Rangka pengajaran ini membincangkan pelajaran matematik tentang nombor bulat untuk murid darjah 4. Ia meliputi aktiviti pembelajaran seperti mengelaskan dan melengkapkan pola nombor, disertai dengan penerangan guru dan latihan berkumpulan untuk murid.
1. SK BANDAR SUNWAY
Rancangan Mengajar Minggu 6
Mata Pelajaran
MATEMATIK
Tema: NOMBOR DAN OPERASI
Tajuk: NOMBOR BULAT
Kelas: 4I
10.00pg-11.00PG
Tarikh: .08.02.2018
Kod Standard Pembelajaran:
1.3 Nombor dalam bentuk pola
Nilai Murni :
Kebersihan, Kerjasama
Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran
berfikir
/ Kemahiran
memimpin
Kemahiran
dwibahasa
/ Etika dan
kerohanian
/ Identiti nasional
Objektif Pembelajaran:
(i) Mengelaskan pola bagi
urutan nombor yang diberi.
(ii) Melengkapkan pola nombor
yang diberi.
Kriteria Kejayaan: Saya dapat:
Melengkapkan pola nombor yang diberi
Konsep / Perbendahaaan Kata Utama:
Nilai nombor.
Sumber: Buku Teks dan Lembaran Kerja
Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi
Pemula
aktiviti untuk menarik minatmurid
(Aktiviti Pemula)
memaklumkan kepada murid
tentang objektif pembelajaran
merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu
1. Murid diminta untuk mengelaskan pola nombor
yang diberi.
2. Setelah 1 minit, secara kumpulan murid diminta
untuk menulis serta menyebutnombor yang diberi.
3. Guru dan murid berbincang jawapan yang telah
dibuat.
4. Guru menyatakan LO dan SC
AfL
Revisit Success Criteria
SC1
Aktiviti Utama
penerangan kandungan
pembelajaran
contoh dan tunjuk cara
peluang membuatlatihan
bimbingan dan maklum balas
berterusan
memenuhi pelbagai gaya
pembelajaran
cabaran bersesuaian untuk
semua murid
peluang untuk belajar secara
kolaboratif
bimbingan dan maklum balas
berterusan (Pentaksiran untuk
Pembelajaran-AfL)
5. Guru menerangkan cara mengelaskan pola nombor
yang diberi..
6. Murid memberi respond dan jika terdapat murid
yang tidak faham atau masih belum jelas maka guru
akan memberi bimbingan.
7. Selepas itu, murid diminta untuk melengkapkan pola
nombor yang diberi..
8. Guru memberikan soalan kepada murid dalam
kumpulan.
9. Setiap murid diminta membuat jawapan di bahagian
“mini board”
10. Selepas 5 minit, secara kumpulan, murid-murid
memilih jawapan yang betul dan menulis jawapan
yang tepat di kertas.
11. Dengan bantuan guru, murid-murid membincang
jawapan di kelas.
Revisit Success Criteria
AfL
Differentiation
Murid diberi soalan yang
berbeza mengikut tahap
pemahaman mereka.
Revisit Success Criteria
Penutup
Refleksi kajian dan penilaian
pembelajaran
Akan datang:kenal pasti langkah-
langkah seterusnya
Aktiviti penutup
11. Murid disoal sekali lagi tentang pemahaman mereka
akan topik pada hari ini.
AfL
Questioning
Revisit Success Criteria
Tindakan susulan murid Pemulihan :
Murid kurang mahir lagi
diberi penerangan khas
semasa aktiviti
berkumpulan dijalankan.
Pengukuhan :
Murid diberikan soalan
lebihan.
Pengayaan :