1. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan (Pembalut Hadiah)
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 3 Cerdik
Bilangan murid : 25 orang
Tarikh : 4 September 2012
Masa : 9.00 – 10.00 pagi (60 minit)
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
Tajuk : Kertas Pembalut Hadiah
Kemahiran / Teknik : Corak Terancang
Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu menyanyi lagu “Selamat Hari Jadi”.
Hasil Pembelajaran :
1) Murid dapat membuat corak dalam pebagai susunan seperti selang-seli, berjalur dan lain-lain secara terancang.
2) Murid dapat mewarna dengan kemas dan cantik.
3) Murid dapat mempamerkan hasil kerja.
Kemahiran Berfikir : Mengenal pasti maklumat, menjana idea, menyusun atur, kreativiti
Penerapan Nilai : Bertanggungjawab, ketekunan, berdikari, bekerjasama
2. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
Bahan Bantu Mengajar : Video lagu, pembalut hadiah yang telah siap.
Alat dan bahan : warna air, berus, palet, kertas lukisan, pembaris, pensil
Rancangan Pengajaran Harian
3. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
Langkah / Isi Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi • Video Lagu Selamat Hari 1) Guru menayangkan video lagu Strategi:
(5 minit) Jadi Selamat Hari Lahir. Berpusatkan murid
“Selamat Hari Jadi 2) Guru meminta murid-murid
Selamat Hari Jadi menyanyi bersama dengan Ilmu:
Selamat Hari Jadi guru. Muzik
Selamat Hari Jadi” 3) Guru menyoal murid berkenaan
dengan tajuk lagu tersebut. KB:
• Bersoal jawab: 4) Guru mengaitkan set induksi Mengenal pasti maklumat
• Soalan: dengan pembelajaran hari ini.
BBM:
- Apakah nama tajuk
Video lagu Selamat Hari
lagu tersebut?
Jadi
• Jawapan:
- Selamat Hari Jadi.
1) Guru mengaitkan aktiviti
Langkah 1 • Konsep mencorak. KB:
dengan pelajaran mencorak.
(5 minit) Menjana Idea
2) Guru menerangkan konsep
• Corak terancang. BBM:
mencorak kepada murid-murid.
4. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
3) Guru menerangkan konsep Contoh pembalut hadiah
corak terancang dan corak tidak corak terancang yang telah
terancang. siap.
4) Guru mengaitkan aktiviti
mencorak dengan corak
terancang .
5) Guru menunjukkan beberapa
contoh corak terancang.
Langkah 2 • Alat dan bahan 1) Guru menunjukkan alat dan Nilai:
(5 minit) - Kertas lukisan bahan yang diperlukan untuk Bertanggungjawab
- Warna air melakukan aktiviti mencorak.
- Pembaris
- Pensil
- Berus
- Palet
1) Guru menunjukkan langkah-
Langkah 3 • Langkah-langkah KB:
langkah membuat corak
(20 minit) - Garisan yang sama Menyusun atur
terancang untuk menghasilkan
ukurannya.
5. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
- Corak yang sama sampul hadiah. Nilai:
bentuk. 2) Guru meminta murid Ketekunan
- Ulang corak tersebut. menceritakan semula langkah-
langkah tersebut.
3) Guru membimbing murid-murid
menyiapkan corak terancang.
Langkah 4 • Aktiviti mewarna 1) Guru meminta murid KB:
(20 minit) mewarnakan corak yang telah Kreativiti
dilukis.
2) Guru membimbing murid-murid Nilai:
mewarna sehingga selesai. Berdikari
Penutup • Mempamerkan hasil yang 1) Guru menunjukkan beberapa Nilai:
(5 minit) telah siap. hasil yang telah siap. Bekerjasama
2) Guru meminta murid
membersihkan kelas.