SEJARAH PENGENALAN RINGKAS TKRS SEKOLAH KEBANGSAAN PUTRAJAYA PRESINT 8(2).pptx
Rancangan mengajar web ict(modul kaunseling)
1. Bidang : Kerjaya
Tajuk : Ujian minat kerjaya
Objektif : Murid:
1. Mengenalpasti bidang kerjaya yang diminati
2. Menyediakan diri secara terancang kea rah jurusan/bidang yang tepat.
3. Mengetahui bidang kerjaya yang diminati bersesuaian dengan
personality diri sendiri.
Masa: 40 minit
Sasaran: Tingkatan 4
Bahan : Buku teks, ujian minat kerjaya
Langkah-langkah :
1. Set Induksi
-Guru kaunseling memberi penerangan kepada murid berhubung
dengan personality diri/minat kerjaya
2. Guru kaunseling mengedar soal selidik personaliti/minat kerjaya
3. Guru kaunseling member arahan mentadbir ujian
4. Murid menjawab soalan dalam edaran soal selidik
5. Guru kaunseling membuat interpretasi terhadap dapatan ujian
6. Guru kaunseling membuat peneguhan positif dan rumusan secara
keseluruhan
Penilaian :1. Murid dapat menjawab soal selidik minat kerjaya
2. Ujian, merekod dan pemerhatian
Rumusan : Murid mengenalpasti minat kerjaya
Falsafah :
1. Murid menyayangi diri dan mengetahui bidang yang diminati
2. Melahirkan rasa syukur dengan anugerah bakat, potensi dan
kemahiran
3. Murid mendapat menjawab soalan secara jujur dan ikhlas.
www.smkbj.edu.my/main/.../INVENTORI%20%20MINAT%20KERJAYA.pp
2. http://onekaunseling.blogspot.com/2009/02/menjalankan-ujian-inventori-personaliti.html
Bidang : Kerjaya
Tajuk : Maklumat kerjaya kerjaya
Objektif : Murid:
1. Menggalakkan murid meneroka alam kerjaya
2. Mengetahui tentang sumber-sumber maklumat kerjaya
3. Menggunakan kemahiran komunikasi dan mengklasifikasikan
maklumat.
Masa: 40 minit
Sasaran: Tingkatan 4
Bahan : Persembahan kiosk/power point/vcd tentang sesuatu bidang kerjaya
Langkah-langkah :
1. Set Induksi
-Guru kaunseling menayangkan persembahan kiosk/powerpoint
kerjaya
mber penerangan kepada murid berhubung dengan personality
diri/minat kerjaya
2. Guru kaunseling mengagihkan murid kepada beberapa
kumpulan RIASEC
3. Murid-murid membincangkan beberapa jenis kerjaya yang
berkaitan dengan kumpulan kerjaya.
4. Membentangkan hasil perbincangan kumpulan
5. Guru kaunseling membuat rumusan dan peneguhan
Penilaian :1. Murid dapat membezakan jenis-jenis kerjaya mengikut
kumpulannya
3. Rumusan : pentingnya mengetahui jenis-jenis kerjaya
Falsafah :
1. Perlunya kerjasama dalam kalangan ahli kumpulan untuk
menjayakan aktiviti kumpulan
2. Rajin dan sentiasa berinsiatif untuk bersaing bagi mendapatkan
hasilan yang baik
http://www.scribd.com/doc/6229897/Pemilihan-Kerjaya-Di-kalangan-bakal-Graduan
http://www.slideboom.com/presentations/196660/Presentation-kerjaya-1-terbaru
http://www.ums.edu.my/hep/index.php/laman/index/9
http://e-psybermatrix.utm.my/2008/perkhidmatan/report_view_panel_bm.pdf (tajma)