1. Тема. ОповіданняС. Гавриша «Чумацький шлях» ___________
Мета: на матеріалі оповідання С. Гавриша закріплювати знання учнів про
юридичний зміст права на працю, відносини, що регулюються нормами
трудового права; розвивативміння пояснювати й застосовуватистатті Закону
України «Про охорону дитинства»; формувати свідому позицію щодо
важливостіправалюдинина працю; розвиватиуснезв’язнемовлення, пам’ять,
увагу; виховувати громадянські риси і переконання, дотримання законів
України.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброгоранку, сонечко ясне,
Доброгоранку, земле прекрасна,
Доброгоранку, дерева багряні,
Доброгоранку, квіти духмяні,
Доброгоранку, птахи галасливі,
Доброгоранку, люди щасливі!
ІІ. Актуалізаціяопорних знань
Експрес-опитування. Гра «Так чи ні?»
Назвіть документи, у яких ідеться про працю дітей, про заборонузалучення
їх до примусовоїпраці.
• Діти не повинні допомагатибатькам мити посуд, прибирати в кімнаті. (Ні)
• Жодна дитина не повинна бути примусово залучена до праці. (Так)
• Діти повинні використовуватися якдешева робочасила. (Ні)
• Неповнолітні не можуть залучатися до підземних робіт, підіймання чи
переміщення важких речей. (Так)
• Держава встановлюємінімальний вік для прийомуна роботуі визначає
вимогидо умов праці неповнолітніх. (Так)
• Дитину іноді можна залучати до робіт, які можуть бути шкідливими для її
здоров’я.(Ні)
ІІІ. Повідомленнятеми та мети уроку
— Сьогодніми знову звернемося до оповідання Степана Гавриша, щоб
закріплювати знання про право дитини на працю.
ІV. Робота над темою уроку
1. Словниковаробота
Чумаки (вожчики, виноторгівці, солеторгівці) — категорія населення
на Україні та Півночі Росії XVI–XIX століть, які займалися торгівельно-
перевозним промислом. Чумаки вирушали на волах до Чорного та
Азовськогоморів за сіллю та рибою, розвозилиїхпо ярмарках, а також
займалися доставкоюінших товарів.
2. Опрацювання тексту «Чумацький шлях». Читання «вчитель — учні»
3. Бесіда за прочитаним з елементами вибіркового читання
— Про що мріяв Пилипко? Чого прагнув понад усе?
— У чому виявилася увага батьків до хлопчика?
— Що сподобалося хлопчиковіу походіз чумаками?
— Яку науку він засвоїв від старого чумака?
2. V. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Требатрохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
VІ. Закріпленнявивченогоматеріалу
1. Читання вірша М. Рильського «Чумаки» та розглядання малюнків про
чумаків
Ходив ЧУМАК у синьоокийКрим
По рідному сухому океані
І голосом розложисто-смутним
Складав пісні покинутій коханій,
Що линули, стелилися як дим,
І колихались у яснім тумані,
Щоб на далекім озері розтать,
Де лебеді полякані ячать...
2. Бесіда-роздум
— Як наші пращури обирали професію своїм дітям? Як вонивраховували
їхні здібності?
— Що означає для людини улюблена праця?
3. «Правоваскринька»
— Прочитайте та перекажіть статтю Закону України «Про охорону
дитинства», що названа «Дитина і праця».
Стаття 21. Дитинаі праця
Порядокзастосування працідітей визначається законодавством
України про працю.
Вік, з якого допускається прийняття дитини на роботу, становить 16
років. Діти, які досягли15-річного віку, можуть прийматися на роботу, що не
завдає шкоди їх здоров’юі навчанню, за згодою одногоз батьків або особи,
яка замінює батьків.
Для дітей, молодших16 років, тривалість робочогочасуобмежується
відповідно до потреб їх розвиткута професійної підготовки.
Час, витрачений дитиною за згодою власника або уповноваженого ним
органу на професійну підготовку в межах встановленого законодавством
робочогочасу, зараховується якробочийчас.
VІІ. Підсумок уроку
— Що ви найбільше запам’ятали на сьогоднішньомууроці?
— Який висновокви можете зробитидля себе?
— Одна із заповідей Василя ОлександровичаСухомлинського:
«Не можна байдикувати, коли всі працюють». Як ви її розумієте?