SlideShare a Scribd company logo
-PROIECT DE LECTIE 
I. ALGORITM INTRODUCTIV 
1. . Unitatea de invatamant: Şcoala, Gimnaziala nr.1, Mihai-Bravu 
2. Profesor: : Lazau Delia Anca 
3. . Clasa. a VIII-a 
4. Data. 16.10.2012 
5. . Unitatea de invatare: Organizarea materiei vii 
6. . Lecţia.: Biotopul si biocenoza 
7. Tipul lectiei: Lectie de transmitere si insusire de noi cunostinte – varianta bazata 
pe invatarea prin cooperare 
8. Locul de desfasurare: sala de clasa. 
9. Competente generale: 
1. Receptarea informatiilor despre lumea vie 
2. Explorarea sistemelor biologice 
3. Utilizarea si construirea de modele in scopul demonstrarii principiilor lumii vii. 
4. Comunicarea orala si scrisa utilizand terminologia specifica biologiei. 
5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in 
contexte noi. 
10. . Competente specifice: 
C.sp.1.1 Identificarea elementelor componente ale unui ecosistem. 
C.sp.2.1 Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate investigarii ecosistemelor. 
C.sp.3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor. 
C.sp.4.1 Formarea deprinderilor de documentare si comunicare. 
C.sp.5.1 Demonstrarea unui mod de gandire ecologic in luarea deciziilor. 
11. . Obiectivele operaţionale la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili : 
Cognitive: O 1 Sa defineasca notiunea de biotop 
O 2 Sa identifice elemente de biotop din medii diferite de viata 
O 3 Sa defineasca notiunea de biocenoza 
O 4 Sa identifice plantele si animalele din medii diferite de viata 
Formative O 5 Sa argumenteze importanta adaptarii animalelor la mediul de 
viata(interactiunea biotop-biocenoza) 
Atitudinale: O6: sa-si formeze un comportament pozitv fata de elementele de biotop si 
biocenoza. 
12. . Evaluarea : Formativ - ameliorativa 
13. Obiectivele evaluarii: 
Cognitive: E1: Sa opereze cu notiunile invatate 
Formative: E2: Sa evidentieze importanta interactiunii biotop-biocenoza 
Atitudinale: E3: Sa-si exerseze capacitatea de a formula si sustine opinii privind 
comportamentul adecvat fata de biotop si biocenoza. 
14. Valori si atitudini vizate: 
Motivatia pentru informarea si documentarea stiintifica. 
Dezvoltarea curiozitatii si a respectului fata de orice forma de viata 
Grija fata de propria persoana, fata de ceilalti si fata de mediul inconjurator 
Cultivarea receptivitatii pentru aplicarea cunostintelor de biologie in viata 
cotidiana 
1
15. Strategia: euristica – invatarea prin descoperire 
16. Metode didactice: 
Expozitiv-euristice: M1 - Conversatia euristica 
M2 – Explicatia 
M3 - Observatia 
Interactive: M4 – Jocul didactic 
M5 – Modelarea 
M6 – Problematizarea 
M7 – Comparatia 
17. .Instrumente de evaluare: observarea sistematica a elevilor, evaluare secventiala, 
evaluare individuala scrisa, analiza raspunsurilor date. 
18. Forme de organizare a activitatii: Frontala, pe grupe, individuala 
19. Resurse: 
a. Umane: 12 elevi 
b. Temporale: 50 minute 
c. Materiale: 
- oficiale: - RM1 programa scolara 
- alte resurse: 
 Pentru toata clasa: RM 2 calculator 
RM 3 videoproiector 
 Pentru grupele de elevi: RM 4 fise de activitate 
RM 5 jetoane cu imaginea unor plante si 
animale 
RM 6 planse vacuumate 
RM 7 lipici 
 Pentru fiecare elev: RM 8 manual 
RM 9 caiet 
RM 10 Fisa de evaluare 
Bibliografia 
 Atlas botanic si zoologic 
 Copil violeta, Darabaneanu Ioan, Biologie, clasa a VIII-a, Editura All, 2000. 
 Enciclopedia animalelor, Ed. Teora, 2007 
 Maria Brandusoiu, Constanta Androne – Biologie, manual pentru clasa a VI-a, 
EDP. 
 MEN – programa scolară, vol. 5, aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale 
naturii. 
 Viorel Lazar- Metode active utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves, 2009 
 Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării 
procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007. 
2
II. DESFASURAREA LECTIEI 
Etapele lectiei Continuturi Ob. 
Op. 
Activitatea profesorului Activitatea elevilor RM M Evaluarea 
1. Moment 
organizatoric : 
Se creaza climatul favorabil 
începerii orei de biologie. 
Profesorul face prezenţa şi 
notează absenţii ( in cazul in care 
există). 
Organizeaza materialele. 
Elevii se mobilizează 
pentru începerea orei şi 
ascultă cu atenţie 
îndrumările şi indicaţiile 
date de profesor pentru 
lecţia ce va urma 
2.Re-actualizarea 
cunoştinţelor 
Notiuni si 
concepte 
insusite in 
lectia 
anterioara: 
Niveluri de 
organizare a 
materiei vii 
Face o verificare orala a 
notiunilor asimilate in lectia 
anterioara 
-Care sunt nivelurile de 
organizare? 
-Din ce este format nivelul 
individual? 
-Dati exemple. 
-Din ce este format nivelul 
populational? 
-Dati exemple. 
-Dar nivelul biocenotic, din ce 
este format? 
Dati exemple. 
Raspund intrebarilor 
adresate. 
-Nivelul individual, 
populational, biocenotic si 
al biosferei. 
-Din indivizi biologici 
-Dau exemple: lup, urs 
-Din indivizi din aceeasi 
specie care ocupa un 
teritoriu numit areal. 
-Dau exemple: populatia de 
iepuri dintr-o campie 
-Din populatii din specii 
diferite care traiesc pe 
acelasi teritoriu. 
-Dau exemple: iepurii, 
veveritele, mistretii dintr-o 
padure. 
M1 Verificare 
orala 
3
-De catre cine este reprezentat 
nivelul biosferei? 
-De totalitatea 
biocenozelor. 
3.Evocare Anunta noua tema 
Prezinta conceptele operationale 
Noteaza titlul lectiei pe tabla. 
Expune importanta noii teme. 
Sunt atenti 
Scriu titlul lectiei in caiete 
Sunt atenti 
M2 
M3 
4. Dobandirea 
de noi 
cunostinte 
Notiunile noi 
Biotopul si 
biocenoza 
O1 
O2 
E1 
O3 
E1 
O4 
Cere elevilor sa identifice mediul 
de viata ilustrat pe plansele 
vacuumate 
Face apel la cunostintele 
dobandite in cls. a VI-a si 
adreseaza intrebari: 
-Din ce este alcatuit un mediu de 
viata? 
-Care inseamna bios si topos? 
-Ce reprezinta biotopul? 
-Identificati factorii fara viata 
din mediul acvatic. 
-Identificati factorii abiotici 
dintr-o padure de conifere. 
-Din ce este alcatuita biocenoza? 
-Cu ajutorul videoproiectorului 
proiecteaza imaginea unor plante 
si animale din mediul terestru si 
Elevii identifica cele doua 
medii de viata: acvatic si 
terestru. 
-Din doua componente: 
biotop si biocenoza 
Bios=viata, topos=loc 
-Factorii fara viata 
-Elevii identifica 
substratul: malos, nisipos, 
apa, aerul si factorii de 
clima: temperatura, lumina, 
curentii orizontali si 
verticali. 
Identifica substratul: 
stancos, factorii de clima: 
temperatura, lumina, 
umiditatea. 
-Din factorii cu viata: 
plante si animale 
-Identifica plantele si 
animalele prezentate de 
profesor si le clasifica: 
RM6 
RM2 
RM3 
M1 
M3 
M5 
M1 
M2 
M3 
M1 
M2 
M3 
4
acvatic elevii avand drept sarcina 
identificarea acestora si 
clasificare lor: plantele in plante 
ierboase, arbusti si arbori iar 
animalele in vertebrate si 
nevertebrate 
Imparte elevii in doua grupe. 
Solicita grupelor de elevi sa 
aleaga din plicul cu jetoane, 
reprezentand plante si animale 
din diferite medii de viata, acele 
plante si animale caracteristice 
mediului de viata in care traiesc 
Antreneaza elevii in completarea 
plansei vacuumate prin atasarea 
la imaginea mediului a 
jetoaneleor cu plante si animale 
caracteristice. 
(ferigi, papura, soparla de 
munte,stiuca, 
nufar,ciocanitoarea,urs, 
somn, libelula, urzici, 
scoici, veverita, barza, 
cocos de munte, brad, 
broasca, trestie, sarpe de 
apa, capra neagra, vipera, 
testoasa de apa). 
Grupa I va alege jetoanele 
care ilustreaza plantele si 
animalele din mediul 
acvatic, respectiv din balta 
(papura, stiuca,somnul, 
libelula, urzicile, scoicile, 
barza, broasca, trestia, 
sarpele de apa, testoasa de 
apa) si completeaza plansa 
vacuumata prin atasarea 
acestora la mediul de viata. 
Grupa II va selecta 
jetoanele care ilustreaza 
plantele si animalele din 
mediul terestru, respectiv 
dintr-o padure de conifere: 
(ferigi, soparla de munte, 
RM4 
RM5 
RM7 
M4 
M5 
M6 
M7 
5
O5 
E2 
Exista vreo legatura intre factorii 
abiotici si cei biotici dintr-un 
mediu de viata sau sunt 
independenti unul fata de 
celalalt? 
Biotopul influenteaza intr-un fel 
biocenoza? 
Solicita elevii sa precizeze 
principalele adaptari ale 
animalelor la mediul de viata in 
scopul evidentierii interactiunii 
dintre biotop si biocenoza 
ciocanitoarea, ursul, 
veverita, cocosul de munte, 
bradul, capra neagra,, 
vipera) si completeaza 
plansa vacuumata prin 
atasarea acestora la mediul 
de viata. 
-Exista legatura 
-Animalele prezinta 
adaptari la mediul de viata 
Elevii grupei I identifica 
adaptarile aimalelor la 
mediul de viata acvatic: 
forma hidrodinamica, 
stratul de mucus, prezenta 
inotatoarelor, respiratia 
branhiala, modul de hranire 
Elevii grupei II identifica 
adaptarile animalelor la 
mediul de viata terestru: 
forma corpului, respiratia 
pulmonara, productiile 
secundara tegumentare, 
pozitia patrupeda, modul 
de hranire. 
M1 
M2 
M3 
M6 
M1 
M2 
M6 
M7 
6
5. Stimularea 
performantei 
Inventariaza principalele 
informatii carand elevilor sa dea 
raspunsuri rapide, clare, concrete 
Raspund la intrebari M1 Verificare 
orala 
6. Asigurarea 
retentiei si 
transferului 
Fixeaza notiunile noi cu ajutorul 
unor intrebari scurte 
Ofera raspunsuri M1 Verificare 
orala 
7. Evaluarea Imparte fisele de evaluare 
Apreciaza modul de desfasurare 
a lectiei. 
Noteaza elevii care au dat 
raspunsuri ce necesita gandirea 
logica. 
Verificare 
scrisa 
7
SCHITA LECTIEI 
Biotopul – factorii fara viata: substratul si factorii de clima(temperatura, lumina, umiditate, curentii orizontali si verticali, etc) 
Biocenoza – vietuitoarele 
Adaptari ale animalelor la mediul acvatic: 
- forma hidrodinamica 
- inotatoarele 
- stratul de mucus 
- respiratie branhiala 
- hranirea 
Adaptari ale animalelor la mediul terestru: 
- forma corpului 
- pozitia patrupeda 
- prezenta productiilor tegumentare 
- respiratie pulmonara 
- hranirea 
8
FISA DE ACTIVITATE 
Grupa I – Mediul acvatic 
1. Alegeti de pe masa de lucru jetoanele cu imaginea plantelor si animalelor caracteristice unui mediu de 
viata acvatic. 
2. Atasati aceste imagini pe plansa vacuumata. 
3. Prezentati adaptarile acestor la mediul de viata acvatic punand accent pe: 
a. forma corpului: 
b. modul de deplasare: 
c. tipul de respiratie: 
d. hranirea: 
9
FISA DE ACTIVITATE 
Grupa II – Mediul terestru 
4. Alegeti de pe masa de lucru jetoanele cu imaginea plantelor si animalelor caracteristice unui mediu de 
viata terestru. 
5. Atasati aceste imagini pe plansa vacuumata. 
6. Prezentati adaptarile acestor la mediul de viata terestru punand accent pe: 
e. forma corpului: 
f. modul de deplasare: 
g. tipul de respiratie: 
h. hranirea: 
10
Nume, prenume: 
Data : 16.10.2012 
FISA DE EVALUARE 
1. Plasati urmatorii factori in rubrica corespunzatoare tabelului de mai jos: urs, mal, broasca de 
lac, trestie, peste , brad, vulpe, papura, lup, caprioara, nuferi, ciocanitoare, stanci, ferigi. 
BIOTOP BIOCENOZA 
Plante acvatice Plante terestre Animale acvatice Animale terestre 
14x0,5= 7p 
2. Incercuiti raspunsurile corecte referitoare la adaptarile la mediul acvatic al pestilor: 
a. au membrana interdigitala 
b. corp acoperit cu mucus 
c. respiratie pulmonara 
d. respiratie prin branhii 
e. respiratie prin plamani si piele 
2p 
11
Din oficiu 1p 
Imaginea animalelor de pe jetoanele distribuite grupelor de elevi 
12
13
14
15

More Related Content

Viewers also liked

Amfibieni
AmfibieniAmfibieni
Amfibieni
ticumihaela
 
Manual de ecologie. GRATUIT. Pentru scoala generala si liceu
Manual de ecologie. GRATUIT. Pentru scoala generala si liceuManual de ecologie. GRATUIT. Pentru scoala generala si liceu
Manual de ecologie. GRATUIT. Pentru scoala generala si liceu
zibo.ro
 
Să învăţăm despre pădure
Să învăţăm despre pădureSă învăţăm despre pădure
Să învăţăm despre pădure
Loreta Gherghinoiu
 
Clasificare ecosisteme naturale
Clasificare ecosisteme naturaleClasificare ecosisteme naturale
Clasificare ecosisteme naturale
cristina_selaru
 
Piramide ecologice
Piramide ecologicePiramide ecologice
Piramide ecologice
Narcisa Radion
 

Viewers also liked (7)

Amfibieni
AmfibieniAmfibieni
Amfibieni
 
Reptile
ReptileReptile
Reptile
 
Biologie
BiologieBiologie
Biologie
 
Manual de ecologie. GRATUIT. Pentru scoala generala si liceu
Manual de ecologie. GRATUIT. Pentru scoala generala si liceuManual de ecologie. GRATUIT. Pentru scoala generala si liceu
Manual de ecologie. GRATUIT. Pentru scoala generala si liceu
 
Să învăţăm despre pădure
Să învăţăm despre pădureSă învăţăm despre pădure
Să învăţăm despre pădure
 
Clasificare ecosisteme naturale
Clasificare ecosisteme naturaleClasificare ecosisteme naturale
Clasificare ecosisteme naturale
 
Piramide ecologice
Piramide ecologicePiramide ecologice
Piramide ecologice
 

Similar to 0 biotopul si_biocenoza

-Proiect-Didactic-Mollusca cl 7.doc
-Proiect-Didactic-Mollusca cl 7.doc-Proiect-Didactic-Mollusca cl 7.doc
-Proiect-Didactic-Mollusca cl 7.doc
AnastasiaRusu3
 
Bilogie gimnaziu 2017
Bilogie gimnaziu  2017Bilogie gimnaziu  2017
Bilogie gimnaziu 2017
Scoala cu clasele I-VIII Aschileu
 
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea laviniaProiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Simonne Chirilă
 
Proiect didactic Stăncescu Adina
Proiect didactic Stăncescu AdinaProiect didactic Stăncescu Adina
Proiect didactic Stăncescu Adina
Simonne Chirilă
 
Proiect Clubul de Știinte Învață să descoperi! SCOALA GIMNAZIALĂ IPOTEȘTI, SU...
Proiect Clubul de Știinte Învață să descoperi! SCOALA GIMNAZIALĂ IPOTEȘTI, SU...Proiect Clubul de Știinte Învață să descoperi! SCOALA GIMNAZIALĂ IPOTEȘTI, SU...
Proiect Clubul de Știinte Învață să descoperi! SCOALA GIMNAZIALĂ IPOTEȘTI, SU...
Mirauti Beny Mirăuți Simona
 
ces_nou_10.1 2022.docx
ces_nou_10.1 2022.docxces_nou_10.1 2022.docx
ces_nou_10.1 2022.docx
TALABAMIHAELA1
 
Proiect u.e.+mediu
Proiect u.e.+mediuProiect u.e.+mediu
Proiect u.e.+mediu
Orga Mihaela
 
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concretArborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concretvorbedeverde11
 
proiect digestia.docx
proiect digestia.docxproiect digestia.docx
proiect digestia.docx
AdellaMihaella
 
Proiect lectie.docx
Proiect lectie.docxProiect lectie.docx
Proiect lectie.docx
MihaMihaela21
 
Proiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respiratorProiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respirator
Simonne Chirilă
 
Interviul de evaluare a competenţelor profesionale
Interviul de evaluare a competenţelor profesionaleInterviul de evaluare a competenţelor profesionale
Interviul de evaluare a competenţelor profesionale
Daniela Munca-Aftenev
 
Revista ”Natură și viață” nr. 2, 2019
Revista  ”Natură și viață” nr. 2, 2019Revista  ”Natură și viață” nr. 2, 2019
Revista ”Natură și viață” nr. 2, 2019
Cori Rus
 
ghid-de-bune-practici (1).pdf
ghid-de-bune-practici (1).pdfghid-de-bune-practici (1).pdf
ghid-de-bune-practici (1).pdf
aneliacibu1
 
953-proiect Respiratia la om (1).doc
953-proiect Respiratia la om (1).doc953-proiect Respiratia la om (1).doc
953-proiect Respiratia la om (1).doc
mariamorariu4
 
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
Claudiu Buza
 
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iiiDocument 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
Claudiu Buza
 
Laleaua
LaleauaLaleaua

Similar to 0 biotopul si_biocenoza (20)

-Proiect-Didactic-Mollusca cl 7.doc
-Proiect-Didactic-Mollusca cl 7.doc-Proiect-Didactic-Mollusca cl 7.doc
-Proiect-Didactic-Mollusca cl 7.doc
 
Bilogie gimnaziu 2017
Bilogie gimnaziu  2017Bilogie gimnaziu  2017
Bilogie gimnaziu 2017
 
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea laviniaProiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
 
Proiect didactic Stăncescu Adina
Proiect didactic Stăncescu AdinaProiect didactic Stăncescu Adina
Proiect didactic Stăncescu Adina
 
Proiect Clubul de Știinte Învață să descoperi! SCOALA GIMNAZIALĂ IPOTEȘTI, SU...
Proiect Clubul de Știinte Învață să descoperi! SCOALA GIMNAZIALĂ IPOTEȘTI, SU...Proiect Clubul de Știinte Învață să descoperi! SCOALA GIMNAZIALĂ IPOTEȘTI, SU...
Proiect Clubul de Știinte Învață să descoperi! SCOALA GIMNAZIALĂ IPOTEȘTI, SU...
 
ces_nou_10.1 2022.docx
ces_nou_10.1 2022.docxces_nou_10.1 2022.docx
ces_nou_10.1 2022.docx
 
Proiect u.e.+mediu
Proiect u.e.+mediuProiect u.e.+mediu
Proiect u.e.+mediu
 
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concretArborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concret
 
Lecție
LecțieLecție
Lecție
 
proiect digestia.docx
proiect digestia.docxproiect digestia.docx
proiect digestia.docx
 
Proiect lectie.docx
Proiect lectie.docxProiect lectie.docx
Proiect lectie.docx
 
Proiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respiratorProiect didactic Sistemul respirator
Proiect didactic Sistemul respirator
 
Interviul de evaluare a competenţelor profesionale
Interviul de evaluare a competenţelor profesionaleInterviul de evaluare a competenţelor profesionale
Interviul de evaluare a competenţelor profesionale
 
Revista ”Natură și viață” nr. 2, 2019
Revista  ”Natură și viață” nr. 2, 2019Revista  ”Natură și viață” nr. 2, 2019
Revista ”Natură și viață” nr. 2, 2019
 
ghid-de-bune-practici (1).pdf
ghid-de-bune-practici (1).pdfghid-de-bune-practici (1).pdf
ghid-de-bune-practici (1).pdf
 
953-proiect Respiratia la om (1).doc
953-proiect Respiratia la om (1).doc953-proiect Respiratia la om (1).doc
953-proiect Respiratia la om (1).doc
 
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
 
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iiiDocument 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
 
Lectie muschi ferigi_eval
Lectie muschi ferigi_evalLectie muschi ferigi_eval
Lectie muschi ferigi_eval
 
Laleaua
LaleauaLaleaua
Laleaua
 

0 biotopul si_biocenoza

  • 1. -PROIECT DE LECTIE I. ALGORITM INTRODUCTIV 1. . Unitatea de invatamant: Şcoala, Gimnaziala nr.1, Mihai-Bravu 2. Profesor: : Lazau Delia Anca 3. . Clasa. a VIII-a 4. Data. 16.10.2012 5. . Unitatea de invatare: Organizarea materiei vii 6. . Lecţia.: Biotopul si biocenoza 7. Tipul lectiei: Lectie de transmitere si insusire de noi cunostinte – varianta bazata pe invatarea prin cooperare 8. Locul de desfasurare: sala de clasa. 9. Competente generale: 1. Receptarea informatiilor despre lumea vie 2. Explorarea sistemelor biologice 3. Utilizarea si construirea de modele in scopul demonstrarii principiilor lumii vii. 4. Comunicarea orala si scrisa utilizand terminologia specifica biologiei. 5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte noi. 10. . Competente specifice: C.sp.1.1 Identificarea elementelor componente ale unui ecosistem. C.sp.2.1 Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate investigarii ecosistemelor. C.sp.3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor. C.sp.4.1 Formarea deprinderilor de documentare si comunicare. C.sp.5.1 Demonstrarea unui mod de gandire ecologic in luarea deciziilor. 11. . Obiectivele operaţionale la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili : Cognitive: O 1 Sa defineasca notiunea de biotop O 2 Sa identifice elemente de biotop din medii diferite de viata O 3 Sa defineasca notiunea de biocenoza O 4 Sa identifice plantele si animalele din medii diferite de viata Formative O 5 Sa argumenteze importanta adaptarii animalelor la mediul de viata(interactiunea biotop-biocenoza) Atitudinale: O6: sa-si formeze un comportament pozitv fata de elementele de biotop si biocenoza. 12. . Evaluarea : Formativ - ameliorativa 13. Obiectivele evaluarii: Cognitive: E1: Sa opereze cu notiunile invatate Formative: E2: Sa evidentieze importanta interactiunii biotop-biocenoza Atitudinale: E3: Sa-si exerseze capacitatea de a formula si sustine opinii privind comportamentul adecvat fata de biotop si biocenoza. 14. Valori si atitudini vizate: Motivatia pentru informarea si documentarea stiintifica. Dezvoltarea curiozitatii si a respectului fata de orice forma de viata Grija fata de propria persoana, fata de ceilalti si fata de mediul inconjurator Cultivarea receptivitatii pentru aplicarea cunostintelor de biologie in viata cotidiana 1
  • 2. 15. Strategia: euristica – invatarea prin descoperire 16. Metode didactice: Expozitiv-euristice: M1 - Conversatia euristica M2 – Explicatia M3 - Observatia Interactive: M4 – Jocul didactic M5 – Modelarea M6 – Problematizarea M7 – Comparatia 17. .Instrumente de evaluare: observarea sistematica a elevilor, evaluare secventiala, evaluare individuala scrisa, analiza raspunsurilor date. 18. Forme de organizare a activitatii: Frontala, pe grupe, individuala 19. Resurse: a. Umane: 12 elevi b. Temporale: 50 minute c. Materiale: - oficiale: - RM1 programa scolara - alte resurse:  Pentru toata clasa: RM 2 calculator RM 3 videoproiector  Pentru grupele de elevi: RM 4 fise de activitate RM 5 jetoane cu imaginea unor plante si animale RM 6 planse vacuumate RM 7 lipici  Pentru fiecare elev: RM 8 manual RM 9 caiet RM 10 Fisa de evaluare Bibliografia  Atlas botanic si zoologic  Copil violeta, Darabaneanu Ioan, Biologie, clasa a VIII-a, Editura All, 2000.  Enciclopedia animalelor, Ed. Teora, 2007  Maria Brandusoiu, Constanta Androne – Biologie, manual pentru clasa a VI-a, EDP.  MEN – programa scolară, vol. 5, aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii.  Viorel Lazar- Metode active utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves, 2009  Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007. 2
  • 3. II. DESFASURAREA LECTIEI Etapele lectiei Continuturi Ob. Op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor RM M Evaluarea 1. Moment organizatoric : Se creaza climatul favorabil începerii orei de biologie. Profesorul face prezenţa şi notează absenţii ( in cazul in care există). Organizeaza materialele. Elevii se mobilizează pentru începerea orei şi ascultă cu atenţie îndrumările şi indicaţiile date de profesor pentru lecţia ce va urma 2.Re-actualizarea cunoştinţelor Notiuni si concepte insusite in lectia anterioara: Niveluri de organizare a materiei vii Face o verificare orala a notiunilor asimilate in lectia anterioara -Care sunt nivelurile de organizare? -Din ce este format nivelul individual? -Dati exemple. -Din ce este format nivelul populational? -Dati exemple. -Dar nivelul biocenotic, din ce este format? Dati exemple. Raspund intrebarilor adresate. -Nivelul individual, populational, biocenotic si al biosferei. -Din indivizi biologici -Dau exemple: lup, urs -Din indivizi din aceeasi specie care ocupa un teritoriu numit areal. -Dau exemple: populatia de iepuri dintr-o campie -Din populatii din specii diferite care traiesc pe acelasi teritoriu. -Dau exemple: iepurii, veveritele, mistretii dintr-o padure. M1 Verificare orala 3
  • 4. -De catre cine este reprezentat nivelul biosferei? -De totalitatea biocenozelor. 3.Evocare Anunta noua tema Prezinta conceptele operationale Noteaza titlul lectiei pe tabla. Expune importanta noii teme. Sunt atenti Scriu titlul lectiei in caiete Sunt atenti M2 M3 4. Dobandirea de noi cunostinte Notiunile noi Biotopul si biocenoza O1 O2 E1 O3 E1 O4 Cere elevilor sa identifice mediul de viata ilustrat pe plansele vacuumate Face apel la cunostintele dobandite in cls. a VI-a si adreseaza intrebari: -Din ce este alcatuit un mediu de viata? -Care inseamna bios si topos? -Ce reprezinta biotopul? -Identificati factorii fara viata din mediul acvatic. -Identificati factorii abiotici dintr-o padure de conifere. -Din ce este alcatuita biocenoza? -Cu ajutorul videoproiectorului proiecteaza imaginea unor plante si animale din mediul terestru si Elevii identifica cele doua medii de viata: acvatic si terestru. -Din doua componente: biotop si biocenoza Bios=viata, topos=loc -Factorii fara viata -Elevii identifica substratul: malos, nisipos, apa, aerul si factorii de clima: temperatura, lumina, curentii orizontali si verticali. Identifica substratul: stancos, factorii de clima: temperatura, lumina, umiditatea. -Din factorii cu viata: plante si animale -Identifica plantele si animalele prezentate de profesor si le clasifica: RM6 RM2 RM3 M1 M3 M5 M1 M2 M3 M1 M2 M3 4
  • 5. acvatic elevii avand drept sarcina identificarea acestora si clasificare lor: plantele in plante ierboase, arbusti si arbori iar animalele in vertebrate si nevertebrate Imparte elevii in doua grupe. Solicita grupelor de elevi sa aleaga din plicul cu jetoane, reprezentand plante si animale din diferite medii de viata, acele plante si animale caracteristice mediului de viata in care traiesc Antreneaza elevii in completarea plansei vacuumate prin atasarea la imaginea mediului a jetoaneleor cu plante si animale caracteristice. (ferigi, papura, soparla de munte,stiuca, nufar,ciocanitoarea,urs, somn, libelula, urzici, scoici, veverita, barza, cocos de munte, brad, broasca, trestie, sarpe de apa, capra neagra, vipera, testoasa de apa). Grupa I va alege jetoanele care ilustreaza plantele si animalele din mediul acvatic, respectiv din balta (papura, stiuca,somnul, libelula, urzicile, scoicile, barza, broasca, trestia, sarpele de apa, testoasa de apa) si completeaza plansa vacuumata prin atasarea acestora la mediul de viata. Grupa II va selecta jetoanele care ilustreaza plantele si animalele din mediul terestru, respectiv dintr-o padure de conifere: (ferigi, soparla de munte, RM4 RM5 RM7 M4 M5 M6 M7 5
  • 6. O5 E2 Exista vreo legatura intre factorii abiotici si cei biotici dintr-un mediu de viata sau sunt independenti unul fata de celalalt? Biotopul influenteaza intr-un fel biocenoza? Solicita elevii sa precizeze principalele adaptari ale animalelor la mediul de viata in scopul evidentierii interactiunii dintre biotop si biocenoza ciocanitoarea, ursul, veverita, cocosul de munte, bradul, capra neagra,, vipera) si completeaza plansa vacuumata prin atasarea acestora la mediul de viata. -Exista legatura -Animalele prezinta adaptari la mediul de viata Elevii grupei I identifica adaptarile aimalelor la mediul de viata acvatic: forma hidrodinamica, stratul de mucus, prezenta inotatoarelor, respiratia branhiala, modul de hranire Elevii grupei II identifica adaptarile animalelor la mediul de viata terestru: forma corpului, respiratia pulmonara, productiile secundara tegumentare, pozitia patrupeda, modul de hranire. M1 M2 M3 M6 M1 M2 M6 M7 6
  • 7. 5. Stimularea performantei Inventariaza principalele informatii carand elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete Raspund la intrebari M1 Verificare orala 6. Asigurarea retentiei si transferului Fixeaza notiunile noi cu ajutorul unor intrebari scurte Ofera raspunsuri M1 Verificare orala 7. Evaluarea Imparte fisele de evaluare Apreciaza modul de desfasurare a lectiei. Noteaza elevii care au dat raspunsuri ce necesita gandirea logica. Verificare scrisa 7
  • 8. SCHITA LECTIEI Biotopul – factorii fara viata: substratul si factorii de clima(temperatura, lumina, umiditate, curentii orizontali si verticali, etc) Biocenoza – vietuitoarele Adaptari ale animalelor la mediul acvatic: - forma hidrodinamica - inotatoarele - stratul de mucus - respiratie branhiala - hranirea Adaptari ale animalelor la mediul terestru: - forma corpului - pozitia patrupeda - prezenta productiilor tegumentare - respiratie pulmonara - hranirea 8
  • 9. FISA DE ACTIVITATE Grupa I – Mediul acvatic 1. Alegeti de pe masa de lucru jetoanele cu imaginea plantelor si animalelor caracteristice unui mediu de viata acvatic. 2. Atasati aceste imagini pe plansa vacuumata. 3. Prezentati adaptarile acestor la mediul de viata acvatic punand accent pe: a. forma corpului: b. modul de deplasare: c. tipul de respiratie: d. hranirea: 9
  • 10. FISA DE ACTIVITATE Grupa II – Mediul terestru 4. Alegeti de pe masa de lucru jetoanele cu imaginea plantelor si animalelor caracteristice unui mediu de viata terestru. 5. Atasati aceste imagini pe plansa vacuumata. 6. Prezentati adaptarile acestor la mediul de viata terestru punand accent pe: e. forma corpului: f. modul de deplasare: g. tipul de respiratie: h. hranirea: 10
  • 11. Nume, prenume: Data : 16.10.2012 FISA DE EVALUARE 1. Plasati urmatorii factori in rubrica corespunzatoare tabelului de mai jos: urs, mal, broasca de lac, trestie, peste , brad, vulpe, papura, lup, caprioara, nuferi, ciocanitoare, stanci, ferigi. BIOTOP BIOCENOZA Plante acvatice Plante terestre Animale acvatice Animale terestre 14x0,5= 7p 2. Incercuiti raspunsurile corecte referitoare la adaptarile la mediul acvatic al pestilor: a. au membrana interdigitala b. corp acoperit cu mucus c. respiratie pulmonara d. respiratie prin branhii e. respiratie prin plamani si piele 2p 11
  • 12. Din oficiu 1p Imaginea animalelor de pe jetoanele distribuite grupelor de elevi 12
  • 13. 13
  • 14. 14
  • 15. 15