მომზადებულია მასწავლებლის სტატუსის ასამაღლებელი საგამოცდო ლიტერატურის- განათლება მდგრადი განვითარების მიზნებისათვის: სწავლის მიზნები და ამოცანები.(გამოქვეყნებულია 2017 წელს, გაერთიანებული ერებისგანათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის მიერ, მისამართი: 7, place de Fontenoy, 75352Paris 07 SP, France (საფრანგეთი, პარიზი))საფუძველზე.
მომზადებულია მასწავლებლის სტატუსის ასამაღლებელი საგამოცდო ლიტერატურის- განათლება მდგრადი განვითარების მიზნებისათვის: სწავლის მიზნები და ამოცანები.(გამოქვეყნებულია 2017 წელს, გაერთიანებული ერებისგანათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის მიერ, მისამართი: 7, place de Fontenoy, 75352Paris 07 SP, France (საფრანგეთი, პარიზი))საფუძველზე.
1. სსიპ გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახელობის კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი
მასწავლებელი: ბესიკ მაჩიტაძე
საგანი:
მსოფლიოს გეოგრაფია
კლასი: X1
თემა: რატომ ევროკავშირი?! დრო: 45 წუთი
მოსწავლის რაოდენობა: 25 მოსწავლე
სსსმ მოსწავლე ჯგუფში არ ირიცხება
გაკვეთილის ტიპი: პრობლემაზე ორიენტირებული
გაკვეთილის მიზანი:
• მოსწავლეები იმსჯელებენ, გაანალიზებენ საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების შემთხვევაში
დადებით და უარყოფით შედეგებზე;
• მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ შემდეგი უნარები:
✓ ანალიზისა და დასკვნების გაკეთების უნარი;
✓ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვის უნარი;
✓ ურთიერთპატივისცემისა და ურთიერთშემეცნების ჩვევები.
ეროვნული გეგმის სტანდარტი:
გეო.X.1. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს პოლიტიკური რუკის ფორმირება მსოფლიოში მიმდინარე
მნიშვნელოვან პროცესებთან.
• მსჯელობს პოლიტიკურ რუკაზე ასახულ რაოდენობრივ და თვისობრივ ცვლილებებზე; შედეგებს
გამოსახავს მისთვის სასურველი ფორმით;
გეო.X.6. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ტერიტორიული და გეოპოლიტიკური ფაქტორების გავლენა
საზოგადოების განვითარებაზე.
• აანალიზებს მნიშვნელოვანი საერთაშორისო სამხედრო-პოლიტიკური, საფინანსო და ეკონომიკური
ორგანიზაციების როლს მათში გაწევრიანებული ქვეყნების განვითარებისათვის. ქვეყნებს მიაკუთვნებს
ძირითად ორგანიზაციებს; მსჯელობს მათი გაფართოების პერსპექტივებზე და ქმნის შესაბამის რუკებს.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: ყოფს ქვეყნებს საგარეო პოლიტიკური კურსის მიხედვით,
პოულობს ქვეყნებს პოლიტიკურ რუკაზე, სმენია ზოგიერთი საერთაშორისო ორგანიზაცია. იცის რომელი
ქვეყანა რომელ რეგიონში მდებარეობს, შეუძლია დაყოს ქვეყნები მმართველობისა და ადმინისტრაციული
ტერიტორიული მოწყობის მიხედვით.
შეფასება და თვითშეფასება:
• განმავითარებელი შეფასება;
• ჯგუფის წევრების მუშაობის შეფასება;
• ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასება;
• დისკუსიაში მონაწილეობის შეფასების რუბრიკა;
• პრეზენტატორის შეფასების რუბრიკა.
სასწავლო მასალა და რესურსები: მეათე კლასის სახელმძღვანელო, დაფა, მარკერი, თაბახის A4 ფურცლები,
კომპიუტერი, პროექტორი, ჩხირები.
აქტივობა #1 (გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა) (3 წთ.)
მიზანი: მოსწავლეებს გავაცნო გაკვეთილის მიზანი, დაგეგმილი აქტივობები და შეფასების კრიტერიუმები.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ვაცნობ გაკვეთილის მიზანს, გაკვეთილზე განსახორციელებელ
აქტივობებსა და შეფასების სახეებს.
კლასის ორგანიზების ფორმა: მთელი კლასი
აქტივობა #2 (წინარე ცოდნის გააქტიურება) (7 წთ.)
აქტივობის მიზანი: წინასწარ მომზადებული ელექტრონული „ქვიზის“ საშუალებით საშუალებით
მოსწავლეებს გავახსენო ნასწავლი საერთაშორისო ორგანიზაციები.
აქტივობის აღწერა: მონიტორზე გამოვა ელექტრონული ქვიზი, შემთხვევითობის პრინციპით (ჩხირების
დახმარებით) მოსწავლეები გასცემენ პასუხს შეკითხვებს.
2. შედეგი: გავიგე რამდენად კარგად იციან მოსწავლეებმა უკვე ნასწავლი საერთაშორისო ორგანიზაციები
(ნატო, გაერო, დსთ).
კლასის ორგანიზების ფორმა: მთელი კლასი
აქტივობა #3 (მინი ლექცია) (5 წთ.)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები გაეცნონ ზოგად ცნობებს ევროკავშირის შესახებ: ისტორია, წევრი ქვეყნები
და მისი შექმნის მიზანი.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ვაცნობ, რომ დღეს ჩვენ ვისაუბრებთ ევროკავშირზე, შემდეგ
ევროკავშირის შესახებ ვესაუბრები მოკლე პრეზენაციის საშუალებით.
შედეგი: მოსწავლეებმა იციან ევროკავშირის შექმნის ისტორია, წევრი ქვეყნები და შემნის მიზანი.
კლასის ორგანიზების ფორმა: მთელი კლასი
აქტივობა #4 (დისკუსია) 10 წთ.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ კამათის, ურთიერთპატივისცემისა და საკუთარი აზრის
დასაბუთების უნარი. მოახდინონ ანალიზი და შეფასება თუ რა სარგებელს მოუტანს საქართველოს
ევროკავშირში გაწევრიანება.
აქტივობის აღწერა: ეკრანზე ერთმანეთის თანმიმდევრობით, გამოდის სადისკუსიო შეკითხვები,
მოსწავლეები იმსჯელებენ თითოეულ შეკითხვაზე.
✓ თქვენი აზრით, დღესდღეობით ევროკავშირი თუ ახდენს რაიმე გავლენას საქართველოს ეკონომიკაზე?
✓ დღეს თუ ასრულებს რაიმე როლს ევროკავშირი საქართველოში არსებული კონფლიქტების მოგვარებაში;;
✓ როგორ გგონიათ, დღეს ჩვენ უფრო გვჭირდება ევროკავშირი თუ ევროკავშირს საქართველო?
შედეგი: მოსწავლეებს განუვითარდათ კამათის, ანალიზის, მსჯელობისა და შეფასების უნარი. შეუძლიათ
იმსჯელონ თუ რა გავლენას მოახდენს საქართველოზე, მისი ევროკავშირის წევრობა.
კლასის ორგანიზების ფორმა: მთელი კლასი
აქტივობა #5 (ჯგუფური მუშაობა) 17 წთ.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებს განუვითარდეთ ჯგუფური მუშაობის, კრიტიკული და კოგნიტური
აზროვნების უნარები. შეძლონ ევროკავშირის შესახებ არსებული მცდარი შეხედულებების პრობლემების
არგუმენტირებული მსჯელობით გადაჭრა.
აქტივობის აღწერა: კლასი დაყოფილია ოთხ 6-7 მოსწავლიან ჯგუფებად. თითოეულ ჯგუფს ვაძლევ 2-2
მცდარ შეხედულებას საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების შესახებ. ვთხოვ არგუმენტირებულად
გასცენ პასუხები „რატომ ფიქრობენ ასე?“. მოსაფიქრებლად ვაძლევ 4 წუთს. პრეზენტაციების
პარალელურად, თითოეული მცდარი შეხედულების საწინააღმდეგოდ ეკრანზე გამოვა
არგუმენტირებული სწორი პასუხები.
შედეგი: მოსწავლეებმა გააუმჯობესეს ჯგუფური მუშაობის უნარები, განუვითარდათ კრიტიკული
და კოგნიტური აზროვნების უნარები. შეუძლიათ არგუმენტირებულად იმსჯელონ ევროკავშირის
შესახებ მცდარ შეხედულებებზე.
კლასის ორგანიზების ფორმა: ჯგუფური
აქტივობა #6 (საშინაო დავალების მიცემა) 5 წთ.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ პროგნოზირება როგორი იქნება საქართველო ევროკავშირში
გაწევრიანებიდან რამდენიმე წლის შემდეგ.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ვაძლევ საშინაო დავალებას.
➢ ინდივიდუალურად დაწერეთ არგუმენტირებული „ესე“ როგორ წარმოგიდგენიათ საქართველო
ევროკავშირში გაწევრიანებიდან 5 წლის შემდეგ. (აქცენტები გააკეთეთ: კულტურაზე, განათლებაზე,
ეკონომიკაზე, სოფლის მეურნეობაზე ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენაზე, დემოგრაფიაზე)
3. პრეზენტატორის შეფასების კრიტერიუმები
#
პრეზენტატო
რის სახელი
და გვარი
პასუხო
ბს
თემას
ფლობს
აუდიტორია
ს (იყენებს
მიმიკას,
ჟესტიკულაც
იას,
ინტონაციას)
საუბრობს
გამართულ
ი ენით
შემოქმედე
ბითობის
უნარი
ადარებს
მოვლენებს
, ფაქტებს
იყენებს
თვალსაჩინ
ოებას
იცავს
დროის
ლიმიტს
სულ
1 2 2 2 1 1 1 10
1
2
3
4
5
6
7
8
ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
არასდროს
1
ზოგჯერ
2
ყოველთვის
3
ჩემს აზრს ღიად გამოვთქვამ
როცა სხვა ლაპარაკობს,
ვუსმენ ყურადღებით
განსხვავებულ აზრს
ვითვალისწინებ
დაკისრებულ ფუნქციას
ვასრულებ
ვიცი, რომ კამათი ჩხუბში არ
უნდა გადაიზარდოს
ვიცავ დროის ლიმიტს
დისკუსიის შეფასების სქემა
მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს 2
მსჯელობს არგუმენტირებულად 2
აკეთებს დასკვნებს 2
იყენებს არავერბალური კომუნიკაციის ფორმებს (თვალით,ჟესტებით, ხმით) 2
კორექტულია ოპონენტის მიმართ, ისმენს და კონსტრუქციულად პასუხობს
განსხვავებულ აზრს
2
4. ჯგუფის წევრების მუშაობის შეფასება (დაკვირვებით)
გვარი და სახელი
კარგად
აცნობიერე
ბს
საკუთარ
ფუნქციას
ჯგუფში
პასუხისმგებ
ლობით
ეკიდება
საკუთარ
ფუნქციას
ჯგუფში
ყურადღებ
ით
უსმენსს
ხვებს
შეუძლია
განსხვავებული
აზრის აღიარება
და აზრის
გამოხატვა
სხვისი
შეურაცხყოფის
გარეშე, არ არის
კონფლიქტიური
გათვისცნობიე
რებული აქვს
თავისი როლი
ჯგუფში
სამუშაოს
ასრულებს
დროულად და
ხარისხიანად
2 2 2 2 2
ყოველთვის - 2, იშვიათად - 1, არასოდეს - 0
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
5. კოლეგების უკუკავშირი
1. მასწავლებელი ქმნის დადებით ემოციურ ატმოსფეროს.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. მასწავლებელი ქმნის თანამშრომლობით გარემოს.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. მასწავლებელი მეტყველებისას იცავს სალიტერატურო ენის ნორმებს, მეტყველებისას აზრის
ცხადად, ლაკონიურად, მკაფიოდ, მწყობრად გამოხატვა.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. ვერბალური ( მაგ.: ყურადღების მისაპყრობად რიტორიკული კითხვის დასმა) და არავერბალური
(მხედველობითი, ჟესტიკულაციის, საუბრის ტემპის შეცვალა) საშუალებების ეფექტური გამოყენება.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5. რამდენად ეხმარება გაკვეთილი კოლეგებს პროფესიულ განვითარებაში?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. რა რჩევებს მომცემდით სამომავლოდ?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------
(სახელი და გვარი)
06.12.2017