2. გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე გამოიმუშავებს: - მოცემული ეპოქის რელიგიურ -მითოლოგიური აღქმის უნარს; - მოპოვებული ინფორმაციის ორგანიზება – შეფასების უნარს; - ძველსა და ახალ რწმენა – წარმოდგენებს შორის განსხვავებებისა და მსგავსების ძიების უნარს; - ანალიზის უნარს ძველი დროის ისტორიული პერიოდის ხელოვნების ნიმუშების შესწავლისას; - კულტურათაშორისი გავლენის კვლევის უნარს; - მუსიკის როლის შეცნობის უნარს საზოგადოებრივ ცხოვრებაში.
3. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები / ინდიკატორები ისტ. IX.5 . იკვლევს საქართველოში არსებულ რელიგიებს ადგენს საქართველოში გავრცელებული წარმართული ღვთაებების სიას და უთითებს მათ ფუნქციებს. აანალიზებს თუ რა ცვლილებები განიცადა საქართველოში წარმართობამ, ქართლის სახელმწიფოს წარმოშობის შემდეგ. ისტ. IX.6. მსჯელობს ქართული და უცხო კულტურის ურთიეთობისა და ურთიერთგავლენის შესახებ. ისტორია
4. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები / ინდიკატორები სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება. ს.გ.IX.6. მოსწავლეს ესმის და წარმოაჩენს რომ ხელოვნება არის მსოფლმხედველობის გამოხატვისა და კომუნიკაციის საშუალება საუბრობს, რა ინფორმაცია მიიღო რომელიმე ისტორიულ პერიოდზე, იმ პერიოდის ხელოვნების ნიმუშის გაცნობით.მსჯელობს ხელოვნებაზე როგორც კომუნიკაციისა და ზემოქმედების საშუალებაზე. ს.გ. IX.7. მოსწავლე ამოიცნობს და ადარებს ერთმანეთს სხვადასხვა ეპოქისა და სტილის ნამუშევრებს. ასახელებს სხვადასხვა ეპოქისა და სტილის ნამუშევრების მსგავს და განსხვავებულ ნიშნებს ს.გ. IX.8 . ამოიცნობს ეპოქას, რომელიც ასახულია ნამუშევარში, სხვადასხვა ვიზუალური ელემენტების მიხედვით. მსჯელობს თუ რა გავლენა იქონია ამა თუ იმ ისტორიულმა მოვლენამ რომელიმე კონკრეტულ ნამუშევარზე.
5. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები / ინდიკატორები მუს. IX.9 . იკვლევს მუსიკის როლს საზოგადოების ცხოვრებაში. განაზოგადებს თავის ცოდნას მოსმენილი ნაწარმოების შესახებ. მუსიკა
6.
7. აქტივობა I. კლასის ორგანიზება (2 წთ) აქტივობა II . გონებრივი იერიში (3 წთ) აქტივობა III. ტექსტზე მუშაობა (10 წთ) აქტივობა IV. 3-2-1 სტრატეგია (5წთ) გაკვეთილის მსვლელობა:
8.
9. აქტივობა V. მინილექცია: ძველი დროის ხელოვნების ნიმუშების შესახებ (10 წთ) გაკვეთილის მსვლელობა:
10. ძირითადი მითოლოგიური სომბოლოები ჯ ვ ა რ ი კოპტური ჯვარი წმ.ნინოს ჯვარი წმ. ანდრიას ჯვარი ლათინური ჯვარი ბერძნული ჯვარი იერუსალიმური ჯვარი
16. აქტივობა VII მინი – ლექცია, მუსიკის მასწავლებელი (5 წთ) აქტივობა VIII. მსჯელობა – ანალიზი (10 წთ) აქტივობა IX. შემეცნებითი თამაში (10 წთ) აქტივობა X. დისკუსია: “ რა ცვლილებები განიცადა საქართველოში წარმართულმა რელიგიამ ქართლის სახელმწიფოს წარმოშობის შემდეგ“ (10 წთ) აქტივობა XI. საშინაო დავალება (2 წთ) თხზულება თემაზე: „ქართული და უცხო კულტურის ურთიერთობა და ურთიერთგავლენა“ გაკვეთილის მსვლელობა: