ребус
Ребус – це свого родузагадка, яка подається за допомогою букв,
цифр, фігур, знаків. Це відома гра, і використана в навчанні, вона
приносить добрі результати. Учні захоплюються розгадуванням та
складанням ребусів на фізичну тематику. Розгадування ребусів розвиває
логічне мислення учнів, спонукає дітей до креативної діяльності. Їх
використання дасть змогу учням самостійно сформулювати тему уроку
або назвати фізичну величину чи явище, що буде вивчатися, прізвище
19. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
19
фізиків та винахідників. Учні не тільки із задоволенням розгадують
ребуси на тематичних виховних заходах, що проходять під час тижнях
фізики (у конкурсах вболівальників, конкурсах капітанів, конкурсах
ерудитів тощо), а й створюють їх самі.
Працюючи з ребусами, вони привчаються зосереджувати увагу на
навчальному матеріалі, виховують в собіпосидющість, вчаться без втрат
часу організовувати свою роботу, не відволікаючись сторонніми
справами. Створення (розгадування) ребусів – це творчий процес, який
дає можливість кожному розробити нові правила зрозумілі для інших за
логікою побудови.
Складання ребусів – це робота позаурочна: домашня, самостійна,
гурткова.
http://rebus1.com/ua/index.php?item=rulesк 35
Форми Google
Один з найбільш популярних сьогодні сервісів для створення тестів та
опитувальників. Ресурс має велику кількість шаблонів оформлення, що
дозволяє створювати форми до уроку будь-якої теми. Серед переваг слід
відмітити миттєву обробкурезультатів та представлення їх у вигляді діаграм,
імпортування результатів опитування чи тестування в редактор електронних
таблиць, можливість додавання відео та зображень, організації розгалуження
20. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
20
та призначення певної кількості балів за правильну відповідь, можливість
редагування та заповнення на мобільному пристрої, а також вбудовування у
власні сайти чи блоги та швидка публікація в соціальних мережах. Сервіс
містить офіційну інструкцію, яка допоможе опанувати сервіс навіть новачку.
Пазл
Пазл (від англ. jigsaw puzzle) — гра-головоломка, що виглядає як мозаїка, яку
потрібно скласти з безлічі фрагментів малюнка різної форми.Є однією з
найдоступніших іграшок, що розвивають логічне мислен-
ня, увагу, пам'ять, уяву. Пазли дуже корисні для розвитку мислення та
пізнавальних здібностей людини.
https://www.jigsawplanet.com