2. 2
1. ΤΙΤΛΟΣ ΔΙΑΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Οργανώνωτα αρχεία μου σε φακέλους
2. ΕΚΤΥΜΩΜΕΝΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΙΑΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Προβλέπεται να διαρκέσει συνολικά μία (1) ώρα.
3. ΕΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΣΠΟΥΔΩΝ/ΠΡΟΑΠΑΙΤΙΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ
Το διδακτικό σενάριο αφορά την διαχείριση του συστήματος αρχείων και
φακέλων. Το σενάριο αυτό σχετίζεται άμεσα με το αναλυτικό πρόγραμμα
σπουδών για την πληροφορική σε δημοτικό ΕΑΕΠ. Σύμφωνα με το
αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών, ορίζεται στην Δ τάξη δημοτικού στη
θεματική ενότητα "Σύστημα διαχείρισης αρχείων και φακέλων". Στην
παραπάνω ορίζονται δραστηριότητες που σχετίζονται με την οργάνωση
αρχείων και φακέλων. Οι μαθητές αναγνωρίζουν το σύστημα αρχείων
(μέσο, φάκελος, αρχείο) στον υπολογιστή και διαχειρίζονται αρχεία και
φακέλους.
Το παρόν θα διδαχθεί στην Δ δημοτικού(σε δύο τμήματα) αλλά θα
μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και στην Γ, Ε, ΣΤ τάξεις του δημοτικού με
κάποιες τροποποιήσεις καθώςκαι στην Α΄ και Β' γυμνασίου.
Προηγούμενες γνώσεις που είναι απαραίτητες για την διαχείριση των
αρχείων και φακέλων είναι:
1. οι μαθητές να αναγνωρίζουν τις φυσικές συσκευές και τα μέσα
αποθήκευσης
2. οι μαθητές να κατανοούν την έννοια αρχείο και φάκελος
3. οι μαθητές γνωρίζουν τους πιο συνήθης τύπουςαρχείων
4. οι μαθητές γνωρίζουν τους κανόνες ονοματολογίας των αρχείων και
φακέλων.
4. ΣΚΟΠΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ
Σκοπός του σεναρίου είναι οι μαθητές να οργανώνουν το χώρο
αποθήκευσηςπου χρησιμοποιεί και να διαχειρίζεται φακέλους.
3. 3
Στόχοι του σεναρίου είναι οι μαθητές:
• να κατανοούν την ανάγκη ύπαρξης οργάνωσης των αρχείων και
φακέλων
• να σχηματοποιούν την οργάνωση των αρχείων τους, την οποία στη
συνέχεια υλοποιούν στον υπολογιστή
• να τροποποιούν μία υπάρχουσα οργάνωση φακέλων σύμφωνα με
νέες ανάγκες
Οι κοινωνικοί στόχοι κυρίως είναι οι μαθητές να μπορούν να
συνεργάζονται και να διαπραγματεύονται τις ιδέες τους.
5. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Οι μαθητές θα εξοικειωθούν στο γραφικό περιβάλλον διαχείρισης
αρχείων μέσα από την ομαδική συνεργασία των μαθητών και γι’ αυτό
χωρίζονται σε ολιγομελείς ομάδες (2-3 ατόμων) όπου μέσα από την
εκτέλεση φύλλων εργασία και από την προσπάθεια τους θα καταλάβουν
την οργάνωση των αρχείων. Ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να συσχετίσει
την οργάνωση των αρχείων με βιωματικές καταστάσεις (π.χ. οργάνωση
βιβλιοθήκης,μουσικών cd, ντουλάπας κλπ).
1η διδακτική
Ο εκπαιδευτικός για να κινήσει το ενδιαφέρον των μαθητών τους θέτει
κάποιες ερωτήσεις:
• Πως είναι τοποθετημένατα ρούχα στην ντουλάπα σας;
• Πως είναι τοποθετημένα τα είδη οικιακής χρήσης (πιάτα, μαχαίρια,
πιρούνια κλπ)στο σπίτι σας;
Ο εκπαιδευτικός εξηγεί και συσχετίζει την οργάνωση των παραπάνω των
πραγμάτων με το σύστημα αρχείων.
Το παράδειγμα που παρουσιάζει, με την βοήθεια των εποπτικών μέσων,
είναι το παρακάτω.
4. 4
Μέσα σε κάθε φάκελο υπάρχουν αρχεία διαφόρων τύπων πχ. στο φάκελο
ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ υπάρχουν τα αρχεία: γατα.bmp, λαγός.gif, karamela.jpg,
ενώ στο φάκελο ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ: varkoula.wav, kavoyras.mp3
Ο εκπαιδευτικόςδίνει το παρακάτω φύλλο.
Ο Κωστάκης είναι ένας μαθητής της Δ τάξης και θέλει να οργανώσει τα
παρακάτω αρχεία ώστε να μπορεί εύκολα και γρήγορα να τα αναζητά. Τα
αρχεία αφορούν μαθήματα των τάξεων Γ, Δ καθώς και κάποια άλλα
(ζωγραφιές, τραγούδια, βίντεο)
1. μαθηματικά1Γ.xlsx
2. γλώσσα1 Δ.docx
3. μαθηματικά1Δ.xlsx
4. games.exe
5. γλώσσα2 Γ.docx
6. duck.jpg
7. μαθηματικά2Γ.xlsx
8. γλώσσα1 Γ.mp3
9. γλώσσα2 Δ.docx
10.Μαθηματικά2 Δ.docx
11.Barbie.avi
12.αστακός.mp3
13.bunny.bmp
14.Ρουβάς.mp3
15.μαθηματικά3Δ.xlsx
16.Toy-Story.mp4
17.Barbie.gif
Ο εκπαιδευτικός ζητά από τους μαθητές ανά ομάδες (2 ή 3 ατόμων) να
οργανώσουν τα παραπάνω αρχεία σε φακέλους. Τονίζει ότι μπορεί να
υπάρχουν περισσότερες από μία "σωστές" απαντήσεις. Στο τέλος
καταγράφει τις ιδέες στον πίνακα.
5. 5
Οι μαθητές πειραματίζονται, δοκιμάζουν ενώ ο εκπαιδευτικός
εμψυχώνει, καθοδηγεί και διευκολύνει.
Στο τέλος μοιράζεται ένα φύλλο αξιόλογησης, όπου οι μαθητές ατομικά
καλούνται να απαντήσουν.
6. ΕΠΙΣΤΗΜΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΚΑΙ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΗ
ΑΝΑΛΥΣΗ – ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Η διδασκαλία της διαχείρισης αρχείων και φακέλων είναι από τα θέματα
της διδακτικής της Πληροφορικής το οποίο εντάσσεται σε όλες τις
βαθμίδες της εκπαίδευσης. Η σωστή οργάνωση των πληροφοριών
αποτελεί βασική γνώση και αφορά την καλή λειτουργία του υπολογιστή.
Το πρόγραμμα της Εξερεύνησης των Windowsδιευκολύνει τους μαθητές
να γνωρίσουν το σύστημα αρχείων και φακέλων του υπολογιστή. Μέσα
από τις επιλογές του προγράμματος οι μαθητές μπορούν να ανοίξουν
υπάρχοντες φακέλους και να εντοπίσουν την οργάνωση αυτών και των
αρχείων. Επίσης, την ευκολία και την ταχύτερη αναζήτηση των αρχείων
γνωρίζοντας κάποια στοιχεία όπως, το όνομα του και σε "ποιον"
(πρόγραμμα ή χρήστη) ανήκει π.χ. εύκολα εντοπίζουν τα αρχεία που
δημιουργήθηκαν από παιδιά του τμήματος τους αφού θα βρίσκονται στον
ομώνυμο φάκελο (Τάξη Δ).
7. ΧΡΗΣΗ Η.Υ. ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΓΙΑ ΤΟ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ
Για την διδασκαλία του σεναρίου θα χρειαστεί ένα εργαστήριο
πληροφορικήςμε εγκατεστημένο το λειτουργικόσύστημα των Windows.
Η ύπαρξη ενός video projector για να μπορεί ο εκπαιδευτικός να
παρουσιάζει την δομή των αρχείων και φακέλων που ήδη υπάρχει στον
υπολογιστή, κρίνεται απαραίτητη
Ο εκπαιδευτικόςθα πρέπει να έχει έτοιμα τα φύλλα δραστηριοτήτων.
6. 6
9. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ – ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ
Κατά την εκτέλεση του σεναρίου εκτιμάται δεν θα υπάρξουν
προβλήματα σε σχέση με το απαραίτητο λογισμικό. Πιθανόν όμως να
υπάρχει κάποιος σχετικός μικρός διδακτικός θόρυβος κατά την
δημιουργία των ομάδων και την συνεργασία μεταξύ των μαθητών. Σε
αυτήν την περίπτωση ο εκπαιδευτικός υπενθυμίζει στους μαθητές τους
κανόνες τους συμβολαίου.
10. ΧΡΗΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ
ΠΗΓΕΣ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ
Διαδίκτυο:
• Ψηφιακό σχολείο (Β' Γυμνάσιου)
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSB101/4/29,76/
11.ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΗ ΘΕΩΡΙΑ ΜΑΘΗΣΗΣ
Αρχικά οι μαθητές προετοιμάζονται με τις ερωτήσεις να κατασκευάσουν
τις γνώσεις. Συσχετίζουν την οργάνωση των αρχείων με βιωματικές
καταστάσεις αρχίσουν αν αναμοχλεύουν τις προγενέστερες γνώσεις τους
για να κτίσουν τις νέες (συμφώνα με την θεωρία του κοστρουκτιβισμού).
Οι μαθητές την παρουσίαση του παραδείγματος αναγνωρίζουν σταδιακά
του υπάρχον σύστημα αρχείων και φακέλων (αποκαλυπτική μάθηση,
Bruner). Παράλληλα, όμως οι μαθητές εργάζονται κατά ομάδες μπορούν
να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, να συνεργάζονται για να φτάσουν στο
στόχο, την οργάνωση των αρχείων του Κωστάκη (κοινωνιοπολιτιστικές
θεωρίες μάθησης, Vygotsky).
Πιο συγκεκριμένα, όσον αφορά στη διδακτική προσέγγιση υιοθετούμε
τις βασικές ιδέες του Piaget και του Papert: "Ο διδάσκων οφείλει να
δημιουργεί κατάλληλες συνθήκες για να μπορέσουν οι μαθητές να
οικοδομήσουν τις γνώσεις τους". Το σενάριο είναι θεμελιωμένο στην
θεωρία μάθησης του εποικοδομητισμού διότι ο μαθητής χτίζει την
γνώση του ανιχνεύοντας, διερευνώντας και αλληλεπιδρώντας
δημιουργώνταςτην δική του δομή αρχείωνκαι φακέλων.
7. 7
Με τα φύλλα εργασίας οι μαθητές ανακαλύπτουν τις νέες γνώσεις
χρησιμοποιώντας τις υπάρχουσες (θεωρία του κονστρουκτιβισμού).
Αλλά παράλληλα ο κάθε μαθητής κατασκευάζει τις γνώσεις με τον δικό
του τρόπο ενεργητικά (Piaget).
12. ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΜΙΚΡΟΜΕΤΑΒΟΛΩΝ
Δεν φαίνεται αν υπάρχουν μεταβολές σε αυτήν την περίπτωση.
13.ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ – ΕΦΙΚΤΟΤΗΤΑ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ
Το μάθημα θα πραγματοποιηθεί στο σχολικό εργαστήριο πληροφορικής.
Οι μαθητές θα εργαστούνσε ομάδες των δύο ή τριών ατόμων.
14.ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ/ΔΙΑΣΥΝΔEΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ Η ΤΩΝ
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
Μετά την ολοκλήρωση του σεναρίου οι μαθητές θα μπορούν να
σχηματοποιούν στο τετράδιο τους την επιθυμητή οργάνωση των αρχείων
τους. Επίσης μπορούν να αναγνωρίσουν βιωματικές καταστάσεις από
την καθημερινή τους ζωή που είναι απαραίτητη δημιουργία οργάνωσης
πραγμάτων ή να εντοπίζουν ήδη υπάρχοντες οργανωμένες μονάδες
άλλου τύπου.
Επιπλέον, οι μαθητές μέσα από την δημιουργία των ομάδων μαθαίνουν
να συνεργάζονται και να κοινωνικοποιούνται.
15.ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗ ΦΥΛΛΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Στο φύλλο εργασίας οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν με
σχήματα στο χαρτί μία οργάνωση αρχείων και φακέλων. Οι μαθητές
αναγνωρίζουν μέσα από την διαδικασία και την μεταξύ τους συνεργασία
την ύπαρξη πολλών διαφορετικών τρόπων οργάνωσης. Επίσης τους
δίνεται η δυνατότητα να συγκρίνουν τις διαφορετικές μεταξύ τους
απόψεις και να επιλέξουν την βέλτιστη λύση για αυτούς. Επίσης τους
δίνεται η δυνατότητα να εφαρμόσουν και τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις
όσο αφορά τους κανόνες ονοματολογίας των φακέλων αλλά και να
κατανοήσουν ακόμη σε μεγαλύτερο βαθμό την διαφορά ανάμεσα σε ένα
αρχείο και ένα φάκελο
16. ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ
8. 8
Ο εκπαιδευτικός προτείνει τεστ αυτοαξιολόγησης καθώς και
δραστηριότητες σχηματοποίησης αρχείων και φακέλων. Δίνει ένα φύλλο
δραστηριοτήτωνμε δύο δραστηριότητες.
Οι μαθητές ατομικά πλέον θα κληθούν να απαντήσουν στις ερωτήσεις-
δραστηριότητες. Στο συνέχεια, και αφού αφήσει ένα εύλογο χρονικό
διάστημα για να απαντήσουν οι μαθητές θα συγκεντρώσει τα φύλλα.
Τέλος ο ίδιος θα προτείνει μία λύση και θα ακολουθήσει συζήτηση με
τους μαθητές με σκοπό την ανατροφοδότηση. Με την συζήτηση αλλά και
με την αξιολόγηση του φύλλου δραστηριοτήτων (που θα γίνει μετά το
πέρας του μαθήματος), θα μπορέσει να αξιολογήσει αν έχει επιτευχθεί οι
σκοποί του μαθήματος.
Στην πρώτη δραστηριότητα, ο μαθητής θα να δημιουργήσει με σχήματα
μία οργάνωση αρχείων και φακέλων. Ενώ στην δεύτερη δραστηριότητα,
θα προσπαθήσει να τροποποιήσει την παραπάνω οργάνωση.
9. 9
Φύλλο Δραστηριοτήτων
Δραστηριότητα 1:
Η Σοφία έχει όλα τα αρχεία της στον υπολογιστή στον φάκελο Έγγραφα.
Στον υπολογιστή υπάρχουν ήδη οι φάκελοι Εικόνες, Βίντεο, Μουσική.
Μπορείς να την βοηθήσεις να τα οργανώσει σε φακέλους ώστε να τα βρίσκει
εύκολα;
πρόσθεση.xlsx Τα άρθρα.docx κότα.jpg
επίθετα.docx πεύκο.bmp Πράξεις.xlsx
Ενεστώτας.docx Παρατατικός.pptx Κλάσματα.xlsx
Αγγλικά2.docx Αόριστος.txt Έλατο.mp3
Σρεκ.avi Αγγλικά-1.docx Προπαίδεια.pptx
Δραστηριότητα 2:
Η Κατερίνα έδωσε στη φίλη της Σοφία, ένα φλασάκι με δικά της αρχεία, τα
οποία θέλει να τα αντιγράψει στον σκληρό της δίσκο. Σε ποιους φακέλους θα
τα τοποθετούσατε; Αν κρίνετε σωστό για την καλύτερη οργάνωση των
αρχείων σε φακέλους μπορείτε να δημιουργήσετε και έναν ή περισσότερους
νέους φακέλους ή να τροποποιήσετε αυτούς που έχετε ήδη δημιουργήσει. Τα
αρχεία είναι:
Αγγλικά.docx Πολλαπλασιασμός.xlsx Υποκείμενο.docx
Ιστορία2.docx γατούλης.jpg Ιστορία1.docx