PROIECT DIDACTIC
Clasa: a XII-a C
Profesor: Dobre Andrei - Octavian
Unitatea de învăţământ: GRUP ŞCOLAR TRANSPORTURI Ploiesti
Obiectul: Matematică
Unitatea de învăţare: Grupul – aplicatii
Tipul lecţiei: Consolidare a cunostintelor prin aplicatii

Competenţe generale:
     Reprezentarea adecvată a datelor cuprinse în enunţuri matematice
     Formarea deprinderii de utilizare a algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală a unei situaţii con crete
     Dezvoltarea capacităţilor de explorare/ investigare şi rezolvare de probleme
     Analiza unei situaţii în scopul descoperirii de stategii pentru optimizarea soluţiilor

Competenţe specifice:
            Recunoaşterea unei legii de compozitie si proprietati a acestei a
            Definirea grupului
            Utilizarea unor strategii diferite de rezolvare în vederea optimizării soluţiilor
            Prezentarea şi justificarea într -un mod explicit (coerent), folosind limbajul matematic adecvat, a metodei de rezolvare aplicate.

Condiţii prealabile:
   - cunoştinţe anterioare ale legilor de compozitie;

Strategia didactică

Metode şi procedee folosite: conversaţia, demonstraţia, expunerea, învăţarea prin descoperire, explicaţia, exerciţiul, exerciţiul comentat, muncă
independentă, activitate frontală.

Mijloace de învăţământ utilizate: manualul, culegere de probleme si variante Bac 2009
Forme de organizare: frontal şi individual

Bibliografie: manualul de matematică pentru clasa a XII -a (Ed MATHPRESS –Mircea Ganga), Variante Oficiale Bac 2009 - 2011,www.mateinfo.ro
Resurse
                                                                                                                                           şi
   Evenimentele                                                                                                                                                         Evalu
                                     Activitatea profesorului                                     Activitatea elevilor                 strategii
     instruirii                                                                                                                                                          are
                                                                                                                                       didactic
                                                                                                                                           e
1. Organizarea         Profesorul notează absenţele                              Elevii răspund la întrebările puse de profesor, îşi
clasei                 Face observaţii şi recomandări, dacă este cazul           însuşesc observaţiile şi recomandările primite
2. Verificarea temei   Verifică tema pentru acasă                                Elevii răspund la întrebările profesorului




                                                                                                                                                                        sistematică a elevilor
                                                                                                                                                                        şi aprecierea verbală
                                                                                                                                                                        Observarea
3. Reactualizarea      Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei „Grupuri –       Elevii noteaza titlul lectiei
noţiunilor însuşite    Aplicatii” dupa care intreaba axiomele grupului.




                                                                                                                                       Manual, culegeri, conversaţia,
anterior




                                                                                                                                       exerciţiul, problematizarea,
                                                                                                                                       descoperirea
4. Comunicarea         Profesorul da elevilor fisele de lucru si sunt anuntati   Elevii ies la tablă şi rezolvă exerciţiile.
tipului de exercitii   ca vor demonstra ca o aplicatie este grup si ca vom
propuse pentru         rezolva problemele propuse la BAC in anii scolari




                                                                                                                                       Expunerea
rezolvare              2009 dar si modelul oficial propus pentru BAC 2011
, ∞
                                                             Prelucram aplicatia


                                                                                                  ,
                                                  ,




                                                                                                              Manual, culegeri, conversaţia, exerciţiul, problematizarea, descoperirea , modelarea
                                                                               ,
                                                             Demonstram ca     este lege de compozitie pe G
5. Desfăşurarea
lecţiei


                                                                                                      9,




                                                                                                                                                                                                     Observarea sistematică a elevilor şi aprecierea verbală
                                                             x>9   x-9>0


                                                             G1) Asociativitatea legii “ "
                                                             y>9   y-9>0 …


                                                             G2) Comutativitatea legii " "
                                                             G3) Elementul neutru


                                                                                        1
                                                             e=10

                                                                                9             ,
                                                             G4) Elemente simetrizabile

                                                                                          9




                  Urmeaza variante propuse pentru BAC 2009
3)
, ∞
                                                                             Elevii constientizeaza ca este un caz general al ex. 1



                                                        ,




5. Consolidare si   După rezolvarea exerciţiilor, profesorul verifică prin   Elevii răspund întrebărilor profesorului
fixare              întrebări metodele folosite pentru rezolvare
                    integralelor .

                    Elevii sunt notati pentru activitatea lor din timpul
                    orei.

6. Tema pentru      Exercitiile nerezolvate din fisa
acasa
FIŞĂ DE LUCRU
                                                                                       Grupuri
                                                                                  CLASA a XII a C




                9, ∞                                                 9              90

                           ,




                                                                                                                             , ∞

                                                                                                                                       ,
                                                                                                                                             …


                                     http://www.mateinfo.ro/examene -matematica-liceu-bac (subiecte de algebra cls. a XII a gasiti la SUBIECTUL II – 2)
2.Pentru ajutor puteti consulta indicatiile de pe pagina de internet de mai sus sau puteti apela la FORUM-ul site-ului unde un profesor sau elev vă va ajuta.
Proiect plan de lectie grup

Proiect plan de lectie grup

  • 1.
    PROIECT DIDACTIC Clasa: aXII-a C Profesor: Dobre Andrei - Octavian Unitatea de învăţământ: GRUP ŞCOLAR TRANSPORTURI Ploiesti Obiectul: Matematică Unitatea de învăţare: Grupul – aplicatii Tipul lecţiei: Consolidare a cunostintelor prin aplicatii Competenţe generale: Reprezentarea adecvată a datelor cuprinse în enunţuri matematice Formarea deprinderii de utilizare a algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală a unei situaţii con crete Dezvoltarea capacităţilor de explorare/ investigare şi rezolvare de probleme Analiza unei situaţii în scopul descoperirii de stategii pentru optimizarea soluţiilor Competenţe specifice: Recunoaşterea unei legii de compozitie si proprietati a acestei a Definirea grupului Utilizarea unor strategii diferite de rezolvare în vederea optimizării soluţiilor Prezentarea şi justificarea într -un mod explicit (coerent), folosind limbajul matematic adecvat, a metodei de rezolvare aplicate. Condiţii prealabile: - cunoştinţe anterioare ale legilor de compozitie; Strategia didactică Metode şi procedee folosite: conversaţia, demonstraţia, expunerea, învăţarea prin descoperire, explicaţia, exerciţiul, exerciţiul comentat, muncă independentă, activitate frontală. Mijloace de învăţământ utilizate: manualul, culegere de probleme si variante Bac 2009 Forme de organizare: frontal şi individual Bibliografie: manualul de matematică pentru clasa a XII -a (Ed MATHPRESS –Mircea Ganga), Variante Oficiale Bac 2009 - 2011,www.mateinfo.ro
  • 2.
    Resurse şi Evenimentele Evalu Activitatea profesorului Activitatea elevilor strategii instruirii are didactic e 1. Organizarea Profesorul notează absenţele Elevii răspund la întrebările puse de profesor, îşi clasei Face observaţii şi recomandări, dacă este cazul însuşesc observaţiile şi recomandările primite 2. Verificarea temei Verifică tema pentru acasă Elevii răspund la întrebările profesorului sistematică a elevilor şi aprecierea verbală Observarea 3. Reactualizarea Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei „Grupuri – Elevii noteaza titlul lectiei noţiunilor însuşite Aplicatii” dupa care intreaba axiomele grupului. Manual, culegeri, conversaţia, anterior exerciţiul, problematizarea, descoperirea 4. Comunicarea Profesorul da elevilor fisele de lucru si sunt anuntati Elevii ies la tablă şi rezolvă exerciţiile. tipului de exercitii ca vor demonstra ca o aplicatie este grup si ca vom propuse pentru rezolva problemele propuse la BAC in anii scolari Expunerea rezolvare 2009 dar si modelul oficial propus pentru BAC 2011
  • 3.
    , ∞ Prelucram aplicatia , , Manual, culegeri, conversaţia, exerciţiul, problematizarea, descoperirea , modelarea , Demonstram ca este lege de compozitie pe G 5. Desfăşurarea lecţiei 9, Observarea sistematică a elevilor şi aprecierea verbală x>9 x-9>0 G1) Asociativitatea legii “ " y>9 y-9>0 … G2) Comutativitatea legii " " G3) Elementul neutru 1 e=10 9 , G4) Elemente simetrizabile 9 Urmeaza variante propuse pentru BAC 2009
  • 4.
  • 5.
    , ∞ Elevii constientizeaza ca este un caz general al ex. 1 , 5. Consolidare si După rezolvarea exerciţiilor, profesorul verifică prin Elevii răspund întrebărilor profesorului fixare întrebări metodele folosite pentru rezolvare integralelor . Elevii sunt notati pentru activitatea lor din timpul orei. 6. Tema pentru Exercitiile nerezolvate din fisa acasa
  • 6.
    FIŞĂ DE LUCRU Grupuri CLASA a XII a C 9, ∞ 9 90 , , ∞ , … http://www.mateinfo.ro/examene -matematica-liceu-bac (subiecte de algebra cls. a XII a gasiti la SUBIECTUL II – 2) 2.Pentru ajutor puteti consulta indicatiile de pe pagina de internet de mai sus sau puteti apela la FORUM-ul site-ului unde un profesor sau elev vă va ajuta.