TCV Lecţii de ştiinţe în romanele lui Jules Verneclcziprok
Pornind de la vizionarea documentarului Jules Verne - O călătorie incredibilă, elevii vor fi încurajaţi să lectureze romanul Insula misterioasă pentru a identifica pasaje legate de chimie, a extrage metodele de obţinere a diferitelor materiale şi substanţe necesare supravieţuirii şi a le transpune în reacţii chimice studiate.
Proiect didactic. conservarea florei si a faunei. Programul educatie online
1. Proiect didactic
în cadrul programului național de
instruire
" Didactica utilizării Bibliotecii
Digitale Educație online"
2.
3. PROIECT DIDACTIC
Profesor: Cerbu Nicoleta Claudia
Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Nicolae Dumitrescu Cumpăna
Țara :România
Disciplina: Biologie
Clasa: a IX-a
Data: 30.08.2021
Unitatea de învăţare: Diversitatea lumii vii
Tema lecţiei: Protecția florei și faunei în România
Tipul lectiei: de comunicare de noi cunoștințe
Scopul lecției: Cunoaşterea de către elevi a unor particularităţi ale ecositemelor naturale, în
vederea înţelegerii interdependenței biotop-biocenoză și necesității de protejare și conservare a
mediului.
Loc de defăşurare: sala de clasă
4.
5. Competenţe generale:
1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi in scopul demonstrării
principiilor lumii vii
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică
biologiei
5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru
specifice biologiei în contexte noi
Competenţe specifice:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/documentare
despre organizarea lumii vii
3.2. Aplicarea unor algoritmi de identificare şi rezolvare de probleme
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite
situaţii de comunicare
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
5.1 Aplicarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor despre influenţa
factorilor de mediu asupra funcţiilor organismelor
5.2. Proiectarea unor activităţi de protejare şi conservare a mediului
6. ;
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 - să precizeze prin ce elemente sunt reprezentate biotopul şi biocenoza unui ecosistem dat;
O2 - să identifice ecosistemele naturale
O3 - să precizeze elementele caracteristice biotopului şi biocenozei;
O4 - să enumere categoriile de arii protejate
O5 - să denumească cel puțin trei specii de plante și de animale ocrotite
Formative:
O6 - să argumenteze importanţa ecosistemelor naturale şi necesitatea protejării şi conservării lor
O7 – să identifice rolul lor în menţinerea echilibrului natural;
Atitudinale:
O8: sa-si formeze un comportament pozitv fata de elementele de biotop si biocenoza.
O9 - Să-și formeze respectul faţă de natură
Evaluare: formativ - ameliorativă
Obiective ale evaluării:
Cognitive: operarea corectă a noţiunilor însuşite
Formative: argumentarea corectă a necesității protejării și conservării ecosistemelor
Atitudinale: aplicarea în viața cotidiană a bunelor practici privind mediul înconjurător
Instrumentele evaluării: observarea sistematică, verificarea frontal – orală și scrisă
7. Strategii: dirijată, explicativ - conversativă
Resurse:
• Materiale: tabla, marker, laptop, video-proiector,
catalog, manual, caiete, fișe de lucru.
• Procedurale: conversaţia, explicaţia, enumerarea,
problematizarea, identificarea, deducerea, observația
• Umane: elevii clasei a IX a A
• Timp: 50 de minute
Forma de activitate: frontal - individual
Valori si atitudini vizate:
Motivația pentru informarea și documentarea știintifică.
Dezvoltarea curiozității și a respectului față de orice
formă de viață
Grija față de propria persoană, față de ceilalți și față de
mediul înconjurător
Cultivarea receptivității pentru aplicarea cunoștintelor de
biologie în viața cotidiană
8. DESFĂŞURAREA DEMERSULUI DIDACTIC
Secvenţele
didactic
Competente
specifice
Activitatea clasei Obiective
operaţionale
1.
Moment organizatoric
Profesor
Asigură climatul necesar începerii activității. Se prezintă
elevilor
Trece absenții în catalog.
Împarte fișele de lucru(anexa 1) și explică completarea
acestora care se va realiza pe tot parcursul orei
Adresează elevilor întrebări din lecții anterioare:
Ce este biosfera?
Ce este biotopul?
Ce este biocenoza?
Ce înțelegem prin biodiversitate?
ce este poluarea? Care sunt cauzele dezechilibrelor
ecologice?
Cere elevilor să completeze pe fișa de lucru în tabel partea
,,știu” și răspunde la eventualele nelămuriri.
Resurse materiale
catalogul
Fișe de lucru
Laptop
Video proiector
Resurse procedurale :
Conversația
Enumerarea
Problematizarea
Identificarea
-1 O1
2.Reactualizarea
structurilor învățate
anterior
--4 O2
O3
9. Elevi
Elevii răspund solicitării de prezență
Răspund întrebărilor adresate de profesor:
- Înveliș discontinuu al Pământului format din totalitatea organismelor vii, împreună cu toate elementele necesare vieții.
- Totalitatea factorilor abiotici: lumina, temperatura, curenții oceanici, vântul, umiditatea etc.
- Totalitatea factorilor biotici
- Variabilitatea organismelor vii din toate sursele (terestre, marine sau din alte ecosisteme), incluzând diversitatea speciilor,
comunităților și a ecosistemelor.
- - Poluarea este contaminarea cu substanțe chimice și deșeuri a apei, aerului și solului. Cauzele dezechilibrelor ecologice
sunt: supraexploatarea resurselor, introducerea de noi specii, poluarea factorilor de mediu.
- Elevii răspund solicitării profesorului și completează noțiunile cunoscute din lecțiile anterioare
3.Captarea
atenției
Informarea
elevului cu
privire la
obiectivul
urmărit
Anunță obiectivele operaționale și
titlul lecției: „ Protecția florei și faunei
în România”
Sunt atenți la
profesor. O2
O6
Tabla
Laptop
Video
proiector
Caiete
Manuale
Conversația
Explicația
Identificarea
10. 4.Prezent
area
materialul
ui stimul
Dirijarea
învățării
2
3
4
Profesorul explică importanța protejării și
conservării mediului prin argumentarea acestora
Se adresează următoarele întrebări pentru
dirijarea învățării
Ce se înțelege prin protecția naturii?
Ce se înțelege prin conservarea naturii?
Profesorul explică și completează răspunsurile elevilor cu
noțiuni noi, reformulate
Se cere să se noteze informațiile noi în caiete și „vreau să
știu” în tabelul din fișa de lucru
-Ariile protejate joacă un rol important în menținerea vieții
pe pământ!
-Aria protejată este:
Un spațiu geografic clar delimitat, recunoscut,desemnat și
administrat în baza unor acte legale
Scopul: conservarea pe termen lung a naturii și a valorilor
culturale asociate
-Ariile protejate sunt de mai multe categorii: 1. Rezervațiile
științifice
2. parcurile naționale 3. Monumente ale naturii 4.
Rezervațiile naturale
Elevii sunt atenți la
explicațiile
profesorului.
Elevii răspund prin
formulari proprii
Elevii ascultă cu
atenție și notează
noile idei în caiete.
Completează fișa
O2
O3
O4
O8
Tabla
Laptop
Video
proiector
Caiete
Manuale
Conversaţia
Explicaţia,
Problematizarea
Identificarea,
Deducerea
Observația
Oral -
frontal -
individual
11. 5.Obținerea
performanței
6.Asigurarea
conexiunii
inverse(feed-
back-ului)
2
3
4
Pentru exemplificare și
recunoașterea unor specii ocrotite
invită elevii să identifice speciile de
plante și animale prezentate în
ppt(imagini, denumiri științifice)
Floarea de colț(Leontopodium
alpinum)
Iedera albă(Daphne blagayana)
Angelica(Angelica archangelica)
Larice(Larix decidua)
Ursul (Ursus arctos)
Lupul (Canis lupus)
Râsul (Lynx lynx)
Capra negră (Rupicapra rupicapra)
Pisica sălbatică (Felis silvestris)
Pelicanul (Pelecanus onocrotalus)
Codalbul (Heliaeetus albicila)
Pescarita răzătoare (Gelochelidon
nilotica)
Lișița (Fulica atra)
Profesorul împreună
cu elevii discută
și despre concluziile
aceste specii și
importanța protejării
acestora
Profesorul accentuează
măsurilor pe care să le
aplice în viață pentru a
salva propria planetă și
a evita poluarea
Fișe de
lucru,
imagini ppt,
Videoproiect
or
laptop
O5
O6
O8
conversaţia,
explicaţia,
enumerarea,
problematizare
a,identificarea,
Oral -
frontal -
individual
12. 7.
Intensificarea
retenției și a
transferului
4
5
Adresează elevilor întrebări
solicit completarea fișei de
lucru cu partea „am învățat”
Recapitulând ideile
principale ale lecției
Răspund la
și completează fișa
de lucru O4
O6
O7
Explicația
,
conversa
ția,
enumera
rea
Oral -
frontal -
individual
8.
Evaluarea
activității, tema
pentru acasă
5 Aprecieză activitatea elevilor
care s-au implicat, au lucrat
corect și au tratat sarcinile
seriozitate.
Solicit elevilor să adune
informații legate de bunele
practice utilizate în protecția
ecosistemelor.
O7
O8
O9
conversa
ția
13. Elev: ……………………………………
Clasa: …………………………………..
Data: …………………………..
Fișă de lucru
1. Enumerați categoriile de arii naturale protejate:
a) .......................................................................................................
b) …………………………………………………………………………….
c) …………………………………………………………………………….
d) ……………………………………………………………………………..
2. Denumiți 3 specii de plante ocrotite prin lege în România:
a) …………………………………………………………………………
b) …………………………………………………………………………
c) …………………………………………………………………………
3. Denumiți 3 specii de animale ocrotite prin lege în România:
a) …………………………………………………………………………
b) ………………………………………………………………………...
c) …………………………………………………………………………
Știu Vreau să stiu Am învățat
14. TEMĂ
1. ÎN DIAGRAMA ALĂTURATĂ
CELE DOUĂ CERCURI
REPREZINTĂ PARALELA
DINTRE FLORA ȘI FAUNA
ROMÂNIEI ÎN ZONA DE
CÂMPIE (CERCUL ROZ) VS
CEA DE (CERCUL
GALBEN). COMPLETAȚI
CERCURILE CU
INFORMAȚIDEALI CARE
REPEZINTĂ DEOSEBIRI
ÎNTRE CELE DOUĂ ZONE.
ÎN ZONA DE
INTERSECTARE A CELOR
DOUĂ CERCURI NOTAȚI
ASEMĂNĂRILE.
2. DAȚI DOUĂ EXEMPLE DE MĂSURI DE CONSERVARE CARE
AR TREBUI ADOPTATE ÎMPOTRIVA POLUĂRII ÎN ACESTE
ZONE.
15. ,
Bibliografie:
1. Hutanu Crocnan, E., 2008, Biologie - manual pentru clasa a IX-a, Editura
Didactică și Pedagogică, București
2. Stanciu, E., Florescu, F., 2009, Ariile protejate din România – noțiuni
introductive, editura Green Steps, Brașov
3. Curriculum Național la Biologie, clasa a IX-a, ediția 2019
4. Biblioteca digitală "Educație online"