RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN 
Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan 
Tema : Kesihatan Mental, Emosi dan Sosial 
Tajuk : Pengurusan Mental dan Emosi 
Masa : 7.30 – 8.00 pagi (30 minit) 
Tahun : 2 Bestari 
Tarikh : 10 Julai 2013 
Bilangan murid : 18 orang ( 8 P 10 L) 
Standard Kandungan : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi, kepentingan dan 
cara mengurus emosi untuk meningkatkan kesihatan 
mental dalam kehidupan seharian. 
Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mempamerkan perasan seperti bimbang, cemas 
dan tidak selamat. 
Objektif 
Pada akhir pembelajaran murid dapat, 
Psikomotor :a) Mempamerkan pelbagai jenis mimik muka. 
b) Memilih dan melekatkan gambar dalam tempoh masa 
yang ditetapkan 
Kognitif : Menyatakan 3 daripada 5 jenis emosi yang telah 
dipelajari melalui sesi soal jawab di akhir pengajaran. 
Afektif : Menunjukkan semangat kerjasama dalam kumpulan. 
Pengalaman sedia ada : Murid pernah didedahkan berkaitan dengan jenis-jenis 
emosi ketika berada di Tahun 1 
Penerapan Nilai : Bekerjasama, berusaha, yakin akan diri
KBKK : Membandingbeza pelbagai jenis emosi 
Penggabungjalinan : Pendidikan Seni Visual (aktiviti berkumpulan) 
Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan inovasi 
Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai, Interpersonal 
ABM/ BBM : Kad Gambar, Kad Perkataan, Kad Manila, Lembaran 
Kerja
Langkah 
Isi Pelajaran 
Aktiviti 
Catatan 
Set Induksi 
(3 minit) 
Kad Gambar emosi 
1. Marah 
2. Sedih 
3. Gembira 
4. Malu 
5. Takut 
(Rujuk Lampiran 1) 
1. Guru bertanya apakah perasaan yang 
ditunjukkan dalam gambar. 
2. Guru dan murid bersoal jawab. 
3. Guru menerangkan tajuk pelajaran yang akan 
dipelajari 
BBM: 
Kad Gambar 
Strategi P&P: 
Kaedah 
Perbincangan 
Teknik: 
Soal jawab 
Nilai: 
Yakin diri, 
Kerjasama 
Perkembangan 
Langkah 1 
(3 minit) 
Penerangan berkaitan 
dengan emosi. 
Maksud emosi: 
Tindak balas/reaksi tubuh 
terhadap situasi tertentu 
1. Guru menerangkan maksud emosi kepada murid-murid. 
2.Guru turut menerangkan jenis-jenis emosi kepada 
murid-murid. 
a) Marah 
b) sedih 
c) Malu 
d) Gembira 
e) Takut 
Strategi P&P : 
Kaedah Perbincangan 
KBT: 
Interpersonal 
Nilai: 
Yakin diri
Langkah 2 
Gerak Kerja 
Kumpulan 
(7 minit) 
Pilih perkataan dan 
gambar yang sesuai 
berkaitan emosi. 
Perkataan dan gambar: 
a) Malu 
b) Marah 
c) Sedih 
d) Gembira 
e) Takut 
(Rujuk Lampiran 2) 
1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. 
2. Setiap kumpulan diberikan sampul yang 
mengandungi gambar dan perkataan. 
3. Setiap kumpulan dikehendaki untuk 
memilih perkataan serta gambar yang 
sesuai berkaitan dengan emosi dan 
melekatkannya di kad manila. 
4. Wakil setiap kumpulan akan 
mempamerkan hasil kerja kumpulan di 
hadapan kelas. 
5. Guru dan murid berbincang berkaitan 
hasil kerja kumpulan. 
BBM; 
Kad Perkataan, Kad 
Gambar, Kad Manila 
Strategi P&P : 
Kaedah Perbincangan 
KBKK: 
Membandingbeza 
pelbagai jenis emosi 
Nilai: 
Bekerjasama 
Yakin diri 
Berusaha
Langkah 3 
Gerak Kerja 
Individu 
(6 minit) 
Padan perasaan 
berdasarkan gambar 
Perasaan: 
a) Marah 
b) Sedih 
c) Takut 
d) Tidak selamat 
(Rujuk Lampiran 2) 
1. Murid diberikan lembaran kerja 
2. Murid memadankan gambar dengan 
perasaan yang sesuai. 
BBM: 
Lembaran kerja 
Strategi P&P: 
Kaedah Pebrincangan 
KBKK: 
Membandingbeza 
pelbagai jenis emosi 
Nilai: 
Berusaha 
Yakin diri
Penilaian 
(6 minit) 
Kenalpastii jenis emosi 
berdasarkan gambar. 
Jenis-jenis emosi: 
a) Gembira 
b) Sedih 
c) Marah 
d) Malu 
e) Takut 
1. Murid dapat 
mengetahui dan 
mempamerkan pelbagai 
jenis emosi. 
(Rujuk Lampiran 3) 
1. Murid diberikan gambar berkaitan dengan 
jenis-jenis emosi. 
2. Murid diminta untuk membulatkan jenis-jenis 
emosi mengikut arahan yang terdapat dalam 
lembaran kerja. 
3. Guru dan murid berbincang berkaitan 
jawapan. 
BBM: 
Lembaran kerja 
KBT: 
Interpersonal 
Kemahiran Berfikir 
KBKK: 
Mengenalpasti jenis-jenis 
emosi 
Nilai: 
Berusaha 
Yakin diri 
Penutup 
(5 minit) 
Rumusan/ Refleksi 
Penutup Kognitif : 
1. Guru dan murid berbincang berkaitan dengan 
pelbagai jenis emosi yang telah dipelajari. 
2. Guru bertanya berkaitan isi pelajaran yang telah 
dipelajari. 
3. Murid merumuskan apa yang telah dipelajari. 
KBT : 
Kemahiran Berfikir 
Kecerdasan Pelbagai 
Nilai : 
Yakin diri
Refleksi: 
_________________________________________________________________________________________________________ 
_________________________________________________________________________________________________________

RPH Pendidikan Kesihatan Tahun 2

  • 1.
    RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN KESIHATAN Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tema : Kesihatan Mental, Emosi dan Sosial Tajuk : Pengurusan Mental dan Emosi Masa : 7.30 – 8.00 pagi (30 minit) Tahun : 2 Bestari Tarikh : 10 Julai 2013 Bilangan murid : 18 orang ( 8 P 10 L) Standard Kandungan : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi, kepentingan dan cara mengurus emosi untuk meningkatkan kesihatan mental dalam kehidupan seharian. Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mempamerkan perasan seperti bimbang, cemas dan tidak selamat. Objektif Pada akhir pembelajaran murid dapat, Psikomotor :a) Mempamerkan pelbagai jenis mimik muka. b) Memilih dan melekatkan gambar dalam tempoh masa yang ditetapkan Kognitif : Menyatakan 3 daripada 5 jenis emosi yang telah dipelajari melalui sesi soal jawab di akhir pengajaran. Afektif : Menunjukkan semangat kerjasama dalam kumpulan. Pengalaman sedia ada : Murid pernah didedahkan berkaitan dengan jenis-jenis emosi ketika berada di Tahun 1 Penerapan Nilai : Bekerjasama, berusaha, yakin akan diri
  • 2.
    KBKK : Membandingbezapelbagai jenis emosi Penggabungjalinan : Pendidikan Seni Visual (aktiviti berkumpulan) Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan inovasi Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai, Interpersonal ABM/ BBM : Kad Gambar, Kad Perkataan, Kad Manila, Lembaran Kerja
  • 3.
    Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan Set Induksi (3 minit) Kad Gambar emosi 1. Marah 2. Sedih 3. Gembira 4. Malu 5. Takut (Rujuk Lampiran 1) 1. Guru bertanya apakah perasaan yang ditunjukkan dalam gambar. 2. Guru dan murid bersoal jawab. 3. Guru menerangkan tajuk pelajaran yang akan dipelajari BBM: Kad Gambar Strategi P&P: Kaedah Perbincangan Teknik: Soal jawab Nilai: Yakin diri, Kerjasama Perkembangan Langkah 1 (3 minit) Penerangan berkaitan dengan emosi. Maksud emosi: Tindak balas/reaksi tubuh terhadap situasi tertentu 1. Guru menerangkan maksud emosi kepada murid-murid. 2.Guru turut menerangkan jenis-jenis emosi kepada murid-murid. a) Marah b) sedih c) Malu d) Gembira e) Takut Strategi P&P : Kaedah Perbincangan KBT: Interpersonal Nilai: Yakin diri
  • 4.
    Langkah 2 GerakKerja Kumpulan (7 minit) Pilih perkataan dan gambar yang sesuai berkaitan emosi. Perkataan dan gambar: a) Malu b) Marah c) Sedih d) Gembira e) Takut (Rujuk Lampiran 2) 1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. 2. Setiap kumpulan diberikan sampul yang mengandungi gambar dan perkataan. 3. Setiap kumpulan dikehendaki untuk memilih perkataan serta gambar yang sesuai berkaitan dengan emosi dan melekatkannya di kad manila. 4. Wakil setiap kumpulan akan mempamerkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas. 5. Guru dan murid berbincang berkaitan hasil kerja kumpulan. BBM; Kad Perkataan, Kad Gambar, Kad Manila Strategi P&P : Kaedah Perbincangan KBKK: Membandingbeza pelbagai jenis emosi Nilai: Bekerjasama Yakin diri Berusaha
  • 5.
    Langkah 3 GerakKerja Individu (6 minit) Padan perasaan berdasarkan gambar Perasaan: a) Marah b) Sedih c) Takut d) Tidak selamat (Rujuk Lampiran 2) 1. Murid diberikan lembaran kerja 2. Murid memadankan gambar dengan perasaan yang sesuai. BBM: Lembaran kerja Strategi P&P: Kaedah Pebrincangan KBKK: Membandingbeza pelbagai jenis emosi Nilai: Berusaha Yakin diri
  • 6.
    Penilaian (6 minit) Kenalpastii jenis emosi berdasarkan gambar. Jenis-jenis emosi: a) Gembira b) Sedih c) Marah d) Malu e) Takut 1. Murid dapat mengetahui dan mempamerkan pelbagai jenis emosi. (Rujuk Lampiran 3) 1. Murid diberikan gambar berkaitan dengan jenis-jenis emosi. 2. Murid diminta untuk membulatkan jenis-jenis emosi mengikut arahan yang terdapat dalam lembaran kerja. 3. Guru dan murid berbincang berkaitan jawapan. BBM: Lembaran kerja KBT: Interpersonal Kemahiran Berfikir KBKK: Mengenalpasti jenis-jenis emosi Nilai: Berusaha Yakin diri Penutup (5 minit) Rumusan/ Refleksi Penutup Kognitif : 1. Guru dan murid berbincang berkaitan dengan pelbagai jenis emosi yang telah dipelajari. 2. Guru bertanya berkaitan isi pelajaran yang telah dipelajari. 3. Murid merumuskan apa yang telah dipelajari. KBT : Kemahiran Berfikir Kecerdasan Pelbagai Nilai : Yakin diri
  • 7.