1. PROIECT DIDACTIC
UNITATEA: GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 14, ARAD
GRUPA: MIJLOCIE ,, B” Step by Step
DATA: 10.11.2010
PROPUNĂTOR: Măcean Ramona
TEMA: Cum este/a fost şi va fi aici pe Pământ?
SUBTEMA: ,,Animale de pe întreg pământul”
DOMENIUL EXPERENŢIAL: DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
SUBIECTUL :” LUPUL”
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:- să înţeleagă şi să trasmită mesaje simple
- să audieze cu atenţie un text , să reţină şi să demonstreze că la înţeles
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 -să recunoască animalele din poezie;
O2 -să reţină titlul şi textul poeziei ;
O3 - să recite poezia cu respectarea intonaţiei,ritmului,
pauzei,în concordanţăcu mesajul transmis;
O4 - să se exprime corect din punct de vedere fonetic;
BIBLIOGRAFIE: ,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar “ M.E.C.Î.2009
www.didactic.ro
2. SCENARIUL ZILEI
Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă.
1. Salutul Bună dimineaţa grupa mijlocie B Step by Step
Salutul : cântec ,, Bună dimi’’
2.Prezenţa copiilor
3.Completarea calendarului Astăzi este ziua ……. (10) , luna …noiembrie, anul ( 2010) . Suntem în anotimpul
toamna. Afară este…….
4.Noutatea zilei Pădurar arul care are un mesaj din partea animalelor din pădure
Bună dimineaţa dragii mei .Eu sunt pădurarul şi sunt prietenul tuturor animalelor din pădure.Azi am venit să vă spun că
animalele din pădure sunt foarte supărate pentru că au auzit ele, nu stiu de unde , că voi şţiţi doar poveşti cu animale nu şi poezii.
De aceea azi vom învăţa o poezie iar atunci când mă voi întălnii cu ele am să le spun ce mult s- au înşelat.
Elementul surpriză va fi o mască de lup care va face mai atractivă poezia Lupul
LUPUL
Cred că ma cunoaşteţi bine,
Eu sunt lupul cel vestit.
Şi pe iezi şi pe Scufiţă,
Imediat i-am înghiţit.
Mi- a venit de hac cumătra,
Şi vânătorul iscusit,
Dar să ştiţi de-acum prieteni,
Jur pe păr , m-am cuminţit!
3. ALA: Centre de activitate
CENTRUL ARTE
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: COLORĂM ANIMALE
MIJLOC REALIZARE :Haşurare
OBIECTIVE OPERŢIONALE:să haşureze în contur respectând culorile
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII: copii vor primii o fişă cu animale pe care o vor haşura în contur , respectând culorile specifice
CENTRUL ALFABETIZARE
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII :Spune ce vezi!
MIJLOC REALIZARE :Citire de imagini
OBIECTIVE OPERŢIONALE: să descrie imaginile utilizând propoziţii logice
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:copiii vor descrie imaginile , exprimându-se în propoziţii logice
CENTRUL CONSTRUCŢII
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII :Ţarcuri pentru animalele de la Zoo
MIJLOC REALIZARE :Asamblare
OBIECTIVE OPERŢIONALE:Să asambleze piese obţinând ţarcuri pentru animale
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:Copiii vor primi piese şi le vor asambla în cel mai corect mod
4. Obiective
Operaţionale
Activităţi de
învăţare
Conţinutul esenţial Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Evaluare
O1
O2
O3
Exercitii de
receptare a
mesajului
oral
Exerciţii de
recitare a
poeziei
Introducerea în activitate se va realize printr – o
scurtă conversaţie cu Pădurarul
,,Pădurarul le va explica copiilor că el este prietenul
animalelor şi azi a venit să-i înveţe o poezie”
Îi va anunţa pe copii titlul poeziei Lupul după care
va trece la familiarizarea cu conţinutul poezie.
Cine este lupul?
Din ce poveşti îl cunosc ei?
Dacă lupul este un personaj bun sau rău?
Cuvintele şi expresiile noi întâlnite vor fi explicate
Voi stiţi ce înseamnă iscusit?
Dar vestit?
Propunătoarea va recita model poezia :
LUPUL
Cred că ma cunoaşteţi bine,
Eu sunt lupul cel vestit.
Şi pe iezi şi pe Scufiţă,
Imediat i-am înghiţit.
Mi- a venit de hac cumătra,
Şi vânătorul iscusit,
Dar să ştiţi de-acum prieteni,
Jur pe păr , m-am cuminţit!
Recitarea poeziei împreună cu copiii
Acum vom recita poezia împreună
Se va trece la învăţarea poezie pe strofe .
Conversaţia
Expunerea
Demonstrţia
Exerciţiul
Costum de
pădurar
Masca de lup
Observarea
Comporta-
mentului
copiilor
Receptarea
cu atenţie a
poeziei
Corectitudi-
nea recitării
poeziei de
către copii
5. O4
Prima strofă .
Cred că ma cunoaşteţi bine,
Eu sunt lupul cel vestit.
Şi pe iezi şi pe Scufiţă,
Imediat i-am înghiţit.
Strofa a doua .
Mi- a venit de hac cumătra,
Şi vânătorul iscusit,
Dar să ştiţi de-acum prieteni,
Jur pe păr , m-am cuminţit!
Copiii vor fi împărţiţi pe grupe pentru a recita poezia.
Voi solicita pe rând câte un copil să recite poezia.
Încheierea activităţii se vor face aprecieri asupra
modului de comportare al copiilor şi asupra modului
în care şi-au însuşit poezia.
Exerciţiul
Corectitudi-
nea recitării
poeziei de
către copii