LAMPIRAN G
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(TEKNOLOGI MAKLUMAT)
Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Tingkatan : 4 TM 1
Bilangan Pelajar : 30 orang
Tarikh : 8 Mac 2011 (Selasa)
Masa : 7.40 - 9.00 pagi (80 minit)
Tema : Sistem Komputer
Subtema : Rangkaian Komputer
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
(i) menyenaraikan contoh-contoh rangkaian komputer
dengan tepat.
(ii) membezakan keperluan bagi perkakasan dan
perisian rangkaian.
(iii)menerangkan secara ringkas tentang perkhidmatan
rangkaian komputer
Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui tatacara untuk
menggunakan komputer dalam rangkaian LAN.
Bahan Bantu Mengajar : (i) Transparensi
(ii) Gambar rajah
(iii) Nota edaran
(iii) Kabel untuk rangkaian
(iv) Lembaran kerja
Penerapan Nilai Murni : (i) Berani mencuba
(ii) Rasional
(iii) Sabar dan kerjasama
(iv) Kerajinan
(v) Menghormati guru dan rakan
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN
AKTIVITI ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN/NILAI
MURNI/BAHAN
BANTU
MENGAJAR
Set Induksi
(5 min.)
Pengenalan
kepada
rangkaian
komputer
Guru membuat pertanyaan kepada
pelajar:
Bagaimanakah jika hanya mempunyai
1 pencetak tetapi terdapat beberapa
komputer hendak menggunakannya?.
Pelajar menjawab pertanyaan guru.
Gambar
menunjukkan sebuah
makmal komputer
yang hanya terdapat
1 pencetak sahaja.
Langkah 1
(12 min.)
Konsep
rangkaian
komputer
Guru menerangkan kepada pelajar
tentang konsep rangkaian.
Guru menunjukkan gambar rajah
yang berkaitan dengan konsep
rangkaian
Pelajar mengikuti penerangan guru
dengan teliti dan mencatat nota
Gambar rajah
Nilai bekerjasama
Langkah 2
(20 min.)
Keperluan bagi
perkakasan dan
perisian
rangkaian
Guru menerangkan keperluan bagi
perkakasan dan perisian komputer.
Guru menerangkan perbezaan antara
keperluan perkakasan dan perisian
rangkaian komputer.
Pelajar memberi sepenuh perhatian
terhadap apa yang diajar oleh guru
dan mencatat nota.
Pelajar membuat pertanyaan kepada
guru.
.
Langkah 3
(22 min.)
Perkhidmatan
rangkaian:
perkongsian
sumber seperti
pencetak dan
perisian,
uploading dan
downloading
fail, mel
elektronik.
Guru menerangkan secara terperinci
kepada pelajar tentang perkhidmatan
rangkaian komputer.
Guru mengarah pelajar membentuk
kumpulan dan mengedarkan gambar
rajah rangkaian yang berkenaan untuk
dibincang.
Guru membimbing pelajar meneliti
contoh di dalam buku.
Pelajar memberi tumpuan sepenuhnya
penerangan guru.
Pelajar membuat perbincangan dalam
kumpulan kecil.
Pelajar menyalin nota yang diberikan.
Pelajar membuat pertanyaan kepada
guru.
Perbincangan
Nilai bekerjasama
KBKK diterapkan
AKTIVITI ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN/NILAI
MURNI/BAHAN
BANTU
MENGAJAR
Langkah 4
(Penilaian)
(6 min.)
Guru mengedar lembaran kerja dan
menyuruh pelajar membuat lembaran
kerja berkenaan.
Guru membuat pertanyaan soalan
kepada pelajar.
Pelajar membuat soalan lembaran
kerja.
Pelajar menjawab pertanyaan guru.
Lembaran kerja
Nilai berani
mencuba
Langkah 5
(Pengukuhan)
(10 minit)
Guru mengarahkan pelajar mencari
maklumat rangkaian komputer dalam
kumpulan.
Guru menyuruh pelajar membuat
soalan latihan yang diedarkan sebagai
kerja rumah.
Pelajar mengikuti arahan guru dengan
teliti.
Pelajar membuat latihan yang
diberikan.
Perbincangan
Nilai bekerjasama
Nilai menghormati
guru dan rakan
Penutup
(5 minit)
Guru menyenaraikan sekali lagi apa
yang telah dipelajari hari ini.
Guru bertanya kepada pelajar:
Bagaimanakah kita mengatasi
masalah hanya mempunyai 1
pencetak?
Pelajar memberikan tumpuan
sepenuhnya dan menjawab
pertanyaan soalan guru.
Refleksi:
Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing:
Contoh rph

Contoh rph

  • 1.
    LAMPIRAN G RANCANGAN PELAJARANHARIAN (TEKNOLOGI MAKLUMAT) Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi Tingkatan : 4 TM 1 Bilangan Pelajar : 30 orang Tarikh : 8 Mac 2011 (Selasa) Masa : 7.40 - 9.00 pagi (80 minit) Tema : Sistem Komputer Subtema : Rangkaian Komputer Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: (i) menyenaraikan contoh-contoh rangkaian komputer dengan tepat. (ii) membezakan keperluan bagi perkakasan dan perisian rangkaian. (iii)menerangkan secara ringkas tentang perkhidmatan rangkaian komputer Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui tatacara untuk menggunakan komputer dalam rangkaian LAN. Bahan Bantu Mengajar : (i) Transparensi (ii) Gambar rajah (iii) Nota edaran (iii) Kabel untuk rangkaian (iv) Lembaran kerja Penerapan Nilai Murni : (i) Berani mencuba (ii) Rasional (iii) Sabar dan kerjasama (iv) Kerajinan (v) Menghormati guru dan rakan
  • 2.
    LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN AKTIVITI ISI PELAJARAN AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN/NILAI MURNI/BAHAN BANTU MENGAJAR Set Induksi (5 min.) Pengenalan kepada rangkaian komputer Guru membuat pertanyaan kepada pelajar: Bagaimanakah jika hanya mempunyai 1 pencetak tetapi terdapat beberapa komputer hendak menggunakannya?. Pelajar menjawab pertanyaan guru. Gambar menunjukkan sebuah makmal komputer yang hanya terdapat 1 pencetak sahaja. Langkah 1 (12 min.) Konsep rangkaian komputer Guru menerangkan kepada pelajar tentang konsep rangkaian. Guru menunjukkan gambar rajah yang berkaitan dengan konsep rangkaian Pelajar mengikuti penerangan guru dengan teliti dan mencatat nota Gambar rajah Nilai bekerjasama Langkah 2 (20 min.) Keperluan bagi perkakasan dan perisian rangkaian Guru menerangkan keperluan bagi perkakasan dan perisian komputer. Guru menerangkan perbezaan antara keperluan perkakasan dan perisian rangkaian komputer. Pelajar memberi sepenuh perhatian terhadap apa yang diajar oleh guru dan mencatat nota. Pelajar membuat pertanyaan kepada guru. . Langkah 3 (22 min.) Perkhidmatan rangkaian: perkongsian sumber seperti pencetak dan perisian, uploading dan downloading fail, mel elektronik. Guru menerangkan secara terperinci kepada pelajar tentang perkhidmatan rangkaian komputer. Guru mengarah pelajar membentuk kumpulan dan mengedarkan gambar rajah rangkaian yang berkenaan untuk dibincang. Guru membimbing pelajar meneliti contoh di dalam buku. Pelajar memberi tumpuan sepenuhnya penerangan guru. Pelajar membuat perbincangan dalam kumpulan kecil. Pelajar menyalin nota yang diberikan. Pelajar membuat pertanyaan kepada guru. Perbincangan Nilai bekerjasama KBKK diterapkan
  • 3.
    AKTIVITI ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARANDAN PEMBELAJARAN CATATAN/NILAI MURNI/BAHAN BANTU MENGAJAR Langkah 4 (Penilaian) (6 min.) Guru mengedar lembaran kerja dan menyuruh pelajar membuat lembaran kerja berkenaan. Guru membuat pertanyaan soalan kepada pelajar. Pelajar membuat soalan lembaran kerja. Pelajar menjawab pertanyaan guru. Lembaran kerja Nilai berani mencuba Langkah 5 (Pengukuhan) (10 minit) Guru mengarahkan pelajar mencari maklumat rangkaian komputer dalam kumpulan. Guru menyuruh pelajar membuat soalan latihan yang diedarkan sebagai kerja rumah. Pelajar mengikuti arahan guru dengan teliti. Pelajar membuat latihan yang diberikan. Perbincangan Nilai bekerjasama Nilai menghormati guru dan rakan Penutup (5 minit) Guru menyenaraikan sekali lagi apa yang telah dipelajari hari ini. Guru bertanya kepada pelajar: Bagaimanakah kita mengatasi masalah hanya mempunyai 1 pencetak? Pelajar memberikan tumpuan sepenuhnya dan menjawab pertanyaan soalan guru. Refleksi: Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing: