Himi
- 2. • Монгол туургатны эрхэм эцэг Чингис хаан
“Ер хоѐр хүн эвтэй болбоос төмөр хүрээ мэт
бөх хэрэв хорин хүн эвгүй болбоос
хэмхэрсэн хүрээ мэт хэврэг” хэмээн айлдсан
байдаг.
- 3. • Манай баг Дархан-Уул аймгийн Засаг
Даргын Тамгын Газар, БСГ, МУИС-ийн
Мэргэжлийн Дидактик Сургалт
Судалгааны Төвтэй хамтран зохион
байгуулсан “Хөгжлийн төлөө хамтдаа”
1000 багшийн сургалтанд хамрагдах
хугацаандаа баг бүрдүүлэн хичээлийн
судалгаа хийсэн.
• Хийсэн хичээлийн судалгаандаа
үндэслэн энэхүү илтгэлийг бичиж байна.
- 6. • Баг гэдэг бол хамтын
хэрэгцээ, сонирхол, эрмэлзэл, зорилго,
үнэт зүйл, үйл ажиллагааны арга
Товчхондоо: Нийтлэг
барилын талаар нэгдмэл нэг
ойлголт, нэг итгэлнэгдсэн бүлэг
зорилгоор үнэмшилтэй, хамтын
бүтээл амжилтын төлөө бие биенээ
хүмүүсийг баг гэж зүтгэж яваа .
дэмжин нэг зүтгэл гарган
нэрлэдэг
гар, сэтгэл нийлсэн хүмүүсийн ажил
хэрэгч, нөхөрсөг нэгдэл юм
- 8. Багийн хамт олон нягтарч, “БИД” гэсэн хамтын
мэдрэмж илэрч, бүтээлтэй ажиллах үе
Нэгдмэл нэг Ажлын нарийн
зорилготой төлөвлөгөөтэй
Ажил үүргийн Гүйцэтгэлийг
дүгнэх, санал
хуваарилалт шүүмжилэлийг
-тай хүлээн авах
Багийн
дүрэмтэй
- 10. Харваач хүнд бай заавал байдгийн адил
хүмүүсийн үйл ажиллагаанд хаана юунд хүрэх
зорилго заавал тодорхойлогдсон байдаг.
“Өндөр бүтээмжтэй баг нь зөвхөн хамтаар
хийж гүйцэтгэхүйц гишүүд хоорондын
хаðèлцан хамаарлын өндөр түвшинг
шаардсан хамтын даалгавартай байдаг”
- 11. Манай баг хэрхэн бүрдсэн бэ?
Нэг мэргэжлийн багш нар.
НЭГ ЧИГЛЭЛТЭЙ.
Ажлын нарийн төлөвлөгөөгөө гарсан.
НЭГ ЗОРИЛГОТОЙ.
Хамтран хичээлийн судалгаа хийх болсон.
НЭГ ХҮСЭЛТЭЙ.
- 12. Хичээлийн судалгаа гэж юу вэ?
Хичээлийн судалгаа- гэдэг нь
багш нарын багшлах ур
чадвар, арга зүйгээ
системтэйгээр хөгжүүлэхэд
чиглэсэн мэргэжлийн багийн үйл
ажиллагаа юм.
- 13. Хамтын
ажиллагаагаар
ээлжит
хичээлийг
төлөвлөн
боловсруулах
Ээлжит
Ээлжит хичээлийг
хичээлийг дахин хамтран зааж
сайжруулан хичээлийн
заана. судалгаа
явуулна
Хэлэлцүүлэгээс
гарах үр дүнг
тооцоолон Хичээлийн
сайжруулах хэлэлцүүлэг
арга замыг хийнэ
хамтран
боловсруулна.
- 14. Судалгаа хийсэн Багш Сурагчдын
№ Сургууль Багш нар Анги
хичээл нарын тоо тоо
9-р сургуулийн
Дан бодисын хүчилтөрөгчтэй
1 9-р сургууль байгалийн 16 8а 30
харилцан үйлчлэх урвал
ухааны багш нар
9-р сургуулийн
Дан бодисын хүчилтөрөгчтэй багш нар, арга
2 9-р сургууль 20 8б 21
харилцан үйлчлэх урвал зүйч, Химийн багш
нар
Дан бодисын хүчилтөрөгчтэй 9-р сургуулийн
3 9-р сургууль 22 8г 25
харилцан үйлчлэх урвал багш нар
9-р сургуулийн
Хатуу бодисын усанд уусах
4 9-р сургууль байгалийн 14 9а 29
чанар
ухааны багш нар
Дархан -Óул
Хатуу бодисын усанд уусах аймгийн ЕБС –
5 9-р сургууль 15 9е 23
чанар ийн захирал
менежерүүд
Шарын гол сумын
Хатуу бодисын усанд уусах Шарын гол сумын
6 2-р сургуулийн 35 9б 15
чанар 2-р сургууль
багш нар
Хичээлийн
ñóäàëãààíû
Хатуу бодисын усанд уусах багийн гишүүд,
7 19-р сургууль 25 9а 20
чанар Н.Оюунцэцэг нар ,
ДУА – ийн багш
нар
9-р сургуулийн
8 Уусмал бэлтгэх 9-р сургууль байгалийн 7 8д 31
ухааны багш нар
Дархан- Óул
9 Уусмал бэлтгэх 9-р сургууль аймгийн химийн 8 8а 22
багш нар
8-4
10 Бүгд 90 216
- 15. Хичээлийн судалгаанд хамрагдсан байдал
35
31
30
30 29
25
25
23
22
21
20
20 16 8а
20 8б
15 22 8г
15 14 9а
15 9е
35 9б
10
25 9а
7 8д
8 8а
5
0
8а 8б 8г 9а 9е 9б 9а 8д 8а Анги бүлэг
16 20 22 14 15 35 25 7 8
Багш нарын тоо
- 16. № Хичээлийн нэр Ажиглагчийн санал сэтгэгдэл Сайжруулсан байдал
Сэдэлжүүлэх үйл ажиллагаанд зураãт
Сэдэлжүүлэх үйл ажиллагаа бага байсан
Дан бодисын хүчилтөрөгчтэй үзүүлэн оруулсан
1 Туршилтыг заавар хүүхэд бүрт байх
харилцан үйлчлэх урвал Туршилтыí заавар хүүхэд бүрт өгсөн
Аюулгүй ажиллагааны дүрэм танилцуулах
Аюулгүй ажиллагааны дүрэм танилцуулсан
Зэсийн оксидуудын өнгийг бодитоор үзүүлэх Зэсийн оксидуудын өнгийг бодитоор үзүүлсэн
Дан бодисын хүчилтөрөгчтэй
2 Масс хадгалагдах хууль дээр тогтож Масс хадгалагдах хууль дээр тогтож
харилцан үйлчлэх урвал
ярилцах ярилцсан
Дан бодисын хүчилтөрөгчтэй Сурагчдыг ¿íýëýõ үнэлгээний хуудас
3 Сурагчдыг үнэлж шагнах хэрэгтэй
харилцан үйлчлэх урвал хэрэглэсэн
Сурагчдыг үнэлж дүгнэх хэрэгтэй
Сурагчдыг үнэлж дүгнэсэн
Туршилтын заавар хүүхэд бүрт байх
Туршилтын заавар хүүхэд бүрт өгсөн
Хатуу бодисын усанд уусах хэрэгтэй
4 Аюулгүй ажиллагааны дүрэм танилцуулсан
чанар Аюулгүй ажиллагааны дүрэм танилцуулах
Туршилтûã 2 сурагчдын дунд хийгдэхэд
Туршилт 2 сурагчдын дунд хийгдсэн бол
áàãàæ òºõººðºìæ õ¿ðýëöýý ìóó.
илүү хүртээмжтэй болов уу ?
Хатуу бодисын усанд уусах
5 Уусах чанарыí õ¿ñíýãòèéí ¿çýãäýö ìóó Уусах чанарûí õ¿ñíýãò тод харуулсан
чанар
o Туршилт эхэлсэн хойно багш ажиллах
o Хичээл эхлэхэд ажиллах заавраа хэлж өгсөн
заавраа хэлж өгч байна
o Туршилтанд буцалсан
Хатуу бодисын усанд уусах o Туршилт 1 Витамин С найруулах усыг
6 óс хэрэглэсэн
чанар бүлээн биш халуун өгөх
o Туршилтын өмнө аюулгүй ажиллагааны
o Аюулгүй ажиллагааны дүрмийг хичээлийн
дүрмийг òàíèëöóóëñàí
эхэнд зааварлах
Тооны машин багуудад өгөх
Хатуу бодисын усанд уусах Баг бүрт 1-2 тооны машин өгөх 2 мин хугацаа
7 Уусах чанарын хүснэгтээс уусалтыг
чанар өгөөд сурагчдаар яриулна
олуулахдаа хугацааíä анхаарах
Гарын доорх матералаар уусмал бэлтгэх
Уусмалын хаяг уусмалаа яг харуулах
Дэвтэр дээрх тэмдэглээ дутмаг • Уусмалын хаяг хийж наалгасан
8 Уусмал бэлтгэх
200гр уусмал бэлтгэх • Ïåïåòêà ºãñºí
Øèíãýíèéã íàðèéâ÷ëàí õýìæèõ
õýðýãëýãäýõ¿¿í áàéõã¿é
Хэмжигдэхүүн хэлж өгөх
9 Уусмал бэлтгэх Хэмжигдэхүүн хэлж өгсөн
Ñîä, ñàõàð ãýõ ìýò ººð óусмал áýëòãýæ áîëîх
- 17. 100% 96% 100% 100% 100% 100%
100%
92% 91% 93%
90% 86%
83% 83%
78% 76% 78%
80%
72% 73%
68%
70% 65% 64%
Судалгаа хийгдээгүй
60% байхад
50% Анхны судалгаа
40% 2 дах судалгаа
30%
20%
10%
0%
- 18. Тулгарч байсан бэршээл Түүнийг даван туулсан арга зам
• Хичээлийн судалгаа хэрхэн яаж хийхийг • Хичээлийн судалгааг дахин дахин хийж
бүрэн ойлгоогүй үр дүнг нь мэдсэнээр ойлгосон
• Хичээлийн агуулга сонгоход • Сурагчдад бага агуулгаар гүн бат
хүндрэлтэй байсан мэдлэг эзэмшүүлэхээр сонгосон
•Нэг хичээлийг дахин дахин заах • Хичээлийн судалгаа явуулах
нь цаг хугацаа их зарцуулж байсан төлөвлөгөө гаргаж , цагтаа ажлаа
заавал хийсэн
• Хэлэлцүүлгээс гарсан бүх саналуудыг • Багш нараас гарсан саналуудад
хичээлд тусгахад хүндрэлтэй анализ хийж боломжтой саналуудыг
хичээлдээ тусгаж сайжруулсан
• Хичээлд багаж • Гарын доорх материалаар багаж
төхөөрөмж,хэрэглэгдэхүүн дутах төхөөрөмж хийж сурагчдад
хүртээмжтэй болгосон
- 19. аа
Áàãààðàà õàìòðàí Õàòóó áîäèñûí óñàíä
Áàãèéí ãèø¿¿í á¿ð
àæèëëàñíààð õè÷ýýëäýý óóñàõ ÷àíàð õè÷ýýëýý çààõ ÿâöäàà
áýëòãýõäýý ãàíöààðàà áèø õè÷ýýëèéí 4 óäààãèéí
îëîí õ¿íòýé õàìòðàí áýëòãýæ, ñóðàã÷äûí õè÷ýýëä
áóñàäòàéãàà õàìòðàí
òóðøèëò, ò¿¿íèé õàíäàõ õàíäëàãàä áàéíãà
áýëòãýñýí õè÷ýýëèéã ººðèéí ýöñèéí ¿ð ä¿íã àâ÷ àæèãëàëò õèéæ áàéñàí
àæèëäàà òóñãàæ, áàãèéí ¿çýõýä ñóðàã÷äàä áà õàìòðàí áýëòãýñýí
ãèø¿¿ä ººðò òîõèîëäîõ õèìèéí õè÷ýýëèéí õºòºëáºðººð çààñàí
áýðõøýýëèéã õàìòðàí àìüäðàëä õîëáîîòîé ýýëæèò õè÷ýýëèéí ¿ð
øèéäâýðëýæ, òóõàéí ºãººæ àõèöòàé,
àñóóäëûí óã øàëòãààíûã õýñãèéã èë¿¿ òîäîòãîí,
õàìòðàí èëð¿¿ëæ ñóðàã÷äûí õè÷ýýëä õè÷ýýëèéí ÿâöûí ºðíºë
áóñäààñàà ñóðàëöàæ èäýâõæñýí áàéäàë
õàíäàõ õàíäëàãà íü íèéòëýã àæèãëàãäñàí.
áàéñàí. ºññºí
Гарсан өөрчлөлтүүд
- 20. БИД БАГААР АЖИЛЛАСНААР...
Ганцаар сууж бодож, ганцаараа цаг хугацааг үр дүнгүй
өнгөрүүлж байсан зүйлийг хамтаараа хийж бүтээн
бэрхшээлийг хамтран шийдвэрлэхэд цаг хугацаа, хөлс
хүч нь хүртэл бага зарцуулагдах төдийгүй, гайхамшигтай
чанартай амжилтыг бүтээн босгож чадñàí.
БИД ХИЧЭЭЛИЙН СУДАЛГАА ХИЙСНЭЭР...
Ганц нэгээр бэлтгэж заасан хичээлээс илүүтэйгээр
хамтаар төлөвлөн боловсруулæ ,судалгаа хийж бий
болгосон хичээл үр өгөөжтэй ,сурагчдын хичээлд хандах
хандлага сайжирсан, хичээлийн явцын чанар, үр дүн
ахицтай байгаа нь ажиглагдсан.
- 21. • Хичээлийн хөтөлбөрийг багаараа
хамтран боловсруулж, түүгээрээ
хичээлийн судалгаа хийснээр хичээлийн
чанар сайжиран, сурагчдын хичээлд
хандах хандлага, ойлголтонд томоохон
өөрчлөлт гарч, багш бие биенээсээ
суралцаж, арга зүй, багаар ажиллах
чадварт ахиц гарч байгаа нь
багшийн хөгжилд хамтын үйл ажиллагаа
чухал болохыг харуулж байна.
- 22. аашид дэвшүүлж буй санаа...
Багш нарыг
багаар ажлуулан
жилдээ 2-3
Бàãààð õàìòðàí хичээлийн
àæèëëàõ чàäâàðóóäûã судалгаа хийх
ýçýìø¿¿ëñíýýð õóâü боломж
Áàãø íàðûí õ¿íèé íèéãýìøèõ¿éí бололцоогоор нь
àæëûã хангаж судалгааг
õºãæèëä ãîë õóâü íýìýð зайлшгүй хийлгэж
¿íýëýõ íýã îðóóëàõ äàâóó òàëòàé байх
øàëãóóð òóë õèчýýë á¿ðдýý
¿ç¿¿ëýëò íü áàãèéí ¿éë àæèëëàãààã
áàãèéí äýìæèí àæèëëàõ
õàìòûí øààðäëàãàòàé áàéíà.
àãø íàðûí àæèëëàãààã
àìòûí ¿íýëýõ
æèëëàãààã õýëáýðýýð
ýìæèх, áàéõ
- 24. Хамтын хүчээр харилцан тасралтгүй
суралцаж, хөдөлмөрлөж, хамтдаа
хөгжиж гайхамшигтай үр дүнг
өндөрлөгөөс харах
ЕБС-ын 8,9-р ангийн хичээëä хичээлийн
судалгаа хийсэн áºãººä цаашид 10,11р
ангийн хичээëä судалгаа хийæ төгс
хөтөлбөр áîëîâñðóóëàõ
- 25. Эцэст нь:
• Багаар эвсэн ажиллаж амжилт,
олотын оргилд хүрэхийн хосгүй
сайхныг мэргэжил нэгт нөхөддөө
ухааруулан ойлгуулж, энэ
эрдмийг түгээн дэлгэрүүлж
цогцлон бүтээцгээе. Хүмүүс ээ!