Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
урок 8 клас
1. Тема. Взаємодія тіл. Сила — міра взаємодії.
Мета уроку: дати учням поняття взаємодії з точки зору фізики,
сформувати початкові уявлення про типи взаємодій, про силу як фізичну
величину, навчити учнів наводити приклади сил та взаємодій, виховувати
самостійність, активність, показати зв’язок фізики з повсякденним життям,
розвивати інтерес до фізики, розвивати основні процеси запам’ятовування,
розвивати мислення, увагу, уяву, виховувати культуру мовлення, культуру
записів на дошці та в зошиті.
Обладнання: ебонітова та скляна палички, папір, хутро або шерсть,
керамічні магніти, динамометри, тягарці різної маси, кулька, легкорухомі візки,
комп’ютерний супровід уроку, сенсорна дошка, проектор, комп’ютер.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Учні отримують бланки«Моя оцінка на уроці». Знайомляться з критеріями
оцінювання.
2. Актуалізація опорних знань.
Проводиться у вигляді роботи з таблицею «Заповни пропуски» (6б)
Назва
фізичної
величини
Позначення
Одиниця
вимірювання
маса
V
м2
градус
час
l
3. Повідомлення теми уроку
Для цього використовую складання пазлу, створеного за допомогою
онлайнового ресурсу LearningApps.org.
2. Розповідь:
Що ж таке взаємодія?
Взаємодія – це взаємна дія тіл одне на одне.
Існує декілька типів взаємодій:
1. Гравітаційна
2. Електромагнітна
3. Слабка та сильна
Початковий зміст слова «сила» й утворених від нього «силач», «сильний»
пов'язаний із можливостями людини, з її м'язовими зусиллями.
Але з розвитком наукового світоглядустало зрозуміло, що поняття «сила»
приховує в собі не тільки можливості людини.
Усі тіла у Всесвіті притягуються однедо одного.Цепритягання називають
гравітаційною взаємодією.
Демонстрація: Демонстраційний динамометр, до нього
прикріплюються важки.
Прикладом гравітаційних сил є сила притягання тіла до Землі. Закон, який
описуєвзаємодіютіл у Всесвіті, сформулював великий англійський вчений Ісаак
Ньютон. Цей законстверджує, що значення гравітаційної сили залежить від маси
тіл, які взаємодіють, та відстані між ними.
Для людей найважливіше значення має сила тяжіння. Це сила, з якою
Земля притягує до себе всі тіла. Сила тяжіння завжди спрямована до центру
Землі. На досліді встановлено, що сила тяжіння прямо пропорційна масі тіла.
Існує гіпотеза, що раніше на Місяці, як і на Землі, була атмосфера. Але
завдякитому, що силатяжіння на Землібільша, ніж на Місяці, всеповітря Місяця
Земля «перетягнула» до себе.
Крім гравітаційної, існують інші видивзаємодії:електрична та магнітна. У
повсякденному житті ми часто можемо спостерігати електричні явища. Ще
древньогрецькі вчені помітили, що бурштин, потертий об хутро, набуває
властивостіпритягувати дрібні предмети. З грецької бурштин – електрон, тому і
явища називають електричними. Прикладом електричної взаємодії є притягання
невеличких шматочків паперу до наелектризованого тіла.
Демонстрація: електризація паперових болванчиків.
Явище, в результаті якого тіла набувають властивості притягувати інші
предмети, називають електризацією тіл. Прикладом магнітної взаємодії є
взаємодія магніту з металевими предметами.
Демонстрація: кочення залізної кульки за магнітом
Тіла, які тривалий час зберігають намагніченість, називаються
постійними магнітами або просто магнітами.
Для того, щоб зрушити з місця кам’янубрилу можна використатидекілька
способів. Можна підняти її і перенести з одного місця в інше, а можна просто
посунути. В першому і другому випадку буде застосовано одну й ту саму силу,
але отримано різнийрезультат. Отже. Сила характеризується не лише кількісним
значенням, а й напрямом і точкою прикладання.
Сила – це фізична величина, яка кількісно характеризує дію одного тіла на
інше. У Системі Інтернаціональній сила вимірюється в ньютонах. Крім
числового значення, сила має й напрямок. Такі величини, які, крім числового
3. значення, мають напрямок, називають векторними величинами. Сила –
векторна величина.
Прилад, який використовується для вимірювання сили називається
динамометр.
Чому динамометр? В Греції користувались одиницею сили Дин.
1 дин=10-5Н
Фізкультхвилинка:
Якщо вірно, то голову нахиляємо вперед, якщо невірно – назад.
1. Сила – кількісна величина.
2. Для зміни швидкості тіла потрібно прикласти силу.
3. Тіло кинуте вгору не падає на Землю.
4. Взаємодія тіл може бути безпосередньою і на відстані.
Якщо вірно, то присідаємо, якщо невірно, то руки піднімаємо вгору.
1. Одиницею вимірювання сили є Ньютон.
2. Силу вимірюють терезами.
3. Сила має напрямок і точку прикладання.
4. Сила – векторна величина.
Завдання:
1. Наведіть приклади прямого і непрямого вимірювання сили.
2. Що ми повинні знати про силу, крім її числового значення?
3. Яку природу має сила, що піднімає воду в океані під час припливу?
4. В яку погоду тротуари посипають піском? Для чого це роблять?
5. Покажи напрям сили на малюнку:
6. Подай в одиниця СІ: 10 МН; 46 КН; 0,5 КН; 0,27 КН; 0,4 МН.
7. Складіть прислів’я
4. Рефлексія
Прислухайтесь до свого внутрішнього стану і продовжіть будь-яке з
речень:
Сьогодні на уроці я відкрив для себе, що…
Я задоволений своєю роботою на уроці тому, що ….
Мені сподобалось на уроці, що…
Домашня робота
Підготуватись до самостійної роботи. Домашнє виконання варіанту 1.
1. (1 бал) Якою літерою позначають об’єм?
а) S; б)V; в) т; г)t.
2. (І бал) Яким приладом вимірюють площу?
а) Мензуркою;б) термометром;
в) палеткою; г)секундоміром.
3. (2 бали) За якою формулою можна обчислити площу круга
а) blS ; б) 2
rS ; в) 2
lS ; г)
4
2
r
S
.
4. (2 бали) Яка формула дозволяє обчислити об'єм прямокутного
паралелепіпеда?
а) hblV ; б ) 3
3
4
rV
в ) blV г)
6
3
d
V
5. (3 бали) Виразіть у кубічних метрах:
4600 л; 600 дм3; 800 000 мл.
6. (3 бали) Розташуйте в порядку зростання:
760000 см 2
, 6 000 000 мм2, 0,5 км 2
, 2м2
, 1500 дм2
№ 3.11, 3.13, 3.14 (Збірник завдань з фізики для 7 класу. Автор:
Гельфгат І.М.)