SlideShare a Scribd company logo
RPH Bahasa Malaysia KSSR Tahun 1
Thursday, 23 June 2011
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK KELUARGA SAYA
FOKUS
UTAMA
Standard
Kandungan
1.2 Mendengar, mengecam dan
menyebut bunyi bahasa iaitu abjad ,
suku kata, perkataan, frasa dan ayat
dengan betul.
Standard
Pembelajaran
1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut
dan mengeja perkataan yang
mengandungi dua atau tiga suku
kata, diftong, vokal berganding,
digraf, konsonan bergabung
dengan
sebutan yang betul.
FOKUS
SAMPINGAN
Standard
Kandungan
2.2 Membaca dan memahami perkataan
frasa dan ayat daripada pelbagai
sumber dengan sebutan yang betul.
Standard
Pembelajaran
2.2.1 Membaca dan memahami
perkataan yang mengandungi dua
atau tiga suku kata, diftong, vokal
berganding, digraf, konsonan
bergabung dengan sebutan yang
betul.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat :
1. mendengar, menyebut dan mengeja perkataan
berkaitan keluarga yang mengandungi suku kata terbuka
dan tertutup dengan betul dan tepat.
2. membaca perkataan berkaitan keluarga yang
mengandungi dua atau tiga suku kata terbuka dan
tertutup dalam ayat dengan sebutan yang betul.
PENGISIAN
KURIKULUM
1. Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : Kasih sayang
KBT : Kecerdasan Pelbagai, konstruktivisme
SISTEM
BAHASA
Kosa kata : ibu, bapa, abang, kakak , adik, keluarga
MEDIA Slaid lirik lagu, kad suku kata, kad perkataan, kad gambar
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI PENGISIAN
KURIKULUM
CATATAN
Set Induksi
1. Murid menyanyi lagu ‘Keluarga
Saya’ dengan bimbingan guru.
Media :
Paparan
Komputer
Nilai : Kerjasama
KBT :
Kecerdasan
Pelbagai
Aktiviti 1
Lampiran 1
Lirik lagu
‘Keluarga
Saya’
(melodi lagu
‘Burung
Kakak Tua’
Langkah 1
1. Murid melihat lirik lagu ‘Keluarga
Saya’.
2. Murid diminta menyebut perkataan
berkaitan dengan ahli keluarga yang
terdapat dalam lirik lagu.
Contoh : ibu, bapa, kakak, abang dan
adik.
3. Murid diminta menyanyi semula lagu
tersebut secara kumpulan dan kelas
dengan sebutan yang betul.
Media :
Paparan
Komputer
Nilai : Kasih
sayang
KBT : Kemahiran
mendengar dan
menyebut
Aktiviti 2
Lampiran 1
Lirik lagu
‘Keluarga
Saya’
(melodi lagu
‘Burung
Kakak Tua’
Langkah 2
1. Murid diminta mengeja dan
menyebut kad suku kata yang dipamerkan
di slaid. (Sama seperti Lampiran 2)
2. Murid diminta memadankan suku
Media :
paparan
komputer, kad
suku kata, kad
Aktiviti 3
Lampiran 2
Kad
perkataan
kata tersebut menjadi perkataan
bermakna dan memadankannya dengan
kad perkataan yang disediakan.
perkataan.
Langkah 3
1. Murid melihat gambar yang
dipamerkan oleh guru yang berkaitan
dengan ahli keluarga seperti ibu, bapa,
kakak, abang dan adik.
2. Murid mengeja dan membaca serta
memahami perkataan tersebut dengan
bimbingan guru.
3. Murid membaca secara individu
perkataan-perkataan tersebut.
Media : Kad
gambar, kad
suku kata dan
Kad perkataan.
KBT :
Konstruktivisme
Aktiviti 4
Penutup
1. Murid menyanyi lagu ‘Keluarga Saya’ Nilai : Kerjasama
KBT :
Kecerdasan
Pelbagai
Pentaksiran
1. Murid diminta menandakan
perkataan yang didengar pada lembaran
kerja.
2. Murid menyebut perkataan
berkaitan keluarga berdasarkan gambar.
Aktiviti 5
Lembaran
kerja 1
Pemulihan
1. Murid dibimbing menyebut dan
mengeja suku kata dan perkataan.
2. Murid memadankan gambar
dengan perkataan.
Aktiviti 6
Lembaran
kerja 2
Pengayaan Aktiviti 7
1. Murid diminta bercerita tentang ahli
keluarga mereka kepada rakan
berdasarkan ahli keluarga mereka.
Lampiran 3
Gambar ahli
keluarga

More Related Content

What's hot

Rph kata nama
Rph kata namaRph kata nama
Rph kata nama
Ahmad NazRi
 
BM THN 2 KATA DASAR.pptx
BM THN 2 KATA DASAR.pptxBM THN 2 KATA DASAR.pptx
BM THN 2 KATA DASAR.pptx
CheJamil
 
Topik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membacaTopik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membacafiro HAR
 
Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulis
mabaa73
 
Rph minggu 8 ( final )
Rph minggu 8 ( final )Rph minggu 8 ( final )
Rph minggu 8 ( final )
cikgu ella
 
Kaedah membaca
Kaedah membacaKaedah membaca
Kaedah membacaijam
 
Konsep 5p
Konsep 5pKonsep 5p
Konsep 5p
Nordin Yusof
 
Contoh rph kssr(1)
Contoh rph kssr(1)Contoh rph kssr(1)
Contoh rph kssr(1)
Mohd Muzamil Afiq
 
Rph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khasRph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khas
SMK Damansara Damai 1
 
Pengenalan kepentingan rph
Pengenalan   kepentingan rphPengenalan   kepentingan rph
Pengenalan kepentingan rph
LuqmanZaaba
 
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriNurfaten Ismail
 
Rph unit 11 kata pemeri
Rph unit 11 kata pemeriRph unit 11 kata pemeri
Rph unit 11 kata pemeri
cheqdijah
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)norlidahashim
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
shikinabdaziz
 
Rubrik slaid
Rubrik slaidRubrik slaid
Rubrik slaid
Abdul Razak Ismail
 
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
ArifahAzlanShah2
 
Standard kandungan &standard pembelajaran aspek tatabahasa
Standard kandungan &standard pembelajaran aspek tatabahasaStandard kandungan &standard pembelajaran aspek tatabahasa
Standard kandungan &standard pembelajaran aspek tatabahasawanbaizura88
 
Penilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatifPenilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatifHanim Hanisha
 

What's hot (20)

Rph kata nama
Rph kata namaRph kata nama
Rph kata nama
 
BM THN 2 KATA DASAR.pptx
BM THN 2 KATA DASAR.pptxBM THN 2 KATA DASAR.pptx
BM THN 2 KATA DASAR.pptx
 
Topik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membacaTopik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membaca
 
Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulis
 
Rph minggu 8 ( final )
Rph minggu 8 ( final )Rph minggu 8 ( final )
Rph minggu 8 ( final )
 
Kaedah membaca
Kaedah membacaKaedah membaca
Kaedah membaca
 
Konsep 5p
Konsep 5pKonsep 5p
Konsep 5p
 
Contoh rph kssr(1)
Contoh rph kssr(1)Contoh rph kssr(1)
Contoh rph kssr(1)
 
Rph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khasRph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khas
 
Pengenalan kepentingan rph
Pengenalan   kepentingan rphPengenalan   kepentingan rph
Pengenalan kepentingan rph
 
Rph
RphRph
Rph
 
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
 
Rph unit 11 kata pemeri
Rph unit 11 kata pemeriRph unit 11 kata pemeri
Rph unit 11 kata pemeri
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
 
Rubrik slaid
Rubrik slaidRubrik slaid
Rubrik slaid
 
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
 
Standard kandungan &standard pembelajaran aspek tatabahasa
Standard kandungan &standard pembelajaran aspek tatabahasaStandard kandungan &standard pembelajaran aspek tatabahasa
Standard kandungan &standard pembelajaran aspek tatabahasa
 
Kaedah fonik
Kaedah fonikKaedah fonik
Kaedah fonik
 
Penilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatifPenilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatif
 

Similar to Rph bahasa malaysia kssr tahun 1

RPH makro teaching
RPH makro teachingRPH makro teaching
RPH makro teachingelaine0803
 
Rpt bm tahun 3 2015
Rpt bm tahun 3 2015Rpt bm tahun 3 2015
Rpt bm tahun 3 2015
Hafeez Ismail
 
Rpt bm kssr thn3
Rpt bm kssr thn3Rpt bm kssr thn3
Rpt bm kssr thn3Nor Linda
 
Rancangan harian bahasa malaysia kssr (5 jan)
Rancangan harian bahasa malaysia kssr (5 jan)Rancangan harian bahasa malaysia kssr (5 jan)
Rancangan harian bahasa malaysia kssr (5 jan)
Ida Pathe
 
Rpt bm kssr_thn3_sk_by_spa_jp_pahang
Rpt bm kssr_thn3_sk_by_spa_jp_pahangRpt bm kssr_thn3_sk_by_spa_jp_pahang
Rpt bm kssr_thn3_sk_by_spa_jp_pahangwmkws
 
Rpt bm
Rpt bm Rpt bm
Rpt bm
zuhaipgm
 
Sk rpt bahasa malaysia tahun 3 by spa jp pahang
Sk rpt bahasa malaysia tahun 3 by spa jp pahangSk rpt bahasa malaysia tahun 3 by spa jp pahang
Sk rpt bahasa malaysia tahun 3 by spa jp pahang
FATAHSHAARI
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaNurfaten Ismail
 
Rpt BM TAHUN 3
Rpt BM TAHUN 3Rpt BM TAHUN 3
Rpt BM TAHUN 3
mohd fahmie mohd fauzi
 
RPT BM TAHUN 3 2014
RPT BM TAHUN 3 2014RPT BM TAHUN 3 2014
RPT BM TAHUN 3 2014Nsha Shari
 
Rph 5.1.2016 hari Selasa
Rph 5.1.2016 hari SelasaRph 5.1.2016 hari Selasa
Rph 5.1.2016 hari Selasa
CIKGU A.J.ZAMRI MZ@KPM MALAYSIA
 
Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3
Naharudin Mahzin
 
Rpt bm kssr thn3 2015
Rpt bm kssr thn3 2015Rpt bm kssr thn3 2015
Rpt bm kssr thn3 2015Siti Aishah
 

Similar to Rph bahasa malaysia kssr tahun 1 (20)

RPH makro teaching
RPH makro teachingRPH makro teaching
RPH makro teaching
 
Rpt bm tahun 3 2015
Rpt bm tahun 3 2015Rpt bm tahun 3 2015
Rpt bm tahun 3 2015
 
Rpt bm kssr thn3
Rpt bm kssr thn3Rpt bm kssr thn3
Rpt bm kssr thn3
 
Rancangan harian bahasa malaysia kssr (5 jan)
Rancangan harian bahasa malaysia kssr (5 jan)Rancangan harian bahasa malaysia kssr (5 jan)
Rancangan harian bahasa malaysia kssr (5 jan)
 
Rph bm tahun 2
Rph bm tahun 2Rph bm tahun 2
Rph bm tahun 2
 
Rph morforlgi
Rph morforlgiRph morforlgi
Rph morforlgi
 
Rpt bm kssr thn3
Rpt bm kssr thn3Rpt bm kssr thn3
Rpt bm kssr thn3
 
Rpt bm kssr_thn3_sk_by_spa_jp_pahang
Rpt bm kssr_thn3_sk_by_spa_jp_pahangRpt bm kssr_thn3_sk_by_spa_jp_pahang
Rpt bm kssr_thn3_sk_by_spa_jp_pahang
 
Rpt bm
Rpt bm Rpt bm
Rpt bm
 
Rpt bm kssr thn3
Rpt bm kssr thn3Rpt bm kssr thn3
Rpt bm kssr thn3
 
Perpaduan
PerpaduanPerpaduan
Perpaduan
 
Sk rpt bahasa malaysia tahun 3 by spa jp pahang
Sk rpt bahasa malaysia tahun 3 by spa jp pahangSk rpt bahasa malaysia tahun 3 by spa jp pahang
Sk rpt bahasa malaysia tahun 3 by spa jp pahang
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluarga
 
Rpt BM TAHUN 3
Rpt BM TAHUN 3Rpt BM TAHUN 3
Rpt BM TAHUN 3
 
RPT BM TAHUN 3 2014
RPT BM TAHUN 3 2014RPT BM TAHUN 3 2014
RPT BM TAHUN 3 2014
 
Rancangan pelajaaran harian
Rancangan pelajaaran harianRancangan pelajaaran harian
Rancangan pelajaaran harian
 
Rph 5.1.2016 hari Selasa
Rph 5.1.2016 hari SelasaRph 5.1.2016 hari Selasa
Rph 5.1.2016 hari Selasa
 
Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3
 
Rpt bm kssr thn3 2015
Rpt bm kssr thn3 2015Rpt bm kssr thn3 2015
Rpt bm kssr thn3 2015
 
Unit1c
Unit1cUnit1c
Unit1c
 

Rph bahasa malaysia kssr tahun 1

  • 1. RPH Bahasa Malaysia KSSR Tahun 1 Thursday, 23 June 2011 TEMA KEKELUARGAAN TAJUK KELUARGA SAYA FOKUS UTAMA Standard Kandungan 1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad , suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul. Standard Pembelajaran 1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf, konsonan bergabung dengan sebutan yang betul. FOKUS SAMPINGAN Standard Kandungan 2.2 Membaca dan memahami perkataan frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. Standard Pembelajaran 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf, konsonan bergabung dengan sebutan yang betul. OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat : 1. mendengar, menyebut dan mengeja perkataan berkaitan keluarga yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat. 2. membaca perkataan berkaitan keluarga yang mengandungi dua atau tiga suku kata terbuka dan tertutup dalam ayat dengan sebutan yang betul.
  • 2. PENGISIAN KURIKULUM 1. Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : Kasih sayang KBT : Kecerdasan Pelbagai, konstruktivisme SISTEM BAHASA Kosa kata : ibu, bapa, abang, kakak , adik, keluarga MEDIA Slaid lirik lagu, kad suku kata, kad perkataan, kad gambar STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGISIAN KURIKULUM CATATAN Set Induksi 1. Murid menyanyi lagu ‘Keluarga Saya’ dengan bimbingan guru. Media : Paparan Komputer Nilai : Kerjasama KBT : Kecerdasan Pelbagai Aktiviti 1 Lampiran 1 Lirik lagu ‘Keluarga Saya’ (melodi lagu ‘Burung Kakak Tua’ Langkah 1 1. Murid melihat lirik lagu ‘Keluarga Saya’. 2. Murid diminta menyebut perkataan berkaitan dengan ahli keluarga yang terdapat dalam lirik lagu. Contoh : ibu, bapa, kakak, abang dan adik. 3. Murid diminta menyanyi semula lagu tersebut secara kumpulan dan kelas dengan sebutan yang betul. Media : Paparan Komputer Nilai : Kasih sayang KBT : Kemahiran mendengar dan menyebut Aktiviti 2 Lampiran 1 Lirik lagu ‘Keluarga Saya’ (melodi lagu ‘Burung Kakak Tua’ Langkah 2 1. Murid diminta mengeja dan menyebut kad suku kata yang dipamerkan di slaid. (Sama seperti Lampiran 2) 2. Murid diminta memadankan suku Media : paparan komputer, kad suku kata, kad Aktiviti 3 Lampiran 2 Kad perkataan
  • 3. kata tersebut menjadi perkataan bermakna dan memadankannya dengan kad perkataan yang disediakan. perkataan. Langkah 3 1. Murid melihat gambar yang dipamerkan oleh guru yang berkaitan dengan ahli keluarga seperti ibu, bapa, kakak, abang dan adik. 2. Murid mengeja dan membaca serta memahami perkataan tersebut dengan bimbingan guru. 3. Murid membaca secara individu perkataan-perkataan tersebut. Media : Kad gambar, kad suku kata dan Kad perkataan. KBT : Konstruktivisme Aktiviti 4 Penutup 1. Murid menyanyi lagu ‘Keluarga Saya’ Nilai : Kerjasama KBT : Kecerdasan Pelbagai Pentaksiran 1. Murid diminta menandakan perkataan yang didengar pada lembaran kerja. 2. Murid menyebut perkataan berkaitan keluarga berdasarkan gambar. Aktiviti 5 Lembaran kerja 1 Pemulihan 1. Murid dibimbing menyebut dan mengeja suku kata dan perkataan. 2. Murid memadankan gambar dengan perkataan. Aktiviti 6 Lembaran kerja 2 Pengayaan Aktiviti 7
  • 4. 1. Murid diminta bercerita tentang ahli keluarga mereka kepada rakan berdasarkan ahli keluarga mereka. Lampiran 3 Gambar ahli keluarga