PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE:
Botezatu Georgeta
GRUPA PREGĂTITOARE
CATEGORIADE ACTIVITATE : Educaţie pentru ştiinţă (cunoaşterea
mediului )
TIPUL DE ACTIVITATE : evaluare sumativă
MIJLOC DE REALIZARE : convorbire
TEMA : „ Ce ştim despreanotimpul toamna „
SCOPULACTIVITĂŢII :
 Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor
dobândite de copii din celelalte activităţi desprefenomenele
caracteristice produseîn natură toamna şi activitatea oamenilor ;
 Consolidarea deprinderii copiilor de a se exprima corectdin punct
de vedere gramatical , să-şiexprime ideile în mod cursiv ;
 Siblinierea muncii , hărniciei şi a recoltelor obţinute ;
 Cultivarea sentimentului de dragoste şi preţuire faţă de frumuseţile
acestui anotimp .
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
1. Să valorifice cunoştinţele privitoare la anotimpul toamna ;
2. Să comunice , să menţină dialogul cu educatoarea şi cu ceilalţi copii
;
3. Să-şi amintească cântece , melodii despre toamnă ;
4. Să înţeleagă sensul unor cuvinte , expresii literare , să posedeun
vocabular bogat ;
5. Să cunoascăbucuria pe care o aduce anotimpul toamna ;
6. Să se exprime cursiv, coerent , fluient , corectdin punct de vedere
gramatical.
DURATA : 35-40 minute
METODE ŞIPROCEDEE :surpriza , dialogul ,observarea ,
conversaţia şi problematizarea .
MATERIAL FOLOSIT : o fetiţă îmbrăcată în costum de toamnăcu 2
coşuriîn mână pline cu fructe , legume , plante textile , cereale şi flori ;
un coş numai cu mere acoperit pe masa educatoarei .
MAERIAL BIBLIOGRAFIC : Metodica „ Cunoaşterea mediului
înconjurător şi dezvoltarea vorbirii , Editura didactică şi pedagogică ,
Bucureşti.
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII : aerisirea sălii de grupă ; aranjarea
scaunelor sub formă de semicerc ; intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă şi aşezarea lor pe scaune ;
DESFĂŞURAREAACTIVITĂŢII:
Secvenţele
activităţii
Ob
.
Conţinutul instructiv-
educativ
Metode
şi
procedee
Evaluare
2 1 2 3 4
Pregătirea şi
captarea
atenţiei
1
Se aude un ciocănit în uşă ,
apare o fetiţă în costumaţie
de toamnă cu 2 coşuri în
mână pline cu fructe ,
legume , porumb , flori
plimbâdu-se prin faţa prin
faţa copiilor recitând
versurile :
„ Eu sunt toamna aurie
Şi cu haină ruginie
Pe covor de frunze moi
Iarăşi am venit la voi
Plină sunt de roade ,
plină
Ca o harnică albină
Port în plete crizanteme
Albe flori în diademe . „
După ce recită versurile
fetiţa se aşează pe un
scăunel cu cele 2 coşuri
lângă ea .
EDUCATOAREA :
Dragă toamnă , ce ai adus în
coşurile tale ? (…multe ,
multe şi frumoase poame )
Andrada , vino şi ne spune
ce a adus toamna în celălalt
coş ?
(…mere , pere , prune ,
gutui ,nuci , struguri ,
porumb , flori )
Cosmin , vino şi ne spune
ce a adus în celălalt coş ?
(ceapă , cartofi , usturoi ,
varză , sfeclă , conopidă ,
ardei , gogoşari , roşii ,
seminţe de floarea-soarelui ,
mazăre , flori )
TOAMNA:
Dragi copii v-am adus
multe poame, dar aş vrea să
văd ce ştiţi voi despre mine
EDUCATOAREA :
Mulţumim frumoasă
toamnă pentru tot ce ne-ai
Surpriza
Dialogul
Observarea
Evaluez
capacitatea
de
concentrare a
copiilor
Evaluez
recunoaştere
a şi
denumirea
corectă a
fructelor şi
legumelor
din cele două
coşuri
Anunţarea
activităţii
Desfăşurare
propriu-zisă
a
convorbirii
2
4
adus şi bucuroşi noi te
primim ca să vezi ce multe
ştim.
Copii astăzi vom face o
activitate şi anume vom
spune tot ce ştim noi despre
toamnă ?
EDUCATOAREA:
-Ce este toamna , un nume
de copil , un nume de
îmbrăcăminte , un nume de
jucărie , un nume de lună a
anului ? sau ce ?
( … este un anotimp ) .
-Ce alte anotimpuri
cunoaştem ? (…iarna ,
primăvara , vara ) .
-Care sunt lunile
anotimpului de toamnă ?
(…septembrie , octombrie ,
noiembrie ) .
-Cum am spus că se
numeşte luna octombrie ?
(…brumărel ) .
-De ce o numim brumărel ?
(…cade bruma ) .
-Dacă pică brumă afară cum
e timpul ? (…e frig , bate
vântul ) .
-Cum vă îmbrăcaţi toamna ?
(…cu îmbrăcăminte mai
groasă)
-De ce vă îmbrăcaţi mai
gros ? (…e frig , bate vântul
cade brumă ) .
-Ştiţi de ce este frig ?
(…soarele dă lumină şi
căldură mai puţină decât
vara ) .
EDUCATOAREA :
„Ziua scade , noaptea creşte
Şi frunzişul mi-l răreşte.”
-Cum este ziua în anotimpul
de toamnă , mai lungă sau
mai scurtă decât vara ?
(…ziua este mai scurtă
Conversaţia
Conversaţia
Problemati-
zarea
Conversaţia
Evaluez
capacitatea
copiilor de a-
şi valorifica
reprezentările
şi
cunoştinţele
despre
toamnă
Evaluez
capacitatea
copiilor de a
răspunde
corect ,
coerent şi
cursiv
Evaluez
cunoaşterea
fenomenelor
caracteristice
transformăril
or produse în
2

1
toamna decât vara ).
EDUCATOAREA :
„Nori de plumb sau adunat
Cerul s-a întunecat”
-Ce înseamnă aceasta ?
(…cerul toamna este
întunecat , plumburiu ,
cenuşiu)
-Când e înnorat ce se
întâmplă ? (…plouă bate
vântul , este rece ) .
-Ce purtaţi voi afară când
plouă ca să nu vă udaţi pe
haine ? (…umbrele , cizme ,
haine de ploaie ) .
EDUCATOAREA :
„Dragă toamnă când tu vii
Prin pădure şi câmpii
De ce iei frunzişul , ştii ? „
(…deoarece frunzele se
îngălbenesc ,cad şi
formează un covor de
frunze uscate ).
-De ce se îngălbenesc
frunzele şi cad ? (…pentru
că se usucă din cauza
frigului , vântului , a ceţei şi
a brumei).
-Ce culoare îmbracă copacii
, pădurea , parcurile toamna
? (…ruginie , arămie ,
cenuşie ) .
-Ce se întâmplă cu florile
din grădini şi parcuri ?
(…se vestejesc , se usucă )
-De ce se vestejesc ? (…este
frig , bate vântul , cade
brumă şi nu rezistă la frig )
-Ce flori au rămas în grădini
şi parcuri care înfloresc
acum?
(…crizanteme şi trufănele ).
-De ce aceste flori nu se
vestejesc odată cu celelalte
? (…rezistă la frig , au
tulpina lemnoasă ).
Problemati-
zarea
natură
Evaluez
exprimarea
copiilor
Sintetizarea
parţială
Partea a-II-a
a
4
2
3
EDUCATOAREA :
„Şi se duc pe rând , pe rând,
Zarea lumii-ntunecând
Şi se duc ca clipele
Scuturând aripile .”
-Ştiţi despre ce este vorba în
aceste versuri ? (…despre
păsările care pleacă în ţările
calde ).
-De ce spun că întunecă
zarea ? (…pleacă multe
păsări şi acoperă cerul ).
-Toate păsările pleacă în
ţările calde ? De ce ? (…nu
sunt rezistente la frig , nu au
ce mânca , dispar gâzele ) .
-Ce păsări rămân în ţara
noastră în timpul iernii ?
(…vrabia cioara ,
ciocănitoarea ) .
-Cum ajutăm păsările să nu
moară de foame iarna ? (…
le vom da de mâncare
firmituri de pâine , boabe de
grâu , porumb , seminţe ).
-Ce fac animalele din
pădure în acest anotimp ?
(…adună hrana şi pregătesc
adăposturile pentru iarnă .)
-Ştiţi voi ce adună veveriţa
în scorbura ei ? (…alune ,
nuci , conuri de brad ,
castane ).
-După ce recunoaştem că a
venit toamna ? (…afară este
mai rece , se strâng fructele
din grădini şi livezi , se
vestejesc frunzele , cade
brumă , bate vântul , plouă
pleacă păsările călătoare ,
animalele sălbatice îşi
adună hrana pentru iarnă şi
îşi caută culcuşul ).
Se recită 2-3 poezii şi
cântecul „ Restaurantul
păsărelelor „.
Conversaţia
Evaluez
capacitatea
copiilor de a
valorifica
cunoştinţelor
despre
toamnă
Apreciez
modul în
care copii
reuşesc să
comunice
convorbirii
4
3
EDUCATOAREA :
„A rămas mâhnit pământul
Că i-a ruginit veşmântul
Că se usucă florile
Că-ntârzie zorile .
Trece o zi , trec două , nouă
Trece o
lună…Plouă…Plouă
Dar ţăranii pe ogoare
Strâng recolta în hambare .”
-Ce fac ţăranii pe ogoare ?
(…strâng recolta de legume
, zarzavaturi , cereale şi
plante tehnice ).
-Cine îi ajută la strânsul
recoltei ? (…copiii mai mari
, vecinii şi alţi oameni )
-De ce trebuie ajutaţi
părinţii la strânsul recoltei ?
(…se apropie iarna şi
recolta trebuie strânsă
repede ) .
-Ce cereale se adună de pe
câmp ? (…porumbul ) .
-Unde îl transportăm ? (…în
hambare ) .
Cântec „ Toamnă , toamnă
harnică „
-Ce plante tehnice se adună
de pe câmp ? (…sfecla de
zahăr , floarea-soarelui şi
soia ) .
-Ce se fabrică din sfeclă ?
(zahărul ) .
-Dar din floarea-soarelui şi
soia ? (…ulei )
-Ce este conopida ?
(…legumă )
-Mai cunoaşteţi şi alte
legume ?
-Unde se transportă
legumele , fructele ,
zarzavaturile ? (…la piaţă ,
aprozare , la fabricile de
conservare şi acasă )
-Pentru cine se adună toate
Conversaţia
Verificarea
memoriei
Evaluez
însuşirea
cunoştinţelor
despre
munca
oamenilor .
Sinteza
parţială
4
acestea ? (…hrana
populaţiei )
-Ştiţi cum se păstrează
cartoful ca să-l avem pentru
iarnă ? (…în gropi de
pământ ) .
-Dar ceapa ? (…pe funii la
uscat ) .
-Dar celelalte legume ?
(…prin conservare ) .
-Ce se face din roşii ?
(…suc de roşii şi bulion ) .
-Ce se întâmplă în livezi şi
vii ? (…culeg fructele ) .
-În ce le aşezăm să nu se
strice ? (…în lădiţe ) .
-Cum le păstrăm pentru
iarnă ? (…proaspete în lăzi
cu rumeguş , altele le
conservăm ) .
-Ştie cineva cum a
conservat mama fructele
pentru iarnă ? (…dulceaţă ,
compot , gem ) .
„Cine are sâmburele tare
Miezul moale şi coaja
brumărie ? „
(PRUNA ) .
„Cine are coaja lemnoasă şi
miezul uleios ? „ (NUCA)
-După ce au adunat din
grădini şi livezi recolta , ce
fac ţăranii şi părinţii noştri ?
(…ară pământul ) .
-De ce ? (…pentru recolta
următoare )
-Ce fac oamenii care au
muncit toată primăvara ,
vara şi în acest anotimp ?
Oamenii care au muncit
toată primăvara , vara şi în
acest anotimp îşi strâng
recolta şi o duc la casele lor
, le păstrează pentru iarnă ,
prepară din ele dulceaţă ,
gem , suc de roşii , bulion
Problemati-
zarea
Evaluez
foloasele
recoltelor
obţinute
Evaluez
gândirea
logică a
copiilor
Evaluez
capacitatea
de sinteză a
cunoştinţelor
Fixarea
cunoştinţe-
lor
Sinteza
finală
Încheierea
activităţii
3
.Şi restul duc pe piaţă ,
aprozare să cumpere toţi
oamenii care nu au .
Memorare -.”Balada unui
greier mic „ de
G.Topârceanu .
Cântec : „Acum e toamnă ,
DA ! „
-Ce ne-a adus toamna aici
pe masă ? (…fructe şi
legume ) .
Robert aşează toate fructele
într-un coş şi Dana toate
legumele în celălalt coş .
-Ce a mai rămas pe masă ?
(…florile , seminţele de
floarea-soarelui şi porumbul
)
-De ce nu le-aţi pus în
coşuri ?
-Ce fel de anotimp este
toamna ? (…frumos , bogat
dar rece )
-De ce iubim anotimpul
toamna ?
TOAMNA descoperă coşul
de pe masa educatoarei şi
împarte câte un măr la
fiecare copil apreciind că au
răspuns bine şi au fost
cuminţi .
Observarea
Problemati-
zarea
copiilor
Evaluarea
răspunsurilor
şi a
comportame
ntului
Proiectdidacti12
Proiectdidacti12
Proiectdidacti12

Proiectdidacti12

  • 1.
    PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: Botezatu Georgeta GRUPAPREGĂTITOARE CATEGORIADE ACTIVITATE : Educaţie pentru ştiinţă (cunoaşterea mediului ) TIPUL DE ACTIVITATE : evaluare sumativă MIJLOC DE REALIZARE : convorbire TEMA : „ Ce ştim despreanotimpul toamna „ SCOPULACTIVITĂŢII :  Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii din celelalte activităţi desprefenomenele caracteristice produseîn natură toamna şi activitatea oamenilor ;  Consolidarea deprinderii copiilor de a se exprima corectdin punct de vedere gramatical , să-şiexprime ideile în mod cursiv ;  Siblinierea muncii , hărniciei şi a recoltelor obţinute ;  Cultivarea sentimentului de dragoste şi preţuire faţă de frumuseţile acestui anotimp . OBIECTIVE OPERAŢIONALE : 1. Să valorifice cunoştinţele privitoare la anotimpul toamna ; 2. Să comunice , să menţină dialogul cu educatoarea şi cu ceilalţi copii ; 3. Să-şi amintească cântece , melodii despre toamnă ; 4. Să înţeleagă sensul unor cuvinte , expresii literare , să posedeun vocabular bogat ; 5. Să cunoascăbucuria pe care o aduce anotimpul toamna ; 6. Să se exprime cursiv, coerent , fluient , corectdin punct de vedere gramatical. DURATA : 35-40 minute METODE ŞIPROCEDEE :surpriza , dialogul ,observarea , conversaţia şi problematizarea . MATERIAL FOLOSIT : o fetiţă îmbrăcată în costum de toamnăcu 2 coşuriîn mână pline cu fructe , legume , plante textile , cereale şi flori ; un coş numai cu mere acoperit pe masa educatoarei .
  • 2.
    MAERIAL BIBLIOGRAFIC :Metodica „ Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii , Editura didactică şi pedagogică , Bucureşti. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII : aerisirea sălii de grupă ; aranjarea scaunelor sub formă de semicerc ; intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă şi aşezarea lor pe scaune ; DESFĂŞURAREAACTIVITĂŢII: Secvenţele activităţii Ob . Conţinutul instructiv- educativ Metode şi procedee Evaluare 2 1 2 3 4
  • 3.
    Pregătirea şi captarea atenţiei 1 Se audeun ciocănit în uşă , apare o fetiţă în costumaţie de toamnă cu 2 coşuri în mână pline cu fructe , legume , porumb , flori plimbâdu-se prin faţa prin faţa copiilor recitând versurile : „ Eu sunt toamna aurie Şi cu haină ruginie Pe covor de frunze moi Iarăşi am venit la voi Plină sunt de roade , plină Ca o harnică albină Port în plete crizanteme Albe flori în diademe . „ După ce recită versurile fetiţa se aşează pe un scăunel cu cele 2 coşuri lângă ea . EDUCATOAREA : Dragă toamnă , ce ai adus în coşurile tale ? (…multe , multe şi frumoase poame ) Andrada , vino şi ne spune ce a adus toamna în celălalt coş ? (…mere , pere , prune , gutui ,nuci , struguri , porumb , flori ) Cosmin , vino şi ne spune ce a adus în celălalt coş ? (ceapă , cartofi , usturoi , varză , sfeclă , conopidă , ardei , gogoşari , roşii , seminţe de floarea-soarelui , mazăre , flori ) TOAMNA: Dragi copii v-am adus multe poame, dar aş vrea să văd ce ştiţi voi despre mine EDUCATOAREA : Mulţumim frumoasă toamnă pentru tot ce ne-ai Surpriza Dialogul Observarea Evaluez capacitatea de concentrare a copiilor Evaluez recunoaştere a şi denumirea corectă a fructelor şi legumelor din cele două coşuri
  • 4.
    Anunţarea activităţii Desfăşurare propriu-zisă a convorbirii 2 4 adus şi bucuroşinoi te primim ca să vezi ce multe ştim. Copii astăzi vom face o activitate şi anume vom spune tot ce ştim noi despre toamnă ? EDUCATOAREA: -Ce este toamna , un nume de copil , un nume de îmbrăcăminte , un nume de jucărie , un nume de lună a anului ? sau ce ? ( … este un anotimp ) . -Ce alte anotimpuri cunoaştem ? (…iarna , primăvara , vara ) . -Care sunt lunile anotimpului de toamnă ? (…septembrie , octombrie , noiembrie ) . -Cum am spus că se numeşte luna octombrie ? (…brumărel ) . -De ce o numim brumărel ? (…cade bruma ) . -Dacă pică brumă afară cum e timpul ? (…e frig , bate vântul ) . -Cum vă îmbrăcaţi toamna ? (…cu îmbrăcăminte mai groasă) -De ce vă îmbrăcaţi mai gros ? (…e frig , bate vântul cade brumă ) . -Ştiţi de ce este frig ? (…soarele dă lumină şi căldură mai puţină decât vara ) . EDUCATOAREA : „Ziua scade , noaptea creşte Şi frunzişul mi-l răreşte.” -Cum este ziua în anotimpul de toamnă , mai lungă sau mai scurtă decât vara ? (…ziua este mai scurtă Conversaţia Conversaţia Problemati- zarea Conversaţia Evaluez capacitatea copiilor de a- şi valorifica reprezentările şi cunoştinţele despre toamnă Evaluez capacitatea copiilor de a răspunde corect , coerent şi cursiv Evaluez cunoaşterea fenomenelor caracteristice transformăril or produse în
  • 5.
    2  1 toamna decât vara). EDUCATOAREA : „Nori de plumb sau adunat Cerul s-a întunecat” -Ce înseamnă aceasta ? (…cerul toamna este întunecat , plumburiu , cenuşiu) -Când e înnorat ce se întâmplă ? (…plouă bate vântul , este rece ) . -Ce purtaţi voi afară când plouă ca să nu vă udaţi pe haine ? (…umbrele , cizme , haine de ploaie ) . EDUCATOAREA : „Dragă toamnă când tu vii Prin pădure şi câmpii De ce iei frunzişul , ştii ? „ (…deoarece frunzele se îngălbenesc ,cad şi formează un covor de frunze uscate ). -De ce se îngălbenesc frunzele şi cad ? (…pentru că se usucă din cauza frigului , vântului , a ceţei şi a brumei). -Ce culoare îmbracă copacii , pădurea , parcurile toamna ? (…ruginie , arămie , cenuşie ) . -Ce se întâmplă cu florile din grădini şi parcuri ? (…se vestejesc , se usucă ) -De ce se vestejesc ? (…este frig , bate vântul , cade brumă şi nu rezistă la frig ) -Ce flori au rămas în grădini şi parcuri care înfloresc acum? (…crizanteme şi trufănele ). -De ce aceste flori nu se vestejesc odată cu celelalte ? (…rezistă la frig , au tulpina lemnoasă ). Problemati- zarea natură Evaluez exprimarea copiilor
  • 6.
    Sintetizarea parţială Partea a-II-a a 4 2 3 EDUCATOAREA : „Şise duc pe rând , pe rând, Zarea lumii-ntunecând Şi se duc ca clipele Scuturând aripile .” -Ştiţi despre ce este vorba în aceste versuri ? (…despre păsările care pleacă în ţările calde ). -De ce spun că întunecă zarea ? (…pleacă multe păsări şi acoperă cerul ). -Toate păsările pleacă în ţările calde ? De ce ? (…nu sunt rezistente la frig , nu au ce mânca , dispar gâzele ) . -Ce păsări rămân în ţara noastră în timpul iernii ? (…vrabia cioara , ciocănitoarea ) . -Cum ajutăm păsările să nu moară de foame iarna ? (… le vom da de mâncare firmituri de pâine , boabe de grâu , porumb , seminţe ). -Ce fac animalele din pădure în acest anotimp ? (…adună hrana şi pregătesc adăposturile pentru iarnă .) -Ştiţi voi ce adună veveriţa în scorbura ei ? (…alune , nuci , conuri de brad , castane ). -După ce recunoaştem că a venit toamna ? (…afară este mai rece , se strâng fructele din grădini şi livezi , se vestejesc frunzele , cade brumă , bate vântul , plouă pleacă păsările călătoare , animalele sălbatice îşi adună hrana pentru iarnă şi îşi caută culcuşul ). Se recită 2-3 poezii şi cântecul „ Restaurantul păsărelelor „. Conversaţia Evaluez capacitatea copiilor de a valorifica cunoştinţelor despre toamnă Apreciez modul în care copii reuşesc să comunice
  • 7.
    convorbirii 4 3 EDUCATOAREA : „A rămasmâhnit pământul Că i-a ruginit veşmântul Că se usucă florile Că-ntârzie zorile . Trece o zi , trec două , nouă Trece o lună…Plouă…Plouă Dar ţăranii pe ogoare Strâng recolta în hambare .” -Ce fac ţăranii pe ogoare ? (…strâng recolta de legume , zarzavaturi , cereale şi plante tehnice ). -Cine îi ajută la strânsul recoltei ? (…copiii mai mari , vecinii şi alţi oameni ) -De ce trebuie ajutaţi părinţii la strânsul recoltei ? (…se apropie iarna şi recolta trebuie strânsă repede ) . -Ce cereale se adună de pe câmp ? (…porumbul ) . -Unde îl transportăm ? (…în hambare ) . Cântec „ Toamnă , toamnă harnică „ -Ce plante tehnice se adună de pe câmp ? (…sfecla de zahăr , floarea-soarelui şi soia ) . -Ce se fabrică din sfeclă ? (zahărul ) . -Dar din floarea-soarelui şi soia ? (…ulei ) -Ce este conopida ? (…legumă ) -Mai cunoaşteţi şi alte legume ? -Unde se transportă legumele , fructele , zarzavaturile ? (…la piaţă , aprozare , la fabricile de conservare şi acasă ) -Pentru cine se adună toate Conversaţia Verificarea memoriei Evaluez însuşirea cunoştinţelor despre munca oamenilor .
  • 8.
    Sinteza parţială 4 acestea ? (…hrana populaţiei) -Ştiţi cum se păstrează cartoful ca să-l avem pentru iarnă ? (…în gropi de pământ ) . -Dar ceapa ? (…pe funii la uscat ) . -Dar celelalte legume ? (…prin conservare ) . -Ce se face din roşii ? (…suc de roşii şi bulion ) . -Ce se întâmplă în livezi şi vii ? (…culeg fructele ) . -În ce le aşezăm să nu se strice ? (…în lădiţe ) . -Cum le păstrăm pentru iarnă ? (…proaspete în lăzi cu rumeguş , altele le conservăm ) . -Ştie cineva cum a conservat mama fructele pentru iarnă ? (…dulceaţă , compot , gem ) . „Cine are sâmburele tare Miezul moale şi coaja brumărie ? „ (PRUNA ) . „Cine are coaja lemnoasă şi miezul uleios ? „ (NUCA) -După ce au adunat din grădini şi livezi recolta , ce fac ţăranii şi părinţii noştri ? (…ară pământul ) . -De ce ? (…pentru recolta următoare ) -Ce fac oamenii care au muncit toată primăvara , vara şi în acest anotimp ? Oamenii care au muncit toată primăvara , vara şi în acest anotimp îşi strâng recolta şi o duc la casele lor , le păstrează pentru iarnă , prepară din ele dulceaţă , gem , suc de roşii , bulion Problemati- zarea Evaluez foloasele recoltelor obţinute Evaluez gândirea logică a copiilor Evaluez capacitatea de sinteză a cunoştinţelor
  • 9.
    Fixarea cunoştinţe- lor Sinteza finală Încheierea activităţii 3 .Şi restul ducpe piaţă , aprozare să cumpere toţi oamenii care nu au . Memorare -.”Balada unui greier mic „ de G.Topârceanu . Cântec : „Acum e toamnă , DA ! „ -Ce ne-a adus toamna aici pe masă ? (…fructe şi legume ) . Robert aşează toate fructele într-un coş şi Dana toate legumele în celălalt coş . -Ce a mai rămas pe masă ? (…florile , seminţele de floarea-soarelui şi porumbul ) -De ce nu le-aţi pus în coşuri ? -Ce fel de anotimp este toamna ? (…frumos , bogat dar rece ) -De ce iubim anotimpul toamna ? TOAMNA descoperă coşul de pe masa educatoarei şi împarte câte un măr la fiecare copil apreciind că au răspuns bine şi au fost cuminţi . Observarea Problemati- zarea copiilor Evaluarea răspunsurilor şi a comportame ntului