Wawasan Nusantara sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...
Rancangan Pengajaran Harian Amali Aluminium Fizik
1. 1
Asas Pedagogi, Profesionalisme Guru, Kaedah Mengajar, Pengajaran Mikro
& Latihan Mengajar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH PENDIDIKAN
FAKULTI SAINS SOSIAL DAN KEMANUSIAAN
NAMA GURU: Muhammad Shakirin UNIVERSITI TEKNOLOGI MALAYSIA
MATA MURIDAN: FIZIK
TINGKATAN 4
MINGGU: 11
TARIKH: 17/12
HARI:Ahad
KELAS: 4 Ibnu Sina
MASA: 9.00 am – 10.00 am
KOMPONEN: AMALI (BENGKEL &
MAKMAL)
KEHADIRAN:
/25
BERSEMUKA/ DALAM TALIAN:
BERSEMUKA
PERANCANGAN
TEMA: HABA
BIDANG PEMBELAJARAN:
4.0 Haba
STANDARD KANDUNGAN:
4.2 Muatan Haba Tentu
STANDARD PEMBELAJARAN:
4.2.3 Mengeksperimen untuk menentukan:
i. Muatan haba tentu aluminium
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
Pada akhir PdPC, murid dapat:
1. Menjalankan eksperimen untuk menentukan
nilai muatan haba tentu aluminium dengan
tepat.
KRITERIA KEJAYAAN:
Murid berjaya jika dapat:
1. Menyenaraikan dengan tepat:
• Inferens
• Hipotesis
• Tujuan
• Pemboleh ubah
• Radas dan bahan
• Prosedur
• Jadual
2. Menjalankan eksperimen dengan menggunakan prosedur yang betul.
3. Mencatat data eksperimen dalam jadual dengan tepat.
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
Murid mengetahui definisi muatan haba tentu
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1. Menganalisis
2. Mengaplikasi
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK):
1. Sains dan Teknologi
2. Nilai Murni
NILAI MURNI:
1. Berdisiplin
2. Kerjasama
BAHAN/ ALAT BANTU
MENGAJAR:
1. Lilin
2. Sudu
3. Mancis
4. Klip kertas
2. 2
Asas Pedagogi, Profesionalisme Guru, Kaedah Mengajar, Pengajaran Mikro
& Latihan Mengajar
PEMBELAJARAN ABAD KE 21 (PAK21):
1. Pembelajaran berasaskan inkuiri.
PELANTAR APLIKASI DIGITAL:
Canva
PENDEKATAN PENGAJARAN:
1. Berpusatkan bahan.
2. Berpusatkan murid.
STRATEGI PENGAJARAN:
1. Penyiasatan Saintifik
2. Inkuiri
3. Demonstrasi
KAEDAH PENGAJARAN:
1. Sumbang saran Kumpulan
3. 3
Asas Pedagogi, Profesionalisme Guru, Kaedah Mengajar, Pengajaran Mikro
& Latihan Mengajar
PELAKSANAAN/ PENYAMPAIAN
FASA AKTIVITI PDPC
CATATAN:
BBM/ NILAI/
KEMAHIRAN
BERFIKIR
1. PENGENALAN
a) Pengenalan kepada bilik
darjah
(masa: 1 min)
Guru:
a) Memberi salam kepada murid.
b) Mengambil kehadiran murid serta mengingatkan murid agar tidak masuk
lewat.
c) Mengingatkan murid tentang peraturan makmal.
d) Memastikan murid mengutip sampah di sekeliling mereka.
Murid:
a) Mematuhi peraturan makmal.
b) Mengutip sampah di sekeliling mereka.
BBM:
1. Paparan slaid
Canva
menunujukkan
Peraturan Makmal
NILAI:
1. Disiplin
KEMAHIRAN
BERFIKIR:
b) SET INDUKSI
(masa: 3 min)
Guru:
a) Guru menunjukkan demonstrasi tentang muatan haba tentu aluminium
menggunakan sudu, klip kertas, dan lilin.
b) Demonstrasi ini akan dimulakan dengan menghidupkan lilin dengan mancis
c) Guru akan memanaskan sudu yang sudah dilekatkan klip kertas dengan lilin.
Murid:
a) Fokus dengan demonstrasi yang ditunjukkan oleh guru.
BBM:
1. Sudu besi
2. Klip kertas
3. Lilin
4. Mancis
NILAI:
KEMAHIRAN
BERFIKIR:
c) Pengenalan kepada tajuk/sub
tajuk Pelajaran dan Objektif
Pembelajaran
(masa: 1 min)
(KP: Syarahan)
Guru:
a) Memberitahu objektif pembelajaran hari ini.
Murid:
1. Memberi perhatian kepada pengajaran guru
BBM:
NILAI:
KEMAHIRAN
BERFIKIR:
4. 4
Asas Pedagogi, Profesionalisme Guru, Kaedah Mengajar, Pengajaran Mikro
& Latihan Mengajar
FASA OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PDPC CATATAN:
BBM/ NILAI/
KEMAHIRAN
BERFIKIR
2. PENGAJARAN
2.1 Standard Pembelajaran 1
a)Pengembangan konsep
(masa: 10 min)
Pada akhir PdPC, pelajar
dapat:
1. Menyenaraikan
dengan tepat:
inferens, hipotesis,
tujuan, pemboleh
ubah, radas & bahan,
prosedur, jadual
eksperimen.
Guru:
a) Menyuruh setiap kumpulan berbincang dan
menentukan: inferens, hipotesis, tujuan, pemboleh
ubah, radas & bahan, prosedur, jadual eksperimen.
Murid:
1. Berbincang di dalam kumpulan dan menentukan:
inferens, hipotesis, tujuan, pemboleh ubah, radas &
bahan, prosedur, jadual eksperimen.
BBM:
NILAI:
1. Bekerjasama
KEMAHIRAN
BERFIKIR:
1. Menganalisis
b) Pengukuhan konsep
(masa: 30 min)
Guru:
a) Menyenaraikan tugas untuk setiap ahli dalam
kumpulan.
• Mengambil dan menyusun radas dan bahan.
• Menjalankan eksperimen.
• Mencatat data
b) Mengarahkan wakil kumpulan mengambil serta
menyusun radas dan bahan.
c) Mengarahkan setiap kumpulan menjalankan
eksperimen.
d) Mengarahkan setiap kumpulan mencatat data di dalam
jadual.
Murid:
a) Membahagikan tugas setiap ahli kumpulan.
b) Wakil kumpulan mengambil alat radas.
c) Menjalankan eksperimen
d) Mencatat data di dalam jadual.
BBM:
NILAI:
1. Bekerjasama
KEMAHIRAN
BERFIKIR:
a) Menganalisis
c) Pentaksiran formatif
(masa: 10 min)
(KP: Perbincangan)
Guru:
BBM:
5. 5
Asas Pedagogi, Profesionalisme Guru, Kaedah Mengajar, Pengajaran Mikro
& Latihan Mengajar
TP1: Mengingat kembali
pengetahuan dan kemahiran sains.
TP2: Memahami pengetahuan dan
kemahiran sains serta dapat
menjelaskan kefahaman tersebut
TP3: Mengaplikasi pengetahuan dan
kemahiran sains untuk
melaksanakan tugasan mudah.
TP4: Menganalisis pengetahuan
kemahiran sains dalam konteks
penyelesaian masalah.
TP5: Menilai pengetahuan dan
kemahiran sains dalam konteks
penyelesaian masalah dan membuat
keputusan untuk melaksanakan satu
tugasan.
TP6: Mereka cipta menggunakan
pengetahuan dan kemahiran sains
dalam konteks penyelesaian masalah
dan membuat keputusan atau
melaksanakan satu tugas
a) Menyuruh setiap kumpulan melengkapkan jadual
eksperimen.
Murid:
a) Melengkapkan jadual eksperimen.
Guru:
a) Memeriksa jadual eksperimen setiap kumpulan.
NILAI:
1. Bekerjasama
KEMAHIRAN
BERFIKIR:
1. Menganalisis
3. PENUTUP
a) Penutup kognitif
(masa: 1 min)
Guru:
a) Meminta murid mengeluarkan sehelai kertas.
b) Memberi masa satu minit untuk murid menulis
rumusan dipelajari pada kelas hari ini.
c) Mengutip kertas rumusan.
Murid:
a) Menjawab dan memberi rumusan tentang
pembelajaran amali hari ini di sehelai kertas.
b) Penutup sosial
(masa: 1 min)
Guru:
a) Memberi peneguhan positif (pujian) kepada:
a. Semua pelajar yang terlibat secara aktif dalam
proses pengajaran dan pembelajaran hari ini.
b. Memberi ganjaran kepada semua murid yang
6. 6
Asas Pedagogi, Profesionalisme Guru, Kaedah Mengajar, Pengajaran Mikro
& Latihan Mengajar
terlibat secara aktif dalam sesi PdPC
Murid:
a) Mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan seharian
4. REFLEKSI KENDIRI
4.1 Pencapaian murid mengikut Objektif Pembelajaran
dan perancangan tindakan guru
4.2 Kelemahan murid yang dikesan dan perancangan
tindakan guru
4.3 Kekuatan pengajaran guru dan cadangan lanjutan
4.4 Kelemahan pengajaran guru dan perancangan
mengatasi
PENCAPAIAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
1. Kelemahan pelajar yang dikesan:
a. Menghafal rumus muatan haba tentu.
2. Perancangan tindakan guru:
a. Menggunakan gabungan unit untuk teknik
penghafalan
3. Pencapaian pelajar mengikut Objektif Pembelajaran:
a. OB1: Tercapai
b. OB2: Tercapai
4. Kelemahan pengajaran guru dan perancangan mengatasi:
a. Keyakinan guru pada awal PdPC lemah
b. Selesakan diri dahulu dengan situasi kelas
IMPAK / TINDAKAN SUSULAN
Kerja Rumah/ Tugasan
Cadangan umum
*Perhatian:
a) Objektif Pembelajaran dirancang berdasarkan masa: 2 Objektif Pembelajaran (1 Objektif Pembelajaran KBAR dan 1 Objektif Pembelajaran KBAT).
b) JikapencapaianObjektif Pembelajaran <50%, maka isipelajaran bagi Objektif Pembelajaran berkenaan perlu diulang pada kelas akan datang.
PAK21: Pengajaran Abad ke-21, KP: Kaedah Pengajaran, DSKP: Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran, RPT: Rancangan Pengajaran
Tahunan
Diperakukan oleh Guru Pembimbing
7. 7
Asas Pedagogi, Profesionalisme Guru, Kaedah Mengajar, Pengajaran Mikro
& Latihan Mengajar
..........................................................
( )
Nama Guru Pembimbing dan tandatangan