1. PROIECT DIDACTIC
DATA:10.03.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Dealu Morii
Propunător: Neța Lenuța Simona
CLASA: a II -a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:,, Călător pe aripile imaginației’’
TEMA LECŢIEI: ,,Vrăjitorul din Oz”, după Lyman Frank Baum
TIPUL LECȚIEI: consolidarea cunoștințelor dobândite
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română
Dezvoltare personală
Arte vizuale și abilități practice
Matematică și explorarea mediului
SCOPUL LECȚIEI:Formarea /dezvoltarea deprinderii de citire corectă, conștientă și
expresivă a unor texte scurte, dezvoltarea capacității de exprimare și argumentare a
propriilor păreri;
COMPETENŢE SPECIFICE:
Comunicare în limba română:
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul
cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diferite contexte de comunicare;
COMPETENȚE SPECIFICE DISCIPLINELOR INTEGRATE:
Dezvoltare personală:
1.1 Stabilirea unor asemănări și deosebiri între personaje, după criterii simple;
2.2 Utilizarea unor elemente de ascultare activă
Arte vizuale și abilități practice:
2.2. Asocierea unor elemente simple de exprimare prin intermediul artelor vizuale, cu alte
forme de exprimare.
2. Matematică și explorarea mediului:
5.1.Sortarea, clasificarea și înregistrarea prin desene și tabele a unor date din mediul
cunoscut
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Până la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 - să recepteze mesaje orale, identificând modalități de rezolvare a sarcinilor;
O2 - să citească selectiv, în ritm propriu textul „Vrăjitorul din Oz”, folosind intonația impusă de
semnele de punctuație;
O3 - să formuleze întrebări și răspunsuri referitoare la textul citit, cu ajutorul întrebărilor
,,Cine?”, ,,Ce?”,„De ce?”,„Unde? ”,„Când?”;
O4 - să rezolve sarcinile de lucru corespunzătoare celor șase „pălării gânditoare”, selectând
informațiile din text și argumentând răspunsurile date;
O5 - să identifice răspunsul corect la întrebările din chestionarul wordwall și de pe fișa de
lucru;
STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, demonstrația, explozia stelară,
metoda „pălăriilor gânditoare”, brainstorming.
b)Mijloace de învățământ: baghetă magică, steluțe colorate, pălării colorate, proiector, tablă
interactivă, flipchart, marker, caiete, stilou, manual, manual digital, fișe de lucru.
c)Moduri de organizare: activitate frontală, activitate individuală, în perechi.
d)Tipuri de evaluare: conversația de verificare, aprecieri verbale, observarea sistematică a
comportamentului elevului
Resurse temporale: 45 minute
Resurse umane: 13 elevi
BIBLIOGRAFIE:
Iordachescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed.
Carminis, Pitești, 2004
3. Pițilă, T; Mihăilescu, C – „Limba și literatura română – manual pentru clasa a II-a”,
EDP, București, 200
Șerdean, Ioan – „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, EDP, București,
1993
4. Scenariul activității didactice
Nr.
Crt.
ETAPELE
LECȚIEI
Ob
Op. CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Pe parcursul
lecției se va
evalua:
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Moduri de
organizare
1. Captarea
atenției
1 min.
OC1
Se asigură climatul optim pentru buna desfăşurare a lecţiei.
Elevii se pregătesc cu materialele necesare.
Conversația Materiale
necesare
frontal
2. Enunțarea
obiectivelor
4 min.
OA1
OC1
Elevii sunt anunțați că astăzi la ora de Comunicare în limba
română, se vor împrieteni cu o parte din personajele textului
„Vrăjitorul din Oz” de Lyman Frank Baum.
Se va scrie la tablă (flipchart) titlul textului și numele
autorului, iar copiii în caiete.
conversaţia frontal
-conversația de
verificare
3. Actualizarea
cunoștințelor
1min.
OC1
OC2
Copiilor li se propune să rostească împreună o vrajă pentru a
putea ajunge pe tărâmul fermecat al poveștii:
„Ini mini mărțișor
Urcăm fiecare pe un nor,
Și așa vom călători ușor
În lumea minunată a poveștilor
Vom ateriza neapărat,
În ținutul Oz cel îndepărtat.
Hocus Pocus!”
Pentru a deschide porțile Castelului de Smarald, elevii trebuie
Conversația
Baghetă
magică frontal
-capacitatea de
a recepta un
mesaj;
5. să treacă de mai multe probe, pe parcursul acestei activități.
4. Prezentarea
cunoștințelor
1 min.
OC1 Voi purta un dialog cu elevii referitor la povestea ,,Vrăjitorul
din Oz’’ de Lyman Frank Baum, despre care au aflat ora
trecută.
Conversația
explicaţia
Caiete
stilou
Flipchart
marker
capacitatea de
a recepta un
mesaj;
5. Dirijarea
învățării
10 min.
OC2
- Elevii vor citi din manual textul ,,Vrăjitorul din Oz”,
selectiv, solicitându-le să respecte intonația adecvată:
( Anexa 3)
-dialogul dintre Dorothy și Omul de Tinichea
-enunțul în care se precizează unde merg cei trei prieteni;
-enunțul în care omul de Tinichea spune ce își dorește;
-al treilea enunț din primul fragment ;
conversația
manual
manual digital
Frontal
capacitatea de
a citi selectiv
și cu intonație
textul ;
6.
Obținerea
performanței
10 min.
OC3
- Elevii sunt supuși la următoarele probe și au urmatoarele
sarcini :
Explozia stelară
Li se solicită elevilor să formuleze întrebări respectiv
răspunsuri, pe baza cuvintelor scrise pe vârfurile steluței,
pentru o mai bună înțelegere a textului:
„Cine?”, „Ce?”, ,,De ce?”, „Unde?”,,Când?”.(Anexa 2)
Explozia
stelară
explicația
steluțe
colorate
Frontal
capacitatea de
a formula
întrebări și
răspunsuri;
6. OC4 Caiete
stilou
În
perechi
-capacitatea de
a rezolva
sarcinile de pe
pălăriile
colorate
7. Feedback
5 min.
Elevii vor avea de bifat căsuța corectă dintr-un chestionar,
prin intermediul aplicației Wordwall, folosind tabla
interactivă.
https://wordwall.net/ro/resource/53061151
În grup
8. Evaluarea
performanței
5 min.
Pălăriile gânditoare
Elevii vor fi împărţiţi în 6 perechi şi vor primi fiecare o
pălărie colorată ce va cuprinde câteva cerinţe. (Anexa1).
Răspunsurile fiecărui elev vor fi notate individual în caiete,
iarapoi vor fi prezentate, de către un reprezentant al echipei.
Pălăriile
gânditoare
Pălării
Colorate
frontal
7. 9. Retenția
5 min.
OC5
Sarcină suplimentară: Spre sfârșitul călătoriei, elevii se
vor gândi la un loc special unde ar dori să meargă, dacă ar
avea pantofii de rubin ai lui Dorothy: Dacă aș avea
pantofii de rubin ai lui Dorothy …
explicația
aplicația
Wordwall
brainstorming
Fișe de
lucru
Frontal
individual
-capacitatea de
a identifica
răspunsul
corect la
întrebările din
chestionarul
Wordwall și de
pe fișă
10. Transferul
3 min.
-Se vor aprecia toţi elevii, vor fi numiţi şi lăudaţi cei care pe
parcursul lecţiei au răspuns de mai multe ori şi bine.
Tema pentru acasă: „să-și imagineze un dialog cu Vrăjitorul
din Oz”.
Conversația Frontal Aprecieri
verbale
ANEXA1- Pălăriile gânditoare
8. ANEXA 2 – Explozia stelară
CINE?
CÂND? CE?
VRĂJITORUL DIN OZ
9. UNDE? DE CE?
ANEXA 3 - Textul din manual ,,Vrăjitorul din Oz”
Vrăjitorul din Oz
după Lyman Frank Baum
Dorothy, cățelușul Toto și Sperie Ciori porniră la drum.
Deodată, Dorothy se înfioră auzind un geamăt adânc. După câțiva pași, descoperiră un om de tinichea care stătea
rezemat de un copac.
- Dumneata te văitai? întreabă Dorothy.
- Da. Gem aici de mai bine de un an. Nimeni nu m-a ajutat.
- Ce pot face pentru tine?
- Unge-mi încheieturile cu ulei din bidonul din coliba mea.
După ce îl unse, Dorothy îi spuse că merg spre Orașul de Smarald, la Vrăjitorul din Oz.
- Eu îmi doresc să mă trimită acasă, de unde m-a răpit ciclonul, iar Sperie Ciori vrea un pic de minte, zise Dorothy.
- Eu aș vrea o inimă, zise omul de tinichea.
Și porniră cu toții la drum.