1. Пәні: физика
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
Күш моменті
Мектеп:
Первомай орта мектебі
Бурабай ауданы
Күні: Мұғалімнің аты жөні:
Илиманова Айнамкүл Жұматаевна
Физика пәнінің мұғалімі
Сынып: 7 класс Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы Жай механизмдер
Осы сабақта жүзеге асатын
оқу мақсаты (оқу жоспарына
сілтеме)
7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және
қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;
7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар үшін:
жай механизм түрлерін мысалдар арқылы ажыратып, олардың
табиғаттағы, тұрмыс пен техникадағы қолданысына мысалдар келтіре
алады; жай механизмдердің жұмыс істеу принципін түсіндіріп,
тәжірибеде қолданылуын біледі
Көпшілік оқушылар үшін: Күш моменті ұғымының физикалық
мағынасын мысалдар және тәжірибе арқылы талқылап түсіндіре
алады.
Кейбір оқушылар: Механиканың «алтын ережесін» тәжірибе арқылы
түсініп. есеп шығаруда қолдана алады.
Бағалау критерийлері - жай механизм түрлерін ажыратып,жұмыс істеу принципін түсіндіре
алады
- күш моментінің физикалық мағынасын ұғындыра алады.
«Механиканың алтын ережесін» түсіндіреді және есептер шығара
алады
Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Жай механизм, блок (жылжымалы, жылжымайтын), шығыр, көлбеу
жазықтық (сына, бұранда), күш моменті
Құндылықтарға баулу шағын топта тапсырмалар орындау арқылы өзара қарым-қатынас
жасау қабілетін дамытып, өндіріс пен білімнің қолданылу аясын
кеңейту, кәсіби мамандарды даярлау.
Пәнаралық байланыс Технология пәні: қайшы, тістеуік, балта және тағы басқа еңбек
құралдарының механизмдерге жататындығы туралы білімдерін
қолданғанда;
Математика – «Механиканың алтын ережесіне» есептер шығаруда
Информатика - ғаламтор желісінде ақпарат жинақтауда.
Биология: организмдердегі жай механизмдер жайлы жұмыс
орындағанда.
АКТ-ны қолдану дағдылары Ғаламтор желісінде (компьютер/ұялы телефон) жай механизмдер
жайлы ақпарат іздеу және презентация дайындау
Алдыңғы білім еңбек құралдарының түрлері, олардың күнделікті тұрмыстағы
қолданысы; массаның анықтамасы, денелердің массасын өлшеу;
күштің анықтамасы, күшті өлшеу;ұзындықты өлшеу.
Сабақ барысы
Жоспарланған
сабақ кезеңдері
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) Ресурстар
Сабақтың басы
(барлық
сынып)
І. Ұйымдастыру
- -амандасу
- -психологиялық ахуал: «Жақсы лебіз» - оқушылар ортаға
шығып, шеңбер құрады. Бастаушы бала сыныптастарына
бүгінгі сабақта жақсы тілек білдіреді, оның тілегіне келесі
бала бір жақсы лебіз қосады, осылайша жалғасып кете
2. береді.Соңында мақсатымыз бір деген тілекпен ортада
қолдарын түйістіреді.
ІІ. Топқа (жанұяға) бөліп алу.
Әдісі: жетондар әдісі (Топта дайындық деңгейі төмен,
орташа, жоғары 3 оқушының болуы міндетті.)
жетондар
Сабақтың
ортасы
І. Қызығушылықты ояту (жаңа сабаққа ынталандыру)
Сыныппен жұмыс
А.Әдісі: Проблемалық жағдай туғызу
1. «Қайшы таңда»
Алдарыңыздағы ұзын және қысқа қайшымен картон қағазды
қиып көріңдер. Неге әртүрлі нәтиже шықты деп
ойлайсыңдар? Жұмыс сапасы неден тәуелді?
2. «Жүк көтер»
Жүкті биікке көтерудің тәсілдерін ұсын.
Әдісі: «Диалог және қолдау көрсету»
Бағалау әдісі: Ауызша мадақтау
Ә. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
Б. Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақтың тақырыбын жазу
Қайшы, картон, жүк,
жіп, тақтай, тұрғы
ІІ. Мағынаны тану:
А. Топпен жұмыс: «Оқулықта не жазылған?»
Мақсаты: пәндің терминдерді қолданып, ойын ғылыми
тілде негіздей білуге үйрету
Әдістері:
«Білгенімді толықтырайын»
«ЖИГСО – ІІ» стратегиясы
Тапсырманың деңгейі:
Блум таксономиясы бойынша Білу және түсіну
Оқушылардың атқаратын іс - әрекеті:
• Жанұя ішінде оқушылар тұтас мәтінмен жеке
танысады .
• Жанұя ішінде №1,2,3 деп бөлінеді.
• Нөмір бойынша жаңа топ құрылады (№1(І деңгей),
№2(ІІ деңгей), №3 топтар(ІІІ деңгей),)
• Мұғалім сабаққа эксперт парағын күнілгері
дайындайды, ол параққа тақырып бойынша оқушылар
өздігінен меңгеретін сұрақтар енгізіледі. Эксперт
парағындағы сұрақтар жаңа топта талқыланады, әр бала өз
ойымен, мәтіннен алған білімімен бөліседі, бірін – бірі
толықтырады.
• Жанұяға қайтып оралып, алған ақпаратын жанұя
мүшелеріне түсіндіреді.
Мұғалімнің іс – әрекеті: қолдау көрсету, диалогқа шақыру
Тапсырма «Эксперт парақтары»
Презентация «Жай
механизмдер»
Эксперт парақтары
3. І топтың эксперт парағының сұрақтары
Мақсаты: Бастапқы ұғымдарды ажырата және түсіне
білу
ІІ топтың эксперт парағының сұрақтары
1. Тәжірибелік тапсырма: мақсаты – күш моменті ұғымын
түсіну
Сіріңкені барынша ұсақ бөліктерге
бөліңдер. Кішкене бөліктерін
ұзындарына қарағанда сындыру қиын
екеніне көңіл аударыңдар. Сіріңке
сынуы үшін көп күш жұмсау жеткілікті
ме? Өз ойларыңды негіздеңдер.
2.
ІІІ топ эксперт парағының сұрақтары
Тәжірибелік тапсырма: мақсаты– жүкті биікке әртүрлі
тәсілмен көтергендегі жұмысты салыстыру
1. Тегіс тақтай, қысқышы бар тұрғыдан саты жасаңыз.
2. Білеушені тақтайша бетімен сүйрете отырып,тарту
күшін ( динамометрдің көрсетуін) табыңыз.
3. Өлшеулер мен есептеулерді кестеге енгізіңіз
№ l ,м h,м P=mg F,
Н
F:P
неге
тең?
h:l
неге
тең?
F:P=h:l
орындала ма?
1
Қорытынды жасаңыз: жүкті тақтай бетімен, әлде тік көтеру
оңай ма? Атқарылған жұмыс қандай? Неден ұтып, неден
ұтылдық?
Тәжірибенің нәтижесі механиканың «алтын ережесінің»
дұрыстығына дәлел бола ала ма?
Ә. Ортақ ойды жинақтау: мақсаты - оқушылардың
материалды игеру деңгейін анықтау
Әдісі: «Топтастыру»
Б. Сергіту сәті:
Сіріңке, карточка
Карточка 3
тегіс тақтай,
қысқышы бар тұрғы,
динамометр,массасы
100 г білеуше,
сызғыш, жіп
4. Әдісі: Кім жылдам?
Қай құрал қай себетке себетке салынады?
Жетелеуші сұрақ: Неліктен бұранда көлбеу жазықтыққа
жатады?
Бағалау әдістері: Өзін өзі бағалау
жақсы түсіндім түсінігім шамалы мүлдем
түсінбедім
Топ ішінде бағалау (кестесі бар)
2.
3. ІІІ. Ой толғаныс
4.
5. Топтық жұмыс
6.
7. Деңгейлік тапсырмалар
8.
Барлық топтардың жауаптары «Бас бармақ» әдісімен
бағаланады.
А деңгей Тапсырма № 1:Бастапқы ұғымдарды ажырату
Механиканың «алтын ережесінің» қолданысын сипатта
Қалыптастырушы бағалау
Оқу мақсаттары 7.2.4.1 қарапайым механизмдердің
қолданылуына мысалдар келтіру және
«Механиканың алтын ережесін»
тұжырымдау.
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Білу және түсіну
Бағалау критерийі Жай механизмдердің түрлерін ажырата
алады
«Механиканың алтын ережесін»
түсіндіреді.
Бағалау критерийлері:
- жай механизмдердің қолданылуына
мысал келтіреді;
Дескриптор
Жай механизмдердің түрлерін
ажыратып, қолданысына мысалдар
Көлбе
у
жазы
қтық
Блок Бұран
да
Сына иіндік
5. - суреттер бойынша «Механиканың
алтын ережесін» түсіндіреді
келтіре алды.
«Механиканың алтын ережесін» түсінді
В деңгей 9. Тапсырма № 2 : Есеп шығару
10. Тістеуіктің АВ иіні ВС иініне қарағанда 10 есе ұзын. Егер тістеуіктің
тұтқаларына түсетін күш 7,7 Н болса, онда тістеуік допты қандай күшпен
қысады?
11.
Қалыптастырушы бағалау
Оқу мақсаттары 7.2.4.2 күш моменті ұғымының
физикалық мағынасын түсіндіру.
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Білу және түсіну
Бағалау критерийі
Күш моментінің мағынасын ұғындыра
алады
әр нүктеге түсірілетін күш моментін
анықтайды;
Дескриптор
-күш моменті иінге тәуелді екендігін
түсіндіре алады;
-түсетін күшке тәуелді екенін айта
алады.
С деңгей Тапсырма № 3: «Әлемді тани біл»
Суреттің физикалық мағынасы қандай?
Табиғаттағы механиканың «алтын ережесінің»
сақталуына мысалдар келтіріп, ойыңды көпшілікке
ұсын
Қалыптастырушы бағалау
Оқу мақсаттары 7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін»
тұжырымдау және қарапайым
механизмдердің қолданылуына
мысалдар келтіру;
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Білу, түсіну және қолдану
Бағалау критерийлері
Механиканың «алтын ережесінің»
өсімдіктер мен адам организміндегі
сақталу жағдаяттарын түсіндіре алады
Дескриптор
Механиканың «алтын ережесінің»
өсімдіктер мен адам организміндегі
сақталу жағдаяттарын түсіндіре алаы
Сабақ соңы
Рефлексия
Үйге тапсырма
Оқушылар қолдарындағы стикерлерді өзі керек
деген жерге жабыстырып кетеді.
Үйге тапсырма: интернет ресурстарын
пайдаланып, «Өсімдік әлеміндегі жай
механизмдер» атты презентация дайындау
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын сақтау
6. бересіз
Мадақтау арқылы
оқушылардың ойын ашық
айтуына қолдау
көрсетемін.
Деңгейлік тапсырмаларды
қолданамын
Ойлануды талап ететін
тапсырмалар дайындаймын
Өзін өзі бағалау
«Бағалау ағашы»:
«Бас бармақ» әдіс
і
Топ ішінде бағалау
Құралдармен
жұмыста қауіпсіздік
ережелерін сақтау;
Сергіту сәті: дене
қимыл белсенділігін
арттыру
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары пәндік бағдарлама талабына
сай құрылды,
Оқушылар меңгеруге тиісті оқу дағдыларын
игерді, тапсырмалар орындалды.Топпен жұмыс
жасау, өзін өзі бағалау, топ жұмысын бағалау
әдістеріне үйренді.
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Проблемалық жағдаятты туғызу және талқылау кезеңінде оқушылар белсене қатысып, пікірталас
арқылы жаңа тақырыпқа ендік.
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Берілген материалға бөлінген уақыт оқушылардың шығармашылық белсенділігін толыққанды
арттырып, зерттешіліу дағдыларын дамытуға жеткіліксіз болады ғой ойладым.
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Сабақтың жүру қарқынын арттыру үшін тапсырмаларды жеңілдету керек