PROIECT DE LECŢE
I.PARTEA INTRODUCTIVĂ
Propunător: Catrina Adela Mihaela
Unitatea de învăţământ:Şcoala Gimnazială Nr.13 Sibiu
Clasa: a VI a B
Disciplina:Biologie
Subiectul lecţiei: Digestia la om
Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min.
Obiectivul central (scopul lecţiei): cunoaşterea de către elevi a fiziologiei
aparatului digestiv, în vederea înţelegerii rolului organelor digestive, a
transformărilor suferite de alimente în organele digestive, a importanţei proceselor
şi a mecanismului de aprovizionare a organismului cu substanţe hranitoare.
Competenţe generale:
1 - cunoașterea rolului și componentelor sistemului digestiv;
2 - recunoașterea principalelor organe digestive;
3 - exersarea utilizării unor surse variate de informare;
4 - reprezentarea grafică a tubului digestiv;
5 - utilizarea adecvată a terminologiei științifice.
Competenţe specifice:
1.Extragerea informaţiilor din texte,filme,desene,scheme,ca surse pentru
identificarea caracteristicilor tubului digestiv.
2.Realizarea dirijată a unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de
lucru date.
3.Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi
scrisă.
4.Identificarea caracteristicilor tubului digestiv pe baza modelelor.
Competenţe derivate:
O1.Elevii să fie capabili să definească digestia şi să enumere tipurile de
transformări suferite de alimente;
O2: Elevii să fie capabili să explice importanţa digestiei;
O3: Elevii sa fie capabili sa indice transformarile suferite de alimente in organele
tubului digestiv, mentionand particularitatile structurale ale organelor;
O4: Elevii sa fie capabili sa enumere constituentii alimentari necesari aportului.
Tipul şi varianta lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştiinţe
Resurse procedurale:observaţia,conversaţiaeuristică,explicaţia,
demonstraţia,descoperirea deductivă
Resurse materiale:manual,laptop,videoproiector
Tipul de organizare a activităţii:frontal, individual.
Bibliografie:
1. https://eduboom.ro/video/1362/sistemul-digestiv-uman;
2. Manual de biologie , Editura Litera;
3. Lazăr Viorel, Nicolae Mariana – Lecţia forma de bază a organizării
procesului de predare-învăţare – evaluare la disciplina Biologie, Editura
Arves, Colecţia Ştiinţele Educaţiei,2007.
II.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1.Moment organizatoric – organizarea clasei
 Profesorul verifică daca sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei;
 Profesorul notează elevii absenţi şi solicită elevilor să-şi pregătească cele
necesare desfăşurării lecţiei.
2.Captarea interesului şi motivarea pentru activitate
 Profesorul adresează întrebări referitoare la lecţiile precedente:
Cu ajutorul materialului în power point cer elevilor să recunoască
principalele organe ale tubului digestiv şi să explice rolul lor.
3.Prezentarea temei şi a competenţelor lecţiei
 Profesorul anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei;
 Profesorul anunţă elevii că vor începe studiul Digestiei la om;
 Profesorul prezintă competenţele pe care trebuie să le cunoască elevi la
terminarea lecţiei.
4.Dirijarea învăţării
 Profesorul accesează lecţia de biologie de pe laptop şi conduce
observarea dirijată a modelelor pezentate în Power Point;
 Profesorul adresează următoarele întrebări elevilor:Ce se întamplă cu
hrana odată introdusă în cavitatea bucală?
 În funcţie de răspunsurile primite,profesorul explică elevilor că în
cavitatea bucală are loc masticaţia,dizolvarea substanţelor şi amestecarea
lor cu salivă formându-se bolul alimentar;
 Profesorul arată imagini elevilor utilizând prezentarea Power Point care îi
ajută să descopere mai uşor aparatul digestiv;
 Profesorul trece la explicarea componentelor tubului digestiv;
 Profesorul prezintă prima componentă-cavitatea bucală şi explică ce rol
are aceasta în digestie, se oferă imagini cât mai sugestive în vederea
recunoaşterii acestei componente;
 Profesorul trece la prezentarea următoarei componente-glandele salivare
şi explică ce rol au acestea în digestive, se oferă imagini cât mai
sugestive în vederea recunoaşterii acestei componente;
 Profesorul trece la prezentarea următoarelor componente,
faringe,esofag,stomac,ficat,pancreas,intenstin subţire,intestin gros şi
explică rolul fiecăruia dintre acestea,oferă imagini cât mai sugestive în
vederea recunoaşterii acestor componente.
5.Fixarea noilor cunoştiinţe prin întrebări
Profesorul utilizând imagini ale componentelor tubului digestiv folosind
prezentarea Power Point cere elevilor să recunoască componentele
tubului digestiv şi să le localizeze corect.În funcţie de răspunsurile
primite comunică elevilor ce s-a înţeles corect şi revine asupra lucrurilor
neînţelese.
6.Evaluarea performanţei elevilor (feed-back)
Profesorul prezintă pe videoproiector fişa de evaluare cerând elevilor să o
rezolve.
Elevii vor completa fişele de evaluare individual.
SCHEMA LECŢIEI
DIGESTIA LA OM
Alimentele au aspect,gusturi şi arome diverse,conţinând apă,săruri
minerale,vitamine,proteine,lipide şi glucide.Apa este constituent de bază al tuturor
organismelor (60-70% în corpul uman), având rol esenţial în desfăşurarea reacţiilor
din organism.
Substanţe
organice
Alimente în care predomină Roluri în
organism
Proteine Peşte,carne,ouă,brânză,ciuperci Rol funcţional(au diferite
funcţii),rol plastic(de
construcţie
celulară),deoarece intră în
componenţa unor structuri
celulare;
Glucide Pâine,morcovi,lapte,fructe Rol energetic,fiind
principala sursă de energie
sunt cel mai usor de
transformat şi reprezintă
50% din alimentaţia zilnică;
Lipide Suncă,unt,ulei măsline,nuci,migdale Rol energetic, în special,
dar şi rol structural.
-apa,sarurile minerale şi vitaminele sunt utilizate de celule ca atare,fiind uşor
absorbabile.
-proteinele,lipidele şi glucidele nu sunt asimilabile, datorită structurii
complexe,fiind necesară descompunerea lor în substanţe simple,absorbabile,numite
nutrimente ele fiind trasportate de sânge la celule,unde vor îndeplinii:rol
energetic,structural şi funcţional.
-totalitatea transformărilor mecanice (mărunţire), fizice (dizolvare) şi chimice
(descompunerea de către enzimele conţinute de sucurile digestive) constituie
digestia.
Segmentele tubului digestiv:
1. Cavitatea bucală
2. Glandele salivare
3. Faringe
4. Esofag
5. Stomac
6. Ficat
7. Pancreas
8. Intestin subţire
9. Intestin gros
1.Cavitatea bucală-au loc:masticaţia (mărunţirea alimentelor cu
ajutorul dinţilor şi a limbii)
2.Glandele salivare-produc saliva, un lichid incolor cu rol în
digestie,vorbire, formarea bolului alimentar,distrugerea bacteriilor.
3.Faringe-rol în înghiţirea bolului alimentar şi înaintarea acestuia spre
esofag.
4.Esofag-transportă mai departe bolul alimentar spre stomac
5.Stomac-contracţia muşchilor săi duce la amestecul alimentelor cu sucul
gastric produs de glandele gastrice.Sucul gastric conţine acid clorhidric.
6.Ficat-secretă bila, care nu conţine enzime, dar care contribuie la digestia
lipidelor,prin emulsionarea lor.
7.Pancreas-secretă sucul pancreatic care conţine enzime ce descompun
proteine,lipide şi glucide, în duoden.
8.Intestinul subţire-la nivelul lui se finalizează digestia chimică a
lipidelor, glucidelor şi proteinelor sub acţiunea combinată a bilei şi a enzimelor din
sucul pancreatic şi intestinal, rezultând chilul intestinal.
9.Intestinul gros-au loc procese de absorbţie a apei din chilul intestinal
şi a vitaminelor produse de unele bacterii din intestinul gros.Se formează materiile
fecale, eliminate prin defecaţie, act parţial voluntar.
proiect digestia.docx

proiect digestia.docx

  • 1.
    PROIECT DE LECŢE I.PARTEAINTRODUCTIVĂ Propunător: Catrina Adela Mihaela Unitatea de învăţământ:Şcoala Gimnazială Nr.13 Sibiu Clasa: a VI a B Disciplina:Biologie Subiectul lecţiei: Digestia la om Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min. Obiectivul central (scopul lecţiei): cunoaşterea de către elevi a fiziologiei aparatului digestiv, în vederea înţelegerii rolului organelor digestive, a transformărilor suferite de alimente în organele digestive, a importanţei proceselor şi a mecanismului de aprovizionare a organismului cu substanţe hranitoare. Competenţe generale: 1 - cunoașterea rolului și componentelor sistemului digestiv; 2 - recunoașterea principalelor organe digestive; 3 - exersarea utilizării unor surse variate de informare; 4 - reprezentarea grafică a tubului digestiv; 5 - utilizarea adecvată a terminologiei științifice. Competenţe specifice: 1.Extragerea informaţiilor din texte,filme,desene,scheme,ca surse pentru identificarea caracteristicilor tubului digestiv. 2.Realizarea dirijată a unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de lucru date. 3.Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi scrisă. 4.Identificarea caracteristicilor tubului digestiv pe baza modelelor.
  • 2.
    Competenţe derivate: O1.Elevii săfie capabili să definească digestia şi să enumere tipurile de transformări suferite de alimente; O2: Elevii să fie capabili să explice importanţa digestiei; O3: Elevii sa fie capabili sa indice transformarile suferite de alimente in organele tubului digestiv, mentionand particularitatile structurale ale organelor; O4: Elevii sa fie capabili sa enumere constituentii alimentari necesari aportului. Tipul şi varianta lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştiinţe Resurse procedurale:observaţia,conversaţiaeuristică,explicaţia, demonstraţia,descoperirea deductivă Resurse materiale:manual,laptop,videoproiector Tipul de organizare a activităţii:frontal, individual. Bibliografie: 1. https://eduboom.ro/video/1362/sistemul-digestiv-uman; 2. Manual de biologie , Editura Litera; 3. Lazăr Viorel, Nicolae Mariana – Lecţia forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare – evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves, Colecţia Ştiinţele Educaţiei,2007.
  • 3.
    II.DESFĂŞURAREA LECŢIEI 1.Moment organizatoric– organizarea clasei  Profesorul verifică daca sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei;  Profesorul notează elevii absenţi şi solicită elevilor să-şi pregătească cele necesare desfăşurării lecţiei. 2.Captarea interesului şi motivarea pentru activitate  Profesorul adresează întrebări referitoare la lecţiile precedente: Cu ajutorul materialului în power point cer elevilor să recunoască principalele organe ale tubului digestiv şi să explice rolul lor. 3.Prezentarea temei şi a competenţelor lecţiei  Profesorul anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei;  Profesorul anunţă elevii că vor începe studiul Digestiei la om;  Profesorul prezintă competenţele pe care trebuie să le cunoască elevi la terminarea lecţiei. 4.Dirijarea învăţării  Profesorul accesează lecţia de biologie de pe laptop şi conduce observarea dirijată a modelelor pezentate în Power Point;  Profesorul adresează următoarele întrebări elevilor:Ce se întamplă cu hrana odată introdusă în cavitatea bucală?  În funcţie de răspunsurile primite,profesorul explică elevilor că în cavitatea bucală are loc masticaţia,dizolvarea substanţelor şi amestecarea lor cu salivă formându-se bolul alimentar;  Profesorul arată imagini elevilor utilizând prezentarea Power Point care îi ajută să descopere mai uşor aparatul digestiv;  Profesorul trece la explicarea componentelor tubului digestiv;  Profesorul prezintă prima componentă-cavitatea bucală şi explică ce rol are aceasta în digestie, se oferă imagini cât mai sugestive în vederea recunoaşterii acestei componente;  Profesorul trece la prezentarea următoarei componente-glandele salivare şi explică ce rol au acestea în digestive, se oferă imagini cât mai sugestive în vederea recunoaşterii acestei componente;
  • 4.
     Profesorul trecela prezentarea următoarelor componente, faringe,esofag,stomac,ficat,pancreas,intenstin subţire,intestin gros şi explică rolul fiecăruia dintre acestea,oferă imagini cât mai sugestive în vederea recunoaşterii acestor componente. 5.Fixarea noilor cunoştiinţe prin întrebări Profesorul utilizând imagini ale componentelor tubului digestiv folosind prezentarea Power Point cere elevilor să recunoască componentele tubului digestiv şi să le localizeze corect.În funcţie de răspunsurile primite comunică elevilor ce s-a înţeles corect şi revine asupra lucrurilor neînţelese. 6.Evaluarea performanţei elevilor (feed-back) Profesorul prezintă pe videoproiector fişa de evaluare cerând elevilor să o rezolve. Elevii vor completa fişele de evaluare individual.
  • 5.
    SCHEMA LECŢIEI DIGESTIA LAOM Alimentele au aspect,gusturi şi arome diverse,conţinând apă,săruri minerale,vitamine,proteine,lipide şi glucide.Apa este constituent de bază al tuturor organismelor (60-70% în corpul uman), având rol esenţial în desfăşurarea reacţiilor din organism. Substanţe organice Alimente în care predomină Roluri în organism Proteine Peşte,carne,ouă,brânză,ciuperci Rol funcţional(au diferite funcţii),rol plastic(de construcţie celulară),deoarece intră în componenţa unor structuri celulare; Glucide Pâine,morcovi,lapte,fructe Rol energetic,fiind principala sursă de energie sunt cel mai usor de transformat şi reprezintă 50% din alimentaţia zilnică; Lipide Suncă,unt,ulei măsline,nuci,migdale Rol energetic, în special, dar şi rol structural. -apa,sarurile minerale şi vitaminele sunt utilizate de celule ca atare,fiind uşor absorbabile. -proteinele,lipidele şi glucidele nu sunt asimilabile, datorită structurii complexe,fiind necesară descompunerea lor în substanţe simple,absorbabile,numite nutrimente ele fiind trasportate de sânge la celule,unde vor îndeplinii:rol energetic,structural şi funcţional. -totalitatea transformărilor mecanice (mărunţire), fizice (dizolvare) şi chimice (descompunerea de către enzimele conţinute de sucurile digestive) constituie digestia.
  • 6.
    Segmentele tubului digestiv: 1.Cavitatea bucală 2. Glandele salivare 3. Faringe 4. Esofag 5. Stomac 6. Ficat 7. Pancreas 8. Intestin subţire 9. Intestin gros 1.Cavitatea bucală-au loc:masticaţia (mărunţirea alimentelor cu ajutorul dinţilor şi a limbii) 2.Glandele salivare-produc saliva, un lichid incolor cu rol în digestie,vorbire, formarea bolului alimentar,distrugerea bacteriilor. 3.Faringe-rol în înghiţirea bolului alimentar şi înaintarea acestuia spre esofag. 4.Esofag-transportă mai departe bolul alimentar spre stomac 5.Stomac-contracţia muşchilor săi duce la amestecul alimentelor cu sucul gastric produs de glandele gastrice.Sucul gastric conţine acid clorhidric. 6.Ficat-secretă bila, care nu conţine enzime, dar care contribuie la digestia lipidelor,prin emulsionarea lor. 7.Pancreas-secretă sucul pancreatic care conţine enzime ce descompun proteine,lipide şi glucide, în duoden. 8.Intestinul subţire-la nivelul lui se finalizează digestia chimică a lipidelor, glucidelor şi proteinelor sub acţiunea combinată a bilei şi a enzimelor din sucul pancreatic şi intestinal, rezultând chilul intestinal. 9.Intestinul gros-au loc procese de absorbţie a apei din chilul intestinal şi a vitaminelor produse de unele bacterii din intestinul gros.Se formează materiile fecale, eliminate prin defecaţie, act parţial voluntar.