Kursus ini membincangkan adab pengendalian maklumat, isu-isu yang berkaitan dengan teknologi komputer dan teknologi maklumat. Penggunaan komputer peribadi dengan memberi pendedahan kepada perkakasan dan perisian komputer. Membincangkan mengenai internet, telekomunikasi serta pencarian maklumat melalui web. Membentuk pelajar yang beradab dalam pengendalian dan pengurusan maklumat.
Rangkaian pengajaran harian membahas tentang perkembangan teknologi masa kini dan masa depan, termasuk sistem operasi, perangkat lunak sumber terbuka, perangkat dan perangkat lunak teknologi informasi dan komunikasi, serta konsep komputasi pervasif. Pelajar diajak menjelaskan konsep-konsep tersebut dan contoh-contoh terkini melalui diskusi, presentasi, dan video demonstrasi.
1. Ujian ini menilai konsep asas rangkaian komputer dan komunikasi.
2. Terdapat soalan-soalan yang menguji pengetahuan, kefahaman, aplikasi dan analisis terhadap definisi rangkaian komputer dan komunikasi serta kepentingannya.
3. Ujian ini juga menyentuh mengenai kelebihan dan kekurangan alat komunikasi dalam aktiviti harian.
More Related Content
Similar to Rancangan pengajaran harian(rph) ict bab 3.1.3
Kursus ini membincangkan adab pengendalian maklumat, isu-isu yang berkaitan dengan teknologi komputer dan teknologi maklumat. Penggunaan komputer peribadi dengan memberi pendedahan kepada perkakasan dan perisian komputer. Membincangkan mengenai internet, telekomunikasi serta pencarian maklumat melalui web. Membentuk pelajar yang beradab dalam pengendalian dan pengurusan maklumat.
Rangkaian pengajaran harian membahas tentang perkembangan teknologi masa kini dan masa depan, termasuk sistem operasi, perangkat lunak sumber terbuka, perangkat dan perangkat lunak teknologi informasi dan komunikasi, serta konsep komputasi pervasif. Pelajar diajak menjelaskan konsep-konsep tersebut dan contoh-contoh terkini melalui diskusi, presentasi, dan video demonstrasi.
1. Ujian ini menilai konsep asas rangkaian komputer dan komunikasi.
2. Terdapat soalan-soalan yang menguji pengetahuan, kefahaman, aplikasi dan analisis terhadap definisi rangkaian komputer dan komunikasi serta kepentingannya.
3. Ujian ini juga menyentuh mengenai kelebihan dan kekurangan alat komunikasi dalam aktiviti harian.
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddhaFarhana Ariffin
Dokumen tersebut membahas konsep-konsep utama ajaran Buddha termasuk empat kebenaran mulia, tiga punca penderitaan, dan jalan tengah. Menurut perspektif Buddha, setiap individu memiliki potensi untuk berkembang menjadi manusia sempurna dengan mengatasi punca penderitaan seperti ketamakan, kebencian, dan kekeliruan melalui disiplin diri dan pilihan yang bijak.
Pembangunan sahsiah mengikut perspektif buddhaFarhana Ariffin
Dokumen tersebut membahas konsep-konsep utama ajaran Buddha termasuk empat kebenaran mulia, tiga punca penderitaan, dan jalan tengah. Menurut perspektif Buddha, setiap individu memiliki potensi untuk berkembang menjadi manusia sempurna dengan mengatasi punca penderitaan seperti ketamakan, kebencian, dan kekeliruan melalui disiplin diri dan pilihan yang bijak.
Dokumen tersebut memberikan penjelasan mengenai konsep asas rangkaian komputer dan komunikasi, jenis rangkaian komputer, senibina rangkaian, topologi rangkaian serta kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi."
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH: SMK(A) SharifahRodziah
SUBJEK : TeknologiMaklumatdanKomunikasi
TARIKH : 28 / 02/ 2014
MASA
TINGKATAN : 4 IbnuKhaldun
: 9.20 – 10.00 pagi[ 40minit]
BILANGAN PELAJAR : 30
KEHADIRAN :
TOPIK : 3.1 KonsepAsasRangkaianKomputerdanKomunikasi
HASIL PEMBELAJARAN :
1. 3.1.3.1 - Pelajardapatmendefinisikanjenis-jenisrangkaian computer:
a. RangkaianKawasanSetempat
b. RangkaianKawasan Metropolitan
c. RangkaianKawasanLuas
2. 3.1.3.2 - Pelajardapatmembezakanantaratigajenisrangkaiankomputer.
2. OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
Di akhirpembelajaranpelajardapat :
1. 3.1.1.1 - Mendefinisikan 3 jenisrangkaian computer iaiturangkaiankawasansetempat, rangkaiankawasan metropolitan
danrangkaiankawasanluasdenganbetul.
2. 3.1.1.2 –Membezakanantaratigajenisrangkaiankomputerdenganbetul.
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
a) Pelajartelahmengetahuidanmemahamikonsepwifi.
BAHAN PENGAJARAN :
a) Internet URL : http://bibliografi.moe.edu.my/SumberPendidikan/index.php/faqs/202-rangkaian.html: Folder “ICT Bab 3”
b) Slaid Power Point : Folder “ICT Bab 3”
3. LANGKAH PEMBELAJARAN:
LANGKAH
KANDUNGAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN
Induksi
Menjalankaninduksi:
Pelajardapatmengaitkantopik yang
(5 minit)
Induksidijalankanbagi
diajardengankehidupanseharian.Pelajar
9.20-9.25
menarikminatpelajarunt
ditanyamengenaitempat-tempat yang
ukmengikutitopikini
BAHAN/NOTA
selalunyaterdapatwifipercuma.
pagi
Langkah 1
3
(20 minit)
jenisrangkaiankompute
a yang
http://bibliografi.moe.edu.my/SumberPendidikan/i
r:
dipaparkanmelaluiprojektor.
ndex.php/faqs/202-rangkaian.html: Folder “ICT
9.25-9.45
pagi
1) Pelajarmembacaobjektifpertam
rangkaiankawas
2) Pelajarmembaca nota yang
Laman We:
Bab 3”
ansetempat(LA
dibentangkandihadapankelasda
N)
ncubamemahami nota
Slaid Power Point :
rangkaiankawas
tersebutselamabeberapaminit.
Slaid 7 – 11 (Folder “ICT Bab 3”)
an
3) Pelajardiberipeneranganmengen
metropolitan(M
airangkaiankomputersecarasatu
AN)
persatu.
rangkaiankawas
anluas(WAN)
4) Pelajardikehendakimenerangka
nrangkaiankomputerdengankrea
tifsecaraberkumpulan. Idea
tersebutberdasarkankreativitiku
mpulansendiri.
Contohnyamelaluilakonanataul
Kertaslukisan.
4. ukisan.Kertasbagilukisandisedia
kanoleh guru.
Langkah 2
Bezakanantaratigajenisr
(10 minit)
angkaiankomputerdeng
yang
http://bibliografi.moe.edu.my/SumberPendidikan/i
anbetul.
dipaparkanmelaluiprojektor.
ndex.php/faqs/202-rangkaian.html: Folder “ICT
9.45-9.55
pagi
1) Pelajarmembacaobjektifkedua
2) Pelajardikehendakimenulisperb
Laman Web:
Bab 3”
ezaanantaratigajenisrangkaiank
omputer di ataskertas mahjong
Kertas mahjong.
yang disediakan guru.
3) Pelajardikehendakimembentang
kanperbezaantersebutdihadapan
kelas.
Penutup
Penutupdijalankan agar
Pelajarmerumuskanpembelajaran yang
(5 minit)
pelajardapatmengingati
telahdijalankansecaralisanmengikutkef
kembaliapa yang
ahamanmasing-masingsecararawak.
9.55-10.00
pagi
telahdifahamiseiringde
nganobjektif
yangingindicapai.
SOALAN
Selepaslangkah 1:
Buku nota pelajar.
5. 1. Diantaraberikut, yang manakahmerupakandefinisibagirangkaiankawasansetempat?
a. Rangkaianinibiasanyaberoperasi di bandar-bandar, gabunganbeberapabuahsekolahataupunsesebuahdaerah.
b. Rangkaianinimerangkumikawasanfizikal yang kecil, sepertirumah, pejabat,
atausekumpulankecilbangunansepertisekolahataulapanganterbang.
c. Rangkaianinimerupakanrangkaiankomputerjarakjauhdanteknologi yang
biasanyadigunakanuntukmenyambungkankomputer yang beradapadalokasi yang berbezasepertinegeri, negaradanbenua.
d. Rangkaianinimerupakanrangkaiankomputer yang digunakanuntukkomunikasiantaraperantikomputer (termasuktelefondan
PDA) yang berhampirandenganseseorangpengguna.
2. Diantaraberikut, yang manakahmerupakandefinisibagirangkaiankawasanluas?
a) Rangkaianinibiasanyaberoperasi di bandar-bandar, gabunganbeberapabuahsekolahataupunsesebuahdaerah.
b) Rangkaianinimerangkumikawasanfizikal yang kecil, sepertirumah, pejabat,
atausekumpulankecilbangunansepertisekolahataulapanganterbang.
c) Rangkaianinimerupakanrangkaiankomputerjarakjauhdanteknologi yang
biasanyadigunakanuntukmenyambungkankomputer yang beradapadalokasi yang berbezasepertinegeri, negaradanbenua.
d) Rangkaianinimerupakanrangkaiankomputer yang digunakanuntukkomunikasiantaraperantikomputer (termasuktelefondan
PDA) yang berhampirandenganseseorangpengguna.
3. Diantaraberikut, yang manakahmerupakandefinisibagirangkaiankawasan metropolitan?
a. Rangkaianinibiasanyaberoperasi di bandar-bandar, gabunganbeberapabuahsekolahataupunsesebuahdaerah.
6. b. Rangkaianinimerangkumikawasanfizikal yang kecil, sepertirumah, pejabat,
atausekumpulankecilbangunansepertisekolahataulapanganterbang.
c. Rangkaianinimerupakanrangkaiankomputerjarakjauhdanteknologi yang
biasanyadigunakanuntukmenyambungkankomputer yang beradapadalokasi yang berbezasepertinegeri, negaradanbenua.
d. Rangkaianinimerupakanrangkaiankomputer yang digunakanuntukkomunikasiantaraperantikomputer (termasuktelefondan
PDA) yang berhampirandenganseseorangpengguna.
Selepaslangkah 2:
a) Nyatakanperbezaantigajenisrangkaiankomputer:
1. rangkaiankawasansetempat:
2. rangkaiankawasanluas:
3. rangkaiankawasan metropolitan: