SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
«Αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης: ένα
ψηφιακό διδακτικό σενάριο»
Μαρίνα Καζάκου,
ΠΕ09-Οικονομολόγος, M.Sc. Πληροφορική στην Εκπαίδευση,
2ο ΓΕΛ Αρτέμιδας
Διεθνές Συνέδριο: «Μελετώντας, Διδάσκοντας, Μαθαίνοντας την Ευρωπαϊκή Ένωση»
1-3 Σεπτεμβρίου 2017 – Πανεπιστήμιο Πειραιώς
Εκπαιδευτικό πρόβλημα – Τ.Π.Ε. & εκπαίδευση
Πολιτική Παιδεία Β΄ Λυκείου
Στόχοι μαθήματος ως προς την
Ε.Ε.
• Να κατανοήσουν οι μαθητές τη
λειτουργία της Ε.Ε..
• Να νοιώσουν Ευρωπαίοι πολίτες.
• Να συμμετέχουν ενεργά στο ευρωπαϊκό
γίγνεσθαι.
Τ.Π.Ε.
Εξυπηρετούν βασικές αρχές σύγχρονων θεωριών
μάθησης
• Διερευνητική μάθηση.
• Συνεργατική μάθηση.
Στο συγκεκριμένο σενάριο
• Προσδίδουν αίσθηση καινοτομίας & πρωτοτυπίας.
• Κινητοποιούν & ενθαρρύνουν τους μαθητές να προσεγγίσουν
αποτελεσματικότερα τη γνώση.
Κινούμενο Σχέδιο (κόμικ)
• Κείμενο & εικόνα.
• Καλύτερη μεταφορά, επεξεργασία & διατήρηση της
πληροφορίας.
Αρχή των
πολυμέσων
• Προσωπικός, φιλικός τρόπος έκφρασης.
• Χρήση 1ου και 2ου προσώπου.
Αρχή της
προσωποποίησης
Σκοπός
πάνω στις οποίες
θεμελιώνεται η Ε.Ε.
τις αξίες (ελευθερία,
ενότητα, ισότητα,
αλληλεγγύη)
Να αναγνωρίζουν, να
κατανοούν και να
αναλύουν οι μαθητές
Στόχοι
Γνωστικό αντικείμενο
Αναγνώριση
Ορισμός
Ανάλυση αξιών της Ε.Ε.
Τ.Π.Ε.
Αναζήτηση, οργάνωση, συσχέτιση, παρουσίαση
πληροφοριών.
Χρήση τεχνολογίας για εκπαιδευτικούς σκοπούς.
Μαθησιακή διαδικασία
Ενεργή συμμετοχή των μαθητών.
Εργασία σε ομάδες.
Ένταξη σεναρίου στο
αναλυτικό πρόγραμμα
Πολιτική Παιδεία
Β΄Λυκείου
Κεφάλαιο 8 «Θεσμοί και
Πολιτικές της Ε.Ε.»
Ενότητα 8.6 «Πολιτισμικά
Χαρακτηριστικά της Ε.Ε.»
Σχολική τάξη
• Υπολογιστής
• Βιντεοπροβολέας
Εργαστήριο Πληροφορικής
• Σύνδεση στο διαδίκτυο
Υλικοτεχνική υποδομή
Φάσεις σεναρίου
1η Δραστηριότητα
• Προβολή βίντεο «The values of the E.U.»
(https://www.youtube.com/watch?v=UFw-
3MFe9r4)
• Διάλογος με τους μαθητές.
2η Δραστηριότητα
• Καταγραφή σε φ.ε. της προσωπικής άποψης των
μαθητών για την Ε.Ε. σαν να ήταν υπαρκτό
πρόσωπο.
1η Φάση: Προετοιμασία
 Διάρκεια 25΄κατά την
πρώτη διδακτική ώρα.
• Σχολική αίθουσα.
Φάσεις σεναρίου 3η Δραστηριότητα
• Χωρισμός σε ομάδες.
• Καταγραφή σε φ.ε. της ιστορίας κάθε
ομάδας (τίτλος, ήρωες, διάλογοι, κ.λπ.).
4η Δραστηριότητα
• Κατασκευή των κινουμένων σχεδίων στο
διαδικτυακό εργαλείο «toondoo»
(http://www.toondoo.com/).
2η Φάση: Εφαρμογή
 Διάρκεια 65΄κατά την
πρώτη και δεύτερη
διδακτική ώρα.
• Σχολική αίθουσα και
εργαστήριο
πληροφορικής.
Φάσεις σεναρίου
3η Φάση: Παρουσίαση
 Διάρκεια 30΄κατά την
τρίτη διδακτική ώρα.
• Σχολική αίθουσα.
5η Δραστηριότητα
• Παρουσίαση των κινουμένων
σχεδίων των ομάδων.
Φάσεις σεναρίου
4η Φάση: Αξιολόγηση
 Διάρκεια 10΄κατά την
τρίτη διδακτική ώρα.
• Σχολική αίθουσα.
6η Δραστηριότητα
• Αυτοαξιολόγηση κάθε ομάδας σε
φ.ε..
Καθ’όλη τη διάρκεια του σεναρίου
• Πλαίσιο CIAO:
• Περιεχόμενο μάθησης
• Αλληλεπίδραση μαθητών μεταξύ
τους, τον εκπαιδευτικό και τις Τ.Π.Ε.
• Στάσεις και μαθησιακά
αποτελέσματα.
Μαθησιακά προϊόντα
Μαθησιακά προϊόντα
Φύλλα εργασίας
Βιβλιογραφία
 Αβούρης, Ν. & Κόμης Β. (2004) ‘Ζητήματα σχεδιασμού και αξιολόγησης συνεργατικών συστημάτων μάθησης με υπολογιστή: Εισαγωγή’, 4ο Συνέδριο ΕΤΠΕ, 29/09 – 03/10/2004, Παν/μιο Αθηνών.
 Booth, A. (2007) ‘Blogs, wikis and podcasts: the ‘evaluation bypass’ in action’, Health Information and Libraries Journal, vol. 24, pp. 298–302.
 Clark, R.C. & Mayer, R.E. (2008) E-learning and the science of instruction (2nd ed.), San Francisco: Jossey-Bass/Pfeiffer.
 Δεληγιάννης, Φ., Σαρρής Ν., Κωστάκης, Π., Ράμμος, Χ., Χαλκίδης, Α. (2000) ‘Ένα ανοιχτό εκπαιδευτικό περιβάλλον για τη διδασκαλία θεμάτων από τις κοινωνικές επιστήμες’, Πρακτικά 2ου Πανελλήνιου Συνεδρίου
με Διεθνή Συμμετοχή (σσ. 429-434), Οκτώβριος 2000, Πάτρα.
 Jones, A., Scanlon, E., Tosunoglu, C., Butcher, P., Murphy, P. and Greenberg, J. (1996) ‘Evaluating CAL at the Open University: 15 Years on’, Computers and Education, vol. 26(13), pp. 5-15.
 Jones, A., Scanlon, E., Tosunoglu, C., Morris, E., Ross, S., Butcher, P. and Greenberg, J. (1999) ‘Contexts for evaluating educational software’, Interacting with Computers, vol. 11, pp. 499-516.
 Κόμης, Β. (2004) ‘Εισαγωγή στις εκπαιδευτικές εφαρμογές των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών’, Αθήνα: Νέων Τεχνολογιών.
 Μάραντος, Π. (2015) ‘Πολιτική Παιδεία, Β’ ΓΕ.Λ’, Αθήνα: Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Υπολογιστών και Εκδόσεων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ».
 McCroskey, J. C., Richmond, V. P. and Bennett, V. E. (2006) ‘The relationships of student end-of-class motivation with teacher communication behaviors and instructional outcomes’, Communication
Education, vol. 55(4), pp. 403-414.
 Νόμος υπ. αριθμ. 4186 (2013) ‘Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις’, Εφημερίς της Κυβερνήσεως της Ελληνικής Δημοκρατίας, Αρ. Φύλλου 193, τ. Α, 17-9-2013.
 Ράπτης, Α. και Ράπτη, Α. (2007) ‘Μάθηση και Διδασκαλία στην Εποχή της Πληροφορίας, Ολική Προσέγγιση, Τόμος Α’, Αθήνα: έκδοση συγγραφέων.
 Scanlon, E., Tosunoglu, C., Jones, A.; Butcher, P., Ross, S. Greenberg, J. Taylor, J. and Murphy, P. (1998) ‘Learning with Computers: Experiences of Evaluation’, Computers and education, vol. 30 (1/2), pp.
9-14.
 ΥΠΔΒΜΘ. (2011) ‘Η καινοτομία των ερευνητικών εργασιών στο Νέο Λύκειο. Βιβλίο Εκπαιδευτικού. Πρώτο Μέρος’. Αθήνα: ΟΕΔΒ.
 Υπουργική απόφαση υπ’ αριθμ. 113719/Γ1/03-10-2011 του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. «Έγκριση Προγραμμάτων Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την Πιλοτική τους
Εφαρμογή του διδακτικού πεδίου Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών». Εφημερίς της Κυβερνήσεως της Ελληνικής Δημοκρατίας, Αρ. Φύλλου 2323, τ. Β, 17-10-2011.
 Υπουργική απόφαση υπ’ αριθμ. 53250/Γ2/7-4-2014 του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (2014) ‘Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος Πολιτική Παιδεία (Οικονομία, Πολιτικοί Θεσμοί και Αρχές Δικαίου
και Κοινωνιολογία) Β’ τάξης Γενικού Λυκείου’, Εφημερίς της Κυβερνήσεως της Ελληνικής Δημοκρατίας, Αρ. Φύλλου 934, τ. Β, 14-4-2014.
 UNESCO (1996) ‘Έκθεση της διεθνούς επιτροπής για την εκπαίδευση στον 21ο αιώνα, υπό την προεδρία του Jacques Delors. Εκπαίδευση: Ο θησαυρός που κρύβει μέσα της’, Εκδόσεις UNESCO, Παρίσι 1996.
Ευχαριστώ
 http://www.socialstudies.edu.gr/
 Πλατφόρμα ψηφιακών διδακτικών σεναρίων του Ι.Ε.Π. «Αίσωπος»
(http://aesop.iep.edu.gr)
http://aesop.iep.edu.gr/node/19173

More Related Content

What's hot

σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίαςσύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίαςAntonios Perdikaris
 
ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ
ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝΑΝΑΛΥΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ
ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝNasia Fatsi
 
μανιτάρια στην πόλη τεστ
μανιτάρια στην πόλη τεστμανιτάρια στην πόλη τεστ
μανιτάρια στην πόλη τεστStella Karioti
 
Οι Σταυροφορίες και η πρώτη άλωση της Πόλης.Σχεδιάγραμμα μαθήματος - Φύλλο ερ...
Οι Σταυροφορίες και η πρώτη άλωση της Πόλης.Σχεδιάγραμμα μαθήματος - Φύλλο ερ...Οι Σταυροφορίες και η πρώτη άλωση της Πόλης.Σχεδιάγραμμα μαθήματος - Φύλλο ερ...
Οι Σταυροφορίες και η πρώτη άλωση της Πόλης.Σχεδιάγραμμα μαθήματος - Φύλλο ερ...vserdaki
 
Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)
Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)
Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)d tampouris
 
ηλιας βενεζης το νουμερο 31328
ηλιας βενεζης το νουμερο 31328ηλιας βενεζης το νουμερο 31328
ηλιας βενεζης το νουμερο 31328Eleni Kots
 
Η Νέα Παιδαγωγική Ν Καζαντζάκης Λογοτεχνία Α Γυμνασίου Φύλλο εργασίας
Η Νέα Παιδαγωγική Ν Καζαντζάκης Λογοτεχνία Α Γυμνασίου Φύλλο εργασίαςΗ Νέα Παιδαγωγική Ν Καζαντζάκης Λογοτεχνία Α Γυμνασίου Φύλλο εργασίας
Η Νέα Παιδαγωγική Ν Καζαντζάκης Λογοτεχνία Α Γυμνασίου Φύλλο εργασίαςmvourtsian
 
Διδακτικά σενάρια
Διδακτικά σενάριαΔιδακτικά σενάρια
Διδακτικά σενάριαStergios
 
Κοινωνικοί κανόνες-Σχέση με κοινωνικές αξίες-Κοινωνικός έλεγχος (σελ. 14-17)
Κοινωνικοί κανόνες-Σχέση με κοινωνικές αξίες-Κοινωνικός έλεγχος (σελ. 14-17)Κοινωνικοί κανόνες-Σχέση με κοινωνικές αξίες-Κοινωνικός έλεγχος (σελ. 14-17)
Κοινωνικοί κανόνες-Σχέση με κοινωνικές αξίες-Κοινωνικός έλεγχος (σελ. 14-17)Αντιγόνη Κριπαροπούλου
 
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)Alexandra Gerakini
 
Διαγώνισμα Πληροφορικής Γ Γυμνασίου-1-
Διαγώνισμα Πληροφορικής Γ Γυμνασίου-1-Διαγώνισμα Πληροφορικής Γ Γυμνασίου-1-
Διαγώνισμα Πληροφορικής Γ Γυμνασίου-1-Fotini Pog
 
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣfilippos_chatziandreas
 
Αρχαία Ελληνικά Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα 9
Αρχαία Ελληνικά Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα 9 Αρχαία Ελληνικά Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα 9
Αρχαία Ελληνικά Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα 9 toxotis
 
έκθεση γ΄ λυκειου - πώς απαντάμε στις ερωτήσεις
έκθεση γ΄ λυκειου  - πώς απαντάμε στις ερωτήσειςέκθεση γ΄ λυκειου  - πώς απαντάμε στις ερωτήσεις
έκθεση γ΄ λυκειου - πώς απαντάμε στις ερωτήσειςGiorgos Naidis
 
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣemathites
 
Ασκήσεις στους τρόπους ανάπτυξης παραγράφων
Ασκήσεις στους τρόπους ανάπτυξης παραγράφωνΑσκήσεις στους τρόπους ανάπτυξης παραγράφων
Ασκήσεις στους τρόπους ανάπτυξης παραγράφωνJoannaArtinou
 

What's hot (20)

σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίαςσύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
 
ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ
ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝΑΝΑΛΥΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ
ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ
 
μανιτάρια στην πόλη τεστ
μανιτάρια στην πόλη τεστμανιτάρια στην πόλη τεστ
μανιτάρια στην πόλη τεστ
 
2η ενότητα Γλώσσας Β΄Γυμνασίου, Περίληψη κειμένου (μάθημα 6)
2η ενότητα Γλώσσας Β΄Γυμνασίου, Περίληψη κειμένου (μάθημα 6)2η ενότητα Γλώσσας Β΄Γυμνασίου, Περίληψη κειμένου (μάθημα 6)
2η ενότητα Γλώσσας Β΄Γυμνασίου, Περίληψη κειμένου (μάθημα 6)
 
Οι Σταυροφορίες και η πρώτη άλωση της Πόλης.Σχεδιάγραμμα μαθήματος - Φύλλο ερ...
Οι Σταυροφορίες και η πρώτη άλωση της Πόλης.Σχεδιάγραμμα μαθήματος - Φύλλο ερ...Οι Σταυροφορίες και η πρώτη άλωση της Πόλης.Σχεδιάγραμμα μαθήματος - Φύλλο ερ...
Οι Σταυροφορίες και η πρώτη άλωση της Πόλης.Σχεδιάγραμμα μαθήματος - Φύλλο ερ...
 
Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)
Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)
Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)
 
Τρόποι Ανάπτυξης Παραγράφου. 1η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 5)
Τρόποι Ανάπτυξης Παραγράφου. 1η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 5)Τρόποι Ανάπτυξης Παραγράφου. 1η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 5)
Τρόποι Ανάπτυξης Παραγράφου. 1η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 5)
 
ηλιας βενεζης το νουμερο 31328
ηλιας βενεζης το νουμερο 31328ηλιας βενεζης το νουμερο 31328
ηλιας βενεζης το νουμερο 31328
 
Η Νέα Παιδαγωγική Ν Καζαντζάκης Λογοτεχνία Α Γυμνασίου Φύλλο εργασίας
Η Νέα Παιδαγωγική Ν Καζαντζάκης Λογοτεχνία Α Γυμνασίου Φύλλο εργασίαςΗ Νέα Παιδαγωγική Ν Καζαντζάκης Λογοτεχνία Α Γυμνασίου Φύλλο εργασίας
Η Νέα Παιδαγωγική Ν Καζαντζάκης Λογοτεχνία Α Γυμνασίου Φύλλο εργασίας
 
Διδακτικά σενάρια
Διδακτικά σενάριαΔιδακτικά σενάρια
Διδακτικά σενάρια
 
Κοινωνικοί κανόνες-Σχέση με κοινωνικές αξίες-Κοινωνικός έλεγχος (σελ. 14-17)
Κοινωνικοί κανόνες-Σχέση με κοινωνικές αξίες-Κοινωνικός έλεγχος (σελ. 14-17)Κοινωνικοί κανόνες-Σχέση με κοινωνικές αξίες-Κοινωνικός έλεγχος (σελ. 14-17)
Κοινωνικοί κανόνες-Σχέση με κοινωνικές αξίες-Κοινωνικός έλεγχος (σελ. 14-17)
 
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
Ανεστραμμένη τάξη(Θεωρία και εφαρμογές)
 
Διαγώνισμα Πληροφορικής Γ Γυμνασίου-1-
Διαγώνισμα Πληροφορικής Γ Γυμνασίου-1-Διαγώνισμα Πληροφορικής Γ Γυμνασίου-1-
Διαγώνισμα Πληροφορικής Γ Γυμνασίου-1-
 
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ
ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ
 
Μένης Κουμανταρέας, Γραφείον ευρέσεως εργασίας, Κείμενα Β Γυμνασίου
Μένης Κουμανταρέας, Γραφείον ευρέσεως εργασίας, Κείμενα Β ΓυμνασίουΜένης Κουμανταρέας, Γραφείον ευρέσεως εργασίας, Κείμενα Β Γυμνασίου
Μένης Κουμανταρέας, Γραφείον ευρέσεως εργασίας, Κείμενα Β Γυμνασίου
 
Επαναληπτικές ασκήσεις στα Αρχαία Α΄ Γυμνασίου, εν. 1 - 11 (Γραμματική - Συντ...
Επαναληπτικές ασκήσεις στα Αρχαία Α΄ Γυμνασίου, εν. 1 - 11 (Γραμματική - Συντ...Επαναληπτικές ασκήσεις στα Αρχαία Α΄ Γυμνασίου, εν. 1 - 11 (Γραμματική - Συντ...
Επαναληπτικές ασκήσεις στα Αρχαία Α΄ Γυμνασίου, εν. 1 - 11 (Γραμματική - Συντ...
 
Αρχαία Ελληνικά Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα 9
Αρχαία Ελληνικά Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα 9 Αρχαία Ελληνικά Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα 9
Αρχαία Ελληνικά Γ΄ Γυμνασίου Ενότητα 9
 
έκθεση γ΄ λυκειου - πώς απαντάμε στις ερωτήσεις
έκθεση γ΄ λυκειου  - πώς απαντάμε στις ερωτήσειςέκθεση γ΄ λυκειου  - πώς απαντάμε στις ερωτήσεις
έκθεση γ΄ λυκειου - πώς απαντάμε στις ερωτήσεις
 
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
 
Ασκήσεις στους τρόπους ανάπτυξης παραγράφων
Ασκήσεις στους τρόπους ανάπτυξης παραγράφωνΑσκήσεις στους τρόπους ανάπτυξης παραγράφων
Ασκήσεις στους τρόπους ανάπτυξης παραγράφων
 

Similar to "Αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης: ένα ψηφιακό διδακτικό σενάριο"

Παρουσίαση στο 4ο Συνέδριο του Νέου Παιδαγωγού
Παρουσίαση στο 4ο Συνέδριο του Νέου ΠαιδαγωγούΠαρουσίαση στο 4ο Συνέδριο του Νέου Παιδαγωγού
Παρουσίαση στο 4ο Συνέδριο του Νέου Παιδαγωγούmkazakou
 
Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων
Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρωνΨηφιακό λεξικό οικονομικών όρων
Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρωνGeorgia Kazakou
 
παρουσίαση ημερίδα μεσ-19-6-13 (nikos mpako's conflicted copy 2013-06-15)
παρουσίαση ημερίδα μεσ-19-6-13 (nikos mpako's conflicted copy 2013-06-15)παρουσίαση ημερίδα μεσ-19-6-13 (nikos mpako's conflicted copy 2013-06-15)
παρουσίαση ημερίδα μεσ-19-6-13 (nikos mpako's conflicted copy 2013-06-15)Nikolaos Bakopoulos
 
Ο Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξη
Ο Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξηΟ Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξη
Ο Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξηMakis Triantafillidis
 
Πρόγραμμα Συνεδρίου η Εκπαίδευση στην Εποχή των Τ.Π.Ε.
Πρόγραμμα Συνεδρίου η Εκπαίδευση στην Εποχή των Τ.Π.Ε.Πρόγραμμα Συνεδρίου η Εκπαίδευση στην Εποχή των Τ.Π.Ε.
Πρόγραμμα Συνεδρίου η Εκπαίδευση στην Εποχή των Τ.Π.Ε.Vasilis Sotiroudas
 
Αναστασιάδης, Π. & Μουζάκης, Χ. (2014). Παιδαγωγική Αξιοποίηση των ΤΠΕ για τη...
Αναστασιάδης, Π. & Μουζάκης, Χ. (2014). Παιδαγωγική Αξιοποίηση των ΤΠΕ για τη...Αναστασιάδης, Π. & Μουζάκης, Χ. (2014). Παιδαγωγική Αξιοποίηση των ΤΠΕ για τη...
Αναστασιάδης, Π. & Μουζάκης, Χ. (2014). Παιδαγωγική Αξιοποίηση των ΤΠΕ για τη...hmouzak
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1stratism
 
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώναξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώνΜάχη Χούλη
 
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώναξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώνΜάχη Χούλη
 
Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"
Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"
Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"George Papavasileiou
 
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinningPanagiotis Papadopoulos
 
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinningPanagiotis Papadopoulos
 
2016 παρουσίαση ευρωπαϊκών προγραμμάτων 02
2016 παρουσίαση ευρωπαϊκών προγραμμάτων 022016 παρουσίαση ευρωπαϊκών προγραμμάτων 02
2016 παρουσίαση ευρωπαϊκών προγραμμάτων 02xpapas
 
Το Blog της Ε΄2 τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Σερρών (T4e journal...
Το Blog της Ε΄2 τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Σερρών (T4e journal...Το Blog της Ε΄2 τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Σερρών (T4e journal...
Το Blog της Ε΄2 τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Σερρών (T4e journal...kastanos
 

Similar to "Αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης: ένα ψηφιακό διδακτικό σενάριο" (20)

Παρουσίαση στο 4ο Συνέδριο του Νέου Παιδαγωγού
Παρουσίαση στο 4ο Συνέδριο του Νέου ΠαιδαγωγούΠαρουσίαση στο 4ο Συνέδριο του Νέου Παιδαγωγού
Παρουσίαση στο 4ο Συνέδριο του Νέου Παιδαγωγού
 
Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων
Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρωνΨηφιακό λεξικό οικονομικών όρων
Ψηφιακό λεξικό οικονομικών όρων
 
παρουσίαση ημερίδα μεσ-19-6-13 (nikos mpako's conflicted copy 2013-06-15)
παρουσίαση ημερίδα μεσ-19-6-13 (nikos mpako's conflicted copy 2013-06-15)παρουσίαση ημερίδα μεσ-19-6-13 (nikos mpako's conflicted copy 2013-06-15)
παρουσίαση ημερίδα μεσ-19-6-13 (nikos mpako's conflicted copy 2013-06-15)
 
Program TeAch 2013
Program TeAch 2013Program TeAch 2013
Program TeAch 2013
 
volos_conf_2009
volos_conf_2009volos_conf_2009
volos_conf_2009
 
Ο Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξη
Ο Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξηΟ Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξη
Ο Διαδραστικός πίνακας στη σχολική τάξη
 
Diadrastikoi a theoritiko plaisio
Diadrastikoi a theoritiko plaisioDiadrastikoi a theoritiko plaisio
Diadrastikoi a theoritiko plaisio
 
Syros 2009
Syros 2009Syros 2009
Syros 2009
 
Ο Αθηνούλης και η Αθηνούλα παίζοντας και μαθαίνοντας...
Ο Αθηνούλης και η Αθηνούλα παίζοντας και μαθαίνοντας...Ο Αθηνούλης και η Αθηνούλα παίζοντας και μαθαίνοντας...
Ο Αθηνούλης και η Αθηνούλα παίζοντας και μαθαίνοντας...
 
Πρόγραμμα Συνεδρίου η Εκπαίδευση στην Εποχή των Τ.Π.Ε.
Πρόγραμμα Συνεδρίου η Εκπαίδευση στην Εποχή των Τ.Π.Ε.Πρόγραμμα Συνεδρίου η Εκπαίδευση στην Εποχή των Τ.Π.Ε.
Πρόγραμμα Συνεδρίου η Εκπαίδευση στην Εποχή των Τ.Π.Ε.
 
Αναστασιάδης, Π. & Μουζάκης, Χ. (2014). Παιδαγωγική Αξιοποίηση των ΤΠΕ για τη...
Αναστασιάδης, Π. & Μουζάκης, Χ. (2014). Παιδαγωγική Αξιοποίηση των ΤΠΕ για τη...Αναστασιάδης, Π. & Μουζάκης, Χ. (2014). Παιδαγωγική Αξιοποίηση των ΤΠΕ για τη...
Αναστασιάδης, Π. & Μουζάκης, Χ. (2014). Παιδαγωγική Αξιοποίηση των ΤΠΕ για τη...
 
Guide of Effecting Teaching
Guide of Effecting TeachingGuide of Effecting Teaching
Guide of Effecting Teaching
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1
 
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώναξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
 
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώναξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
 
Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"
Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"
Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"
 
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
 
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
1 η δημιουργική γραφή στο πρόγραμμα e twinning
 
2016 παρουσίαση ευρωπαϊκών προγραμμάτων 02
2016 παρουσίαση ευρωπαϊκών προγραμμάτων 022016 παρουσίαση ευρωπαϊκών προγραμμάτων 02
2016 παρουσίαση ευρωπαϊκών προγραμμάτων 02
 
Το Blog της Ε΄2 τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Σερρών (T4e journal...
Το Blog της Ε΄2 τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Σερρών (T4e journal...Το Blog της Ε΄2 τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Σερρών (T4e journal...
Το Blog της Ε΄2 τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Σερρών (T4e journal...
 

More from mkazakou

Φασισμός
ΦασισμόςΦασισμός
Φασισμόςmkazakou
 
ΑΟΘ-Κεφ.5 Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.5 Πανελλαδικές εσπερινών ΑΟΘ-Κεφ.5 Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.5 Πανελλαδικές εσπερινών mkazakou
 
ΑΟΘ-Κεφ.4-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.4-Πανελλαδικές εσπερινώνΑΟΘ-Κεφ.4-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.4-Πανελλαδικές εσπερινώνmkazakou
 
ΑΟΘ-Κεφ.3-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.3-Πανελλαδικές εσπερινώνΑΟΘ-Κεφ.3-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.3-Πανελλαδικές εσπερινώνmkazakou
 
ΑΟΘ-Κεφ.2-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.2-Πανελλαδικές εσπερινώνΑΟΘ-Κεφ.2-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.2-Πανελλαδικές εσπερινώνmkazakou
 
ΑΟΘ-Κεφ.1-Πανελλαδικές Εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.1-Πανελλαδικές ΕσπερινώνΑΟΘ-Κεφ.1-Πανελλαδικές Εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.1-Πανελλαδικές Εσπερινώνmkazakou
 
Ρήσεις περί Δικαίου και Δικαιοσύνης
Ρήσεις περί Δικαίου και ΔικαιοσύνηςΡήσεις περί Δικαίου και Δικαιοσύνης
Ρήσεις περί Δικαίου και Δικαιοσύνηςmkazakou
 
Αρμοδιότητες Προέδρου της Δημοκρατίας
Αρμοδιότητες Προέδρου της ΔημοκρατίαςΑρμοδιότητες Προέδρου της Δημοκρατίας
Αρμοδιότητες Προέδρου της Δημοκρατίαςmkazakou
 
Κεφάλαιο 6 - Η φάμπρικα
Κεφάλαιο 6 - Η φάμπρικαΚεφάλαιο 6 - Η φάμπρικα
Κεφάλαιο 6 - Η φάμπρικαmkazakou
 
Κεφάλαιο 6 - Εργασία για όλους;
Κεφάλαιο 6 - Εργασία για όλους;Κεφάλαιο 6 - Εργασία για όλους;
Κεφάλαιο 6 - Εργασία για όλους;mkazakou
 
Κεφάλαιο 4 - Ο ανδρικός και ο γυναικείος ρόλος μέσα από τις τηλεοπτικές διαφη...
Κεφάλαιο 4 - Ο ανδρικός και ο γυναικείος ρόλος μέσα από τις τηλεοπτικές διαφη...Κεφάλαιο 4 - Ο ανδρικός και ο γυναικείος ρόλος μέσα από τις τηλεοπτικές διαφη...
Κεφάλαιο 4 - Ο ανδρικός και ο γυναικείος ρόλος μέσα από τις τηλεοπτικές διαφη...mkazakou
 
Κεφάλαιο 2 - Αξίες της ελληνικής κοινωνίας
Κεφάλαιο 2 - Αξίες της ελληνικής κοινωνίαςΚεφάλαιο 2 - Αξίες της ελληνικής κοινωνίας
Κεφάλαιο 2 - Αξίες της ελληνικής κοινωνίαςmkazakou
 
Κοινωνιολογία - Κεφάλαιο 1
Κοινωνιολογία - Κεφάλαιο 1Κοινωνιολογία - Κεφάλαιο 1
Κοινωνιολογία - Κεφάλαιο 1mkazakou
 
Φύλλο εργασίας για το 3ο κεφάλαιο ΠΠΒ
Φύλλο εργασίας για το 3ο κεφάλαιο ΠΠΒΦύλλο εργασίας για το 3ο κεφάλαιο ΠΠΒ
Φύλλο εργασίας για το 3ο κεφάλαιο ΠΠΒmkazakou
 
Φύλλο εργασίας για την ενότητα 2.4 ΠΠΒ
Φύλλο εργασίας για την ενότητα 2.4 ΠΠΒΦύλλο εργασίας για την ενότητα 2.4 ΠΠΒ
Φύλλο εργασίας για την ενότητα 2.4 ΠΠΒmkazakou
 
Κατανόηση του ορισμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
Κατανόηση του ορισμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτωνΚατανόηση του ορισμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
Κατανόηση του ορισμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτωνmkazakou
 
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"mkazakou
 
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"mkazakou
 
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"mkazakou
 
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"mkazakou
 

More from mkazakou (20)

Φασισμός
ΦασισμόςΦασισμός
Φασισμός
 
ΑΟΘ-Κεφ.5 Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.5 Πανελλαδικές εσπερινών ΑΟΘ-Κεφ.5 Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.5 Πανελλαδικές εσπερινών
 
ΑΟΘ-Κεφ.4-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.4-Πανελλαδικές εσπερινώνΑΟΘ-Κεφ.4-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.4-Πανελλαδικές εσπερινών
 
ΑΟΘ-Κεφ.3-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.3-Πανελλαδικές εσπερινώνΑΟΘ-Κεφ.3-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.3-Πανελλαδικές εσπερινών
 
ΑΟΘ-Κεφ.2-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.2-Πανελλαδικές εσπερινώνΑΟΘ-Κεφ.2-Πανελλαδικές εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.2-Πανελλαδικές εσπερινών
 
ΑΟΘ-Κεφ.1-Πανελλαδικές Εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.1-Πανελλαδικές ΕσπερινώνΑΟΘ-Κεφ.1-Πανελλαδικές Εσπερινών
ΑΟΘ-Κεφ.1-Πανελλαδικές Εσπερινών
 
Ρήσεις περί Δικαίου και Δικαιοσύνης
Ρήσεις περί Δικαίου και ΔικαιοσύνηςΡήσεις περί Δικαίου και Δικαιοσύνης
Ρήσεις περί Δικαίου και Δικαιοσύνης
 
Αρμοδιότητες Προέδρου της Δημοκρατίας
Αρμοδιότητες Προέδρου της ΔημοκρατίαςΑρμοδιότητες Προέδρου της Δημοκρατίας
Αρμοδιότητες Προέδρου της Δημοκρατίας
 
Κεφάλαιο 6 - Η φάμπρικα
Κεφάλαιο 6 - Η φάμπρικαΚεφάλαιο 6 - Η φάμπρικα
Κεφάλαιο 6 - Η φάμπρικα
 
Κεφάλαιο 6 - Εργασία για όλους;
Κεφάλαιο 6 - Εργασία για όλους;Κεφάλαιο 6 - Εργασία για όλους;
Κεφάλαιο 6 - Εργασία για όλους;
 
Κεφάλαιο 4 - Ο ανδρικός και ο γυναικείος ρόλος μέσα από τις τηλεοπτικές διαφη...
Κεφάλαιο 4 - Ο ανδρικός και ο γυναικείος ρόλος μέσα από τις τηλεοπτικές διαφη...Κεφάλαιο 4 - Ο ανδρικός και ο γυναικείος ρόλος μέσα από τις τηλεοπτικές διαφη...
Κεφάλαιο 4 - Ο ανδρικός και ο γυναικείος ρόλος μέσα από τις τηλεοπτικές διαφη...
 
Κεφάλαιο 2 - Αξίες της ελληνικής κοινωνίας
Κεφάλαιο 2 - Αξίες της ελληνικής κοινωνίαςΚεφάλαιο 2 - Αξίες της ελληνικής κοινωνίας
Κεφάλαιο 2 - Αξίες της ελληνικής κοινωνίας
 
Κοινωνιολογία - Κεφάλαιο 1
Κοινωνιολογία - Κεφάλαιο 1Κοινωνιολογία - Κεφάλαιο 1
Κοινωνιολογία - Κεφάλαιο 1
 
Φύλλο εργασίας για το 3ο κεφάλαιο ΠΠΒ
Φύλλο εργασίας για το 3ο κεφάλαιο ΠΠΒΦύλλο εργασίας για το 3ο κεφάλαιο ΠΠΒ
Φύλλο εργασίας για το 3ο κεφάλαιο ΠΠΒ
 
Φύλλο εργασίας για την ενότητα 2.4 ΠΠΒ
Φύλλο εργασίας για την ενότητα 2.4 ΠΠΒΦύλλο εργασίας για την ενότητα 2.4 ΠΠΒ
Φύλλο εργασίας για την ενότητα 2.4 ΠΠΒ
 
Κατανόηση του ορισμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
Κατανόηση του ορισμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτωνΚατανόηση του ορισμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
Κατανόηση του ορισμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
 
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
 
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
 
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
 
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
Ερευνητική εργασία: "Ζωντανεύοντας τα ανθρώπινα δικαιώματα"
 

Recently uploaded

Η Δυναστεία των Παλαιολόγων - Βυζαντινή Αυτοκρατορία
Η Δυναστεία των Παλαιολόγων -  Βυζαντινή ΑυτοκρατορίαΗ Δυναστεία των Παλαιολόγων -  Βυζαντινή Αυτοκρατορία
Η Δυναστεία των Παλαιολόγων - Βυζαντινή Αυτοκρατορίαeucharis
 
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Καβάλας.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Καβάλας.pptxΕκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Καβάλας.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Καβάλας.pptx7gymnasiokavalas
 
Οδηγίες για τη δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων με την εφαρμογή Wordwal...
Οδηγίες για τη δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων με την εφαρμογή Wordwal...Οδηγίες για τη δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων με την εφαρμογή Wordwal...
Οδηγίες για τη δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων με την εφαρμογή Wordwal...Irini Panagiotaki
 
ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε..pptx
ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε..pptxΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε..pptx
ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε..pptxssuserb0ed14
 
RODOPI CHALLENGE (ROC 50 MILES) 2024 ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣH
RODOPI CHALLENGE (ROC 50 MILES) 2024 ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣHRODOPI CHALLENGE (ROC 50 MILES) 2024 ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣH
RODOPI CHALLENGE (ROC 50 MILES) 2024 ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣHROUT Family
 
Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξεις
Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξειςΓιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξεις
Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξειςΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
 
Το άγαλμα που κρύωνε
Το άγαλμα που                       κρύωνεΤο άγαλμα που                       κρύωνε
Το άγαλμα που κρύωνεDimitra Mylonaki
 
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ.pdf
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ.pdfΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ.pdf
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ.pdfssuserf9afe7
 
2η Διεθνική Συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο της Ιταλίας
2η Διεθνική Συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο της Ιταλίας2η Διεθνική Συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο της Ιταλίας
2η Διεθνική Συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο της ΙταλίαςKonstantina Katirtzi
 
EKSETASTEA KAI DIDAKTEA YLH G TAKSHS GENIKOY LYKEIOY
EKSETASTEA KAI DIDAKTEA YLH G TAKSHS GENIKOY LYKEIOYEKSETASTEA KAI DIDAKTEA YLH G TAKSHS GENIKOY LYKEIOY
EKSETASTEA KAI DIDAKTEA YLH G TAKSHS GENIKOY LYKEIOYssuser369a35
 
Οδηγίες για τη δημιουργία Flashcard με το Quizlet.pdf
Οδηγίες για τη δημιουργία Flashcard με το Quizlet.pdfΟδηγίες για τη δημιουργία Flashcard με το Quizlet.pdf
Οδηγίες για τη δημιουργία Flashcard με το Quizlet.pdfIrini Panagiotaki
 
ΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Γεωγραφία .docx
ΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Γεωγραφία .docxΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Γεωγραφία .docx
ΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Γεωγραφία .docxeucharis
 
ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ endosxolikes 2023-24
ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ endosxolikes 2023-24ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ endosxolikes 2023-24
ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ endosxolikes 2023-242lykkomo
 

Recently uploaded (13)

Η Δυναστεία των Παλαιολόγων - Βυζαντινή Αυτοκρατορία
Η Δυναστεία των Παλαιολόγων -  Βυζαντινή ΑυτοκρατορίαΗ Δυναστεία των Παλαιολόγων -  Βυζαντινή Αυτοκρατορία
Η Δυναστεία των Παλαιολόγων - Βυζαντινή Αυτοκρατορία
 
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Καβάλας.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Καβάλας.pptxΕκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Καβάλας.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Καβάλας.pptx
 
Οδηγίες για τη δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων με την εφαρμογή Wordwal...
Οδηγίες για τη δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων με την εφαρμογή Wordwal...Οδηγίες για τη δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων με την εφαρμογή Wordwal...
Οδηγίες για τη δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων με την εφαρμογή Wordwal...
 
ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε..pptx
ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε..pptxΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε..pptx
ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε..pptx
 
RODOPI CHALLENGE (ROC 50 MILES) 2024 ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣH
RODOPI CHALLENGE (ROC 50 MILES) 2024 ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣHRODOPI CHALLENGE (ROC 50 MILES) 2024 ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣH
RODOPI CHALLENGE (ROC 50 MILES) 2024 ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣH
 
Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξεις
Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξειςΓιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξεις
Γιορτή της μητέρας-Φύλλα εργασιών για όλες τις τάξεις
 
Το άγαλμα που κρύωνε
Το άγαλμα που                       κρύωνεΤο άγαλμα που                       κρύωνε
Το άγαλμα που κρύωνε
 
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ.pdf
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ.pdfΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ.pdf
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024 ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ.pdf
 
2η Διεθνική Συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο της Ιταλίας
2η Διεθνική Συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο της Ιταλίας2η Διεθνική Συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο της Ιταλίας
2η Διεθνική Συνάντηση μαθητών και καθηγητών στο Σαλέρνο της Ιταλίας
 
EKSETASTEA KAI DIDAKTEA YLH G TAKSHS GENIKOY LYKEIOY
EKSETASTEA KAI DIDAKTEA YLH G TAKSHS GENIKOY LYKEIOYEKSETASTEA KAI DIDAKTEA YLH G TAKSHS GENIKOY LYKEIOY
EKSETASTEA KAI DIDAKTEA YLH G TAKSHS GENIKOY LYKEIOY
 
Οδηγίες για τη δημιουργία Flashcard με το Quizlet.pdf
Οδηγίες για τη δημιουργία Flashcard με το Quizlet.pdfΟδηγίες για τη δημιουργία Flashcard με το Quizlet.pdf
Οδηγίες για τη δημιουργία Flashcard με το Quizlet.pdf
 
ΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Γεωγραφία .docx
ΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Γεωγραφία .docxΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Γεωγραφία .docx
ΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Γεωγραφία .docx
 
ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ endosxolikes 2023-24
ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ endosxolikes 2023-24ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ endosxolikes 2023-24
ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ endosxolikes 2023-24
 

"Αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης: ένα ψηφιακό διδακτικό σενάριο"

  • 1. «Αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης: ένα ψηφιακό διδακτικό σενάριο» Μαρίνα Καζάκου, ΠΕ09-Οικονομολόγος, M.Sc. Πληροφορική στην Εκπαίδευση, 2ο ΓΕΛ Αρτέμιδας Διεθνές Συνέδριο: «Μελετώντας, Διδάσκοντας, Μαθαίνοντας την Ευρωπαϊκή Ένωση» 1-3 Σεπτεμβρίου 2017 – Πανεπιστήμιο Πειραιώς
  • 2. Εκπαιδευτικό πρόβλημα – Τ.Π.Ε. & εκπαίδευση Πολιτική Παιδεία Β΄ Λυκείου Στόχοι μαθήματος ως προς την Ε.Ε. • Να κατανοήσουν οι μαθητές τη λειτουργία της Ε.Ε.. • Να νοιώσουν Ευρωπαίοι πολίτες. • Να συμμετέχουν ενεργά στο ευρωπαϊκό γίγνεσθαι. Τ.Π.Ε. Εξυπηρετούν βασικές αρχές σύγχρονων θεωριών μάθησης • Διερευνητική μάθηση. • Συνεργατική μάθηση. Στο συγκεκριμένο σενάριο • Προσδίδουν αίσθηση καινοτομίας & πρωτοτυπίας. • Κινητοποιούν & ενθαρρύνουν τους μαθητές να προσεγγίσουν αποτελεσματικότερα τη γνώση.
  • 3. Κινούμενο Σχέδιο (κόμικ) • Κείμενο & εικόνα. • Καλύτερη μεταφορά, επεξεργασία & διατήρηση της πληροφορίας. Αρχή των πολυμέσων • Προσωπικός, φιλικός τρόπος έκφρασης. • Χρήση 1ου και 2ου προσώπου. Αρχή της προσωποποίησης
  • 4. Σκοπός πάνω στις οποίες θεμελιώνεται η Ε.Ε. τις αξίες (ελευθερία, ενότητα, ισότητα, αλληλεγγύη) Να αναγνωρίζουν, να κατανοούν και να αναλύουν οι μαθητές
  • 5. Στόχοι Γνωστικό αντικείμενο Αναγνώριση Ορισμός Ανάλυση αξιών της Ε.Ε. Τ.Π.Ε. Αναζήτηση, οργάνωση, συσχέτιση, παρουσίαση πληροφοριών. Χρήση τεχνολογίας για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Μαθησιακή διαδικασία Ενεργή συμμετοχή των μαθητών. Εργασία σε ομάδες.
  • 6. Ένταξη σεναρίου στο αναλυτικό πρόγραμμα Πολιτική Παιδεία Β΄Λυκείου Κεφάλαιο 8 «Θεσμοί και Πολιτικές της Ε.Ε.» Ενότητα 8.6 «Πολιτισμικά Χαρακτηριστικά της Ε.Ε.» Σχολική τάξη • Υπολογιστής • Βιντεοπροβολέας Εργαστήριο Πληροφορικής • Σύνδεση στο διαδίκτυο Υλικοτεχνική υποδομή
  • 7. Φάσεις σεναρίου 1η Δραστηριότητα • Προβολή βίντεο «The values of the E.U.» (https://www.youtube.com/watch?v=UFw- 3MFe9r4) • Διάλογος με τους μαθητές. 2η Δραστηριότητα • Καταγραφή σε φ.ε. της προσωπικής άποψης των μαθητών για την Ε.Ε. σαν να ήταν υπαρκτό πρόσωπο. 1η Φάση: Προετοιμασία  Διάρκεια 25΄κατά την πρώτη διδακτική ώρα. • Σχολική αίθουσα.
  • 8. Φάσεις σεναρίου 3η Δραστηριότητα • Χωρισμός σε ομάδες. • Καταγραφή σε φ.ε. της ιστορίας κάθε ομάδας (τίτλος, ήρωες, διάλογοι, κ.λπ.). 4η Δραστηριότητα • Κατασκευή των κινουμένων σχεδίων στο διαδικτυακό εργαλείο «toondoo» (http://www.toondoo.com/). 2η Φάση: Εφαρμογή  Διάρκεια 65΄κατά την πρώτη και δεύτερη διδακτική ώρα. • Σχολική αίθουσα και εργαστήριο πληροφορικής.
  • 9. Φάσεις σεναρίου 3η Φάση: Παρουσίαση  Διάρκεια 30΄κατά την τρίτη διδακτική ώρα. • Σχολική αίθουσα. 5η Δραστηριότητα • Παρουσίαση των κινουμένων σχεδίων των ομάδων.
  • 10. Φάσεις σεναρίου 4η Φάση: Αξιολόγηση  Διάρκεια 10΄κατά την τρίτη διδακτική ώρα. • Σχολική αίθουσα. 6η Δραστηριότητα • Αυτοαξιολόγηση κάθε ομάδας σε φ.ε.. Καθ’όλη τη διάρκεια του σεναρίου • Πλαίσιο CIAO: • Περιεχόμενο μάθησης • Αλληλεπίδραση μαθητών μεταξύ τους, τον εκπαιδευτικό και τις Τ.Π.Ε. • Στάσεις και μαθησιακά αποτελέσματα.
  • 14. Βιβλιογραφία  Αβούρης, Ν. & Κόμης Β. (2004) ‘Ζητήματα σχεδιασμού και αξιολόγησης συνεργατικών συστημάτων μάθησης με υπολογιστή: Εισαγωγή’, 4ο Συνέδριο ΕΤΠΕ, 29/09 – 03/10/2004, Παν/μιο Αθηνών.  Booth, A. (2007) ‘Blogs, wikis and podcasts: the ‘evaluation bypass’ in action’, Health Information and Libraries Journal, vol. 24, pp. 298–302.  Clark, R.C. & Mayer, R.E. (2008) E-learning and the science of instruction (2nd ed.), San Francisco: Jossey-Bass/Pfeiffer.  Δεληγιάννης, Φ., Σαρρής Ν., Κωστάκης, Π., Ράμμος, Χ., Χαλκίδης, Α. (2000) ‘Ένα ανοιχτό εκπαιδευτικό περιβάλλον για τη διδασκαλία θεμάτων από τις κοινωνικές επιστήμες’, Πρακτικά 2ου Πανελλήνιου Συνεδρίου με Διεθνή Συμμετοχή (σσ. 429-434), Οκτώβριος 2000, Πάτρα.  Jones, A., Scanlon, E., Tosunoglu, C., Butcher, P., Murphy, P. and Greenberg, J. (1996) ‘Evaluating CAL at the Open University: 15 Years on’, Computers and Education, vol. 26(13), pp. 5-15.  Jones, A., Scanlon, E., Tosunoglu, C., Morris, E., Ross, S., Butcher, P. and Greenberg, J. (1999) ‘Contexts for evaluating educational software’, Interacting with Computers, vol. 11, pp. 499-516.  Κόμης, Β. (2004) ‘Εισαγωγή στις εκπαιδευτικές εφαρμογές των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών’, Αθήνα: Νέων Τεχνολογιών.  Μάραντος, Π. (2015) ‘Πολιτική Παιδεία, Β’ ΓΕ.Λ’, Αθήνα: Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Υπολογιστών και Εκδόσεων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ».  McCroskey, J. C., Richmond, V. P. and Bennett, V. E. (2006) ‘The relationships of student end-of-class motivation with teacher communication behaviors and instructional outcomes’, Communication Education, vol. 55(4), pp. 403-414.  Νόμος υπ. αριθμ. 4186 (2013) ‘Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις’, Εφημερίς της Κυβερνήσεως της Ελληνικής Δημοκρατίας, Αρ. Φύλλου 193, τ. Α, 17-9-2013.  Ράπτης, Α. και Ράπτη, Α. (2007) ‘Μάθηση και Διδασκαλία στην Εποχή της Πληροφορίας, Ολική Προσέγγιση, Τόμος Α’, Αθήνα: έκδοση συγγραφέων.  Scanlon, E., Tosunoglu, C., Jones, A.; Butcher, P., Ross, S. Greenberg, J. Taylor, J. and Murphy, P. (1998) ‘Learning with Computers: Experiences of Evaluation’, Computers and education, vol. 30 (1/2), pp. 9-14.  ΥΠΔΒΜΘ. (2011) ‘Η καινοτομία των ερευνητικών εργασιών στο Νέο Λύκειο. Βιβλίο Εκπαιδευτικού. Πρώτο Μέρος’. Αθήνα: ΟΕΔΒ.  Υπουργική απόφαση υπ’ αριθμ. 113719/Γ1/03-10-2011 του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. «Έγκριση Προγραμμάτων Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την Πιλοτική τους Εφαρμογή του διδακτικού πεδίου Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών». Εφημερίς της Κυβερνήσεως της Ελληνικής Δημοκρατίας, Αρ. Φύλλου 2323, τ. Β, 17-10-2011.  Υπουργική απόφαση υπ’ αριθμ. 53250/Γ2/7-4-2014 του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (2014) ‘Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος Πολιτική Παιδεία (Οικονομία, Πολιτικοί Θεσμοί και Αρχές Δικαίου και Κοινωνιολογία) Β’ τάξης Γενικού Λυκείου’, Εφημερίς της Κυβερνήσεως της Ελληνικής Δημοκρατίας, Αρ. Φύλλου 934, τ. Β, 14-4-2014.  UNESCO (1996) ‘Έκθεση της διεθνούς επιτροπής για την εκπαίδευση στον 21ο αιώνα, υπό την προεδρία του Jacques Delors. Εκπαίδευση: Ο θησαυρός που κρύβει μέσα της’, Εκδόσεις UNESCO, Παρίσι 1996.
  • 15. Ευχαριστώ  http://www.socialstudies.edu.gr/  Πλατφόρμα ψηφιακών διδακτικών σεναρίων του Ι.Ε.Π. «Αίσωπος» (http://aesop.iep.edu.gr) http://aesop.iep.edu.gr/node/19173

Editor's Notes

  1. Θα σας παρουσιάσω ένα ψηφιακό διδακτικό σενάριο με τίτλο «Αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης», το οποίο έχει αναρτηθεί στην πλατφόρμα ψηφιακών διδακτικών σεναρίου του ΥΠΑΙΘ και του ΙΕΠ, έχει χαρακτηριστεί ως βέλτιστο και υλοποιήθηκε τη σχολική χρονιά 2015-2016 σε Λύκειο της Ανατολικής Αττικής.
  2. Δύο πυλώνες: το μάθημα και οι ΤΠΕ. Ως προς το μάθημα, ένας από τους στόχους της Πολιτικής Παιδείας, σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα, είναι η ανάπτυξη πολιτικής συνείδησης και κριτικής σκέψης των μαθητών, έτσι ώστε να συμμετέχουν ενεργά στο τοπικό, εθνικό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο κοινωνικό, οικονομικό και πολιτικό γίγνεσθαι ως ελεύθεροι και υπεύθυνοι πολίτες. Όσον αφορά στην Ε.Ε., θα πρέπει να κατανοήσουν οι μαθητές τη λειτουργία της Ε.Ε., να νοιώσουν ευρωπαίοι πολίτες και να συμμετέχουν ενεργά στο ευρωπαϊκό γίγνεσθαι. Οι ΤΠΕ...
  3. Στο συγκεκριμένο σενάριο οι μαθητές καλούνται να κατασκευάσουν ένα κινούμενο σχέδιο. Τα κινούμενα σχέδια ως εργαλεία μάθησης ικανοποιούν δύο από τις βασικές αρχές σχεδίασης πολυμεσικών εφαρμογών: α) την αρχή των πολυμέσων, σύμφωνα με την οποία, ο συνδυασμός κειμένου και εικόνας οδηγεί σε καλύτερη μεταφορά, επεξεργασία και διατήρηση της πληροφορίας και β) την αρχή της προσωποποίησης, με την αξιοποίηση ενός προσωπικού και φιλικού τρόπου έκφρασης σε 1ο και 2ο πρόσωπο.
  4. Σκοπός του σεναρίου είναι ...
  5. Επιμέρους διδακτικοί στόχοι, οι οποίοι χωρίζονται σε 3 κατηγορίες: το γνωστικό αντικείμενο, τις ΤΠΕ και τη μαθησιακή διαδικασία.
  6. Το σενάριο αποτελείται από 4 φάσεις. Ως αφόρμηση, για να έρθουν σε επαφή οι μαθητές με το υπό μελέτη θέμα, προβάλλεται το βίντεο "The values of the European Union", το οποίο έχει δημιουργηθεί από μαθητές ενός σχολείου της Ισπανίας και συμμετείχε στον διαγωνισμό Euroscola το 2014. (Έχει διάρκεια 3.31΄). Ακολουθεί διάλογος με τους μαθητές και καταγραφή σε φ.ε. της άποψής τους για την Ε.Ε. σαν να ήταν υπαρκτό πρόσωπο.
  7. Η 2η φάση του σεναρίου, η εφαρμογή, ξεκινά την 1η διδακτική ώρα (20΄), όπου οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες και καταγράφουν σε φύλλο εργασίας τις ιστορίες τους, και ολοκληρώνεται τη 2η διδακτική ώρα (45΄) στο εργαστήριο πληροφορικής, όπου κατασκευάζουν τα κινούμενα σχέδια στο διαδικτυακό εργαλείο toondoo.
  8. Την 3η διδακτική ώρα παρουσιάζονται οι εργασίες-ιστορίες των μαθητών στη σχολική αίθουσα με τη βοήθεια του βιντεοπροβολέα.
  9. Η 4η φάση του σεναρίου είναι η αξιολόγηση, η οποία μπορεί να γίνει με δύο τρόπους: με φύλλο αυτοαξιολόγησης που θα συμπληρώσει κάθε ομάδα, αλλά και ο εκπαιδευτικός θα αξιολογήσει το τελικό προϊόν και την πορεία που ακολουθήθηκε, σύμφωνα με το πλαίσιο CIAO ( Content, Interactions, Attitudes, Outcomes) = Περιεχόμενο, Αλληλεπίδραση, Στάσεις, Αποτελέσματα.
  10. Κάποια από τα κινούμενα σχέδια των μαθητών.
  11. Ενδεικτικά φύλλα εργασίας που δόθηκαν στους μαθητές.
  12. Το σενάριο θα το βρείτε και στην πλατφόρμα «Αίσωπος» (aesop.iep.edu.gr) και στην προσωπική μου ιστοσελίδα socialstudies.edu.gr «Οι κοινωνικές επιστήμες πάνε λύκειο».