Proiect didactic
America de Sud – BRAZILIA
ClasaaVII-a
Nume student: Grosu Andreea – Elena
Specilizarea: Geografia turismului, anul III
Discliplina: Instruire Asistată de Calculator
Data: .01.2017
Tipullecției: Lecțiede dobândire a cunoștințelor
Competențespecifice
1.1. Recunoaşterea termenilor geografici
în texte diferite
1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a
sensului termenilor geografici de bază
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în
contexte cunoscute sau în contexte noi
3.3. Prezentarea structurată a
componentelor geografice ale continentelor
extraeuropene, a regiunilor şi ţărilor
acestora
4.1. Identificarea principalelor elemente
naturale şi socio-economice reprezentate pe
hărţi ale continentelor extraeuropene
4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor
convenţionale
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor
geografice pe reprezentările
Obiectiveoperaționale
O1 – să localizeze pe hartă statul
Brazilia și vecinii acestuia;
O2 – să descrie pe scurt principalele
forme de relief ale Braziliei;
O3 – să precizeze și să identifice pe
hartă principalele fluvii ale
Braziliei;
O4 – să enumere principalele orașe
ale Braziliei;
O5 – să caracterizeze economia
Braziliei și să analizeze problemele
de mediu ale acesteia.
Strategia didactică
Metode
didactice
• Conversaţia
• Expunerea
• Explicaţia
• Brainstormingul
• Observaţia
• Tabelul T
• Cvintetul
Mijloace
didactice
• Harta fizică a
Americii de Sud
• Harta politică a
Americii de Sud
• Imagini
• Manualul
• Tabla
Forme de
organizare
• Colectiv
• Individual
• Grupat
Scenariul didactic
Momentele lecţiei Timpul alocat
(minute)
1. Organizarea învățării 2’
2. Reactualizarea cunoștințelor anterioare 5’
3. Captarea atenției 5’
4. Anunțarea subiectului și a obiectivelor urmărite 1’
5. Prezentarea noului conținut 25’
6. Intensificarea retenției și asigurarea transferului 5’
7. Atingerea performanței / Feedback 5’
8. Încheierea activității (Aprecieri) 2’
Brazilia – Schema lecţiei
Hartă conceptuală de idei (www.cacoo.com)
Curiozităţi
Brazilia este a 5-a cea mai mare țară din
lume.
Cea mai mare populație de catolici se
află în Brazilia, nu în Italia sau Spania.
Brasilia, capitala Braziliei, seamănă cu
un avion atunci când este văzută din aer.
Cea mai mare comunitate japoneză din
afara Japoniei se află în Brazilia.
Atleții brazilieni și-au finanțat călătoria
către Jocurile Olimpice din 1932, vânzând
cafea pe drum.
Există un râu subteran la 4 km sub
fluviul Amazon, care este la fel de lung ca
și amazonul, dar de sute de ori mai lat.
BRASILIA
Cvintetul
• Realizați în scris un cvintet, având ca
temă și problemă de bază – Tăierea
pădurilor amazoniene, conform
următoarei structuri:
• - Primul vers să contină un cuvânt cheie.
• - Al doilea vers să conțină două
adjective.
• - Al treilea vers să conțină trei cuvinte
care exprimă acțiuni / trei verbe.
• - Al patrulea vers să conțină o
propoziție formată din 4 cuvinte, care să
exprime sentimentele voastre față de
tema abordată.
• - Ultimul vers să conțină un cuvânt care
să exprime esența problemei.
Tabelul T
Elaborați pe caiet un tabel similar celui de pe tablă. În partea stângă
precizați toate argumentele pe care le găsiți pentru a susține exploatarea
lemnului din Pădurea Amazoniană, iar în partea dreaptă, toate
argumentele împotriva acestei idei. Lucrați individual timp de cinci minute.
ARGUMENTE PRO ARGUMENTE CONTRA
1. Pădurile Amazoniene sunt o resursă
naturală pe termen lung.
1. Se reduce cantitatea de oxigen.
2. Exploatarea și prelucrarea lemnului
necesită costuri mult mai ieftine decât
alte materii prime.
2. Climatul devine mult mai arid.
3. Din lemn se obține cheresteaua și
celuloza, produse ce stau la baza
fabricării mobilei și a hârtiei. Acestea
aduc profit statului brazilian.
3. Solurile își pierd fertilitatea.
4. Se pot face reîmpăduriri. 4. Se distruge habitatul unor animale.
ŢărileAmericiide Sud
Să ne jucăm
Rezolvandcorectrebusul,veţidescoperipeverticalaABnumele
statuluipecarel-amstudiatastăzi.
1. Fluviul cu cel mai mare debit din
lume;
2. Oraş în care se organizează anual un
festival renumit în întreaga lume;
3. Podiş situat în vestul Braziliei;
4. Clima din Amazonia;
5. Cel mai mare şarpe din lume;
6. Cel mai mare zăcământ de minereu
de fier din Brazilia;
7. Cascadă renumită situată pe un
afluent al fluviului Parana;
8. Peşte răpitor;
9. Cel mai mare oraş sud-american, ca
număr de locuitori.
FIŞĂ DE LUCRU
• Principalul fluviu al Braziliei este ……………………………….……..
• Cel mai întins podiş din America de Sud este Podişul ...
.............................................................................................................................
• Pădurea ecuatorială se numeşte
.............................................................................................................................
• Cel mai renumit oraş din Brazilia este
............................................................................................................................
• Capitala Braziliei este ..............................................................................
• Brazilia ocupă locul I în lume la producţia de
............................................................................................................................
Temă pentru acasă
Bibliografie
• Dulamă M. E, (2008), „Modele, strategii și tehnici didactice
activizante cu aplicații în geografie”, Ed. Clusium.
• Nicolae I., Negut S., Matei H., (2005), „Enciclopedia Statelor
Lumii”, Ed. Meronia, Bucuresti.
• Marin I., Marin M., Popa V., (2004), „America de Sud –
Geografia regională”, Ed. Universitară.
• Horia C., Negut S., Nicolae I., (2014), “Enciclopedia Statelor
Lumii”, Ed. Meronia.
• Lungu M, (2006) “Statele Lumii - Antologie”, Ed. Steaua
Nordului, Constanța.

Prezentare proiect didactic

  • 1.
    Proiect didactic America deSud – BRAZILIA ClasaaVII-a Nume student: Grosu Andreea – Elena Specilizarea: Geografia turismului, anul III Discliplina: Instruire Asistată de Calculator Data: .01.2017
  • 2.
    Tipullecției: Lecțiede dobândirea cunoștințelor Competențespecifice 1.1. Recunoaşterea termenilor geografici în texte diferite 1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază 1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi 3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a regiunilor şi ţărilor acestora 4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene 4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale 4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările Obiectiveoperaționale O1 – să localizeze pe hartă statul Brazilia și vecinii acestuia; O2 – să descrie pe scurt principalele forme de relief ale Braziliei; O3 – să precizeze și să identifice pe hartă principalele fluvii ale Braziliei; O4 – să enumere principalele orașe ale Braziliei; O5 – să caracterizeze economia Braziliei și să analizeze problemele de mediu ale acesteia.
  • 3.
    Strategia didactică Metode didactice • Conversaţia •Expunerea • Explicaţia • Brainstormingul • Observaţia • Tabelul T • Cvintetul Mijloace didactice • Harta fizică a Americii de Sud • Harta politică a Americii de Sud • Imagini • Manualul • Tabla Forme de organizare • Colectiv • Individual • Grupat
  • 4.
    Scenariul didactic Momentele lecţieiTimpul alocat (minute) 1. Organizarea învățării 2’ 2. Reactualizarea cunoștințelor anterioare 5’ 3. Captarea atenției 5’ 4. Anunțarea subiectului și a obiectivelor urmărite 1’ 5. Prezentarea noului conținut 25’ 6. Intensificarea retenției și asigurarea transferului 5’ 7. Atingerea performanței / Feedback 5’ 8. Încheierea activității (Aprecieri) 2’
  • 5.
    Brazilia – Schemalecţiei Hartă conceptuală de idei (www.cacoo.com)
  • 6.
    Curiozităţi Brazilia este a5-a cea mai mare țară din lume. Cea mai mare populație de catolici se află în Brazilia, nu în Italia sau Spania. Brasilia, capitala Braziliei, seamănă cu un avion atunci când este văzută din aer. Cea mai mare comunitate japoneză din afara Japoniei se află în Brazilia. Atleții brazilieni și-au finanțat călătoria către Jocurile Olimpice din 1932, vânzând cafea pe drum. Există un râu subteran la 4 km sub fluviul Amazon, care este la fel de lung ca și amazonul, dar de sute de ori mai lat. BRASILIA
  • 7.
    Cvintetul • Realizați înscris un cvintet, având ca temă și problemă de bază – Tăierea pădurilor amazoniene, conform următoarei structuri: • - Primul vers să contină un cuvânt cheie. • - Al doilea vers să conțină două adjective. • - Al treilea vers să conțină trei cuvinte care exprimă acțiuni / trei verbe. • - Al patrulea vers să conțină o propoziție formată din 4 cuvinte, care să exprime sentimentele voastre față de tema abordată. • - Ultimul vers să conțină un cuvânt care să exprime esența problemei.
  • 8.
    Tabelul T Elaborați pecaiet un tabel similar celui de pe tablă. În partea stângă precizați toate argumentele pe care le găsiți pentru a susține exploatarea lemnului din Pădurea Amazoniană, iar în partea dreaptă, toate argumentele împotriva acestei idei. Lucrați individual timp de cinci minute. ARGUMENTE PRO ARGUMENTE CONTRA 1. Pădurile Amazoniene sunt o resursă naturală pe termen lung. 1. Se reduce cantitatea de oxigen. 2. Exploatarea și prelucrarea lemnului necesită costuri mult mai ieftine decât alte materii prime. 2. Climatul devine mult mai arid. 3. Din lemn se obține cheresteaua și celuloza, produse ce stau la baza fabricării mobilei și a hârtiei. Acestea aduc profit statului brazilian. 3. Solurile își pierd fertilitatea. 4. Se pot face reîmpăduriri. 4. Se distruge habitatul unor animale.
  • 9.
  • 10.
    Rezolvandcorectrebusul,veţidescoperipeverticalaABnumele statuluipecarel-amstudiatastăzi. 1. Fluviul cucel mai mare debit din lume; 2. Oraş în care se organizează anual un festival renumit în întreaga lume; 3. Podiş situat în vestul Braziliei; 4. Clima din Amazonia; 5. Cel mai mare şarpe din lume; 6. Cel mai mare zăcământ de minereu de fier din Brazilia; 7. Cascadă renumită situată pe un afluent al fluviului Parana; 8. Peşte răpitor; 9. Cel mai mare oraş sud-american, ca număr de locuitori.
  • 11.
    FIŞĂ DE LUCRU •Principalul fluviu al Braziliei este ……………………………….…….. • Cel mai întins podiş din America de Sud este Podişul ... ............................................................................................................................. • Pădurea ecuatorială se numeşte ............................................................................................................................. • Cel mai renumit oraş din Brazilia este ............................................................................................................................ • Capitala Braziliei este .............................................................................. • Brazilia ocupă locul I în lume la producţia de ............................................................................................................................
  • 12.
  • 13.
    Bibliografie • Dulamă M.E, (2008), „Modele, strategii și tehnici didactice activizante cu aplicații în geografie”, Ed. Clusium. • Nicolae I., Negut S., Matei H., (2005), „Enciclopedia Statelor Lumii”, Ed. Meronia, Bucuresti. • Marin I., Marin M., Popa V., (2004), „America de Sud – Geografia regională”, Ed. Universitară. • Horia C., Negut S., Nicolae I., (2014), “Enciclopedia Statelor Lumii”, Ed. Meronia. • Lungu M, (2006) “Statele Lumii - Antologie”, Ed. Steaua Nordului, Constanța.