1. Бурабай ауданы Первомай орта мектебі
Илиманова Айнамкүл Жұматаевна
ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ ЖОСПАРДЫҢ БӨЛІМІ: Күш моменті
САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: Жай механизмдер
ОСЫ САБАҚТА ЖҮЗЕГЕ АСАТЫН ОҚУ МАҚСАТЫ (ОҚУ ЖОСПАРЫНА
СІЛТЕМЕ)
7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің
қолданылуына мысалдар келтіру;
7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
САБАҚ МАҚСАТТАРЫ
Барлық оқушылар үшін:
жай механизм түрлерін мысалдар арқылы ажыратып, олардың табиғаттағы, тұрмыс пен техникадағы
қолданысына мысалдар келтіре алады; жай механизмдердің жұмыс істеу принципін түсіндіріп,
тәжірибеде қолданылуын біледі
Көпшілік оқушылар үшін: Күш моменті ұғымының физикалық мағынасын мысалдар және тәжірибе
арқылы түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар: Механиканың «алтын ережесін» пайдаланып, есеп шығаруда қолдана алады.
ТІЛДІК МАҚСАТТАР
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Жай механизм, блок (жылжымалы, жылжымайтын), шығыр, көлбеу жазықтық (сына,
бұранда), күш моменті
ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАУЛУ
шағын топта тапсырмалар орындау арқылы өзара қарым-қатынас жасау қабілетін дамытып, өндіріс пен
білімнің қолданылу аясын кеңейту, кәсіби мамандарды даярлау.
2. Пәнаралық байланыс
Технология пәні:
Математика
Информатика
Биология:
АКТ-ны қолдану дағдылары
Ғаламтор желісінде ақпарат іздеу
Алдыңғы білім
- еңбек құралдарының қолданысы; масса,
күш.
- жай механизм түрлерін ажыратып,жұмыс
істеу принципін түсіндіре алады
- күш моментінің физикалық мағынасын
ұғындыра алады.
- «Механиканың алтын ережесін»
түсіндіреді және есептер шығара алады
Бағалау критерийлері
Сабақтың басы психологиялық ахуал: «Жақсы лебіз» - жақсы көңіл – күй
сыйлау
3. Топқа (жанұяға) бөліп алу- жетондар әдісіСабақтың ортасы
Проблемалық жағдай туғызу
І. Қызығушылықты ояту сатысы
Сыныппен жұмыс
Бағалау әдісі: Ауызша мадақтау
Әдісі: «Диалог және қолдау көрсету»
1.Алдарыңыздағы ұзын және қысқа қайшымен картон қағазды
қиып көріңдер. Неге әртүрлі нәтиже шықты деп ойлайсыңдар?
Жұмыс сапасы неден тәуелді?
2. Жүкті биікке көтерудің тәсілдерін ұсын.
4. Сабақтың ортасы ІІ. Мағынаны тану сатысы :
Топпен жұмыс
Әдісі: «ЖИГСО – ІІ» стратегиясы
Эксперт парақтары
Тапсырмалар
Тәжірибелік тапсырма
Жеке жұмыс
Мұғалімнің іс – әрекеті:
қолдау көрсету
диалогқа шақыру
кеңес беру
ауызша мадақтау
5. Ә. Ортақ ойды
жинақтау: мақсаты -
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін анықтау
Әдісі: «Топтастыру»
Жетелеуші сұрақ:
Неліктен бұранда көлбеу
жазықтыққа жатады?
БАҒАЛАУ ӘДІСТЕРІ
Сабақтың ортасы