Each month, join us as we highlight and discuss hot topics ranging from the future of higher education to wearable technology, best productivity hacks and secrets to hiring top talent. Upload your SlideShares, and share your expertise with the world!
Not sure what to share on SlideShare?
SlideShares that inform, inspire and educate attract the most views. Beyond that, ideas for what you can upload are limitless. We’ve selected a few popular examples to get your creative juices flowing.
How to Make Awesome SlideShares: Tips & TricksSlideShare
Turbocharge your online presence with SlideShare. We provide the best tips and tricks for succeeding on SlideShare. Get ideas for what to upload, tips for designing your deck and more.
Each month, join us as we highlight and discuss hot topics ranging from the future of higher education to wearable technology, best productivity hacks and secrets to hiring top talent. Upload your SlideShares, and share your expertise with the world!
Not sure what to share on SlideShare?
SlideShares that inform, inspire and educate attract the most views. Beyond that, ideas for what you can upload are limitless. We’ve selected a few popular examples to get your creative juices flowing.
How to Make Awesome SlideShares: Tips & TricksSlideShare
Turbocharge your online presence with SlideShare. We provide the best tips and tricks for succeeding on SlideShare. Get ideas for what to upload, tips for designing your deck and more.
1. Guia didàctica del
material audiovisual
Llorenç Salas Gelabert
Héctor Arranz de la Fuente
Grup: 02 X-03
Curs: 2013/14
2. 1. Fitxa Tècnica
-
Títol:
“Projecte Mitjans: Lloret i els seus espais.”
-
Nom dels autors:
Héctor Arranz de la Fuente i Llorenç Salas Gelabert
-
Any de producció:
2013
-
Idioma del material:
Llengua Catalana
-
Durada estimada:
1 sessió de 55 minuts. El vídeo té una durada total de 4 minuts, però es
visualitzaria diverses vegades i, a més, es duran a terme dues activitats més a
part del vídeo.
-
Especificacions tècniques:
-
Per crear aquest material audiovisual, hem descarregat el programa
gratuït Windows Movie Maker, que pertany a l’empresa Microsoft.
-
Descripció:
Objectius
-
Mostrar una actitud positiva cap a les TIC i les activitats preparades
durant la sessió.
-
Participar de manera activa amb el grup i, saber expressar les seves
opinions i aportacions de manera adequada.
-
Mostrar respecte cap a les opinions i aportacions dels altres companys.
-
Reconèixer diferents espais del poble de Lloret de Vistalegre.
2
3. Continguts
Llengua Catalana
Bloc 1. Parlar, escoltar i conversar
Ús de documents audiovisuals com a mitjà per obtenir, seleccionar i relacionar
informacions rellevants (identificació, classificació, comparació).
Participació activa i cooperadora en situacions comunicatives habituals, espontànies o
dirigides, pròpies de la vida quotidiana i de l'activitat d'aula (informacions, converses
reguladores de la convivència, discussions, instruccions, etc.), emprant un lèxic
adequat i valorant i respectant les normes que regeixen l'intercanvi comunicatiu:
escolta atenta, exposició clara, respecte del torn de paraula, to de veu, fórmules de
cortesia, etc.
Actitud de cooperació i respecte en situacions d'aprenentatge compartit per recollir i
intercanviar informació, resoldre conflictes, planificar accions conjuntes, participant,
fent aportacions i respectant les sensacions, experiències, idees, opinions i
coneixements dels altres.
Coneixement del medi natural, social i cultural
Bloc 4. Persones, cultures i organització social
Recollida de dades i d’informació senzilla sobre l’entorn social pròxim a partir de
l’observació directa, qüestionaris, lectura d’imatges, etc.
Destinataris
Aquesta activitat va dirigida als nins del 2n curs del 2n cicle d’Educació
Primària del centre “CEIP Antònia Alzina”, situat al poble de Lloret de
Vistalegre. El grup classe consta de 24 alumnes del municipi.
Àmbit d’intervenció
Aquesta activitat és durà a terme durant una sessió de l’assignatura de Llengua
Catalana. Però, els continguts que treballarem en aquesta sessió, és treballen
transversalment amb l’àrea de Coneixement de medi natural, social i cultural.
2
4. 2. Descripció del material
Tipus:
Material audiovisual
Funcionalitat:
En el nostre cas, utilitzam aquest recurs per introduir el tema general als
nostres alumnes d’una manera motivadora, ja que volem que mantinguin
l’atenció durant tota la sessió. Un altre manera d’utilitzar aquest programa seria
que els propis alumnes treballessin el programa per tal de crear els seus vídeos
durant les sessions de TIC.
Estructura del material:
3. Guía d’ús didàctic. Planificació:
Destinataris:
Aquesta activitat va dirigida als nins del 2n curs del 2n cicle d’Educació
Primària del centre “CEIP Antònia Alzina”, situat al poble de Lloret de
Vistalegre. El grup classe de 4t de primària consta de 24 alumnes del municipi
on tots resideixen al mateix poble.
Tots els alumnes són de parla catalana, menys dos alumnes nouvinguts de la
comunitat autònoma d’Andalusia que presenten alguna dificultat a l’hora
2
5. d’entendre i parlar amb la llengua catalana, però ja disposen d’una base lèxica
en aquesta llengua.
Els alumnes coneixen bastant la situació del poble, ja que en cursos anteriors
havien treballat el poble de Lloret. Però, aquestes activitats serviran per ampliar
els seus coneixements i saber reconèixer els diferents espais i situar-los.
Objectius:
-
Reconèixer diferents espais i característiques del poble de Lloret de
Vistalegre com l’escola o sa comuna.
-
Conèixer els diferents pous i monuments del poble.
Continguts:
-
Característiques generals del poble.
-
Escola de Lloret. Característiques generals.
-
Sa comuna i espais més destacats dins de l’espai natural.
-
Pous i monuments del poble.
Metodologia:
Activitat 1
Per començar la sessió, que seria la primera d’una unitat didàctica de més
sessions, diríem als nins que duran les pròximes sessions treballarem el poble
de Lloret; i seguidament visualitzarien el vídeo on els hi presentaríem els
diferents espais i característiques del municipi.
El vídeo que els alumnes visualitzarien ja es troba a la plataforma de YouTube
amb el nom de: “Projecte Mitjans. Lloret i els seus espais”. On també podeu
trobar el link del vídeo a la bibliografia. Aquesta vídeo de presentació primer és
miraria de manera continuada, ja que la seva durada és de poc més de 4
minuts. I acte seguit, el mestre tornaria a posar-lo fent petites aturades per
remarcar certa informació de la presentació.
Aquesta primera activitat tenim pensat que tengui una durada aproximada
d’uns 15 minuts
2
6. Activitat 2
Per continuar treballant el poble de Lloret de Vistalegre d’una manera més
àmplia, el mestre iniciarà un debat o pluja d’idees on els alumnes amb la guia
del mestre aniran descobrint i treballant diferents espais i característiques del
poble.
Aquesta activitat està pensada perquè els alumnes participin activament i
demostrin els seus interessos i les seves preocupacions que tenen per el seu
entorn més pròxim. A més, ens servirà per descobrir els coneixements previs
dels alumnes i ajudar-nos a enfocar les sessions següents per anar aprofundint
els continguts.
Aquesta activitat tenim pensat que tingui una durada d’uns 20 minuts.
Activitat 3
Per acabar aquesta primera sessió i avaluar si els alumnes han assolit els
continguts treballats durant aquesta sessió, el mestre lliurarà als alumnes una
fitxa on s’hi trobaran diverses activitats on treballarem els aspectes comentats
anteriorment entre els companys. El mestre, per la seva part, anirà resolent els
dubtes dels alumnes, si es cau.
La fitxa ens ajudarà a avaluar els alumnes i saber s’hi han assolit tots els
conceptes presentats. Podeu trobar la fitxa que hem preparada a l’annex
d’aquesta guia.
Aquesta darrera activitat tenim pensat que tingui una durada d’uns 20 minuts.
Avaluació:
L’avaluació d’aquesta sessió és durà a terme de dues maneres. La primera
part de la sessió s’avaluarà mitjançant una graella que el mestre anirà omplint a
mesura que passi la sessió i l’altre eina per avaluar aquesta sessió que tenim,
és la fitxa que els alumnes duran a terme al final de la sessió.
La graella tindrà un pes d’un 60%, ja que cada apartat representarà un 20% de
la avaluació final, mentre que la fitxa s’avaluarà sobre un 40% del total
Aquí teniu un exemple de la graella.
Criteris d’avaluació
Gens (5%)
Poc (10%)
Bastant (15%)
Molt (20%)
Sessió 1
Mostra una actitud positiva per l’activitat
Col·labora amb el grup mostrant les seves
opinions i aportacions.
Respecte als
aportacions.
companys
i
escolta
les
2
7. 1º sessió (60%)
Total sessió 1 = ___%
Fitxa
Activitat 1 (característiques generals)
Activitat 2 (pous i monuments)
Activitat 3 (esglèsia, escola o sa comuna)
Fitx (40%)
Total sessió 1= ____%
1. Bibliografia
Projecte mitjans.
v=bFxhFJMqqkI
Lloret
i
els
seus
espais:
http://www.youtube.com/watch?
Imatges cedides per www.lloretbenvist.com
Imatges de producció pròpia
2
8. 2. Annex
Nom:_________________
Data:___________
Llinatges:___________________
Lloret i els seus espais
1.Completa les frases següents:
El poble de Lloret de Vistalegre està situat al ________ de l’illa de
_________ i té una població d’uns ________ lloritans i lloritanes.
Els patrons del municipi de Lloret són: Sant __________ i la Mare
de Déu de ________.
L’espai natural més representatiu del municipi és “___ ________” i
hi trobam “Sa Cova d’en _______”.
2. Anomena tots els pous que coneguis del poble. Recorda que
al vídeo en surten uns quants!
2
9. 3.Tria un dels espais de les següents fotografies i fes una breu
descripció de tot el que sàpigues sobre aquest lloc.
Descriu la fotografia:
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
2