Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
кохання — це прекрасний дар
1. КОХАННЯ — ЦЕ ПРЕКРАСНИЙ ДАР
Виховна година для учнів 9–10 класів
Мета: розширити світогляд учнів, підвищити рівень їхньої культури; ознайомити учнів
з етикою, якої дотримується закохана людина; за допомогою поезії виховувати естетичний
смак, здійснити профілактику депресивного стану підлітків.
Обладнання та матеріали: музичний та мультимедійний супровід, тести,
психологічний практикум.
ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ
1-й учень
Вона прийшла непрохана й неждана,
І я її зустріти не зумів.
Вона до мене виплила з туману
Моїх юнацьких несміливих снів.
Вона прийшла, заквітчана і мила,
І руки лагідно до мене простягла
І так чарівно кликала й манила,
Такою ніжною і доброю була.
І я не чув, як жавір в небі тане,
Кого остерігає з висоти…
Прийшла любов непрохана й неждана —
Ну як мені за нею не піти?
Василь Симоненко
2-й учень. Кожній дівчині в усі часи хочеться вірити в любов, яка буде схожа на казку.
3-й учень. А юнак сподівається зустріти дівчину своєї мрії. І коли вони зустрічаються,
в їхніх серцях горить вогник любові, який вказує шлях до країни щастя.
2. 4-й учень
Нащо, нащо тобі питати,
Чи я люблю тебе, чи ні…
О, легше серце розірвати,
Ніж знати відповідь мені.
Чи я люблю тебе,— не знаю,—
Спитай вночі у срібних зір,
Весною вслухайсь в шелест гаю,
Вдивися в даль зелених гір.
Спитай у чайки, що голосить,
Спитай у хмар, що сльози ллють,
Піди на спалені покоси,
Що в раз останній роси п’ють,—
Спитай, бо я сказать безсила…
Я знаю, знаю тільки те,
Що підеш ти,— і вирита могила,
І згасло сонце золоте.
Олександр Олесь
Учитель. Закохавшись, людина втрачає спокій, втрачає врівноваженість і розміреність
колишнього існування. Вона тепер собі не належить. Якась сила змушує постійно думати про
обранця, шукати сліди минулих вражень, майбутніх подій у всьому, що оточує. Жага зустрічі
постійно наростає, перекриваючи інші потреби. Будь-яка перешкода на шляху викликає
бурхливі спалахи обурення. Уроки, батьки, старі друзі, фільми і книги — все відсувається на
задній план.
5-й учень. Любов — що ж це таке? На чому ґрунтується її магічна влада над людиною?
Може, це лише інстинкт статевого потягу? Звичайно, інстинкт продовження роду становить
природну основу прекрасного почуття і забезпечує зміну поколінь. Однак у людині всі ці
природні сили олюднені, окультурені. Саме тому любов є не стільки біологічним, скільки
соціальним почуттям, духовно-моральним надбанням.
3. 6-й учень. Любов — це зустріч двох світів, кожен з яких неповторний, унікальний.
А ось сила, глибина і тривалість почуття, яке пов’язує ці світи, багато в чому залежить від їх
схожості, не в сенсі повного збігу, а швидше взаємодоповнення. Недарма в легендах про
любов відображена мрія про відшукання своєї половини, тобто супутника або супутниці
життя, споріднених за духом, типом характеру. Чим багатший кожен зі світів, тим міцніший
союз, а вираження почуттів яскравіше і багатогранніше.
7-й учень. Історія людських почуттів — це історія сходження до все більшої
людяності.
Для тисяч чоловіків і жінок в усіх країнах в усі століття любов була не втіхою і не
побутом, а пошуком великої істини в людських відносинах. Наведемо приклад тільки одного
листа чоловіка до коханої жінки.
Учитель зачитує лист.
«Спілкуватися зі світом можна тільки шляхом спілкування з окремою людиною.
Спілкуючись з деякими іншими людьми, я завжди спілкуюся з якимось світом, то меншим,
то більшим, іноді навіть дуже великим, але врешті-решт, замкненим у собі, обмеженим.
Спілкуючись із Вами, спілкуєшся з безмежним.
Очевидно, це і є любов.
... Людина, що дає тобі це відчуття в обсязі, якого ти просто не можеш вмістити,— це
саме Твоя Людина. Так от для мене така людина саме Ви. Чому? Ну, буду говорити дуже
і дуже об’єктивно. Чи є гарніша за Вас? Скільки завгодно. Розумніша? Скільки завгодно.
Добріша, порядніша, працелюбніша, акуратніша, тактовніша? Скільки завгодно. Правильно?
Правильно.
І тут же вся ця правильність йде до біса. Для мене Ви найрозумніша, найгарніша,
найдобріша, найправдивіша, найкраща! У всіх інших ці якості для мене по суті мертві; у Вас
вони живі, вони живуть і в мені, змушують і мене прагнути бути таким.
... Що в мене є — Ваше, для Вас, в ім’я Вас. Тому що Ви — життя, любов, всесвіт!»
8-й учень. Так, закоханий бачить у коханому те, чого не бачать оточуючі, не засліплені
любов’ю. Люди бачать вугілля, він — алмаз, люди — нічого особливого, він — чудо з чудес.
Він не помічає іронічних посмішок досвідчених життям мудреців. А можливо, закоханий
бачить єдину, вищу істину про людину?
4. Закохана людина завжди перебільшує, але її помилки кращі від правди, тому що
адресовані: «я — ідеальному», «я — майбутньому, можливому».
Коли в людину сильно вірять, вона дійсно багато чого долає. Закоханий уміє бачити
крізь час, для нього відкриті перспективи особистісного зростання близької людини.
9-учень. У цьому диво любові. Вугілля перебудовується в алмаз, але він залишається
ним надовго, назавжди, якщо його огранювати, а не пасивно ним милуватися. Якщо за
радістю пізнання піде радість праці. Зі стану «для себе» людина повинна перейти в стан «для
тебе», перенести центр особистого існування з «я» в «ти». Справжня любов розкривається
у виношуванні найкращих частин душі коханої людини, вони виношуються з материнською
самовідданістю та материнським терпінням. Саме тут і чекає на нас диво.
Учитель. Де ж можна знайти правильне означення любові, дійсний орієнтир для
закоханих? Цю істину знайдемо в Біблії. Ось які слова читаємо на сторінках наймудрішої
книги усіх віків:
«Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не
надимається, не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає
лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою, усе зносить, вірить у все, сподівається
всього, усе терпить! Любов ніколи не перестає!»
Говорити про любов прозою — пусте заняття. У ній стільки півтонів, нюансів
і протиріч, що тільки лірика здатна їх передати.
10-й учень
Де рій бджолиний, біля тину,
Вербових китиць намистини,
Де звив гніздо собі лелека,
Поривом вітру, із далека,
Наге та ніжне, як було,
До нас кохання принесло.
Воно летіло і співало,
У губи ніжно цілувало,
До серця міцно пригортало
І обіцяло.., обіцяло.
Весняним цвітом все буяло,
І те кохання зрад не знало,
5. Допоки із міцних оков,
На волю вибралась любов.
—Я на цім світі головніша,
Я більш глибока, я щиріша,
Я зріла...
І розказати захотіла,
Кого й коли вона любила.
Відкрила серце й душу в полі,
Там усього було доволі:
Любов до моря, до родини,
До гір високих і до Батьківщини,
Та ніжно посміхнулося кохання:
— Але любов не може бути рання!
Коли весна і молодії люди,
Вдихають запахи її на повні груди,
І цілу ніч, до самого світання,
В очах не згасне ніжне хвилювання,
Коли єство затьмарює бажання,
У нашім краї називається — кохання.
Учитель. Кожній молодій людині хочеться знайти в коханні світлу радість, яка
б осяяла життя. І радість ця буде подвійною, якщо кохання взаємне, якщо воно розділене
з людиною, обраною вами, а не з першим зустрічним. На жаль, взаємини юнаків та дівчат
іноді бувають безглуздими. Причина не в обставинах, а в самих людях.
Історії для обговорення
Історія Олі
Познайомилися ми з ним на стадіоні, на змаганнях учнів технікуму. Саша мені відразу
сподобався. Високий, стрункий, веселий... Почали зустрічатися. Ходили на дискотеки.
Гуляли, мріяли, сперечалися... Він ставився до мене добре. Ми зустрічалися з ним щодня.
І одного разу зайшла розмова про довіру. Він запитав, чи вірю я йому. Я відповіла: «Вірю».
«Ти повинна довести, що віриш!» — сказав він. Я сказала, що вірю йому і це не треба
доводити. Він наполягав і я поступилася йому... Якби я знала, що після цього буде...»
Питання для обговорення
6. · Чи кохав Саша Олю?
· Чи буде хлопець, який по-справжньому кохає, вимагати від дівчини такого
доказу?
Історія Тамари
Я познайомилася на дискотеці з симпатичним хлопцем. Модно одягнений, добре
танцює. Після дискотеки разом пішли додому. Не знаю, як би на моєму місці зробила інша
дівчина, але я в перший вечір дозволила йому поцілувати себе. Я боялася, що якщо я йому
цього не дозволю, то він піде від мене і я його більше не побачу, а Геннадій мені подобався...
Ми домовилися про зустріч через день, але він не прийшов. Коли я через тиждень прийшла
на дискотеку, то побачила Геннадія — він танцював з іншою дівчиною. Зі мною навіть не
привітався. Хто з нас не правий?
Мені хочеться зустрічатися з сучасною людиною, але...
Історія Неллі
Ми познайомилися на пляжі. Високий, стрункий, у нього сірі очі з довгими віями. Він
розповідав мені смішні історії, у нього спортивний розряд. Він добре співав і подобався
багатьом дівчатам.
Але виявився негідником. Він сказав, що поки ми молоді, потрібно веселитися.
Зустрілися — і досить. Так несподівано закінчилася наша любов. Але я все одно його люблю.
Він сказав, щоб я від нього відстала, і зустрічається тепер з іншою дівчиною. Що мені
робити?
Учитель. Перше кохання-почуття світле, чисте, ніжне, коли люблять не тільки гаряче,
але й самовіддано.
Це почуття не стосується малодушних, безтурботних і бездумних вчинків.
Кожна дівчина повинна прагнути бути такою, щоб хлопець бачив у ній у першу чергу її
розум, духовні потреби та інтереси. Вона повинна цінувати себе і свою мрію про щастя.
Ніхто не сперечається: вибрати одного на все життя дуже важко. Уміння оцінити свої
почуття і почуття іншого, знайти елементи схожості характерів, смаків, звичок — це нелегко.
Саме тому не варто поспішати у розвитку відносин.
7. 11-й учень. «... Ми разом гуляли, бували на дискотеках» тощо. Цього достатньо для
звичайного знайомства. Але дуже мало для кохання. Ти запитаєш: «Як же не помилитися?»
Відповіді на це питання не дасть ніхто. Кожен дізнається про своє кохання по-своєму. Але
якщо ти не будеш поспішати, якщо ти не раз і не два замислишся над тим, про що ми
говорили зараз, то, можливо, помилок все ж таки буде менше.
Пам’ятай: дівоче серце повинно бути не тільки відкритим і добрим, але й вимогливим
і нетерпимим до зла і душевної порожнечі.
Учитель. А тепер пропоную вам тест.
Тест
1. Чи підете з концерту, якщо цього хоче ваш друг / подруга?
2. Чи будете доглядати за ним/нею, якщо він/вона захворів(ла)?
3. Чи здатні відмовитися від поїздки на море, щоб провести відпочинок з ним/нею?
4. Ви себе погано почуваєте, а вона / він пропонує піти в театр. Підете?
(Якщо ви відповіли «так» на всі чотири питання, ви добре ставитеся до нього/неї, у вас
є шанс покохати.)
5. Чи позичите йому / їй велику суму грошей?
6. Чи зробите вигляд, що згодні з ним / нею, хоча в душі думаєте по-іншому?
7. Чи приймаєте його / її оцінку книги, кіно, якщо вона не збігається з вашою?
8. Чи зміните зачіску, якщо це порадить ваш друг/подруга?
(Якщо відповіли «так» і на ці питання, значить, ваші почуття глибокі. Ви готові
прощати багато чого. Але не робіть цього завжди, інакше він буде панувати, а потрібна
взаємність.)
9. Чи зможете віддати йому / їй те, що для вас цінне?
10. Чи охоче проведете вечір з його мамою, замість того, щоб піти на дискотеку чи
в кіно?
11. Чи перестанете дружити з тим, кого не любить ваш друг/подруга?
8. Учитель. Якщо ви відповіли «так» і на ці питання, то ви дійсно кохаєте свого друга.
Якщо відповідей «ні» більше ніж вісім — про кохання не може бути й мови. Ви занадто
незалежні. У вас є прагнення керувати. Якщо відповідей «ні» і відповідей «так» приблизно
порівну, ви на роздоріжжі. На ваші відчуття чекають випробування.
12-й учень
Моя любове! Я перед тобою.
Бери мене в свої блаженні сни.
Лиш не зроби слухняною рабою,
Не ошукай і крил не обітни!
Не допусти, щоб світ зійшовся клином,
І не приспи, для чого я живу.
Даруй мені над шляхом тополиним
важкого сонця древню булаву…
Учитель. Кохання — завжди неповторне почуття, воно вічне, як весь наш світ. Його
сила робить людину кращою, надихає на великі справи.
Даруйте коханим тільки щастя, радість і любіть життя!